1 I voor illen Ned. Consumentenbond raakte in conflict met sigaretten (irma K|M W At „Als Nederland troepen blijft sturen, praten we niet verder' CAMPARI Peek&Cloppenburg (0Ëf. I DICHTBUNDELS WORDEN BESTSELLERS IN V.S. RIJKSPOLITIE: SNELLE AUTO'S B A JAYER] E R Verschillende resultaten in ondersoek Papoea's vragen Den Haag: geef Hollandia volmacht Ti M r, èn in pril*--- e èn in kwaliteit SOEKARNO IN REDE TE MED AN: Dak stort in: dode een Twee doden bij verkeersongeval Zaak Van der Putten: MINISTER IN BEROEP? WOLLEN DEKENS Oost-Nw.-Guinea zendt koningin gelukwensen Oostberlijners moeien preparaat slikken De costuums met dat [""H'r."'-!"' eigen karakter Britse rentevoet weer omlaag 169.- 149.- 109.- Robert Frost is Amerika s poëet nr. 1 14 15 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 27 APRIL 1962 15 lopen Tchts komt er post komen wilt in keuring. En om leren. Om te en wanneer je En op een dag anden militaire ding. Gedegen, merkt hoe je wordt die wat nt. Verder. man geworden, unt varen over t aarde. Op een de Koninklijke pt aan wal in Mew York. Of de jaren die je een zekere goed is marine- aan: Het Hoofd 'erving, Bezuiden- LEEFTIJD neboekje. 2084-6 1 (Van onze verslaggever) De heer A. J. Blok, directeur van de N.V. Cigarettes Import Company in Scheveningen, is een veel geplaagd man, de laatste dagen. H« is het zoals wü reeds eerder gemeld hebben volmaakt oneens met de resultaten, die de Nederlandse Consumen tenbond heeft gepubliceerd naar aanleiding van zijn onderzoekingen betreffende een aantal sigarettenmerken. Lexington kwam er, zoals gemeld, bij die gelegenheid, bijzonder slecht af en prompt liet de heer Blok, directeur van de gewraakte firma, in drie buitenlandse laborato ria een onderzoek instellen, waarbij zjjn sigaret een heel wat beter figuur sloeg. Mevrouw E. A. Schadee, voorzitter van de Consumentenbond, is het inct dat laatste onderzoek weer niet eens. I 1 l teenagers. Het voorzitterschap van de Aldus is een rel ontstaan, waarvan liet zeer wel mogelijk is, dat de rechter het laatste woord zal hebben. „Dc consument is geen sufferd. Hij is niet op z'n achter hoofd gevallen", zo verdedigt mevrouw Schadee de leden van haar bond. Deze bond is een onafhankelijke par ticuliere organisatie, die de consument inlichtingen wil verschaffen over prijs en kwaliteit van gebruiksvoorwerpen. Vooral op dat „onafhankelijk" en „par ticulier" wijst mevrouw Schadee. De be stuursleden van deze bond worden niet gehonoreerd. En men heeft er dus geen enkel belang bij om een of andere fa briek te bevoordelen of te benadelen. Geregeld laat de consumentenbond alle mogelijke onderzoekingen van gebruiks voorwerpen verrichten. In 1958.... Een onderzoek zoals thans heeft ook plaats gevonden in 1958. Met die tabaks oogst sloeg het merk van de heer Blok een uitstekend figuur, zoals blijkt uit onderstaand staatje: In mg per gram verbruikte tabak: Roxy r Lexington Caballero Peter Stuyvesant (filter) Gold Flake (filter) Golden Fiction Three Castles (filter) Gold Flake Dubec Three Castles Old Mac Deze publicatie is destijds zonder meer geaccepteerd. In 1962 De resultaten van nu liggen wel even anders: Teer per per gr. sig 47,5 43,5 Teer Nic. 44,5 0,57 49,2 0,30 51,9 0,41 52,4 0,38 54,8 0.48 55,1 0,48 57,0 0,46 57,0 0,52 57,3 0,40 61,8 0,62 64,4 0,37 54,6 55,0 57,5 Alaska Caballero Chief Whip Gladstone Golden Fiction 76,2 Hunter 73,2 Laurens no. 10 69,2 Lexington 69,4 Miss Blanche 46,8 North State 63,5 Roxy 35,0 P. Stuyvesant 46,5 Three Castles 62,3 Winfield 74,7 46,1 46,0 58,0 59,4 75,0 58.0 63,9 40.4 55.1 30.5 42.9 52,8 62,5 Nic. p. gr. 0.68 0,76 0,67 0,77 0,85 0,74 0,77 0,96 0,78 0,85 0,77 0,63 0.61 0,77 per sig. 0,62 0,64 0,56 0,78 0,66 0,76 0,64 0. 