Platina zater dag bruiloft op paas Terneuzen in Ml 1 Goese raad niet akkoord met memorandum-Roose I 1 Groot tekort aan maatschappelijk voor krachten werk Industrialisatienota van b. en w. te Goes Tal van stemmingen in raad van St.-Jansteen Plannen nieuwe pastoor: Vlissingen noodparochie ^J^ócheicl Infrastructuurplannen reeds aan GS gezonden Echtpaar Wieland-de Nering Peek kloppenburg Rekening voorlopig vastgesteld Vijfde deel van huurwoningen niet verhoogd HERENMODE-TIP Oude koeien uit de sloot Uniform verkeer in Europa? Bij koffie thee en tv Duikdemonstratie „Paraat" Axel [tulpen] tocht Problemen om zwembad DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 19 APRIL 1962 van te voren dat wij een praatje zouden komen maken. Zij had zich vast voor genomen dat zij niet te veel vertellen zou, want dat moest allemaal in de krant en daar lachen de mensen maar om. Toen zij eenmaal herinneringen aan het ver tellen was, kreeg zij er al maar meer plezier in. „Ik vertel veel te veel", on derbrak zij een paar maal zichzelf. Het werd een plezierig en een hartverwar mend verhaal. Plezierig omdat het met nog zoveel geestdrift verteld werd. en hartverwarmend omdat het een lang ver haal werd van mee en tegen, maar op de achtergrond de moed van een paar eenvoudige mensen, die zonder grote woorden van het goede wisten te genie ten en de tegenslagen al even vanzelf sprekend aanvaardden. Een platina bruidspaar is zelfs nu nog een unicum, ondanks alle medische voor uitgang die de gemiddelde leeftijd van de Nederlanders zo hoog opvoerde. Het echtpaar W. P. Wieland-de Nering (Blok ken 14) te Terneuzen is even lang ge trouwd als die gemiddelde leeftyd jaren telt. Man en vrouw zijn respectievelijk 92 en 90 jaar oud. Vooral de bruidegom is nog zeer vitaal. Een paar jaar geleder sloeg hij nog boardplaten tegen het pla fond. En dat zou hij nog kunnen. Een zeldzaam zeventig jaar getrouwd, wordt op paaszaterdag a.s. gevierd door de heer en mevrouw W.P. Wieland- de Nering, die in Terneuzen 52 jaar in hetzelfde huis aan de Dijk- straat woonden, deze woning door één bom in 1944 kwijt waren en sedert 1945 op De Blokken 14 wonen. De heer Wieland (op 8 april 92 jaar geworden) is een geboren en getogen Terneuzenaar. Zyn vrouw (90 jaar) is geboren in Philippine. Niet in de ge meente, maar in de Savoyaardpolder. Zij verloor haar vader toen zij nauwe lijks één jaar oud was. Moeder de Ne ring moest voor zichzelf en haar kinde ren de kost verdienen. Dit was in die tijd onvoorstelbaar moeilijk. Mevrouw Wieland weet zich nog te herinneren dat de kinderen die naar school moesten met „zo'n visboot door de killen moes ten gebracht worden". Op een dag was het zo mistig dat er geen hand voor de ogen te zien was. Dodelijk ongerust heeft moeder op de dijk staan roepen om de kinderen zo de weg naar huis te wijzen. Mevrouw Wieland is niet zo best meer ter been. Zij heeft last van reumatiek en zij hoort niet goed meer, maar ver- Advertentie) (Van onze parlementaire redactie) ,,Een vijfde deel van alle huurwonin gen zal buiten de huurverhoging vallen die de regering op 1 juli a.s. wil invoe- Dit schrijft minister Van Aartsen (volkshuisvesting en bouwnijverheid) in zijn memorie van antwoord op het wets ontwerp tot wijziging van de huurwet, waarin de huurverhoging geregeld wordt. Hij zegt daarin dat op 1 januari 1961 de huurwoningen 70 procent van de totale woningvoorrraad uitmaakten. De huurverhoging van 1 juli zal ge paard gaan met een looncompensatie die, volgens de minister, in de meeste gevallen voldoende zal zijn zo zij de huurverhoging al niet overtreft. Schrijvend over huur en inkomen zegt de minister dat het aandeel