IDES ier voor P.K P.K Aarzelende stemming op de effectenbeurs ONZE PUZZE1 Emigrant uit Vlissingen had in Australië succes DIJK indrukken... ms N.V. 285.- GUUST MAES JE ZIET ZE WEER STEEDS HEERti De Seinhuis- wachter en Symbool van Kwaliteit Koersdaling in alle sectoren Algemeen Fonds Roeandci en Oeroendi worden zelfstandig r - Nevers. Tien dagen t.m. 28 mei 1962. invraag toegezonden T Tel. 01140—2662 268 Clinge tel. 01140-2334 )ES n 12 dagen rna 3 x p. week v.a. 230 NAPELS dagen maand v.a. 450.— FE PORTUGAL gen. 585.— 197.50 235 257.50 315.— 330.— 346.50 295.— „370.— „390.— juni v.a. 382.50 ar, frigidaire, toilet, ver- ring en air-conditioning. 18 mei rek 18 mei trek 18 mei 13 mei ertrek 9 juni v.a. 13 mei Slégance, 12 mei rcelona, op aanvraag QUO VADIS vertrouwde adres 83 EINDHOVEN 4636 en 64400 lerlandse Reiskamer. k waarin alles - tot het zorgvuldigheid wordt rende zeer lange tijd te de spreekwoordelijke dslag werden meer dan tevredenheid van hun x sympathieke familie 00 tot de Kapitein "L" an bij uw dealer! En iel' g interressantere prijzen. N: TEL. 01600—22361 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 21 APPRIL 1962 (Advertentie) DE AARDAPPELPRIJZEN Wanneer tegenwoordig de groenten duur zijn, dan is dat te achterhalen, want door de aanhoudende vorst is de groente be vroren of de groei afgeremd. Maar wanneer de aardappelen voor de stad te duur zijn, dan kan dat volgens mij niet aan de vorst te wijten zijn, want die zijn over de gehele lijn voor de volle 100 pet. gerooid en ge borgen. Maar doordat er in 1961 minder opper vlakte is uitgepoot, zijn er ook minder kilo's uit de bus gekomen. Vele boeren hebben er tabak van gekregen door te gaan met aardappelen te telen, want in voorgaande jaren was er voor de boer veelal geen winst te behalen of werden er zelfs sterke verliezen geleden. Nu jammert de consu mentenbond bij de minister over de te dure aardappelprijs, terwijl er nu maar enkele boeren zijn die een redelijke prijs kunnen behalen, gelijk aan de lonen en andere onkosten. Het ingrijpen van de minister zon op zijn plaats zijn wanneer hij in de slechte aard appeljaren toen ook had geholpen. Om kort te zijn. „de toonvormers" zoals ze zich tegenwoordig noemen, hebben vol gens mijn overtuiging die duurdere aard appelprijs veroorzaakt. Vele boeren kunnen met de huidige loonontwikkeling toch geen aardappelen meer telen wegens gebrek aan rapers. En wanneer het areaal van aard appelen weer uitgebreid moet worden, dan is de kans alweer zeer groot dat voor de boer weer geen winst te maken zal zijn. Die loonvormers en de consumentenbond mogen O.L. Heer wel danken dat de graan- boeren uit de meeste landen door hun rege ringen worden gesteund, want anders zou in die sector ook de dreiging ontstaan dat er aan broodgraan gebrek zou komen gelijk nu met de aardappelen. Het gevolg zou dan zijn. dat er dan vele mensen in de stad zouden verhongeren. De „loonvormers" zou den dat toch niet op hun geweten willen hebben? Zo niet, laten dan die loonvormers zoveel beschaving op de weg der .economie kunnen opbrengen dat de boer dan door kan gaan meer aardappelen te telen. BORSSELE H.S. PROTESTMARSEN Dank zij de oproep van de Pacifistisch Socialistische organisatie heeft dan in diverse steden van ons land verleden zaterdag een protestmars plaatsgehad tegen het beleid van onze regering inzake de kwestie Nw.- Guinea. Deze beweging heeft het weten te presteren om ook een andere grote politieke organisatie in haar kielzog mee te voeren, waarmede deze laatste de woorden van haar grote voorganger als waardeloos heeft be stempeld, ik bedoel hiermede het beloofde zelfbeschikkingsrecht voor de Papoea's her haalde malen toegezegd voor de radio door dr. W. Drees. Meer aandacht verdient echter op dit moment de televisie-uitzending van de PSP op dinsdag jl. De heer Lankhorst, spreker in die tele visie-uitzending van dinsdag jl. wist triom fantelijk te verklaren, dat PvdA en PSP. alhoewel de eerste enkele jaren geleden nog een standpunt innam dat lijnrecht stond tegenover dat van de PSP. elkaar nu toch hierin gevonden hadden. In deze uitzending kwam klaar-duidelijk naar voren, dat het lot der Papoea's totaal van ondergeschikt belang was. Bij overdracht aan Indonesië komt van het zelfbeschikkingsrecht per sé niets, zie de resultaten van de (R)onde (T)afel (C)on- ferentie. Het is misdadig een volk deelgenoot te maken van een land, waar hongersnood heerst en het is absurd om aan te nemen dat de kwestie Nw.