REDENEREN EN CREATIVITEIT IN KERKELIJKE ARCHITECTUUR BASTOS Tower of London is een stenen geschiedenisboek 09 55-851 -5355 Captain Blood Schatten Oude gebruiken „Sla erop" GOEDKOPER VLIEGEN Je wordt een :echnisch gebied. ;ds op 15- of 16- e-mogelijkheden van de wereld. A R I N E .alle textiel met dit geel-blauwe etiket IS ioeur-echt Jeugdige misdadigster 600 doden aan pokken in India Lollipop -wet week uitgesteld Zeelieden vermist zo boeiend is nu PANORAMA onvergelijkelijk Izin mig tegenwoordig dit tt opvouwbare rust-, logeer- Itbreken, stevig stalen frame, ^rend opgehangen 3490 len uw rotanfauteuils nog 1 extra fleurig door de vele jsins. tin een grote sortering in I prijzen. ^50 reeds vanaf w i>tadhuis, Lange Noordstraat 1, vrijdag v. d. maand v. 134)0- ir Pins*, flusqa&BtVTWpira» for, special quality poplin. >Enkalon. Heerlijk soepel, ang schoon, in een wip ge in. i inka Sanfor Phis. No-iron, r Plus, de lnxe quality poplin, snka "Grand Gala". - f 13.40 SanXor Plus, fina jy poplin. t waarborg voor krimprrrg woêf Vbeitrbestendig dragen, t DE MIDDELEEUWEN IN DE METROPOOL Willem de Veroveraar was de vorst, die Londen's Towerliet bouwen. Willem een Normandiër, was er in geslaagd, Engeland te veroveren in de tweede helft der 11e eeuw. Als symbool van zijn heerschappij en tevens als sterke vesting verrees op Londen's gebied zijn „Touer". Nog heden ten dage kunnen wij het oorspronkelijke slot met zijn vier torens en zijn dikke, grijze muren zien zoals het er reeds meer dan acht eeuwen heeft gestaan. Die muren - beneden vijftien voet dik en boven elf voet - waren gebouwd met de bedoeling, de tand des tijds te tarten! Nu, dat deden zij. Het Normandisch slot (thans de „Witte Toren" geheten) werd later vergroot. De „Klokke- toren" en de Bloedige Toren' werden aan de oorspronkelijke „White Tower" toegevoegd door Richard 1 en Hendrik 111. Andere Normandische koningen van Engeland droegen even eens bij tot het bouwwerk. Om een ingang aan de kant van het water te krijgen, werd de „Tower Wharf" Toren-Werf' gebouwd. Later kreeg deze waterpoort van het fort de naam van „Traitor's Gate" (Poort der Verraders). Steil rijst de Tower op aan de oever van de Theems. De kantelen der muren zijn door de regen in de loop der eeuwen blank geworden. De muren zelf zijn don kergrijs, een gevolg van de vermaarde Londense misten. Als de zon schijnt en de verschillende tinten der wallen goed zichtbaar zijn. als men het groen der bomen op Tower Green aanschouwt, krijgt men sterk het gevoel, een gebouw te zien, dat niet meer van deze tijd is. Binnen de dikke muren is het vrijwel overal donker, vochtig en kil. De rauw heid en de hardheid der middeleeuwen bestaan er nog in hun vroegere vorm. Het kasteel werd namelijk in eerste aan leg gebouwd als slot voor de koning en zijn volgelingen, alsmede om Londen tegen aanvallen van buiten te verde digen. De koninklijke appartementen dienden „Sla erop jongens'*, is de strijdkreet van deze groep jongens. Zij gehoor zamen eens in de drie jaar aan een eeuwenoude traditie. (Advertentie) Een 17-jarig Brits meisje is ervan be schuldigd de auctor intellectualis te zijn geweest van ovei'vallen, gepleged door gewapende jongelingen. Margaret Kathleen Hubbard, uit Bed' hampton nabij Portsmouth, werd voor het gerecht gedaagd wegens aanspo ring tot en het geven van raad bij over vallen met wapens, die werden ge pleegd door drie jongelingen. Het meis je werd onder bogstelling vrijgelaten. Ook de jongelingen, die ervan waren beschuldigd met wapens een overval in een winkel te hebben gepleegd, kwamen er op deze wijze af. 55- In de afgelopen