Pril begin van strandleven Geschenk van de prinsessen I CONCILIE bezint zich ook op publiciteitsmedia Slapen raakt uit de mode zegt bekend psychiater drempel ioenschap Voldoening over salaris van kleuterleidster O.A.S. WEER ACTIEF IN ALGERIJE Maanraket raast op eigen houtje door de ruimte Richtlijnen te verwachten GRATIS Voetbalschoen uit één stuk sfunc Oordeel van vakmensen niet gehoord? n Nachtrust in termijnen d KNVB Hellas won in lf georganiseerd landbaltoernooi lOOGWATER Vandaag Morgen Novum op beurs Diocesane vergadering K.O.B. Militairen bij afvoer zieke varkens ingeschakeld Sovjets lanceren ook n satelliet - Steek de vlag uit! Maar, ZO ZACHT EN ZUIVER Welke normen UagblaD HèSïcttt HET„ Volksactie Salan Voortsetting Spoorwegstaking in Frankrijk DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 25 APRIL 1962 17-5, Patrijzen 3 14-4 en Vol- 2 16-2. derde klas B werd Zuidzande f laatste door de 2-4 nederlaag 'zendijke 2. derde klas C kreeg Clinge 3 een raffing van Philippine 2. Graauw Ria 2 met een 8-2 nederlaag estdorpe terug en HW 3 liet 3 met lege handen achter (3-4 d luidt thans: Sluiskil 2 17-26, it 2 16-24, Philippine 2 18-22, 17-21, Hontenisse 3 17-21, HW 3 linge 3 17-15, Corn. Boys 4 15-7, 2 16-5, Sluiskil 3 17-3. ïlandse teams werden tweede n het Hellas - toernooi te jna alle in de poules uitgescha- ij de heren viel het spel van (Duitsland)) erg tegen en ook lames was Colombe Sport Parijs ►eg van groot formaat; hy werd s in de poule uitgeschakeld. de Belgische vereniging Dender- fleed het aardig. Hij moest tegen van Hellas om de 3e en 4e plaats n daarin met 2-1 de vlag strijken de 4e plaats behaalden. Hellas er 3e. dames waren het Marathon en die voor de 3e en 4e plaats speel- rathon won hier met 2-3. Om de plaats bij de heren kampten E MM tegen elkaar. Op gelukkige ird door EMM gewonnen. Gemak- ad EMM het zeker niet. De uit- d eerst 8-8 en na een verlenging min. was het 9-9. Nu moest ge- vorden wie het eerst scoorde en EMM. dames ging de strijd tussen twee valen: Hellas en Walcheren. De gaven elkaar weinig toe. De eer- einigde dubbelblank en in de was het Hellas, dat tot een doel- vam. (0-1). Hellas behaalde hier le plaats. t Kruiningen afkomstige Sporto .s sportiefste ploeg uitgeroepen erdienden zij ook volkomen. Al door het feit, dat zij door het i van de damesploeg van Den- Ie op het allerlaatste moment het toernooi deelnam. DE RESULTATEN poule 1: Marathon 10, AHCColombe 1, Hellas—AHC 6—0, Colombe athon 1-4, HellasColombe Sp. CMarathon 1-2, le. Hellas, 2e >n. poule II: erenSporto 30, Olympus-Ath- WalchercnOlympus 10, Ath- orto 41, WalcherenAthleta 1-1 sSporto 5-1 le Walcheren, 2e poule I: AE en O 12, Walcheren 37, Hellas A—Olympus 63, -Rheidt 102. WalcherenOlym- Hellas A—Rheidt 65, E en O nis 6-1, HellasWalcheren 73, Olympus 65, E en O Walche- le E en O, 2e Hellas, poule II: BTondo 35. EMMDen- e 3-4. Hellas B—AHC 2-6, Tonido •monde 3-3, EMM—AHC 7-4, Hel- Dendermonde 3-5; TonidoAHC as BEMM 3-7; Dendermonde Tonido—EMM 5-9, le EMM, 2e ïonde. dames: en 4e plaats MarathoAlthleta de le en 2e plaats HellasWal- ■0. Om de 3e en 4e plaats: Hellas rmonde 3-2, om de le en 2e en O—EMM 9-10. (Advertentie) inswick-Bowling da NASSAUSINGEL 28 Telefoon 38452 Entree K'nderkamer Instructie Vergader lokaal elevisie en vrij parkeren, end van 10 uur 's morgens én uur 's nachts. NSWICK-BOWLING, de at- ie voor het héle gezin. n, donderdag 26 april zijn de rstanden voor de provincie Zee- volgt: Hansweert 6.52 en 19.W ?n 6.21 qn 18.46, Vlissingen 5.52 Wemeldinge 7.35 en 19.57. ZEN 20 uur Sag mir Adieu, a.l. IRG 20 uur Der Czardas-König, a1- :ns ele Kruisgebouw 19.30 uur rcursus 15 uur De avonturen van een erjongen, a.l., 20 uur Genadeloze 14 j. 4GEN bra 20 uur Nur der Wind, 14 3- 20 uur Fort Yuma, 14 j. I^BURG o 19.30 uur De stalen klauw, 14 J* 