-Guinea hiervan de oor zaak is. De politiek die onze regering voert aangaande Nw.-Guinea is m.i. niet anders dan een verlengstuk van die der vorige regering. Men kan een gedane belofte voor het wereldforum niet zonder meer van zich afwerpen, nu men in oppositie verkeert, daar het hier niet om een gebiedsdeel gaat doch om de gehele bevolking hiervan. In dien men zoals de PSP te pas en te onpas met bijbelse teksten schermt en de naasten liefde propageert, dan moet toch zeer zeker het lot der Papoea's voorop staan in plaats van het streven naar meer zeteltjes in Staten en/of Kamer. BREDA VAN DER S. WAARDERING VOOR STICHTING MATT HEUS PASSION BREDA Zonder twijfel mag dit podium gebruikt worden voor het uiten van kritiek, maar nu en dan dient er toch ook een woord van werkelijke waardering te weerklinken. Een dergelijke waardering moet worden uit gesproken voor het werk van de Stichting Mattheus Passion Breda 1946. Deze stichting heeft zoals de pers meldde dit jaar voor de zeventiende maal de uitvoering van Bach's Mattheus Passie verzorgd. Wie de uitvoering van dinsdag jl. in Breda's Grote Kerk heeft meegemaakt, zal moeten er kennen, dat hier sprake was van een eersterangs gebeuren. Het behoeft niet onder te doen voor soortgelijke vertolkingen op nationaal niveau. Men is geneigd om uit de persberichten van de afgelopen maanden af te leiden. dat er discussie bestaat rond de vraag, wie de jaarlijkse uitvoering van Bach's Mattheus mag verzorgen. Er zal achter deze discussie wel meer schuil gaan dan de buitenstaander kan vermoeden. Dezelfde buitenstaander kan echter slechts de hoop uitspreken, dat vol gende uitvoeringen niet zullen lijden onder competentiekwesties of plaatselijk chauvi nisme. Het werk van Bach is slechts ge diend met de best mogelijke vertolking. Van harte zij hier de wens uitgesproken, dat de stichting in de komende jaren met evenveel succes haar werk zal kunnen voortzetten. BREDA J. COUPEERVERBOD (III) Met evenveel verbazing en ergernis als de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren afd. Breda van mijn artikel van 7 april jl. heeft kennis genomen, las ik het artikel van de voorzitter van voornoemde vereniging. Met verbazing, omdat de schrijver zich ergert over mijn hoop en mijn verlangens. Hoop en verlangens, die geruggesteund wor den door alle rechtgeaard^ en paardenmin- nende Nederlandse agrariërs (let wel ge achte voorzitter, paarden'minnende' agra riërs, ondanks het couperen der staarten) Het coupeerverbod leeft immers niet in het rechtsbewustzijn onzer paardenfokkers en zal dat ook nooit gaan doen. Het beste bewijs hiervoor is wel het feit, dat op de nationale herfsttentoonstelling 1961 van de 77 aangevoerde veulens er 75 met een ge coupeerde staart rondliepen. Dit voorbeeld pleit ook beslist uiet voor de uitdrukkelijkheid van de wet, waarvan de schrijver gewag maakt. Mijn verbazing ging echter over in pure ergernis, toen ik constateerde dat de schrij ver het couperen dorst te etiketteren als een modeverschijnsel. Het ln dit geval grie vende woord mode is hier beslist niet op zijn plaats. Of beschouwt mr. M. de agrariërs incluis de Kon, Ver. Het Nederlandse Trekpaard misschien als wispelturige individuen, die naargelang de mode hun paarden nu eens wel en dan weer niet couperen? Neen, geachte mr. M. onze paardenfokkerij is een té belangrijke zaak om de mode beslissend te laten zijn. Reeds jarenlang worden onze trekpaarden gecoupeerd, ter wijl een bepaalde mode gewoonlijk slechts een korte tijd in zwang is. De gecoupeerde staarten vormen een essentieel onderdeel van het type. Een paard met een lange staart is geen trek paard. De veredeling van dit type, waar onze stamboeken zo bewonderenswaardig voor geijverd hebben en waardoor het Neder landse trekpaard aan de top van de wereld- trekpaardenfokkerij is gekomen, zou