1 FLN jubelt: OAS onthoofd Paasg astenstroom80 procent Duitsers Oud-generaal snel naar Parijse Santé gebracht Prijzen voor de mooiste eieren Huur compensatie wordt hoger dan de verhoging JONGEREN AAN HET WOORD fr 25 schrijfmachines God, die ons Zijn wonden toont Zorin: dan zijn we uitgepraat CllNWftlA smid slager GA MET PASEN NAAR DAGBLAD VOOR ZEELAND VERRAAD VAN OAS-LID? BANANEN 1,2 a 1,5 pet. van minimum j Onstandvastig weer loon, f 2,25 per week Koning Kalondji krijgt vijf jaar Na Deans „neen": Wegens inruil te koop: Kantoormachinehandel J. A. Biesbroeck m pf Is niet uw verrijzenis waarvan ik steeds moet spreken, niet van het krijgsvolk dat, verslagen, is geweken van 't graf Zelfs niet van 't licht, waarvan ons wordt verhaald dat om uw opstaan en ons paasfeest straalt. Nee, steeds blijft mij het beeld, zo goddeloos, zo wreed waar ik het hoofd voor buig, en niet te zwijgen weet. Een beeld waarmee gij het ongeloof beloont een god die ons, bedroefd, zijn wonden toont. VIENNA het kleinste (H)oorapparaat Of u bent, of flnuuj ROTTERDAM Zat en beide Paasdagen. 102e JAARGANG No. 23960 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Bradcr. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J v. Hootegem mr. dr A J J NL Mes, mr H M. L. de Rechter, P V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Keigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen- Postgiro 278841. LU Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing Med. 1,05) Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41 telefoon 2893) SAL AN LOOPT IN VAL SALAN, de hoogste commandant van de moordenaarsorgani satie O.A.S.zit in de Parijse Santé-gevangenis Tot ieders grote verrassing - ook van hemzelf - is de belangrijkste man achter de schermen van het Franse verzet in Algerië gistermid dag gegrepen, tezamen met zijn vrouw Lucienne en zijn dochter Dominique. De arrestatie, die als een genadeslag voor de O.A.S. wordt beschouwd, eschiedde in Algiers, waar Salan zich in een comfortabele flat ophield, ezamen met andere vooraanstaande mensen van zijn geheime leger. Ongeveer twintig man werd behalve ex-generaal Saian gegrepen. Volgens een later door de politie van arrestatie was Salan reeds op weg naar Parijs. Ook daar waren direct na het bekend worden van de grote vangst strenge voorzorgsmaatregelen getroffen. De om geving van de Santé-gevangenis werd zeer zwaar bewaakt en gisterenavond kreeg Salan daar een cel. Ook de ter SALAN rol uitgespeeld j In verband met het Hoog- j feest van Pasen zal ons blad j maandag 23 april niet ver- 5 J schijnen. 5 DIRECTIE 5 DAGBLAD DE STEM bewegingen werden doorgegeven naar een speciale groep die het net steeds nauwer toehaalde. Gisteren was het zo ver. Kort na het middaguur begon een grootscheepse (Advertenties) zijn lichtverteerbaar Café „de Sportvriend" Oranjeboomstraat 241 Breda Vanaf heden kunt U bij ons beluisteren De nieuwste stereofonische Muziekbox Würlitzer 1962. Overtuig Uzelf van de buitenge woon mooie klank door even bin nen te wippen. A. W. BOELHOUWERS Bovenstaande box werd geleverd door ELSPOR N.V., Westersingel 42-44, Rotterdam. Tel. 010-13.50.25 de Rue des Fontaines drongen leden van de mobiele garde het flatgebouw binnen waar Salan zich op de vijfde etage op hield. Alle mannen die zich daar bevon den werden opgepakt en meegenomen, voor onderzoek. Toen men Salan aanhield was hij zo verrast dat hij niet de minste tegenstand bood. Zelfs zijn lijfwacht, die toch vlak naast hem stond, kon niet tussenbeide komen. De enige poging die hü nog deed was te ontkennen dat hij Salan was. Hij leefde onder de naam