Waar Hotels aan Zeeuwse kust zijn nu reeds overvol De juiste DEkkERS Ulo-leraren zenden Vlissingen motie aan minister in Feest in Middelburg bij bezoek van koningin Zuiddorpse raad wil toch koninffinnefeest vieren Burgemeester Huber nu wat dichter bij Goes ETEÜS Oplossing grensproblemen Oost-. West- en Z.-VI Uitbreidingsplan Ovezande toont veel aantrekkelijks Congres aan Schelde 1LER - Tel. 01158-361 'enst dierenartsen - Maandag Dinsdag :RPEN Grote Engelse belangstelling Na koene sprint Burgemeester Westkapelle grijpt „kraker Ook festiviteiten op koninginnedag Nederlands-Belgische samenwerking Volksdansen in Vlissingen pnqblaD HJejltcnt Terug Geen plaats voor HAVO Aanhouding te Goes inzake oneerbare handelingen Tilburg krijgt er een burgemeester bij Rijk akkoord met uitdiepen Goese haven De duwvaart Zware prijs Campingcongres in Haamstede -yn££s' NIOR OOGD TELEFOON 01140-2097 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 21 APPRIL 1962 oktercrliensten eekend némen waar voor Axel oor. Voor Kloosterzande dokter g, tel. 01148-377. Voor Cadzand, hement. Sluis en Zuidzande dok- "eyer te Sluis, tel. 366. Terneuzen op paaszaterdag en 'ag dokter Nijsten. 2e paasdag .d. Griek. ostburg en Aardenburg dokter ruijckere te Oostburg tel. 01170- op tweede paasdag dokter N. Aardenburg tel. 01177-466. IJzendijke. Biervliet en Hoofd- le paasdag dokter A. E. Lie- 'zendijke en op tweede paasdag Lockefeer IJzendijke. Ie en 2e paasdag J. v.d. Feen 03, Middelburg le paasdag Fru- 180-2635, 2e paasdag Gispen 01180- issingen le paasdag R. Grippeling 90, 2e: A. Kostense 01184-3933; artsdijk, 's Heer Arendskerke, en iszand le paasd. A. de Vos, 2e A. ylle; Kwadendamme, Hoedekens- Ovezande le en 2e paasd. West- 1195-450, Kruiningen, Krabbendij- and Bath, Hansweert 1-2 paasdag ps 01135-343; Nieuwdorp, Borssele sdag Gelderblom 01196-327; Drie- 's Heerenhoek L. Luyckx 01105- teekend nemen waar voor Krui en Ovezande de heer G. Bone- te Kruiningen. Voor Hulst en 'amen de heer P. Borm Nieuw- Voor Oostburg, Sluis en Groede W. Kapsenberg te Sluis, op eer dag tel. 01178-225 en op tweede de heer J. Risseeuw te Groede 1-400. Voor Sas van Gent, Axel, slag de heer J. de Haas te Zaam- 01153-366. eiï de barbaren, 14 j. jra, 15.00, 19.00 en 21.00 uur-: De n Bagdad, 14 j. 15.00, 19.00 en 21.00 uur Je ér wel uit, a.l. ■NS 16.00 en 20.00 uur De koning piraat, 14 j. LANDKEKKJE .In den Koning" Bolling. ÜENHOEK ugdhoeve Tankbataljon, 14 j. Lijmen van Willem Elsschot. ;rpen 14.30 uur De goochelaar van Vrouw 20.00 uur Cavalleria ana Paljas IJKE lit, 17.00 uur Canadese speur- 14 j. 20.00 uur Weit ist der J. enhuis Dansen Benelux, 15.00 uurLiggende mieting. entrum, 15.45 en 20.00 uur: Muziek >een grenzen, a.l. INGE ran Dijck, 14.30 uur Twist is 18.00 uur Bal. UZEN 14.00 uur Zoetwatermatrozen, 16.30 en 20.00 uur Sag mir a.l. •tgebouw, 20.00 uur Zoetwater en, a.l. JRG 14.00 uur. Simson en Delïla, 14 J. n 20.00 uur Der Czardas König» N GENT ia. 14.30, 17.00 en 20.00 uur Am s der Regen kam. STRAAT nssens, 15.00 uur Jaarmarkt ng. opgebouw, 15.00 uur De ver* r van de Nijl, 14 j18.00 uur: >ort der verdoemden, 14 j. 20.30 Pension voor rare gevallen, 2.1. Ielsland, 15.00 uur Schieting- KE-PAAL straeten Grote seriekaarting- rERZANDE r» Teil, 14.00 uur Schieting. "AARDE Driessche, 15.00 uur Palfrté" ling. \CHT •rmeire, 15.00 uur Schieting. van Leuven Groot Bal. Zelandia, 17.00 uur Dansen. ELDIJK ►nipiet, 19.00 uur Dansen. ■ENS o, 16.00 en 20.00 uur De vijana .schaduw, 14 j. RENIIOEK ugdhoeve Kop op Kiezen OP LE a Teil, 14.00 uur Schieting. :uzen 20.00 uur Sag mir adieu, a.l. ERG u 20.00 uurDer Czardas Kon'». kN GENT »ia, 20.00 uur Conny zoekt nel kopgebouw, 20.00 uur De verleid- an de Nijl, 14 j. Dentram, 20.00 uur De zwar'e :1e, 18 j. >E jur Wielerkoers. 