Bart Dorlandt reed kilometer zonder 2 miljoen schade 2^ocjezecjcl Elf bruidsparen op t.v. Vier dode Dt N.V. Breda e (Ned.) stent(e) chrijver NV SLAVENBURG? BANK Terugblik N OBUSHOF" Beste chauffeur van de radio Adres aan Kamer over reclame-t.v. GESLAAGD.... dank zij RESA - HILVERSUM TELEViSIE-ENQUETE ONDER LYCEÏSTEN TOP OF FLOP 4 'tt/l U Stem-feuilleion aóen PTT zondagsdienst op koninginnedag Meer terreinen voor tankoefeningen delbare landbouwschool te Goes, ;rsteeg, en de oud-directeur van 1, de heer W. Fase. Burgemeester van Oudelande bood de derde m de eindexamenklas C. Hart eneens een boek aan. men van de geslaagden zijn: J. loedekenskerke; W. M. Nijsse uit en, C. Harthoorn uit 's-Graven- P. Verhage uit 's-Gravenpolder, jnse uit Ellewoutsdijk, G. Hoe- Nisse, W. Vette uit Nisse, A. V. en C. Schipper uit Hoedekens- n W. de Vrieze uit Borssele. en het hartelijk bewijs van ftijdens de ziekte en met het eliefde en zorgzame man. onze en grootvader, ARINUS SCHIPPER lartelijk dankzeggen. Namens de familie P. Schipper-Kole POTE SIMULTAANSEANCE 3IL A.S. 7 uur AN DE AMBACHTSSCHOOL OES. Deelname: leden gratis, oraf opgeven bij de heer G. eg 179. Toegang gratis, iur Goese Schaakvereniging. porheen Puck), op 1 mei om 20,00 Axel EN DE KINDEREN" van Er win Sylvan us er persoon zijn verkrijgbaar tot llaauwen, Bylocqueplein 14, Axel A. G. Diddens, Kanaalzicht 42. dhr. G. J. v. d. Peyl, Donze n (tel. 01150—2104); mevr. C. J. Streuvelsstraat 15, Terneuzen E. Stern, Oostkade 15, Sas van hr. C. Vinke. Polderdijk 2, Os- dhr. G. v. d. Waa, C 97, Zaamslag april bij: Vic. S. den Blaauwen, tel. 01155553) en op 1 mei aan tra-bus tegen gewone prijs naar ek, Sluiskil, Sas van Gent, West- ■K. Bejaardenzorg DRUNEN a.s. (of eventueel vroeger) Bejaardentehuis overschakeling van religieus rsoneel iSTER, waarnemend directrice R ^VERZORGSTERS ^NHELPSTERS hulp in de keuken hulp op kamers en afdelingen p of extern). spoedig mogelijk, te richten de Stichting, BURG. STEIN- UNEN. raagt: studerend voor steno ot aanbeveling voorraad-administratie edrijfskantoor of na afspraak mondeling 53, Breda. ieeste mogelijkheden o.a. 12 oniseerd. Diepteregelende ende bandenmaten. Verstel- ide aftakas. 36 EN 40 PK DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 21 APPRIL 1962 (Van onze radio- en tv-redacteur) ■tran Bart Dorlandt wordt in de Hilver- sumse omroepwereld terecht gezegd, dat hij de beste chauffeur van de radio g. Deze waardering dankt hy aan het feit, dat hy in de loop der jaren zo'n slordige twee miljoen kilometer achter het stuur van zijn auto's heeft gereden zonder ook maar eenmaal brokken te maken. De ANWB heeft hem destyds onderscheiden met het gouden insigne voor vijfentwintig jaar schadevrij rij den. Kortgeleden nam hij wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid van de Nederlandse Radio Unie en hy ontving toen een prachtige bijdrage van al zijn omroep- collega's als eerste inleg voor het spaarpotje, dat hem en zijn vrouw in de gelegenheid moet stellen om vol gend jaar een bezoek te brengen aan hun geëmigreerde zoon Wouter in het Canadese Toronto. Toen de omroepleiding van de KRO over dit reisplannetje van het echt paar Dorlandt hoorde, besloot men Bart Dorlandt ondanks zijn 65 jaren opnieuw in dienst te nemen en het hem zo gemakkelijker te maken het be oogde doel te bereiken. De heer Dor landt is zijn katholieke omroep daar bij zonder dankbaar voor temeer omdat hij destijds de eerste chauffeur was, die in dienst kwam van de KRO om met de reportagewagen te gaan rijden. Zijn rijbewijs behaalde hij in 1925 en al spoedig zat hij tussen de wielen van een Packard en een 16-cylinder Inter national. In 1928 trad hij te Hilversum in dienst van de Nederlandse Seintoe- stellen Fabriek (NSF thans Philips). In die jaren verzorgde dit bedrijf de technische kant van de radioprogram ma's welke door de vier omroepen in hun zendtijd waren gepland. Samen met de technici en omroepers trok hu in een oude vierkante Hudson of de Buick. waarin de losse apparatuur werd geladen, door het hele land. Deze trips met de radiomensen waren bijna complete tournees in die jaren. /Ap maandag bezocht men Groningen,, vervolgens Overijssel, Gelderland, j Limburg, Brabant en Zeeland om ten-j slotte aan het einde van de week in' Hilversum te arriveren. En moeder1 Dorlandt, die de zorg had over drie flinke zoons zat de gehele week alleen thuis tot haar man met het weekend thuiskwam om zijn avonturen te ver tellen. Met een zeker heimwee denkt