SMIDDEL De taalstrijd woedt kerk van de m Heilig* de Geest K^Dampo Duitse medici „Europese ontdekken pokkenziekte issen in Euromast SNELFIX 8.'5 op elk dubbelgroot pak ion Rekord, 5n... 't werkt PROEFGEBIED Besmetting door snelle vliegtuigen Gods woord in het Frans niet geduld MONSCHAU 13 Aanstootgevende toestand in Antwerpen Vooral hulp aan Zuid-Korea Ingrijpen China beschuldigt Amerika Roemeense minister ontslagen Duitse zakenman wegens spionage gearresteerd Ideaal-Persil verzorgt Uw was ideaal! POLYESTER In prijs omlaag magnstdon Album voor prinses Marijke Gesprekken met Stalin wordt gepubliceerd Maatregel tegen Peron Sneeuwstormen in Oostenrijk Isen zinkzeepvlekken, geen s helder, heWer-wit. Ideaal lin de wasmachine! Rijk, welig schuim; lekker snt meteen de veilige zacht- Poeder, dat niet stuift... ietéén oplost. Geen papje In in warm óf koud water, lier van wassen. R. S. STOKVIS l ZONEN N V. 13 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 18 APRIL 1962 (Eigen buitenlandse dienst) Sedert enige tijd doen zich in de H. Geest-kerk te Antwerpen incidenten voor gedurende de H. Mis van half twaalf. De pas toor van deze parochie heeft ten behoeve van een gedeelte van zijn parochianen onder deze zondagse „langslapersmis" een predikatie en de aflezing van de parochiale mededelingen in het Frans ingevoerd en dat heeft de Vlamingen gealarmeerd, die deels met verwondering, maar gro tendeels met een verontwaardi ging, welke zij niet onder stoelen of banken steken, tegenover deze beslissing staan. De invoering van deze Franse predikatie in een parochiekerk van het Neder lands-eentalige Antwerpen op een moment, dat het Belgische parlement door de definitieve wettelijke vaststelling van de taalgrens, het taalvraagstuk goed denkt op te lossen, moet nu precies ook niet als een taktisch en gelukkig besluit genoemd worden. De taalstrijd laait in en buiten het par- lement op dit ogenblik juist zo hoog op wegens het streven van Fransspreken de actiecomité's en parlementaire groe pen om in het Vlaamse land „facilitei ten" te scheppen voor Franssprekenden, d.w.z. Franstalige „egelstellingen" te be zetten, van waaruit gelijk in de histo rie wel duidelijk bewezen is, de verfran sing vlijtig en met succes en wel spe ciaal met de wapenen van de economie en het kapitaal langs de weg van de „pé- nétration pacifique" bedreven wordt. De Vlaamse strijd staat op dit ogenblik geheel in het teken van de strijd tegen de „faciliteiten". Het feit nu, dat in het eentalig Ne derlandse Antwerpen in een kerk plot seling Franse diensten gehouden wor den, loopt dan ook wel kans als pro vocerend ervaren te worden. En nu kan men wel zeggen, dat in een kerkgebouw geen politiek bedreven wordt, en dat de pastoor van de H. Geest-kerk ook niet beoogd heeft op enigerlei wijze in de taalstrijd stelling te nemen, maar men kan het de Vlamin gen niet kwalijk nemen, dat zij dit an ders zien. Ook al, omdat zij in het ver leden bij herhaling ervaren hebben, dat de kerkelijke autoriteiten in België een standpunt hebben ingenomen, dat de Vlamingen minstens als een blijk van onbegrip voor hun eigen opvattingen beschouwden. En daarom aanvaarden zij ook niet de motivering, waarop de pas toor van de H. Geest-kerk zijn besluit genomen heeft. Deze zegt, dat hij on der zijn parochianen een - zij het slechts kleine - minderheidsgroep heeft, welke Frans spreekt c.q. Frans wenst te spre ken en dat het een kwestie van zielzorg èn hoffelijkheid is, om hen daarin tege moet te komen. Het is ook een kwestie van redelijkheid, zegt hij verder, want in Luik bv. wordt voor de Vlaamse ar beiders des zondags in de kerk der Pa ters Redemptoristen Hors Chateau ook in het Vlaams gepreekt. Ogenschijnlijk lijkt het dus redeijk, dat men in de Antwerpse H. Geest-kerk in het Frans preekt. Maar nu komen de Vlamingen daartegen juist heftig in het geweer. Men neemt aan, dat reeds een derde deel van Luik van Vlaamse nationaliteit is. Dit zijn grotendeels praktiserende katholieken en het zou van kerkelijk standpunt logisch zijn, wanneer vooral m de volkswijken een uitgebreide door en door Vlaamse zielzorg zou bestaan. Daarvan is echter in het geheei geen sprake en de Vlaamse predikatie in één H. Mis bij de Paters Remeptoristen kan men hoogstens een druppel op een gloeiende plaat noemen Het gevolg van In Washington is meegedeeld, dat Zuid-Korea een derde heeft opgeëist van Amerika's militaire hulp aan het Verre Oosten in dit jaar. Zuid-Korea kreeg van de 897.844.000 dollar die in het op 30 juni eindigende fiscale jaar aan het Verre Oosten wer den toegewezen voor de defensie, 281.447.000 dollar. Nationalistisch-China kreeg 152.778.000 dollar, Zuid-Vietnam 101.374.000. net resterende bedrag werd als volgt verdeeld: 11.306.000 dollar; Japan 76.399.800.