Middenstand kustgemeenten wil zijn krachten bundelen K.V.P.-fractie etaleert s verschil een menin. lessen te ibileren Zusters St.-Joanna Goes recipiëren vandaag Teerfilter gevonden Weg Veersegatdam naar Kamperland opengesteld GRATIS Enquête onder deelnemers aan grote ..toeristenslag ..Nieuw-Guinea in Eerste Kamer Jonge boeren en boerinnen ontmoeten muse in Tilburg Rompgemaal te V lissingen In west-Zeeuwsch-Vlaanderen Van Riel (V.V.D.): Dit grenst aan het gevaarlijke 3 stitutie uit nosselfonds rl<VV A I ER Vandaag Opstelling van een voorlopig rapport Congregatie bestaat 125 jaar Academiedagen te Middelburg Zweedse tanker aan de grond Uitbreiding woning commissaris en Statenzaal Dameshockeyteam Garanties voor de Papoea's onomstreden Baconprijs (f 2,15) wordt gehandhaafd Bliksembezoek mgr. Bekkers "Oeice" Roken en longkanker Kardinaal Bea Concilie bereidt eenheid van alle Christenen voor Soekarno blijft thuis Kernproeven lerende zusters van het Ctreek- „St.-Joseph". Van links naac ichilda, Geraldine, Canisia en i befaamde, St.-Josephzieken- tstaan. r jubilerende zusters zijn nog bij het werk betrokken. Zuster die vijfendertig jaar in Vlis- is hoofd van de broodkeuken, ammetjes, die zij in al die jaren en belegd heeft, zouden een rien, die het hoogste punt van in de schaduw zou stellen. In pen oorlog is zij ternauwernood ood ontsnapt tijdens een bom- at, waarbij enkele andere zus- lood vonden. Richilda is de kosteres. Voorts j zich ook verdienstelijk met cs haar hoge leeftijd is zij nog van plan met haar werk te Zowel Geraldine als Richilda reis naar Duitsland, naar het moederhuis in Salzkotten, ma te samen met andere gouden dit jubileum te gedenken. Canisia is hoofd van de ope- Isr. Haar grote bekwaamheid kar tot een van de steunpilaren ïedische staf. Evenals de andere intigjarige", zuster Stephanie, n de interne afdeling, is zij nu aar in Vlissingen. n onze Haagse redacteur) jstuur van het produktschap voor 'n de vergadering van vandaag ut nemen over een restitutie van ton mosselen aan de inbren- het heffingsopbrengst-fonds produktiejaar 1961-62. )sseladviescommissie heeft het geadviseerd deze restitutie te (Advertentie) nswick-Bowling da NASSAUSINGEL 28 Telefoon 38452 Entree Kinderkamer Instructie Vergader lokaal elevisie en vrij parkeren, end van 10 uur 's morgens n uur 's nachts. NSWICK-BOWLING, de at- e voor het héle gezin. vrijdag 27 april, gelden voor icie Zeeland de volgende hoog* iden. Hansweert 7.48 en 20.1" neuzen 7.16 en 19.43 uur; Vlis- 48 en 19.13 uur; Wemelding® 10.48 uur. 20 uur De koningin van het wen. 18 j. GEN bra 20 uur Nur der Wind, 14 De avonturen van een zigeune a.l. 20 uur Fort Yuma, 14 j. BURG 19.30 uur De stalen klauw, 1*J* eanne d'Arc IPEN :0 uur De goochelaar van rouw De middenstanders van de vijf west-Zeeuwsch-Vlaamse kustge meenten Breskens, Groede, Nieuwvliet, Cadzand en Retranchement, willen op korte termijn hun krachten gaan bundelen om aan de elk jaar groeiende toeristenstroom het hoofd te kunnen bieden. De mid denstanderscommissie kustgemeenten, die vorig jaar haar beslag kreeg, wil nu voor alles een „inventarisatie" gaan maken van het potentieel aan middenstandsdiensten in dit gebied door middel van een enquête onder de ruim 600 middenstanders, die in de „toeristenslag" zijn betrokken. De voorzitter van de commissie, de heer T. van Laarhoven uit Breskens, vertelde op een persconferentie, dat er in de kustgemeenten geen middenstandsorga nisaties van betekenis bestaan, die