ïWATU WILT WASSEN Te paard de bossen in Tweemaal het alfabet Van koning Pietje I Muis J ANT J E wordt een grote muis JAN Pacis druk te 230 doden in het Europese verkeer LABOUR-JEUGD VOELT NIETS VOOR E.E.G. e hor L 3<3ïl33y3DWO WERELD RAADSELS m-i FRANSE SPOORWEGEN slaken weer eens Eenzijdige kern on twapen ing PRINSES GRACIA filmt voorlopig niet Form osa-o f li eieren smokkelden Narcotica Toestand Vleutens slachtoffer nog steeds zorgwekkend DE DWERGEN en 'zonincjin prins Jan Clarijs en zijn gitaar Plezier Zomer HET HAANTJE OP DE TOREN D°°« J DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 25 APRIL 1962 fijne was is belangrijk voor UI teerste en kostbaarste kleren: i zijden shawl, blouses en pull is zoals dacron, orlon en dralon. 3 no-iron overhemden van Uw ar voor zijn. Gelukkig hebt U ivan CORALWant moderne s wat U met zorg wilt wassen. it - een wonder van zachtheid- RAL de samenstelling, die II helpt riste was te maken. i witte weelde van schuim. U voelt erbaasd zijn hoe lang het donzige weldaad voor het goed. Vergeeld voorschijn. De vezel houdt zijn kleuren worden weer levendig al® van een wasmiddel dat werkelijk Liddel voor alles wat U met zorg (Advertentie) Volgens een onofficiële schatting zijn tijdens de vier dagen van het paasweek einde ruim 230 mensen bij verkeerson gelukken op de wegen in Engeland en het vasteland van West-Europa om het leven gekomen. Frankrijk staat bovenaan de lijst met 56 verkeersdoden. Dan volgt Engeland met 53, maar dit getal zal wel hoger blij ken te zijn. In Italië werden 44 mensen gedood op de weg, in Oostenrijk 20, in West-Duitsland 15, in Zwitserland 14, in Zweden 9 en in Spanje acht. Cijfers uit andere landen ontbreken nog. Op de weg van Londen naar Birming ham reisden 1500 motorvoertuigen per uur naar het zuiden en de helft van dit getal naar het noorden. De Britse auto mobielbond schatte dat 75 procent van Engelands acht miljoen geregistreerde voertuigen tijdens het paasweekeinde op de weg was. Ten gerieve van naar huis terugkeren de vakantiegangers, hadden de Britse spoorwegen 252 extra treinen ingelegd. De British European Airways bracht met zeven extra vliegtuigen Engelsen naar hun land terug, die Pasen op het vaste land van West-Europa hadden doorge bracht. Ieder heeft de paasdagen op zyn Manier doorgebracht. De een is naar de knieveningse pier geweest, de ander Baar de Ardennen, de derde is heerlijk muis gebleven met om zich heen een nnop lectuur. Het beste deel hadden misschien nog "p 'eden van de Bredase Manegecluh verkozen, toen zij tweede paasdag een uandelrit van een dag hebben gemaakt, door tal van mooie plekjes van het «aronielandschap voerde. Het ging via Mastbos, Galder, Ulvenhout naar vnaam en vandaar huistoe via de Anna- Prinsenbosscn. De rit nam een hele "ag in beslag zy stond onder leiding van de heer Frans Uytendaal, die men °P de foto aan het hoofd van de stoet z,e* rijden. Het spoorwegverkeer in zuid-Frankrijk de zuidelijke voorsteden van Parijs 1<5 door stakingen van het spoorweg- Personeel gestagneerd juist terwijl de vakantiegangers in grote stromen naar öe hoofdstad terugkeerden He stakingen begonnen vrijdag in zuid-Frankrijk op initiatief van de communistische vakbond. De expres- treinen op de lange afstand reden normaal, maar de stations in Lyon, Marseille, Nice en Toulon waren ge deeltelijk of geheel gesloten. npleveer 85 procent van het bij de £"p-T. aangesloten personeel gaf aan net stakingsparool gehoor. De stakers willen een 40-urige werk week en betere arbeidsvoorwaarden. werken op het ogenblik 48 uur per week en willen voorlopig genoegen nemen met een 45-urige werkweek. Door de staking van het spoorweg personeel