0.67 0,74 0.66 0,58 0,52 0,64 Een van de merkwaardigste reacties heeft de consumentenbond zelf onder vonden. De adjunct-secretaris, de heer E. J, van Jelen. kan het werk bijna niet meer aan. Voor Kerstmis telde de bond zo n 25.000 leden. Op dit moment zijn het er 36.227! Een enorme stijging dus. En mede daardoor hoopt men on derzoekingen op velerlei terrein inten sief te kunnen blijven verrichten. In I960 In maart 1960 heeft men bijvoorbeeld een onderzoek verricht naar kleine siga ren. Het resultaat daarvan: Teer Nic. Sigaartjes 68,5 Sigaretten 54 45' Iedere maand vindt minstens één on derzoek plaats. Een hobby Als mevrouw Schadee over die onder zoekingen begint, zit zij eerst recht op haar praatstoel. „Huisvrouw is mijn vak" zegt zij zelf. „Ik ben moeder van vier Consumentenbond is mijn hobby. Een hobby dan in ieder geval, die bij zonder veel tijd eist. Zoals nu met de „affaire Lexington". Maar met vele problem en-van-de-con sument houdt z\$ zich bezig. Bijvoorbeeld: waarom is de boter geel? Zfj geeft zelf het antwoord, n.l. door de kleurstoffen. Vroeger was het zo, dat de voorjaarsboter inderdaad geel zag. Nu gebruiken we voor alles en nog wat kleurstoffen, ook voor onze mooie gele boter. Waarom moet het niet by ons, zoals in Duitsland, wettelijk verplicht zijn, te vermelden als ergens kleurstoffen in verwerkt zijn? „De mensen, de consument dus, vra gen ons het een of ander te onderzoe ken, bijv. een onderzoek op margarine naar de essentiële vetzuren. Aan de hand van die vragen bepalen wij, wat wense lijk en wat mogelijk is. Dolgraag zouden wij bijvoorbeeld de wasmiddelen eens aan een onderzoek onderwerpen, maar financieel is dat (nog) niet doenlijk voor ons. Iedere maand doen we minstens één onderzoek in een daarvoor geëigend laboratorium. Deze zomer bijv. onder zoeken wij de (soms zgn.) maaltijden met vlees En ja, dat kost geld", aldus mevr. Schadee, die in dit verband met dankbaarheid gewaagt van het vele dalj de Keuz*ingsdienst voor Waren voor dö consument doet. Op voet van oorlog Intussen zijn en dat is via een grote advertentie-campagne wel algemeen be kend de Consumentenbond en Lexing ton zo ongeveer op voet van oorlog met elkaar geraakt. Boven een circulaire van de Consu mentenbond staat letterlijk: „Lexington op het oorlogspad". En de gewraakte firma repliceert met een (in kleur) ge drukt bulletin, waarop men kan lezen: „Al is de leugen nog zo snel Lexi achterhaalt haar wel!" De heer A. Blok sr. verheelt allerminst dat de publicaties van de Consumenten bond hem niet welgevallig zijn. „Maar waarom", zo zegt hij, „krijg ik in buitenlandse laboratoria gespecia liseerde onderzoekcentra van internatio naal formaat een totaal ander resul taat dan de Consumentenbond aangaf?" Mevrouw Schadee had tevoren opge merkt, dat Lexington de methode van toepassing niet had verteld. „Het laboratorium, dat het onderzoek voor onze Consumentenbond verrichtte, heeft de sigaret automatisch laten' roken met een vast aantal trekken per minuut. En als er een langere peuk wordt over gelaten, dalen de teer- en nicotinecijfers zelfs meer dan evenredig, omdat de ta bak zelf immers een uitstekende filter vormt". De heer Blok merkt op: „Ik ben naar drie laboratoria gegaan: Zürich, Londen en New York. Gespecia liseerde laboratoria. Veertien merken heb ik laten testen. Ik kom tot lagere cijfers, voor alle mer ken lager. Die resultaten