ie EN RIEK NV. V.S. gestart met nieuwe serie kernproeven Enorme belangstelling bij uitvaart drs. Stubenrouch Ettense fabriekshallen door felle brand in as Soekarno installeerde economische staf Een Isis in Valkenburg Pompidou mag vandaag het vertrouwen vragen Proef met middelbare kracht heet geslaagd Nederlands soldaat deserteert man- Antwoord vrije wereld aan Russische uitdaging Prof. De Quay eerde een goede vriend Hittegolf in Oostenrijk 12 ng DAGBLAD VOOR ZEELAND Geen vrees voor radioactiviteit Saturnus-raket 95 ton water werd wolk van 15 km Schade meer dan half mdjoen Hogere middagtemperaturen Kinderbij slagwet over de eindstreep Algerijnen op wraakexpeditie 102e JAARGANG No. 23963 Voor God, Koningin en Vaderland us. tankt mn motor eding net super nu or Super benzine pijp- e be- ilver' ien ge- stigt dit. wel bij.... alindustrie werk- ïSt s SDRAAIERS lOS-SLIJPERS ERS •I basisloon! or W. VAN DER STEEN Uitgave: N. V. Uitg Mij Neerlandia Directeur: E, H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes, mr Ei M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) Postgiro 278841. DONDERDAG 26 APRIL 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post. t 0,56 oei week Buitenlands* abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voot de gehele oplage 0,42 per mm (Ing Med. 1,05) Bij contract aanzienlijke eductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 26(U - OOSTBURG Nieuw*traat 41 telefoon 231)3) De Verenigde Staten hebben gisteren - kwart voor vijf 's mid dags Nederlandse tijd - een kernproef in de dampkring ge nomen. De proef vond plaats in het gebied van de Grote Oceaan in de dampkring boven Christmas Island, 2100 km ten zuiden van Honoloeloe. Het is de achtste serie proeven der Amerika nen. Sedert 1958 hadden zij geen proeven meer in de damp kring genomen. Wel lieten zij ondergronds kernwapens ont ploffen. De lading van deze eerste bom van de nieuwe serie was van „middelbare" kracht. Volgens de eerste berichten is de proef geslaagd. Deze nieuwe reeks heeft de codenaam „Operation Do minic" gekregen. Het kerntoestel werd afgeworpen uit een vliegtuig. Met een „mid delzware" ontploffing waar van hierboven sprake wordt een explosiekracht bedoeld groter dan die van 20.000 ton T.N.T., maar kleiner dan die van een miljoen ton T.N.T. Commentaar V.S. De woordvoerder van het Amerikaan se ministerie var buitenlandse zaken, Lincoln White, heeft gezegd, dat zijn land de spijt van vele regeringen en vol keren over deze nieuwe serie proeven deelt, maar zich tot deze gang van za ken gedwongen zag ter wille van de vei ligheid van de vrije wereld. Men mag niet uit het oog verliezen, dat Kennedy bereid was nieuwe proeven achterwege te laten, als Moskou bereid was mee te werken aan de totstandkoming van een verbod van kernwapenproeven dat doel treffend zou zijn. Bij afwezigheid van zulk een verdrag is met tegenzin beslo ten tot nieuwe Amerikaanse proeven. In antwoord op een vraag verklaarde White, dat de Russen zich schuldig zou den maken aan misschien wel de meest cynische daad uit de geschiedenis, als zij uit protest tegen de Amerikaanse proeven zouden weglopen uit de Geneef- ontwapeningsconferentie. Nadat de Russen vorig jaar het toen al drie jaar nageleefde moratorium voor atoomproe- ven hadden verbroken, bleef Amerika met Rusland onderhandelen over schik kingen voor de thans aan de gang zijnde Geneefse conferentie. (Advertentie) EEN BUREAU in Leiden heeft onder zocht hoe de taak van de melkslijter kan worden verlicht. Op vijf punten is vermindering van arbeidsinspanning hogelijk, met gelijk resultaat. Kosten van het onderzoek: f 47.000.