-; Laos 32.469.000,-; Pbilip- POnen 27.561.000; Thailand 58.594.008. Niet verdeeld werden 58.865.000 dollar, bestemd voor het Verre Oosten. het kerkelijk vereloren lopen der Vla-1 Frans gesproken, of daar begint een mingen in Luik en Wallonië is. dat zij intensief gehoest en geschuifel met voe- geleidelijk ontkerstenen. ten en stoelen, ofwel verlaat een deel rT j 0 der aanwezigen luidruchtig de kerk, om tlDOPfïlOCCl buiten nog luidruchtiger te gaan de- O monstreren. Weliswaar veroordelen de Er is nog een tweede punt, waarom (Vlaamse dagbladen deze verstoring van een godsdienstoefening, maar zij vinden ook, dat de invoering van .Franse gods dienstoefeningen toch wel provocerend moet werken. Zondag op zondag rukt de politie met overvalwagens uit, veegt met gummistokken de protesterende Vlaamse gelovigen van het kerkplein en verwijdert onruststokers uit de kerk. Zondag 1.1. verscheen de Deken van Ant werpen persoonlijk op de preekstoel cm de Franse preken te motiveren en hij deed een beroep op de leidende figuren qnder de Vlamingen met hem de affaire in der minne te komen regelen. ,,Er valt niets te regelen", is het Vlaams verweer. de vergelijking volgens de Vlamingen niet opgaat. Er is een groot verschil tus sen een Mis of godsdienstoefening als tegemoetkoming aan vreemdelingen, aan Vlaamse, Italiaanse of Kroatische arbeiders in Luik of Zweedse of En gelse matrozen in Antwerpen, óf voor een groepje Vlamingen, Antwerpenaren, dat uit hoogmoed Frans wenst te spreken in de intussen toch wel overleefde geest van „dat het Vlaams goed is voor de meiden en de knechts". Het gaat volgefcs hen juist tegen de a- nationale en meestal ook a-sociale zg. élitekliekjes in Vlanderen, wanneer de Vlamingen de strijd tegen de faciliteiten voeren. Intussen is de Antwerpse H. Geest kerk elke zondag het toneel van hef tige incidenten. Nauwelijks heeft de predikant de eerste woorden in het (Advertentie) Iedereen wacht op het ingrijpen van óf de nieuwe kardinaal van Mechelen óf van de nieuwe eerste bisschop van Ant werpen de eerste na de opheffing van het bisdom in de Franse tijd mgr, Daem. Wie weet zal deze het Salomons oordeel uitspreken, dat luidt: „Vlamin gen, kom naar de vroegmis en toon daar mee dat ge „bü de tijd" zijt. Het be spaart u de ergernis van de langslapers- mis. (Advertentie) De Chinese Volksrepubliek heeft de V. S. van nieuwe provocerende acties be schuldigd, zo is in Tokio bericht. De beschuldiging werd geuit in een te Tokio beluisterde Chinese radio-uitzen ding. Volgens China zou een torpedoja ger van de Amerikaanse zevende vloot, de „Dehaven", de Chinese territoriale wateren hebben geschonden. Verklaard werd, dat het schip was gezien nabij het schiereiland Sjantoeng, in de Gele Zee. In de radio-uitzending werd verklaard, dat de Amerikaanse imperialisten de Chi nese territoriale wateren herhaaldelijk schonden en dat de provocerende da den op grotere schaal werden onderno men. Tenslotte werd in de uitzending ver klaard, dat de Amerikanen door hun activiteiten de spanning in de straat van Taiwan op de spits wilden drijven. Heerlijk V-hals, fiSg&d. Voor zuiver wol, ttI B „deaal on. ^"rMatieS^else stijl) en voor meisjes! Voor delig in pr«s- vanaf Uit voorraad leverbaar. grTekrfet^eSS De Roemeense minister van landbouw, Ion Cozma, is van zijn functie ontheven, zo meldt het orgaan van de Roemeense communistische partij „Scinteia" Cozma zal voorzitter van de volksraad van Boekarest worden, een functie die iets hoger ligt dan die van burgemeester. Het blad berichtte niet, wie Cozma als minister van landbouw zal opvolgen. 2 tot iu LET OP HETDElftNftETIKËTlJ| taille. zonder bretels. 