door een ongegronde verbodsbepaling in de war gestuurd worden, omdat het couperen van staarten slechts een kwestie van mode zou zijn? Dit loopt de spuigaten uit. Wat betreft de voortdurende kwelling van het paard, tijdens de rest van zijn leven, door het gemis van zijn staart (theorie van deskun digen, lees ondeskundigen, die waarschijnlijk anti-couperend gezind zijn), hier is geen sprake van voortdurende kwelling, want het is onze edele geblokstaarte viervoeter mo gelijk door bepaalde trillingen van de huid ongedierte te verjagen. Het voorbeeld van Ierland dat mr. M. ons voor ogen houdt slaat als een tang op een varken, want op de eerste plaats fokt men in Ierland voornamelijk warmbloeds, die wat type betreft niet vragen om een korte staart en op de tweede plaats, de resterende Ierse trekpaarden zijn zodanig van uiterlijk, dat ze qua type niet te ver gelijken zijn met ons Nederlandse trekpaard De lijnen van een Iers trekpaard vragen niet om de coupure van de staart Bovendien zal de Ierse wetgevende macht zich waarschijnlijk niet druk maken om onbenullige wetten. Dat deze staarten bij onze trekpaarden van zo'n groot belang zijn getuigt het feit, dat bij het van kracht worden van het coupeerverbod, een duizendtal eigenaren on middellijk de fokkerij de rug toekeerde. Dit deden ze waarschijnlijk niet omdat het niet-couperen misschien tegen de mode zou zijn. Verder geachte mr. M. moet een goede regering de durf hebben de klok terug te zetten, in dit geval het coupeerverbod af schaffen. als daartoe reden is. In het afgelopen jaar is overduidelijk be wezen, dat de regering een waardeloze wet heeft uitgevaardigd. Het kan misschien zelfs wel wenselijk zijn, wil men voorkomen, dat men ook nog aan andere wetten gaat tor nen: maar zoals ik al opmerkte Der Weg zurück nach Canossa ist schwer". Neen, m.i. kan de dierenbescherming en onze regering wat betreft het coupeerverbod zich beter concentreren op échte gevallen van dierenmishandeling, waarbij niet zoals in dit geval de boerenstand in zijn geheel getroffen wordt Deze en dergelijke onbenullige bepalingen zullen onze regering weinig aan populariteit doen winnen in agrarische kringen. Steeds zal een rechtgeaard agrariër op de bres staan voor de belangen van zijn paarden, dus ook nu! CHAAM W. v. G. (Advertentie) - verantwoordelijk werk vereist concentratie Dag en nacht denderen treinen over wissels en overgangen! Veilig geloodst door de feilloze handelingen van de seinhuiswachter! In zijn handen rust de verantwoordelijkheid van duizenden reizigers. Verantwoordelijk werk vereist concentratie! De seinhuiswachter weet uit ervaring dat P.K. chewing-gum hem in zijn taak helpt, omdat kauwen een aangenaam en natuurlijk middel tot concentratie is! Hij heeft altijd een pakje P.K. bij zich omdat dit de beste che wing-gum is die hij kan kiezen! Probeer het zelf! Neem óók P.K.! fK-N-4-62 SUZO-SONGFESTIL AL Naar aanleiding van het 20 rumoerige songiestival van 14 april jl. wou ik hier mijn commentaar geven. Het valt toch wel ten zeerste te betreuren, dat er op een song iestival geen orde gesticht kan worden. Zoals het er toe gegaan was. dat de deel nemers niet eens fatsoenlijk konden op treden. gaat toch wel alle perken te boven! Hoe kunnen de heren juryleden met zo'n rumoerige zaai hun aandacht op iedere deel nemer vestigen? Zodat er tenminste nog een waardering kon zijn voor iedere deel nemer? Het ligt toch zeker in de hand van de organisaioien om orde te handhaven j zodat iedere deelnemer tenminste fatsoenlijk zijn repertoire naar voren kan brengen. Jsr zijn nu éénmaal jongelui die zich nergens weten te gedragen, iaat staan dat ze gevoel hebben voor muziek! Wat doen eigenlijk deze jongelui op een songfestival? Als ze toch van plan zijn om herrie te schoppen, laat ze dan op straat blijven, want daar horen ze thuis! Het zijn uiteindelijk groten deels amateurs, die proberen niet de muziek en zang iets te bereiken in hun leven. Ze werken er hard voor. Er zijn er velen die daarvoor een school volgen. Ze hebben hun best gedaan om op dit Suzo-songiestival een goed iiguur te slaan. Maar heiaas was dit velen met gelukt. Het rumoer was zo erg, dat