Kapitein pleegde vijfvoudige moord aan boord van jacht heetman .7. en win iH Word één-twee-drie prijswinnaar! Het kansspel om miljarden m ONDERZOEK DRAMA GESLOTEN sempra Bis**,, Onderaards postvervoer in wereldstad Hamburg Meisje redde zich en kon juiste toedracht vertellen TIJDELIJK 13 Ook vroeger al „ongelukken' Djakarta wil warenhuizén bouwen Indonesisch vliegtuig met VW-motor C.H.U.-jongeren (nog) niet pro „C.D.U." Telefoontje: „Er ligt een bom bleek vals Veel puzzelaars delen premie Opgave puzzel rto. 185 Gemotiveerde oplossing 222222132121 f" I kwartje per kolom"! 4 kolommen f I.- 13 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 27 APRIL 1962 Kapitein Julian Harvey heeft zijn vrouw, Arthur Duperrault en zijn echtgenote, en twee kinderen van dit echtpaar om het leven ge bracht, waarna hij het jacht „Bluebelle" tot zinken heeft gebracht. Dit is de conclusie van het onderzoek, dat de Amerikaanse kustwacht heeft ingesteld naar het drama, dat zich in november 1961 in de Caraïbische Zee heeft afgespeeld. noemd, dat hij een hoge verzekering op het leven van zijn vrouw had afgeslo ten en dat zijn financiële positie drin gend verbetering behoefde. In het rapport wordt het vermoeden uitgesproken dat Terry Jo haar leven te danken heeft aan het feit, dat Har vey een rubber bootje wilde ophalen, dat van het jacht was weggedreven. In die tijd wist het meisje een reddings vlot los te maken, waarop zij wegdreef. Toen Harvey terug kwam was zij reeds zover afgedreven, dat hij er zich niet meer van kon overtuigen dat zij met terdaad was verdronken. 55 Harvey heeft 16 november 1961 zelf moord gepleegd, nadat hij had verno men dat het derde kind van het door hem vermoorde echtpaar, de elfjarige Terry Jo Duperrault, was gered, na bijna vier dagen op een vlot in de Ca- raibische zee te hebben rondgedreven. Terry Jo verklaarde tegenover de po litie dat zij, benedendeks zijnde, lawaai had gehoord, waarna zij naar boven was gegaan. Daar had zij haar moeder en haar broer in een grote plas bloed aan dek zien liggen. Het jacht „Bluebelle" was toen zin kende. Harvey was bezig met het uit brengen van een reddingsboot. Hij be kommerde zich niet om Terry Jo en haar zusje Renee, in de veronderstel ling dat de kinderen toch wel met het door hem in zinkende toestand gebrach te jacht zouden verdrinken. Renee verdronk inderdaad, na er eerst in geslaagd te zijn de „Bluebelle" met een reddingsgordel te verlaten. Maar Terry Jo werd gered en enige uren, nadat Harvey dit had vernomen, beroofde hij zich van het leven. In het rapport van de Amerikaanse kustwacht wordt als mogelijk motief voor Harvey's misdaad het feit ge- Een Indonesische functionaris zal bin nenkort een reis maken naar buitenland se hoofdsteden om daar warenhuizen te bezichtigen. Dit houdt verband met de aankondiging van de regering, dat zij van plan is warenhuizen met verscheidene verdiepingen te Djakarta te laten bou wen. De functionaris Hamid Yoej, president directeur van de raad van bestuur van de staatshandelsmaatschappijen, zal West- Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk, Ita lië, Frankrijk, Hongkong, Japan en Sin gapore bezoeken. (Advertentie) Uw plafond in één keer •f/qqe/wit! 'n product van VEVEO - Schiedam Een in Indonesië vervaardigd oplei dingsvliegtuig „Skikoenang" heeft een geslaagde vlucht tussen Bandoeng en Djakarta gemaakt. Het toestel heeft een V olkswagenmotor De Franse firma „Sud Aviation" zal in het weekeinde in Djakarta een straal vliegtuig van het type Caravelle demon streren. De Indonesische regering heeft meegedeeld, dat zij uitziet naar vlieg tuigen met uitsluitend straalmotoren voor de internationale en langere binnenland se diensten. (Advertentie) (Advertentie) Haar zusje Renee was toen reeds ver dronken. Harvey trok haar lijk aan boord van zijn reddingsboot, om aan zijn verhaal over een aan het jacht overkomen ramp meer geloofwaardig heid te geven. Ook reeds voor de noodlottige gebeur tenissen van medio november 1961 liep door het leven van Harvey een rode draad van dood en (twijfelachtige) on