enige macht kunnen ontwikkelen. Het Directo raat Generaal voor Middenstand en Toe risme is zeker bereid zijn medewer king te verlenen, mits het ervan over tuigd is, dat er in belanghebbende krin gen voldoende belangstelling is. De heer A, Korstanje, consulent or de middenstand, vertelde in dit ver band, dat er nog teveel ,,kat uit de boom kijkers" in het Vlaamse land zijn. Men realiseert zich te weinig, dat veel outsiders op de loer liggen on de ongetwijfeld rijke /ruchten te gaan pluk ken. En dit feit is des te erger, daar er nu al sprake is van een overbezet ting van winkeliers. Punten, di^ bij de enquête zwaai zul len wegen zijn: de rentabiliteit van de investeringen, die nodig zullen zijn; de manier, waarop de werkzaam- u in het hoogseizoen opgevangen zullen wor den; de leeftijdsopbouw van de midden standers in het kustgebied; de economi sche samenwerking voor wat betreft mo gelijkheid en wenselijkheid. Als voorbeeld dienen hierbij de kam- peerwinkels, die de middenstanders op het eiland Schouwen langs de kuststrook inrichten. Voorts de behoefte aan voorlichting door deskundigen en de vorming van ondernemersgeleiding. Tenslotte noemde de heer Korstanje het probleem van de winkelsluiting, waarbij hij een zeker „manipuleren"' wenselijk achtte. Aan de hand van deze enquête zal een conceptrapport ongesteld worden door het Directoraat Generaal. Op basis van dit voorlopige rapport zullen in elk van de vijf gemeenten, waarschijnlijk begin september „hearings" gehouden worden, waarna eventueel veranderingen in het rapport kunnen worden aangebracht. Eerst dan zal men ,,voor en door" de middenstand te werk kunnen gaan om in aansluiting op de projecten, die door de gemeentebesturen t.b.v. het toerif ie worden verwezenlijkt, voor een krachtig dienstappaVaat zorg te dragen. De en quête heeft geen betrekking op het ho- reca-bedrijf. Hiervoor zal t.z.t. een aparte vragenlijst worden ingediend. Vrijdag en zaterdag a.s. zal de Konink lijke Nederlandse Academie van Weten- schappen voor Zuid-Holland en Zeeland te Middelburg haar jaarlijkse academie- dagen houden. Prof. dr. C. Gorter, voorzitter van de afdeling natuurkunde van de academie, zal de academiedagen vrijdagmorgen om elf uur in de Schouwburg van het City Theater te Middelburg openen. Na deze opening zal prof. dr. S. Dresden spreken over de recente Franse romankunst. Om twee uur komt prof. dr. R. Brink man aan het woord over het onderwerp „stralingsgevaar en radiopathologie". Tenslotte zal de heer L. Bol het een en ander vertellen over de honderd jaar geleden gestorven Barend Cornelis Koek koek, romantisch kunstschilder. Van 5 tot 6 uur zal het uit circa 300 personen bestaande gezelschap worden ontvangen door het gemeentebestuur van Middelburg. Daarna volgt een diner in hotel Brittannia te Vlissingen, dat zal worden opgeluisterd door tafelmuziek van het Noordbevelands Blaaskwartet. Om 9 uur begint in hetzelfde hotel een ontspanningsavond. Er zullen twee films worden vertoond, t.w. „Onthullend oog" en „Drie eeuwen wetenschappen". Zaterdagochtend zal drs. M. Verburg, directeur van het ETI voor Zeeland, in de Schouwburg van het City Theater te Middelburg een schets geven van „Zeeland in ontwikkeling'. Hierna volgt een lezing van ir. J. Snip, hoofdingenieur directeur van provinciale waterstaat, over „waterbouwkunde en natuur Zeeland". De academiedagen zullen 's middags worden besloten met een tocht met de provinciale veerboot „Prinses Irene" op de Westerschelde. Vooral het Sloeplan zal de belangstelling van de academici hebben. Bij de MSB-boei, nabij Westkapelle, is gistermiddag de Zweedse tanker „Fair nus" aan de grond gelopen Uit Vlissin gen voeren de sleepboot Scaldis en een bergingsvaartuig uit ter assistentie. Het gelukte de Faunus echter bij hoogwater op eigen kracht vlot te komen en de reis naar Antwerpen voort te zetten De 6016 ton metende tanker is eigendom van de rederij Sorman. (Advertentie) De zusters van St.