T Pakistan worstelt met een moeizame emancipatie TRAITAL P< 1907! Lente - Lente - Lente - Lente - Lente Er waren eens 2 poppen Alfabet BW EEN VOLLE BRIEVENBUS kcr J erschillen in taal en godsdienst aiBum Van Bakker Jantjes" klantjes -keten SOLDAAT Bij onze buren Ontevreden paardje JANNEMAN GAAT VISSEN M '1 m m DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 18 APRIL 1962 Schrijnende armoede en fraaie gebouwen Mohammedaans Hard werken Bedreigd DUIDELIJK MERKBAAR? TRAITAL 0 TRAITAL O SHAMPOO Miljonairsdccorateur overleden aóen Koning GRAPJE Nog een grapje In hét bos iar zoveel bezienswaardig- tussen Pasen en 16 oktober gen, mits vergezeld van een >p pagina 14 van hun Inter- io. 52 (Automuseum, Drie- nten noteren. Hier zijn ze: 58. Zwembad Dieverzand, ler" te Wijde Wormer, 60'. lolenmuseum, Molen „Het oidmet de keten van meester- ine des Rótisseurs", de inter- oks en restaurateurs. Naast ■rdam's befaamde restaurant ■aden zuiglamsrug met garni- van de maitre: bij zuiglams- i in royaal roomboter. Vooral ■n. "Smakelijk Pasen!En ook de roomboter spreekt vanzelf! (Eigen buitenlandse dienst) Rawalpindi, kortweg ,,Pindi" ge naamd, de voorlopige hoofdstad van Pakistan, is een stad waar orde en re gelmaat heersen. Er hangt, wat men zou kunnen noemen een krijgshaf tige sfeer en er is een opmerkelijke discipline geheel in overeenstemming met de ambities van de tegenwoordige politieke leiders. Het militaire bewind, dat Pakistan thans bestuurt, is aan de macht gekomen daar het oude Pakistan door corruptie en armoede gedemora liseerd was. De oude hoofdstad Karachi was het symbool van deze verwording. Inderdaad ontkomt degene, die ooit in deze stad vertoefde, niet aan een in druk van onbehagen. Tussen het groot se, het wereldstad-achtige ontdekt hij de verderfelijkheden van de metropool in zjjn ergste vorm. Men ziet er rijk ge klede, naast in lompen of in nog minder gehulde mensen. Bedelaars, op de grond liggend en luid schreeuwend om een aalmoes, half verminkten wier open wonden bedekt zijn met vliegen. Is het een wonder, dat het sterftecijfer ten gevolge van besmettelijke ziekten hier zo enorm hoog ligt? Op de overvolle markten ligt het vlees op de grond uitgestald. Hier lik ken de honden er eens aan, daar is het overdekt met insekten! Een weinig aan lokkelijke boel temidden soms van prachtige gebouwen, welke de vorige re geringen lieten bouwen met 'n volkomen onderkennen van wat eerst noodzake lijk was. Een „inhalige en karakterloze stad" zoals Morris Karachi in zijn op stellen in de Engelse „Guardian" noem de. Het is alsof de nieuwe regering haar zetel van dit broeinest zover mo gelijk heeft verplaatst naar het hoge noorden. In Rawalpindi heerst een geheel ander klimaat. Kennelijk doet dit het bloed frisser door de aderen stromen en inspireert het tot het vol brengen van de grootse taak, die de nieuwe regering zich ten voordele van geheel Pakistan op de schouders heeft gelegd. Pakistan is vanouds op en top een Mohammedaans land. Zo komt het, dat de Islam hier niet alleen godsdienst is, maar ook het maatschappelijk leven beheerst. Er zijn echter ook krachten, die zich tegen deze overheersing van de Islam verzetten. Er zijn miljoenen praktiserende mohammedanen in dit land, maar als ideologie voor de con structie van een sterke staat schiet naar het oordeel der intellectuelen de Islam tekort. Zij missen in de Islam de macht het sterk verdeelde