1PLEEGSTER Nieuw Frans kabinet in recordtijd gevormd Voor Jouhaud deze week beslissend Y.S. boos op Bonn: plannen uitgelekt SCHIP ZONK VOOR HAVEN WEMELDINGE Castro liet 60 Cubanen vrij Twee N.-Guineabetogingen voor en tegen kabinetsbeleid Papoeacommissie op weg naar ons land VURIGE KOLEN OP BURGERS HOOFD Papoea 's bij overleg Vuurrood kielzog Bel-Ofast' 18 IEPERSONEEL H NTEURS DUINENBOSCH" AAN ZEE VAKLIEDEN HOOIDE KRACHTEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Brand doet broeder de baard af Oostelijke wind GRATIE GEVRAAGD VOOR JOUHAUD STAKINGEN IN ALGERIë Brandt: Onaanvaardbaar Oostduitsers ook stem in toegang tot West-Berlijn? Toegoenezen uit Nieuw-Guinea naar Suriname Van Roijen terug naar Washington „WEET JE WIE ER KOMEN?" „ARAM EN DE BROEDERS DER KUST" ittentie ctie foor haar bedrijven te: |msterdam, den haag, 3tterdam en zaandam raagt Van Gend Loos let mogelijkheden voor verdere pleidingen o.m. tot vorktruckrydar kVij bieden u interessant en I zelfstandig werk. Volledige pensïon- lm reiskostenvergoeding. Vrije verkkleding voor expeditie- I personeel en monteurs. Gratis i.iniform voor chauffeurs. Toeslagen fkoor eventueel overwerk, avond- of nachtarbeid. Een loon week van 115 uur. Sinds 1 april een nieuw# I loonregeling. Voor het gehele I personeel (ook voor echtgenote) laarlijks enige aantrekkelijke I mogelijkheden voor binnenlandse Ireizen. Vrije zaterdag. {Laat U eens nader inlichten; U kunt Ir/ch dagelijks van 9.00 tot 19.00 uur Vervoegen bij het dichtst bij uw llwoonp/aats gelegen Van Gend Loos -kantoor te; REISKOSTEN WORDEN VERGOED 9 (EXPEDITEURS SINDS 1794 die een vak willen ult- n dat meer is dan alleen een vinning kunnen worden leid tot gediplomeerd In het i ouder. dien kost en inwoning, verpleeg*' >ezoek. Gezellige eigen kamer in tuis. veek. heer-Directeur MEENTE ROTTERDAM fle gemeentelijke diensten en Islegenheid tot plaatsing van tie van MONTEUR PLAATWERKER WERKER 'RICIEN R MAKER ER (MACHINIST) Hing aan de gas- en elektrici- worden geplaatst. algemeen tot 45 jaar. ten zullen uitvoerige inlich- verstrekt omtrent 'toewijzing ding van reiskosten pensionkosten verhuiskosten enz. illicitaties, met opgave voor nen in aamnerking wenst te ten aan het l Personeelvoorziening. 333 - Stadhuis, dam-1, ng van no. 235. 102e JAARGANG No. 23955 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N V. Uitg Mij Neerlandia Directeur: E H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes. mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 - Tel 2234) (4 lijnen) Postgiro 278841. MAANDAG 16 APRIL 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzien Ui ke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zepuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (BijbureausTerneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Pompidou zaterdag j.l. door president De Gaulle gevraagd een nieuwe regering te vormen is daar in ijltempo (minder dan 24 uur) in geslaagd. Zondag reeds heeft hij de samenstelling van zijn kabinet bekend gemaakt, waarbij hij erin geslaagd is alle belangrijke leden van het vorige kabinet zitting te doen nemen in zijn team. Het bestaat uit 22 ministers en zeven staatssecretarissen. Nieuwe leden zijn de 55-jarige leide.r van de katholieke republikeinse volksbeweging Pierre Pflimlin, zijn partijgenoot Maurice Schumann, de ambassadeur in Home Gaston Palewski en de drie Gaullisten Roger Dussaul, Jacques Maziol en Jacques Marette. In het kabinet hebben elf leden van kiesmannen. Ook de moeilijkheden tus- de Gaullistische partij zitting, vijf volks' republikeinen (MRP), drie onafhankelij- ken, twee partijlozen, één lid van de De mocratische Unie van de Arbeid en één linkse democraat. Alle