20 uur De koningin van het even, 13 j. «TG£N bra 20 uur Nur der Wind, 14 J* De avonturen van een zigeunei- a.l. 20 uur Fort Yuma, 14 j. -JBITRG d 19.30 uur De stalen klauw, 14 J* Teanne d'Arc EPEN 20 uur De goochelaar van Trouw (Van één onzer verslaggevers) Het te voorschijn komen van een klein bloemendragend meisje uit een grote kast, betekende gisterenmorgen de ope ning van de vijfde internationale schoe- nenbeurs, die ingericht is op de boven verdieping van de Julianahal op het Jaarbeursterrein te Utrecht. De voorzitster van de Nederlandse Huishouraad zei in haar openingsrede, dat de Nederlandse huisvrouw zeer ge baat zou zijn met een ruime voorlich ting over schoeisel in het algemeen. Voetonderzoek op de scholen, zoals dat eens werd gepropageerd, zou zeer toe te juichen zijn. Op de beurs is een uitgebreide col lectie schoenen te zien. Ook de voetbal schoen is vertegenwoordigd. Er is een model, dat naar Spaans voorbeeld ge heel uit één stuk vervaardigd is. De zool is aan het bovenleer gevulcaniseerd waardoor, zo wordt gezegd, een betere balbehandeling mogelijk is. Eenzelfde sportschoen is te zien, maar dan uitgevoerd in volplastic, zodat hij geheel waterdicht is. Deze plasticschoe nen zijn ook in andere modellen aanwe zig: dameslaarsjes, jongens- en heren schoenen. De beurs duurt tot vrijdag 27 april. Hoewel de wind in deze mooie dagen eigenlijk nog te koud is om volop van het strand te genieten, zijn velen toch naar de boorden van de zee getrokken om er van de zon te genieten. Langs de boulevards van de naburige Belgische badplaatsen hebben „hele volks stammen" het er maar op gewaagd en het moet gezegd zijn... ze hebben er geen spijt van, want met de jas aan en de sjaal om is het wat lekker! Aan onze eigen Zeeuwse stranden is de drukte niet minder en al is de toeloop dan niet óveral zo groot geweest als op de boule vard van Oostende (zie foto), de ani mators van de toeristenindustrie hebben toch niet te klagen gehad. Tijdens de algemene vergadering van] de katholieke onderwijzersbond in het bisdom Breda, die gisteren in hotel de Schuur in de Baroniestad werd gehou-| den, heeft voorzitter G. H. J. Otten uit Geertruidenberg de plotseling overleden staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, drs. G. C. Stuben-| rouch, herdacht. Het jaarlijkse appèl werd ook bijgewoond door de heer J. Derksen uit Den Haag, voorzitter van het KOV. Nadat de heer Otten, die sinds kort de heer A. Musters uit Bergen op Zoom als diocesaan voorzitter is opgevolgd, door vice-voorzitter A. J. A. v. Putte uit Bre- Het toegenomen aantal gevallen van de besmettelijke dierziekte mond- en klauw zeer, die zich met name in het zuiden en het oosten des lands heeft verbreid, heeft een stagnatie veroorzaakt in de besmette gebieden. De stagnatie is mede een ge volg van het feit, dat de regionale slacht huizen slechts een deel van de slacht- capaciteit en dan nog onder bijzondere voorzorgen voor het slachten van door mond- en klauwzeer aangetaste varkens beschikbaar hebben. Van slachthuizen el ders kan geen gebruik worden gemaakt, daar de aangetaste dieren ter beperking van het gevaar van uitbreiding en ter bescherming van de exportpositie van agrarische produkten, in de besmette ge bieden moeten blijven. Ook bij de sedert kort rechtstreeks in geschakelde destructiebedrijven in de besmette gebieden treedt een achterstand op in de verwerking der cadavers. De directeur van de veeartsenijkundige dienst, tevens veterinair hoofdinspecteur van de volksgezondheid, heeft dan ook naar het ministerie van Landbouw en Visserij mededeelt een tijdelijke orga nisatie in het leven geroepen, om de achterstand op te ruimen en daarmede de snelle afvoer van zieke varkens op de bedrijven te verzekeren. De dieren wor den thans vervoerd naar het destructie bedrijf te Son (bij