VROUW Album voor prinses Marijke FRESIA'S in uw paasboeketje Rood-China probeert van India „vredelievend 30.000 km2 in te lijven MAÏZENA duryea Geheimzinnige dood van lid geheime dienst Paasei voor ms 7950 Kreta oefenterrein geleide projectielen Zeven zendelingen zoek Honden in het bad imprimé draagt zijn naam in de zelfkant DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 19 APRIL 1962 Eigen buitenlandse dienst) Wanneer het, politiek gesproken, de laatste maanden ook al rustig gebleven is tussen Rood-China en India, dan laat zich daardoor hier toch niemand in slaap sussen. De regering der Chinese Volks republiek heeft duidelijk de afloop der parlementsverkiezingen in India afge wacht misschien in de dwaze hoop. dat zich daarin een veroordeling van de re- geringspolitiek in het grensconflict met Rood-China zou aftekenen. Mocht dat zijn. dan heeft men zich toch wel zeer vergist, want de regering van Nehru is terdege gesterkt uit de verkiezingsstrijd naar voor gekomen Misschien ook koes terden de Chinezen de hoop, dat Nehru na de verkiezingen misschien wel ge neigd zou zijn bepaalde toegevingen aan Rood-China te doen, wat hij gedurende de verkiezingsstrijd zeker niet zou kun nen. Hoe ook, de regering in Peking heeft bereids de regering van India be naderd om de het vorige jaar vastgelopen onderhandelingen over een „vreedzame" regeling van het grensconflict tussen China en India weer op te nemen Om Nehru toestemming tot deze voort zetting tot onderhandelen gemakkelijker te maken, slaat de voor enige dagen in New Delhi gepubliceerde Chinese nota een heel wat concilianter toon aan dan de dreigende vertogen van vorig jaar. De Rood-Chinese regering zegt daarin (Advertentie) (Advertentie) Zeven landen hebben reeds aan de NAVO meegedeeld, dat zij gebruik wil len maken van het oefencentrum voor geleide projectielen, dat op het Griekse eiland Kreta zal worden gevestigd. Dit heeft het Griekse blad Makedonia bekend gemaakt. Deze landen zijn Nederland, België, Denemarken, Frankrijk, Noorwe gen, de Verenigde Staten en West-Duits- land. Volgens het blad verwacht men, dat het oefencentrum binnen ongeveer twee jaar voltooid zal zijn. Men zal aan vankelijk oefenen met van de grond af gelanceerde Amerikaanse „Nike" en „Hawk"-raketten. Er zou geen gebruik van kernladingen worden gemaakt, al dus Makedonia. Vier raketeenheden zul len er tegelijkertijd gedurende een maand kunnen oefenen. Het blad zegt voorts, dat verwacht wordt dat de politieke en psychologische con sequenties begin volgende maand op een ministeriële NAVO-conferentie in Athene zullen worden besproken. thans zoetsappig, dat een snelle en vreed zame regeling der grensgeschillen in het belang is, niet alleen van beide buur staten, maar ook van overig Azië en de gehele wereld. Men doet zelfs een be roep op de oude vriendschap tussen In dia en China en op Nehru's herhaalde verzekeringen, dat India in alle buiten lands-politieke geschillen vreedzame op lossingen nastreeft. Grootmoedig Nu klinkt dit alles al vrij schril, wan neer men weet, dat de Rood-Chinese troepen al enige tienduizenden vierkan te kilometers territorium van India reeds geruime tijd bezet houden. Maar in de zelfde vriendschappelijke nota komt de aap al uit de mouw doordat na de serene inleiding een opsomming gegeven wordt van de bekende Rood-Chinese eisen. Dat komt daarop neer, dat opnieuw de jure aanspraak gemaakt wordt op de 30.000 vierkante kilometer India's gebied, dat Rood-China reeds geruime tijd bezet hout. Grootmoedig zegt de regering van Peking, dat zij wil afzien van de overige 90.000 vierkante kilometer welke haar rechtens toekomen, wanneer New Delhi voor goed van die 30.000 afziet. Ondanks het zoet gefluit van de Chi nese vogelaar heeft de