dat de huur uitmaakt van het loon thans aanzienlijk lager is dan in 1940. „Sinds dat jaar zijn de arbeidslonen toegenomen met meer dan 300 procent, het algemene huurpeil is gestegen met 120 procent. De huur verhogingen zijn steeds gepaard gegaan met compensatie in de lonen*'. Aan de huurprijsbeheersing zal zijns ïziens een einde moeten komen tegen de tijd dat de woningnood achter de rug is. huwelijksfeest, tellen kan zij best. Zij noemt namen uit Philippine, van mensen die al lang ge leden gestorven zijn, maar die zij zich nog goed herinnert. En zij vertelt van een schipper die het huishouden naar Terneuzen bracht, omdat daar wel wat meer zou te verdienen zijn. Zij weet nog dat het huisraad langs het trapje nabij het postkantoor op de wal werd gezet. „Toen wij voor de eerste keer in Ter neuzen kwamen, dachten we dat het Amerika was", zegt mevrouw Wieland. En moeder zette de eerste dagen een bos stro voor de deur van ons eerste huis aan de Dijkstraat. Dan vonden wij gemakkelijker de weg naar huis. En dan vertelt zij van haar werk. Van de lange dagen en de slechte lonen die aan kinderen werden betaald. Van haar trouwdag en weer van haar werken. Haar man, die als jongen 8 cent als tim mermansleerling verdiende, maar zijn verdere leven altijd graag timmerde. Hij werkte en hij voer op de binnenvaart en was 25 jaar, tot aan zijn pensioen, bij de bootslieden. Zij vertelt van zijn goede zorgen voor haar. Van de zorgen om het huishouden en de vier kinderen, waarvan er twee stierven. Van de ene overgeble ven zoon (67), die twee schoenenzaken heeft in de Noordstraat, en van de klein zoon die ook alweer getrouwd is en bij zijn vader werkt. Allemaal kleine, dage lijkse dingen die voor zoveel mensen be langrijk zijn. Van het vroegere Terneu zen, de Dijkstraat, waar nog bijna geen huizen stonden, en de Grenulaan, waar er toen nog maar drie stonden. De heer en mevrouw Wieland wisten ïi In de raadsvergadering te St.-Jansteen bleek reeds het eerste agendapunt (de notulen van de op 23 februari gehouden openbare, zowel als gesloten vergade ring) aanleiding te geven tot onderlinge discussies, die werden ingeleid door de voormalige burgervader, P. Geirnaerdt, die zich niet kon verenigen met het feit, dat hem in de vroegere vergadering door de huidige burgemeester het recht ontzegd was van een hoofdelijke stem ming over de notulen, die ten slotte (zo oordeelde hij terecht) moeten worden vastgesteld door de gemeenteraad, en dus niet door de burgemeester en zyn wethouders. De heer Geirnaerdt verlangde der halve opnieuw notulenstemming, hetgeen de burgemeester zijn goed recht noem de, doch tezelfdertijd karakteriseerde als loutere formaliteit. De uitslag was: zeven voor, drie tegen, een blanco. Nadien werd op verzoek van de heren Dobbelaer en Geirnaerdt nog eens hoof delijk gestemd over een eventuele adhe siebetuiging aan de motie van de ge meenteraad Aardenburg inzake een ver lenging van de wet op de vervreemding landbouwgronden, die op 1 jan. 1963 af loopt. De heren D. en G. bleken ferven te voorstanders van deze verlenging, zulks in tegenstelling met o.a. de heer Van Acker, die in de afschaffing van deze wet de Europese gemeenschapsge dachte nader bij haar oorspronkelijke opzet gebracht meende te moeten zien. Welk standpunt ook wethouder De Kerf huldigde, die zich evenwel bij de stemming over het voorstel kennelijk vergiste, want bij de uitslag zeven-vier bleek hij de oppositie te hebben ge steund. Uiteindelijk is het zo, dat de ad hesiebetuiging aan Aardenburg haar be slag kreeg. Het voorstel tot het nemen van een besluit ter voorbereiding van een wijzi ging inzake het uitbreidingsplan was voor de heer Geirnaerdt aanleiding om nadere toelichting te vragen; de wijzi ging was echter zo minimaal, dat de toelichting gering kon zijn. in uni en moderne fantasie dessins. Uniek lage aanbiedingsprijs. 