de heer Dorlandt nog terug aan die goede oude tijd toen hij met wijlen Piet Lusten-: houwer langs alle grote steden trok om propaganda te maken voor onze katho-j lieke omroepvereniging. Het gebeurde j in Limburg wel, wanneer ze met de j auto de grens van een gemeente nader- lllllllllllllllllll'lii'liiliiiiilllllllllllllll den, waar ze die avond een uitzending hadden, dat het plaatselijk muziekkorps hen opwachtte en de tune speelde „Hier is de KRO!!" In liet zuiden T^n terwijl de heer Dorlandt ons zijn herinneringen zit te vertellen uit zijn 33 dienstjaren bij de radio, laat hij zich ontvangen, dat hij bijzonder veel vrien den heeft in Limburg en Brabant. Vroeger trok hij met de bekende „Mis sen-specialist, de technicus Koster van de KRO elke zaterdag naar een andere gemeente, vanwaar in de paro chiekerk op zondag de Hoogmis zou worden uitgezonden. Bart ging ook graag naar het zuiden omdat daar zoveel duivenliefhebbers zaten. Hijzelf had ook prachtige kop pels en menig kampioen leverde hem fraaie prijzen op. In 1922 behaalde hij al een eerste prijs in een vlucht van Dax. Later moest hij zijn sport staken- en bij de verkoping brachten zijn dui ven voor die tijd de kapitale som van f 25,op. In en na de bezetting ging hij zich weer aan de duiven wijden. Bij de heer Janssen in het Limburgse Elsloo, de PTT'er Huub Martinessen in Gulpen en een broeder in de psyhia- trische inrichting ,,St. Willibrordus" te Heiloo kocht hij zijn nieuv e duiven. Op een zondag waren ze in Simpelveld ter gelegenheid van een groot feest dat het plaatselijk koor vierde. Tijdens de receptie vertelde pastoor Gillessen hem. dat hij ook vele duiven bezat en Bart was spoedig op weg naar de pas- Lorietuin. Toen later de pastoor naai de mening van Bart over zijn collectie vroeg zei hij enthousiast en eerlijk: ..Ik mis de brutaliteit van een pastoor, die als hij bij een duivenliefhebber komt direct zegt, dat is een schitterende vogel, die mag ik zeker wel meene men...., anders had ik ook zulke fraaie duiven gehad!" De parochieher- j der genoot van dit openhartige com- mentaar en Dorlandt denkt er nog vaak aan. Hier staat Bart Dorlandt de gasgene rator achter de KRO-reportagewagen op te stoken, terwijl de „Missen"-spe- cialist van de KRO, de heer Koster (links) zich met verbazing afvraagt hoe je met zo'n onding nog zoveel kilo meters kan afleggen. uitgezonden, zal de Rotterdamse leer ling van de kweekschool Henk Kooi- stra plaats nemen achter de jurytafel. De andere juryleden zijn Imca Ma- rima, een zangeres, voorts de publi cist en producer van het programma voor teenagers Co de Kloet en de uit het t.v.-programma „In Holland staat een riddergoed" aan de kijkers wel bekende actrice Simone Rooskens. jQe Nederlandse afdeling van de Duitse tv-produktiemaatschappy „Infafilm" „Tcle-Holland", heeft in een adres aan de Tweede Kamer gepleit voor de in voering van reclame-televisie via het tweede net, onder leiding van de Ne derlandse Televisie Stichting. Tie directeur van Tele-Holland, de heer Ben Vermij jr., wil dagelijks na het journaal tweemaal drie minuten recla me op het beeldvenster vertonen. Bo vendien schijnt „Tele-Holland" tege lijkertijd een concessie-aanvrage voor deze zendtijd tot de minister van O. K. en W. te hebben gericht. Volgens een woordvoerder van deze maatschap pij beschikt men over een volledig uit geruste televisie-apparatuur, zomede tal van tv-programma's welke „Infa film." destijds in Duitsland heeft ge kocht van de door Adenauer gestichte exploitatiemaatschappij ter verzorging van het tweede Duitse programma, welke maatschappij na de uitspraak van het gerechtshof in Karlsruhe haar activiteiten moest staken, zodat de bondsregering met een deficit van veertig miljoen mark werd opgescheept. Uit deze reeds een jaar tevoren ge maakte en op de film vastgelegde tv- Advertentie) (Bekende Schriftelijke Cursus) Nieuw adres: Utrechtseweg33 tel. 15738 en 45432. Vraagt ons gratis prospectus voor: Onderwijersakte. - H.B.S. - Gymnasium M.B.A. - Mulo A en B - Middelbare akten Frans - Duits en Engels - Neder lands M.O.A. - Wiskunde L.O. en M.O. A. Hoofdcorrespondent V.T.H. - Praktijk diploma Boekhouden - Middenstands diploma - Franse, Duitse en Engelse Handelscorrespondentie. produkties heeft Infafilm" naar het schijnt het nodige materiaal kunnen overnemen. f\p het Daltonlyceum in Den Haag is een enquête gehouden onder de titel „Wat doe je met je vrije tijd?". Uit de binnengekomen antwoorden blijkt on der meer dat de jongens