regering in India klaar en duidelijk gezegd waarop het staat: voor er vreedzaam gepraat kan worden, moeten de Rood-Chinese troe pen eerst de wederrechtelijk bezette In diase bodem ontruimen. India wil niets horen van afstand, noch van verpachten. Ondanks deze schijnbaar onwrikbare verhouding menen buitenlandse waar nemers, dat India alles liever heeft dan oorlog met Rood-China en daarom toch wel gelukkig zou zijn met een vrede lievende oplossing. Men meent daarom dat een compromis-oplossing in het ge bied der Himalaya tot de mogelijkheden behoort. Nehru zit ermee Nehroe zou slechts op een geschikt ogenblik wachten om aan het Indiase volk de status quo als voldongen feit te verkopen. Maar vermoedelijk moet hij nog lang op dat geschikte ogenblik wach ten, want niets doet de bevolking van India meer in vuur en vlam staan, dan wanneer het van de Rood-Chinese ro verijen ervaart. Dat het in een blijvend aanvaarden van de door Rood-China ge forceerde toestand zou bewilligen, kan men als uitgesloten beschouwen. Het vooraanstaande dagblad „Hindustan Ti mes" verklaarde in een hoofdartikel la coniek dat Nehru zo hij de nationale belangen en eer niet verder zonder enig compromis zou verdedigen niet lang meer regeringschef van India zou zijn. Ontdek de lentestoffen (van 7.95 tot 8.95 p.m.) waarmee u exclusief-elegantzultzijninde Zeven Canadese zendelingen die vrij dag van de vorige week Kisoemoe in Kenia per boot hadden verlaten voor een tocht naar het eiland Roesinga, wor den op het Victoriameer vermist. De zendelingen zouden een collega gaan ophalen, maar deze heeft hen niet ge zien en niets meer gehoord. Politieboten hebben vergeefs gezocht. (Advertentie) (Advertentie) De 69-jarige Bill Dennis uit Alfreton in Engeland heeft aanzegging gekregen zijn gemeentewoning te verlaten, omdat niet goed gevonden wordt dat hij in het bad een Duitse herdershond met elf jongen houdt. Dennis wil desnoods de jongen weg doen, maar van de moeder wil hij onder geen beding af. „Wij staan elkaar na. Ze is mijn beste vriendin". Het gemeentebestuur van Alfreton wil echter in het geheel geen honden in zijn huizen, en daarom moet Dennis maar verhuizen naar een woning van beschei dener aard zonder bad. MAAKT UW GROENTEN ZO LEKKER! „Onderschat ze niet, loop ze in hun vaarwater en je beurt is ge komen. Er wordt een verkeerson geluk geënsceneerd of een zelf moord of een deur in een express- trein voor je geopend". De man die deze woorden vol gens de Londense journalist Ron Mount, heeft uitgesproken is Ejnar IV Jessen, wiens lijk op 15 december uit de Rotterdamse haven werd gevist. ,,Ik geloofde hem toen niet," zo schreef Mount in de ,,News of the World", „maar nu hij dood is, vraag ik me af of hij er niet aan toegevoegd moest hebben: een duw in een door mist omhuld kanaal te middernacht." Jessen is een vroeger lid van de 'Britse geheime dienst en lid van de in ternationale organisatie voor diamant veiligheid. Hij was van Deense oor sprong maar liet zich later tot Belg na turaliseren. Hij was ,.de man die teveel wist," aldus Mount. ,,De laatste keer dat wij elkaar ont moetten, was het duidelijk dat hij in angst leefde." Mount zei dat Jessen een van dege nen was die hem inlichtte toen hij een onderzoek instelde naar de diamant smokkel. ,,Ik vermoedde dat hij een diamant koerier was een man die de stenen van stad naar stad brengt, wanneer zij verkocht zijn." ,,Ik geloof dat hij vermoord is," zo besloot Mount. ..Hij was een man die in angst leefde. Ik geloof dat hij stierf vanwege zijn geheimen, omdat hij te veel wist." Een aantal leerlingen van de gemeen telijke meisjesschool aan de Gerrit van der Veenstraat in Amsterdam, heeft aan prinses Marijke op paleis Soest- dyk een album aangeboden. De leer lingen zijn