vijf maanden zijn in ae streek van Azamgarh in de Indi- che staat Uttar Pradesh, zeshonderd mensen aan de pokken overleden. De minister van gezondheid van de «aat, Mahabir Prasad Srivastva, deel- öe m het parlement mee, dat de ziekte *ich kon verspreiden, omdat bepaalde groepen van mensen zich verzetten tegen inenting. In totaal waren 1200 mensen in Azam- garh door de epidemie aangetast. Het Britse ministerie van financiën heeft bekendgemaakt, dat het in toepas sing brengen van de nieuwe lollipop"- wet een week zal worden uitgesteld. De 15 procents omzetbelasting op snoepgoed, consumptie-ijs en non-alco holische dranken, zal op 8 mei, in plaats van 1 mei, van kracht worden, aldus de bekendmaking. Als reden hiervoor wer den administratieve moeilijkheden opge geven. meer als officiële staatsievertrekken dan als blijvende woonplaats. Daar de Tower zo goed verdedigbaar was, kwam hij later in gebruik als gevangenis voor belangrijke politieke tegenstanders en hooggeplaatste zondaren. De „Bloody Tower" (Bloedige Toren) verwierf zijn naam na de moord op twee jeugdige prinsen Edward V en Richard hertog van York door hun oom Richard III. De Bell Tower (Klokketoren) diende tot verblijfplaats voor velen, die van hun kerker de weg naar het schavot moesten gaan om de „eenvoudige" reden, dat zij in de weg stonden aan de uitvoering der plannen van een machtige vorst, staatsman of hoveling. Twee gemalinnen van Hendrik VIII eindigden haar leven op het schavot van de Tower: Anna Bo- leyn en Catherina Howard. Koningin Elizabeth I zat als jong meisje enige tijd gevangen in de Tower. Na haar troonsbestijging geraakten de koninklijke appartementen in de Tower in onbruik. De herinnering was te bitter voor Eli zabeth. De Engelse kroonjuwelen worden se dert jaar en dag in de Tower bewaard. Daar zy een grote waarde hebben, zijn er begerige lieden geweest, die hun handen er naar uitstrekten. Omstreeks 1670, onder de regering van Karei II, vond de merkwaardigste diefstal der ju welen plaats, die nooit geheel is opge helderd. Wy bedoelen de geheimzinnige geschiedenis van Captain Blood. Deze Blood was een dapper en avon tuurlijk officier. In die dagen was sir Gilbert Talbot slotvoogd van de Tower. Hij had van de koning toestemming ge kregen om de kroonjuwelen zo nu en dan ten toon te stellen en de entree gelden te gebruiken ten behoeve van een trouw dienaar van de vorst. Op een kwade dag bleken de schatten weg te zijn. Sir Gilbert werd bij de koning ontboden. De vorst stak zijn boos heid niet onder stoelen of banken. Be gin 1671 verscheen er in de „Staats courant" een officieel bericht, dat de kroonschat spoorloos was verdwenen. Hoge beloningen werden uitgeloofd. Het politie-apparaat werkte op volle toeren. Hoe de schuldige gevonden werd, is nooit duidelijk geworden, maar na enige tijd arresteerde de politie captain Blood en kwamen de juwelen terecht. De koning liet captain Blood bij zich komen. Bij dat onderhoud was niemand tegenwoordig. Noch Blood, noch wie anders ook, schreef ooit in zijn memoires of brieven, wat er besproken werd. Tot ieders verbazing kreeg Blood geen hoge straf, maar wel een goede functie aan het hof. Dit gaf natnurlyk aanleiding tot aller hande geruchten. Had Blood het stoute stukje uitgehaald om een weddenschap te winnen? Had hij in overleg met de koning (die veel schulden had) de ju welen weggehaald? Hoe dit zü, na die diefstal van Blood Is de bewaking der kroonjuwelen in de Tower zeer ver scherpt. Zo is het nog in onze tjjd. In 1870 werden de kroonjuwelen en rjjkssieraden naar de Wakefield Tower gebracht. Daar kan men ze in een stalen