veel meer naar de televisie kijken dan de meis jes. De mannelijke leerlingen hebben meer interesse voor sport, nieuwsdocu- mentaties en toneeluitzendingen. Ver toningen van shows, quiz-programma's en oude tv-films kunnen weinig waar dering vinden. De meisjes daarentegen tonen een grotere belangstelling voor o.a. de godsdienstige uitzendingen. Van de vierhonderd leerlingen die aan de enquête deelnamen, zei 42 procent der meisjes en 32 procent der jongens dat ze nooit naar het beeldscherm kijken, terwijl daarentegen 32 procent van de meisjes en 47 procent van de jongens zeer frequent naar de televisie kijken. Viiwliiigrijk Tot onuitsprekelijke vreugde tan de ernstige en rechtzinnigedtisj alle Nederlanders, heeft de fabrikant van Coca Cola in Amsterdam een scheiding gemaakt tussen zijn ver frissend produkt en Frans Hals. Want in Amsterdam stonden reclamebor den waar deze meester van het lin nen verenigd was met flesjes van voormelde drank. Dat de fabriek op deze wijze gratis propaganda voerde voor een culturele tentoonstelling doet niets terzake, commerciële re clame is commerciële reclame en dat dient streng gescheiden te worden fan alle overige gebieden des levens. Wij Nederlanders moeten ernstig Mijven streven naar uitbanning van de reclame. Radio en t.v. zorgen er angstwekkend voor geen merknamen te noemen, maar helemaal water dicht zijn Hilversum en Bussum nog met. Want bij t.v.-reportages van voetbal en schaatsenrijden ziet men het is een schandaal de recla meborden die fabrikanten van siga retten. sterke dranken, brandstoffen en andere voor geld verkoopbare ar tikelen in stadions en langs banen "inbrengen, gewoon maar in de beeldbuis alsof er niets aan de hand Jt-as. En de radio geeft dagelijks de beursberichten zónder de namen der londsen discreet te omschrijven. Fir ma's als Philips. AKXJ, Unilever en zo meer worden maar ronduit bij de naam genoemd alsof het regerlngs- nstanties waren. Dat is reclame! Hoe nat mag, zo maar allemaal voor de microfoon en de camera is iedere wel denkende Nederlander een (gruw zaam.) raadsel Maar. zal een argeloze opmerken, ["^rieken moeten toch reclame maken voor hun spullen? Natuurlijk moeten ze dat. Doch ons land is tè "eftig dan dat we reclame zouden Kunnen verbinden met andere, plech tige zaken. Dus: géén reclame in de °uurt. van de kunst, van de microfoon en de camera, van al onze kleine Sezellige heilige huisjes De reclame wereld, het woord zegt het toch is ffn heel aparte wereld en die moéten e streng gescheiden houden van on ze officiële wereld waar slechts in stanties met niet-ivinstgevende oog merken een plaats hebben En daarom voorspel ik dat we ooit log een wettelijke en dus bindende tegeling kunnen verwachten die voor schrijft dat namen van fabrieksmer ken op reclameborden meteen bedekt moet worden wanneer daar hetzij een teeveecamera, hetzij een trein met een minister erin voorbijkomt Ik zie reikhalzend naar deze, immers zo "ringend noodzakelijke regeling uit. want dan zal ik weer wetenik Woon in Nederland. PRAET-MAECKER Afele jaren heeft moeder de vrouw voor de duifjes gezorgd, de hokken schoongemaakt en de diertjes „geklokt" want Bart zat haast elk weekend tus sen de wielen omdat hij de KRO-repor tagewagen moest besturen. Deze eerste reportage-auto van de KRO is dank zij de enorme vindingrijkheid en de moed van Dorlandt een van de weinige at- j tributen geweest, felke men uit de handen van de Duitsers heeft weten te houden. Toen er geen benzine meer te koop was werd er een gasgenerator achter de wagen geplaatst en hiermede trok Bart door het gehele land. Soms kre gen ze wel eens een NSB'er mee, maar dan wist Bart zó raar te rommelen met de generator dat de motor afsloeg en de man in arren moede en bank dat hij niet meer op tijd in Hilversum zou komen de trein nam. Zo gauw was de „pottekijker" uit het gezicht of Bart stookte de generator weer lekker op en voor de NSB'er in de radiostad ar riveerde, zat Bart al lekker bij zijn gezin. Duitsers te slim af A lies ging goed tot ze op een gegeven dag met de KRO-reportagewagen in Apeldoorn door de Duitsers werden aangehouden. De auto werd gevorderd en moest naar Duitsland worden ver voerd. Toen Bart bevel kreeg om te starten zorgde hij dat de generator zo veel gas gaf, dat de vlammen uit de pot sloegen en de motor smoorde. De wagen reed niet meer. De Duitsers besloten toen een wagen van de AVRO te laten komen, waarin de gehele ap paratuur van de KRO werd overgela- Toen de „Herren" met hun