20.00 uur: Gemengd program™" (Van onze verslaggeefster) „Het lijkt wel alsof ze uit de grond komen" was het commen taar van een van de vele verbaas de Zeeuwse hoteliers, die hun ho tels niet langzaam maar wel zeker vol zien stromen met binnen- en buitenlandse gasten. De gasten komen bepaald niet uit de grond: wie de moeite neemt even een kijkje te gaan nemen aan de provinciale Zeeuwse weg zal moeilijk kunnen geloven, dat het nog maar Pasen en geen grote va kantie moet worden. Een nagenoeg onafgebroken stroom auto's trekt al sinds donderdag naar de kust. Het leek gisteren in de grote Zeeuw se toeristenplaatsen meer op een zater dag dan op Goede Vrijdag. En het over grote deel van de stadsbezoekers bestaat niet uit haastige huismoeders die hun laatste paasinkopen doen maar uit rustig slenterende toeristen met achteloze zon nebrillen en vrolijke vakantiekleding. We zijn er al aan gewend, dat rond deze dagen in de hotels meer Duits dan Nederlands wordt gesproken; zoals ook vorig jaar het geval was is tot nog toe het grootste deel van de toeristen afkom stig uit Duitsland. Ze vormen echter op het ogenblik ten minste nog niet de overgrote meerder heid omdat ook de Engelsen zich behoor lijk doen gelden. De meeste Engelsen komen onze provincie via België binnen. Op verschillende Zeeuwse plaatsen 55 (Van onze verslaggever) In de nacht van donderdag op vrydag heeft de burgemeester van Westkapelle, de heer Th. de Meester, eigenhandig een jeugdige adspitant-inbreker uit zijn ge meente in de kraag kunnen grijpen. De burgervader werd diep in de nacht ge wekt doordat hjj iemand rond zjjn huis hoorde scharrelen, waarbij ook enkele keren aan zijn ramen werd gemorreld. Daarna besloot de burgemeester pools hoogte te gaan nemen. Toen hij iemand zag weglopen schoof de heer De Meester een raam open, en sprong op straat, en zette de achtervolging in. Met een koene sprint werd de verdachte ingehaald, waarna de burgemeester de man beet- greep en hem in bedwang wist te hou den. Hij zorgde daarna, dat de politie de man inrekende. Het bleek de jeugdige Westkapellenaar M. te zijn, die zijn slag had willen slaan in het huis van de burgemeester, dat door zijn grote ramen op inbrekers wel een uitnodigende indruk maakt. Overi gens is M. niet in het huis geweest en kan hem dus alleen poging tot inbraak worden verweten. De inbreker in spe stond goed bekend in Westkapelle, en men kan aannemen dat hij geen geldge brek had. stonden gisteren indrukwekkende aantal len Belgische autobussen geparkeerd, die hun Engelse lading in Ostende hadden opgepikt. Tekort Wanneer het weer blijft zoals het gis teren was, zal, er een flink tekort aan hotelaccommodatie ontstaan. Zeker aan de Zeeuwse kust waar nagenoeg alle ho tels voor de paasdagen zijn volgeboekt. Aan de Zeeuwsvlaamse stranden is het animo van de Belgen en Engelsen het grootst. De Walcherse kust moet het hebben ten getale de hotels bezetten, maar ook volop aan het kamperen slaan. Verschil lende Walcherse campings zijn volge boekt. Op Zuid-Beveland zitten voorna melijk de Goese hotels vol, al zal dit voor een deel te danken zijn aan de drukte op Walcheren, omdat aan de Zuidbeve- landse boomgaarden, die anders rond deze tijd in bloei staan, nog niet veel plezier te beleven is. Schouwen-Duive- land mag evenmin klagen. Doorlopend was de veerpont naar Zierikzee overvol en moesten lange rijen auto's wachten. De campings zijn nog niet erg druk bevolkt, maar een campinghoudster in Renesse vertelde vol trots, dat op haar terrein de baby's van de gasten, die er sinds een paar dagen waren, al flink van de Duitsers, die niet alleen in gro- bruingebrand lagen te zonnen. De koninklijke vereniging „Uit het volk voor het volk" in Middel burg heeft voor koninginnedag 30 april en 8 mei de dag waarop de vorstin de provinciehoofdstad be zoekt, een rijk en gevarieerd pro gramma samengesteld. Koningin nedag wordt 's morgen om acht uur begonnen met het hijsen van de driekleur door padvinders. De deelnemers aan de ringrijderij ma ken hierna een tocht door de stad, terwijl de tamboers en pijpers van „Juliana" met een reveille de nog slapende hoofd stedelingen zullen wekken. Op de markt vindt dan in de morgen een Oranje- Slabbejansspel plaats, dat zal bestaan uit een handicapwedstrijd voor bromfiet sers. Op het parkoers zijn vele leuke en moeilijke obstakels, met name uit het folkloristische Zeeuwse slabbejansspel. Tussen twaalf en een uur is er carril- lonspel, waarna de padvinders op de Markt een ballonnenwedstrijd houden. Enkele duizenden kleurige ballonnetjes zullen ongetwijfeld voor een kleurig luchtschouwspel zorgen. In de middag is er een optocht van gymnasten en ge kleurde