zijn notarieel vastge legd. Een der merken, die qua teerge halte hier aanmerkelijk lager was dan het onze, kwam er bij deze internatio nale test met vaste standaardmaten slechter af dan wij terwijl ons merk een teergehalte noteerde van niet meer dan 16,2 mg! Op grond van deze resultaten moet ik echt tot de overtuiging komen, dat men het in het laboratorium, dat het onder zoek voor de Consumentenbond verricht te, niet goed gedaan heeft. Zürich, Londen en New^York het zijn geen kleine laboratoria" zegt de heer Blok. Tot zover deze moment-opname. Het heeft er alle schijn van, dat dit advertenties) De automatische sigarettenrookma chine, zoals de Nederlandse Consu mentenbond deze by zyn onderzoek gebruikte. Aan de onderkant van de machine zien we twee sigaretten, die automatisch worden opgepaft met een vast aantal trekken. „Zo kregen wij dc resultaten", zegt de Consumen tenbond. „En ik heb ze van interna tionale laboratoria", repliceert de heer Blok, directeur van een firma, die er bij het onderzoek door ge noemde bond niet zo best afkwam. Aldus ontstond een „sigaretten- burger-oorlog". muisje, dat allang is uitgegroeid tot een reuzenmuis een flinke staart zal krij gen. Want de heer Blok verheelt niet, dat hij schade heeft geleden door de Consu mentenbond, veel schade. „Een onjuist onderzoek" zegt hij met overtuiging. En de Consumentenbond houdt met evenveel overtuiging staande, dat, spijts de buitenlandse laboratoria van de heer Blok, het onderzoek op onkreukbare wij ze heeft plaats gevonden. En de fervente roker wacht waarschijn lijk met spanning het resultaat af van.... ja van een nieuwe tabaksoogst, want dan komen bij een natuurprodukt als tabak de resultaten natuurlijk weer heel an ders te liggen. merk KIM-tXTR* President Soekamo van Indonesië heeft gisteren in Medan op Sumatra verklaard, dat Indonesië geen besprekingen meer met Ne derland zal houden over de toekomst van Nieuw-Guinea als Neder land troepen naar dit gebied blijft zenden. „Wij hebben de fase van de strijd bereikt", aldus Soekarno. Hij voegde hier aan toe: „Wij zijn nog steeds bereid de deur open te hou den voor vreedzame onderhandelingen op basis van de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië". ..Maar als de Nederlanders koppig blijven zullen wij het met geweld nemen". Soekarno verzocht de buiten landse diplomaten er goede nota van te nemen, dat Indonesië de voorkeur geeft aan een vreedzame oplossing van het 6,3 geschil. ,,De Nederlanders gaan door met het zenden van oorlogsvaartuigen, o.a. onderzeeërs en andere versterkingen, terwijl Indonesië geduldig afwacht tot Nederland het ,,plan Bunker" zal aan vaarden voor de overdracht van Nieuw- Guinea aan Indonesië", aldus Soekarno. Voordat Soekarno het woord voerde, sprak minister Soebandrio van buiten landse zaken de bijeenkomst toe. Hij waarschuwde de Nederlanders ,,West- Nieuw-Guinea op vreedzame wijze over te dragen aan Indonesië voordat het te laat zal zijn. Soekarno voegde daaraan toe ,,Wij hebben gezworen dat wij West-Irian dit jaar tot de republiek zullen doen terug keren. Bij het doen van onze beloften weten wij dat er vele wijzen zijn waarop dit gedaan kan worden., maar regering en volk van Indonesië geven er de voor keur aan West-Irian te doen terugkeren door vreedzame middelen. Wij willen dit liever doen zonder bloedvergieten". Wat buitenlandse journalisten in Medan opviel was het feit dat het pu bliek duidelijk minder enthousiast rea geerde op Soekarno's rede als gebruike lijk was. Waarnemers in Medan zeiden te ge loven dat de