in zuid-Frankrijk zijn minstens lrelI?en tussen Parijs en de Rivièra uitgevallen. Ongeveer tweeduizend pas- agiers ondervinden moeilijkheden bij na te£ugkcer na het paasweekeinde aar Parijs. De aanvoer van groenten stilgï dnaar Pari-Ïs is rï°or de staking De jeugdbeweging van de Britse Labourpartij heeft zich op haar jaarlijkse congres in Londen met grote meerder heid uitgesproken tegen Britse toetreding tot de Europese economische gemeen schap. De jeugdbeweging heeft in een resolu tie de Labourpartij gebrek aan onaf hankelijkheid ten aanzien van de kapita listische klasse" verweten en de Europese socialistische partijen opgeroe pen ,,de arbeidersklasse te organiseren voor dc strijd voor een socialistisch verenigd Europa". De jeugdbeweging heeft zich voorts uitgesproken voor éénzijdige kernont wapening, uittreding uit militaire bond genootschappen en terugtrekking van alle Britse troepen uit andere landen. Ook pleitten de jongeren voor onmiddel lijke diplomatieke erkenning van Oost- Duitsland. De Britse coöperatieve party, een af deling van Labour, heeft op haar jaar lijkse congres te Clacton geen uitspraak over toetreding tot de E.E.G. gedaan. Het congres verwierp een resolutie, waarin de Labourpartij werd aange spoord zich duidelijk uit te spreken tegep toetreding. Drie grote Britse verenigingen van kolenhandelaars (de nationale raad van kolenhandelaars. de vereniging van kolenhandelaars overzee en de bond van kolenexporteurs) hebben gezamenlijk een comité gevormd ter bestudering van de gevolgen voor de handel van Enge lands toetreding tot. de Europese ge meenschap voor kolen en staal. Een woordvoerder van het prinselijk paleis in Monte Carlo heeft meegedeeld dat prinses Grace haar tijdelijke terug keer tot de film heeft uitgesteld op aan raden van de regisseur. Alfred Hitch cock. Gisteren was reeds in Hollywood be kendgemaakt dat Hitchcock het te druk zou hebben om vóór oktober te beginnen aan de film ..Marnie" waarin prinses Grace zou spelen. De paleiswoordvoerder zei dat het de prinses dan niet gelegen zou komen om in die tijd naar Hollywood te gaan. Drie officieren van het nationalistisch- Chinese leger op Formosa, verbonden aan de voornaamste geheime dienst van de republiek van Tsjang Kai-Sjek, zijn volgens een zondag gepubliceerd bericht gearresteerd, wegens medeplichtigheid aan een internationale handel in verdo vende middelen. De drie officieren zijn officieel beschul digd van het misbruiken van hun positie en invloed om een bende te beschermen, die op Formosa morfine invoerde uit Hong Kong via Japan. De toestand van de 15-jarige Arie Vernooy uit Vleuten, die vorige week woensdagavond zwaar werd mishandeld door de ex-verloofde van zijn zuster, is nog steeds zorgwekkend. De jongen was gisteravond nog steeds niet bij kennis. De dader, de 21-jarige J. van E. uit De Meern is zaterdag voor de officier van justitie in Utrecht geleid. De officier, mr. G. W. von Meyenfeldt, ver moedt dat Van E. met voorbedachten rade geweld heeft gepleegd. Er liepen zeven dwergen Op de bergen. Toen gingen zij naar huis. En zagen daar een muis. Die was op zolder En deed van holderdebolder. CHRISTIAN STANDAERT, Dorpsplein 2, Eede (Zld.) Gehamer en getimmer alom. Werk lieden met het warme lentezonnetje op hun gezicht slaan palen van aller lei lengte de grond in. Daar komen dan later vlaggen, luidsprekers of schijnwerpers aan te hangen. Voor wie of wat al die bedrijvigheid Jullie raden het meteen. Voor koningin en prins. Over enkele dagen maandag 30 april gaan wij samen met het vorstenhuis het zilveren huwelijksfeest vieren. In alle plaatsen, waar je ook komt in Zeeland of Brabant, is men druk bezig met