buit uit den, zoals versterkers, draaitafels etc. het gezicht waren verdwenen, startte Bart met een vergenoegd gezicht zijn KRO-wagen en liet hem op een ver trouwd adres „onderduiken". "VTa de oorlog kwam Dorlandt bij de Nederlandse Radio Unie in dienst en van hem wordt beweerd, dat hij door het prachtig accelereren en zijn glij dende stijl van rijden een onwaar schijnlijk hoog gemiddelde kon halen bij een laag maximum. Slechts in nood situaties trapte hij op de voet "am of trok plotseling fel weg. maar dat ge beurde zelden. Altijd arriveerde hij veilig en precies op tijd de plaats van uitzending, zonder dat hij de kost bare wagens met apparatuur behoefde bloot te stellen aan spectaculaire ma noeuvres. Bart is jong gebleven achter het stuur on men ziet hem de 65 jaar zeker niet. aan. Daarom is iedereen jaloers op de KRO. die hem nog heeft weten te strikken om door dit extra werk het spaarpotje vol te 1.rijgen, dat straks meet dienen voor de groote reis naar Canada. TTOEWEL de televisiesecties nog steeds niet gereed zijn gekomen met de samenstelling van het programma ter gelegenheid van de grote festiviteiten oij het zilveren huwelijksfeest van ons koninklijk paar in tegenstelling met de radio, waarvan wij ruim een week geleden reeds het programma konden publicei'en staat het thans wel vast, dat op koninginnedag de NTS met een grote reportageploeg uitrukt naar de hoofdstad om daar van de Dam, het Leidseplein, bij het Rijksmeuseum en het nieuwe RAI-gebouw een recht streekse uitzending te geven van de grote rijtoer door Amsterdam. Aan deze reportage, welke verscheidene uren in beslag neemt, zullen honderd man per soneel van de .NTS en de tv-secties hun medewerking verlenen onder de coördinerende leiding van Siebe van der Zee. 's Avonds om half acht brengt de NTS een groot amusementspro gramma onder leiding van Karei Prior. Tevoren zullen elf bruidsparen."die op dezelfde dag als het koninklijk paar in het huwelijk zijn getreden, in de dorpen en steden van onze elf provin cies worden bezocht. Er wordt een vraaggesprek]e met hen gehouden, dat op de film wordt vastgelegd en waarin l'N het volgende televisieprogramma voor tieners „Top of flop", dat op zaterdagavond 28 april zal worden RADIO MET PASEN. Paaszaterdag biedt de KRO op Hilversum I (402 m fm 92.6 MHz kan. 19) om 20.00 uur een rechtstreekse uitzending van de radiotoe spraak van de H. Vader. Om 20.30 uur volgt de serie „Populaire klassieken". Albert van Dalsum houdt om 21.35, uur een voordracht en om 21.50 uur musi ceert het promenadeorkest. Om 23.15 uur wordt uit het Theologicum te Warmond de Paaswake en de pontificale nachtmis opgedragen door mgr. van Dodewaard, uitgezonden. Op Hilversum II (298 m - fm 98.6 MHz kan. 33) wordt om 20.05 uur de amuse mentsshow „Een avondje thuis" uitge zonden. Om 22.05 uur volgt „Wie is het?" en om 22.40 uur het hoorspel „Vissen in troebel water". Eerste paasdag is er om 10.00 uur een uitzending van de plechtige hoogmis in de H. Hartkerk te Boxtel. Tus sen 12.00 cn 13.00 uur volgt een recht streekse uitzending van de zegen „Urbi et orbi", welke door de paus wordt ge geven. Daarna is er om 13.05 uur geva rieerde grammofoonmuziek. Om 20.00 uur speelt het promenadeorkest en om 20.40 uur volgt het luisterspel „De weg naar het licht". Johnny Ombach presenteert daarna om 21.40 uur een melodieën-cas cade. Op Hilversum I luiden om 7.00 uur de de bruidsparen een wens mogen uiten welke artiest zij graag op het scherm zouden willen zien. Deze wens gaat daarna in vervulling tijdens de grote amusementsshow. Tenslotte schakelt de NTS weer. over naar Amsterdam waar men enige flitsen hoopt te geven van het enorme volksbal en het vertrek van de koninklijke gasten naar het m.s. „Oranje". Ook zal in de loop van deze avond de documentaire „Allen samen" worden vertoond. Domklokken. Daarna is er om 8.25 uur „Weer of geen weer" en om 12.00 uur „Muziek is troef". Het programma „Op de plaat rust" wordt om 13.20 uur uit gezonden. De voorjaarspotpourri „Nu vlagt de lente" begint om 18.30 uur. Ver der is er om 20.05 uur de paas-kalei- doscoop en om 22.00 uur „Muzikale cory feeën". TWEEDE TAASDAG zendt de KRO op Hilversum I om 8.30 uur de hoogmis uit, welke wordt opgedragen in het groot seminarie te Oirschot. Om 13.30 uur speelt de marinierskapel en om 14.00 uur is er op beide zenders een stereofonische uit zending van het oratorium „Die Schöp- fung". 