Eindhoven), daar pijn loos gedood en met effectieve medewer king van militairen, onder de nodige voorzorgen en ontsmettingsmaatregelen diep in de grond begraven op een afge legen terrein van Staatsbosbeheer in het grensgebied van Noordbrabant en Lim burg. da hartelijk was verwelkomd, sprak de nieuwe bondsvoorzitter zijn voldoening uit over de bevredigende salarisregeling voor de kleuterleidsters. Hij vroeg voor de toekomst de aandacht van de leden voor de school-gezondheidszorg en bracht ook de Mammoetwet ter sprake, die hij voor het onderwijs van groot belang achtte. Verheugd sprak de heer Otten look over de resultaten, die voor de Afri- ka-actie werden bereikt. Ook de nieuwe actie werd door hem warm aanbevolen. .,Het bondswerk is het werk van ve len en daarom steunt dit werk vooral ook op de afdelingen", zo vervolgde de voorzitter. Hij wees verder op de inter menselijke verhoudingen, die hij voor het werk in de organisatie van grote be tekenis achtte. De afgevaardigden wer den vervolgens namens de afdeling Bre da hartelijk begroet door de heer J. Th. A. v. d. Net. Na behandeling van ver schillende afdelingsvoorstellen werd af scheid genomen van vier hoofdbestuurs leden, t.w. zuster Martina en mej. A. Reith, beiden uit Dongen, en de heren Musters en H. J. M. ten Have uit Breda. Zij werden toegesproken door de heren v. Putte en Derksen. De heren Mus*orr- en ten Have werden benoemd tot erelid. Tot leden van het hoofdbestuur wer den gekozen mej. Th. Oomens uit Breda en de heer Th. v. Dijk uit Made. De heer ten Have zal als penningmeester worden opgevolgd door de heer P. Vuyst uit Alphen. Na de betrekkelijk rustig verlopen paas dagen in Algerië maandag werden daar slechts vier mensen gedood en vijf tien gewond bij aanslagen is de golf van aanslagen gisteren opnieuw losge barsten. Tot aan het middaguur waren reeds dertien Algerijnen door aanslagen van de O.A.S. om het leven gekomen en minstens eenzelfde aantal gewond. Ook een Europeaan kwam om het leven. De O.A.S.'ers trachtten, volgens hun beproefde recept, op grote schaal bot singen tussen de Europeanen en Alge rijnse bevolkingsgroepen uit te lokken, zodat het Franse leger tegen de Algerij nen zal moeten optreden. hoek vormen in het hart van de Europese wijk, zijn door het Franse leger gisteren bezet. De laatste De laatste ex-generaal in de gelederen van de O.A.S. is thans de 60-jarige Paul Gardy. Bij de revolte in Algerië verle den jaar nam Gardy het bevel over het legerkorps in Oran op zich gedurende de vier dagen, dat de putsch duurde. Evenals Salan, zijn voorganger als com mandant van de O.A.S., is Gardy ver leden jaar voor zijn aandeel in de putsch bij verstek ter dood veroordeeld. Het verzet in Oran Het opperbevel over de Franse strijd krachten in Algerië heeft De Gaulle gis teren formeel overgedragen aan Michel Fourquet. Generaal Fourquet legde te genover verslaggevers direct na zijn in stallatie een verklaring af, waarin hij zei, dat de O.A.S. niet meer in staat is een grootscheepse actie in Algerië te ontketenen. Hij zei, dat voldoende versterkin gen in Oran zijn aangekomen voor een „operatie" die in het voornemen ligt. Anderen gewagen van ,,een slag om Oran". Gewoonlijk welinge lichte bronnen melden, dat de vei ligheidstroepen in Oran tot 12.000 man zijn versterkt. Volgens Fourquet echter zou de actie slechts „politie werk" zijn, waarbij huizen zullen worden doorzocht. Drie belangrijke gebouwen, die een strategische drie- De maandag door de Amerikanen ge lanceerde Atlas-Agena-Ranger-combina- tie, met bestemming de maan, zeilt zon der nog door radiosignalen van de aar de gecorrigeerd te kunnen worden, de ruimte in. Na de start is het systeem voor automatische koersbepaling defect geraakt. Op Cape Canaveral weet men niet precies wat de raket doet. De Ranger kan wel op zijn vlucht gevolgd