je sommige bands niet kon ver slaan. en zelfs de zanger zyn eigen stem niet hoorde, fs er dan geen belangstelling voor deze jeugd die haar vrije tijd aan de muziek besteedt? Misschien ook niet van de kant van de jury? Soms moet je dit wel denken, als ieder songfestival op deze manier afloopt. Ik heb zelf een zoon. die hard studeert om als solist eens een goede naam te maken. Wat een teleurstelling om in dergelijke omstandigheden aan een song festival deel te nemen. Maar de organisatie moet dergelijke ge vallen voorkomen! Op een songfestival te Oudenbosch kan alles wel ordelijk ver lopen en heus niet iedere deelnemer kon met een beker of prijs huiswaarts keren. Maar daar is waardering! Elke deelnemer weet door middel van cijfers wat zijn pres taties zijn en kan zijn fouten eventueel corrigeren. Kan Breda in het vervolg met beter het voorbeeld van Oudenbosch vol gen als er weer een songfestival op touw gezet wordt? Dit zullen vele amateurs zeker waarderen en dan weten ze ook dat hun studie en training niet vergeefs is geweest. BREDA MEVR. E. J. HAGEDORN JURY (X) Naar aanleiding van verschillende stukjes over bovengenoemd onderwerp wil ik hier nog iets aan toevoegen. Niet alleen is op verschillende concoursen gebleken, dat de jury niet altijd safe is wat betreft muzi kaal gebied, maar ook vaak is het publiek, vooral de jongere bezoeker ondeskundig wat betreft muzikaliteit. Men gaat er geloof ik van uit dat men al een geslaagde avond heeft als men maar twist en lawaai kan maken. Hierbij komen de kinderen die op muzikaal gebied op een hoog peil staan (wat door deskundige juryleden bewezen is) in de verdrukking, ook al omdat die geen aanhangers hebben die door schreeuwen en fluiten de aandacht op iemand kunnen ves tigen, terwijl jongens van 15 16 jaar door .eerst een stuk in de kraag te drinken en dan met een orkestje mee te doen, wel waar dering kunnen vinden. Begrijpt men dan niet dat als men mu ziek speelt die niet direct teenagermuziek is, men toch stil moet zijn in de zaal? Kunnen de organisatoren als men van tevoren door ervaring al weet dat men teenagers krijgt hiervoor geen maatregelen nemen? Of wil men op een song- en muziek festival (men weet waarschijnlijk niet wat muziek inhoudt) alleen maar muziek horen die veel op platen verkocht wordt? Dit moet men dan ook van tevoren bekend maken, dan kunnen wat oudere mensen thuisblijven die ook graag wat andere mu ziek willen horen. Hierbij komt dan nog het dreigen met politie en brandweer, wat de meeste jongelui nog mooi vinden ook. Heeft dit geen invloed op de spelers en jury die zo iemand moeten kunnen beoordelen? Dit kan men toch zeker niet wanneer men aan het praten, fluiten enz. is. Deze lessen van de festivals van de laatste weken kunnen de organisatoren voor een volgend festival wel ter harte nemen wil men het muzikaal peil hier in west-Brabant op een hoger plan onder de jeugd brengen BREDA 17-JARIGE LUISTERAAR BEDRIJFS- EN ZOMERAVONDVOETBAL (III) Wie kaatst heeft ballen te verwachten, is een algemeen gezegde, en het verraste mij zelfs al er dat er zaterdag 31 maart geen reactie was gekomen op mijn ingezonden stuk van 24 maart. Maar het schrijven van zaterdag 7 april ondertekend door de heer C. rechtvaardigt mijn gevoelens om even hier op terug te komen, omdat ik in de heer C. één man zie, die voor een rede niet vatbaar is en woorden gaat gebruiken die ik niet heb geschreven. Want, schrijft de heer C. in zijn tegenverweer: Allereerst toont deze heer zich verbaasd, dat er nog enkele domme mensen zijn. Deze zin is in mijn schrijven niet te vinden, wel. dat geachte schrijvers er met hun zienswijze wat bedrijfs- en zomeravond voetbal betreft ver naast waren. Maar dat is niet hetzelfde. Een andere zienswijze be tekent geen domme mensen. Verder hoopt de heer C. dat alle amateur* verenigingen één lijn zullen trekken, om de bedrijfs- en zomeravondvoebal te boy cotten. Deze zinsnede getuigt van een karak terloos iemand, die alles wil afbreken, waar jaren terug de voetbalverenigingen bij de KNVB op aangedrongen hebben nl. bedrijfs- en zomeravondvoetbal tot stand te brengen. OOSTERHOUT. M. J. PROOSTEN NIET IN MIJN