14 Nieuwe Poolse wet wi I de bedevaarten „regelen" BANDRECORDERS VOOR BLINDEN Financiële K.L.M. steun aan Xe In mei kan beslissing vallen MGR. WYSZINSKY POLENS ONGEKROONDE NIETBLANKE STUDENTEN 50 kregen geen verblijfsvergunning I OOK NOG GOEDKOPER 5 t 1 21 21 Communisten vrezen conflict BESLISSING MINISTER BEERMAN: Ronde Sluiskil Ja, zo vers, fris en juichend is dat verrukkelijke „vrolijke" bier uit de beugelfies! Bomen, bloemen en bonzende harten komen tot bloei. En bruisend, buitelend Breda Bier is de stille, sprankelende getuige van dit grote, Pasenlijke voorjaarsfeest! De Agfacolor kleinbeelddia-film PAT 36 (voor 36 opnamen) is bovendien n prijs verlaagd van f. 15.75 tot 20 T DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 18 APRIL 1962 (Eigen buitenlandse dienst) In bet Seim, het Poolse parlement, zit maar een handjevol katholieke politici onder een overgrote meerderheid van communisten en meelopers der com munisten. Zou 't alleen op stemtechniek aankomen dan zou de communistische regering zich over die weinige, altijd obstinate katholieken weinig zorgen be- hoeen te maken. Maar zij weet, dat die massa van communisten, welke de banken der afgevaardigden vult niet het Poolse volk vertegenwoordigt en dat juist die paar katholieke afgevaardigden kunnen spreken namens 95 procent van de Poolse katholieken, dat is in wezen van het allergrootste deel van het Poolse volk. Vandaar de omzichtigheid waarmede de regering in het parlement optreedt, van die katholieke afgevaardigden soms felle kritiek duldt en zoveel mo gelijk poogt, orde en rust te bewaren door conflicten uit de weg te gaan. Achter allen en alles rijst de figuur op van kardinaal Wyzinsky, die men in de volksmond in Polen wel eens de on gekroonde koning van Polen noemt en wiens gezag en invloed op de massa overbekend is. ,.Geen openlijk conflict met de kerkvorst", is het parool der autoriteiten. Vandaar het voortdurende elastische uitwijken der regering, wan neer een openbaar conflict dreigt. Zo ontstaat die merkwaardige tegenstel ling. tussen de hardnekkigheid, waar mede de Poolse communistische rege ring voortgaat met wettelijk aan de communistisering van het Poolse leven te werken, door steeds verder doortas tende anti-katholieke maatregelen, en de soepelheid van de toepassing dezer wetten wanneer de kardinaal ze vier kant afwijst. Maar juist daarin schuilt een groot, toekomstig gevaar, dat de kerkelijke autoriteiten dan ook met zorg vervult. Het moge dan waar zijn dat het op de uitvoering van de wetten aankomt, maar de wetten zijn er en ze kunnen op elk moment scherp worden toege past. Daarvoor is alleen nodig, dat er weer eens een terugdraaien van-het communistische rad in de richting van het ouderwetse Stalinisme komt en wie durft zeggen, dat dit nooit meer mogelijk is of... de krachtièe per soonlijkheid van de kardinaal zal er eens niet meer zijn om de communis ten in de weg te treden. Alles is im mers mogelijk. Al past men thans b.v. de wet op het staatstoezicht op het godsdienstonder richt niet toe omdat de kardinaal de geestelijkheid eenvoudig verbood om zich eraan te onderwerpen, ondanks het feit dat sommige wankelmoedigen dit bereids deden die wet ligt er als 'een voortdurende bedreiging. Evenals de nieuwe wet op publieke vergaderingen en demonstraties welke op 29 maart door het Sejm is aangenomen. Volgens een wet van 1932 zijn de mo gelijkheden tot het houden van open bare vergaderingen en daar vallen ook openbare godsdienstoefeningen en processies onder aan wettelijke maatregelen