-. OOK DE MARINE heeft haar abonne menten op „Vrij Nederland" opgezegd: omdat dit blad niet over de troepen zendingen naar Nieuw-Guinea schrijft zoals de marineleiding graag zou zien. PRINS BERNHARD en prinses Bea trix zijn gisteren per vliegtuig in Brus sel aangekomen. De prins zal als presi dent optreden bij een vergadering van net Europees cultureel fonds. HET TWAALFJARIGE meisje Willemi- na Vrugt uit Amsterdam, dat sinds bveede paasdag zoek was, is terecht. Het meisje was met een vriendin mee gegaan. Toen zij hoorde dat de politie naar zocht, meldde zij zich gauw. Radioactiviteit In een voor Euratom bestemd rapport van het Westduitse ministerie voor atoomzaken, welk rapport gisteren ver schenen is, staat te lezen, dat die laatste vijftig Russische proeven meer radio activiteit hebben veroorzaakt dan de 130 kernexplosies in 1957 en 1958. Gelijk president Kennedy al op 2 maart heeft verklaard, zullen de Amerikaanse proeven worden gehouden onder omstan digheden welke de radioactieve neer slag tot een minimum zullen beperken. De neerslag zal veel geringer zijn dan die van de Russische serie kernwapen proeven die vorig jaar zijn gehouden. Verwacht wordt, dat de gemiddelde neerslag, door de Amerikaanse proeven veroorzaakt, ongeveer gelijk zal zijn aan één procent van de natuurlijke straling waaraan de mens altijd is blootgesteld. Aantal explosies Wat de kernproeven, waarbij ontplof fingen optraden, betreft, heeft het Wes ten numeriek een voorsprong op de Rus sen. De Amerikanen hebben ruim 180 van die ontploffingen veroorzaakt, de Engelsen hebben 22 proeven genomen en de Fransen hebben er 4 bekendgemaakt. Nauwkeurige gegevens over het aantal Russische proeven ontbreken. Voor zo ver men heeft kunnen nagaan, waren het er ruim 110, waarvan ruim 40 in het najaar van 1961, waaronder de „gruwel- bom" van september j.I. Wat totale ex plosiekracht betreft, hebben de Russen de leiding. De proef van gisteren is duidelijk ge registreerd op het koninklijk technolo gisch instituut te Stockholm. Gedurende 50 minuten werd een detonatiegolf ge registreerd met een maximaal effect om 17.34 uur. Op Cape Canaveral in Florida is gis teren de tweede geslaagde proef geno men met de Amerikaanse Saturnus ,,su- per"-raket. De 55 meter lange raket, met een gewicht van 460 ton, werd door acht raketmotoren aangedreven. Op on geveer 100 kilometer boven het aard oppervlak werd de raket opgeblazen om de 95 ton water te lozen die als ballast werd meegevoerd in de tweede en derde trap. In ongeveer vijf seconden veranderde dit water in een wolk met een doorsnede van ongeveer 15 kilome ter. Deze helderwitte ijswolk was duide lijk waarneembaar tegen de als achter grond fungerende blauwe hemel. De Op het moment, dat de proef ge nomen werd, was de Britse premier MacMillan juist van Londei. op weg naar Noord-Amerika voor besprekin gen met Kennedy in Washington en met premier Diefenbaker in Ottawa. De daar te bespreken onderwerpen liggen voor de hand: het verbod tot het nemen van kernproeven, Berlijn. Duits land, ontwapening en het Britse voorge nomen toetreden tot de E.E.G. Men neemt aan, dat de Britse premier na w zijn beroep op Kennedy van een paar I wolk verdween in ongeveer 12 seconden, dagen geleden, waarvan wij toen gewag I De leider van het Saturnuspi'ogram, maakten op hoogte was van de vast-| Wernher von Braun, heeft de proef een beraden wil van Kennedy om zijn „pla- volledig succes genoemd, eet" ten aanzien van de Amerikaanse Als gevolg van de proefneming heeft proeven uit te spreken, en ook, dat zich het eerste kunstmatige onweer in MacMillan het tijdstip van de eerste .de ruimte voorgedaan. Er vond een elek- ontploffing kende. trische ontlading plaats toen de 95 ton water werden