Pakistan tot één natie te maken. Immers, dit land bestaat uit twee delen, die meer dan duizend kilometer van elkaar verwij derd liggen: Oost- en West- Pakistan, gescheiden door India, op het ogenblik staatsvijand nummer 1. Naast deze aardrijkskundige scheiding zijn er dan nog verschillen in taal, gewoonten, schrift, landschap, ras en cultuur. De Oost-Pakistani hebben een verschrik kelijke hekel aan hun „landgenoten" in het westelijke gedeelte. In Oost-Pakis- tan wonen veel Hindoes, die van de Islam niets willen weten. Maar de Isla mitische bevolkingsgroep is weer van oordeel, dat zij wordt uitgebuit door de West-Pakistani. Bovendien wordt de langzame staatkundige groei van Pa kistan nog steeds doorkruist door voor standers van het behoud van de stam verbanden van vroeger. Zij streven een decentralisatie van het bestuur na, waartegen de regering zich fel kant waar het toch gaat om éénheid te bren gen in dit sterk verdeelde land. De staat van beleg houdt deze en an dere lieden in bedwang maar dat is niet eeuwig mogelijk. Eens zullen alle be schikbare krachten moeten samenwer ken. De Islam, noch een militair gezag blijken in staat deze samenwerking te brengen. Er is op dit ogenblik een grondwet in de maak, welke zal gelden vanaf het ogenblik dat de dictatuur van veld maarschalk Mohammed Ayub Khan zal verdwijnen voor een democratisch be stuur. Het woord dictatuur klinkt over het algemeen niet als muziek in de oren, doch die van Ayub Khan zou men kunnen vergelijken met die van een ver licht despoot uit vroeger eeuwen. De bereikte resultaten zijn een getuigenis van de bekwaamheid van de aan het bewind zijnde man en diens militaire helpers. Het arbeidsterrein is echter zo groot en biedt zulke hindernissen, dat een krachtige aanpak van de bestaande problemen ook wel hoogst noodzakelijk is. Daarnaast zijn er dan nog de vele moeilijkheden op het gebied van de bui tenlandse politiek en daar ziet het er niet zo best uit. ding is, op basis waarvan reeds volgend jaar democratische verhoudingen zul len worden geschapen. Maar kenners vragen zich af, of het wel nuttig is, dat Ayub dan geleidelijk de teugels uit handen zal geven. Vooraleer democra tische hervormingen zullen worden doorgevoerd, zal het tegenwoordige re gime ongetwijfeld verder moeten zijn gevorderd met de taak, waaraan het nu werkt. In dit zeer arme land neemt de landbouw als middel van bestaan de voornaamste plaats in. Dank zij bui tenlandse steun, vooral van Amerika, beleeft de industrie een snelle groei. Het land mist echter delfstof fen met uitzondering van steenkool. Dank zij de buitenlandse steun, de stij ging van de graanproduktie en de uit voer van grote hoeveelheden jute kan Pakistan zich momenteel redelijk be helpen. Een ernstige handicap is de snelle bevolkingstoename, want hoe hard men ook werkt, toch kan men van een voor uitgang niet spreken, wanneer de pro- duktie daarmee geen gelijke tred kan houden. (Advertentie) In de eerste plaats zijn er de grens geschillen met India en Afghanistan over resp. Kasjmir en Pachtoenistan. India heeft al herhaaldelijk gedreigd met geweld dit overigens geheel door Mohammedanen bewoonde gebied bru taalweg te zullen annexeren, zoals het ook Goa inpalmde. De militaire tegen stand van Pakistan vreest het echter meer dan van het kleine Portugese gar nizoen in Goa en men verwacht dan ook, dat het althans voorlopig bij be dreigingen zal