allen lid van de historische club „Nova Zembla", die dit jaar het vijfde lustrum viert. De meisjes heb ben de tekst van een schoolboekje over Amsterdams historie in woord en beeld overgeschreven op losse bladen en met foto's, kaartjes en tekeningen samengevoegd tot een album. Bij de ontvangst ging het vrolijk toe. Dezer dagen staan ze in onze kamers te geuren: gele, lila en witte kelkjes, waaronder de groene en kleurige knoppen op een sierlijk gebogen steeltje klaar staan om zich te ontplooien tot hulde aan de lente en tot luister van ons huis. De fresia is een paas-bloem bjj uitnemendheid. Het Lijden, de Op standing en de Vernieuwing worden in geen andere bloemensoort zo liefe lijk vertolkt als in dit geurend paars, wit en geel. Misschien zijn het de bloemen van Üw elfjesachtig ruikertje, die wij zo juist in de Westlandse kassen zagen staan, nog groen met slechts een vage kleur schemerend door de dikste knoppen, stil en wélbeschut op hun met draad gesteunde bedden. Of misschien was het üw bosje, dat wij zagen veilen op de Coöpera tieve Centrale Westlandse Snijbloe menveiling Honselerdijk, toen het tussen 50.000 andere bosjes fresia's op de rolwagens lag. Want meer dan de helft van onze fresia's komt uit het Westland, die driehoek tussen Den Haag, Delft en Rotterdam. Westland Ongeveer 300 jaar n.chr. moet een ontzettende overstroming de vrucht bare grond over deze streek gelegd hebben. Als men 60 cm diep graaft, komen overblijfselen uit de Romein se tijd voor de dag. Op die goede grond groeien en bloeien nu de kos telijkste gewassen. Het Zuidhollands glasdistrict, dat het Westland en De Kring (rond Delft) omvat, is de grootste aaneen gesloten glasvlakte ter wereld en be dekt ongeveer één zesde deel van alle glascultures ter wereld. Onder dat glas kweekt de Westlander groenten, fruit en bloemen in ge mengde bedrijven, waarbij de bloe men dikwijls de plaats van druiven hebben ingenomen. Tussen de serres staan nog hier en daar oude druivenmuurtjes, waar tegen vroeger in de open lucht de druivenrank geleid werd; er zijn kleine, vrij lage kassen te vinden, waarin de Westlandse druiven hun roem behaalden; daar tussendoor verrijzen de herbouwde of nieuw op getrokken, grote en lichtere kassen van een onafzienbare oppervlakte, waarop nu de bloemen onafgebro ken in ,,jaarrondteelt", of afgewis seld met bepaalde groentesoorten bloeien. Op de koude grond is de fresia een zomerbloem, die bloeit in juli. Maar de kweker staat in zijn serre ogen schijnlijk voor geen problemen: thans bloeit het geurend kelkje het hele jaar door met een top om streeks Pasen. De kasbloemen zijn bovendien nog gaver en sterker dan de bloemen van buiten. Groei en bloei Ongeveer 6 weken na de pluk wor den de fresiabolletjes uit de grond gehaald en hebben dan 3 maanden rust nodig bij een temperatuur van 28 gr. C. om alweer geschikt te zijn voor een nieuwe aanplant. Maar wil de kweker ze langer bewaren dan houdt hij ze onbeperkt goed bij een temperatuur van 2 tot 3 graden. Prachtige verwarmingssystemen, waarvan het hart klopt in een ketel huis en sproeiinstallaties, die de vochtigheidsgraad op het juiste peil houden, verlichten het werk van de kweker; experts van proefstations staan hem bij met adviezen. Maar toch kunnen hart en hand dan niet gemist worden, evenmin als een hel dere kop voor cijfers. Als de een voudige kweker in zijn werkplunje tussen het glas bezig is, loopt er toch altijd een ,,ton" met hem mee. Het bosje fresia's in uw vaasje is een van de 50.000 bosjes, dat van morgen is geplukt en gebonden door rappe meisjeshanden, die er veertig per uur maken. Toen is het ver voerd naar de enorme veilinghallen, waar het 's winters koud en 's zo mers koel is en daar wordt het met miljoenen andere