Al lil Amsterdam brengt hulde tijdens triomfale receptie TIENTALLEN DEPUTATIES U&kcrit' Nieuw-Guinea vierde koninginnefeest mee Kennedy en MacMillan: topgesprek alléén als er kans op succes is Diamanten en koud buffet Attentie ïctie opgesteld langs de straten Bruins Slot in gareel terug dinsdag DAGBLAD VOOR ZEELAND Ik volg Luns PROTOCOLAIR INCIDENT Sovjet-kunstmaan veilig geland Suriname bleef niet achter Parades TITOV IN Y.S. Eichmann kreeg bezoek van zijn vrouw Radio Aioskou is er boos om Navo-conferentie VERSIER HET BI0SC00PJE EENS! MEI 1962 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N V. Uitg Mij- Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J- M A. C. v. Dongen, C. J v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes, mr H M L. de Rechter, P V. M. Vercauteren. L. J v Westende. Bureaus: Breda Keigerstraai 16 - Tel 22341 (4 lijnen) Postgiro 278841. bint) I02e JAARGANG No. 23966 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post. t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6 252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 289») KONINGINNEDAG OUVERTURE ZILVEREN HUWELIJKSFEEST Als de vorstelijke gasten van konin gin Juliana en prins Bernhard van daag hun intrek genomen hebben inhet Amstelhotel, zal hier een schatkamer van koninklijke juwelen bijeen zijn. Deze worden bewaakt door 45 rechercheurs van de Am sterdamse politie; zij hebben dus niet alleen te waken over de veilig heid van de gasten zelf. Amsterdamse diamantairs hebben een kleine maar kostbare expositie ingericht ten behoeve van de gas ten. Er is bijvoorbeeld een uit pali- sanderhout gesneden Nederlandse leeuw te zien met de provinciewa pens, waarin 1233 stuks diamant ver werkt zijn. Waarde: f 53.000. In een vitrine liggen vier diamanten bijeen ter waarde van twee ton. Ook zijn een aantal juwelen uit voormalig koninklijk bezit te bewonderen. Er is o.m. een massief zilveren foto- lijst, die een diamantair heeft voor zien van een antieke prinsessekroon, afgezet met 200 diamanten. De waarde der diamanten bedraagt f 10.000,-. Tien Amsterdamse koks werken reeds gedurende drie dagen in een van de koelcellen van de Amster damse markthallen aan het koude buffet, dat hedenavond in het con certgebouw wordt aangeboden. In de cel van 30 bij 40 meter worden bij een constante temperatuur van en kele graden onder nul 450 schotels gereed gemaakt en bewaard. De mannen werken met onder hun wit te kokskleding stevige wollen truien en warme dassen. Koffie en ,,nog wat anders" houdt hen op de been. De huldiging van het zilveren koninklijke paar op de 53e verjaardag van Hare Majesteit is uitge groeid tot een volksfeest in de ware zin van het woord. In een propvolle binnenstad, waar geen trottoirtegel onbezet bleef, stonden de duizenden tegen het middaguur dicht opeengepakt bijeen. Van snelverkeer was geen sprake meer: de, stroom auto's bewoog zich langzamer dan de stroom feest- vierders-te-voet. Er heerste een stemming, die de schrale wind graag trotseerde. Overal langs de weg hielden bandjes, boeienkoningen en handacro baten er de moed in. De zuurkramen deden beste zaken, evenals de honderden verkopers van oran je-rozetten. Onder al die feestende Amsterdam mers bevonden zich duizenden vreemdelingen, vooral Belgen en Duitsers. Harmonieën en drum bands trokken af en aan. Vlaggetjes zwaaiden in de feestelijk versierde straten. Over dat alles heen scheen gelukkig de zon. Drie uur sloeg de klok in de toren van het ko ninklijk paleis op de Dam. Bijna op hetzelfde mo ment sloegen de grote entreedeuren open: het ko ninklijk gezin verscheen voor het duizendkoppige publiek, dat een daverend