DICTIONAIRE (II) Tot mijn verbazing las ik in „Papier voor uw pen" dat ik tot de „boerenhufters" be hoor. Dat was tenminste het grote woord van die klerk. Ik denk dat deze persoon nog nooit Limburg gezien heeft. Wat die Limburgse militairen uithaalden, daar zal die klerk zich wel te groot voor hebben geacht. Maar dat is helemaal geen reden, om ons „boerenhufters" te noemen. Daar ik ook van het zuidelijkste deel van het „bronsgroen eikenhout" af kom en daar geboren en getogen ben, wil ik deze persoon uitnodigen om samen met die „Westbrabantse Limburger" en ik daarbij naturlijk eens in Limburg carnaval te gaan vieren. Maar hij moet er wel rekening mee hou den dat het geen dweilen is. maar flink en netjes uitgaan. Dan weet hij misschien hoe Limburg er uit ziet' BREDA EEN SCHINNÖST FEEST IN LAGE ZWALUWE (III) Door berichten in de rubriek „Papier voor uw pen" werd ik er opmerkzaam op ge maakt. dat er de laatste maanden iets aan de hand is met de harmonie „Deugd ver edelt de kunst". Na het artikeltje „Feest in Lage Zwaluwe II" gelezen te hebben verwachtte ik hierop de volgende week een reactie van het be stuur van de harmonie te zullen zien. Het verbaast me eigenlijk dat dit niet gebeurd is. Wat moet men nu geloven van de geruchten die de ronde doen over het beleid van sommige bestuursleden in het afgelopen jaar? Waarom geeft het bestuur van de har monie geen openlijke verklaring in deze rubriek om alle lasterpraatjes de kop in te drukken? Of zouden het toch geen laster praatjes zijn? HAARLEM EEN DONATEUR GROSLIJSTSTEMMING KVP IN LAGE ZWALUWE Tot mijn grote verbazing heb ik moeten constateren bij de groslijststemming te Lage Zwaluwe, dat geen der plaatsvervangers daarop stond vermeld, wat heel gewoon is. Wat ziet men echter in de beide andere kerkdorpen Moerdijk en Hooge Zwaluwe? Daar staan de plaatsvervangers wel ver meld, of zijn dat allemaal kandidaten? In Lage Zwaluwe waren er personen die een blanco stembiljet kregen, wat niet mag voorkomen. De leden hebben ook nimmer kennis kun nen nemen hoeveel stemmen iedere kan didaat had verworven en hoeveel ongeldige stemmen er waren. Ieder lid heeft er toch recht op dit te weten? LAGE ZWALUWE B. H. V. d. VEEKE DANSPERIKELEN Oosterhout heeft naar alle waarschijnlijk heid een teveel aan dansgelegenheden. Naar ik uit onze streekbladen en eigen opgedane ervaring meen, doet onze overheid tenminste alle moeite ons daarvan te overtuigen. Nu is het ook zo, dat een vereniging van jon geren van om en nabij de 700 leden met een geregelde opkomst van 250 a 350 leden weinig reden van bestaan heeft. We kunnen beter een uur of wat in de rij staan net als vroeger en als we geluk hebben en we kunnen binnen na 'n anderhalf uur, gaan we heerlijk als haringen in een tonnetje gepakt „dansen". Een prachtig staaltje van wijs beleid. Of we gaan weer bij gebrek aan iets anders buitenaf, is alles weer prettig geregeld en heeft er niemand bemoeienis meer mee! Is dit de enige opzet, of wil men vaders die hun kinderen onder 18 jaar niet in de hand kunnen houden, wat meer rust verschaffen? Laten we hopen dat hier iets verandert. OOSTERHOUT 'N TWEN (Advertentie) zes dagen werken gerepareerd wor- (Van een financiële medewerker) Zoals ook het voorjaar de laatste weken op zich heeft laten wachten, brak ook op de effectenbeurs het zonnetje nog niet door en de stemming ter beurze is de laatste tijd dan ook vrij lusteloos. Boden de meeste aandelen tot eind maart nog enige weerstand, daarna was de fut er geheel en ai uit en traden sterke koersdalingen op, vooral in de sector der internationale fondsen. In het vinden van oorzaken is men over het algemeen wel sterk, maar veelal houden de argumenten niet langer stand dan een paar dagen om daar na weer plaats te maken voor nieuwe. Op langere termijn zijn er toch wel een paar punten aan te wijzen, die de aandacht verdienen en die wellicht een verklaring kunnen geven. In de eerste plaats de kosten stijgingen. In het afgelopen jaar hebbèn vele loonsverhogin gen plaatsgevonden, die tezamen met het invoeren van de vijfdaagse werkweek tot aanzienlijk hogere kosten hebben geleid, daar veelal het percentage van de