weggeslingerd. President Soekarno heeft giste ren in Djakarta de operationele staf voor de economie geïnstal leerd en de vier hoogste functio narissen van deze staf met hoge militaire rangen bekleed. Premier Djoeanda, die voor het eerst na zijn lange ziekte weer in het open baar verscheen, droeg bij deze gele genheid het uniform van een vier- sterren-generaal. Hij is door Soekarno benoemd tot plaatsvervanger in de operationele staf. De overige functionarissen die met hoge militaire rangen onderscheiden wer den, zijn: de minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, tot vice-luchtmaar- schalk (hij is tweede plaatsvervanger van Soekarno geworden)de minister voor de centrale bank, Soemarno, stafchef, wordt generaal-majoor; Johannes Leime- na, minister van distributie, plaatsver vangend stafchef, wordt schout-bij-nacht. Bij de installatieplechtigheid zei Soekarno dat, als de bevrijding van West-Irian zou mislukken, dit een falen van de revo lutie zou betekenen. Zondag a.s. komt de operationele staf voor de economie voor het eerst te Bogor (Buitenzorg) bijeen. Het afgelaste bezoek De Engelse pers heeft intussen een wel wat ander geluid laten horen dan de woordvoerder van het Britse ministerie, die zoals gisteren gemeld zei, dat zijn regering het besluit van Soekarno om geen bezoek aan Engeland te bren gen, betreurt en hoopte, dat dat bezoek in de toekomst wel doorgang zou vinden. Men leek in diplomatieke kringen een zucht van verlichting te slaken, omdat Nederland immers dat bezoek niet wel gevallig is. De „Guardian" schreef, dat dit uitstel de regering „de noodzaak heeft bespaard Nederland voor he.t hoofd te stoten". De rechtse „Daily Express" is van mening, - verwijzend naar Engelands goede vriend die Nederland is dat „de Engelse regering thans onmiddellijk Soekarno zou moeten laten weten, dat de uitnodiging voor het bezoek is ingetrokken". (Van onze verslaggever) De felle vlammen van 1200 ton brandend vlasafval hebben gister avond in een half uur tijd twee fabriekshallen van de bouwplaten- fabriek Willemse Delft N.V. te Etten-Leur in de as gelhgd. Er werd voor 500.000 a 600.000 gulden Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: Droog weer en aanvankelijk op veel plaatsen mist of laaghangende be- wolking. Later opklaringen en ho- gere middagtemperaturen dan giste- J ren. Weinig wind. J Vandaag: zon onder 19.55 uur. Morgen: zon op 5.20 uur. Maan op •2.14 uur. (Van onze verslaggever) In ruime mate hebben re- gerings- en onderwijsfunctio- narissen uit heel Nederland belangstelling getoond voor de begrafenis van de in de paasnacht zo plotseling overle den staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Wetenschap pen, drs. Gerard Carl Stuben rouch, wiens stoffelijk overschot woensdag plechtig is ter aarde besteld op de r.-k. begraafplaats „Zuylen" te Breda. Aan de rijke lijk met kransen bedekte groeve sprak namens het kabinet de mi- nister-president prof. dr. J. de Quay, die in de overledene een goede vriend eerde en in sobere, maar veelzeggende woorden stil stond bij het vruchtbare leven van drs. Stubenrouch. Aan de begrafenis ging een ceremo niële uitvaartdienst in de Sacraments kerk te Breda vooraf. De gezongen h. mis van requiem werd er opgedragen door pastoor C. van Duyse, met assis tentie van de kapelaans M. van Stee, als diaken, en Th. Brekelmans, als sub-diaken. Imposante stoet Bij de Sacramentskerk arriveerde omstreeks elf uur in de morgen een in drukwekkende stoet. Een krans van koningin Juliana, tevoren ten huize van de overledene bezorgd, dekte o.m de baar Als slippendragers fungeerden enkele vrienden en reünisten van het Nijmeegse studentendispuut „Het Gil de". Nadat pastoor Van Duysse op het kerkhof de absoute had verricht, defi leerden de genodigden langs het graf, dat inmiddels omgeven was door bloem kransen. Er waren er van minister Cals en staatssecretaris Scholten, van de overige ministers en staatssecreta- rissen, van rijksschooltoezicht, van het dispuut „Het Gilde", de algemene Ne derlandse onderwijzersfederatie, de katholieke onderwijszersbond in het bisdom Breda, van het r.