-Joanna te Goes zullen vanmiddag in het verpleeg stershuis van het ziekenhuis reci piëren naar aanleiding van het 125-jarig bestaan van de congre gatie waartoe zij behoren, t.w. de congregatie van de Liefdezusters van de H. Carolus Borromeus „On der de Bogen" te Maastricht. Enkele weken geleden heeft, zoals be richt, in Maastricht reeds een feestelijke herdenking van het jubileum plaatsge- nad voor de bestuursleden van de ver schillende instellingen die onder patro nage van de congregatie werkzaam zijn. Bij gelegenheid van het jubileum is een gedenkboek „Lustrum in het zilver" uitgegeven. In het voorwoord staan o.m. de volgen de woorden van mgr. P. Moors opgeno men: „Al die jaren door hebben haar geestelijke dochters (van de stichteres Moeder Elizabeth) zich met liefde gewijd aan de zieke mens en aan de opvoeding van het kind. Zij hebben zich ontfermd over bejaarden en hulpbehoevenden; zij hebben kinderen, die geen „thuis" meer hadden, in hartelijke zorg opgenomen. Zij beseften, meer dan een halve eeuw geleden reeds en als eersten dat aan leken met en naast hen een plaats moest worden ingeruimd in de gezond heidszorg. De verblijdend^ vitaliteit waarin de congregatie zich mag verheu gen is er een waarborg voor dat de zus ters ook in de toekomst zullen gaan naar waar de Heer hen door de nood van de evenmens roept". Winstpunt Verder is in het gedenkboek een apart hoofdstuk gewijd aan het St.-Joanna- ziekenhuis te Goes. In dat hoofdstuk le zen we: „Wie nu, vijfendertig jaar na de stichting, het ziekenhuis bezoekt, be merkt de groei maar ervaart ook dat de sfeer uit die eerste dagen, die familiale geest tussen tijdelijke en vaste bewoon sters en bewoners van St.-Joanna, geble ven is. Dat is een winstpunt, groter winstpunt wellicht dan de groei van het ziekenhuis zelf: Die groei was voor een goed deel het werk van de financieel beheerder, de heer L. A. van Opstal, die met veler medewerking de zwaarste zor gen te boven wist te komen. Verbeteringen De outillage op medisch-technisch ge bied werd steeds verbeterd, totdat uit eindelijk de vraag naar een groot bed denhuis acuut werd. Plannen terzake zyn thans in voorbereiding waardoor straks in het „oude" gebouw nieuwe mo gelijkheden ontstaan voor klinieken, la boratoria, röntgen etc. Vanwege deze sanering kwam reeds een paviljoen voor 25 patiënten gereed. Tien jaar geleden verrees in de tuin van het ziekenhuis een goed geoutilleerd ver pleegstershuis, dat geheel bezet is. In afzienbare tijd zal Goes een tweede huis van de Bogenzusters bezitten. Dan zal namelijk „Maria Terweel". een huis voor chronisch zieken, tot stand zijn geko men, waaraan op Zuid-Beveland grote behoefte bestaat". Onzerzijds zij hi&rbij nog vermeld dat „Maria Terweelde jongste stich ting is die door de 125-jarige congre gatie is geadopteerd. De adoptie heeft plaatsgehad omdat hier gewerkt kan worden voor een wijd verspreide min derheid van katholieken en omdat het een heel nieuwe tak van verpleging betreft. Hier spreekt dus weer