gejuich aanhief. De ko ningin was gekleed in een donkerblauwe japon met witte noppen met daaroverheen een donkere man tel. Prinses Beatrix was gekleed in een geelgroen geblokt ensemble. De prinsessen Irene, Margriet en Marijke waren in blauwe mantels gekleed. De prins droeg een grijs kostuum onder zijn overjas. Vóór de crème calèche bestegen werd, die ge trokken werd door zes paarden, bood de 14-jarige Anneke Schut de koningin een tuil latyrus aan, de vierjarige Nicoline Gajentaan hield prins Bern hard een witte anjer voor, die hij lachend aanpakte en snel verwisselde met de anjer die reeds op zijn revers stak. Toen kon de stoet vertrekken waar de prinsessen in een rode calèche gezeten waren, die getrokken werd door vier paarden. 55 (Van onze parlementaire redacteur) Op het te Utrecht gehouden partij convent der A.R. het partijparlement v^n de anti's is felle oppositie ge voerd tegen het Nieuw-Guineabeleid van de A.R.-leiding in het algemeen en van dr. Bruins Slot, de voorzitter der A.R.- Tweede-Kamerfraetie, het bijzonder. Verscheidene afgevaardigden verweten dr. Bruins Slot, dat hij het kabinet-De Quay hinderlijk voor de voeten loopt. Men beschuldigde hem van gemis aan fierheid en een defaitistische instelling". i Deze, dikwijls in zeer scherpe bewoor dingen gestoken kritiek, bracht dr. Bruins Slot op de knieën. ,,Ik steun de politiek der regering", zei hij, ,,ik volg minister Luns. Achter het regeringsbe leid sta ik met grote overtuiging en dui delijkheid". De oppositie op het A.R.-partijcon- vent liet die verklaring voor wat ze was. Ze vroeg ook geen uitspraak over het beleid van dr. Bruins Slot. Na diens adhesiebetuiging aan het adres van de regering behoefde dat ook niet meer. Het is nu wel zeker dat hij weer braaf m het gareel zal lopen. ADENAUER zal van 1 tot 6 juli een of ficieel bezoek brengen aan Frankrijk op uitnodiging van De Gaulle. Deze zal, neemt men aan, opnieuw proberen de Westduitse bondskanselier voor zijn Europese eenwordingsplannen te winnen, mu POCHEN LAMA, de leider van /'bet, die door de Chinese communis ten op Zijn positie wordt gehandhaafd, om zodoende de bevolking in bedwang te kunnen houden is verliefd, en wil in 't huwelijk treden met een van zijn jonge aanhangster. Hij mag echter niet trou wen van de Chinese bezetters omdat de- vnlkr^?ni, dlt,hem z«n invloed op het volk zal kunnen kosten. NnnUi13 T?GEN 37 Stemmen heeft het te wLPïrle?nt besloten de regering EuromarWt™ onderhandelen met de voorToorwegenr. V°' lldmaatschaP nc"deJKewerEb XXI!I heeft Mau' van Br». M ,ot hulpbisschop april 1906 pgr De Koyzer ,s op 3 april 1906 te Emelgem in België gebo- (Brazü^VCrrkfa^rlek Sa° Psu'o Minder wind Weersverwachting van het K N M I t J tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: leren Veranderlijke bewolking en slechts hier en daar een buitje. Ongeveer dezelfde muidagtemperaturen Zwak ke tot matige wind, krimpend van noordoost naar noordwest J Verwachting van het Belgisch weer 2 kundig instituut: Zwaar bewolkt met opklaringen en j enkele neerslagvlagen. Vrij koud 1 Maximumtemperaturen tot 11 era'. den. 6 Vandaag: zon onder 20.03 uur. Maan 5 onder 16.23 uur. J S Morgen: zon op 5.10 uur. Maan od l 2 4.52 uur. Voor het nationaal monument ston den deputaties van de Nederlandse krijgsmacht opgesteld, benevens de dra gers van de Militaire Willemsorde. Zij hadden stram de houding aangenomen, terwijl het zilveren paar passeerde. Sta tig in hun zwarte toga's stonden de hoogleraren van de Amsterdamse uni versiteit voor de aula van het hoofd gebouw opgesteld en even verderop, bij het standbeeld van het „Amsterdamse Lieverdje" honderd jongens en