De E.E.G. heeft dan de grotere zorgen aardappelprijs U kiest natuurlijk de ILFORD SPORTSMAN aan West-Duitsland werkt elektrificatie Bundesbahn Ga op stap met STAPPERS Radio-actief afvalwater afvoeren naar zee VOOR NIETS 3 Maanden lang PROGRAMMA VERSLINDT MILJOENEN MARKEN ZOON VAN STALIN GESTORVEN ib Met een paraplu onder een lek dak Engeland die het speelt een rol stuk bederft dat kunt u ook zi|n! dit zijn de winnaars van de eerste week staat u hier de volgende week bij? Publiek wil smaaksensaties vooral bij medicijnen chalet kaas Landbouw het slachtoffer? elke dag een FIETS stappers standaard 15 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 19 APRIL 1962 15 Invoerrecht Graanprijs JE ZIET ZE WEER STEEDS MEER!! Wenselijk Kauffman krijgt twintig jaar Fusie in luchtvaart W etenschappelij ke opvoeding" Goede fee was oplichtster Ster stomme film overleden Wegens mislukte invasie Cuba wil van VS schadevergoeding Thee bracht redding KAMER VRAAGT afschaffing van weeldebelasting op auto's Kandidatenlijst te laat ingeleverd (Van onze landbouwmedewerker) De enigszins overdreven zorg, die de Nederlander zich thans maakt om de fantasieloze aardappel in zijn saaie menu, mag ons niet doen vergeten, dat er in de ontwikkeling van de EEG een paar dingen aan de hand zijn, die voor ons land veel meer betekenis hebben dan de aardappel. De snelheid, waarmede de aardappel in, en de EEG uit de publiciteit is geraakt doet ons denken aan iemand, die bij een regenbui zich wel zorg maakt om zijn paraplu, welke hem droog kan houden onder een lekkend plafond, maar die vergeet het dak grondig te laten repareren. rustig kunnen leven, Er zijn namelijk in de EEG een paar dingen aan de hand, die levensgevaarlijk kunnen zijn voor onze landbouw. Als men daarbij in het oog houdt, dat onze land- en tuinbouw altijd nog ongeveer 3 procent van onze export verzorgen, kan men wellicht begrijpen, dat deze ontwikkeling van meer belang voor de hele welvaart van Nederland is dan ge durende enkele weken een dubbele prijs van de aardappelen. Het eerste punt in de ontwikkeling van de EEG is de wens van Engeland om zich aan te sluiten en de voorwaarden, die het daarbij wil stellen. Na zeer zwa re en moeitevolle onderhandelingen was op 14 januari het besluit gevallen, dat binnen de zes landen een stelsel van hef fingen alle andere beschermingsmaatre gelen zouden vervangen; en daarbij, dat deze heffingen in de loop van acht jaar zouden verdwijnen. Bij de besprekingen over de toetreding is Engeland nu met een paar wensen gekomen, die de resul taten van Brussel voor een deel weer ongedaan zouden maken en de uitwer king er van sterk zouden vertragen. En geland wil namelijk een verlenging van de overgangsperiode voor de tuinbouw en een wijziging van de heffingen voor varkensvlees en eieren. Het motief hier van is, dat de Engelse landbouw van een zodanige constructie is, dat het de moeilijkheden van de gemeenschappe lijke markt niet aan kan. Deze voorwaarden zijn voor de Neder landse land- en tuinbouw niet te aan vaarden. Engeland heft op de groenten een invoerrecht, dat 50 tot 100 procent van de waarde bedradèt. Achter deze muur heeft de Engelse tuinbouw wel maar niet kunnen leren wat zaken doen eigenlijk is. Dit land zal nu toch zelf de gevolgen van zijn eigen politiek moeten dragen als het wil toetreden tot de EEG, en deze ge volgen niet moeten afwentelen op de an dere landen. Hetzelfde geldt min of meer voor