duide lijk de „verblijdende vitaliteit" van de congregatie waarover mgr. P. Moors, de bisschop van Roermond, geschreven heeft. De rijksgoedkeuring is afgekomen voor de uitbreiding van de woning van de commissaris der koningin en voor de uitbreiding en verbetering van de ac commodatie van de Statenzaal te Mid delburg. De aanbesteding zal waarschijn lijk half mei plaatshebben. Het Nederlandse dames-hockeyelftal dat zaterdag 28 april in Bloemendaal tegen de Duitse damesploeg speelt is na het verdienstelijke gelijke spel (2-2) dat za terdag tegen Engeland werd bereikt, niet gewijzigd. De samenstelling is dus: doel: R. Lem- mens (Or. Zwart); achter: K. Keers (Kie viten) en L. Nolte (EMHC); midden: M. Pijl (HBS), J. de Vleeschouwer (For ward) en P. Hissink (Amsterdam)voor: A. Visser 't Hooft (Arnhem), L. Dekker (BDHC), A. Beyer (PW), J. Brommer (BDHC) en R. Kuper fs-Hertogenbosch). (Van onze parlementaire redacteur) Bij de begrotingsbehandeling van Buitenlandse Zaken in de Eerste Ka mer zijn de reeds lang bestaande meningsverschillen onder de K.V.P.-sena toren over het Nieuw-Guineabeleid in alle duidelijkheid aan het daglicht ge treden. De K.V.P.-fractie had voor deze openbare biecht" moeilijk een on gelukkiger moment kunnen kiezen. Het etaleren van tegenstellingen door partijgenoten van mr. Luns op het moment dat de onderhandelingen in Washington over het plan-Bunker in een beslissend stadium verkeren, kan moeilijk een aansporing zijn voor Soekarno om toe te geven aan Neder landse pogingen garanties te verkrijgen voor het zelfbeschikkingsrecht der Papoea's. Het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees heeft na lang be raad de overnameprijs voor baconvar- kens gehandhaafd op f 2,15 per kilo gram geslacht gewicht en de gewichts- grens op 68 kilogram gesteld. Voorge steld was een verlaging van 10 cent. De tegenstanders van een verlaging van de overnameprijs meenden dat een lagere baconprijs de prijzen op de var- kensmarkt nog ongunstiger zal beïnvloe den. Op de rundveemarkt trekken de prij zen iets aan. Het aanbod is nu vrij groot, omdat men alle koeien nog niet van stal kan halen gezien de toestand van de weilanden. Toch willen ook de K.V.P.-senatoren in grote meerderheid dit zelfbeschik kingsrecht zoveel mogelijk gerealiseerd zien. Mr. Van Riel (V.V.D.) zag mede in het optreden van de Eerste-Kamer- fractie der K.V.P. aanleiding voor de opmerking: „Als het er om gaat uit een ingewikkelde en gevaarlijke situatie te halen wat erin zit, dan is alles wat tegen de lijn van het regeringsbeleid in gaat grenzend aan het in gevaar bren gen van het landsbelang". De K.V.P.-fractie kwam met drie standpunten: 1. Pater prof. Beaufort (o.f.m.), ken- jnelijk sprekend namens een kleine min- I derheid, stelde zich onvoorwaardelijk achter het regeringsbeleid. „Wij moeten een ook moreel aanvaardbare oplossing zien te vinden", betoogde hij. Dat de re gering aan het zelfbeschikkingsrecht vasthoudt, vond pater Beaufort vanzelf sprekend. „Onwrikbaarheid is een deugd als er essentiële zaken op het spel staan". 2. Ir. Kraayvanger, woordvoerder van „vele" K.V.P.-senatoren, suggereerde dat mr. Luns het zelfbeschikkingsrecht te absoluut stelt. „Er moet nu snel ge handeld worden", zei hij. Aan een zelfbe schikkingsrecht mag niet een dusdanig zware interpretatie worden gegeven, dat daardoor de onderhandelingen over het plan-Bunker kunnen mislukken. 