der zeven schoonheden Groning: 98 Strijd om behoud van één IPPER ELIJK BON Coopimert aar vermist Mississippi blijft droog BERTS Snel bergaf Ontstellend 40.000 kinderen Deel van grole brug stortte in KOP EN SCHOTELS Goederenwagens ontspoorden Tegen stralingsgevaar John Glenn day 3 dagen van 2 pakjes margarine ij inlevering van rdebon voor e prijs DOUWE EGBERTS Zachte geurige pijptabak ]R CENT DEAU tDEBON Eeen mooi gebit is een der zeven schoonheden! Daarmee is niet bedoeld de met geld te kopen kunstmatige schoon heid ,doch de natuurlijke gift, die de mens geschonken kreeg. Een geschenk behoort voor de ontvanger aantrekkelijkheid en waarde te behouden. Maar met het natuurlijke gebit gaan velen rij kelijk slordig om. In feite is het zó dat het met een der zeven schoon heden bij velen beslist on-schoon is gesteld. Men kan daarover nonchalant de schouders ophalen. Men kan vra gen: is dat nu krantelectuur? Een vraag waarop wij beslist een po sitief antwoord moeten geven, ge zien de informatieve en instruc tieve taak van de krant. Wij gelo ven, dat in de journalistiek reeds veel te lang is gezwegen over de conclusie van wetenschapsmensen dat het tandbederf thans volks vijand nummer één is! Deze con clusie betekent kort en goed, dat nu de t.b.c. als de belangrijkste volks-aanvaller is bedwongen, het tandbederf de plaats van de t.b.c. heeft ingenomen. Natuurlijk het is een volkomen andere soort volksvijand en in zijn gevolgen niet zó desastreus, maar dat ook het tandbederf op fatale wijze aan de volksgezondheid knaagt, bewij zen de volgende conclusies: 1 Kiespijn veroorzaakt verlies aan levensvreugde en arbeids- lust, een verlies dat in zijn we zenlijke sociale en economi sche betekenis niet moet wor den onderschat. 2 Ontstoken tanden en kiezen geven dikwijls aanleiding tot gevaarlijke ontstekingen en kunnen de algemene gezond heidstoestand ongunstig beïn vloeden, omdat ze ernstige ziekten tot gevolg kunnen heb ben. 3 Nog lang niet de helft van de Nederlandse bevolking geniet op het ogenblik de noodzake lijke tandheelkundige Verzor ging en toch vergt deze ver zorging reeds 100 miljoen gul den per jaar. 4 In tijd en arbeidskracht uitge drukt kost de tandheelkundige verzorging zeer veel. Op ieder Erg stoer schijnt deze jongen te denken: mannen zijn niet bang van de tandarts... moment van de dag houden tandziekten 10 a 15.000 men sen aan het werk. Het zijn conclusies, die bijzonder leer zaam zijn en tot nadenken stemmen. Dat onze gebitten zo veel slechter zijn dan die van onze voorouders honderd jaar geleden, is voor een groot deel te wijten aan veranderingen in onze voe ding. In vele opzichten is onze voeding namelijk beter dan een eeuw geleden, doch voor het gebit is deze voeding minder gunstig geworden. Het suiker- verbruik is immers enorm toegenomen, met als gevolg meer aantastingsmogelijk heden van het gebit. Bovendien is het voedsel „weker" ge worden: er behoeft minder te worden gekauwd, waardoor de functie van het gebit op nadelige wijze wordt beïnvloed. En het is nu eenmaal een onaantastbaar feit, dat hetgeen niet normaal functio neert, verslapt en verslechtert. Zo is het met een machine, zo is het ook met een spier en zo is het eveneens met' het gebit. De natuurlijke functie van het gebit is nu eenmaal om te bijten en te kauwen. Kan het die functie niet ruim-voldoende uitoefenen dan atrofieert het. En onderhoudt men het dan ook nog niet zoals het behoort, dan gaat het snel bergaf met een der zeven menselijke schoonheden. De gouden tijd, die de leveranciers van kunstgebitten beleven, bewijst dit. En de zeer grote uitgaven die op de balansen der ziekenfondsen voor tandheelkundige hulp prijken, be wijzen dit eveneens! Sommige schooltandartsendiensten beschikken over een uitstekende outillage. 