varkensvlees en eieren. Men kan niet met zware subsidies zijn overschot ten uitvoeren en dit systeem blijven vol houden als men toetreedt tot een ge meenschappelijke markt. Engeland heeft dank zijn bescherming van zijn boeren enkele jaren terug met zijn gesubsidieer de eieruitvoer de markt van Europa kunnen bederven. Het moet nu niet pro beren dit vol te houden. Daarenboven is er bij inwilliging van de wensen van Engeland groot gevaar voor overpro- duktie van eieren en varkensvlees. Dat zou voor niemand gunstig zijn. Daarnaast heeft Engeland de wens ge uit te blijven eten van twee walletjes, al heeft het dit natuurlek niet zo cru geformuleerd. Het wil namelijk zijn han delsbetrekkingen met de landen van het Gemenebest op dezelfde wyze hand haven als tot nu toe. Dit is uiteraard onmogelijk. Ofwel het een, ofwel het an der. Niemand kan in dit leven twee din gen tegelijk hebben; ook Engeland niet. Terecht heeft het Landbouwschap dan ook op deze wens gereageerd met de op merking; Als je met de hele wereld komt aandragen, dan moet er een op lossing gevonden worden in een verdrag dat de hele wereld omvat. Binnen het raam van de EEG kun je nu eenmaal geen oplossingen vinden voor wereld problemen. is deze bepaling verdwenen. Elk land kan zich van de bestaande toestand los maken en zelf bepalen hoe hoog de be scherming moet zijn. Wel kunnen andere landen dan in beroep gaan bij de Euro pese Commissie en bij de Raad; deze moeten er op toezien, dat de bescher ming niet wordt vergroot. In plaats van de directe weg, zoals die was uitgestip peld in de overeenkomst van 14 januari, heeft men nu dus de indirecte weg ge kozen. Dit maakt de zaak moeilijker en ingewikkelder, en dus ook gevaarlijker Daarenboven is de norm voor de Euro pese Commissie tamélijk vaag geformu leerd. Het zal op den duur natuurlijk wel in orde komen, maar het kost heel wat meer moeite. De bepalingen van de overgangstijd zijn voor onze landbouw toch hier en daar al ongunstig. Daarom moet hij deze ontwikkeling goed in het oog houden. Volledigheidshalve zij hierbij vermeld, dat de veranderingen ten opzichte van de bescherming niet gelden voor groen ten en fruit. De gevaren liggen hier dus minder bij de tuinbouw dan bij de land bouw. Een van de elementen die de hoogte van de heffingen voor veredelingspro ducten, dus voor varkensvlees, slacht- pluimvee en eieren, bepalen is de graan prijs in de verschillende landen. Er moet een norm worden vastgesteld, die bepaalt hoeveel kilo graan nodig is om (bijvoor beeld) een kilo varkensvlees te produ ceren. Op basis van het verschil in graan prijs wordt dan de heffing vastgesteld. De Duitsers schijnen nu bezig te zijn om niet het verschil in graanprijs, maar het verschil in voederkosten als basis te ne men. Hoe meer graan men dan voert om een kilo vlees te krijgen, hoe groter ook het verschil in kostprijs wordt, en hoe hoger dus ook de heffing. Dit be tekent dat het voordeel van de rationele produktie helemaal verloren gaat. Het niet-rationele voederen en de verhoging van de kostprijs, die daarmee gepaard gaat, wordt dan opgevangen door een hogere heffing aan de grens. Onze Ne derlandse boeren, die al sinds jaar en dag te maken hebben met harde en koud-zakelijke buitenlandse markten en die het kunstje van voordelig voederen wel hebben moeten leren, hebben dan niets aan hun ervaring en goed inzicht. Ook dit zal Nederland moeten trachten te voorkomen. Wat we niet goed