blijven. Een groter ge voel van onbehagen bekruipt Pakistan wanneer het denkt aan de steeds nader komende Russische en Chinese scha duw, die nog maar een afstand van on geveer Amsterdam-Maastricht van zijn grenzen verwijderd is! Het oog waakzaam op het buitenland gericht, heeft Ayub Khan zich energiek geworpen op de problemen van het Pa kistaanse leven en heeft zich hierbij het vertrouwen en de medewerking verze kerd van velen, zelfs van zijn tegen standers. Geprotesteerd of gecritiseerd wordt er nauwelijks. De bevolking is voor het merendeel analfabetisch, en vaak straatarm en primitief. Dat Ayub Khan zijn politiek hieraan heeft aange past moge door sommigen als listig en oneerlijk bestempeld worden, ander zijds kan men ook stellen, dat hij wel moet roeien met de riemen die hij heeft. De kwade roep, die Pakistan in het buitenland had vanwege het vroe gere corrupte regime, is veranderd in een verdiende sympathie. De onzeker heid heeft plaats gemaakt voor een herboren nationale trots. Hierboven werd reeds vermeld, dat er een nieuwe grondwet in voorberei- (Advertentie) Réken maar! Met één oog opslag ontdekt uw omgeving of u door uw haar heen raakt of dat „flintertjes" uw kraag ontsieren. Volg dit doeltreffend, deskundig advies: tegen roos tegen vet haar en haaruitval Naenkelebehandelingen met Traital shampoo ziet u al resultaat en verdwijnt uw zorgelijke trek voor een op gewekte lach 't Is duidelijk merkbaar! Probeer het maar! een produkt van l'oreal de paris Op 96-jarige leeftijd is in New-York overleden de in Oslo geboren binnen huisarchitect en decorateur Thomas Bull, die gewerkt heeft aan de miljo nairswoningen van J. P. Morgan, William K. Vanderbilt, William Randolph Herast en Joseph Widener. Bulls laatste werkstuk was de nieuwe inrichting van de Pakistaanse ambassade in Wastington in 1948. De winter is aan de kant Zo stond er vandaag in de krant. Winterkoning zei heel droevig: Nu dan ga ik maar. O. riep de lente, ik sta al klaar Dag en goede reis riep de lente. Ik ga naar bos en velden. Goed, bromde winterkoning, Ik ga naar mijn woning. De lente riep heel blij Daar komt de maand mei. Jeanne Horrevoets Drimmelenseweg 19, Made De lente moet komen, De winter is voorbij En daarom zijn we blij. Want de lente moet komen; Er komen bladeren aan de bomen, 's Nachts gaan we er van dromen. Van luie en slomen. Daarna komt de zomer. Helaas dan is de lente voorbij. Elisabeth v. Gestel Slingerweg 30, Breda Met een mandje vol met eieren Stapt de paashaas door de wei Als de klokken straks gaan beieren Zoeken de kinderen naar een ei. Maar nu zijn ze in de kerk Want straks, ja dan begint het werk Dan gaan ze zoeken in de wei Naar een mooi gekleurd paasei. En ze zijn heel opgewonden Tot ze er eentje hebben gevonden. Maar zo'n dag gaat vlug voorbij En 's avonds zijn de kinderen reuzeblij. hia Wagemakers Doelen 27 Breda Het ls lente. En kijk de vogels het eens druk hebben. Weet je wat ze doen? Ze bouwen hnu nestje. Daar komen straks eitjes in en uit die eitjes komen vogeltjes. Dan komen er weer vogeltjes bij. Maar er gaan er ook wel eens dood. Maar dat is niet zo erg, want er komen er toch weer bij. Beppie Vincenten Gertrudisiaan 17, Prinsenbeek De lente is in het land Joecbei, joechei. De schoonmaak is weer aan de kant Wat zijn wij nu toch blij. Adrie Mol Hoogstraat 9, Etten Stap, stap, stap, De soldaat is rap. Daar ligt een steen, Nu breekt hij zijn