-k. centraal bureau onderwijs en opvoeding, het landelijk orgaan vormingswerk leer plichtigen, het centraal orgaan leerling stelsels, de departementale ambtenaren, het gemeentebestuur van Breda en een laatste groet van verschillende per soonlijke vrienden van Gerard Stuben rouch. De vele regeringsvertegenwoordigers, bestuurders, leden van de rechterlijke macht en afgevaardigden uit onder wijskringen begeleidden de stoet na de uitvaartdienst naar het kerkhof. Daar dankte de minister-president voor de vele inspanningen, die drs. Stubenrouch zich in het landsbelang heeft getroost en die er wellicht mede oorzaak'van zijn geweest dat hij zo vroeg uit het leven is weggeroepen. „Hij is gestor ven voor een grote zaak en zijn ambt heeft extra zorg, werk, en vermoeie nis met zich meegebracht. Misschien was hij wel zeventig geworden, wan neer hij alleen maar leraar gebleven was". Tot degenen, die blijk van belangstel ling hebben gegeven behoorden behal ve prof. De Quay de ministers Cals, Zijlstra, Van Aartsen, De Pous, Marij- nen, Veldkamp, Klompé, Visser en De Brot, minister van cultuur en onder wijs Nederlandse Antillen. Van de staatssecretarissen waren de heren Stijkel, Gijzeis, Roolvink, Schmelzer, Bot, Scholten, v.d. Berge en Calmeijer aanwezig. Bovendien gaven acte de présence oud-minister-president prof. Beel, de oud-ministers Gielen en Van Rooy, oud-staatssecretaris Höppener, mgr. Jos Baeten namens het Neder landse episcopaat, de commissaris van de koningin in Noord-Brabant, dr. C. N.M. Kortmann, de oud-vicaris-gene- raal van het bisdom dr. W. Koenraadt, burgemeester dr R. Geuljans van Breda, de secretaris-generaal van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen dr. J.H. Wesselings, de directeur-generaal van het onderwijs mr. J.G.M. Broek man, de directeur-generaal van de volksontwikkeling mr. H. Schölvinck, de raadsadviseur in algemene dienst mr. H. Cornelissen, een deputatie van het onder drs. Stubenrouch ressorte rende personeel en vele Brabantse autoriteiten op bestuurlijk en onder wijsgebied. Het corps diplomatique vertegenwoor digde de heer Eickhoff, ambassadeur van Denemarken; de heer H.W. Tilanus representeerde met enkele leden als waarnemend voorzitter de Tweede Ka mer. De Eerste Kamer kon zich niet laten vertegenwoordigen in verband met de stemming over de algemene kinderbijslagregeling. Namens de nabestaanden heeft mr. G.J.F. Huurman op het kerkhof een dankwoord gesproken, waarna velen in de burgemeesterskamer van het Bredase stadhuis zijn gaan condoleren. In de Eerste Kamer, aldus meldt onze parlementaire redacteur, is drs. Stuben rouch gisteren herdacht. Kamervoorzit. ter Jonkman zei: „Het bericht van zijn overlijden heeft ons innig ontroerd. De heer Stubenrouch was een veelbelo vende staatssecretaris". ,;Hij was een bekwaam en toegewijd bewindsman" zei minister Veldkamp (Sociale Zaken). Dr. Veldkamp die de overledene sedert zijn Bredase tijd zeer goed heeft ge kend schilderde drs. Stubenrouch als een open en hartelijk mens die overal vrienden maakte. „Ik kan me moeilijk voorstellen dat hij niet meer bij ons is", zei dr. Veldkamp. De minister en mr. Jonkman betuigden ook hun deel neming met mevrouw Stubenrouch en haar kinderen en wensten hun kracht en sterkte toe om het verlies te dragen Op de jaarvergadering van de R.