gelukken. De vrouw, die Harvey aan boord van de „Bluebelle" om het leven bracht, was zijn vierde echtgenote. Een van zijn vroegere vrouwen is, tezamen met haar moeder, in een meer in Florida verdronken, doordat de auto, waarin zij zich bevond, te water geraakte. De au to werd bestuurd door Harvey, die te genover de politie verklaarde dat hij er nog uit wist te komen, doch dat hij er niet in was geslaagd zijn vrouw en schoonmoeder te redden. Voorts heeft Harvey drie jachten, waarop hij kapitein was, verloren. Een jacht vloog in brand, werd hersteld, om vervolgens ter hoogte van de kust van Texas toch te zinken. Een tweede jacht z.onk in 1955 in de baai van Che sapeake en een derde vaartuig vloog ter hoogte van de oostpunt van Cuba in brand, om vervolgens te zinken. Zijn vierde en laatste jacht was het eigendom van het door hem vermoorde echtpaar Duperrault. Een nieuwe service die U volmaakte zekerheid schenkt Wij testen elke brillant met de modernste apparatuur op kleur, zuiverheid, slijpproporties, afwerking, gewicht en fluorescentie. Bij aankoop ontvangt u deze gegevens in een volledig beschrijvend certificaat met diagrammen en microfoto's. Bij sieraden met brillant krijgt u een uitvoerig taxatierapport met foto. Losse 1 karaat brillanten 1500.-tot 3000.-. Exceptionele kwaliteiten iets hoger. -vA .'--v.: - edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 92 filiaal:-oostzeedijk 155-157, rotterdam Wat de technisch anders zo vinding rijke Amerikanen ondanks langdurige proeven niet is gelukt, hebben Westduit- se ingenieurs thans volbracht. Een door hen ontwikkelde „reuzenbuizenpost" is sedert kort in de tweemiljoenenstad Ham burg in bedrijf. Met een snelheid van bij na 50 km per uur flitsen de kokers ter grootte van een vuilnisvat onder de stra ten yan de Hamburgse city tussen de belangrijkste postkantoor heen en weer. Iedere koker kan 1000 brieven bevatten. In een uur kunnen er by aanwezigheid van een dubbele buis over een afstand van 2000 meter 300000 brieven vervoerd worden. Ongeveer honderd jaar geleden in 1853 werd de eerste buizenpost ter wereld in een Londens telegraafkantoor in bedrijf gesteld. Twintig jaar later ont stonden in Berlijn en Wenen de eerste stadsbuizenpostinstallaties, die de afzon derlijke postkantoren met elkaar verbon den. Sedert die tijd zijn er steeds nieu we proeven met buiz^npostkokers, zuig en persluchtinstallaties gedaan, maar het snelle transportmiddel voor brieven was niet meer te vervolmaken en ook niet meer te vergroten. Bij een buisdiame ter van ongeveer 65 millimeter, 'n koker snelheid van max. 15 m per sec. en een inhoud van ten hoogste drie gewone brie ven waren tot voor kort ook de mo dernste installaties slechts voor het snel- transport van zeer kleine zendingen ge schikt. De buis bestaat uit asbestcement en heeft een binnendiameter van 450 milli meter. De kokers zijn van aluminium, hebben een buitendiameter van 445 milli meter en lopen dat is het belangrijkste van dit systeem op rollen en wielen, waardoor de wrijvingsweerstand prak tisch geheel wordt opgeheven en het transport met kokers van dit formaat pas mogelijk werd. De besturing vindt elek tronisch plaats. Daar dit systeem thans reeds goede diensten bewezen en zelfs de verwach tingen overtroffen heeft, heeft men het plan in de loop van het volgend jaar bijna alle postkantoren van Hamburg en omgeving door zulke buisleidingen met elkaar te verbinden. Daardoor zouden de auto's van de posterijen, die thans reeds ernstig worden gehinderd door het druk ke verkeer in de stad, overbodig worden. Het brieventransport via de buizenpost neemt ongeveer een kwart van de tijd in beslag, die men bij het vervoer per auto nodig heeft. (Van onze Haagse redacteur) De federatie van christelijk-historische jongerengroepen is (nog) niet te vinden voor een gezamenlijk optreden van de Nederlandse christelijke partijen. Een van de redenen is de vrees dat een Nederlandse „CDU" als een conserva tief blok beschouwd zou gaan worden. Voorlopig ziet de federatie meer per spectieven in nauwere