meisjes uit de Jordaan. Minder statig dan de professoren, maar zeker niet minder trots. Voort ging het. Op het Leidseplein werd halt gehouden. Daar stond een operakoor opgesteld dat het bruidspaar toezong. Koningin en prins luisterden aandachtig en applaudisseerden na af loop hartelijk. De feeërieke stoet trok verder, langs de koepelkerk op het Leidsebosje, waar katholieke en protes tantse geestelijken stonden, evenals ver tegenwoordigers van de joodse gemeen te en van het Leger des Heils, langs de Hobbemastraat hadden kelners en koks een erehaag gevormd. Op het Museum plein werd het koninklijk gezin begroet met oorverdovend lawaai: 35 Amster damse drumbands veroorzaakten een or gie van geluid. Totaal 3000 man vorm de langs dit plein de vaandelwacht. De stoet reed langs de B.S. en een af vaardiging van de ex-politieke gevange nen; honderden klaar-overs compleet met regenheid en spiegelei wuifden het zilveren paar toe en voor ieder van die deputaties hadden koningin en prins een hartelijke groet als dank. Maar evenmin werd het publiek langs de weg vergeten, dat op sommige plaatsen twintig rijen dik stond. De stoet ging langs studentendeputaties, modinettes, fanfarekorpsen en scholieren. Zo ging het op het R.A.I.-gebouw aan, feestelijk versierd en schuddend op zijn grondvesten van al het en thousiasme, dat daar door 15.000 man werd gedemonstreerd. Vanuit de rijtuigen kon de koninklijke fa milie het geheel prachtig overzien. Er werd gezongen en geapplaudis seerd en Amsterdams burgemeester sprak een kort woord, dat hij besloot met „Lieve koningin, beste prins, het ga u wel". Een daverend „Lang zullen ze leven" vormde het einde van dit feest. Nabij de Berlagebrug werd de ko ningssloep betreden. Twintig adelbor sten bedienden de riemen. Het konink lijke gezin nam plaats in het met rode gordijnen omhangen paviljoen. Er deed zich tijdens deze tocht een protocollair incident voor: de sloep voer onder een gesloten brug door. Dit is in geen geval toegestaan. Het moet de ko ningin of de prins zijn geweest, die op dracht gaven het protocol te doorbreken. De koninklijke standaard werd gestre ken, de sloep ging verder tot ontzetting van degenen, die bij het gebeurde be trokken waren. Kennelijk was de gegeven oplossing de meest praktische: het zou minuten ge vergd hebben om al het publiek van de brug te verwijderen en haar te openen. De koningin nam het incident van de vrolijke kant op. Maar de hofdignitaris- sen trokken bedenkelijke gezichten De sloep legde aan voor de tuin van het Amstelhotel, daarna werden de ca lèches weer bestegen. Via de Munt en het Rokin bereikte men het paleis. Het koninklijk gezin, dat opnieuw werd toegejuicht met ovaties, die geen einde namen, verscheen tenslotte stralend en wuivend op het balkon van het paleis. uu Burëe.rzaal va.n het Dampaleis hebben koningin en prins gisterenavond aan 184 gasten een galadiner aangebo den. Er was slechts één buitenlandse gast, namelijk de doyen van het corps diplomatique, baron F. van der Straten- Waillet. Er werd gegeten van Sèvres-, Saksisch- en Rode-handporcelein. Het menu bestond uit forellen in wijngelei, bouillon, ossehaas, voorjaarsgroenten, ijs en vruchten. De wijnen waren uit het jaar 1937. De eigen staf van het konink lijk paleis werd geassisteerd door hof meesters van de marine en de lucht macht, die bij staatsiebezoeken al de no dige ervaring hadden opgedaan. Het avondfeest, aangeboden door het gemeentebestuur van Amsterdam, bete kende vooral voor de koninklijke familie een waarlijk feest der verrassingen, om dat tevoren niets was meegedeeld over het gevarieerde programma. Voor deze unieke gelegenheid was de „nationale muziektempel" omgetoverd tot een paleis van kleur en licht, bloemen en ornamenten. Het gehele gebouw was verlicht met 1500 kaarsen. Het meest spectaculaire was het geheel met zilverbanen (staniol) afgezette pla fond. Tegen dit als een enorme spiegel fungerende plafond had men 18 bloem werken op ronde biezenmatten aange bracht, die alle een speciale belichting hadden. In de spiegelzaal overheersten gewel dige boeketten rode anjers. Het podium was herschapen in een waar bos met o.m. veertig berken die tevoren in warme kassen werden verzorgd om ze voldoen de te laten uitlopen. Op en voor het po dium completeerden vier fonteinen het sprookje. Het Concertgebouw was één bloemen tuin. Er werden 8500 tulpen, 2900 anjers, 1000 fresia's, 600 forsythia's, 1400 violie ren en 300 bougainville's verwerkt. Het koude buffet in de spiegelzaal en een der foyers bood een feëerieke aan blik. Om een beter effect te bereiken, waren vele van de 450 schotels op gesie pen spiegels geplaatst in plaats van op zilveren bladen. Centraal was op een ronddraaiende tafel, op geslepen glas een „hoorn des overvloeds" opgesteld, ge heel bekleed met rode anjers en gevuld met gesuikerde aardbeien, ananas, gem ber en druiven. Tot de 22 gerechten van het buffet be hoorden speenvarken, zalmforel, caviaar, Franse ossehaasschotel, kalkoen, gans en diverse patés. Om de ontvangst van de bezoekers goed te doen verlopen waren vijf van de ge meentelijke organisatoren, uitgerust met een onzichtbaar oproepapparaatje. Toen alle gasten hun plaatsen hadden ingenomen kreeg men een voorproefje van het programma. Naar goed vader lands gebruik was er namelijk een wel komstlied voor het bruidspaar gemaakt, dat met de medewerking van het gehele gezelschap werd gerepeteerd. Het Metropole-orkest van Dolf van der Linden begeleidde. Om klokslag half elf arriveerden het koninklijk bruidspaar en de vier prinses sen. Drie herauten kondigden even later met bazuingeschal de komst van de le den van het vorstenhuis aan, waarop de aanwezigen zich van hun plaatsen ver hieven om enthousiast het welkomstlied aan te heffen, dat de koninklijke familie gelukkig-lachend aanhoorde. De dezer dagen gelanceerde Russische kunstmaan Kosmos 4 is in een tevoren aangewezen gebied in het westen van de Sovjet-Unie met succes geland, heeft het Sovjet-persbureau bekendgemaakt. De satelliet was de vierde in de jong ste reeks, waarmee de Russen stralingen in de ruimte willen meten. De Kosmos 4 is echter tot dusver de enige kunst maan van genoemde vier, die naar de aarde is teruggekeerd. Niet alleen in Amsterdam, niet alleen in Nederland zelfs, is het konin ginnefeest en het daarmee gestarte zilveren huwelijksfeest gevierd. In de overzeese rijksdelen was de vreugde niet minder groot. In Hollandia is gis teren een openbaar gehoor gehouden, waarbij de voorzitter van de Nieuw- Guinearaad en de gouverneur toespraken wisselden. De voorzitter van de Nieuw-Guinearaad besloot zijn gelukwensen namens de gehele bevolking van het gebied met de woorden: leen Amsterdam waar het feestgedruis Vandaag worden overal in het ko ninkrijk gelukwensen aangeboden maar in geen ander deel van het ko ninkrijk zal daaraan met zoveel in nigheid de bede worden verbonden dat zij nog lang voor ons behouden zal mogen blijven Ondanks de situatie in Nieuw-Guinea die tot deze ernstige noot aanleiding geeft, is er in het gebied toch vreugde vol feest gevierd. Er waren jeugdspe- len, sportwedstrijden (waaraan ook Pa poea's deelnamen), een parade van het Papoea-vrijwilligerskorps met gevechts demonstraties en andere feestelijkhe den. Ook Suriname had volop zijn aandeel in de feestviering, ook