's'Avonds is er om 20.00 uur een uitvoering van het derde deel van het oratorium „Christus". Op Hilversum II kunt u om 8.15 uur luisteren naar „Klankjuwelen" en om 9.00 uur naar muzikale selecties. Des avonds om 19.00 uur is er de rubriek „Zwerftochten door: operaland" en om 20.05 uur de „radioscoop". De jazz-socië- teit begint om 23.00 uur, gevolgd door een uitzending van het Metropoleorkest. GRATIE Rechter Seoengmoo Kang in Seoel in Zuid-Korea heeft onmiddellijk een streep gehaald door een aan klacht wegens opiumhandel, toen de beklaagde, de 22-jarige mevrouw Ikja Kim, in de rechtszaal het leven schonk aan een zoon. De aanklager, die een jaar gevangenis straf had geëist, gaf de beklaagde uit eigen zak wat geld om voe dingsmiddelen te kopen. HULP In Melbourne heeft een vijftig jaar oude witte kaketoe het leven van zijn baas gered, toen deze per on geluk zichzelf in de vrieskamer van zijn dierenhandel had opgesloten. Ter wijl de dierenhandelaar op de deur van zijn onvrijwillige gevangenis hamerde, schreeuwde de kaketoe zo hard, dat dit de aandacht van een buurman trok, die daarop het slacht offer bevrijdde. EZEL De r.-k. middenstandsvereniging van Venray is eigenares van een ezel, die is overgebleven uit de inventaris van een grote kerststal. Op de jaar vergadering der vereniging is nu naar exploitatiemogelijkheden voor deze „middenstandsezeï" gezocht, doch zon der resultaat. Het dier heeft nu niets anders te doen dan grazen op de weide van een psychiatrische Inrich ting in VenraU. KLEIN De Japanse maatschappij Song heeft bekendgemaakt, dat op 20 mei het kleinste televisietoestel ter we reld in de handel zal worden ge bracht. Het toestel is nog geen 20 centimeter breed. De hoogte is ongeveer 10 centimeter. Het iets meer dan 3,5 kg wegende televisietoestel werkt op transistoren of een accu. MeftfT'i X;»// Luxe in de binnenlanden (Advertentie) PAASZATERDAG biedt om 15.00 uur de NCRV „Evangelie in steen", het ver haal van een kathedraal: om 15.20 uur de filmdocumentaire „Kinderen van Ier land", om 16.05 uur een voordracht uit „De wandelende jood" en om 16.35 uur „Dier in het vizier". Het jeugdporgram- ma om 17.00 uur bevat „Coco en de vlie gende knorrepot" en een reportage van de H. Landstichting. Om 18.50 uur volgt paaswijdingen uit de oud-katholieke kerk te Utrecht. Zaterdagavond na het journaal brengt de NCRV om 20.20 uur de rubriek „Me mo", om 20.30 uur gevolgd door „Vader weet het beter" en om 20.55 uur een do cumentaire over de „Westerdam". Om 21.40 uur volgt de zesde aflevering in de reeks Ontmoetingen met Elisabeth An dersen". Tenslotte zingt Caroline Stan ford om 22.25 uur spirituals. 37) „Waarom heb je het gedaan?" vroeg hij plotseling. „De verhouding tussen jou en je oom was toch goed?" Met een ruk ging Huug Hulstein weer rechtop zitten. „Dat wou ik nu juist zo graag van u horen," hoonde hij. „Waarom heb ik het gedaan?" „Speel nu niet voor opschepper. Die ro.' je slecht. Wat het misschien cm op die manier je tante te treffen? Je schijnt erg het land aan haar te heb ben." Bij voorkeur gebruikte hij de meest huisbakken uitdrukkingswijzen om de zaak niet in het pathetische vlak te trekken. De jongen mocht voor al niet het idee krijgen, dat zijn daad, als hij dan werkelijk de schuldige mocht zijn, ook maar iets groots had. Ook al was het dan een diabolische grootheid. Huug Hulstein zag zijn ondervrager verbaasd aan, alsof deze een geheel nieuw gezichtsveld voor hem opende. „U wilt zeggen dat ik een oom, die ik graag mocht, offerde om een tante aan wie ik het land had daarmee te treffen? Zo ongeveer als je bij een partij schaak een pion offert om een kasteel van je tegenstander in handen te krijgen? Neen. inspecteur, zo laag sloeg ik werkelijk oom Gerrit niet aan. En zo hoog schatte ik tante Emilie nu ook weer niet. Bovendien had ik tante Emilie al getroffen. En op een veel gevoeliger plek. Niet opzettelijk, maar dat za) voor haar weinig verschil ge maakt hebben." „Je bedoelt?" „Dat ik tante Emilie getroffen heb in wat haar het liefst was. toen ik oom Gerrit vertelde dat ik niet in de firma wou komen, maar archeologie stude ren." „Ik kan mij niet voorstellen wat het je tante kan hebben geinteresseerd wat jij met je leven wou doen." De jongen zuchtte. „Ja, als u dat dan niet begrijpt...Het ging helemaal niet om mij persoonlijk. Ik was nu eenmaal „de erfgenaam", ziet u? Na oom Gerrit de enige Hulstein. Als ik niet mee wou doen aan het spelletje, kwam alles op losse schroeven te staan. Oom Gerrit was al niet dol op zijn rol van captain of industry, hij.." „Ja, dat behoef