kooi bewonderen. De Ampulla (Gouden Arend), waarin zich de kroningsolie be vindt, en de lepel, waarmede deze olie bij een kroning uit de Ampulla wordt gehaald, zijn in de Tower te zien. Reeds langer dan duizend jaar zijn zij in ge bruik geweest! Voorts kan men er een aantal kronen bewonderen. In enige dezer sieraden zijn zeer kostbare edelstenen gemonteerd: de beroemde diamant Kol>-i-noor in de kroon der koningin; de Ster van Afrika (een deel van de vermaarde Cullian- diamant) bevindt zich in de top van de koninklijke scepter; de tweede Ster van Afrika (eveneens een deel van de Cullian) is gemonteerd in de rijksstatie- kroon, die een der kostbaarste kronen ter wereld is. Dat zo'n oud gebouw na zoveel eeuwen nog gaaf en ongeschonden is, moge ver bazingwekkend zijn, niet minder verras send is het, dat men tal van eeuwenoude gebruiken tot op de huidige dag in de Tower in ere houdt. Zo kan men iedere avond de „Cere monie der sleutels" gadeslaan. Bijna ze ven eeuwen lang reeds heeft men avond aan avond de Tower als volgt gesloten De hoofdbewaker, gekleed in een lang rood gewaad en met een baret in Tudor-stijl op het hoofd, draagt de sleu- (Advertentie) Drie leden van de bemanning van de Deense zandzuiger „Stenbjoern" (690 ton) die kapseisde en buiten de haven van Kopenhagen zonk, worden vermist. De Stenbjoern zond een s.o.s. uit, waarop het tankschip „Shell I" onmid dellijk te hulp schoot en nog juist vier man uit zee wist op te vissen. De 3 andere bemanningsleden van het schip bleken onvindbaar. Eeuwen geleden woonden de koningen van Engeland vaak in de Tower. Nadien werd dit gebouw staatsge vangenis voor politieke te genstanders en hooesreolaat- ste delinquenten. Ook als bewaarplaats der Engelse kroonjuwelen verwierf de Tower vermaardheid. Kort om, dit middeleeuwse ge bouw is een bolwerk van geschiedenis en traditie. tels des konings en een kandelaar in Tudor-stijl. Met het Escorte der Sleutels begeeft hij zich naar de westelijke poort, waar hij met de hoornblazer de deur sluit. Dan gaan zij langs dezelfde weg terug om de poorten bij de andere torens te sluiten. Als ze de ..Bloody Tower" na deren roept de schildwacht: „Halt, wie gaat daar?" De hoofdbewaker antwoordt: „De sleutels". De schildwacht zegt: ..Wiens sleutels?". De hoofdbewaker ant woordt: „Koningin Elizabeth's sleutels". Uit de duisternis klinkt de stem van de schildwacht: „Koningin Elizabeth's sleutels kunnen doorgaan, alles in orde." Dan neemt de hoofdbewaker zijn muts af en zegt: „God behoede koningin Eli zabeth". De wacht en het escorte ant woorden: „Amen." Dan wordt de Laatste Post geblazen. De sleutels worden tot besluit in handen gesteld van de inwo nende gouverneur van de Tower. Een andere oude ceremonie is die van het „Beating the bounds". Hij stamt nóg uit de oude tijd der Angelen en Saksen, toen kaarten vrijwel niet bestonden en het gewoonte was om ieder jaar langs de grenzen der parochies te lopen om die opnieuw vast te leggen. Dan werden de grensstenen geslagen met takken om Een plechtigheid in middeleeuwse stijl in de schaduw van de tower. Hier de installatie van veldmaarschalk Allanbrooke als beschermer van de tower. de herinnering aan hun ligging zo leven dig mogelijk te houden. Nog vindt die plechtigheid om de drie jaar plaats in de Tower. Koorknapen van de konink lijke kapel van St. Petrus ad Vincula dragen lange wilgentwijgen. De stoet wordt geleid door leden van de lijfwacht der koningin in hun traditionele uni formen. De stoet trekt langs de 31 grens stenen en bij iedere steen worden de jongens aangespoord om hard te slaan met de kreet: „Sla-er-op, jongens!" Een geestelijke loopt mee in de stoet. Zijn taak is het, een eeuwenoude vervloeking uit te spreken tegen allen, die de gren zen van de Tower zouden schenden. „De tower" en de al even beroemde Tower-bridge uit de lucht gezien. Zo is de Tower een bolwerk van tra ditie en een knooppunt der Engelse ge schiedenis. Statig en koel verheft hij zich langs de oever van de Theems, gehard door de tijd, hoeder van grote schatten en van grote geheimen. Binnen zijn muren zijn vreselijke dingen ge beurd, maar de tijd heelt alles. Zo schuilt er dus waarheid in de uitspraak van een Engels dichter, die de Tower in meer dan een opzicht noemde: „Een stenen geschiedenisboek". (Advertentie) HET STAAT DEZE WEEK IN Een school, waar de leerlin gen mogen luieren, roken, rond- lummelen en de boel korf en klein slaan. Progressieve voor bereiding op een universitaire opleiding. Vrije import en vrije export op de Eurohuwelijksmarkt; hoe ligt de „marktwaarde" der huwbare meis jes in Europa? Waar moeten wij in vredesnaam naar toe met de meer dan een mil joen Nederlanders die minder cellen hebben dan de anderen De mening van een psychiater over Liz Taylor, de filmster, die altijd een kind blijft, wat duidelijk merk baar is aan haar gedrag. (Tot slot) Twee weken geleden is in dit blad een uitvoerig artikel gepubliceerd van ir. A. Siebers, dit als vervolg op de publieke gedachtenwisseling tussen hem en mij over de kwestie van de kerke lijke architectuur. Omdat ik meen, dat de discussie langzamerhand te specialis tisch wordt om de meeste lezers nog te interesseren, wil ik my beperken tot enkele opmerkingen: De heer Siebers springt met de feiten wel enigszins verrassend om. Hij brengt mijn eigen boekje „Nederlandse kerk bouw op een keerpunt" tegen mij in het geweer en meent verder te moeten stel len, dat ik destijds aan de cursus kerke lijke architectuur heb meegewerkt. Hij laat echter na daarbij het essen tiële punt te vermelden nl. dat ik aan dit instituut slechts meewerkte als open breker, als figuur, die andere stromingen moest trachten in te brengen binnen het huis, waar tot dan toe alleen de leer van het plastische getal werd gedoceerd. Het doet wel degelijk terzake dunkt mÜ voor de duidelijkheid van de dis cussie of men met hart en ziel deze leer aanhangt zoals ir. Siebers, dan wel probeert de situatie open te breken naar (Advertentie) ruimer aanslag voor uiteenlopend ge aarde creativiteit. Het gaat hier juist om de kern van het vraagstuk. POGING TOT CANONISATIE Ook wat ir. Siebers uit mijn boekje citeert, is bepaald niet geschikt om de recente ontwikkeling van de situatie in de kerkbouw te illustreren. Het werkje is al weer enkele jaren oud en wat toen nog mocht worden verondersteld, blijkt nu een illusie geworden: Ondanks alle nadrukkelijke verzekeringen van „Bossche" zijde is bijvoorbeeld door de Bisschoppelijke Bouwcommissie in Bre da, vrijwel volkomen samengesteld uit fervente aanhangers van de leer van het plastische getal, met voortdurende toene mende klem vastgehouden aan de stel ling, dat alleen een Romeinse bouw wijze sacraal kan zijn. De poging tot canonisatie treedt niet enkel naar voren in de uitsluiting van andere stromingen binnen de Bossche School maar sterker nog daarbuiten, waar men onder Bis schoppelijke sanctie probeert anderen een werkwijze op te leggen, die niet on verkort de hunne is. Vandaar de moede loze klachten van een bouwpastoor in Bergen op Zoom, die tot vijf maal de ontwerpen van een bekwaam architect, die elders met vrucht meewerkt aan de kerkenbouw, afgewezen zag. Overigens: ik ben het met ir. Siebers eens dat de