3. De Limburgse industrieel, mr. Re- gout, stelde zich lijnrecht tegenover mr. Luns. Hij verweet deze „geheimzinnig heid". „Het is in hoge mate verontrus tend", oordeelde hij, „dat met dit beleid troepenzendingen naar Nieuw-Guinea gepaard gaan. Dit kan zo niet langer duren". Hij waarschuwde mr. Luns, dat hij en „enkele" andere K.V.P.-senatoren tegen de begroting zullen stemmen als de be windsman zijn houding niet goed zou kunnen motiveren. Indirect gaf hij de minister te verstaan dat hij er goed aan zou doen heen te gaan. Dat was krasse taal. Mr. Van Riel, voorzitter van de liberale fractie en vice-voorzitter van de V.V.D.nam ove rigens ook zelf een standpunt in, dat verkillend moet werken op de onderhan delingssfeer rond het plan-Bunker en op de politieke constellatie in Nederland Hij zei geen enkel vertrouwen te heb ben in garanties van Indonesië inzake het zelfbeschikkingsrecht. Wat Djakarta de Papoea's zou beloven, zou zij Atjeh en Oost-Indonesië niet kunnen weigeren. Dan zou Indonesië echter uiteen vallen en dat kan Soekarno niet accepteren. Mr. Van Riels conclusie: geen soeverei niteitsoverdracht. Als Nederland zich niet op Nieuw-Gui- nea zou kunnen handhaven dan moeten laten beslissen, maar tegelijkertijd Nieuw-Guinea tot een onafhankelijke staat uitroepen. „Dan rullen Australië en Amerika een beslissing moeten ne men, anders dan op onze rug". Zij werden in wat meer sobere be woordingen bijgevallen door de heer Reijers (C.H.U.) en de A.R.-senator Al- gra. Laatstgenoemde huldigde een ab soluut zelfbeschikkingsrecht, daarmee zich distantiërend van de Nieuw-Guinea- Vlido beschermt uw winter- garderobe de hele zomer! Een Britse maatschappij beweert een methode te hebben gevonden om nico tine en teer uit sigaretterook te verwij deren zonder de smaak van de sigaret an te tasten. Er zou een nieuw filter zijn ontwik keld. Het wordt door water geactiveerd en absorbeert 94 procent van de nico tine en 79 procent van de teer. Het fil ter is verwerkt in een plastic sigarette- pijpje. De filters, die in juni in Engeland op de markt komen, kosten twee gulden per pakje van tien stuks. Een filter kan ge bruikt worden voor 20 sigaretten. (Van onze verslaggever) Een fantasierijk maskerspel, door jonge boeren en boerinnen uit het NCB-gebied bedacht en gistermiddag als sluitstuk van de jaarlijkse culturele wedstrijden van de Brabantse en Zeeuwse boeren- jeugd opgevoerd in de Tilburgse Stads schouwburg, bewees opnieuw, dat boer en boers vandaag de dag allerminst nog synoniem zijn. Tevens was het een voorbeeld van de vrije expressie, die de culturele dienst van de NCB thans sterk stimuleert en waarvan gisteren nog meer frappante staaltjes te zien waren. Doel is volgens de culturele adviseur van de NCB E. Grosfeld de ruwe bolster verder afpellen, de innerlijke beleving kans geven zich te uiten en nieuwe ontspanningsmogelijk heden scheppen voor de afdelingen. Een gemakkelijker expressie zal ook ten goede komen aan de traditionele activi teiten als zang, toneel en declamatie. Duizend jonge boeren en boerinnen hebben tijdens de wedstrijden van gis teren blijk gegeven van hun belangstel- 'n Erdal produkt, dus goed! Provinciale Waterstaat heeft de nieuwe provinciale weg van de Veerse gatdam naar Kamperland over een af stand van 2683 meter voor het verkeer opengesteld. Het betreft hier een ge deelte van de verbinding tussen het provinciale wegennet op Noord-Beve land en de Veersegatdam. Het nieuwe weggedeelte ontsluit tevens het recrea tiegebied nabij Kamperland. Het laatste gedeelte van deze