Indonesische regering meent dat zij het slachtoffer werd van een Nederlandse list. De vier grote politieke partüen iji Nederlands Nieuw-Guinea hebben er bij de Nederlandse regering op aan gedrongen de gouverneurs van Nieuw-Guinea een algemene vol macht te geven om in overleg met de commandant van de strydkrach- 14c SENORITAS extra j 0jj cm: njet te iculgi niet te kori} nèt goed! Gisterenmorgen is een deel van het dak van een in aanbouw zijnd vrieshuis aan de dr. Albert Plesmanweg in Rot terdam-zuid ingestort. Op dat ogenblik bevonden zich 4 mensen op het dak. De 27-jarige ongehuwde timmerman A. J. Leek uit Noordscharwoude werd op slag gedood. De 37-jarige timmerman P. Voorthuizen uit Broek op Langendijk en de 17-jarige Dik van Vliet, leerling machinist uit Rotterdam werden ge wond. De vierde kwam er zonder ver wondingen af. De arbeidsinspectie stelt een onder zoek in naar de oorzaak van het in storten. Gisteren is op rijksweg 12 onder de gemeente Renswoude een Volkswagen met drie inzittenden van de weg afge raakt en van het enige meters hoge talud de bermsloot ingedoken. Twee in zittende dames kwamen hierbij om het leven, de bestuurder werd .in zorg wekkende toestand naar het Juliana- ziekenhuis te Veenendaal overgebracht. ten naar eigen inzicht maatregelen te nemen om elke vijandelijke actie tegen te gaan. De vier partijen, de „Epang", de Pong", de „Parsepp" en de „Parna", deden dit in een resolutie waarin zij ook zeggen niet akkoord te kunnen gaan ,,met zelfs zeer tijdelijke bestuursover- dracht aan Indonesië". Ook van elders in Nieuw-Guinea blijven protesten binnenkomen op het door de Amerikaan Bunker ingediende voorstel. (Van onze parlementaire redactie) Minister Visser (defensie) zou naar verluidt besloten hebben in beroep te gaan tegen de uitspraak *van het ambte narengerecht te Arnhem in de zaak Van der Putten. Zoals bekend heeft dit ge recht het door de minster gegeven ont slag aan de heer Van der Putten nietig verklaard. Het ministerie van defensie wilde over een .en ander geen enkele mededeling doen. De minister heeft trouwens nog tot 12 mei dus uiterlijk 30 dagen na de uit spraak van 13 april gelegenheid om in beroep te gaan. De zwijgzaamheid van het ministerie zou mede verklaard kunnen worden uit het feit, dat de advocaat, die door de minister is verzocht voor hem op te treden bij de centrale raad van beroep in ambtenarenzaken te Utrecht, nog geen beslissing hieromtrent genomen heeft. Deze advocaat is de bekende Haagse pleiter mr. C. R. Wijcherbeld Bisdom. (Advertentie) Altijd wéér 100% virgin wool De plaatselijke bestuursraad van Hanuababa bij Pórt Moresby in het oostelijk deel van Nieuw-Guinea, heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt besloten om koningin Juliana ter ge legenheid van haar verjaardag ,,de eer biedige groeten en gelukwensen van de raad" te zenden. De gouverneur van Nederlands Nieuw- Guinea, dr. P. J. Platteel, heeft tele grafisch bericht hierover ontvangen. In Oost-Beidijn is gisteren een ,,slik- actie" tegen de daar heersende dysen terie begonnen. Volgens het Oostberlijnse blad ,,National-Zeitung" krijgen de Oostberlijners een vloeibaar preparaat met bacteriofagen (bacteriëneters) toe gediend en wel drie maal om de vijf dagen een dosis. Een serumfabriek in j Dresden vervaardigt dagelijks 400 liter van' dit preparaat. De bacteriëneters j moeten alle bacteriën in het darm-j kanaal oplossen, zonder organen aan te| tasten. Alle Oostberlijners die aan dej ziekte lijden, met lijders in aanraking] zijn geweest of werkzaam zijn in open-i bare