2 tot 10 jaar vanaf fEigen buitenlandse dienst) Het chapiter „pokken", een probleem, dat op onprettige wij ze zo plotseling op een hele ge meenschap kan drukken heeft ook de autoriteiten in Bonn me nige zorgrimpel gebracht. Men is plotseling geconfronteerd met het feit, dat door het snelle luchtverkeer het overbrengings gevaar van infectie een alledaag se mogelijkheid is geworden. Zelfs een luchtreiziger die uit een .pokkenland" als Pakistan of India komt en alleen maar van het ene vliegtuig in het andere overstapt om zijn wereldreis te vej-volgen, kan in de korte ogenblik ken van het oponthoud in het overstap- land een cadeautje nalaten in de vorm van een infectie. Het internationale stre ven is, de verkeersverbindingen nog voortdurend te versnellen en allerlei grensoverschrijdingsformaliteiten tot 'n minimum te beperken. Maar wil men het gevaar van pokkeninfectie op de klas sieke manier bestrijden, dan zou men juist waterdichte en tijdrovende preven tieve maatregelen moeten nemen. Wat nu eenmaal in het moderne patroon niet meer past. Bij alle overwegingen van het probleem is het de autoriteiten toch wel duidelijk geworden, dat men niet kan overgaan tot permanente quaran taine op grote schaal, noch het interna tionale verkeer kan ophouden met pok kenbriefjes. Maar wat dan wel dient te geschieden, is nog een open vraag. Voorlopig houdt men 't binnenslands bij geijkte quarantaine-maatregelen. Maar ook hier stelt zich de vraag, of afzon deringsmaatregelen in de moderne volkrijke centra met hun massa-ver keersmiddelen en andere communicatie bedrijven nog wel voldoende preventieve werking hebben. Men leert uit de lessen van de praktijk en de pokkenepidemie in het gebied van de Eifel en speciaal in het gebied van Monschau schijnt voor de wetenschap interessant te zijn. Zo heeft men allereerst een belang rijk medisch feit ontdekt en wel, dat zich onder de pokkenpatiënten verschün- selen hebben voorgedaan, die men tot nog toe niet kende. Enige inwoners, die positief met pokken waren besmet, meenden dat ze een sterke griep had den en vertoonden ook verschijnselen van dien. Andere geïnfecteerden voelden zich volkomen gezond, terwijl zij toch een infectueuze werking uitoefenden. Pas door bloedonderzoek kon men vaststel len, dat ze pokken gehad hadden. Men schrijft het daaraan vooral toe, dat de pokkenepidemie, ondanks alle maatre gelen, in dit gebied telkens weer op vlamde. De medische autoriteiten hellen nu over naar de mening, dat zich een soort Europese vorm van de pokken aan het ontwikkelen is, welke onder de invloeden van de Europese gezond heidszorg in het algemeen een minder kwaadaardig karakter en uiterlijk ook onschuldiger voorkomen heeft. In de authentieke pokkenlanden ko men deze Europese verschijnselen niet voor. Daar gelden slechts de klassieke kentekenen en begeleidende verschijn selen. Indien deze waarnemingen ook verder door nieuwe feiten bevestigd worden, dan betekent dit, dat de me dische wetenschap een geheel andere therapie moet gaan toepassen. Het is on getwijfeld zo, dat de hogere medische verzorging van het individu in de West- Europese landen, de moderne hygiëne, de toegenomen civilisatie mede door de gestegen welvaart, hier een rol spelen. Inmiddels is de pokkenepidemie in het Akener land alreeds zover afgenomen, dat men geleidelijk van uitzonderings bepalingen kan gaan afzien. Wat de be woners van dit gebied vooral bij inter nationale reizen hoogst aangenaam zal zijn. De 42-jarige zakenman Hans .Herr- schaft, die onlangs voor een parlemen taire commissie tegen de Westduitse minister van defensie Frans Josef Strauss heeft getuigd, is in Muenchen door de Westduitse politie wegens spio nage ten behoeve van de communisten gearresteerd. Na een huiszoeking van acht uur vond de politie documenten, die er op wezen dat Herrschaft voor de commu nisten spioneerde. Herrschaft had voor een parlemen taire commissie getuigd in verband met het onderzoek naar de beschuldiging tegen Strauss, dat hij een Duitse bouw maatschappij „Fibag" aan de Amerika nen zou hebben aanbevolen en hierdoor zijn invloed en positie had misbruikt. Strauss verklaarde toen, dat hij nooit geprobeerd had om