worden, maar hij zendt geen gegevens naar de aarde uit. Vermoedelijk is de storing te wijten aan het feit, dat de parabolische spiegels welke in de Ranger zijn ge monteerd en die dienen om zonne-ener- gie voor de radiozenders op te vangen, niet naar buiten zijn gekomen. Zonder energie kunnen de zenders niet werken. De spiegels worden gecommandeerd door een elektronisch apparaat in de Ranger. Eén van de deskundigen op Cape Canaveral geloofde dat er een kleine kans bestond dat 't elektronische apparaat toch nog zou gaan werken. Gebeurt dit niet dan is het zelfs nog niet uitgesloten dat de raket op de maan terecht zal komen, doch dit zal met zo'n enorme klap gebeuren dat er van het uitzenden van televisiebeelden vanaf het maanoppervlak niets terecht kan komen. Gisteren was de Ranger ruim 100.000 kilometer van de aarde verwijderd. De Sovjet-Unie heeft gisteren een nieu we aardsatelliet gelanceerd, de derde van een serie, welke gegevens moet ver zamelen over het weer, de communica tie en het effect van radioactieve stra ling op langdurige ruimtevluchten. De nieuwe satelliet heet „Kosmos 3" en hij maakt iedere anderhalf uur een toertje om de aardbol. (Advertentie) (SB- 1 OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Hoera! Hier is een moment om feestelijk de vlaggen uit te steken fier en vrolijk wappert liet dundoek van Neerlands kuizen! Maar heeft iedereen zijn vlag terdege nagekeken alvorens hem uit te steken? Is hij niet vuil of ver sleten, gescheurd of sterk ver kleurd? Want dat hoort natuurlijk niet! En nèg een punt: iedereen haalt de vlag natuurlijk vóór zonsondergang binnen. Dat is traditie De vlag in top, 't is feest! Een extra sigaret gepresenteerd, 't is feest! Welk merk? Gladstone vanzelfsprekend. Want Gladstone is - met of zonder Filter - een feestelijke sigaret die iedereen voldoening schenkt. KING SIZE Een plastiek van de prinsessen, 'lat is het geschenk dat de vier dochters van onze vorstin en prins Bernhard haar ouders ter gelegen heid van hun zilveren huwelijks- leest aanbieden. De beeldengroep is vervaardigd door de Italiaanse beeldhouwer Gualberto Rocchi (foto M. Koot) (Van een bijzondere medewerker) Bij de sluiting door de Centrale Commissie van Voorbereiding voor het Concilie van haar vijfde zit tingsperiode was ook Paus Joannes aanwezig waarbij hij een toespraak hield, waarin hij zei, vol bewon dering te zijn voor het vele werk van de commissieleden en de con sultoren. Eén van de onderwerpen, welke de commissie op de laatste dag besprak betrof de publiciteits media: pers, radio, film en televi sie. De Paus verheugde er zich over, dat de verantwoordelijke lei ders van de Kerk zich hiermee zo intensief bezig houden. Dat is ook nodig, zo voegde hij er aan toe, want de moderne communicatie middelen oefenen een grote invloed uit op het lezend, luisterend en kijkend publiek. Hierbij ondeix streepte de H. Vader de noodzaak van waakzaamheid van ouders en verantwoordelijke regeringsautori teiten. We behoeven er niet aan te twijfelen dat over die moderne communicatiemid delen zowel in de centrale commissie, als in de voorbereidende commissie heel be langrijke dingen zijn gezegd. De moge lijkheid is aanwezig, dat deze straks zul len resulteren in bepalingen, voorschrif ten en wensen. Uit de verstrekte inlich tingen blijkt niet, of in het vooroverleg mensen uit de praktijk, die dag in dag uit die publiciteitsmedia moeten hante ren, op enigerlei wijze zijn betrokken of hun om advies is gevraagd. Mocht dat niet het geval zijn geweest, dan bestaat de kans, dat het werk van voorbereiden de en centrale commissie weinig vrucht zal afwerpen. De mogelijkheid is immers niet uitge sloten, dat de eventuele voorschriften, richtlijnen of wensen, welke uit dat werk zullen voortvloeien, niet voldoende zul len zijn afgestemd op de praktijk Een