60% van de Nederlandse kinderen verzorgen hun tanden niet goed! 1 op elke 4 kinderen hoeft van thuis geen tanden te poetsen Hier geven de meisjes over het alge meen gunstiger antwoorden dan de jon gens. Waar echter beide groepen van thuis dezelfde opvoeding meekrijgen, volgt hieruit, dat jongens meer de nei ging hebben om te beweren dat men thuis geen waarde hecht aan tanden poetsen. 1 op elke 2 kinderen krijgt een snoepje mee naar bed Een heel verkeerde gewoonte omdat in de monden onder invloed van de bacteriën bij de ontleding van de kle verige „resten" van dit snoepje of koekje wederom melkzuur wordt afgescheiden, dat zijn verderfelijk werk op het tand glazuur zal verrichten. Ongeveer 1 op elke 7 kinderen heeft een tandenborstel samen niet anderen 13.6 pet. om precies te zijn. Ook hier blijkt dat er nog veel te verbeteren valt, in het bijzonder bij de aanschaffing van hulpmiddelen voor mondreiniging. Bij de mondhygiënisch positieve vra gen blijkt dat er een zekere overeen komst bestaat tussen de antwoorden op de vragen: „Wie poetst dagelijks" en Bij wie poetsen vader resp. moeder da gelijks?" Goed voorbeeld doet nog altijd goed volgen. Het is veel belangrijker dat de ouders zelf het goede voorbeeld ge ven, dan dat men probeert iets te be reiken met dwang of straf. Geheel in overeenstemming met de feiten dat meisjes beter poet sen dan jongens vindt men ook dat 53% van de moeders doch slechts 43.7% van de vaders elke dag hun tanden poetsen. Het is langzamerhand wel algemeen bekend, dat de Stichting Schooltandver- zorging belangrijk baanbrekend werk verricht. In preventief, opvoedkundig en heelkundig opzicht heeft deze stichting prachtige verdiensten. Immers uit de noodzaak geboren volksvijand no. 1 te bestrijden, heeft de stichting zich voor genomen de lagere schooljeugd letterlijk aan de tand te voelen. Hierbij kon men rekenen op de steun van tandartsen, gemeentebesturen, ziekenfondsen en schoolbesturen. Helaas niet van alle schoolbesturen, waarvan er sommige redeneren dat de tandenkwestie der kinderen in allereerste instantie een zaak der ouders is. Zij staan bovendien op het standpunt, dat er al zoveel storingen van het onderwijs zijn, dat het lesrooster daarvan heeft te lijden. Daarmee bedoelt men dan o.a. het bidden, het melk drinken en het schoolzwemmen. Deze schoolbesturen hebben het gelijk enigermate aan hun zijde, maar zij vergeten o.i. toch ook wel een paar belangrijke dingen. Het gebit in de jeugdjaren bepaalt of er in de volgende jaren een gezond stel tanden en kiezen kan worden gevormd, Maar hoe is het nu met het gebit van de jeugd gesteld? Een onlangs gehouden enquête in ons land onder 60.000 school kinderen van 6 tot circa 14 jaar heeft ons ontstellend cijfermateriaal opgele verd. Enige conclusies van deze. enquête vinden wij dermate belangwekkend en tekenend, dat wij ze u niet willen onthouden Hier zijn ze: 1 op de 10 kinderen poetst nooit zijn tanden Hieruit volgt dat kinderen, die wel eens tandpasta hebben geproefd, er lang niet altijd een geregelde gewoonte van maken hun tanden te poetsen. Van elke 10 kinderen is er 1, die toegeeft de tan den nooit te poetsen. Maar dat betekent niet, dat de andere 9 wèl goed poetsen. Ten eerste zal er bij de beantwoording van de vraag (door schaamte) wel flink zijn gesmokkeld, ten tweede wil dit niet zeggen dat de andere 9 de wet van de tandhygiëne op de voet volgen. 