je mij allemaal niet te vertellen, je moeder is al zo vrien delijk geweest mij op de hoogte te brengen van wat, volgens haar tenmin ste, de gevoelens van je oom met be trekking tot het bedrijf waren." ,,U moet mijn moeder erbuiten la ten!" zei Huug Hulstein bijna dreigend. „Ik wil graag toegeven dat zij beter had gedaan niet te komen maar zij is nu eenmaal ongeneselijk on nadenkend. Zij kan zich eenvou dig niet voorstellen dat iemand haar kwade bedoelingen zou toe schrijven, die zij niet koestert. Zij is nog nooit eerder met de politie in aan raking geweest, ziet u. Ik kan mij dan ook werkelijk niet voorstellen waarom u haar ook heeft opgeroepen. U kunt haar moeilijk verdenken van mede plichtigheid. Er is in deze moord niets dat een medeplichtige nodig maakt, dat zult u toch wel willen toegeven. Voor iemand in mijn plaats, die vrije toegang had tot de aquariumkamer en met mijn oom op een voet stond als ik deed, was de zaak toch immers kinderspel." „Neen, strikt genomen had je geen medeplichtige nodig. Maar je was ver standig genoeg te zien dat het beter zou zijn, als men jou niet in verband kon brengen met de koop van die vier bijna dode visjes." „Ik weet werkelijk niet over welke visjes u spreekt." „Kom, kom nu, dat weet je heel goed. De vier Abudefdef Marginatus, die je een paar dagen na hun overlij den in de bewuste bak hebt gedepo neerd om je oom ertoe te brengen dat netjes van de radiator te nemen. O 'ja, juist, die visjes," zei Huug Hulstein snel, maar het klonk onecht, als van een acteur, die niet zeker is van zijn rol. „Maar wat hebben die vissen met mijn moeder te maken? Zij kan ternauwernood een gupje van een xifofoor onderscheiden." „Die visjes zijn, in stervende toe stand, de woensdag, voorafgaand aan de vrijdag, waarop je oom is gestorven door een dame gekocht van de loop jongen van een aquariumhandel.' „En?" „Die dame was klein en had blonde krulletjes." „Is dat haar hele signalement? Ik wil graag toegeven dat moeder niet groot is, maar ze is grijs. Dat is ze al heel vroeg geworden, waarschijnlijk omdat haar leven nu niet onverdeeld genoeglijk was. En voor zij grijs werd. was zij donker. Dus wat dat betreft..." „Bij een slechte verlichting kan grijs haar de indruk geven van lichtblond. Vooral als de eigenares verder een vrij jeugdige indruk maakt door haar slankheid en kleinheid." Daar had je het dan, ze was niet tevreden met hem alleen, zijn dierbare tante Emilie. Neen, ze moest zijn moe der er ook nog in betrekken. Net als of moeder al niet genoeg ellende in het leven had gehad door haar schuld. Hij moest zorgen dat moeder hier bui ten bleef, wat het ook kostte. O, amper kleine moeder, als ze maar niet onge roepen hier naar toe was gegaan. Na tuurlijk was het de angst voor tante Emilie geweest, die ook haar gedreven had. Zo lang hij zich kon herinneren, had tante Emilie de hele horizon van hun leven in beslag genomen en elk uitzicht versperd. Net zo lang lot zij niet meer in staat waren iets anders te zien dan haar. Waar zij ook gingen of stonden, overal- was tante Emilie Tante Emilie met haar door de jaren heen steeds sterker groeiende vijandig heid tegen ..de erfgenaam", zoals ze haar neef placht te noemen, met dat kille lachje, dat hem van kleine jongen al zo n angst had ingeboezemd Maar zij moest moeder niet krijgen, moeder niet! Als die ellendige politiekerel moe der begon te ondervragen, zou zij aller lei domheden zeggen, zich verwarren haar woorden. En die kerel zou denken...zou denken..." „Luistert u eens, als ik nu een vol ledige bekentenis afleg, belooft u mij dan moeder met rust te laten? Zij weet werkelijk van niets. Met de koop van die visjes heeft zij werkelijk niets te maken. Met deze hele geschiedenis trouwens niet. U heeft niet de minste kans de zaak rond te krijgen, zo noemt men dat bij u, geloof ik, als ik blijf ontkennen. Tenminste...Doet u het? Het spaart een massa tijd en moeite," Zijn stem was schor van spanning. „Van Tol," zei Perquin moe, „breng mijnheer Hulstein even in de kamer hiernaast. Is dat andere aJ achter de rug, dat je weet?" Brigadier Van Tol weet het niet, maar zal even informeren. Moet hij dan het personage in kwestie maar hier brengen? „Ja, dat lijkt me wel het beste." „En?" vroeg hij, toen de loopjongen, schichtig om zich heen glurend, binnen kwam. „Neeje." antwoordde deze half grie nend, „ik ken d'r werkelijk niks an doen, maar ik geloof niet asdat ze de- zellefde is." „Neen? En waarom niet? Is deze groter? Of kleiner?" „Neeje, groter