stand van zaken in de ker kenbouw architectonisch gesproken be paald niet begeesterend is. Maar omtrent de oorzaken hiervan verschil ik met hem van mening. De neiging om voort durend aan te knopen bij stijlopvattingen uit het verleden, heeft de kerkelijke bouwkunst in zijn reële ontwikkeling naar mijn gevoelen geremd. Wij kunnen de Griekse tempel, de Romeinse basiliek in onze westerse wereld evenmin her scheppen als de Tash Mahal of de go- thische kathedraal. De geschiedenis leert dat de vormtalen van het verleden niet te herhalen gegevens zijn en bij imitatie alleen tot een doods academisme leiden wat de kunstenaar eist, is de steeds herhaalde sprong in het duister van zijn creativiteit. De angst voor dat duister heeft telkens opnieuw de „reden eerders" om met Victor de Stuers te spreken, hun schadelijke kansen gegeven. Laten wij eindelijk leren geloven in de muze, die zich als een feniks in het vuur der onzekerheden en woelingen weet te werpen om verjongd tevoorschijn te komen. Het menselijk genie is in vrijheid tot meer in staat dan uit pessimistische gevoelens geboren hand boeken kunnen voorschrijven. En mis schien zelfs tot dingen, die in dergelijke boeken staan, zonder via die boeken ook de kunstenaar aan te spreken. Mr. A. J. J. VAN ROOIJ Onverklaarbare gebeurtenissen rondom vliegende schotels zijn het onderwerp van een artikel, waarin uitspraken worden geci teerd van wereldberoemde geleer den, een admiraal en een lucht- maarschalk, die onomstotelijk in de vliegende schotels geloven. Opzienbarend verslag van alarme rende observaties! Zal men een der beroemdste beeld houwwerken ter wereld durven blootstellen aan een reis van Rome naar New York Waarom twee Engelse jon gens dwars door een sneeuw storm hun dood tegemoet lie pen. De man, die drie jaar de cel in moet omdat hij de vrouw, die hij al een kwart eeuw bemint, een kus gaf. Met een stentorstem en een fluitje moet Rudi van Feggelen een Olympisch toernooi gaan winnen. Dit is een greep uit de inhoud van „Panorama" dat deze week ver schijnt, want Verder: pagina's vol met beslist unieke actuele foto's, kleurenpla ten, spannende vervolgverhalen, kleurencartoons, het onvolprezen dagboek van Jacob Bicker Junior, (wist u, dat in Breda een kind van negen jaar aan de schandpaal werd gebonden?), kortom: 64 pagina's vol verrassingen. Stuur nog van daag een briefkaart aan Panorama- Haarlem en abonneer U voor 40 ct per week. U ontvangt dan de eerst volgende twee nummers gratis. Losse nummers (overal verkriia- baar) 50 ct. 25 CIGARETTES F1. IMPORT LÉfiÉRES of HA VAR E Het Amerikaanse bureau voor de luchtvaart, de C.A.B., heeft zijn goed keuring gehecht aan spectiale tarieven op het passagiersvervoer over de Atlan tische Oceaan. Deze tarieven, die 35 procent lager zul len zijn dan die van de economy klasse, geiden voor groepen van 25 of meer pas sagiers en waren voorgesteld door de LATA, de internationale vereniging van luchtvaartmaatschappijen. Op het ogenblik is het nog zo, dat de tarieven alleen verlaagd worden voor groepen van minstens 70 personen. Het Amerikaanse ministerie van justi tie heeft de C.A.B. ervoor gewaarschuwd, dat de luchtvaartmaatschappijen die al leen vracht vervoeren en geen geregelde lijndiensten onderhouden, door de nieuwe tariefsregeling zonder werk zou den komen. De CAB meent echter, dat het aantal passagiers er aanzienlijk door verhoogd zal worden. De passageprijs voor een individuele reiziger op de lijn New York-Londen be draagt in de economy klasse 436 dollar, maar zal wanneer men ingroepsverband reist slechts 300 dollar bedragen.

de Stem | 1962 | | pagina 13