aaneensluiting van christelijke politieke partijen op inter nationaal niveau en werkterrein. Dit zei de heer B. van Haersma Buma, voorzitter van de federatie, op een. pers conferentie in Den Haag. De federatie viert haar 35-jarig be staan op 28 en 29 april. Ter gelegenheid van deze jubileum viering zal een jubileum-uitgave ver schijnen met, o. a. een artikel van de hand van prof. mr. C. P. M. Romme, getiteld „Kunnen verdeelde christenen één partij vormen?" Een zitting van de subcommissie voor onamerikaanse activiteiten van het Ame rikaanse huis van afgevaardigden in Los Angeles is voor een half uur onderbro ken geweest nadat een telefoontje was ontvangen dat in het gebouw een bom lag, ,die iedereen naar het hiernamaals' zou zenden. De politie evacueerde de 2100 in het zeventien verdiepingen tellende gebouw werkende ambtenaren, alsmede de on geveer zeshonderd bezoekers in een tijd van tien minuten. Negenentwintig minu ten nadat het anonieme telefoontje was ontvangen, werd de zitting van de sub commissie weer hervat. Er was geen bom. Geen puzzelaar heeft deze week een geheel juist ingevulde kolom ingezonden, zodat per krant een premie ad f 500.- beschikbaar gesteld wordt voor de beste prestatie. Het bedrag dat blijft staan voor de volgende ronde is f 1573,43. Doe uw best puzzelaars, misschien bent u de volgende week een van de gelukkige prijs winnaars. De sociale pot werd verrijkt met een bedrag van f 256.68 zodat die nu is gestegen tot t 258.427,06. De prijswinnaars zijn (allen per kolom 1 fout): Mevr. Bosters-Pas, Olmstraat 99, Breda. 1 kolom, C. L. Couwcnberg-Koersvelt, Prof. van Ginnekenstraat 20, Oudenbosch, N.B. 1 kolom; C. M. Dianisius, Graaf Engelbertlaan 100, Breda, 1 kolom, R. C. Hclmons, Ravelynstraat 20, Steenber gen, 1 kolom, Chr. Hessels-Magilse, Overakkerstraat 258, Breda, 1 kolom; Mevr. R. v. Hooff-de Waal, Jac. de Waalstr. 17, Lamswaarde Z. 1 kolom; J. de Jongh- Nooyens, Heigatstraat 5, Etten N.B. 2 kolom dus f 83,32; P. Kroonen, Sleutelweg 3 Lepelstraat gem. Halsteren N.B. idem 2 kolom; E. Odank. Oranjeboomstraat 53, Breda, 1 kolom; J. Rademakers-Heijman, Lange nr. 4, Hulst, 1 kolom f 41,66. én Hier Uw naam en adres invullen EEN, TWEE OF DRIE POSTBUS 2500 AMSTERDAM BELANGRIJK! Deze puzzel „Eén, twee of drie" verschijnt elke vrijdag. De inzendingen moeten uiterlijk de volgende dinsdag om 24 uur in het be zit zijn van „Eén, twee of drie", postbus 2500, A'dam. Alleen door de P.T.T. gestem pelde briefkaarten zijn gel dig. De prijswinnaars krijgen direct bericht De uitslag en toelichting worden in de vol gende publicaties bekendge maakt. A. ..Trapperauto" is geen goed woord: het moet zijn ..trapauto". Alleen speelgoed auto is juist (2). B. De jongen is hier wel aan het voetballen (met iets voetballen: het met de voet voortschoppen), doch niet met een „voet bal" (veerkrachtige bal (2). C. Het kind speelt in het zand. „Strandver- maak" is hier minder nauwkeurig; er zijn vele vormen van strandvermaak (2). D. Hinkelen op één been voortspringen als kinderspelletje. Hinken heeft als hoofdbetekenis: mank gaan (gebrek) (2). E. Pop betekent: voorwerp in de vorm en als verkleinde nabootsing van een mensen gedaante en is hier dus niet van toepas sing. Beer betekent o.a.: als kinderspeel goed nagemaakte kleine beer (2). F. Er zijn vele soorten bouwdozen (blokken, steentjes, etc.). Voor het afgebeelde speel goed is constructiedoos nauwkeuriger. Dit woord wordt ook in de speelgoedhandel gebruikt (2). G. De op het plaatje afgebeelde handeling wordt het best aangeduid met vangen. Het stoppen is slechts een onderdeel van de handeling (1). H. Het touw is verward (in de war, op onge regelde wijze dooreengemend). De tol is verstrikt in het verwarde touw (3). I. Vluchten betekent: zich verwijderen om aan gevaar te ontkomen. Dit woord is minder goed van toepassing dan ontwij ken (voor iets of iemand uit de weg gaan), daar het hier slechts spelende kinderen betreft en er van gevaar dus geen sprake is (2). J, Het meisje is hier duidelijk aan het touwtje springen. Hupelen is: ziQh met een