fietsen. Accordeonmuziek op de tent op de Markt zorgt voor een opwek kende noot. Op verschillende plaatsen in de stad worden tezelfdertijd wagen spelen gehouden, hetgeen dus inhoudt dat op een kar een schouwspel ten beste wordt gegeven. Muziek Het Middelburgse muziekkorps geeft 's avonds op de Markt een concert, en de Middelburgse Jeugdraad in het Buiteen- Advertentie) De Benelux-economische Unie heeft tot op heden slechts in beperkte mate tot verbetering van de positie der grensge bieden geleid: de beslissingen, die cen traal genomen worden, schenken immers onvoldoende aandacht aan de regionale optiek. Dit was vooral op te merken in verband met het waterwegenbeleid. Het cruciale punt tot verbeteringen van de interregionale betrekkingen aldus het jongste nummer van ERV- mededelingen, driemaandelijkse publika- tie van de Economische Raad voor Vlaan deren is de oeververbinding Wester- schelde. De oorzaak van het uitblijven van deze verbinding ligt juist b\j het bestaan van de landsgrens en de inter nationalisatie van de Westerschelde. Het gevolg is, dat de verkeersstromen thans bet grensgebied vermijden. Reeds in 1958 werd een eerste studie dag belegd tussen het Technologisch In stituut van Zeeland, de Economische Raad voor Üost-Vlaanderen en de West- vlaamse Economische Raad Onlangs werd gestart met een plan van systema tisch overleg tussen de Economisch- Technologische Instituten van de Neder landse en de Economische Raden van de Vlaamse grensgebieden, onder de bena ming Benelux - Regionaal - Economische samenwerking. Aangevangen werd met een uitwisseling van gegevens over de diverse gebieden. Gestreefd wordt naar een geleidelijke gezamenlijke opbouw van een gemeenschappelijk ontwikke lingsplan voor de grensgebieden en naar het functioneren van de permanente stu diegroep als een centrum voor de uit wisseling van gedachten, methoden en plannen. In het eeerste stadium zijn vooral in lichtingen en coördinering waardevol op gebied van infrastructuur en ruimtelijk beleid. Hier kan melding gemaakt wór den van de publikaties over het Bene- lux-Middengebied die betrekking heb ben op de provincies Noordbrabant en Nederlands-Limburg enerzijds en de pro vincies Antwerpen, Belgisch-Limburg en het arrondissement Leuven anderzijds en op het gepubliceerde rapport over de situatie en krachtvelden in Zeeland, Oost en West-Vlaanderen. De promotoren van de mter-regionale Belgisch-Nederlandse samenwerking beklemtonen dat het Be nelux-Middengebied werken in de brede zin van het woord (kanaalzone Gent-Terneuzen, het pro bleem van de afvalwaterleiding voor de industrie langs Gent-Terneuzen, verbete ring van de samenwerking bij openbare nutsvoorzieningen en harmonisering van de tarieven, het op elkaar aansluiten van agrarisch-technische verbeteringen), be- leidsharmonie op het vlak van de regio nale ontwikkelingspolitiek in zijn ruim telijke consequenties. Het gezamenlijk bestuderen van die verschijnselen en vraagstukken, die zich voordoen of zouden voordoen in verband met de regionaal-economische ontwikke ling van de huidige grensgebieden na het ontstaan van de volledige economische unie. wordt door de Economische Raad voor Vlaanderen uitermate nuttig geacht en kan in belangrijke mate de ontwik keling van de grensgebieden ten goede komen. hof een cabaret. De muziekverenigingen Onda en Juliana presenteren hierna een taptoe met figuurmarsen op de Markt, terwijl de dag wordt besloten met een openluchtbal met muziek van de Lazy River Six. Nadat de ochtendfeestelijkheden van 8 mei zijn verzorgd door het provinciale bestuur, begint om een uur 's middags „Uit het volk voor het volk" met haar eigen programma. Een operettevoorstel ling voor de kinderen, die 's morgens aan de jeugdmanifestatie hebben deel genomen wordt verzorgd door de ver eniging „Het Zand". Op de Markt zijn 's middags concerten van muziekkorpsen uit Zeeland, afgewisseld door dagvuur werk. Om kwart over zeven kunnen de Middelburgers de keel schrapen want dan is er een volkszang op de Markt. De laatste twee programmapunten op die dag zijn: openluchtbal op de Markt, en tot slot een groots vuurwerk op de E'lauwe Dijk. Danslustigen uit Nederland en België zijn voor de paasdagen naar Vlissingen getogen om aan de