90 BIJPASSEND WEEKEND-SHAWLTJE l.95 De raad van Goes heeft de gemeenterekeningen over 1956 en 1957 en de bedrijfs- rekeningen over die jaren voorlopig vastgesteld. De heren J. Roose en J. Bookeïaar (beiden KVP) spraken zich uit tegen de voorlopige vaststelling van de rekening van het grondbedrijf 1957, en de gemeenterekening 1957; de eerste om redenen, die vervat zijn in het memorandum, dat hij eergisteren heeft opgesteld en waar over wij gisteren hebben geschreven, de tweede omdat hij naar aanleiding van de waarschuwende vinger, die G. S. aan het gemeentebestuur heeft gericht, zich niet akkoord kon verklaren met het advies van de financiële commissie om uit „prak tische overwegingen" de veelbesproken rekeningen vast te stellen. De raad ver klaarde zich tenslotte niet akkoord met het memorandum van de heer Roose. zijn. „In dat geval zou ik ook een on derzoek over 1956 en een uitputtend on derzoek over 1957 hebben gevraagd", aldus de heer Roose. Hij noemde het memorandum een rechtvaardiging van zijn eigen standpunt. De heer Loeve (AR) zei, dat het on derzoek naar de rekeningen door de financiële commissie onvoldoende is ge weest. Hij vond ook, dat van deze com missie noch een volledige, noch een steekproefsgewijze controle mag worden verlangd. Hij sprak zich uit voor een andere onderzoekingsprocedure. Het onderzoek zal naar zijn mening moeten geschieden naar de rechtmatigheid en de doelmatigheid van het financiële be neer van de gemeente. De rechtmatig heid is ter beoordeling van het verifi catiebureau van de Nederlandse ge meenten, de doelmatigheid moet wor den beoordeeld door de raad. De heer hJ S ,g8e" up" of aanmerkingen ?p Lil el"latl8heid van het finanïië- treft' eu rechtmatigheid be- van hfï achter het rapport van het verificatiebureau. L°eve had de indruk, dat het rehThn>n?Um,_ vooral een persoonlijke dfeinJl ,W h<;eft beoogd. De beschul- aóret h" j j r Roose aan het teiuort 0 directeur van gemeen- wiTde wL"°nmde hiJ "vaaS" e* -in het v. S .Overigens was de heer Loe- ,menlbS. dat de voorgestelde op- rand?. 11 Pr°hleem in het memo- 2™ 111 feite weinig afwijkt van de u J van de financiële commissie. De den, ?urSt <AR> sloot zich aan bij het advies van de fi nanciële commissie ondanks „de lang bureau van verificatie- leek hem voorts gewenst, dat de aaci in zijn huidige samenstelling de voe+nilni?en en me* I960 voorlopig zal aststellen, opdat de nieuwe raad met scaone lei kan beginnen. Voorts ,„Q^m hem wenselijk voor, dat er zo nvi u .m°£elijk wordt gediscussieerd Lo!) he;&een de heer Roose naar voren ad gebracht, omdat het ..gaat over iets wat zich heeft afgespeeld tussen G. en het vroegere college van b. en w. van Goes." heer Heyboer (CH) betuigde zijn spijt, dat de oude koeien weer uit de sioot zijn gehaald. Overigens confor meerde hij zich aan de mening van de heer Loeve. De heer Leupen (PvdA) zei niet zon- aer opwinding, dat het memorandum n vernietigend oordeel betekent voor 't oude college van b. en w., waarin dhr. ttoose zelf zitting heeft gehad. „Waar zaten die mensen voor?" zo vroeg hij met stemverheffing. „Om salaris op te stnjken", schreeuwde de heer Vervest (geroyeerd KVP-lid). Op de vraag van de heer Leupen waarom de heer Roose wel met de re- 1956, maar niet met die var 1957 akkoord wil gaan, antwoordde de heer Roose dat „1956 niet meer te reconstrue- aen uS bestreed de opmerking van de heer Loeve dat het memorandum voor een rehabilitatie geschreven zou