andere kans is, dat ze door hun zeer algemeen gehouden en vage formulering niet voldoende houvast bieden. i In dit laatste geval zullen de publici- teitsmensen voor zover zy zich althans iets aan het Concilie gelegen laten lig gen ongetwijfeld met belangstelling cn gepaste eerbied er van kennis nemen, maar daarby zou het dan wel eens kun nen blyven. Voor de praktijk zouden de resultaten dan van beperkte aard blijven. Had het geen aanbeveling verdiend in| het voorbereidende werk een aantal vak-, mensen uit de publiciteitswereld te be-j trekken, die enerzijds zijn doorgewinterd, in het vak en wier principiële instelling boven iedere twijfel is verheven ander-] zijds? Ongetwijfeld hadden zij leden enj consultoren van de voorbereidende com- missie kunnen wijzen op de mogelijk heden en moeilijkheden, welke er liggen op dit terrein vol voetangels en klem men. Zo hadden zij o.a. kunnen waar-! schuwen tegen maatregelen, waarvan bij voorbaat als vaststaand moet worden aangenomen, dat zij niet kunnen worden doorgevoerd. We mogen hierbij niet uit het oog ver liezen, dat pers, film, radio en televisie voor een zeer groot deel in handen zijn van bikkelharde zakenlieden, voor wie geld verdienen het eerste en voornaam ste doel is. Morele normen spelen bij ve len van hen bepaald niet de eerste rol. In dit gezelschap moeten dan de katho- liek georiënteerde dagblad-, film, radio-'; en televisie-ondernemingen voor zo ver ze bestaan proberen een zodanige positie in te nemen en zulk een produkt trachten te brengen, dat zij de concur rentie kunnen volhouden. Juist met het oog hierop zou het toch wel enige over weging waard zijn geweest om de be doelde mensen van de praktijk de ge legenheid te bieden hun zienswijze over een en ander bekend te maken. Natuurlijk is het niet zo, dat katholiek, ingestelde ondernemingen zich terwille van de concurrentie van morele normen ontslagen zouden kunnen achten. Maar bij het formuleren van bepaalde normen hadden zij allicht op niet te verwaarlozen punten de aandacht kunnen vestigen. Het zou dan niet uitgesloten zijn geweeest, dat zelfs die bikkelharde zakenmensen oog hadden gekregen voor wat van ka tholieke zijde als onaanvaardbaar en ver werpelijk wordt beschouwd. Juist omdat de katholieke ondernemers op deze ter reinen hun niet-katholieke collega's ken nen, en weten voor welke argumenten zij toegankelijk zijn en voor welke niet, hadden de katholieke ondernemers wel licht een zodanige formulering en be argumentering van de gewenste maatre gelen kunnen voorstellen, dat zelfs die anderen er moeilijk onderuit hadden ge kund. We geven toe: onze bespiegeling is zuiver theoretisch en ze kan dat alleen maar zijn, omdat we van het besprokene niets afweten. Maar dat mag ons er niet van weer houden hierover onze bezorgdheid uit te spreken, omdat het zonder meer funest zou zijn voor het prestige van het Con cilie en van de Kerk, als er ofwel maat regelen uit de bus zouden komen, waar aan niemand houvast heeft öf voorschrif ten, die door de overgrote meerderheid van de publiciteitsmensen als niet ter zake doende naast zich zouden worden neergelegd. We hopen van harte, dat we ons hier over ten onrechte zorgen maken en dat de vakmensen toch aan bod zijn geweest. Dan was het evenwel niet overbodig ge weest, als de buitenwacht daarvan op de hoogte was gesteld. socialistische Parool keert ziel. in een hoofdartikel nu ook tegen de door de leiding van de P. v. d. A. op touw gezette „directe actie" tegen het beleid van het kabinet-De Quay in de kwestie-Nieuw-Guinea. Het blad ontkent de geldigheid van het argument, dat de Nieuw-Guinea- politiek van de regering uitmunt door halsstarrigheid en zelfs de mogelijk heid van oorlog in zich draagt. De regering heeft immers van haar beginpositie uit een verre weg afge legd en ook het standpunt van de