arbeidsproduktivi- teit werd overschreden. Met het korter werken komen ande re, niet direct zichtbare kostenfactoren naar voren, die van grote invloed zijn op het totaal. We denken hier bijvoorbeeld aan de transportkosten. Vele vrachtauto's staan nu twee dagen per week in de garage en daar naast moet er dan nog tijd gevonden worden voor het verrichten van even tuele reparaties, die vroeger op zater dag geschiedden. Bij onze oosterburen, waar men met hetzelfde vraagstuk kampt is er dari ook al sprake van de wederinvoering van in garages waar vooral vrachtauto's den. Een tweede oorzaak voor de koersdalingen moet worden gezocht in het buitenland. Nederland heeft een „open econo mie", wat wil zeggen, dat wij voor een zeer groot deel zijn aangewezen op de handel met het buitenland. Elke opwek king of terugslag aldaar wordt met de goederen over onze grenzen gebracht en de invloed is des te groter naarmate ze uit het land komt, waar we het meeste op zijn aangewe zen. Dus onze grootste handelspartner en dit is West-Duits- land. Daar heeft minister Erhard waarschuwende woorden laten horen. Deze minister, die vooral bekendheid heeft ge kregen als de grote stimulator van het Duitse „Wirtschafts- wunder", heeft nu niet geschroomd om het Duitse bedrijfs leven te waarschuwen, dat nu Duitsland zo langzamerhand weer op internationaal niveau komt en de stroom arbeiders uit het Oosten is gestopt, men de kosten goed in de gaten moet houden om te voorkomen dat Duitsland in de beruchte spiraal van hogere kosten hogere prijzen enz. raakt, waar door de concurrentiepositie snel wordt aangetast. De eerste „straffen" zijn ook al uitgedeeld toen ondanks deze waar schuwing, verschillende autofabrikanten, w.o. Volkswagen, toch besloten om de prijzen van hun auto's te verhogen. Toen zijn de invoerrechten op auto's verlaagd om de buiten landse concurrentie de gelegenheid te geven hun Duitse col lega's weer op het rechte pad te helpen door een verscherp te concurrentie op de Duitse automarkt. Al dit spektakel heeft zijn uitwerking op de Duitse beurzen niet gemist en de koersen daalden er vrij scherp. Dit heeft weer gevolgen ge had voor ons land waar de koersen ook onder druk kwa men. Men neemt nu een afwachtende houding aan. Voor een enkel aandeel komt er naast deze algemene factoren nog een bijzondere factor bij, zoals bij Philips. Hier heeft men een grote uitgifte van aandelen aangekondigd, waarbij echter de koers van uitgifte nog niet is vermeld. Deze onzekerheid deed de „Flippen", zoals men op de beurs zegt, duikelen van een koers van boven de 1000 procent tot rond de 900 procent. Dit was dan ook de grote zondebok voor de daling van het indexcijfer, dat het Algemeen Nederlands Persbureau (A.N.P.) samenstelt in samenwerking met het Centraal Bureau voor de Statistiek (C.B.S.). Hieronder ge ven we het verloop van dit indexcijfer, waarbij ook andere sectoren van de beurs zijn opgenomen. A.N.P./C.B.S. beursindex 1953 100 begin '61 begin '62 30-3-62 15-4-62 Algemeen 397 409 416 401 Intern, concerns 565 563 570 547 Industrie 333 369 381 370 Scheepvaart 177 183 174 164 Banken 220 255 266 260 Handel enz. 150 161 168 162 Hieruit blijkt, dat de daling in de afgelopen weken vooral is geweest bij de internationale concerns en bij de scheep vaart en dat pas in de laatste twee weken de andere secto ren zijn meegegaan. Bij de scheepvaart is de daling wel direct te verklaren uit de bijzonder slechte resultaten van het afgelopen jaar en de klad die daar nog steeds in de vrachtenmarkt zit. Van de overige bedrijven is het re sultaat niet zo erg ongunstig als men alleen op de uitgekeerde dividenden let. De Rotterdamse Bank n.v. geeft in een overzicht over de afgelopen drie maanden aan dat van 129 Nederlandse ondernemingen er 42 (vorig jaar 54 een hoger dividend gaven, 34 (40 het dividend onveranderd lieten 24 (6 het dividend verlaagden. De verlagingen zitten vooral bij de scheepvaart, de verhoging en zijn ver spreid over verschillende industrietakken. Het rendement toont echter een duidelijke daling, want de betere resultaten waren reeds in de stijgende koersen van het afgelopen jaar verdisconteerd. Dit rendement be draagt