vrienden in de „Fibag" te bevoordelen. Het parket in Muenchen verklaarde dat Herrschafts arrestatie geen verband hield met zijn getuigenis voor de par lementaire commissie. Volgens de advocaat van Herrschaft zou de zakenman hebben ontkend ver raderlijke betrekkingen met de commu nisten te hebben onderhouden. (Advertentie) (Advertentie) Verdien 24 Ondanks de enorme korting op elk pak is Ideaal-Persil toch voorzien van de kostbare spaaremmertjes. Waardevol voor U persoonlijk! Vraag een spaarkaart bij Uw winkelier of vereniging! (Advertentie) P.E. GELUIDSBAND- POLYESTER VOORGEREKT Agfa is de enige die alle geluidsbanden uitsluitend van voorgerekt, soepel en toch sterk polyester maakt. Agfa Magnetoon is nu ook de goedkoopste polyesterband. Agfa Magnetoon geluidsband is geschikt voor elk soort bandrecorder. Vooral ook voor 4-spoors en portables. Tevens ideaal voor 4-SP00RS- en STEREO Begeleid door de lerares geschiedenis van de gemeentelijke middelbare school voor meisjes aan de Gerrit van der v eenstraat te Amsterdam, mej. drs. M. lroelstra, hebben gisteren leerlingen van deze school prinses Marijke op pa leis Soestdijk een album aangeboden. De leerlingen zijn alle lid van de histo rische club „Nova Zembla'', die dit jaar het 5e lustrum viert. Het d^l van deze club is de kennis omtrent de ge schiedenis van Amsterdam fe ver. rde- ren door middel van excursies in de oude stad en bijeenkomsten (z.g »o\ winteringen"). De meisjes hebben de tekst van „het oronnenboekje", een schoolboekje over Amsterdams historie in woord en beeld dat werd samengesteld door dr.. M. lroelstra en dr. H. J. Kok. =»rge- ■chreven op losse bladen. D ^den, eriiicht met foto's, kaartjes en tekenin gen zijn tot een album samengevoegd in een leren band, alles door de leerlingen vervaardigd. In de Rotterdamse Euromast heeft de halve finale plaatsgevonden van de landelijke Miss Bril verkiezingen. Conny Stuart temidden van de tien mooiste bril-missen en ook dat kan niet missen... De uitgever William Jovanich is uit Belgrado in New York teruggekeerd en heeft bekendgemaakt, dat de publikatie van Djilas' boek Gesprekken met Stalin' doorgang zal vinden. Jovanovich had de publikatie opge schort nadat functionarissen van de Zuidslavische voorlichtingsdienst in New York hem gezegd hadden, dat de publi katie Zuid-Slavië zou schaden. De vol gende dag werd de voormalige Zuidsla vische vice-president Djilas gearresteerd wegens woordbreuk. Jovanovich vloog daarop naar Belgrado om te pogen iets voor Djilas te bereiken. Dat is, tot zijn teleurstelling, niet gelukt. De federale bestuurder van de provin cie Buenos Aires, Echepareborda, heeft alle gekozen gemeentelijke autoriteiten van hun functie ontheven. In de Argen tijnse hoofdstad ziet men deze maatre gel als een stap tegen de aanhangers van ex-president Peron die bij de jongste verkiezingen in Buenos Aires de meer derheid kregen. Etchepareborda verzocht de burgemees ter en raadsleden nog 48 uur in functie te blijven, zodat hij de tijd heeft bij be sluit nieuwe mensen aan te stellen. (Advertentie) Kunststofplaten lijmen met van Ceta Bever Sneeuwstormen hebben in Oostenrijk honderden mensen geïsoleerd terwijl la wines in de Oostenrijkse Alpen drie men senlevens eisten. De Oostenrijkse politie deelde mede, dat er in de provincie Salzburg drie Duitse toeristen door een sneeuwlawine waren bedolven. Lawines, veroorzaakt door een plotse linge stijging van de temperaturen, heb ben in oost-Tirol verscheidene wegen geblokkeerd. De dorpen Obertilliach en St. Veit, waar ongeveer 20.000 mensen in totaal wonen, zijn door de sneeuw- lawines van de buitenwereld afgesloten. De stroomvoorziening in dit gebied stag neerde, terwijl de telefoonverbindingen tijdelijk werden verbroken. Ongeveer 80 toeristen zijn op een hoogte van ruim 2000 meter in de oost- Tiroler Alpen ingesloten door de sneeuw. Zij hebben hun toevlucht in een berg hut gezocht. Door de sneeuwstorm wa ren alle wegen naar de hut onbegaan baar, terwijl elk ogenblik een lawine kan plaatsvinden. In de berghut is slechts voedsel voor een dag. Een helikopter van de reddingsdienst zal trachten nieu we voorraden te brengen, aldus de politie.

de Stem | 1962 | | pagina 7