met sportwed strijden en een parade, maar evenzeer met muziek en dans, in feeërieke Zuid- amerikaanse sfeer. Het Surinaamse ge schenk aan het koninklijk paar bleek 14.000 Surinaamse guldens groot te zijn, een bedrag dat aan de gouverneur ter overhandiging aan het vorstenpaar werd aangeboden. In vele andere landen was iets van het feest te bemerken. De Nederlandse ambassadeurs gaven namelijk recepties. Dat gebeurde ook in Moskou, waar de zaakgelastigde, mr. J. Vixeboxe, reci- pieerde. De Sovjetregering liet zich ver tegenwoordigen door de vice-minister van buitenlandse zaken. In eigen land was het beslist niet al- klonk. Behalve de officiële gebeurtenis sen (radiotoespraken van premier De Quay en de regeringscommissaris voor het radiowezen), waren er overal de ge bruikelijke feestuitingen: optochten, kinderspelen, sportwedstrijden en dat al les in een decor van massa's vlaggen, wimpels, versieringen, bloemen. Ook militair werd het feest traditie getrouw gevierd met talrijke parades. Ze vonden plaats in Den Helder, Hilver sum, Apeldoorn, Arnhem, Coevorden, Roosendaal en Hellevoetsluis. Er waren, al naar gelang, vliegtuigen of raketten bij, maar overal muziek. En overal: duf Een lachende - jarige - koningin en een lachende prins in een open calèche in het Amster damse RAl-gebouw9 waar bur gemeester Van Hall het zilve ren bruidspaar gelukwenst Titov is in Amerika aangekomen, waar hij met zijn vrouw en kinderen acht da gen zal blijven. Hij zal in Washington een symposion over ruimtevaart bij won nen, waarbij ook zijn Amerikaanse col lega-ruimtevaarder John Glenn aanwe zig is. Titov hoopt met hem ervarin gen uit te wisselen. Bij de aankomst van de Titovs was er weinig enthousiasme. Een aantal in de V.S. werkzame Russen stond op het vliegveld en Russische kinderen gaven Titov bloemen, maar de Amerikaanse belangstelling beperkte zich tot een paar nieuwsgierigen. Titov heeft gisteren een bezoek aan de V N. gebracht en mogelijk zal hij ook naar Cape Canaveral gaan, waarvoor de Mevrouw Vera Eichmann, de echtgeno_ te van de in Israël ter dood veroordeelde vroegere SS-kolonel Eichmann, heeft zondag een bezoek van anderhalf uur aan haar man gebracht. Zij was eerder, op de dag in Israël aangekomen en is gisteren weer uit Israël vertrokken met onbekende bestemming. In Jeruzalem is bekendgemaakt, dat als het vonnis tegen Adolf Eichmann zal worden uitgevoerd, geen openbare getuigen aanwezig zullen zijn. De Isra ëlische autoriteiten hebben besloten geen uitzondering te maken op de bepalingen van de strafwet volgens welke alleen bij de zaak betrokken functionarissen exe cuties mogen bijwonen. (Advertentie) Zo startte de rijdende receptiedie tienduizenden op de been bracht: te midden van een enorme mensenzee op de Dam in Amsterdam vertrekt de calèche aan het begin van de stoet, die de zes kilometer lange route door de hoojdstad zou voerenDuizend maal dank, het was geweldigzei koningin Juliana 's avonds over de rijdende en varende receptie. Over het incident met de koningssloep voor de gesloten Nieuwe Amstelbrug had zij niets gezegd Deze week „RILSAN" ANKLETS Sterk als nylon zacht als wol. PER 2 PAAR 49.5 Per paar 2J5 zenden mensen die de schrale wind niet Amerikaanse regering hem heeft uitge- voelden en die in drommen het specta-jnodigd. Of hij die invitatie zal (of mag) culair gebeuren kwamen aanschouwen! aannemen is nog niet bekend. Wij zjjn bereid tot een ontmoeting met Kroestjev, indien er werkelijk uit zicht is op succes", hebben Kennedy en MacMillan na afloop van hun langduri ge gesprek in het weekeinde te Washing ton bekendgemaakt. De Amerikaanse president en de Britse premier hebben