is ze niet." „Kleiner dan?" „Neeje, ze zei wel zowat hetzellefde zijn." „Maar toch is ze het niet?" „Neeje. Ik weet het zeker asdat ze het niet is. Ik ken d'r werkelijk niks an doen," zei de jongen klaaglijk. „Maar als zij het dan niet is. moet er toch een verschil zijn! Sacré nom d'un p'tit chien, was die dame van jou dan dikker? Of dunner? Of...Heb je dan geen greintje verstand, espéce de chameau.' Als je dan zegt dat de dame die je hebt gezien, niet dezelfde is..." Hij brak af in het bewustzijn zo met de jongen geen stap verder te komen. Een dergelijk type maakte je alleen maar bang en onzeker door zo uit te vallen. Wat scheelde hem toch? Hij leek wel een piepjong inspecteurtje uit de school van Verwoerdt. Die jongelui bulderden van de vroege morgen tot de late avond. Ze konden waarschijn lijk niet eens meer normaal spreken. „Ga nu hier eens even zitten, jong mens. Rook je? Steek dan maar eens op. hier. En denk er nu eens rustig over na. waarom je zo zeker bent dat die beide dames niet een en dezelfde dame zijn." M'n hemel, hij had het werkelijk nog veel eenvoudiger moeten formuleren. Die laatste volzin was veel te ingewikkeld, daar kon die knaap EERSTE PAASDAG wordt om 11.10 uur de plechtige H. Mis uitgezonden uit de Benedictijner abdij Oliveta Maggiore bij Florence. Om circa 12.25 uur volgt uit Rome een reportage van de pauselijke zegen „Urbi et orbi". Om 16.40 uur wordt van de Noordduitse t.v. een opvoering van de opera „Martha" overgenomen. Om 19.30 uur is er het weekjournaal en om 20.00 uur opent de VARA het avond programma met „De wereld van van daag". In de reeks „Vrije Nieuws garing" vertoont men om 20.10 uur de filmaflevering getiteld „De hypnoti seur". Een BRT-documentaire, getiteld „Geen rijker kroon" begint om 20.35 uur. Daarna kunt u kijken naar de komedie van Courteline „De huiselijke vrede", welke om 21.00 uur wordt uitgezonden. Tot besluit volgt om 21.35 uur de Gene Kelly-show. TWEEDE PAASDAG biedt de NTS 's middags om 14.30 uur de film „Een onverwachte erfenis" en om 14.55 uur kunt u kijken en luisteren naar het mu ziekfilmpje „Undecided Daarna volgt om 15.00 uur een reportage uit Utrecht van de waterpolowedstrijd Nederland- Rusland. Om 16.45 uur ziet u de grand prix de Pau. Uit Zweden wordt hierna om 17.45 uur een programma van volks liedjes gerelayeerd. De rubriek „Sport in beeld" begint om 19.30 uur, waarna om 20.00 uur het journaal wordt uitge zonden. Vervolgens presenteert de AVRO om 20.20 uur zijn „Televizier" en om 20.30 uur de tweede muzikale show rond Vico Torriani onder de titel „Hotel Vic toria". Tenslotte presenteert Willem Duys om 21.50 uur zijn „Muziek-mozaiek", waar in hij bijzonder aandacht besteedt aan het orgel. grond liggen 800 hectare in het zuiden nabij Oirschot en Budel. Het ministerie van defensie streeft ernaar deze terrei nen zo mogelijk nog dit jaar in gebruik te nemen. De overige aangewezen ter reinen bevinden zich in Drente (600 hectare en op de Veluwe (480 hectare) en in de polder Oostelijk Flevoland (480 hectare) en op de Veluwe (480 hectare) fensie over 1200 hectare oefenterrein voor rupsvoertuigen. 2a (lef f\ Flamenco's zijn onvervalste Spaanse zigeunermelodieën en 's werelds ver- maardste gitarist Carlos Monteya- speel de ze gisterenavond voor de AVRO. Regisseur Jef de Groot slaagde erin om de kijkers een boeiend beeld te schen ken van deze beroemde gitarist, die met z'n lange en lenige vingers de tempe ramentvolle muziek aan de snaren ont lokte. De Spaanse medewerker van de Wereldomroep, José Maria Olona de Ar- menteras, introduceerde in zijn beste Spaans-Nederlands zijn landgenoot bij de toeschouwers. Op de avond van Goede Vrijdag zagen wij een meesterlijke produktie, die de N.B.C. in Amerika maakte van frag menten uit 600 schilderijen, waarin 's werelds grootste kunstenaars hun visie vastlegden op het leven van Christus op aarde. Tot besluit van de avond gaf de be kende publicist Gerton van Wageningen o.a. door middel van knappe Ameri kaanse trucfilms, de toeschouwers een inzicht van de ook voor leken interes sante facetten van de astronomie. De R. Ast Fonteyne bewerkte Stefan Andres' „Het mes der barmhartigheid" tot een t.v.