teen. Hubert v. d. Bossche M 32 Eede. Er was eens een wijze koning Die heette Lodewijk. Hij viste alle dagen. Bij Petten aan de dijk. En als de koning een vis ving Zei hij het A, B, C. En als die vis het geleerd had, Wierp hij hem weer in zee. Julien Michielsen, Stoppeldijk Karei Luyten Sav. Lohmanstr., Breda Bij onze buren van Duren Hebben de kinderen gekke kuren. Liesje vernielt haar pop En ze is even wild als kleine Rob. En Jan, de oudste, Dat is de stoutste. Joost is al even erg als Jan, O, wat die uithalen kan. En Ankie wordt ook al stout, Ze morst elke morgen met haar havermout. En Ans gaat door de regen lopen. Haar vader zou haar wel willen. verkopen. Marian Rijnen Drielindendreef 11, Breda Gerrie Nouws Bavelstr. 9, Dorst Bij boer Joosen was een paardje dat ontevreden was. Hij wou graag weg, maar het lukte niet. Het was avond geworden en boer Joosen ging naar bed. Het paardje dacht bij zich zelf. Ik heb wel eens zin om weg te lopen. Hij was hier al zo lang ge weest, het begon hem te vervelen. Hij rammelde aan de deur en ja hij ging nog open ook. Hoera de vrijheid. Het ontevreden paardje was het te vreden paardje geworden. Hij ging dus weg, op stap, in het donker. Alleen helemaal alleen. Nee toch niet, hij had nog een stekelvar ken zien lopen. Het paardje liep er naar toe en samen gingen ze op stap. Ze vertelden alletwee waar ze van daan kwamen. Het stekelvarken was weggejaagd uit zijn hol door de vos Reintje. Het ontevreden paardje was weggelopen van een boer. Ze kwa men na een kwartiertje bij een def tige mevrouw terecht. Maar de vrouw kon ze niet gebruiken. En eindelijk kwamen ze bij een paleis. Het paleis van koning Lang haard. Daar mochten de twee wonen. Ze waren er erg tevreden, en ze leefden er nog vele jaren. Marja Terwlel Zandberglaan 55, Breda Janneman is een echte bengel, 's Woensdagsmiddags gaat hij vissen Met een spiksplinternieuwe hengel. Hij is erg gehecht aan die hengel. Hij kan hem geen 5 minuten missen. Soms denkt moeder had ik hem Die hengel maar niet gegeven. Had ik maar niet zo dom gedaan. Wie weet, wat ik later kan beleven Ik zie hem al als visser staan. Maar Janneman denkt daar niet aan, Hij heeft het om de sport gedaan. Als ik thuis kom met een mandje vis, Is er niemand die dan boos meer is. Plet Avontuiirstraat 61, Breda Charlotte de Bock yrow paa'b- Marlies de Waal Grindweg 16, Ossenisse Ad Verpaalen Si.-Janstraat 76, Sprandel Moeder: „Martien, heb je eerst je handen gewassen voor je ging eten?" Martien: ,Ja moeder, ga maar eens kijken naar de handdoek." Nelly van Bragt, Jachtlaan 44 Hank. Er was eens een koning en een koningin. Die hadden veel last van hun dochtertje want dat liep altijd weg en dat was naar voor de koning. Jullie weten niet waar ze altijd naar toe loopt. Naar Marie Roets en afwassen doet ze daar en op een keer moesten ze weg en toen kwam ze nooit meer terug. Nellie Smits Bertie Goossens Biezenstraat 26, Eede WH zoeken Iemand om mee te cor responderen, 13 k 14 Jaar oud. Onze adressen ztfn: Willy de Heyde, Gra- vinne Margrietstraat 21, Made en Els van Groezen, Gravinne Mar grietstraat 17, Made. Graag had ik een correspondentie vriendin. Ik ben elf jaar en zit in de vijfde klas. Parallelweg 8, Lewedorp (Zld.) Er was eens een tweeling. Ze wa ren 7 jaar oud. En ze heetten Corry en Elsje. En die hadden allebei een mooie looppop. Die van Elsje heette Liena en die had prachtig goud haar en