onderworpen. De regering heeft in 1960 een wijziging voorgesteld, die van kerkelijke zijde hardnekkig be streden wera. In de zitting van 29 maart 1.1 is deze wet afgehandeld. De katholieke afge vaardigde Konstanty Lubienski, spre kende namens de katholieke Znak- fraktie wenste deze wet opnieuw op stapel te zetten, omdat zij onaanvaard baar voor de kerk is en wel speciaal, omdat voortaan voor processies en be devaarten tevoren de goedkeuring van het burgerlijk gezag gevraagd zou moe ten worden. Bet zijn speciaal de bedevaarten, welke de communistische machthebbers een doorn in het oog zijn, daar ze steeds uitgroeien tot demonstraties van soms honderdduizenden kathlieken van trouw aan kerk en kerkelijk gezag. De communistische meerderheid en de meelopers uit de z.g. onafhankelijke boerenpartij verwierpen het katholieke voorstel en drongen op de eindstem ming aan. Voor dat deze piaats kon vinden, ver lieten tal van afgevaardigden, waar onder voornamelijk partijlozen, intel lectuelen en indusriëlen de zittingszaal. De vier Znak-afgevaardigden waren de enigen die tegenstemden. De vijf af gevaardigden waren de enigen die te genstemden. De vijf afgevaardigden van de katholieke Pax-groep, die nogal sympathiek tegenover het regime staat, gaven er de voorkeur aan, zich van stemming te onthouden. In mei krachtproef? Deze wet heeft de in de laatste tijd tussen regering en kerk toch alweer zeer gespannen verhouding nog weer verslechterd. De communisten verkon digen, dat ze de wet zeer zachtzinnig zullen toepassen, omdat ze de katholieke bevolking niet willen provoceren. Ook nu weer troosten velen zich met de op merking, dat het op de toepassing aan zal komen. Men zal spoedig weten, hoe die zal zijn, want met Pasen begint het bedevaartseizoen weer. Het is nu al be kend, dat kardinaal Wyzinsky dit jaar in mei aan het hoofd van een enorme bedevaart naar O.L. Vrouw van Cen- stochowa zal optrekken, het Poolse na tionale heiligdom, zonder tevoren ver lof voor deze bedevaart aan te vragen. Deze bedevaart brengt telkenmale meer dan een miljoen mensen op de been. Minister Beerman heeft geweigerd een verblijfsvergunning te verlenen aan twee niet-blanke studenten, afkomstig uit Zuid-Afrika, die in ons land rechten wil len gaan studeren. ,,In beginsel wordt verblijf voor studiedoeleinden aan zulke personen, die daartoe een beroep doen op par ticuliere fondsen, slechts aanvaard, indien de beoogde studie geschiedt onder toezicht en voor verantwoor delijkheid van het universitair asiel fonds en indien ook overigens tegen het verblijf van betrokkenen geen bezwaren bestaan. Aan deze voor waarden wordt i.e. niet voldaan, omdat mij is gebleken dat de bo vengenoemde heren geenszins voor bemiddeling van het U.A.F. in aan merking kunnen worden gebracht", aldus een persoonlijke brief van mi nister Beerman aan het studenten comité Zuid-Afrika te Amsterdam. De secretaresse van het comité, me juffrouw H. van den Boogerd, heeft ver klaard dat het studentencomité Zuid- Afrika zeer teleurgesteld is over de be slissing van de bewindsman. ,,De twee studenten, de 25-jarige Mor rison en de 35-jarige Msimang, zijn dooi de rassenmaatregelen van de regering Verwoerd niet in staat in Zuid-Afrika te studeren. Omdat zij Afrikaans spre ken willen zij in Nederland studeren Msimang is enkele jaren geleden naar Ghana uitgeweken i.v.m. de politieke si tuatie in zijn land. Hij is in het bezit van een Ghanees paspoort. Morrison heeft alleen een uitreisvergunning en geen paspoort", aldus mejuffrouw Van den