versieren. En dat niet alleen in de grote steden, maar ook in de kleinste plaatsjes. Iedereen doet mee. De vlaggen laat men nog zo lang binnen Maar op de morgen van de dertigste april zal van alle huizen het rood, wit en blauw of oranje wapperen. Op de scholen is men druk bezig geweest met het instuderen van liederen om die met alle kinderen samen op de grote dag te zingen. Ook leren jongens en meisjes gedichten om voor te dragen, maken tekeningen en stude ren toneelstukjes in. Er zal die dag genoeg gebeuren om er later, wanneer de vakantie afgelopen is. een mooi opstel over te schrijven. Het zal best een fijn feest worden. Jan Clarijs speelt gitaar, Al op een kattesnaar Hij fiedelt op dat ding, Het is niets anders dan pong, pang, ping Hij doet het zo goed als het maar gaat, Zijn zus Jeanne slaat de maat Er gaat geen tijd verloren Of je kunt hem horen Is hij in school met zijn werk klaar Dan'heeft hij het over zijn gitaar Ik zit wel eens te luisteren Als hij zit te fluisteren Mijnheer verbiedt dat praten maar Maar Jan luistert er niet naar Met praten is tegen Jan niemand opgewassen En in school is hij de zevende van de klasse! Het is nu aan Pasen, zijn kant Proefwerken aan de lopende band Maar is Jan klaar Dan heeft hij het over zijn gitaar KEES v. d. HEIJDEN Van Hoogendorpstraat 4 Steenbergen (N.-Br.) NELLEKE VAN LEEST J. W. Frisostraat 13, Moerdijk AD SIMONS Zandstraat 8, Hooge-Zwaluwe In de wei Lag een ei Van papier Van tierelier RUDIE HERWEGH, Schoolstraat 6, Eede (Zld.) De doos zit in de sigaar De vaas zit in de bloem De stoel zit op de mens De tafel staat onder de stoel De box zit in de baby De pan zit in de soep De pot zit in de thee De ketel zit in het water De kast staat in het kopje De schaal zit in de sinaasappel SJACKIE SEGERS Oude Kerkstraat 23 Made (N.-Br.) 1. Ik ben een vrucht. Keer mij om cn ik ben van chocolade. Hoe heet ik 2. Daar ging een mannetje over de brug. Met zeven katten op zijn rug. Elke kat had zeven jongen. Hoeveel poten er over de j brug gongen 3. Wat wordt nat van het drogen? 4. Ik ben een vogel, doe mijn kop en mijn staart weg en ik ben een huis voor dieren. Wie ben ik •p-uaj-R •^aoppueq g '3nj ufiz do uaprz ua^B5{ ap 1UBM uBiu ap uba ua^ -aoA ap uaany z 'daaa jaaj CORRIE DE JONGH. Pastoor Oomenlaan 17 Prinsenbeek Ik gooi iets in de lucht en het komt niet meer terug. Ik gooi iets rood in de put en het komt er zwart uit. 'aCiTOox puaiao^S uaa jagoA uaa JÓLINE en ARNO MACHIELSEN Beekstraat 79, Prinsenbeek Wat is de overeenkomst tussen een kous en een pijp ua^ojiag ipaoM laqaRR uey ANNIE DE VOGT, Dr. Ariënsplein 37, Breda A is een Aap met een noot D is een Beer in een boot C is Connie die heeft een pan D is Dirk, een ruige man E is Erik, die zit op een paard F is Frits die hangt aan zijn staart G is Gerry die speelt op een fluit H is Hans als die komt is het uit I is Ineke dat is zo'n lief kind J is Jan die haar zo bemint K is Kees die is dikwijls stout L is Leo hij is al zo oud M is Moeder die is moe N is Niko die heeft een koe O is Opa die heeft een konijn P is Pietje die is nog zo klein Q daar weet ik niets op R is Ria met een pop S is Sientje die heeft weer moed T is Tonny die is zoet U is uur dat gaat snel voorbij V is vrijdag dan krijgen we een ei W is Willem die is stout op Mien X is het Romeinse cijfer voor tien IJ is IJs dat is koud Z is zout dat smaakt ook zout GERRY FESKENS, Veenstraat 9, Bavel O Q ffi tel f A is Anny een heel leuke meid B is Bernardt die zit bij de geit C is Corrie die heeft een nieuwe rok, D is Dimphie die zit op de bok E is Eddy een flinke jongen F is Frans die heeft het aan de longen G is Gerrie die gaat naar school H is Henny die heeft