nieuwe provinciale weg ten noorden van Kam perland is nog in uitvoering. Het gaat hier over een gedeelte van ruim an derhalve kilometer. Dit laatste stuk zal in de nazomer van dit jaar worden vrij gegeven. De weg heeft een kruinsbreedte van 18,50 meter. De hoofdrijbaan is 6,40 me ter breed. Aan de noordzijde van de weg is een rijwielpad van drie meter aangelegd. Wanneer de fundering van de weg voldoende gezet zal zijn. waarschijnlijk is dit over een jaar het geval, zal de weg er nog een asfaltbetonlaag bij krij gen. Te zijner tijd zal de weg als voor- rangsweg worden aangeduid. Het klaar komen van deze nieuwe pro vinciale weg heeft lang op zich laten wachten. Oorzaak waren de moeilijkhe den met de verwerving van enkele percelen grond. De openstelling brengt de noordelijke kop van Walcheren een stuk dichter bij Midden-Zeeland en het Brabantse ach terland. Vóór de openstelling moest men na melijk over verschillende bochtige pol derwegen om in Kamperland te kunnen komen. ling voor de muzen. De jury was enthou siast, aldus adviseur Grosfeld, over de steeds betere prestaties van de declama toren. De koorzang komt steeds meer in trek trad er vorig jaar maar een koor op, thans negen. Vaak ongelukkig noemde de jury de keuze van de duetten, waarvoor men te veel zijn toevlucht zoekt bij de hitparade. Een nieuw onder deel was dit jaar de solozang, waar de organisatoren echter huiverig voor blij ven gezien de geringe mate van ge schooldheid van de stemmen. Op het stuk van de vrije expressie gaven twaalf cursisten van de cursus tot vorming van leiders en leidsters in het cultureel programma een opmerke lijke bewegingscreatie op het thema een zaamheid, waarbij een in spotlights ge vangen danseresje telkens werd afgewe zen, als zij toenaderingspogingen onder nam naar op de flanken bewegende groe pen. „Orpheus in de onderwereld" inspi reerde een groep boerinnen tot een boeiende creatie in dans. De uitbeelding van volksliederen, een onderdeel van de wedstrijd, was een ander voorbeeld van vrije expressie. In het programma was ook het optreden opgenomen van een groep van de Stichting Nederlandse Pan tomime o.l.v. Jan Bronk. Een donderende ovatie kreeg mgr. W. Bekkers, die, zoals altijd, een bliksem bezoek bracht aan de jonge boeren en boerinnen, „omdat ik jullie toch zo gère zie," zoals hij zei. „Volgende keer breng ik de nieuwe bisschop van Breda mee" zei hij nog, „want deze NCB-b ij eenkom sten zijn een levend tekep van'de band tussen onze twee bisdommen En dan de uitslagen: Declamatie aparte klasse: J ,v. d. Sande, Best: M. Rijkers, Nistelrode; N de Hoogh St. Anthonis; T. Ploegmakers, Drunen en P. Schimmel. Nuland; 2 o.a. L. Boeren Uli- coten; A. Ferket, AardenburgT Staal Lamswaarde en J. Willemse. Rucphen Declamatie heren: 1 J. Kimenai te Dongen J. van Alphen te Dorst en B. van Bilsen te Dongen. Declamatie dames: N. van Strijdhoven te Udenhout: M. v. d. Sanden te Best- C d. Aard te Galder; J. Doens te Biervliet; F van Herpt te Herpt; L. van Kasteren te Berkel en R. Vloet te St. Hubert. Koorzang: 1 Heusden. 2 Dinther. 3 Te- teringen. SnrZa,ngma?arte £l3SSe: HerP™- Mill. Solo. 1 me.,, v. Oord te Ammerzoden. G Heestermans te Vught. Duetten: 1 Ommel. 2 Herpen, 3 Den Hout uïbeeMmL1 BIildel' 2 HerPen' 3 Boerdonk. Uitbeelding volkszang: 1 st. Hubert 2 Hoogeloon, 3 Lamswaarde. Welsprekendheid: 1 J Karrm «r 2 M. Willemse te Rucphen P WaSP'k' Toneel: 1 Best. 2 Roosendaal Namen, 4 Princenhage, 5 3 Nieuw- lijn, die dr. Bruins Slot uitgestippeld wenste te zien. Tussen deze twee tegen gestelde A.R.