Boogerd. De twee studenten verblijven nu reeds tien maanden in Londen in afwachting van een Nederlandse verblijfsvergun ning. Ze worden daar financieel ge steund door het studentencomité Zuid- Afrika. De financiële positie van het comité is dusdanig dat enkele mensen van het comité reeds persoonlijk gelden beschik baar hebben moeten stellen voor de twee studenten. Er is een kans dat Msimang en Morrison ingevolge een common- wealth-bepaling na een verblijf van twaalf maanden in Engeland, een Brits paspoort krijgen. Zij kunner dan naar Nederland komen. Misschien wijzigt de minister zijn standpunt als de studenten in het bezit zijn van een Brits paspoort, Als een verblijfsvergunning echter weer niet wordt verstrekt, wil het comité pro beren de studenten in een ander Euro pees land te laten studeren. Zaterdagmiddag om half drie valt het startschot voor de 27e ronde van Sluis kil, een wedstrijd voor amateurs en on af hankelijken over een afstand van 110 km. Uit ruim honderd gegadigden zijn vijftig deelnemers geselecteerd, waaron der de gebr. Konings uit Breda, Cooy- mans uit Tilburg, Maliepaard uit Am sterdam en de Axelse favoriet De Waal. (Van onze parlementaire redacteur) De regering zal in de loop van de volgende week een wetsontwerp indienen met voorstellen tot finan ciële steun aan de KLM. Hoewel het ministerie van verkeer en wa terstaat over de omvang van de steun zwijgt, is toch reeds bekend geworden dat het hier gaat om een bedrag tussen de f 300 en f 400 miljoen. Het grootste deel hiervan zal in de vorm van een garantie worden verstrekt, voor het reste- rende deel zal het Rijk deelnemen in het kapitaal van de KLM. Voorts zou de KLM naar verluidt van plan zijn om een 5 jaar geleden in de VS aangegane lening met vrij korte looptijd om te zetten in een nieuwe lening met een langere looptijd. Hiertoe zou ook een beroep moeten worden gedaan op de Nederlandse kapitaalmarkt. De staat be zit thans 70 procent van het aandelen bezit van de KLM, de rest is in handen van particuliere beleggers. Zoals bekend heeft de regering in de cember j.l. de KLM reeds haar financiële hulp toegezegd. De KLM verkeert in fi nanciële moeilijkheden. In 1961 werd een verlies van f 80 miljoen geleden. Ook voor 1962 houdt men met een verlies van tientallen miljoenen rekening. Daar komt nog bij, dat de KLM juist nu voor enor me investeringen in nieuwe toestellen staat. Volgend jaar zal de Con vair-vloot gebruikt op de korte Europese ver- Mr. J. Klaasesz, commissaris van de koningin in de provincie Zuid-Hol land, heejt in de Haagse Pulchri Studio zestig bandrecorders voor blinden uit gereikt. De uitdeling ging uit van de stichting voorziening technische hulp middelen aan blinden in Zuid-Holland. Mr. Klaasesz reiktn bandrecorder uit. bindingen worden vervangen door Vis counts. Op de lange Europese lijnen zullen Electra's worden ingezet. Op sommige intercontinentale lijnen zulen straalvlieg tuigen gaan vliegen. Er moet nog een keus gemaakt worden tussen de Boeiing 727 en de Caravelle. Op personeelsgebied zijn al verschil lende maatregelen genomen om tot een zekere afvloeiing te komen. Zowel onder het grondpersoneel en het vliegend per soneel zijn ontslagen gevallen. Een ver dere sanering zal nog plaats vinden. Inmiddels is de KLM nog steeds in on derhandeling met de Air-Union (Luft hansa, Air France, Sabena, Alitalia) over de toetredingsvoorwaarden tot de Union. ideaal voor thuis per fles 52 cent tijdelijk 3 flessen slechts f 1.50 Het betere bier komt uit BRED&

de Stem | 1962 | | pagina 15