Persoonlijke aanval De heer Vervest lanceerde hierna een persoonlijke aanval op de heer Roose. Met een waarlijk satanische trek op het gelaat zei hij o.m.dat hij maar moei lijk het politieke onderricht van de heer Roose had kunnen volgen, en dat hij „het willoos en gedachteloos instrument van de heer Roose had moeten worden". Te Straatsburg zijn plannen bespro ken om tot een uniforme regeling te komen in geheel Europa van het snel verkeer. Deze plannen zijn besproken in een bijeenkomst van een speciale commissie van de raadgevende verga dering van de Raad van Europa. Een woordvoerder van de commissie heeft verklaard, dat het voorgeschreven gebruik van veiligheidsgordels, unifor me snelheidsbeperkingen en rechts ver keer voor alle landen ter sprake waren gekomen. (Advertentie) sit «4 Hij beschuldigde de heer Roose er van, dat hij hem een „opdracht tot mislei ding van het college" had gegeven. Als bewijs citeerde hij uit een hem door de heer Roose toegezonden brief van au gustus 1958. Burgemeester Huber stelde na deze aanval voor het maar liever na de ver gadering met elkaar uit te praten. De burgemeester bleef bij zijn verzoek hier over niet verder meer te discussiëren. De heer Roose zei hiermee akkoord te kun nen gaan wanneer de raad door stilzwij gen er zijn instemming mee zou betui gen dat er ook inderdaad niet verder meer over gesproken zou worden. De raad zweeg en distancieerde zich daardoor van hetgeen de heer Vervest naar voren had gebracht. Gisteravond werd te Axel in het raam van de leger- en luchtmachttentoonstel ling „Paraat 1962" een demonstratie ge houden door de vaar- en duikerschool van het Nederlandse leger. In de zoge naamde Kleine Kreek werden voor hon derden belangstellenden oefeningen ge houden in duikeruitrustingen, gevolgd door een demonstratie met een drietal stormboten. Vooral de bestuurders van deze boten lieten gedurfde staaltjes van behendigheid en onversaagdheid zien. Tot keurig slot van deze hoogst in teressante show haalde een helikopter een aantal duikers uit het water, die na een kort luchtreisje weer even onver saagd in het water doken. Vanavond om 21.15 uur komen op het centrale parkeerterrein de Limburgse Jagers. Tevens zal dan de tentoonstelling, die op de terreinen en in de gebouwen van de ZVTM wordt gehouden, geopend worden. De tentoonstelling is voor het publiek toegankelijk tot en met tweede paasdag. Een voorstel de stichting Matthaeus Passion Hulst een subsidie van 50 gul den te geven bracht de heer Geirnaerdt weer in de oppositie. Hij zag liever een toekenning van jaar tot jaar i.v.m. een eventueel overschot (waarvoor hij voor lopig niet bang hoeft te zijn - red.). Hij kreeg de toezegging, dat aan deze sub sidietoekenning de beperking „tot we deropzegging" zal worden verbonden. En alsof men per se in stemming wil de blijven werd nadien nog eens hoof delijk gestemd over het voorstel tot wij ziging van het reglement van orde voor de raadsvergaderingen, die inhoudt, dat kritiek op de notulen voortaan schrifte lijk en tijdig moet worden ingediend om bij de stukken te kunnen worden gelegd ter inzage van de raadsleden, waarbij de tegenstemmers zich overvleugeld za gen door de zeven voorstemmers. Zo nu en dan nogal spits"-vondig werd langdurig gedelibereerd over de voorgestelde vernieuwing van de spits van de gemeentelijke toren waarmee (voorlopig) een bedrag van 20.000 gul den gemoeid is. Het uiteindelijke resul taat was de suggestie deze zaak nog eens te bezien en daarvoor een com missie te benoemen, waarvoor alleen de heer Hemelaar als deskundige ge schikt geacht werd. De burgemeester zal uitzien naar enkele andere leden van buiten de