Louis Car rière, uit Parijs en hij droeg een zware baard. Zijn haren waren zwart. Hü bleef volhouden dat hij niets met de O.A.S. te maken had, terwijl overigens zün adjudant, Fer- randi, onmiddellijk zijn identiteit toegaf. Even later kwamen twee ho ge Franse officieren, die Salan on middellijk herkenden en hem for meel identificeerden. De jury in de paaskleurwedstrijd heeft haar werk gedaan. Duizenden gekleurde paaseieren heeft zij beke ken en op hun waarde geschat. En vijftien daarvan kwamen tenslotte als de allermooiste uit de bus. Wie de gelukkigen zijn? Elders m ons blad vindt men het antwoord daarop! ET GRAFISCH bedrijf werkgevers en werknemers gaat dinsdag nog eens nnn J^et de rijksbemiddelaars om te P gen die ervan te overtuigen dat de «TOü. die dit college in de ont- cif c,a'°" ingebracht wi. zien, sust ongewenst zijn. ïoET KAMERLID N. v. d. Veen, sinds WW voor de P.S.P. in de Tweede Ka- ia^i 21«lng.hebbend, is gisteren op 46- lv f ,leeftijd in zijn huis te Zaandam overleden. Igiers verstrekt communiqué was de'^ood veroordeelde Jouhaud is gast van arrestatie reeds lang voorbereid. Salan de Santé en er is niemand die twijfelt werd al een maand geschaduwd. Al zijnjaan uitslag van het proces dat al binnen enkele weken tegen Salan zal beginnen: de man die een jaar geleden, na de mislukte legerputsch tegen De Gaulle onderdook om het verzet van de Fransen tegen een naar de onafhanke- razzia in het centrum van Algiers. In üjkheid gevoerd Algerië te leiden, zal de doodstraf over zich horen uitspreken. Volgens sommige berichten is de ar restatie van Salan mede mogelük ge maakt door verraad van een lid van de O.A.S. Dat werd echter niet beves tigd. Gelukwens De voorlopige Algerijnse regering was zeer verheugd over de arrestatie van Salan. Zij wenste Parijs er geluk mee en zei dat de O.A.S. nu onthoofd is en deze slag nooit te boven zal komen. Intussen heeft het geheime leger gis teren nog willen aantonen nog over slagkracht te beschikken. In Algiers na men O.A.S.-leden de moslimwijk met mortieren onder vuur, waarbij doden vielen. In een piratenuitzending via de televisie maakte de O.A.S. gisteren de arrestatie van Salan zelf bekend. „Hij zal de ziel en de geest van Frans Al gerië blijven", aldus het geheime leger. „We schieten meteen" Voordat het grote nieuws van de ar- Zonder een seconde tijdsverlies werd de geboeide Salan naar het legerhoofd kwartier Reghialia overgebracht, waar intussen al zeer strenge veiligheidsmaat regelen genomen waren. De mogelijk heid dat de O.A.S. een radeloze poging zou doen het hoofd van de organisatie te bevrijden, was zeker niet denkbeel-, dig. Op de basis stond al een helikopter rf>Lnpifl ®s^ie van Salan kwam, had Fouchet vfLIjOCIII gisterenmorgen al laten weten dat er vanaf heden extra zware beveiligings maatregelen zouden gelden ter bestrij ding van de O.A.S.-terreur. In Oran, waar de activiteit van de terroristen het grootst is, werd meegedeeld dat er voortaan op ieder lid van het geheime leger zonder enige waarschuwing zou worden geschoten. De bevolking mag niet op balkons of daken komen. Wie gereed en de nog altijd geboeide ex- dat verbod negeert riskeer* eveneens generaal werd daarin gezet en naar het het vuur van de veiligheidstroepen, vliegveld gevlogen. Enkele uren na del De M.N.A., de Algerijnse organi satie die zich in de onafhankelijk- Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met vooral later op de dag hier en daar enkele buien. Zwakke tot matige wind tus- 5 sen zuidwest en zuidoost. In het al- semeen iets lagere middagtempera- turen dan gisteren. Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: Bewolkt tot zwaar bewolkt, maar ook zonnige perioden. Kans op on- weer. Maximumtemperaturen van 15 J tot 20 graden. J Vandaag: zon onder 19.46 uur. Maan J op 21.18 uur. Eerste paasdag: zon op 5.30 uur, zon onder 19.48 uur. Maan onder 7.06 •uur, maan op 22.25 uur. Tweede paasdag: zon op 5.28 uur, zon onder 19.50 uur. Maan onder 7.38 uur, maan op 23.31 uur. Dinsdag: zon op 5.26 uur. Maan on- der 8.16 uur. (Van onze Haagse redactie) De looncommissie van de Stich ting van de Arbeid hoopt volgen de week woensdag gereed te ko men met een advies voor de mi nister van volkshuisvesting en bouwnijverheid over de omvang van de huurcompensatie. Naar wij van bevoegde zijde vernemen zal geadviseerd worden tot een pro centuele toeslag op het rechtens geldende loon, welke ligt tussen de 1,2 en 1,5 procent. Over het precieze percentage hoopt inen woensdag tot overeenstemming te komen. Wel is men het er reeds over eens dat de huurcompensatie voor iedere werknemer tenminste f 2,25 moet bedra gen. De toe te kennen huurcompensatie zal, zoals bekend, door de werkgevers uit de bedrijfswinst betaald worden. Het staat vast, dat het totaalbedrag van de huurcompensatie weer belangrijk zal uitgaan boven het totale bedrag van de huurverhoging. Bij vorige huurver hogingen in 1957 en 1960 was reeds in 85 procent der gevallen van overcom pensatie sprake. Ook thans zal de huur- som slechts met een derde stijgen in ver gelijking met de huurcompensatie. Het advies van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid staat uiter aard los van de vraag of men de huur verhoging van 1 juli a.s. al dan niet ge wenst acht. Zoals bekend bestaat er be halve bij de socialisten ook in KVP-krin- gen nogal enige reserve over de huur- voorstellen van minister Van Aartsen. Blijkens zijn memorie van antwoord op het wetsontwerp tot wijziging van de huurwet wenst de minister aan zijn huurplannen vast te houden. Ten aanzien van de 20 procent huur woningen die buiten de huurverhoging zullen vallen kan nog worden vermeld, dat hiertoe behoren: 1. Woningen die na 1945 zonder rijks- steun zijn gebouwd. 2. Premiewoningen die in 1960 al in huur verhoogd zijn en na-oorlogse woningen met reeds uitzonderlijk ho ge huren. 3. Onbewoonbaar verklaarde woningen en woningen met ernstige gebreken heidsstrijd tegenover het F.L.N. heeft gesteld, heeft gisteren laten weten voortaan samen te willen wer ken. De leiders willen van de be weging een politieke partij in het straks onafhankelijke Algerië ma ken. De krantenlezer stelt steeds hogere eisen. Dagblad De Stem, üw krant, is zich daarvan bewust. Met interessante repor tageseries en nieuwe rubrieken hebben we in het afgelopen seizoen de lezer trachten te geven waar hij recht op heeft. Vandaag richten we ons met wéér een nieuwe rubriek tot een speciale categorie van onze lezers kring: de jongeren tussen 15 en 25. Hun belangstellingen liggen zoda nig, dat het alleszins verantwoord is er van tijd tot tijd extra aan dacht aan te schenken. „En nu wij" moet een rubriek worden van en voor de jongeren. Hoe we dit willen verwezenlijken? Pagina 15 geeft het antwoord daarop. „Koning" Albert Kalondji van Zuid- Kasai in Kongo is gisteren in Leopold- stad veroordeeld tot de maximum straf van vijf jaar in de gevangenis wegens wederrechtelijke vrijheidsberoving en mishandeling van twee politieke vijan den. Kalondji, die zich sinds december 1961 in de Kongolese o-hoofdstad bevindt, is onmiddellijk van het vonnis in beroep gegaan. Ondanks de arrestatie van hun „koning" hebben diens aanhangers in leger en politie nog steeds het gezag