5 van de 10 kinderen poetsen zo nu en dan hun tanden „Zo nu en dan," kan als gunstig wor den opgevat (het is altijd beter dan nooit), maar eigenlijk is het ongunstig (men behoort immers elke dag min stens tweemaal te poetsen)Hieruit volgt dus dat van elke 10 Nederlandse kinderen er gemiddeld 5 totaal onvol doende poetsen. Tel daarbij de ene die nooit poetst, dan kunnen wij zeggen: Tanden poetsen moet geleerd worden. Deze peuters leren het kennelijk graag. Of zou het die spiegel doen? De school is er voor het kind en niet voor het schoolbestuur. Het school-milieu is in een belangrijk opzicht bepalend voor de opvoeding van het kind; immers het kind brengt het grootste deel van zijn jonge leven op school door. Hoe beter de school kan meehelpen aan de algemene vorming van het kind het geen allerminst betekent het verdringen van de oudertaak, die in wezen anders is gericht dan de schooltaak des te grotere verdiensten verwerft zich die school. Dat geldt zeker wanneer er een algemene gezondheidsfactor in het spel in het geding is, of die factor nu tbc, pokken of een andere is. Een omstandigheid die nu eenmaal niet valt weg te cijferen is, dat er veel te weinig tandartsen zijn; velen werken van de vroege morgen tot de late avond om hun patiënten te helpen. Moet een schoolkind een tandarts bezoeken, dan betekent dit voor een kind doorgaans meer tijd en dus meer schoolverzuim dan met de regelmatige controle en hulp van de schooltandartsendienst is ge moeid. En wat het schoolzwemmen aangaat, het staat vast, dat het zwemmen in schoolverband op de meeste scholen in de plaats komt van de gymnastieklessen lessen die nog steeds niet op alle scholen ondanks de sinds vele jaren be staande wettelijke verplichting wor den gegeven. Een goede pedagoog gunt zijn pupil van harte de katharsys die in de gymnastiek of het zwemmen ligt, omdat het lichamelijke actief zijn nu eenmaal een conditio sine qua non is voor een harmonische (dus: lichamelijke en geestelijke) vorming van het kind! De landelijke cijfers van de Stichting Schooltandverzorging wijzen uit, dat reeds op de lagere school praktisch alle kinderen defecten aan tanden of kiezen v ssaaaai (Advertentie) Een beetje vervelend, dat die foto graaf er ook nog bij moet zijn... hebben. De schooltandverzorging vult per kind gemiddeld 1,5 tot 2 gaten per jaar in 't blijvende gebit. Het melkgebit is als de kinderen op de lagere school komen meestal reeds zó slecht door het snoepen o.a. tengevolge van het door de toegenomen welvaart en ook door de toegenomen gemakzucht der ouders, slecht onderhouden van het gebit dat het geen zin heeft het te behandelen. De schooltandartsendiensten staan mèt de tandartsen vooraan in de strijd tegen volksvijand no. 1. Maar is dat voldoende? Welnee, er is immers nog geen algemene medewerking ter bestrijding van het kwaad. Daarom bepleiten wetenschapsmensen niet alleen meer begrip en medewerking, maar vestigen zy ook aandacht op de fluoridering van het drinkwater. Zij zien daarin een noodzakelijke oplossing van het probleem. Fluoride maakt het tandglazuur minder oplosbaar voor zuurvorming door bacte- rieën uit suikerresten. Dit fluoride komt wel in drinkwater voor, doch i\iet vol doende om een voldoende afweermiddel tegen tandbederf te zijn. Proefnemingen in andere landen met toevoeging van fluoride aan drinkwater hebben verbluf fende resultaten vooral bij kinderen opgeleverd. Er zijn evenwel ook tegenstanders van fluoridering. Een hunner redeneringen is, dat een geneesmiddel niet algemeen kan worden toegepast, doch dat ieder mens individueel en vrijwillig moet kunnen beslissen over het gebruik van een der gelijk middel. Met andere woorden, in dien men dat wil, kan men fluoride- pillen aan zijn arts vragen. Aangezien echter de Gezondheids raad en de Nederlandse Maat schappij tot bevordering der Tand- De wetgevende vergadering van de Ame