-K Lerarenvereniging „St. Bonaventura' wijdde de voorzitter, dr. H.J.J. Terhal een „in memoriam" aan de overleden staatssecretaris, die lid van „St. Bona ventura" was. De vergadering werd gisteren in Maastricht gehouden. Brandweer in actie. Het stalen skelet van de fabriek was het enige dat overeind bleef staan. Volgens een bericht van ADN is een Nederlandse soldaat uitgewe ken naar Oost-Duitsland en heeft om politiek asiel gevraagd. Volgens het Oostduitse persbureau heet de soldaat Jan Stoops en behoort hij tot een infanterie- en tankbataljon, met standplaats Ermelo. In het bericht werd niet verklaard wanneer en waar de soldaat Oost- Duitsland was binnengekomen. Stoops zou zijn legereenheid heb ben verlaten omdat hij niet als huurling der kolonialisten op Nieuw-Guinea wilde dienen of voor de nazi's in West-Duitsland wilde vechten". (Van onze parlementaire redacteur) De algemene kinderbijslagwet is er nu definitief door. De Eerste Kamer heeft er gisterenmiddag met 39 tegen 19 stem men haar fiat aan gegeven. Deze grote meerderheid was mogelijk doordat uit eindelijk slechts de P.v.d.A.-fractie en twee antirevolutionairen zich tegen het wetsontwerp uitspraken. Deze twee anti's waren prof. De Gaay Fortman en de heer Elfferich. Prof. De Gaay Fortman, een belangrijke figuur achter de A.R.-schermen, had zich de vorige week reeds zeer kritisch over het A.K.W.-ontwerp uitgelaten. Hij nam toen echter niet de moeite om op de ver dediging van minister Veldkamp (Socia le Zaken) te reageren. Zoals bekend is het de bedoeling dat de algemene kinderbijslagwet per 1 ja nuari 1963 van kracht wordt. Voor de loontrekkenden verandert er dan niets. De zelfstandigen krijgen kinderbijslag vanaf het tweede kind met een inko mensgrens echter tot f 14.000 per jaar. Voor kleine zelfstandigen is er kinder bijslag vanaf het eerste kind. Dit is een afbeelding van een ongeveer 15 cm groot bronzen beeldje, voor stellende de Egyptische godin Isis dat is gevonden bij de half maart begonnen opgravingen te Valkenburg aan de Rijn, welke uitgaan van de vereniging voor terpenonderzoek. Bij deze omvangrijkste oudheidkundige opgravingen in Nederland, welke ver moedelijk tot eind mei zullen worden voortgezet zijn grote hoeveelheden Romeins gebruiksgoed voor de dag gekomen. DE STAKING van de spoormannen in Frankrijk heeft gisteren vooral het buurtverkeer getroffen. Op de grote lij men werd praktisch normaal gereden. De staking was voor 24 uur afgekondigd. schade aangericht, die overigens door de verzekering wordt gedekt. Toen na de melding om half zes de Ettense brandweer met zwaar materieel uitrukte en op de plaats van de brand het industrieterrein was gearriveerd, was er in feite al geen redden meer aan. Het zeer brandbare vlasafval (op geslagen in een van de hallen) was door nog onbekende oorzaak in brand gevlo gen en in een oogwenk stonden beide loodsen met een totalle oppervlakte van bijna 3500 vierkante meter in lichterlaaie. De tien stralen, die de brandweermannen op de vuurhaard richtten, vermochten weinig uit te ha len: er viel in feite niet veel meer te doen dan er voor te zorgen dat het vuur niet kon overspringen op de eigenlijke fabriek. De brand is ontdekt door de heer Willemse zelf, die in gezelschap van zijn bedrijfsleider, de heer P. Veenendaal, over het fabrieksterrein wandelde. Hij stelde nog pogingen in het werk om de beginnende brand met behulp van de vele voorhanden zijnde en onbrand bare bouwplaten te blussen, maar het was reeds te laat. Wel slaagde men er in een van de vrachtauto's uit de loods te rijden; een andere auto en een vorkheftruck gingen echter verloren. Bovendien vreest