P. v. d. A. is thans anders dan nog be trekkelijk korte tijd geleden. Zo'n verandering van standpunt is niet laakbaar, in aanmerking genomen, dat politiek altijd weer de kunst is van het mogelijke. „Maar het kan toch niet al te veel verbazing wekken, wanneer nu in en- buiten de partij de vraag wordt gesteld of de eis. dat wordt voldaan aan de voorwaarde van Soekarno n.l. vóór alles toezegging tot soevereiniteitsoverdracht, niet neerkomt op een (plotseling) inslaan van de weg van de minste weerstand". Het is nogal ingewikkeld gezegd, maar een veroordeling van de „directe actie" ligt in deze woorden zeker opgesloten. Het Parool heeft het ook over de troepenzendingen. De heer De Kadt heeft in de Tweede Kamer gezegd, dat de P. v. d. A. het militair op treden tegen de Indonesische infiltra tiepogingen goedkeurt. „Deze verkla ring wekt enige twijfel aan de leuze, dat voor Nieuw-Guinea geen druppel Nederlands bloed mag vloeien. Het principe is duidelijkerwijs ook hier niet in het geding, tenzij men er van zou mogen uitgaan, dat de in ver houding vrij geringe versterking van de bescheiden strijdkrachten in Nieuw-Guinea oorlogsbereidheid be wijst. Dat lijkt op het ogenblik niet het geval". Hiermede is de tweede leuze, waar mee de P. v. d. A. haar actie voert, dus ook ontkracht. De conclusie ligt voor de hand: Aan een volksactie is haar grond ont nomen. Het Parool ziet wel tal van redenen voor een parlementair ge vecht in forse stijl.... Als het dan ook maar een redelijke en eerlijke stijl is, niet zo zeer bedacht op het terugwinnen van de P.S.P.-zieltjes als wel op het bereiken van een oplos sing, die de Papoea's uitzicht biedt op het beveiligen van hun mensen rechten. ij Het wordt steeds duidelijker, dat het onmogelijk zal zijn het Concilie nog vóór Kerstmis te beëindigen. In een vorige Conciliebrief werd er reeds op gewezen, dat er zo'n groot aantal moeilijke en diep ingrijpende voorstellen ter tafel zijn ge bracht, dat een grondige behandeling een langere duur van het Concilie tot een gebiedende noodzaak maakt. Z. H de Paus heeft dan ook zelf verklaard, dat het nog wel in 1963 zal worden voort gezet. Reeds enige dagen tevoren had kardi naal-aartsbisschop Koenig van Wenen als zijn mening te kennen gegeven, dat het Concilie waarschijnlijk in etappes zal worden gehouden en tot in 1963 zal voortduren. Z.i. is over de duur van het Concilie niets met zekerheid te zeggen. Verwacht kan worden, dat verschillen de commissies aan het werk zullen blij ven. De Kerkvergadering stelt wel richt lijnen op, maar die moeten nog nader worden uitgewerkt. In dit verband is het interessant, dat ook de Poolse bis schoppen zich hebben aangesloten bij de wens van kardinaal-aartsbisschop dr B. Alfrink van Utrecht om de Centrale Commissie tot Voorbereiding voor het Concilie een blijvend karakter te geven Op die wijze zou het zwaartepunt van de Romeinse Curie weieens gedeeltelijk kunnen verschuiven naar die Centrale Commissie. Daar is trouwens óók veel vóór te zeggen, omdat de belangrijkste en meest gezagvolle figuren uit de we reldkerk hierin zijn verenigd en dus in de Centrale Commissie praktisch de hele Kerk wordt gehoord. TVE val van Salan is voor de O.A.S. een zware slag. Hij vertegen woordigde een mythe. Die van de onvindbare en ongrijpbare. Hij ging er groot op, zich in Frankrijk en Algiers ongestoord te kunnen be wegen, interviews toe te staan, orders uit te delen, verzetsdaden te organi seren. Zo verleende hij de O.A.S. de glans van onoverwinnelijkheid. Zijn naam inspireerde tot bovenmense lijke en ondermenselijke daden. Salan wist alles en kon alles. Nu zit er een oud man met een gekleurde snor ver moeid en ontgoocheld in de Santé- gevangenis. Zijn eerste vluchtige ver hoor wekte geen indruk van een sterke persoon, die staat voor zijn principes en verantwoordelijkheden. Salan