vierde paascursus volksdansen deel te nemen. De cursus, die wordt georganiseerd door de volksdans- kring „Hinky Dinky Toys" en de Nevo, de overkoepelende organisatie van de Nederlandse danskringen, startte gister middag in de jeugdherberg „De Schel- destroom". Begonnen werd met gezamelijke dansen door de vijfenzestig deelnemers, die al len individueel op de cursus hebben in geschreven. Als leiders in dit paasweek einde treden op voor de instructie van Israëlische volksdansen mevrouw Sima Colcher, die begeleid wordt door Like Aa en het echtpaar Ian Anderson uit Londen, die de deelnemers zullen inwij den in de Schotse danskunst. Naast het studie-onderdeel worden in de avonduren ook andere dansen, met alle deelnemers gezamelijk, gedanst. Voor de oostelijke provincies wordt in Nijverdal een danscursus voor Engelse en Bal- kandansen gehouden. in uw interieur, daar komt het op aan. Wie zich interesseert toon voor gezelligheid en sfeer, voor comfort, voor mooie en toch praktische meubelen (en wie interesseert dat niet) komt 2e Paasdag kijken hij DEKKERS. U bent die dag van 's morgens 10 tot 's middags 5 uur in de unieke gelegenheid om vrij in en uit te lopen en u rustig op de hoogte te stellen van onze voorjaarscollectie. U vindt er een keur van meubelen in alle stijlen, geïmporteerd uit Italië, Denemarken, Frankrijk, Duitsland en Engeland. Als u maar iets om woninginrichting geeft, mag u dit niet missen. 4 etages toonkamers/ van Coothpleln 12/Breda Met een eenstemmig applaus hebben tijdens de eerste dag de in congres verenigde leraren van de Vereniging voor Mulo hun goed keuring gehecht aan een motie om tot een wijziging te komen van de door de minister voorgestelde nieuwe onderwijsorganisatie. De motie zal gestuurd worden naar het hoofdbestuur van de N.O.V., met het verzoek deze ter kennis te brengen aan de minister van o.k. en w. en de leden der Staten-Ge- neraal. Voornaamste conclusie van deze motie is, dat er in het Nederlands onderwijs stelsel geen plaats is voor een afzon derlijke school voor Hoger Algemeen Het was de eerste raadszitting van Zuiddorpe met de nieuwe secretaris, de heer R, Coone. Dit, en de aanwezigheid van mevrouw Coone, die door de voor zitter namens het gemeentebestuur bij deze gelegenheid bloemen kreeg aange boden, gaven de bijeenkomst een fees telijk tintje. Op verzoek van de gemeente Aarden burg werd adhesie betuigd aan een mo tie inzake verlenging van de wet op de vervreemding van landbouwgronden. Akkoord ging de raad met het toestaan van voorschot op de subsidie Interparo- chiaal Sociaal Charitatief Centrum: f 25. Op de opmerking van de heer Kindt dat men wat de toewijzing van de ge meentewetwoningen betreft wel heel erg in de put zit en de vraag of daar niets aan gedaan kon worden, antwoordde de voorzitter dat al gedaan was wat kon en de het hier vechten is tegen de bier kaai. Maar hij zag de zaak nog niet zo zwart in. Premiewoningen zouden al licht eerder loskomen. Eenzelfde geruststelling kreeg de heer D'Hert, die de vraag stelde of hier niet een taak ligt voor de gemeentebesturen om gezamenlijk druk uit te oefenen op de regering teneinde voor Zeeland een grotere toebedeling van woningwetwo ningen te verkrijgen. ,,Men praat", zei hij, „voortdurend over de ontvolking van het platteland, maar als het op de ze manier doorgaat wordt het kwaad in de hand gewerkt". Het toegevoegde agendapunt van de voorzitter betreffende het verzoek van de feestcommissie om subsidie voor de oranjefeesten, voorzien van een gede tailleerde opgave van de onkosten, werd ingewilligd. Het comité krijgt ter be schikking f 425.-. Niet over dit bedrag, dat de voorzitter alleszins verantwoord vond, maar over het feesten zelf ont stond toen eensklaps een conflict. De Voortgezet Onderwijs (HAVO). De ruim tweehonderd u.l.o.-leraren begonnen hun jaarvergadering met de bezichtiging van een tentoonstelling van leermidde len. In zijn openingsrede behandelde de algemeen voorzitter, de heer P. J Geelkerken uit Wormerveer, allereerst het personeelstekort. In vele vacatures kan niet meer worden voorzien, terwijl veelal een beroep op gepensioneerden of niet volledig bevoegden moet worden gedaan. Het akten bezit, dat in 1953 2,42 be droeg, is sindsdien teruggelopen tot 1,71, Hij vroeg bezinning over de vraag of al het personeel nog uit het lager on derwijs gerekruteerd kan worden of dat een directe opleiding tot u.l.o.