de heer Willemse voor het behoud van een nog maar veer tien dagen geleden aangekochte meng- molen, waaraan enige jaren is geëxpe rimenteerd. Deze mengmolen zou wor den ingeschakeld bij de produktie van bouwplaten bestaande uit een meng sel van vlasafval en cement, dat on brandbaar is. Mocht men er in slagen1 de schade aan de molen te herstellen dan wordt volgende week reeds weer1 begonnen met de produktie. Over de oorzaak viel gisterenavond laat nog weinig te zeggen. De mogelijk heid is niet uitgesloten dat de brand ont stond door het achteloos weggooien van een sigarettepeuk in de buurt van de stortplaats van het vlasafval. De Franse premier, Pompidou, heeft van zyn kabinet machtiging gekregen, een vertrouwensstemming te vragen als hij vandaag zijn regeringsprogram in het parlement bekendmaakt. Op de kabinetsvergadering, welke werd geleid door president De Gaulle, werden voorts de hoofdpunten van de regeringsverklaring goedgekeurd, die premier Pompidou zal afleggen. De minister van Algerijnse Zaken, Joxe, heeft het kabinet in kennis gesteld van nieuwe „uiterst energieke maatre gelen" ter bestrijding van de O.A.S. in Oran. Joxe had daarbij gezegd dat „geen enkel deel van de stad onder con trole van de O.A.S. zal worden gela ten". Volgens hem was het buiten Al giers en Oran rustig. De betrekkingen tussen de Franse regeringsvertegen woordiger, Fouchet, en de Algerijnse voorlopige uitvoerende macht onder Ab- derrahman Fares, waren uitstekend. Op wraak beluste groepen Algerijnen hebben gisteren aan de rand van de kasbah te Algiers aanvallen gedaan op Europeanen. De O.A.S. had tevoren op een druk plein een bomaanslag gepleegd waarbij twee doden vielen. De ongeregeldheden te Algiers duur den vier uur. Algerijnse hulptroepen en infanteristen werden ijlings naar de kas bah gedirigeerd. Men wist te voorkomen dat de in het nauw gedreven Europea nen werden vermoord. Ondanks de militaire maatregelen werd een Europese vrouw door de Alge rijnen met ijzeren staven geslagen en over de grond gesleurd. Vier andere Europeanen kregen een pak slaag. Te Oran is gisteren slechts één krant uitgekomen als gevolg van een besluit van de directeur van het blad „Echo d'Oran" de verschijning van zijn blad stop te zetten zo lang het bedrijf geen politiebescherming krijgt. Sinds de afkondiging van het bestand op 19 maart zijn 470 personen het slacht offer geworden van de O.A.S. Vierhon derd van hen waren moslims, 40 Euro pese burgers en 30 militairen. In deze zelfde periode hadden moslimrebellen ongeveer 50 personen gedood, 40 mos- jlims en 10 Europeanen, en ongeveer 20 'personen ontvoerd. I Volgens doorgaans welingelichte krin gen te Parijs zijn de meeste leden van de Hoge Raad van de Magistratuur voorstander van het verlenen van gratie aan ex-generaal Jouhaud. De beslissing is echter geheel aan het staatshoofd. Ministers rouwen om een goede vriend. De foto toont het ontroerende moment, waarop prof. De Quay getuigt van zijn grote waardering voor het werk van drs. Stubenrouch in het belang van het land. Links achter naast prof. De Quay, minister De Pous, rechts naast de minister-president (nog even zichtbaar) minister Van Aartsen. Daar naast rechts staatssecretaris mr. Y. Scholten en minister Zijlstra. Geheel rechts de minister van O. K. en W. mr. Cals. In Oostenrijk heerste de afgelopen da gen een temperatuur van 30 graden. Sinds 1885 is deze temperatuur nimmer in het voorjaar voorgekomen. De ge middelde temperatuur in deze tijd van het jaar bedraagt 18,5 tot 18,8 graden Celsius. Weerkundigen verwachten dat de hit tegolf tot donderdag zal voortduren. Reeds enkele personen hebben een zonnesteek opgelopen.

de Stem | 1962 | | pagina 1