sprongetje onregelmatig dansend voortbewegen, hetgeen hier minder goed van toepassing is (1). K. Het kind stelt hier een Indiaantje voor. Indiaantje is nauwkeuriger dan het al gemene „jongetje" (2). L. Steppen is hier nauwkeuriger dan het meer algemene rijden (1). (Advertentie) U proeft er de echte Franse Gognac.irtj I" i i !l lil IV 1 A pa M 9 1 B Sc S D E F i p B G 1 H i 1 SJ 1 K Li. Verzwaarde dobbelstenen.... gemerkte kaartenuiterst mi nuscule radiosetszelfs rose gekleurde glazen en brillen. Zie daar een greep in de verscheiden heid van attributen der Ameri kaanse valsspelers.Daarbij ko men nog de steekpenningen en de astronomisch hoge inzetten. Al de ze, door de valsspelers in de Ver enigde Staten gebruikte methoden vormen een deel van het schrik aanjagend beeld, dat oprees uit een verslag van een senaatscommissie over kansspelen en de georgani seerde misdaad. Er werden de commissie ingenieuze apparaten getoond die door valsspelers worden gebruikt om de argeloze te be driegen. Onder de attributen is een elek tronisch apparaat, dat de „gambler" om zijn biceps vastmaakt, zodat hij via de spieren in staat is te „praten" met een andere persoon die zich in dezelfde ka mer bevindt en met hetzelfde apparaat je is uitgerust. Er is ook de „kaart-lezer", die door de rose gekleurde brilleglazen, de voor anderen onzichtbare tekens op de ach terkant der kaarten van zijn tegenspeler kan lezen. Zenders Radj^enders en -ontvangers, klein ge noeg om ze onder de kleren te dragen, vormen eveneens een belangrijk attri buut. De communicatie wordt als volgt tot stand gebracht: een man in het bezit van een ontvanger installeert zich bij een bookmakerskantoor. Zijn handlanger met het uitzendapparaat staat buiten het kantoor bij een telefooncel te wachten op de uitslag van een wedstrijd, die door een derde wordt bijgewoond. Wanneer het resultaat bekend is, neemt de derde man contact op met de tweede, die bij de telefooncel staat. De laatste seint de uitslag over naar de man in het book makerskantoor via het aan de armspie ren vastgemaakte apparaat door middel van elektrische schokken, lang en kort, volgens de morse-code. Wanneer de man de uitslag weet, stapt hij op de bookmaker af en zet een be drag op de hem nu bekende naam van de winnaar. De man achter het loket, in de veronderstelling verkerende, dat de dere al die tijd in de kamer heeft geze ten en dus blijkbaar niets van de wed strijd kan weten, neemt de weddenschap aan. Deze geniale uitvinding is gedaan door een televisiemonteur uit Brooklyn. Ema nuel Mittleman. Mittleman verklaarde, dat deze toestelletjes een bereik van 65 meter kunnen hebben. De prijs van dit instrument ligt tussen de 400 en 500 dol lar. Onder de andere attributen die aan de commissie werden getoond waren ook de zogenaamde „horses". Deze dobbel stenen zijn verzwaard en kunnen alleen door een zekere combinatie het gewens te succes sorteren, n.l. het opgooien van hoge getallen. Dan zijn er de zogenaam de „strippers", speelkaarten met motie ven er op waaraan men de azen op vlug ge wijze kan herkennen, wanneer het nodig mocht zijn. Joh. Scarne, een gokexpert uit New Yersey, demonstreerde de commissie hoe men een verzwaarde dobbelsteen moet gebruiken. Een combinatie van de reeds genoem de technische snufjes kan men in talrijke speelholen vinden. Bijvoorbeeld: in een speelgelegenheid wordt aan de muur of kast het zogenaam de „peepo" bevestigd. „Peepo" straalt fluorescerend licht uit. Het bestaat ge heel uit rose gekleurd glas. Achter het glas staat een persoon, die de kaarten van do mensen vóór hem kan zien en zijn aldus verkregen kennis met het elek tronisch apparaat om zijn arm, aan zijn handlanger doorgeeft. De commissie constateert dat corrup tie bij de gokkers en bookmakers een onvermijdelijk gevolg is. Om vrij te kun nen opereren is het noodzakelijk politie agenten, advocaten en zelfs rechters om te kopen. De totale inzetten op paardenracen worden geschat op tenminste 50 miljard dollar per jaar. (Advertenties) W.C.-REINIGED slachts f <■19

de Stem | 1962 | | pagina 15