begrijpen is, dat de consument al deze dingen zo maar over zich heen laat gaan en blijkbaar ook weinig belangstelling heeft voor datgene wat men op lange termijn met zijn huis houdgeld gaat doen. Alles komt in het geweer als door natuurlijke oorzaken van klimaat en weer de aardappelen duur worden, maar niemand schijnt het te interesseren dat het varkensvlees in Europa duur blijft omdat de Duitse boer te zwaar beschermd moet worden. Met andere woorden: wij begrijpen niet dat iemand bij het lekken van het dak wel zijn paraplu nakijkt om binnen droog te kunnen zitten, maar er niet aan denkt dat het dak van meer betekenis is dan de paraplu. (Advertentie) (Advertentie) Het toetreden van Engeland tot de EEG is wenselijk om tal van motieven; vooral ook om politiek redenen. Maar hieraan mag de landbouw niet worden opgeofferd. Daarom is het bijzonder goed, dat het Landbouwschap deze din gen scherp in de gaten houdt en duidelijk aan de regering heeft laten weten, wat het over deze ontwikkeling denkt. Er is nog iets anders aan de gang, dat even gevaarlijk is. Op 14 januari is over eenstemming bereikt tussen de minis ters van de EEG-landen. De juiste tekst van de verordeningen moest uiteraard nog op papier gezet worden. Dat is in de loop van de afgelopen maanden ge beurd en de verordeningen zijn thans voor de dag gekomen. Het blijkt nu dat er een paar lelijke dingen in voorkomen. Er was namelijk afgesproken, dat bij het in werking treden van de verorde ningen over de heffingen de zes landen hun land- en tuinbouw niet sterker mochten gaan beschermen, dan zij tot op dat tijdstip hadden gedaan. De bedoe ling is immers, dat tussen nu en 1970 de bescherming helemaal zal verdwijnen. Het is dus volkomen logisch, dat de lan den deze overgangstijd niet beginnen met een sterkere bescherming dan voorheen In de tekst van de verordening echter Zwak radioactief afvalwater af- water moet tegengaan. Tenslotte is de komstig van het onderzoekcentrum leiding V°°rzien van ee" bewa5enin« van het „Reactor Centrum Neder land bij Petten in Noord-Holland, zal naar zee worden afgevoerd. Nog dit jaar zal een speciaal daar voor te construeren, vier kilometer lange leiding voor de lozing van dit zwak radioactief afvalwater worden aangelegd. De hiervoor noodzakelijke hinderwetvergun ning is dezer dagen verleend. De mogelijkheid tot het afvoeren Z^e jVan.. zwak radio-actief afval water is destijds een der overwegingen geweest bij de keuze (in 1956) van het terrein in Petten voor de vestiging van net onderzoekcentrum. Teneinde te ko men tot een veilige lozing in zee van zwak radio-actief afvalwater, waaraan naar verwacht wordt de eerstvol- £™e ïaren een zeer geringe behoefte zal bestaan, is met de betrokken over heidsinstanties overleg gepleegd. De door de gemeente Zijpe verleende hin derwetvergunning tot lozing in zee is vejstrekt in overeenstemming met de arbeidsinspectie in Haarlem, met de farmaceutische inspectie van het staats toezicht op de volksgezondheid en met net rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater. De te leggen leiding zal bestaan uit een plastic-binnenbuis. Hieromheen zijn, gescheiden door elektrisch isolatiemate riaal, twee lagen dun koperstrip gewik keld. Wederom gescheiden door isolatie materiaal bevindt zich hieromheen een loodmantel die het indringen van zee (van zaterdag 31 maart t/m 30 juni'62) heeft iedereen die dan een nieuwe fiets koopt, de kans die fiets (plus