raad. De overige agendapunten, reeds eer der gepubliceerd, gingen vlot onder de hamer door. (Advertentie) EN ADOX C18 GEEFT KLEURENWARMTE $m f. AAN UW DIA'S Het afscheid is vaak het innigste onderdeel van het samenzijn. Als de meester afscheid neemt, maakt dat de meeste indruk op de leerling die het meest van hem houdt. Daarom is het vandaag de dag om in het e- lippen ontsnapt een: „Nu is het wel Deze donderdag was wit van gespan nenheid. De moord op Jezus hing in de lucht. Het Sanhedrin fluisterde er over Dc Heer sprak er over. In een open- hare afstraffing van de upper ten had Jezus al bij voorbaat commentaar ge geven. In een profetisch visioen had hij de ondergang der heilige Stad als ge volg aangekondigd. Toen nam Hij afscheid. Neem eens afscheid van mensen waar je veel van houdt, maar die je niet begrijpen! Christus was onbegrepen. Zijn een zaamheid later op de avond in de olijventuin was nauwelijks groter dan hier aan het afscheidsdiner. Joannes kon zich dan tegen Jezus aanvlijenen Petrus kon zich met twee zwaarden tot persoonlijke lijfwacht van de Heer aanstellen, maar wat Jezus zei en deed ontging hen volkomen. Aan zijn lipen ontsnapt een: „np is het wel genoeg". Maar Hij moest het zeggen en Hij moest het doen. Later zou het hun duidelijk zijn. En Hij sprak. ..Nog slechts korte tijd ben ik bij jullie. Ge zult Mij zoeken. Een nieuw gebod lea Ik jullie op: Hou van elkaar. Zoals Ik van jullie hield. Zo m.oeten jullie elkaar liefhebben. Hier aan zal iedereén kunnen zien dat je mijn leerlingen bent. Aan het feit dat je alles voor elkaar overhebt. Dit is miin Lichaam, en dit is de kelk van het Nieuwe Verbond in mijn Bloed. Doe zo te mijner gedachtenis. Ik laat je niet als wezen achterIk zal de Vader bidden, en Hij zal je een andere Helper geven om bij je te blijven voor eeuwig." Kapelaan S. „Wij menen, dat uit dit jaarverslag blijkt, dat de Raad een eigen plaats in het Zeeuwse leven inneemt en in het bijzonder in het ka tholieke Zeeuwse leven. De Raad is onmisbaar geworden Dit schrijft mr. dr. A. Mes, voorzitter van de Katholieke Raad voor Maatschappelijk Werk in Zeeland in zijn voorwoord op het ver slag, dat de Raad over zijn werkzaamheden van 1 juli 1960 tot en met 31 december 1961 heeft uitgegeven. Mr. dr. Mes schrijft verder: „Gaat men de veelheid van onderwerpen na, dan ziet u hoe de Raad zich intensief bezig houdt met al hetgeen te doen valt, zonder ook maar in het minst de zelfstandigheid en eigen werking der organi saties aan te tasten". In het voorwoord wordt tenslotte respect uit gesproken vóór de werkkracht van de directeur van de Raad, drs. W. Dusarduijn, de enige beroepskracht in dienst van de Raad. In het verslag wordt eerst een over-J tijk, want in 15 van de 45 parochies ont- zicht gegeven van het ontstaan van de Katholieke Raad en van de samenstel ling van het bestuur. Daarna wordt uit voerig ingegaan op het algemeen maat schappelijk werk en de gezinszorg. Op het eind van 1961 telde Zeeland negen beroepskrachten voor het uitvoerend al gemeen maatschappelijk werk. Dit bete kent op een katholieke bevolking van 75.000 één kracht voor gemiddeld meer dan 8000 zielen. De gangbare norm is 1 op 6000 parochianen en deze wordt ook in de Zeeuwse situatie als minimaal aan gemerkt, zeker als daarbij gedacht wordt aan het probleem van de afstanden in de verschillende werkgebieden alsmede aan het feit dat de maatschappelijk werksters tevens de leiding van de gezinszorg ver vullen. Theoretisch gesproken is er volgens het verslag daarom een groot absoluut tekort aan krachten voor het algemeen maat schappelijk werk. Dit blijkt uit de prak Burgemeester en wethouders van