bloemen in het ge lid op roltafels gelegd. De ruimte hier is zo wijd, de tafels zijn zo grauw, de bloemen liggen zo stijf naast elkaar en zijn voor een groot deel nog zo pril in knop, dat de feestelijke overdaad, die men bij zo- commissionairs, winkeliers en ven ters. Nederland exporteert voor 65 mil joen gulden per jaar naar Duitsland, België, Luxemburg, Zweden en Zwit serland. Toch importeren we ook nog, o.a. mimosa en viooltjes uit Frankrijk, maar slechts voor een klein bedrag. Wij houden veel bloemen binnens lands. De Nederlanders, en dan mo gen we wel zeggen: de Nederlandse vrouw, is, onmiddellijk gevolgd door de Italiaanse, de grootste bloemen vriendin van de wereld. Wij verbrui ken per jaar voor honderdmiljoen gulden aan bloemen! en gekocht door een grossier. De ta fel is naar de volgende hal gerold en daar snel leeggehaald. Sommige Nu is uw bosje fresia dus geveild bloemen worden even opgeborgen in Westlandse fresia's ln de kassen. veel bloemen zou verwachten, hele maal ontbreekt. Fresia's, chrysanten en snijgroen zijn het allerbelangrijkst in deze streek; maar er liggen ook wagens vol anjers, rozen, anemonen, tulpen en latyrus; er komen hier ook lelies en pioenen, irissen en violier. Het veilen De eigenlijke veilingruimte bestaat uit steil oplopende rijen banken te genover een grote klok. Daaronder staat de veilingmeester, die in on gelooflijk snel tempo naam van bloem en kweker afroept, koopnum mer en prijs noteert, terwijl de ta fels vol bloemen binnenrollen. De keurmeesters, die de belangen van de kopers behartigt, inspecteert de bloemen en roept zijn bevinding, vooral als die niet gunstig is: „Slap en krom" hoorden wij hem van an jers melden. „Schutblad" (dat is ook een aanmerking) bij een volgen de partij. Een vreemdeling duizelt het door de snelheid, waarmee 600 kopen per uur worden afgehandeld. Nauwelijks heeft de veilingmeester gesproken of de wijzer van de klok wijst al een prijs aan, terwijl tege lijkertijd een lampje aangloeit, waar op het nummer is te lezen van de bank, waarop de koper deze prijs heeft afgedrukt. De veilingmeester heeft een mi- niatuurklok voor zich die de verrich ting van de grote klok volgt. Vanaf 'smorgens vroeg is dit bedrijf gaan de; om 2 uur is het gebouw leeg. Dan is er voor 10.000 gulden aan bloemen verkocht aan grossiers, koelcellen. De bloemen, die voor het buitenland zijn bestemd, worden niet zachthandig, maar wel deskundig in kartonnen dozen met vloeipapier ge legd. Zij lijden het meest, wanneer ze los liggen en kunnen schudden. Dus worden ze stevig in elkaar ge pakt. ,,Vorsicht Frische Blumen" le zen we op stapels dozen, die dadelijk naar het vliegtuig gaan. Nog deze middag zullen ze bij de winkeliers arriveren, morgen kan de Duitse of Zwitserse vrouw ze in haar vazen schikken. Van een dag droogte heb ben de bloemen niets geleden. Uw bosje wordt op rekken gelegd in de bestelauto van de grossier. De zij kanten van de wagen hebben rollui ken, waarachter de bloemen met hun kopjes naar buiten kijken en de bloemist in uw plaats hoeft maar aan te wijzen wat er van zijn gading is. Hij snijdt een stukje van de steel en zet de bosjes in ruim water. Mor gen zijn ze pril en fris en nauwe lijks ontloken. Het hele jaar door wordt er dage lijks geveild behalve op zondag. Er zijn goede en slechte dagen. Daar hangt de prijs, die u voor het bosje betaalt, van af. Als er een hittegolf is in de vakantietijd zijn er geen kopers en blijft de prijs laag; soms ónder het minimum en dan moet er worden doorgedraaid. De kweker krijgt dan 80 van de minimum prijs, waarbij hij verlies lijdt, en zijn bloemen moeten worden vernie tigd om de markt niet te bederven.... Maar gouden dagen bracht de tweede helft van maart toen de witte anjers op de