bedrijven, moeten zich aan de toe diening onderwerpen. (Advertentie) (Advertentie) De rentevoet van de Britse banken is met ingang van gisteren met een half procent verminderd en gekomen op 4,5 procent. De maatregel is genomen om een einde te maken aan het binnen vloeien van speculatief buitenlands kapitaal, hetgeen de geallieerden in een lastig parket zou kunnen brengen. In maart werd de' rentevoet reeds j tweemaal verminderd met een half) proeent. bitter Origineel twen-model met brede schouders en slanke heup. Smalle pantalon zonder zoom. Exclusief gecreëerde Euro-twen dessins in het moderne „blackground" met kleine kleureffecten. EES l'aperitivo In de Verenigde Staten zijn de bün- dels met gedichten weer verschenen op de ïyst van meest verkochte boeken. Robert Frost, Amerika's nationale dichter" uit de staat Vermont, komt op de ïyst voor met zijn ,,In the Clearing" dat in de boekhandel verkrijgbaar Ja, het gebeurt nog wel eens.. De heren van de rijkspolitie hebben in het verleden nogal eens moeite gehad om iemand in te halen. Vandaar, dat zij thans de beschikking hebben ge kregen over 12 nieuwe en snelle Por- sche-auto's. Het zal de automobilisten, die er eventueel tussenuit willen knij pen. niet meer meevallen om de politie met deze wagens voor te blijven! voor vier dollar. Er zijn taxichauffeurs die het boek in hun taxi hebben liggen. De uitgeversmaatschappij van de 88- jange dichter, heeft van ,,In the Clea ring" niet minder dan vijftigduizend exemplaren laten drukken. Op 26 maart, Frosts verjaardag, kwamen de eerste 27.000 exemplaren in de handel. De uitgever verwacht dat voor het einde van het jaar, honderdduizend ex emplaren zullen zijn afgezet. In dat geval zou de prijs kunnen worden gedrukt door de bundel als ..Paperback" te laten verschijnen. Frost heeft met zijn eerste bundel sinds vijf tien jaar. alle Amerikaanse „best-sel- ler"-dichters sinds 1885 geslagen. In een tijdsspanne van 67 jaar zijn maar elf dichtbundels best-sellers ge weest. Vier of vijf hiervan konden slechts aanspraak maken op het predi kaat ernstige dichtkunst". De laatste best-selling bundel was White cliffs of Dover" uit 1941 van Alice Duer Miller. De uitgevers in Amerika hebben zich al vele jaren afgevraagd of er een markt is voor dichters in boekvorm. Paperbacks uitgezonderd, wordt een uitgave van 2500 exemplaren van ge dichten van dichters van naam bevre digend geacht. Deze exemplaren wor den voornamelijk gekocht door' biblio theken van colleges. Frosts gedichten ziin traditioneel, qua metrum en ritme. Afgezien van Frost en Carl Sandbur beiden bejaard, stamt de moderne Amerikaanse poëzie van de ongeremde wit-gebaarde Walt Whitman, de dichter uit de Amerikaan se burgeroorlog. Paul Scott Mowrer, gewezen hoofdre dacteur van de Chicago Daily News en zelf auteur van verscheidene dicht bundels, heeft onlangs in de boekenhoek van de New-York Times geschreven dat veertig jaar modernisme de belang stelling van het publiek voor dichtkunst hebben gedoofd. ..Een kunstvorm die geen wortel heeft geschoten in de pu blieke gunst, is een kunstvorm die zich zelf te gronde richt," zei hij. Frosts uitgever meerit dat de oude Vermonter de terugkeer van de dicht kunst in de publieke gunst leidt. .Frost heeft een publiek." zegt hij. „Hij is er geliefd als een wijze. Men kent hem. Taxichauffeurs lezen in zijn aanwezig heid zijn eigen poëzie. Ër is daarom geen twijfel aan dat gedichten meer en beter gelezen worden." (Advertentie) pose lube B\au«a wbJoRèM-oE MOOf dto°9 ha»* haaf PARI»

de Stem | 1962 | | pagina 17