bijbehorend extra toebehoren) cadeau te krijgen ZATERDAG 30 MAART mevr. C. Schuurbiers-Adriaansen Wikkelaan 10, Bergen op Zoom MAANDAG 2 APRIL de heer R C. G. Ninaber F. Scholtenstraat 27 b, Vlaardingeil DINSDAG 3 APRIL mej. R. Verkaart Karei Doormanlaan 105, Rijswijk WOENSDAG 4 APRIL de heer W. Westendorp Hauwertstraat 10, Medemblik DONDERDAG 5 APRIL de heer E.G. A. Scheerder Poulinkstraat 29, Almelo VRIJDAG 6 APRIL de heer G. Dikken Boekeloseweg 74, Hengelo (O) (vraag uw fietsenhandelaar inlichtingen) Een Amerikaanse krijgsraad heeft gis teren in Wiesbaden de 43-jarige kapitein van de Amerikaanse luchtmacht Joseph Kaufman tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld wegens het verraden van defensiegeheimen in het bijzonder over Amerikaanse luchtbases aan Oostduitse agenten. Kauffman had verklaard niet schuldig te zijn. De krijgsraad achtte bewezen, dat hij in 1960 tijdens verlof in Oost- Berlijn met Oostduitse agenten had ge sproken en hun geheime gegevens over militaire installaties van de Amerikaanse luchtmacht had verstrekt. Na voorlezing van het vonnis salueerde Kauffman voor zijn rechters, hoewel dit recht aan Amerikaanse militaire gevan genen wordt ontzegd. De acht rechters hadden een uur en twintig minuten nodig om tot formule ring van hun vonnis te komen. Kauff man is ook oneervol uit de dienst ont slagen, en kan geen aanspraken meer maken op uitkeringen. Aandeelhouders van de American Air lines hebben met overweldigende meer derheid van stemmen besloten een fusie aan te gaan met de Eastern Air Lines, waardoor 's werelds grootste luchtvaart maatschappij zal ontstaan. (Advertentie) met „alles in een" sneltransport, 2,8 lens en grote, goudgecoate liinkaderzoeker. Met een De kleine Ann Minchin van vier en haar broertje Thomas van twee, hoor den nooit van het bestaan van Sinter klaas of hun verjaardagen, omdat hun ouders hen „wetenschappelijk" opvoed den in een donker gemaakt huis, dat van de buitenwereld was afgesloten. De zonderlinge geschiedenis kwam aan het licht, toen de ouders van Ann en Thomas, de heer en mevrouw Ro bert Minchin, voor de magistraat van Barking moesten verschijnen terzake van verwaarlozing van hun kinderen. Minchin, die werd beboet met tweemaal vijf pond sterling, zei dat hij zijn kin deren het bestaan van Sinterklaas en Kerstmis onthield, omdat hij dit „leu gens" vond. „Aangezien we leven in een eeuw van wetenschap, voeden we onze kinderen wetenschappelijk op," zei Minchin. Om de „leugens" buiten de deur te houden, hield het echtpaar Minchin de gordijnen dicht en het kunstlicht aan. Zij zijn uit de ouderlijke macht ontzet, ook omdat hun kinderen aan ondervoe ding leden. Mevrouw Vera Kilby was tot voor kort de goede fee van Leicester in Engeland, nooit te gierig om behoefti gen en om fondsen verlegen zittende verenigingen te helpen. Ook haar aan de roulette verslaafde vader klopte nooit vergeefs bij zijn dochter aan. Niet zelden gaf ze hem twaalf pond om hem zijn jeneverfles en fiches te laten. Maar het begon langzamerhand arg waan te wekken dat „Lady Bountiful", zoals ze werd genoemd, zo met geld kon smijten terwijl ze op haar kantoor maar negen pond per week verdiende. En zo kwam uit, dat mevrouw Vera Kilby over een periode van veertien jaar de lingeriezaak waar ze voor werk te voor een gemiddelde van veertig pond per week had opgelicht. In totaal heeft de tot vier jaar ge vangenisstraf veroordeelde vrouw naar schatting