een dag langer geconfereerd dan zij van plan waren. De besprekingen gingen over velerlei problemen, maar voornamelijk over Ber lijn en de daarmee samenhangende in ternationale toestand. Hoewel dat niet in zoveel woorden in het officiële com muniqué werd gezegd, bleek wel dat bei de staatslieden beslist niet van mening waren dat het vereiste uitzicht op een succesvol topgesprek op dit moment al aanwezig is. Amerikaanse woordvoer ders hebben ook duidelijk gemaakt dat het beslist niet waar is dat MacMillan er bij Kennedy op zou hebben aange drongen toch maar met een gesprek met Kroestjev in te stemmen. De normale contacten met de Sovjets, zowel op diplomatiek niveau inzake Ber- Ujn en te Genève inzake een kernstop en de ontwapening, dienen normaal voort gang te hebben, lieten beide staatslie den weten. Radio Moskou heeft gisteren meteen vol misnoegen gereageerd op het ge sprek in Washington. Volgens de Russi sche zender heeft het gesprek tussen Kennedy en MacMillan alleen maar dui delijk gemaakt dat ,,de westelijke lei ders in de koude oorlog nog steeds de zelfde positie innemen". De commen tator zei. dat de twee regeringsleiders „geen hand hebben uitgestoken om de oorzaken van de onrust op de wereld weg te nemen". Dat Kennedy en Mac Millan zich niet zonder voorwaarden voor een topconferentie hebben uitge sproken, ontlokte ook verscheidene bit tere opmerkingen van de zijde van radio Moskou. Patriarch Alexis van de Russische orthodoxe kerk heeft Kennedy gete legrafeerd dat de hervatting van de Amerikaanse kernproeven in strijd is met de leerstellingen van Chris tus. Toen vorig najaar de Russen een reeks van gigantische kernproe ven namen, dacht de aartbisschop kennelijk anders over die leerstellin gen. Hij protesteerde toen althans niet MacMillan is na zijn gesprek met Ken nedy doorgereisd naar Canada waar hij vooral over E.E.G.-problemen zal spre ken. Over dat onderwerp heeft hij het trouwens ook met Kennedy gehad. Ken nedy was inzake Engelands toetreding tot de Europese markt vooral beducht voor nadelen die de Zuidamerikaanse staten zouden ondervinden. Ook de Ca nadese premier Diefenbaker zal zeker ernstig over dit onderwerp willen pra ten. Er wordt verder ook druk gereisd in de politieke wereld. Von Brentano is naar de V.S. gegaan, waar hij ook met Kennedy zal spreken en de Amerikaanse minister Rusk is op weg gegaan voor een reis langs verscheidene westerse landen. Tijdens die reis zal hij uiteraard ook Athene aandoen, omdat hij daar de NAVO-conferentie, die vandaag begint, moet bijwonen. Men neemt aan dat hij, om de Europese bondgenoten gerust te stellen, zeer gedetailleerde gegevens zal verstrekken over alle wapenen die de NAVO-landen in Europa uit het Ame rikaanse arsenaal ontvangen. Deze openhartigheid zou dan misschien met name West-Duitsland ertoe bren gen zijn wensen inzake een Westeuropese met kernwapens uitgeruste strijdmacht wat te matigen. De NAVO-conferentie wordt namens Nederland door minister Luns bijge woond. (Advertentie) Speel zélf eens een actieve rol als u naar de bioscoop gaat. Doe het niet afgemeten haastig. Versier het gezellig met vóór of na de film ergens neer te strijken, wat te drinken of iets te eten. Met zo'n Initia tief kunt u tegen de grootste ster van het witte doek con curreren. Nóg een tip vooreen leuk initiatief: als u een ca deautje moet geven, geef dan Horeca-cheques, waarmee in elk Nederlands Horecabedrijf betaald kan worden. Cheque boekjes f 10.- of f 25.-, in coupures van f 2.50. kunt u bestellen bij het Bedrijfschap Horeca, Koninginnegracht 58- 59, Den Haag. (giro 63.53.00: vermelden: Cheque boekje).

de Stem | 1962 | | pagina 1