-spel. Hij deed dit kundig, en even kundig werd het gisteren door de Vlaamse t.v. gepresenteerd. De talent volle jongeren Alex van Royen en Son ne Rouffaer droegen deze sfeervolle voorstelling, en gaven de problematiek ervan een waardig reliëf. Er was een hinderlijke beeldstoring, en een enkele te vroegtijdige beeldwisseling. Ook het mes was niet gelukkig gekozen: het be zat een anachronistische kartel-slijp- rand. Maar dit waren nauwelijks vlek ken op deze gave toneelprestatie. Gij zijt misschien - zoals dat heet - nog van de oude stempel. Gij hebt u 40 dagen lang allerlei verster vingen opgelegd, gij hebt het lijden en sterven des Heren herdacht en gemediteerd over het mysterie van lijden en dood. Voor u is de wens „zalig Pasennog geladen met de oer- christelijke betekenis van: Christus is van de doden opgestaan en dus is het de moeite waard om te leven. Voor u is Pasen het grootste feest van het hele jaar, de viering van de grootste bevrijding van alle tijden, de bevrij ding nl. van de onderworpenheid aan duivel en dood. Het lijkt me overbodig om u een zalig Pasen toe te wensen. Wellicht zijt gij een kind van deze tijd, voortgesleept door de maalstroom des levens. De geëlektrificeerde maal stroom van ons door technische snuf jes gekerkerd levenVoor u is Pasen alleen nog aanleiding voor de aanschaf 71 an nieuvje kleren zonder dat gij er de symboliek van beseft; de symboliek nl. dat gij met de nieuwe kleren een nieuwe mens zijt geworden. Pasen is voor u alleen nog het feest van de nieuwe lente. Gij zit dan op een dood spoor: Christus had ivat u betreft dan even goed in het graf kunnen blijven. Een zalig Pasen is voor u zinloos. Pasen doet een beroep op ons geloof, en geloven vraagt eenvoud. Toen Pau- lus op de Areopaag voor de ontwik kelde kringen van Athene sprak, had hij een geïnteresseerd gehoor, totdat Op 30 april (Koninginnedag) zal de PTT de diensten uitvoeren als op zon dagen. Er zullen die dag geen postbe stellingen worden uitgevoerd cn in de nacht van 30 april op 1 mei rijden geen nachtposttreinen. Ook voor de telegraaf- en telefoon dienst geldt de zondagsdienst. In verband met het op 30 april ver wachte grote aantal felicitatietelegram men voor het Koninklijk Huis verzoekt de PTT deze telegrammen reeds op vrij dag 27 april aan de rijkstelegraafdienst aan te bieden. De aflevering van de telegrammen zal op 30 april plaats vinden. vast en zeker kop noch staart aan vin den. (Wordt vervolgd) (Van onze parlementaire redactie) 2400 hectare grond, waarvan de helft reeds voor andere doeleinden bij de Koninklijke Landmacht in gebruik is zijn aangewezen als oefenterrein voor (zware) rupsvoertuigen. Van deze 2400 hectare aangewezen hi.j over de verrijzenis van Christus begon. Dat moest hij hun later maar eens op de mouw komen spelden. Het mensenleven is immers: geboren wor den. paren en weer sterven? Kerstmis boeit dus wel. dat sluit bij ons eigen ervaren aan. Maar opstaan uit de dood tot een nieuw leven, een wederge boorte. dat is dwaasheid. Dat vertelt men aan kleine kinderen. Men is wij zer en weet wel beter. De gezichts einder van de mens reikt immers niet verder dan de dood. Jawel: als Christus niet is verrezen onze lichamelijke dood ook het de- finitieve einde. Dan kunnen wij onze geliefde doden met aangrijpende luis ter toevertrouwen aan Moeder Aarde, maar deze zal haar schoot niet meer openen en de lichamen niet meer teruggeven aan het leven. Onze uit vaart is zinloos als het trieste gedoe van moderne heidenen die hun honden en poesjes begraven op een monu mentaal kerkhof. Maar Christus is verrezen. Het ge rucht ging door Jeruzalem: ..De Heer is verrezen en aan Simon verschenen." Dit werd het gesprek van de dag. Iedereen praatte er over. maar... nie mand geloofde het. Eerst zien en dan pas geloven! Maria Magdalena. de vrouwen, de apostelen, zij allen moe ten overtuigd worden. Het is onredelijk om alleen Thomas de ongelovige te noemen. De leerlingen op de weg naar Emmaus hadden al kilometers met de verrezene gelopen vóór zij het onmogelijke door hadden als werke lijkheid. Neen. het is geen verzinsel van ontgoochelde dwepers. Het was verrassende waarheid, die keihard aan het verstand moest worden gebracht. De voorbije vrijdag werd Goede Vrijdag omdat er Pasen op volgde. Christus lijden en sterven kreeg zin omdat Hij triomferend een tweede leven begon. Door Adam kwamen lijden en sterven als een vloek over de mens heid; door Jezus werden zijde poort naar nieuw leven. Ons leven is meer dan: geboren worden, paren en ster- Daarna begint het pas goed. Alle de van dit leven weeqt niet on Dnfnt 1 hee,rKjkheid die ons wacht. Dat te bereiken is geen illusie meer is de normale achtergrond voor Het de christen die tegen het wel en we pan dit leven aankijkt. Kapelaan S.

de Stem | 1962 | | pagina 5