-onderwij zer in het leven moeten worden geroe pen. Voor wat betreft de taakverlichting van het hoofd u.l.o.-school, deelde de heer Van Geelkerken mee dat de com missi e De Bruin voorgesteld heeft aan scholen met meer dan negen klassen een extra leerkracht toe te voegen. De voor de ambtenaren getroffen sa larismaatregelen per 1 april 1958 en ja nuari 1960 werden zijns inziens op on voldoende wijze voor de onderwijzers vertaald. Minister Toxopeus weigerde het A.N.O.F.-bestuur een audiëntie om deze zaak toe te lichten. Betreffende de mammoetwet vond de heer Geelkerken, dat het HAVO-rapport dat in grote mate van eensgezindheid door de drie samenwerkende mulo-ver enigingen werd opgesteld, duidelijke taal spreekt. Hij toonde zich verheugd dat de N.O. V. de bezwaren en wensen ten aanzien van het wetsontwerp zonder enige re serve heeft overgenomen. Hij sprak tenslotte de wens uit dat het u.l.o. zijn eervolle plaats in het voortgezette onderwijs zou behouden. twintig leslokalen en een gymnastiek lokaal. De heer J. Brands hield hierna een zeer gedocumenteerde inleiding over het hoger algemeen voortgezet onderwijs, welke resulteerde in de eerder vermel de motie. Het plan van de Algemene Nederland se Onderwijzers Federatie, wijkt af van het door de minister opgestelde plan, en ziet er als volgt uit: Een onderbouw van drie jaar V.W.O. (Voorbereidend Wetenschappelijk Onder wijs) of vier jaar M.A.V.O. (Middelbaar Algemeen Voortgezet Onderwijs) en een bovenbouw van twee jaar H.A.V.O. ver bonden aan V.W.O., M.A.V.O. of kweek school. Volgens de heer Brands zal hierdoor de gehele samenhang van het onderwijs beter zijn en de kans op een negatieve selectie van de jonge mens kleiner wor den. Rapport Op de tweede congresdag is een inte rimrapport uitgebracht van de werk- commissie opleiding u.l.o.-leerkrachten. Het rapport behelst een herziening van de opleiding voor onderwijzer bij u.l.o. of wellicht de toekomstige te creëren m.a.v.o. In de u.l.o.-wereld heerst ontevreden heid over de huidige situatie daar de kweekschool niet aan de behoefte vol doet, en bewust is gericht op het lager onderwijs. Slechts door een afzonderlijke u.l.o.-m.a.v.o.-opleiding zal de speciale didactiek tot ontwikkeling kunnen wor den gebracht. De werkcommissie acht te het verantwoord en gewenst tot een dergelijk kweekschooltype te komen. Nieuw complex j Wethouder W. Poppe van Vlissingen verwelkomde namens de burgemeester D conmci. het congres, waarbij hij zich verheugd) heer Belaert gaf m overweging het feest; Schelde-' Reeds eni*e W deden geruchten de te bekrimpen^ tot de^ jeugd aUeen. Zijns '""""fover eer welke de Schelde jr0nde dat in ecn door W L R bewoond (Van onze redacteur) Mr. F. Huber is nu ruim drie maanden burgemees ter te Goes. Er is nog steeds geen geschikte wo ning voor hem vrij geko men (er is wel aan ge dacht twee flats voor het gezin Huber beschikbaar te stellen, maar dit heeft bij de burgemeester be grijpelijke bezwaren op geroepen). Mr. Huber pendelt om de twee weken van zijn woonplaats Nes op Ame land naar zijn standplaats Goes. Er zullen weinig Nederlanders zijn, die over een grotere afstand pendelen. Nu moet burgemeester Huber zijn ambtswoning in Nes volgende week ontruimen. Er is in Nes namelijk een nieuwe bur gemeester benoemd, en de Euromarkt •en centrale ligging zal innemen. Pe gemeenschappelijke aandacht vanl die moet de ambtswoning West-, Oost- en Zeeuwsch-Vlaanderen daar betrekken, gaat vooral naar volgende aspecten vani Dank zij een aanbod van net sociaal-economisch beleid: het op el- een vriend van de burge kaar aansluiten van de infrastructuur-! meester te Tilburg zal de heer Huber met zijn ge zin woensdag echter niet op straat hoeven te staan Deze vriend heeft hem namelijk in Tilburg voor lopig een huis aangebo- den, dat eigenlijk bestemd is voor een werknemei die daar binnen afzienba re tijd zijn intrek za) moeten nemen. Voorlopig is de heer Hu ber dus uit de brand. De pendelafstand wordt aan merkelijk verkort, maar het probleem een gepas te woning in Goes te vinden, blijft. De burgemeester