-standpunt probeerde dr. Berghuis, die voorzitter van de A.R., een tussenpositie in te nemen, daarmee al leen maar demonstrerend, dat het Nieuw-Guineaconflict ook de A.R. sterk verdeeld houdt. Zal al deze verdeeldheid invloed heb ben op de positie van het kabinet? De Eerste Kamer is de Tweede Kamer niet. De Senaat pleegt over de politiek te filosoferen. De Tweede Kamer neemt de beslissingen. Zo was de verhouding tenminste tot dusverre. Niet ontkend kan echter worden, dat de machtspositie van de Tweede Kamer de laatste tijd wat is achter uit gegaan, dank zij vooral het ont breken van politieke leiders van al lure. Het is daarom niet uitgesloten, dat dit senatoriale Nieuw-Guinea- debat invloed zal uitoefenen op de huidige politieke constellatie. Het zal zeker de besprekingen beïn vloeden welke thans in Washington aan de gang zijn. Kardinaal Bea, de voorzitter van het Vaticaanse secretai'iaat voor de Een heid der Christenen, heeft aan een lunch van de buitenlandse persvereniging in Rome gezegd, dat het aanstaande alge mene concilie van de R.-K. Kerk de eenheid van alle christenen, ook al zou dat pas op de lange baan zijn, wil voor bereiden. „Stel u eens voor", zo zei hij verder o.m., „wat het voor de mensheid zou betekenen als alle christenen in vol komen eenheid stappen zouden doen ter zake van kwesties als de kernwapens, ontwapening en vrede". Deze verklaringen van de tachtigjari ge Duitse kardinaal, een- jezuïet, worden door waarnemers als zeer belangrijk be schouwd terzake van de vraag der doel stellingen van het concilie. De kardinaal zei verder in antwoord op een vraag welke niet-katholieke ker ken uitgenodigd zouden worden om waar nemers naar het concilie te zenden: „De kerken die uitgenodigd wensen te wor den". LJet moeten wel gewichtige redenen zijn, als Soekarno afziet van een buitenlandse reis, die hem veel eer betoon. decoraties en afleiding ople vert. Hij liet zich van zulke tochten niet afbrengen door het uitbreken van opstanden of politieke crises. Ze had den altijd voorrang bij hem. Thans heeft hij echter veertien dagen vóór de vastgestelde datum van vertrek aan Londen laten weten, dat hij het voorgenomen staatsiebezoek niet kan afleggen. Men had in de Engelse hoofd stad al grote kosten gemaakt voor dit bezoek. In Buckingham Palace waren de vertrekken voor de hoge gast ge reed. Het ongenoegen van vriend en bondgenoot Nederland had men ge trotseerd. En daar vertelt Soekarno opeens: Ik kom niet. Welk gewichtig motief steekt daar achter? Officieel zegt Djakarta: de spanning om Nieuw-Guinea. Als we deze reden ernstig namen, dan zou men kunnen denken aan een ophanden zijnde aanval. Juist de laatste dagen hebben buitenlandse waarnemers ech ter geconstateerd, dat Indonesië nog op geen stukken na klaar is voor een serieuze aanval. Men mag dan ook niet zonder grond aan een ander motief denken. Niet langer is verborgen ge bleven, dat Indonesië met hongersnood wordt bedreigd. Het feit, dat distribu- tiemaatregelen nodig zijn in een land van nature zo rijk is zeer veelzeggend. Symptomen van politieke onrust wor den merkbaar, hoezeer de partijen in hun uitingsmogelijkheid ook zijn be knot. Soekarno vreest blijkbaar, dat tijdens zijn afwezigheid zich wel eens ontwikkelingen zouden kunnen voor doen, die zijn gezag zouden ondermij nen. Hij moet erbij zijn om met de magie van zijn persoon en welspre^ kendheid de onrust te bezweren. Deze