veel jool I is Ina die maakt de boel stuk J is Johan die heeft veel geluk K is Kees. Hij speelt op straat L is Leo die naar de tandarts gaat M is Martin een flinke deugniet N is Niko. Hij is bang van Zwarte Piet O is Otto, die dienstknecht P is Piet die heeft veel pech Q is Quirinus die woont in de Rietsteeg R is René die drinkt een glaasje leeg S is Staas die gaat naar de zaak T is Tommie die dit heeft gemaakt U is Utrecht een hele grote stad V is Vera een lieve schat W is Walter mijn oom X is een letter daar weet ik niets voor IJ is IJmuiden, een kleine stad Z is Zuzan die zit in bad TOMMIE RADEMAKERS Stationsstraat 18, Made DYMPHINA VAN GESTEL Slingerweg 30, Breda Pietje I was koning der muizen Maar hij wou nu gaan verhuizen. ,,Het is hier altijd hetzelfde liedje", Zo zei muizenkoning Pietje. Hij pakte heel zijn boel bijeen, Waar zou hij gaan wonen, ja waar heen ,,Maar nu nog geen zorgen", Zei Pietje ,,Geen zorgen voor morgen". Tafeltjes, stoeltjes, kastjes En mooie gordijntjes met kwastjes En ook een fluwelen hemelbed Dit alles werd op een muizen verhuiswagen gezet. Daar ging nu hun goede koning Plet In een groene muizenjeep. Muizen stonden aan de kant, Met vlaggetjes in hun hand. En de jeep die reed maar voort. Tot het landje Lijsterpoort. Hier wilde koning Pietje zijn. Hij dacht hier is het zeker fijn. Maar dat viel hem toch wel tegen In dit land viel niets dan regen Nee. hier wilde hij niet wezen Hij had nog niet eens tijd om een boekje te lezen. Daar ging muizenkoning Piet In zijn groene muizenjeep Terug naar zijn mooi paleis Eigenwijs Pietje is nu weer wijs. LIA WAGEMAKERS, Doelen 27, Breda DE KONIWQ EN DE KonIfiorin Met bi q J KiuDe r Eir RITA ROETS Brieverstraat 70, Eede De zomer komt weer aan En de winter is weer weggegaan Het zwembad is weer open En wij gaan weer kaartjes kopen De speeltuin gaan we weer in En zo hebben we allemaal onze zin. HENNY v. WANROOY Veerseweg 17a Oosterhout (N.-Br.) Zeg haantje op de toren, Wanneer ben jij geboren En in welke stad Misschien bij het Spanjaardsgat O nee, zei het haantje. Ik ben niet geboren. Want ik ben toch maar van goud. Maar ik heb het wel erg koud. Ik ga voortaan beneden wonen. Daar kan ik me iets meer vertonen. ELS KOCK, Laan v. Mertersem 5, Breda snelle LAN<i- CHRISTEAAN HAVERMANS Heikantse dijk 8, Hooge Zwaluwe /E kunt niet geloven hoe druk Vader en Moeder Muis het hadden. Ze ploeterden en werkten van de vroege morgen tot de late avond voor hun zes kleine kinderen. Zoals dat altijd gaat bij muis jes die zes kinderen waren allemaal even stout Toen ze nog echt piep-klein waren, gaf dat niet zoveel last. Ze lagen toen als kleine roze garnaaltjes naast elkaar in bed en sliepen zowat de hele dag en de hele nacht. Maar nu begonnen het flinke muize-jongens en -meisjes te ivorden, die stoeiden en ruzie maakten, lachten en huilden dat het een lieve lust was. „We moeten de kinderen maar gauw leren hoe ze zelf voor hun eten moeten zorgenzuchtte Vader. Je begrijpt dat hij zelf mager werd van hel eten zoeken voor zijn kinderen, ivant er schoot voor hem niet altijd wat over. Dat is best", zei moeder, „begin maar met de jongens. Die moeten het later voor hun gezin óók doen. dus laat ze het maar goed leren." IAIEZELFDE avond voor het naar bed gaan riep Vader de 3 jongens bij zich. „Jongens", zegt hij, „morgen gaan jullie met mij mee op stap om eten te zoeken. Eerst moet je kijken hoe ik. dat doe. Dan, na een paar dagen, mag je me helpen en als ik zie dat het goed gaat, mogen jullie er alleen op uit." „Hoera", riepen de jongens. Ze voelden zich nu op eens echte grote kerels. I~\E volgende morgen stonden de jongens al vroeg U klaar en welgemoed ging