een lange rose zijden jurk met een blauw fluwelen mantel om. En die van Corry heette Wilma en had zwart haar en een lange witte zijden jurk aan. En een rode fluwelen man tel om. En over die poppen ga ik nu ver tellen. Eens op een nacht was leder een al naar bed. Toen hoorden Liena en Wilma een raar geluid (want we zullen maar doen of de poppen le vend zijn.) Het keukenraam werd langzaam open geschoven. Toen za gen de poppen in het licht van de maan twee mannen. „Dieven", dachten ze allebei. De mannen zei den tegen elkaar: „Janus, mijn doch ter Leida ligt ziek. Zouden hier meisjes wonen die poppen hebben?" ,,Ja Dirk, stommeling, gebruik je ogen. Zie je daar die twee poppen niet? Neem er een mee." Maar Liena en Wilma riepen zo hard ze maar konden: Help!! Dieven! En ze kwamen allemaal uit bed, allemaal behalve Corry en Elsje. Toen zei vader tegen moeder: „Riek, Riek, bel de plisie, dan hou ik de twee mannen in de gaten." En toen kwam de politie. En deze nam de mannen mee. En de volgende dag mochten de poppen mee naar de stad. En kregen een gouden ketting. Lona Dankaart St.-Janstraat 88, Sprundel De muur aan het schilderij De vloer op de tafel De tafel onder de stoel De draad op het vestje De kapstok op de jurk De vloer op de kachel De tafel op de bloempot De muur op de spiegel De vloer op de kast De schouw op de klok Rianncke Jongmans Noordhoek 18, Klundert A is Adje, die lust graag drop, B is Bartje, die speelt niet met een pop. C is Corry, die is naar school. D is Doirentje, die heeft veel jool. E is Elly, die plukt appels, die zijn nog niet rijp, F is Frans, die rookt een pijp. G is Gerry, die heeft een koek, H is Henk, die moet in de hoek. I is Ineke, die gaat zo te keer, J is Jan, die heeft een veer. K is Kees, die rookt een sigaret, L is Leo, die heeft een pet. M is Mieke, dat is zo'n schatje, N is Nico, die zit op het matje. O is opa, die lust graag bier, P is Pietje, die heeft plezier. Q is Quirinus, dat is zo'n mooie naam, K is Rica, die gaat naar Chaam. S is Sientje, die boent de vloer, T is Theo. die speelt op de koer. U is Utrecht, een mooie stad, V is Vught, daar zijn de gekken het zat W is Willem, die heeft een riks, X is een alfabetletter van niks. Y is Yfje, die denkt aan haar lijn, Z is een zuurstok, die smaakt zo fijn. Annemleke Willemen Lageham 92a, Dongen De juffrouw was jarig. Ze zei: „Kinderen, we gaan morgen naar het bos. En jullie hoeven alleen maar brood mee te brengen en snoepjes, als het mag." Toos en Tonny, de tweeling, kneep elkaar in de arm: „Fijn. hé!" Ze waren pas jarig geweest en Tonny had een fototoestel van moe der gekregen. Ze zei tegen Toos: „Dat fototoestel van mij, neem ik mee." En de juffrouw zei nog: „Jullie moeten om half negen op school zijn." En de volgende mor gen stonden alle kinderen al te dan sen: daar kwam de bus. En daar stapten ze gauw in. Een paar minu ten later kwamen ze in het bos. En alle kinderen gingen spelen. De hele troep stond bij Tonny om op de foto te komen, maar Tonny zei „Nog niet." En ze speelden tikkertje en verstoppertje en van alles. De juffrouw riep de kinderen om te eten, en daar kwamen Mieke en Marian met kisten vol limonade En toen ze hadden gegeten zette Tonny de hele klas op de foto en de juf frouw erbij, en toen nog eens de juffrouw alleen. Het was zes uur! En even later zaten ze allemaal in de bus. En on derweg snoepten ze zuurtjes en van alles. En toen ze bij