is er vrij laconiek onder. „Heel Goes zit er mee" zei hij ons vanuit Nes, waar hij een gedeelte van zijn paasverlof zal moeten besteden aan het voorbe reiden van de verhuizing van dinsdag a.s. Tilburg zou men heel in het algemeen gesproken als de lachende derde kunnen beschouwen. Die heeft er een tweede bur gemeester bij. Mr. F. HUBER inziens was het met de hachelijke toe stand op Nieuw-Guinea, waarheen nu zo veel van onze jongens moesten vertrek ken, geen moment om te feesten. De heer Kindt meende, dat het daar nog altijd hetzelfde is en dat men de feeste lijkheden als het erger wordt, nog kan afgelasten. De heer Laheyne was ook voor fees- ten. Men was, zei hij, nu eenmaal op! de been en ging toch kaarten of bollen, j Ook de heer Van Waes was voor fees-j ten, zodat bij stemming het voorstel Be- laert slechts één stem kreeg. „Indien! tóch feesten", zei de heer Belaert toen, „dan stel ik ook voor aan de f 425.- sub sidie nog f 75.- toe te voegen voor de verenigingen". Waarmede akkoord werd gegaan. Van elke gemeente, deelde de voorzit ter daarna mee, mag een deputatie van schoolkinderen naar Middelburg, buiten kosten van de gemeentekas. Voor Zuid dorpe zijn het er twee. Zij zullen, dit ten antwoord aan de heer Kindt, niet door het gemeentebestuur maar door het hoofd van de school worden aangewe zen. Bij de rondvraag bepleitte de heer D'Hert het plaatsen van een advertentie in de krant ten einde het zich vestigen van een slager in het nog steeds-slager- loze Zuiddorpe te bevorderen. Tot slot sprak de voorzitter nog zeer waarderende woorden tot de nieuwe se cretaris, waarbij de heer D'Hert zich namens de raad aansloot. stad hiermee te beurt valt. i pand te Goes werd toegelaten, dat on- Verrassend voor Vlissingen was zijn j eerbare handelingen werden gepleegd, mededeling dat naar alle waarschijnlijk-! Zondagavond j.l. is door de politie heid nog dit jaar rijksgoedkeuring zal; Sf* ondel:zoek ingesteld. j W.R., die een bekentenis heeft afgelegd, w orden verkregen voor de bouw van|is aangehouden en voor de officier van een nieuw u.l.o.-complex met vieren-1 Justitie te Middelburg geleid. Het ministerie van Economische Zaken heeft goedkeuring gehecht aan de uitvoering van de eerste fase van de baggerwerkzaamheden in de Goese haven. Binnenkort zal de aanbesteding kunnen plaatsvin den. De eerste fase van de baggerwerk zaamheden betekent in feite een uit dieping tot 1.50 meter. Dit is de normale diepte van vroeger. Door verwaarlozing van het onderhoud was de haven echter voor een deel dichtgeslibd. Bij de uitvoering van de tweede fase van de baggerwerkzaamheden aan de haven zal men tot een diepte van 2.20 meter gaan. De opgediepte bagger zal gebruikt worden voor de ophoging van het zo genaamde natte industrieterrein aan de haven. De uitdieping van de haven kan een gunstige invloed uitoefenen op het aan trekken van industrieën voor het natte industrieterrein. Het industrieterrein zal Tijdens een bezoek aan het Ovezandse gemeentehuis kregen wij een uitvoerige en gedetailleerde schets te zien van het nieuwe uitbreidingsplan dezer gemeente, hetwelk op niet te lange termijn in zijn geheel realiteit zal zün. Als een platte landsgemeente van om en nabij de 1500 inwoners kan Ovezande uiteraard niet schermen met uitbreidingsplannen van grotestads-allures, welke in de wereld van de stedebouw en van de architecto nische nouveautés een revolutie kunnen ontketenen. Als een symptoom van vernieuwing en modernisering in de structuur van het platteland, waarmee de ontwikkeling der dorpen identiek loopt, heeft het lance ren van een plan als het onderhavige echter zeker betekenis. Men moge in dit verband bedenken, dat de term „uit breidingsplan" nog niet zo heel lang ge leden ingang vond in dorpen als Ovezan de, voornamelijk omdat de Zeeuwse ei landen op talloze terreinen werden en nog worden bestempeld als een onder ontwikkeld gebied. Een oord, waar men zich niet mocht beroemen op cultureel leven van betekenis, op sportieve evene menten, welke de vergelijking met de rest van Nederland konden doorstaan en met een industriële opgang, welke te verwaarlozen viel met alle samenhan gende tendenzen van dien. Een oord te vens, waar men zich in de dorpen niet druk maakte