rikaanse staat Mississippi heeft in de hoofdstad Jackson met 67 tegen 42 stem men een motie verworpen die probeerde een einde te maken aan de drooglegging. Mississippi is de enige Amerikaanse staat waar handel in alcoholica onwettig is... en vooralsnog blijft. heelkunde van oordeel zijn zo blijkt uit een pas verschenen rap port dat de fluoridering van drinkwater gerust als algemene preventieve gezondheidsmaatregel kan worden toegepast, kan men zich afvragen of de individuele menselijke vrijheid wel in het ge ding kan worden gebracht, indien het er om gaat de strijd tegen volksvijand no. 1 met nog meer kracht te kunnen voortzetten, tot behoud van een der zeven men selijke schoonheden! Een bijna 70 meter lang deel van de hoofdbrug tussen noord-Zweden en Fin land is bij reparatiewerkzaamheden in brand gevlogen en ingestort. Er bevon den zich 40 personen op, van wie er een om het leven kwam en 30 gewond wer den. Tien gewonden zijn er ernstig aan toe. De ruim 260 riieter lange en 10 meter hoge brug overspant de rivier de Torne, waarvan het water bevroren was op het tijdstip van het ongeluk. (Advertenties) kunt U profiteren van deze bijzondere paasaanbieding van eerste klas porselein met een gezellige Bisdemeyer de coratie in 3 aantrekkelijke kleuren. Door de fraaie uit voering en de sensationele prijs neemt U er beslist een paar tegelijk, want slechts 3 dagen betaalt U voor deze kop en schotels per stuk VROOM D REESMAN N ""BR EDA* BERCEN'OP ZOOM O.O STERHOUT Omstreeks half vier gisterenmorgen zijn op het stationsemplacement in Eindhoven vijf goederenwagons van een goederentrein ontspoord. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Het reizigersverkeer ondervindt van deze ontsporing geen hinder. Russische geleerden hebben, blijkens een bericht van Tass, een methode ge vonden om de levensvatbaarheid van levende cellen, die aan zware doses radio-activiteit hebben blootgestaan, te herstellen. Dez.e methode kan echter alleen nog maar worden toegepast op een-cellige organismen en de eenvou digste cellen van plantenwortels. Door gebruikmaking van bepaalde anti-bioti- ca en ultraviolette stralen kon de pe riode tussen de bestraling van de cel len en het begin van hun deling worden verlengd. Het Amerikaanse huis van afgevaar digden heeft zijn goedkeuring gehecht aan een resolutie om 20 februari van elk jaar te gedenken als John Glenn Day, ter ere van 's lands ruimtevaar ders en ruimtcdeskundigen. Het wets ontwerp moet nog door de senaat wor den goedgekeurd. UW"W3.S zo FRIS, ZO HELDER SCHOON I '*wy jjÉjl f TZ U rig en handig fs uw "gd. Geen theebladeren meer nodig, en steeds thee, de fijne Engelse met zoveel zorg en van smaak, zo royaal Dit echtpaar heeft op zaterdag 7 april 1962 te 15.15 uur de echtelijke woning verlaten met zijn personenauto, merk Renault Vier, vermoedelijk bouwjaar 1955, kleur blauw-groen. Verdere ge gevens niet bekend. Sedertdien is niets meer van hen vernomen en een onge- DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 18.APRIL 1962 (Advertentie) DONDERDAG VRIJDAG en ZATERDAG De hoofdcommissaris van politie in Groningen verzoekt namens de zoon te worden bekendgemaakt met de ver blijfplaats van Jacob Slump, oud 65 jaar, rustend schipper en wonende te Groningen en van diens echtgenote Peterdina van Faassen, oud 55 jaar. luk wordt gevreesd. Een ieder, die in lichtingen kan verschaffen, wordt ver zocht zich in verbinding te stellen met voornoemde hoofdcommissaris, tele fonisch te bereiken onder no. 05900- 23444, toestel 43 of met de politie in zijn of haar woonplaats. in handige plastic tabakszak DT 29 APRIL VERKRIJ8BAAR BIJ DE BLADER trnoïTssr (UITKNIPPEN)

de Stem | 1962 | | pagina 11