veiling f 1,10 per stuk deden. Op 31 maart sluit het Engelse be lastingjaar, hetgeen de oorzaak is van plotselinge hausse in trouwerijen. De witte anjer is daar bijzonder in trek voor bruidsboeketten! Maar als u nu juist in maart witte anjers wilde hebben, moet u er een enorme prijs voor neerleggen. Tegen moederdag hebben de kwekers het ook niet slecht: moederdag valt hier en in Duitsland op dezelfde dag met als gevolg: hoge prijzen. De volgende week zal uw bosje fresia misschien goedkoper zijn. Is dat een reden om het nü niet te ne men? Eerder om er volgende week wéér een te kopen. Daar zijn wij de meest bloemenlievende vrouwen ter wereld voor! Zwart ztfden rozen bekronen een in-zlch-zelf-gekecrd gezichtje. Het zeer geklede model is van Max Heymans. Cardin heeft in zijn voorjaarscollec tie veel stiksel aangewend. In dit model geeft het lijfje losgelaten, ruimte aan de rok. Al zetten onze moderne hoofdjes nóg zoveel ouder wetse ideeën opzij, dat Pa sen in het huisvrouwen leven vernieuwing betekent gaat er (gelukkig) nog niet •uit. Pasen en schoonmaak, Pasen en frisse gordijnen, Pasen en het nieuwe hoed je, dat blijft bij elkaar ho ren. 'Willen wij dan nu ook eens denken aan Pasen en een vernieuwde schoon heid? Er zijn veel beproef de manieren om mooi, mooier en allermooist te worden, maar het leek ons toepasselijk om nu eens het paasei op ons gezicht te smeren! Voor een schoonheids- masker gelden enkele bin dende regels: Zorg, dat u een goed half uur volkomen ongestoord zult zijn. Trekt u terug en doe de deur op slot. Bind uw haar bij elkaar door een band of in een net. Leg handdoeken klaar, zorg voor warm water en stel u op in de buurt van bed, bank of luie stoel. En nu aan de slag. Reinig het gezicht grondig. U weet, dat het pas echt schoon is als u er een splin ternieuw wit japon netje tegenaan durft vleien. Stimulerende mas kers doen hun werk het best na een mas sage. Maar zelf mas seren, hoewel het eenvoudig lijkt, is heel moeilijk. Wordt het niet goed gedaan, dan is de uitwerking averechts. Droog daarna het gezicht af en geef de huid om de ogen een voedende crème. Wie een droge huid heeft doet goed het hele gezicht na het stoombad die voe dende crème te geven. Wie er niet bedre ven in is kan daarom beter een stoombad nemen. Dat vervangt de massage vóór het masker heel goed. Nu wordt het masker aan gebracht met een spatel of penseel; er wordt geen centimetertje huid overge slagen behalve rond de ogen; ook de hals wordt bij de schoonheidsbehandeling ingeschakeld. Voor een stimulerend masker gebruiken we de eierdooier: Roer de rauwe eierdooier met olijfolie (voor de vette huid minder olie dan voor de droge) en met 50 g gist. Voor een antirimpel-mas ker: Roer een rauwe eier dooier met enkele druppels vitamine-olie en enkele druppels citroensap. Voor een huidspannend- masker: Stijfgeslagen eiwit vermengen met 10 druppels citroen. Dun opbrengen met een spatel en laten dro gen; daarna een nieuw laagje opbrengen en weer laten drogen, enz. Afdekken met eigeel. Wanneer één der mas kers is aangebracht, legt u een pluk, in ooglotion of boorwater gedrenkte wat ten op elk oog en u gaat liggen op het bed of op de bank, met de voeten hoog (het hoofdkussen onder de voeten), of op de stoel met de benen uitgestrekt op een andere stoel. Dit verze kert u de beste schoon- heidsrust. Een kwartier tot twintig minuten heeft het masker nodig om zijn uitwerking te doen. Daarna wordt het afgenomen met in warm water gedrenkte doeken. Geef het gezicht tot slot een nachtcr(me. Probeer het zo te regelen, dat u hierna geen make-up hoeft te gebruiken vóór de vol gende dag. Dan zult u er (paas)best uitzien. ieuwe mantels anliggende lijn. e stof „etamine" met shantung

de Stem | 1962 | | pagina 19