Goes hebben de raad een in dustrialisatienota doen toekomen omdat het voor het college „een behoefte is een overzicht te geven van de huidige stand van zaken met betrekking tot enkele indu- stialisatievraagstukken". Tevens is de nota geschreven omdat „het begrijpelijk is, dat de ingewikkelde procedure het voor velen niet meer duidelijk maakt, waar nu het wach ten op is". De nota heriniert er eerst aan dat de aanwijzing tot ontwikkelingskern ge schiedde in april 1959. Ze geldt voor vijf jaar. De nota werpt vervolgens een uit gebreid licht op de besluiten van de raad tot aanleg van het z.g. natte industrie terrein het industrieterrein Zuidwest le fase en het industrieterrein zuid. Ook wordt uitvoerig ingegaan op de beschik bare oppervlakten grond, op de belang stelling hiervoor van de zijde der in dustrieën, op de noodzakelijk gebleken wijziging der prijzen van het natte industrieterrein aan de te graven insteekhavens en op de infrastructuur werken waartoe de raad in het kader van de rijksbijdragemogelijkheden heeft besloten. Wat het laatste betreft wordt* vekots graanhandel. opgemerkt dat globale plannen over de aanleg van een westelijke spoorlijn van af het kopspoor op het spoorwegempla cement naar het havenindustrieterrein, de bouw van een beweegbare brug over het havenkanaal ter hoogte van houthandel E. van Riesen en de uitbreiding van het zwaaikomproject met het maken van een nieuwe damwand aan de Goeskade reeds ingezonden zijn aan Gedeputeerde Staten ter doorzending aan de minister van economische zaken. Tenslotte geeft de nota de huidige stand van zaken weer. Baggerwerken Voor het klaarmaken van de natte in dustrieterreinen, voor zover zij nog niet geheel zijn afgewerkt, is het wachten op de uitvoering van de baggerwerken le fase, omr'lnt met de daaruit gewonnen baggerspecie de bewuste terreinen moe ten worden verbeterd. De vaststelling van de nieuwe grondprijzen ad 13. per vierkante meter van het natte in dustrieterrein door de minister laat op zich wachten. Men is thans bezig met sonderingen van de terreinen waarover het tracé zal lopen van de spoorlijn. Deze werkzaam heden verlopen uiterst traag. Pas als de resultaten hiervan bekend zijn kan het ingenieursbureau Bos en Witteveen be palen hoe het tracée zal worden uitge stippeld. De zwaaigelegenheid heeft de bijzondere aandacht van het college. De deskundigen zijn het er over eens, dat de ligging ervan ten noorden van de te projecteren spoorbrug de meest verkies lijke is. De olieopslagplaats van Purfina zal dan moeten verdwijnen. De zwaai gelegenheid bij de jachthaven heeft het voordeel, dat zij op korte termijn te verwezenlijken is en tevens het herstel betekent van de damwand bij N.V. Du- De aanbrenging van een uitwijkplaats in het kanaal van Goes ontmoet geen bezwaar bij het bestuur van de maat schappij „De Wilhelminapolder" aldus de nota. Nog maar één Van de aan te trekken industrieën voor het natte industrieterrein is thans alleen nog; de Belgische maatschappij „La Bri de Industrielle" reflectant, bij wie ove rigens aangedrongen is op een spoedige beslissing. Van het droge industrieterrein Zuid- West fase 1 ligt thans één ha bouwrijp. Nóch de gevraagde aanwijzing, nóch de goedkeuring van de voorgestelde grond prijs ad f 10 per m2 hebben tot nu toe een bekrachtiging gekregen van de mi nister. Waf het zwembad betreft worden er moeilijkheden ondervonden bij het verkrijgen van de benodigde gronden omdat G.S. zich niet kunnen verenigen met de gevraagde grondprijs, die door de raad was aanvaard. Alles wijst er op, aldus de nota, dat het zwembad kan worden uitgevoerd indien althans ook de rijksgoedkeuring vlot zal wor