nu 3,7 procent voor een gemiddeld Nederlands aan deel, tegen 4 procent op het eind van het afgelopen jaar, maar ook in maart van het vorige jaar was het reeds 3,7 procent, waarmede toen reeds een laagterecord van na de oorlog werd bereikt. De stemming in het bedrijfsleven is overigens niet som ber, zoals nog blijkt uit de jongste conjunctuurtest van het C.B.S. Dit is een onderzoek dat het C.B.S. sinds het begin van dit jaar maandelijks verricht, waarbij van een groep van bedrijven gegevens wordt gevraagd omtrent orderposi tie, orderontvangst, voorraadgrootte en arbeidsbezetting. Zo heeft men snel indicaties omtrent het algemene conjunctuur verloop in de industrie. In maart stegen de orders nog steeds, al komt de voornaamste vraag uit het buitenland. De orderpositie in de consumptiegoederenindustrie, die voorna melijk voor het binnenland werkt, was iets ongunstiger dan in februari, maar erg mopperde men nog niet. Voor wat betreft de voorraden vond 25 procent der ge vraagde ondernemingen deze aan het eind van de maand maart te hoog, 15 procent vond ze te laag en 70 procent vond ze normaal, waarbij dus het laatste wel de boventoon voerde. De aarzelende beursstemming moet dan ook niet direct verklaard worden uit de berichten uit het bedrijfsleven, maar meer uit de internationale factoren, waarbij met name de ontwikkeling in Duitsland, die van grote invloed is op de E.E.G., nauwkeurig moet worden gevolgd. (Advertentie) MET EEN PARTICIPATIEBEWIJS deelt uw vermogen in de groei ven het Nederlandse en internationale bedrijfsleven Huidige beursnotering ca f 150.— per fractie (Van onze correspondent in Australië) Toen de heer P. L. Kapteyn besloot om naar Australië te trekken, had hij in geen enkel opzicht een richtlijn in welke richting hij zich wat zijn werk betreft, zou begeven. „Ik wist eigenlijk niet eens of er op radiogebied in dat land mogelijkheden aanwezig zouden zijn en toch had ik ver trouwen in het jonge land", zo bekent hij. Het is uiteindelijk allemaal nogal mee gevallen. Allereerst het werk. Binnen een week stond de heer Kap teyn in een van de grootste radiofabrie- ken van Australië. Dc televisie was nog vrijwel onbekend doch ook daarin is de heer Kapteyn nu „meegegroeid". „Ik heb het erop gewaagd en het is best uitgekomen", zo constateert hij. De heer Kapteyn woonde in Vlissin gen aan de Quakkelaarstraat. „Misschien heb ik het mis gezien, maar ik zag toen in mijn beroep van radio monteur weinig heil", aldus motiveert hij zijn emigratie. Met vrouw en dochtertje van 4 jaar stapte hij op het schip. Het was nog in de tijd van de „voor trekkers" onder de emigranten, nu bijna 10 jaar geleden. Werken - staken Toen dc heer Kapteyn ging werken, deed hij een vreemde ervaring op. Want na vier dagen brak in de fabriek een staking uit „Waarom wist ik eigen lijk niet eens, want van de taal wist ik heel weinig. Misschien is dat ook mijn geluk geweest want ik ging de volgende dag naar een andere fabriek en daar werd ik meteen aangenomen. En'dat is eigenlijk beslist in strijd met de voor schriften van de vakbond", zo lacht de heer Kapteyn. Maar goed, hij moest wer ken, want het kamp was nu niet direct een pretje. „Het was toen niet zoals nu, dat je als je in Australië arriveert, meteen al een aardige cent in je handen gestopt krijgt. Toen we Nederland verlieten moesten we eerst alle belastingschulden voldoen en er werd nagegaan of er nog niet iets ex tra's van je gehaald kon worden. Ook Aanpakken was de boodschap, doch het echtpaar Kapteyn kreeg wat het wenste: een eigen woning met fraaie tuin. de reis moest je zelf volledig betalen. Uitgeschud verlieten we Nederland en dus had ik hier ook geen keus. Aanpak ken was de boodschap. Dat deed de heer Kapteyn dus. Merkwaardig genoeg bleef hij in de tweede fabriek ruim vijf jaar al waren daar ook de nodige stakingen. Van radio naar t.v. In die tijd was de televisie in Austra lië pas in opkomst. Dat wil zeggen: niet alleen wat de stations betreft, doch ook de bouw van toestellen. Die enorme en snelle groei maakte de heer Kapteyn mee. In een fabriek die zich vooral toe legde op de bouw van tv-toestellen kreeg hij een leidende