de school kwa men, bedankten de kinderen de juf frouw en gingen naar huis. Maria Gelens Oosterhoutscweg 92, Breda a Rlnie Dudnk Lageweg 10, Terhejjden Op de hoek van de straat, Waar een leuk winkeltje staat, Woont bakker Jantjes, En hij heeft heel wat klantjes. En één zo'n klantje Is kleine Jantje. Aan de winkeljuf geeft hij dan een kaartje. En daarop staat: astublief één slagroomtaartje! Hoe komt Jantje daaraan! Dat krijgt hij van zijn rijke tante Sjaan, Die nu voor altijd bij Jantje woont, Want...? Oom Herman is dood! Zijn vriendje heet Henk, En met zijn achternaam Schenk Henkje wil ook wel zo'n tante Sjaan. Maar die lopen zo maar niet uit de kraan? Een broertje of zusje heeft Jantje Maar bij Henk hebben ze nog een Piet. Maar meer dan ook niet. O ja...! nog een zusje, die heet Riet. Kijk, zie Jantje daar weer gaan, Met het kaartje van tante Sjaan. Hij gaat weer naar het hoekje Om een lekker slagroomkoekje. Els Blok Kruiningen Nu kunnen wij werkelijk bijna niet meer over de stapel brieven heen kijken. Wat zijn jullie opeens allemaal aan het tekenen geslagen! We zullen maar eens gauw vertellen welke jongens en meisjes het zijn die ons zulk mooi werk hebben gestuurd. Natuurlijk kan het niet allemaal in de krant, maar daarom is het niet minder mooi hoor! Dit zijn ze dan: Ed van Gils te Breda; Jolanda Verhoeven te Breda; Jeanne Horre voets te Made; Beppie Vincenten te Prinsenbeek; Elly van Dongen te Molenschot; Nelleke van Leers te Moerdijk; Irene Rhemrev te Breda; Jenny en Ans Boomaars te Breda; Marita Kramers te Hulst; Jacky Broeders te Oosterhout; Ivonne Pa pen te Breda; Frans Renovie; Gon- me v. d. Velden te Terheijden; Ton ny de Pundert te 's-Heerenhoek; Rinie en Nelleke v. d. Linden te Breda; Elisabeth van Gestel te Breda; Addy Roelants te Rijen- Jacqueline Govaert te Clinge; Cor- rie van Wanrooy te Oosterhout; Anton Nouws te Dorst; Trees Israel te Breda; Rita Roets te Eede- Dymphna van Gestel te Breda; Theo Goossens te Clinge; Els Blok te Kruiningen; Timmy en Janny v d Eijnden te H.-Zwaluwe; Mariieen Snijders te Oudenbosch; Jan Heshof te Steenbergen; Peter Swolfs te Oos terhout; Wies Verheyen te Srijbeek; Hetty van de Korput te Wagenberg; Ludie Damen te Breda. Nou zeg, wat een massa namen! We hadden wel honderd kranten nodig om al deze tekeningen een plaats te geven. En nu wensen we jullie nog alle maal een Zalig Pasen toe! Fijne feestdagen en natuurlijk daarbij ook nog een heerlijke vakantie! Veel groeten van Oom Jan en Tante Thea. Van de tweede en derde klas uit Eede kregen we een paar gedichtjes en een puzzel. Nou maar, dat heb ben jullie prachtig gedaan! Want gedichtjes maken is veel moeilijker dan tekenen, dat weten wij best. Wij zijn dan ook erg blij met deze bijdragen voor ons krantje en je krijgt vast en zeker allemaal een plaats. Deze week staan er al een paar in, kijk maar. De namen van de kinderen die ons hun werk stuurden zijn: Rudie Herwegh, Christian Standaert, Hu- bert v. d. Bossche, Guido Gampaert, Bertie Goossens, Hubert Marteijn en Ludo van Graafschep. Aan de meester veel dank voor het opsturen. Oom Jan en Tante Thea. ?D! Deze sympathieke En- l in „The Young Ones" <Je 'joot succes wordt uitgebracht it hier niet met een glas melk Je. Nee, Cliff is werkelijk een el Engelse „young ones", iy1 •en-agers graag een koel g'as ■eet je, geeft pep. En ais je uur je dat gebruiken. Melk voor

de Stem | 1962 | | pagina 19