om gemeentelijke uitbrei dingsplannen. Bewust wording Pas m de laatste jaren zijn ook die dorpen zich bewust geworden van een taak, die zij in het Zeeland van de toe komst te vervullen hebben. Een termi nologie, waarin woorden als „woonkli maat' „stedebouw" en „industrialisa tie karakteristiek zijn voor het veran derde denkpatroon, is in de diverse raadsvergaderingen gemeengoed gewor den. Men maakt zich gelukkig geen illu sies meer over rustieke plattelandsge meenschappen, wier bestaan thans wordt bedreigd door een volksverhuizing op kleine schaal: het wegtrekken van de jongere generatie, hetgeen in veel gevallen niet anders dan een vlucht be tekent naar de gevarieerde bestaansmo gelijkheden van het „vasteland". I °^ezgnde ondervindt deze syrhptoma- «heoen^if W°Sen «.0^0^^»^^^ schepen met een groter tonnage. Inog in geringe mate, zelf aan'den lijve. Vele raadsdiscussies hebben dan ook als inzet het scheppen van een beter woon klimaat, voornamelijk met het oog op het onderbrengen van het arbeidspoten tieel, dat in de nabije toekomst door het Sloebekken zal worden aangetrok ken. Van essentieel belang is daarnaast tevens het scheppen van effectieve be staansmogelijkheden in de vorm van aangepaste industrie en ombuiging van de agrarische structuur in de richting van tuinbouw. Centrumgemeente Als woonkern voor de werknemers in plaatselijke bedrijven en de arbeidsin tensieve bedrijven in de omgeving kan Ovezande een bepaalde aantrekkings kracht uitoefenen. Ofschoon zulks veel al nog toekomst is, toont het thans in uitvoering zijnde uitbreidingsplan toch wel aan, dat Ovezande als centrumge meente in de Zak van Zuid-Beveland in bepaalde opzichten een verzorgende taak ten opzichte van de omgeving kan en wil vervullen. De aanleg van een geheel nieuwe dorpskern is in deze ontwikkeling nog slechts een eerste stap naar verdere ontplooiing, waarbij het accent vooral op de woningbouw komt te liggen. En kele bungalows zijn of komen binnen kort hier in aanbouw, terwijl ook de twee thans toegewezen woningwetwo ningen een onderdeel zullen vormen van het betreffende plan, waarin een flink aantal woningen kan worden gezet. De uiterst geringe toewijzing is echter ook hier een remmende factor, terwijl het huidige burgemeesterloze tijdperk het aanzien der gemeente ook enigermate stagneert. Met de aanleg van plantsoenen, waar van het de bedoeling is, dat zij overal in net dorp zullen komen, is inmiddels een begin gemaakt en met dit verfraaiend element opent een en ander voor Ove zande als woonkern zeker perspectie- De plaatselijke middenstand is in alle opzichten voor haar streekverzorgende taak berekend, al verheelt men zich hier met. dat samenwerking en verhoogde activiteit een gebiedende eis is, welke in ui! verleden wel een vrome wens is gebleken. Het feit dat mensen uit Driewegen, EUewoutsdijk, Oudelande enz. in Ove zande komen kopen, moge hier de sti mulerende basis zijn, waarop wordt voortgebouwd. £Je Russen hebben de heer Goloeb terug. Hij is meteen weer in het Sovjet-leven met de Sovjet-gewoonten teruggekeerd. Hij papegaait precies na wat de autoriteiten van hem willen horen. Hij voelt zich verkocht en ver raden door het Westen en smeekt om genade voor de monsterachtige mis daad in een ander land te hebben willen leven. Wat is de werkelijkheid? Goloeb heeft zelf in Nederland de brieven laten zien, waarin zijn vrouw hem bezwoer terug te keren, daar zij in de gevangenis zou worden op gesloten, als haar man niet voor een bepaalde tijd weer in Rusland was. Veertien dagen vóór zijn vertrek deed hij een dramatisch beroep op de hoofd redacteur van het Algemeen Handels blad, een oproep van zijn (Goloebs) hand te publiceren om zijn vrouw te bewegen zich bij hem te voegen. Hij hoopte en verwachtte dat deze oproep in de pers van de vrije wereld zijn weg zou vinden en dat aldus een campagne van protesten zou worden ontketend tengevolge waarvan de Sovjet-Unie zich genoodzaakt zou kunnen zien. zijn vrouw toestemming te geven het land te verlaten. Het Amsterdamse blad vertelt, dat het reeds voorbereidingen had getroffen om in de krant aan de noodkreet van de heer Goloeb uitvoering te geven. Hij heeft daarop echter niet durven wachten. Heimwee en angst dreven hem