dertigduizend pond van haar werkgever ontvreemd. van staaldraad en van een bekleding van gebitumeerde jute. De lagen ko perstrip, die zich om de plastic-buis bevinden, zullen gebruikt worden voor een elektrische detectiemethode waar mee kan worden nagegaan of de leiding geheel intact is. De leiding zal per schip worden aangevoerd en op de bo dem worden uitgelegd. Met een speci aal ontwikkelde spuitmethode zal de leiding daarna enkele meters onder de zeebodem worden ingespoten. Aan het einde van de leiding zal een zogenaamd spuitstuk worden bevestigd om te bewerkstelligen, dat het afval water onmiddellijk met zeewater wordt verdund. Binnen enkele meters van het spuitstuk wordt op deze wijze een ver dunning verkregen, die eenzelfde orde van grootte heetf als de gemiddelde radio-activiteit van regenwater thans. De getij stroom en de door de wind veroorzaakte stromingen zullen tot gevolg hebben dat binnen enkele kilometers een verdere verdunning optreedt. Dit is gebleken uit bere keningen en metingen van de rijks waterstaat. De radio-activiteit zal dermate gering zijn, dat opneming door vissen, garnalen, mosselen en zeewier niet meetbaar zal zijn. Van de zijde van de stichting „Reactor Centrum Nederland" en door de over heid zullen controle-metingen worden verricht. Men verwacht, dat de behoefte tot lozing van zwak radio-actief afvalwater in zee niet meer zal bedragen dan 15 millicurrie per dag in een concentratie van 200 microcurie per kubieke meter. Dit houdt in, dat deze 15 millicurie zich in minstens 75 kubieke meter water moeten bevinden. Een van de grootste limonadefabrieken in de wereld heeft onlangs onthuld, dat de smaakdeskundigen van deze fabriek van oordeel waren, dat oude recepten dienden te worden gewijzigd en dat men inmiddels ook tot deze verandering was overgegaan. Voor heen was hun produkt, zoals zovele limonades, noch zuur, noch zout. Nu is de limonade echter wat scherpen bijtend geworden en slechts matig gezoet Experts op het gebied van de smaak komen trouwens meer en meer tot de overtuiging, dat het publiek meer smaaksensaties wenst. Zij wyzen in dit verband vooral op de successen met abnormaliteiten zoals pepermunt ijs, mentholsigaretten, dranken, die smaken naar sinaasappelen of aard beien, gemberbier, enz. Een groot Westduits concern heeft een „bibliotheek" van meer dan 4000 smaken van whisky tot kaas. Va nelke smaak heeft men recepten. De smaak „wilde kersen" wordt bijvoorbeeld verkregen door een extract van wilde kersen met toevoeging van synthetische stof alsmede kleine hoeveelheden geurige chemicaliën, zoals vanille. Ook wordt er wel sinaas appelsap bijgevoegd, maar de verdere toevoegingen worden geheim gehouden. Smaken van voedsel zijn bijzonder be langrijk, maar evenzeer is dit het geval met de smaak van medicijnen. Doktoren weten namelijk maar al te goed, dat als een medicijn onaangenaam smaakt de patiënt nogal eens nalaat het medicijn regelmatig in te nemen. Met behulp van allerlei chemicaliën wordt thans door al lerlei geneesmiddelenfabrieken meer en meer getracht de smaak van de medi cijnen zodanig te veranderen, dat deze aanvaardbaar wordt. Zo stelde een grote fabriek onlangs tegen kou een genees middel samen, waarin sodium salicylate Eigen buitenlandse dienst) Met zekere trots heeft de pre sident van de Deutsche Bundes bahn dezer dagen medegedeeld, dat in 1968 het gehele spoorweg net in het Land Noordrijn-West- falen geëlektrificeerd