den verleend en het terrein alsnog in gebruik kan worden gekregen. Cultuur De culturele sector is volgens de nota helaas ten achter gebleven. Het is een noodzakelijkheid, dat Goes over een be hoorlijk geoutilleerd cultureel centrum gaat beschikken. Daarvoor bestaat een regeling waarbij een bijdrage kan wor den verleend tot 50 procent in de kosten met een maximum van f 250.000. De vraag volgens de nota, is, of hiervoor nog gel den beschikbaar zijn, en zo ja, of deze niet kunnen worden aangewend voor mo dernisering van het Schuttershof, dat toch wel bijzonder gunstig ligt. Van de investeringskosten zal dan ech ter 10 procent uit particuliere bron moe ten komen, hetgeen een voorwaarde is voor de bijdrageverlening. In dit ver band kan volgens de nota ook gedacht worden aan verbetering van openbare leeszaal- en bibliotheekwerk, dat even zeer voor bijdrage in aanmerking kan komen. breekt dit werk nog, t.w. in Clinge, Graauw, Axel, Koewacht, Zuiddorpe, Ossenisse, Stoppeldijk, Boschkapelle, Hengstdijk, Hansweert, Yerseke. Rilland- Bath, Tholen, Oud-Vossemeer en Zierik- zee. Het aantal krachten voor de gezinszorg was op 31 december j.l. als volgt: 26 ge zinsverzorgsters, 25 gezinshelpsters en 15 bejaardenhelpsters. De hulp aan bejaar den begint geleidelijk aan op gang te komen. Als voorbeeld voor een organi satorische en verantwoorde opzet wordt Sas van Gent genoemd. Gezinsverzorgsters In het verslag wordt gewezen op de noodzaak belangstelling te wekken voor het beroep van gezinsverzorgster. Op dit punt werden enkele gegevens verzameld over de belangstelling van Zeeuwse meisjes voor de opleiding op Bouvigne te Breda. Gebleken is dat regionaal op merkelijke verschillen bestaan. Vanuit west-Zeeuwsch-Vlaanderen bijvoorbeeld was de belangstelling voor het beroep van gezinsverzorgster veel groter dan in de Zak van Zuid-Beveland. Met het oog op te bouwen pension tehuizen voor bejaarden werd veel voor bereidend werk verricht. Gewezen wordt op het feit dat in de laatste tijd van ka tholieke zijde tal van activiteiten zijn ontplooid om de capaciteit van de be staande tehuizen op te voeren en nieuwe tehuizen tot stand te brengen. Bijzondere aandacht is gevraagd voor en gegeven aan de plannen voor de tehuizen in Hulst, Westdorpe (i.o.), Zuiddorpe, IJzendijke en Lewedorp (i.o.). Wat de capaciteit be treft werd de voorkeur gegeven aan te huizen met een zo klein mogelijke capa citeit, dit om een zo gunstig mogelijke spreiding over de provincie te verkrijgen. Met bijzondere voldoening wordt onder het hoofd „Verpleegtehuizen voor chro nisch zieken" vermeld, dat met de bouw van Zeelands eerste katholieke verpleeg tehuis (Maria Terweel te Goes) begon nen kan worden. Bij de bouw van ver pleegtehuizen wordt volgens het verslag de voorkeur gegeven aan de combinatie verpleegtehuis-ziekenhuis. Het lijkt vol- gens het verslag verder overigens alles zins wenselijk te overwegen om in Zeeuwsch-Vlaanderen uiteindelijk toch nog te komen tot een apart verpleeg tehuis. Aangaande de toeristenzorg, waaraan ook van de zijde van de Katholieke Raad de nodige aandacht geschonken wordt, is een minimaal programma voor de strandkerkenbouw ontworpen. Ondanks het feit, dat het als minimaal dient te worden aangeduid ligt, aldus het ver slag, op dit gebied een door katholiek Zeeland financieel niet te dragen last. Er zijn strandkerken zonder meer nodig in Cadzand, Vrouwenpolder, Dishoek, Westkapelle, Kamperland en op Schou wen en DUivélarid. De Katholieke Raad heeft er toe bijgedragen dat de stichting „Katholieke Toeristenzorg in Zeeland" een feit is geworden. Deze stichting heeft o.m. ten doel katholieke toeristen-kerken