naar de Sovjet-ambassade, waar hij spoedig weer tot een normaal Sov jet-burger werd gekneed. Nu is hij dan terug. Het Westen heeft er niets aan verloren. Qp de jaarvergadering van de schip persvereniging Schuttevaer te Amsterdam is verzet gerezen tegen de duwvaart. De schippers zien hier gevaren in. De duwvaart doet de ove rige vaart overlast aan. Er werd aan gedrongen duweenheden met meer dan vier duwbakken te verbieden op grond van haar breedte en lengte, die over de schreef zouden gaan van de toe gestane normen. Het is vooral een kwestie van vei ligheid, welke het verzet van de overige vaart uitlokte, en met het oog op de veiligheid wil men de zaak nu ook nader bezien. Maar waarschijnlijk heeft ook dat nieuwe technische op zichzelf als concurrent van de tradi tionele bezwaren doen ontstaan. Hiertegenover kan gesteld, dat de duwvaart de economie in de binnen vaart ten goede komt. Daarom zet zij zich door en wordt zij als een mo derne vooruitgang beschouwd. Op het jaarcongres schemerde dan ook door, dat er geen bezwaar tegen grotere af metingen van duweenheden mag be staan, mits voldaan is aan de eisen van de veiligheid. De ontwikkeling van de duwvaart zal dus wel verder gaan. In het licht hiervan mag men nog wel eens vaststellen, welk een geluk het is voor Antwerpen, dat er geen Moerdijkkanaal is ontstaan. Het zou nu letterlijk een strop zijn geworden, omdat het ontwerp met geen duw vaart rekening hield en juist duw vaart langs een brede verbindingsweg met de Rijn thans van overwegend belang voor Antwerpen wordt geacht. Ook mag wel opgemerkt, dat, wan neer de overige binnenvaart door de duwvaart in het gedrang komt, de enkelvoudige motorschepen dan te meer belang krijgen bij de vaarten en kanalen, die niet of nog niet voor duwvaart geschikt zijn. Zij blijven b.v. emplooi houden op de Noordbra bantse en Kempische kanalen. Hiermee komt ook het belang van de schipperij bij de verbetering en voltooiing van deze waterwegennetten zoals door de aanleg van het Postelkanaal en de opheffing van de Stop van Lozen in de Belgische Zuid-Willemsvaart nog eens extra naar voren. F)e Amerikaanse generaal Lucius Clay is teruggeroepen uit West-Berlijn. De Russische generaal Koniev heeft Oost-Berlijn verlaten. Twee „harde" mannen verlieten de omstreden stad. Kennedy en Kroestjev zijn kennelijk van oordeel, dat de crisis om de stad aan het luwen is. Waarnemers zeggen zelfs: de toestand van voor 13 augustus 1961 is hersteld... Maar intussen staat er de befaamde muur. De toestand van vrij verkeer tussen de heide stads delen is niet hersteld. Bovendien ziet het er naar uit, dat gewerkt wordt aan een overeenkomst, waarbij de Duitse Democratische Republiek van Ulbricht officiële erkenning van het Westen zal krijgen. Bonn heeft door ontijdige publikaties deze plannen nog willen dwarsbomen, doch Washington en Londen zullen zich van hun voor nemen wel niet laten afbrengen. Het is is uit een oogpunt van realistische politiek wellicht noodzakelijk. Laten we dan echter wel vaststellen, dat de Sovjet-politiek weer een paar flinke slagen heeft binnengehaald. Neen. de toestand van vóór 13 augustus 1961 keert niet terug. De verdeling van Duitsland wordt voor onafzienbare tijd vastgelegd. Het is de zware prijs voor een verloren oorlog, die het Duitse volk alsnog te betalen heeft. De Zeeuwse kampeerexploitanten zul len zich woensdag 9 mei gaan beraden over het vraagstuk ordening. Dit zal ge beuren op een hiervoor gereserveerde dag die in Haamstede wordt gehouden. „Waarom ordening?", is het onderwerp dat besproken zal worden door vertegen woordigers van de ANWB, de PPD in Zeeland, en de Kampeerraad. De directeur van de provinciale WV, de heer G. Oskamp, zal het vraagstuk nader toelichten. Daarna zal men zich kunnen uitspreken over de wenselijkheid om te komen tot een hechte organisatie van de Zeeuwse exploitanten van kam peerterreinen en -boerderijen, kamphui zen, zomerwoningterreinen e.d. Wanneer de aanwezigen zich hierover positief uitspreken, zal direct worden overgegaan tot het benoemen van een bestuur dat volgens het voorstel van de provinciale WV het best uit zeven Per sonen zou kunnen bestaan, die ieder een Zeeuws gewest vertegenwoordigen.

de Stem | 1962 | | pagina 3