zal zijn. Het klinkt in Nederlandse oren misschien een beetje vreemd, dat men zich daarover hier bepaald verheugt, daar het Nederlandse spoorwegnet al enige jaren geen stoomlocomotieven meer kent. Maar dan moet men natuurlijk niet uit het oog verliezen, dat in vergelijking tot het Duitse spoor wegnet, het Nederlandse maar van zeer beperkte omvang is, ter wijl ook de verkeersdichtheid zeer veel verschilt. Alleen in het Land Noordrijn - Westfalen im mers wonen anderhalf maal meer mensen dan in geheel Neder land. Niettemin, het is toch juist die totale hypermoderne tractie op de Nederlandse lijnen die ons in Europa een bepaalde voor sprong heeft gegeven. Tussen de Landsregering van Noord rijn-Westfalen en de Deutsche Bundes bahn is een overeenkomst getekend, over de verdere elektrificering van het spoor wegnet, terwijl in het verloop van tien jaren ingrijpende vernieuwingen aan gebouwen, weg en werken zullen wor den tot stand gebracht. Volgens de pre sident van de Bundesbahn zal dan in het Land Noordrijn-Westfalen „een to taal nieuwe spoorweg liggen". In de volgende jaren zullen achtereen volgens geëlektrificeerd worden de lij nen: KeulenAken, NeussMönchen- gladbachAken, KeulenMönchenglad- bachKaldenkirchen, OsterfeldSüd RecklinghausenLünenHamm, Ober- hausenWeselEmmerikElten, Hal- tern bij HammMünsterOsnabrück. Samen zijn ze zeshonderd kilometer lang en de werken zullen een bedrag van 731 miljoen mark kosten. Dit bedrag zal het Land NoordrijnWestfalen aan de Bun desbahn onder een kleine rente ter be schikking stellen. De werken moeten in 1968 uitgevoerd zijn. Een der voordelen van deze elektrifi cering is, dat het enorme vervoer in het Roergebied dat nu grotendeels met straks niet meer zal bijdragen tot de vervuiling van de lucht. Deskundigen hebben berekend, dat de roestneerslag uit de lokomotieven zeer intensief tot die luchtvervuiling bijdraagt. Met de zomerdienstregeling van 26 mei a.s. zal de afstand LinzKeulenNeuss Osterfeld alsmede KeulenNeuss Düsseldorf voor het eerst elektrisch ge reden worden. Op dezelfde dag zal dan de Rheingold Express160 kilome ter per uur gaan rijden. Men is bezig met de ontwikkeling van een type van een elektrische lokomotief welke 200 km per uur zal kunnen rijden. Ook is aan gekondigd, dat de spoorbaan tussen Düs seldorf en Keulen, die nu viersporig is tot de Düsseldorfer voorstad Garath tot Keulen zal worden doorgetrokken. Dit zal het mogelijk maken een maximaal verkeer tussen deze twee grote steden in te leggen volgens een star rijplan. (Advertentie) wordt gebruikt als pijnstillend middel. De smaak ervan maakte iemand echter misselijk. Pharmaceuten hebben toen honderden smaakcombinaties geprobeerd, totdat zij eindelijk de oplossing vonden: een chocoladesmaak, flink versterkt met vanille, sinaasappelsmaak en pepermunt. De uitverkoren smaak in de genees middelenindustrie is overigens die van kersen. Maar ook voor de fabrikanten van voedingsmiddelen is de toevoeging van allerlei kunstmatige smkaen belangrijk geworden. Vele fabrieken organiseren daarvoor uitgebreide testen, waarbij mannen en vrouwen met een goed ont wikkelde smaak worden aangetrokken. Deze mannen en vrouwen hebben vaak zo'n ontwikkelde smaak, dat zij in staat zijn te ontdekken wanneer er bijvoor beeld een theelepeltje zout is toegevoegd aan veertig liter water Ook worden al pogingen ondernomen om door middel van bepaalde toevoegin gen de smaak van sigaren, sigarettenen