distantieert zich van de gruwe len, zaait twijfel aan de toekomst van de O.A.S., tracht zich aan verant woordelijkheden te ontworstelen. Dat moet op veel volgelingen een ont moedigende indruk maken Hun held is toch niet zo heldhaftig als ze dach ten, zijn vastberadenheid zakt onder de beproeving ineen, de mythe wordt vergruizeld. De desperado's zullen nog wel door vechten. De door leuzen verblinden gaan nu echter de ogen open. De kans stijgt, dat de moslims niet te lang beproefd zullen worden op hun uithoudingsvermogen om de terreur onbeantwoord te laten. I Het lot van Salan lijkt nu welhaast onafwendbaar. Als hem de doodstraf niet moet worden gegeven, aan wie dan wel Het is een diepe tragiek na de hoge vlucht van een carrière vol verdiensten. De afdwalingen van de menselijke geest zijn onberekenbaar en onpeilbaar. Twee grote Franse vakbonden, de communistische C.G.T. en de katholieke C.F.T.C., hebben voor vandaag een 24- uur-staking voor de Franse spoorwegen afgekondigd. De socialistische Force Ouvrière heeft zich nog niet achter het stakingsparool geschaard. De staking is uitgeroepen om de eis de werkweek der spoorman- nen terug te brengen van 48 op 45 uur, kracht bij te zetten. Voor de verdere toekomst is het oog der spoormannen gericht op een werkweek van 40 uur, zonder loonsverlaging. Er werken 300.000 man bij de Franse staatsspoor wegen. Raadt u eens wat uit de mode raakt? Slapen. Dr. Mangalore Pai is na 37 jaar tot de bevinding gekomen dat de moder ne mens langzaam breekt met de hem door z(jn antieke voorvaderen opgelegde slaapgewoonte. „Tegen het jaar 2000", aldus dr. Pai, „kunnen we het met drie uur slaap af". Deze bevoegde optimist is als psychiater verbonden aan het neu rologisch Belmont-ziekenhuis van Lon den. „Zelfs al binnen deze eeuw hebben we de tijd doorgebracht in bed bekort" al dus dr. Pai. „Acht uur slapen achter el kaar is er niet meer bij. Er zijn al veel mensen die drie, vier, vijf uur slapen ge noeg vinden en er wel bij varen". De primitieve mens uit de tijd van voorhistorische diersoorten, sliep zolang het donker was. Hij had geen middelen om de donkerte te verdrijven, en achtte het daarom niet raadzaam zijn verblijf te verlaten. Men vond het vuur uit, aldus Pai. „De prehistorische mens kon in de donkere uren wat werk in zijn holwoning ver richten. Op dat ogenblik begonnen we onze tijd in bed in te korten De kaars, de olielamp en het elektrisch licht ver snelden het proces. En daarna kwamen nog de radio, de film en de televisie". Dr. Pai vervolgde: „Er is nu geduren de de nachtelijke uren zoveel te beleven, dat we niet meer zo talen naar zus of zoveel uur slaap. Onze hersens zijn ac tiever, onze lichamen beter gevoed, en het in de pas blijven van de ont wikkeling van de moderne tijd, hebben we steeds minder behoefte aan slaap". Dr. Pai co.nstateerde dat de mens wak ker blijft wanneer hij daar zijn redenen voor heeft. Hij noemde als voorbeeld de Afrikaanse negers die in de zon doezel den toen ze niets te doen hadden, maar uren iang wakker bleven toen ze werk kregen in de stadskernen. Dr. Pai heeft onder meer onderzoekin gen gedaan in schuilkelders tijdens de tweede wereldoorlog. Hij bevond dat de mensen daarin wekenlang volstonden met vier of vijf uur slapen, en er niet zwakker van werden. De meeste leidende figuren uit de tweede wereldoorlog als sir Winston Churchill, sliepen per nacht maar enkele uren", aldus Pai. Mensen die 's morgens maar niet uit hun bed kunnen komen. r2a j aan e.en siesta van een half uur of drie kwartier na het middageten te proberen. „Dit slapen in termijnen voor- korat opstapeling van vermoeidheid" zegt hij. Dr. Pai hecht niet aan slaappillen en oito poeders. Men kan binnen een kwar tier inslapen als men zich dit maar voor ogen wil houden: „Ontspan u".

de Stem | 1962 | | pagina 3