vader met ze op stap. Hij liet zijn kinderen zien hoe hij een gaatje knaagde in een zak met haver, zodat de korrels eruit rolden. Hij deed voor hoe je een opening kunt knagen in een houten vloer en hoe je aan het behang kunt knagen om erachter te komen. „j\jOET een muis altijd knagen om ergens bij te 1,1 kunnen, vader vroeg Muis-Jantje. „Jazeker", zei Vader„niemand kan zo goed knagen als wij. Onze tanden zijn meer waard dan al het gereedschap van de wereld." Muis-Jantje zei niet veel. Ï1 JAAR toen de jongens na een paar dagen mochten helpen en Vader ze natuurlijk aan het knagen zette, was Muis-Jantje heel verdrietig. „Ik kan niet knagen", huilde hij. ..Wat is dat nou", riep vader uit, „een muis die niet knagen kan, daar heb ik nog nooit van gehoord Laat me je tanden eens zien." Muis-Jantje ging voor Vader staan en trok zijn lip op. Vader keek met een wijs gezicht. „Zo. jongetje", zei hij, „jouw tandjes zijn niet scherp genoeg. Je hebt ze niet genoeg geoefend. De haver korrels die ik voor je meebracht, had je moeten afknagen maar ik denk dat je ze zo maar hebt doorgeslikt." 7A, dat was zo. Muis-Jantje had zijn tandjes niet genoeg gebruikt. „Elke dag een uur oefenen", zei vader. Dat was me wat. Als de jongens fijn een uurtje mochten ravotten klonk Vaders stem „Jan, ga knagen studeren En als Jan na een uurtje terug kwam en vroeg „Is het nou genoeg vader dan was het ant woord „Wat heb je vandaag geknaagd A/IUIS-JANTJE leerde flink bij. In het begin knaagde hij alleen maar zacht papier, daarna pakpapier en toen dun karton. Op een dag kwam hij trots vertellen „Ik heb hout geknaagd Vader „Dat wil ik dan wel eens zien", antwoordde Vader hem. „Ik ben er morgen mee klaar, dan mag u het zien", zei Muis-Jantje trots. De volgende dag, kwam hij Vader opgetogen halen. „Gaat u mee kijken Natuurlijk, dat deed Vader dadelijk. Ze slopen door een holletje en een gangetje en volgden het muizenpaadje dat Vader zelf dikwijls gebruikte. Zo kwamen ze achter het behang van een kamer waar Vader wel eens een koekje vond. Het was de slaapkamer van een klein ventje dat Chrisje heette. een scheurtje in het behang glipte Muis- Jantje de kamer in en Vader ging hem nieuwsgierig achterna. Het muize-jongetje trippelde naar een hoek en daar stond een klein houten paardjes. Zijn pootjes waren op een plankje gezet en onder het plankje zaten vier wieltjes. Maar o hemel Het paardje stond nog maar op drie pootjes. Het vierde pootje was doorgeknaagd en lag op de grond. Muis-Jantje keek zo trots als hij maar kon. Daarom prees Vader hem „Je hebt het goed gedaan. Nu ben je een echte flinke muize-jongen. Maar het is wel jammer dat je juist het paardje van Chrisje hebt uitgekozen. Chrisje is een lief jongetje, dat wel eens Dag muisje" naar mij heeft geroepen. En hij legt ook wel eens een stukje koek voor ons neer." Nu was Muis-Jantje niet trots meer. Alweer keek hij verdrietig. „Je hoeft niet te huilen", zei Vader, want Vaders iceten altijd raad. „Als het vannacht rustig is. ga ik de poot er weer aan lijmen. Ik weet wel houtlijm te staan want daar snoep ik ivel eens van. Je zult zien, morgen heeft het paardje weer vier pootjes en geen mens of muis die er iets van ziet." Zo gezegd, zo gedaan. rpOEN 's nachts iedereen sliep, de muisjes en ook -1 Chrisjeging Vader aan het werk. En de volgende morgen wist hij te vertellen Onze Jan is nu een grote muis geworden. Hij heeft het paardepootje zó keurig doorgeknaagd, dat het heel gemakkelijk was om het weer aan elkaar te lijmenZo kunnen alleen maar muizen met uit stekende tanden knagen. Voortaan kun je net als je broertjes, zélf voor je eten zorgen En Muis-Jan glunderde.

de Stem | 1962 | | pagina 9