stand van zaken moet toch ook te denken geven aan hen. die Nieuw-Guinea zonder enige waarborg aan Indonesië willen overdragen. Wat zal het lot van dit arme land worden, als het zonder meer gebracht wordt onder het bewind van lieden, die een der rijkste gebieden van de wereld aan de rand van armoede en honger hebben gebracht? J-)e Verenigde Staten hebben weer een kernproef in de dampkring genomen. De mensheid verneemt het niet tot haar genoegen, verneemt het niet tot haar genoegen. Maar wie realistisch denkt, zal toch begrip moeten opbrengen voor deze stap van president Kennedy. Het kan niet genoeg herhaald wor den, dat de Russen het vorig jaar een stilzwijgende overeenkomst inzake de stopzetting van kernproeven bruut hebben verbroken. Onder gejuich van het Sovjet-parlement vertelde Kroest- jev, dat de grootste ooit in de wereld geproduceerde bom tot ontploffing was gebracht. Met macabere scherts ver zekerde hij het de Sovjet-geleerden te kunnen vergeven, dat de bom nog wat zwaarder was uitgevallen dan de be doeling was: 58 in plaats van 50 mega ton. Het zijn diezelfde Russen nu, die Kennedy als verstoorder van het atoombestand aanwijzen en die hem hebben willen dwingen een akkoord zonder controle, dus op volkomen losse schroeven aan te gaan. De pacifisten, die indertijd voor Kroestjevs lugubere vuurwerk maar zwakke protesten over hadden, weren zich nu in alle toon aarden en spreken schande over deze ..misdaad jegens de mensheid". Het moet echter duidelijk zijn, dat de Ver enigde Staten er niet in kunnen en mogen berusten een achterstand op te lopen in hun oorlogskracht. Het over wicht van de V.S. heeft in de naoor logse jaren de Russische leiders steeds weer belet op kritieke momenten toe te slaan. Niemand voelt zich behaaglijk in een wereld, waarin de mogelijkheden van massa-vernietiging ligen opge hoopt en nog verder zullen worden uitgebreid. Intussen is na de laatste Russische proeven gebleken, dat de gevaren voor vergiftiging van de at mosfeer door de proeven blijkbaar veel geringer zijn dan werd gevreesd. Men mag aannemen, dat de Amerikanen hun proefbommen ook zo „schoon" mogelijk zullen houden. Met overdre ven angstaanjaging is ook niemand ge baat. Niettemin, ieder zal de dag zegenen, waarop het mogelijk zal zijn een over eenkomst tot stand te brengen, welke de wereld bevrijdt van al dit monster lijke oorlogstuig. Maar dan ook een werkelijke, reële overeenkomst met deugdelijke controlc-mogeliikheden. Zijn die mogelijkheden er niet, dan zouden we ons overgeven aan een be goocheling, waarop een wreed ont waken kan volgen. Achter de watertoren in de Badhuis straat te Vlissingen is de gemeente bezig met de bouw van een nieuw riool-pompgemaal. Het wordt naast het bestaande gemaaltje gebouwd, dat in verband met de sterke uitbreiding van de stad Vlissingen te klein ge worden was. Het nu in aanbouw zijnde pompgemaal zal niet het enige nieuwe gemaal in Vlissingen blijven. Men heeft besloten om in het plan-Pauwen- Nw.-vossemeer. burg aan de Koudekerkseweg een zelfde pompgemaal aan te leggen. De afvoer van dit gemaal zal worden overgepompt naar het rioolgemaal aan de Badhuisstraat envandaar onder het Betje Wolffplein door naar het hoofdriool, dat in zee uitmondt. De arbeiders, die sinds december aan het pompgemaal werken, beleef den intussen de eerste warme lente dagen, zodat ze zelfs hun jassen uit konden laten. (Advertentie) VROOM DREESMANN BREDA BERGEN OP ZOOM OOSTERHOUT

de Stem | 1962 | | pagina 3