pijtptabak te verbeteren. Bij vele soorten sigaretten bijvoorbeeld hebben de filters wat van de originele tabakssmaak weg genomen. Om de smaak nu wat te ver sterken wordt er hier en daar reeds honing, zoethout, fruitessence of melasse aan de tabak toegevoegd. Trouwens wij consumeren thans nauwelijks nog pro- dukten, die niet door „smaaktovenaars" behandeld zijn. Toch staan de smaakdeskundigen nog al eens voor vrijwel onoplosbare proble men. Zij zijn op het ogenblik bijvoor beeld nog niet in staat een werkelijk echte citroensmaa kaan ijs te geven of de geur en smaak van versgezette koffie na te bootsen in een bepaald soort limo nade. Een belangrijke Amerikaanse che mische industrie heeft onlangs een op dracht terug moeten geven om een thee- smaak te creëren. Maar, wat de talrijke smaakdeskundi gen in de afgelopen jaren wel hebben bereikt, is zeer belangrijk en we noemen in dit verband slechts artikelen, die reeds algemeen ingang gevonden hebben, zoals tandpasta met pepermunt- of sinaasap pelsmaak, levertraan met sinaasappel- smaak, enz. Uit gewoonlijk betrouwbare bron in Moskou is gisteren vernomen, dat Vassily Stalin, gewezen luite nant-generaal in de Russische luchtmacht, onlangs een natuur lijke dood is gestorven. Van het bericht is geen officiële be vestiging verkregen. Het Sovjet-ministe rie van buitenlandse zaken weigerde er commentaar op te geven, en gaf te ver staan dat dit ook niet zou mogen wor den verwacht. Stalins zoon, van wie men aanneemt dat hij ongeveer vijftig jaar is gewor den, zou zijn gestorven in de stad Kazan aan de Wolga, en zijn begraven in alle stilte in de uniform van luitenant-gene raal van de rode luchtmacht. Men meent te weten, dat Vassily Sta lin kort na de dood van zijn vader negen jaar geleden, in rang werd verlaagd tot majoor. Op 25 juni 1948 was Vassily Stalin, een gevechtsvlieger uit de tweede we- (Advertentie) 2 LITER KOSTELIJKE ALPEN-MELK IN ÉÉN DOOSJE VAN 170 GRAM FIJNPROEVERS KIEZEN DUS STEEDS VOOR DE FEESTDAGEN Imp. J.C.N. Boering - Amsterdam reldoorlog, onderscheiden met de orde van de rode vaan, wegens voortreffe lijke uitvoering van zijn opdrachten. In februari 1949 werd hij benoemd tot op perbevelhebber van de Russische lucht strijdkrachten voor het militaire district Moskou. Generaal Stalin leidde eens de lucht machteenheden die luister bijzetten aan een 1 mei parade op het Rode Plein, die werd afgenomen door zijn vader, de dictator. De toestellen van Stalin jr's eenheid vormden toen de tekst „Lang leve Stalin". Vassily Stalin was getrouwd en had twee kinderen. Hij zou later van zijn, vermoedelijk in Moskou wonende, vrouw gescheiden zijn. In de Russische hoofd stad zou ook Vassily Stalins zuster, Svetlana, wonen. Een broer van beiden werd in de tweede wereldoorlog ge dood. (Advertentie) UW HAAR CORRECT IN MODEL HAARCRÈME In haar woning in Beverley Hills is op 66-jarige leeftijd aan een hersenbloe ding overleden Louise Fazenda, een ac trice uit de tijd van de stomme film, die echtgenote was van producent Hal Wallis. Wallis ontving het droeve nieuws op Hawaii, waar hij aan een nieuwe film bezig is. Uit zijn huwelijk in 1927 met Louise Fazenda is een zoon, Brent van 29, geboren. Premier Fidel Castro heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat de V.S. Cuba schadevergoeding moeten betalen in verband met de mislukte invasie poging van verleden jaar. Hoewel hij er niet over sprak, zag het er naar uit, dat