in de afgescheiden provincie in handen. Zij noemen de diamantrijke staat „mijnstaat". De Verenigde Naties hebben een ver zoek van de centrale regering in Leo- poldstad heeft de minerale rijkdom van einde te maken aan de afscheiding van Zuid-Kasai, van de hand gewezen. Leo- poldstad heetf de minerale rijkdom van de provincie hard nodig, om de wankele economie op poten te helpen. De Verenigde Staten hebben gisteren de Russische eis om de kernproeven op te schorten voor de duur van de zeven- tien-landenconferentie over ontwapening in Genève, van de hand gewezen. Dean zei dat de V.S. er niet meer in zouden vliegen een vrijwillig, ongecontroleerd moratorium aan te gaan dat door de Sovjet-Unie zou kunnen worden geschon den wanneer het daarin zin had. De Russische afgevaardigde Zorin heeft naar aanleiding daarvan gezegd dat dit Amerikaanse standpunt een „on herstelbare slag" aan de besprekingen over het verbod van kernproeven toe brengt. Als de V.S. de proeven hervat ten zal dat betekenen dat ,,er geen on derhandelingen gevoerd zullen worden. Dat is alles", aldus Zorin. VOLGENS DE Belgische minister van buitenlandse zaken, Spaak, is het niet juist dat alleen België en Nederland de ondertekening van het Europees Unie verdrag verhinderd nebben. Alleen Duitsland stond zonder voorbehoud ach ter het Franse standpunt, tijdens de laatste E.E.G.-conferentie in Parijs, zei hij. i Advertenties) GEZONDE GROENTE FRAAIE BLOEMEN \X - in Moes- en Siertuin? Bestrijdt dón insekten, schim mels, onkruiden, met ORGA-PRODUKTEN in kleine verpakking gebruiksaanwijzing). N.V. ORGACHEMIA - BOXTEL (van f 70.-, f 80.-, f 95.-, f 135.-, f 145.-) in goede staat Shoivroom Technische Dienst: Gentsestraat 21 a-23 Hulst Tel. 01140-2080 32e week CINERAMA HOLIDAY t- - - ^4 >- Een ongekende stortvloed vakantie gangers stroomde ook gisteren over de Vederlandse grens, in het byzonderl •lit oostelijke richting. In Vaals was de drukte zo geweldig, dat de verkeerspolitie in het drie kilo meter verder gelegen Aken met de handen in het haar kwam te zitten. De stoplichten in die stad sloegen machteloos rood en groen, zonder dat er veel schot in de lange rijen wach tende wagens kwam. Aan de nieuwe grenspost Elten-Ze- venaar op rijksweg 12 was het aantal personenauto's en bussen niet te tel len. In rijen van honderden meters lang en vijf naast elkaar werd daar de grenscontrole met bekwame spoed verricht. De grenspost Denekamp Rammel beek heeft het ook weer danig moeten ontgelden. Van 's morgens vroeg af liep het er storm, zodat de rij wach- tenden weldra tot in het vier kilome ter verder liggende Nordhorn reikte. Ook in Glanerbrug was het verbazend druk. De toeloop was daar minstens dertig percent groter, dan tijdens het tot dusver drukste paas-weekend. De kantoren van de logies-informa- tiedienst hebben de handen vol gehad om iogieszoekenden onderdak te ver-| schaffen. In de bollenstreek was het gisteren reeds behoorlijk druk. Keukenhof boekte tienduizenden bezoekers, voor namelijk Duitsers. Ruw geschat is het Duitse aandeel van het toeristische be- oek ongeveer 80 percent. Zeer veel 3ritse toeristen zijn met vliegtuigen of per schip naar ons land gekomen. Wat de toeristendrukte tijdens het paas weekeinde in onze eigen gemeente aan gaat zie men pag. 3. (Advertenties) Ook voor zwaar slechthorenden ALLEENVERKOOP Optiek Jocobs Nwe. Haagdijk 25 Breda Welk beroep u ook uitoefent... voor alle verzekeringen kunt u volledig en veilig terecht bij de VERZEKERINGEN van den N. C. B. /y i i ekeiince 2-4.30-7-9.30 Lal sinds 1898 Spoorlaan 50 - Tilburg. Tel.: 20080

de Stem | 1962 | | pagina 1