functie. „Toen bleek me eigenlijk pas, hoever we in Nederland op technisch gebied Australië vooruit waren", zo vertelt de heer Kapteyn. „Mijn kennis kwam uit stekend te pas. Terwijl de meeste Austra lische monteurs nog een opleiding moes ten ondergaan, wist ik er bijna alles reeds van en dat gaf me een pracht kans. Die hebben de Australiërs me ook royaal gegeven", bekent hij. „Je moet allerminst proberen om indruk te maken hier, dan loopt het verkeerd. Wanneer je echter kunt tonen wat waard te zijn, en bo vendien met de mensen behoorlijk om kunt gaan en je weet je aan te passen, dan is er geen vuiltje aan de lucht", zo zijn de ervaringen van de heer Kapteyn. Hij benutte dit alles en enkele ja ren geleden werd hij dan ook belast met de technische leiding der fabriek. De televisie beleefde een ontzettend snelle groei. Rond steden als Sydney en Melbourne zijn nu reeds drie verschillende tv-sta- tions en over het gehele land verspreid enkele tientallen. Doch lang niet overal is er een ontvangst mogelijk zodat steeds meer stations worden bijgebouwd en nieuw terrein voor toestellen wordt open gelegd. „Dit is de betekenis van een jong land; er is nog iets nieuws te brengen en de mogelijkheden zijn niet aan een eind" zegt de heer Kapteyn. Hij heeft er de voor delen van ondervonden. Horizontaal: 1. Die vaderlander ver schuilt zich in het drietal met een kraan. 4. Die caféhouder heeft net een streep te veel om tot die stand te horen. 7. Een muziekinstrument in Tiel, dat staat vast. 8. Ons inziens heeft die teint iets met die aantekening te maken. 11. Hij is zo mak, dat je hem ongekeerd in je zak steekt. 14. Is dit dier in de klas? 15. In die bergweide zit een jong van dat soort. 16. Die met 1000 door elkaar gooien dat is het zelfde. 17. Als je een stoot wil geven ben ik er voor. 19. Jk zucht eens want het is puur egoisme. 22. Dit gros. doet je behoefte krijgen aan iets. 23. Zou die ton al waarde hebben? 24. Gooi er ander door dan is het bruikbaar voor een uurwerk. Verticaal: 1. Hij nam een pas, en het De speciale, door de Verenigde Naties ingestelde commissie voor de door Bel gië beheerde gebieden van Roeanda en Oeroendi heeft in de Ethiopische hoofd stad Addis Abeba bekendgemaakt, dat deze strepen op één juli a.s. zelfstandige staten zullen worden. De bekendmaking werd uitgegeven na de slotzitting in het overleg tussen de commissie en leiders van Roeanda en Oeroendi. Er wordt onder meer in ge zegd, dat deze leiders zich krachtig heb ben uitgesproken tegen een gemeenschap pelijk buitenlands- en verdedigingsbe- jwas feest. 2. Die nar zit midden in die |race, dat is ook een manier. 3. A. In Tiel kun je die takel vinden.4. Die zak is van Ko, de buitenlander. 5. To in het mos, dat kan heet zijn. 6. Hij is alleen, dat staat vast. 9. Een vreemde munt in mei, is dat soms een beroep of liefhebberij? 10. Als je het goed beschouwt is deze ri vier maar een dunne. 12.Hij, die au roept, moet vaarwel zeggen. 13. Slechts een let ter verschil met die godheid, maar zo veel vreselijker. 14. Laat Dos nu maar ten strijde trekken. 17. Een vogel duikt in die muziekterm, toch is hij een leer ling. 18. In deze plaats komt men achter om. 19. De Ier maakt een onbep. voor- naamw. 20. Die afgekorte titel met een voorzetsel maken muziek. 21. Deze nau we doorgang is er niet voor. OPLOSSING Horizontaal: 1. pret; 3. loper: 5. naam; 7. ore; 9. ode; 11. in; 13 lood; 15. ster; 16. as; 17. laks; 19. lomp; 21. kader; 23. komma; 27. ree; 28. sater; 32. ga; 33. sta; 35. sla; 36. no; 37. lak; 38. boa; 39. s.g.41. gal; 43. man; 45. ed; 47. trees; 49. ram; 51. pover; 53. koran; 54 pint; 57: oslo; 60. la; 61. eend; 63. krop; 65. fa; 67. era; 68. ora; 69. piet; 70 tar we; 71. taag. Verticaal; 1. pui; 2. tolk; 3. leo; 4 rot- 5. nero; 6. mis; 8. ros; 10. dei- 12 nl' 14. daar; 15. slee; 16. a.p.; 18. arm; 20' ÏÏat:.,22' d™; 2,3' kg' 24' oa': 25- m- s. 26. atlas; 28. slaap; 29. aa; 30. en; 31. r.o.34. aal; 35. som; 39. st; 40. gr- 41. ge; 42. dar; 44. no; 45. ee; 46. dr' 48 ele; 49. rood; 50. mank; 52. vel; 54. pa- 55. neet; 56. ter; 57. oor; 58. spat; 59. of; 60. lap; 62. nat; 64. roe; 66 alg.

de Stem | 1962 | | pagina 17