Castro er op rekende de schadevergoeding te ontvangen van de verwanten van de 1179 mensen, die tijdens de gevechten gevangen werden genomen. De Cubaanse premier had aan- gboden de gevangenen tegen betaling van een losgeld van 62.000.000 dollar op vrije voeten te stellen. De voormalige vice-president van Cu ba, Guillermo A. Pujol, heeft Castro 100.000 dollar losgeld voor zijn zoon be taald. Het was het eerste bedrag, dat op deze wijze door Castro werd ge- ind. Zestig andere gevangenen, voor wie het losgeld later zal moeten worden be taald, zijn reeds vrijgelaten. Castro verklaarde, dat het bedrag, dat met de schadevergoeding was gemoeid, niet zo belangrijk was. Het was veel belangrijker, meende hij, dat de grote en machtige agressieve mogendheid aan de eisen van het kleine land zou moeten voldoen. Een gemaskerde rover die probeerde in te breken in het postkantoor van Dar- ley Abbey werd verjaagd toen een em ployee hem een kop thee in het gezicht smeet. (Van onze parlementaire redactie) Zeer veel Tweede-Kamerleden vinden het moeilijk te aanvaarden dat auto's onder het zgn. weeldetarief blijven val len. In de meeste gevallen is de auto vandaag de dag een voor bedrijf en beroep onmisbaar vervoermiddel, dat niet onder de meeste der overige in de weeldebelasting opgenomen goederen thuishoort. Dit schrijven deze Kamerleden in het voorlopig verslag op een wetsontwerp tot wijziging van de omzetbelasting. De Tweede Kamer is er vrijwel alge meen teleurgesteld over dat de regering met dit wetsontwerp de gelegenheid niet aangegrepen heeft om tot een veel in grijpender herziening van de tarieven der omzetbelasting te komen. In dit verband uitten vele leden nog eens hun kritiek op het bestaan van verschillen de tarieven. Zij tonen zich voorstan der van eén tarief. In afwachting daar van zouden zij thans het 18-procent- tanef geheel willen afschaffen. Ook menen zij dat de plaatsing van de ar tikelen op de diverse tabellen vrij wil lekeurig is. In het voorlopig verslag dringen vele leden voorts aan op schrapping van de artikelen room, koffiemelk, melkpoe der, vla en chocolademelk uit het 10- procent-tarief. Ook menen zij dat tele visietoestellen en kleine koelkasten uit het 18 procent-tarief geschrapt dienen te worden. Voorts wordt geïnformeerd naar de uitvoerbaarheid om naast de scooters ook de zeer lichte motorrijwie len uit het 18 procent tarief te lichten, hetzij met behulp van een prijsgrens, hetzij door als criterium de motor capaciteit te kiezen. De Kamer verklaart zich bereid het wetsontwerp zo snel mogelijk te be handelen om een periode van kopers staking zo kort mogelijk te doen zijn. 9.75II mS13^ 28/31 11.25 32/35 12 50 36/40 13.75 6'/2/12 15.95 32/35 14.95 36/40 16.95 6'/j/12 19.95 Het dorp Koningslust, dat met nog vijf andere dorpen behoort tot de ge meente Helden, heeft „de bus gemist" bij de kandidaatstelling voor de komen de gemeenteraadsverkiezingen. Men had een lijst opgesteld, waarop de namen van drie ingezetenen van Koningslust voorkwamen en waarmee men de enige zetel voor Koningslust in de raad van Helden hoopte te verdedigen. Als ge volg van een misverstand kwam deze kandidatenlijst echter twintig minuten na sluitingstijd op het hoofdstembureau te Panningen aan. Dit betekent waar schijnlijk uitsluiting van deelname van de lijst van koningslust bij de raads verkiezingen. Het hoofdstembureau zal morgen hierover een beslissing nemen.

de Stem | 1962 | | pagina 9