op te richten en in stand te houden. Memorandum Het verslag vermeldt verder nog dat bij gelegenheid van het werkbezoek van de minister van Maatschappelijk Werk aan Zeeland namens de Katholieke Raad een Memorandum is aangeboden, waarin onderwerpen werden behandeld die voor een goed begrip van de positie van ka tholiek Zeeland van belang zijn. Tevens werden er enkele wensen geformuleerd, betrekking hebbend op voornamelijk moeilijkheden op financieel gebied. In het verslag wordt vervolgens op ver schillende publikaties, die van de zijde van de Katholieke Raad zijn uitgegaan, gewezen. Hierna signaleert het verslag de gespreksbijeenkomsten van katholieke raadsleden. Dit werk is een uitvloeisel van een verzoek van de statenkring Sluis van de KVP aan de Raad om naar aan leiding van het ETI-rapport ,.De econo mische ontwikkeling van west-Zeeuwsch- Vlaanderen" een gespreksmiddag voor katholieke raadsleden te leiden. De op gedane ervaringen waren van dien aard dat besloten werd met medewerking van de Katholieke Raad regelmatig bijeen komsten voor deze groep te organiseren. Met de katholieke raadsleden van Zuid- Beveland is op het eind van 1961 een soortgelijk contact ontstaan. Het lijkt niet uitgesloten, aldus het verslag, dat dit werk in de toekomst ook in andere delen van Zeeland zal worden opgezet Zorgelijk De financiering van liet werk van de Raad „is voor het bestuur een voorwerp van bijzondere zorg". Het blijkt, on danks de financiële steun van vele zy- den, een allerminst eenvoudige opgave om de financiën rond te krijgen. Het bestuur is volgens het verslag van mening dat een hechtere basis voor de financiering onontbeerlijk is en dat dit niet te bereiken zal zijn zonder een pa rochiële bijdrage. (Van onze redacteur) Vlissingens nieuwe parochieher der, pastoor H. M. Adriaansens, heeft in een gehouden bijeenkomst van de meest vooraanstaande fi guren uit het parochiële en organi satieleven, plannen geopperd Vlis singen tot een noodparochie te la ten uitroepen. Zowel geestelijk als materieel moet Vlissingen tot de zeer arme parochies worden gere kend. Slechts drastische maatrege len zullen een einde aan deze nood toestand kunnen maken. De samengekomen katholieke bestuur ders hebben vele onthutsende feiten en cijfers moeten aanhoren. Zo is bij een telling gebleken dat van de 6000 min of meer „officiële" katholieken, die de Scheldestad telt, nog geen 2500 de kerk op zondag bezoeken. Een acceptabel ge bouw voor bijeenkomsten kent de toch bepaald niet kleine parochie niet. De jeugdorganisaties huizen in wat men ge rust krotten kan noemen. Het komt mo menteel regelmatig voor dat verenigin gen van een andere geloofsrichting ge vraagd moet worden of gebruik mag worden gemaakt van hun wel zeer mo derne faciliteiten op het gebied van ver gaderruimte. Maatregelen zijn dus nodig, maar voor al Snel en doeltreffend. Op geestelijk ge bied heeft pastoor Adriaanssens zijn pro gramma gereed en ter beoordeling voor gelegd. In de zomermaanden elke zon dag niet minder dan zes missen, waarbij een avondmis. Ook in de week een avondmis, als proef zou op woensdag- en vrijdagavond worden begonnen. Belangrijkste streven op korte termijn moet zijn een eigen katholiek centrum, een parochiehuis waarin het gehele ka tholieke leven zijn trefpunt vindt. Het zelfde geldt voor Souburg, waar welk soort van accommodatie, vooral voor de jongeren, ontbreekt. De hier gehouden telling toonde aan dat van de 800 katho lieke inwoners 240 hun geloofsplichten vervullen. Ook is de gedachte geopperd in Vlis singen een, bijkerk te stichten. Waar deze zal komen staat echter nog in ge nen dele vast.

de Stem | 1962 | | pagina 3