sleutelposities zijn in handen ge bleven van mannen, die indertijd door Debré waren aangezocht. Pompidou zelf is een politiek kleur loze figuur, evenals een derde van zijn kabinet. Hij is vijftig jaar en behoort tot een van de vertrouwdste raadge vers van De Gaulle. Hij is zoon van een leraar, wat hij zelf ook was en wel in de Franse letterkunde. Sinds zes jaar was hij directeur van de bank Rotschild in Parijs. Uit het feit, dat de partijen niet méér exponenten in de nieuwe regering heb ben gekregen en dat zoveel ministers er in vakministers zijn, wordt afgeleid, dat De Gaulle de scepter zal blijven zwaaien. Men neemt bovendien aan, dat in het al gemeen beleid vrijwel geen verandering zal komen en dat Pompidou en de zijnen de zogenoemde „tweede fase" van De Gaulle's regeringsprogram zullen dienen te verwezenlijken. Deze tweede fase behelst o.m. de vol tooiing van Frankrijks economisch her stel en herziening van de grondwet om de president in staat te stellen te worden herkozen door een rechtstreeks beroep op het Franse volk, zoals in de Verenig de Staten en niet via een college van Terwijl broeder Sbinusc in Rilland Bath een hoop onkruid aan het ver branden was zaterdagmiddag sloeg door de wind een vlam terug en verbrandde het grootste gedeelte van zijn baard. Het ongeluk liep verder gelukkig goed af. TROOST U, ook in Italië is het koud. Sneeuwstormen, zware regenval en ijs koude wind teisteren momenteel Noord- ltalie, waar men zich begint af te vra gen of Pasen wellicht een soort kerst viering zal worden. HET OPPERBEVEL van het leger in Syrië heeft zaterdag de heropening van de grenzen, opheffing van het uitgaans verbod en van de reisbeperkingen in het binnenland bekendgemaakt. De verhou- ding tot Egypte zal aan een volksstem ming worden onderworpen, aldus de president, die bovendien een nieuwe grondwet beloofde. VOLGENS het Britse zondagsblad „Sun- day Telegraph" beeridt prins Rainier van Monaco zich voor op een „top-con- ierentie met president De Gaulle, in een poging de annexatie van zijn gebied door Frankrijk te vermijden. 5^ GHANESE minister van industrie, Krobo Edusie, wiens vrouw onlangs gro te opschudding veroorzaakte door de aankoop van een gouden bed van 3000 pond sterling, is gisteren te Londen aan gekomen voor een particulier bezoek. Of ook over het bed gesproken zal worden is niet bekend. het AMERIKAANSE bureau voor atoomenergie heeft bekendgemaakt dat zaterdag op het proefterrein in de Ne- vadawoestijn een ondergronds kernwa pen van geringe kracht tot ontploffing is gebracht. DE NEDERLANDSE consumentenbond heeft zaterdag gereageerd op een publi- katie van een* sigaretteni'abriek waarin de resultaten van het onderzoek van de consumentenbond naar het teer- en nico- ^eSchalte van sigaretten in twijfel vomt getrokken. De consumentenbond ovor ude conclusies van de fabrikant r het onderzoek van de bond volko- men onSerechtvaardigd. :y.e™ach'ing van het K.N.M.I. tot 109 ik 0 opgemaakt gisterenavond ;z3.15 uur: eel bewolking maar slechts hier en •tboar w.at.fe&en- Overwegend krachti •rat°°SOlijke wind. Dezelfde tempe- u. !"en a's gisteren of iets hogere. zon onder 19.38 uur. Maan ff 49 uur- t zon °P 5.41 uur. Maan on- der 5.13 uur. sen Frankrijk en de E.E.G. zal dit ka binet krijgen op te vangen. Op 24 april wordt het nieuwe kabinet aa nde Natio nale Vergadering voorgesteld, die dan terugkeert na een lang winterreces. Over het lot van ex-generaal Edmond Jouhaud zal deze week waarschijnlijk door De Gaulle beslist worden. De ter dood veroordeelde heeft geweigerd een verzoek om gratie in te dienen, maar de Franse president hoeft op een verzoek i zijnerzijds niet te wachten om een beslis sing te nemen. Bovendien hebben de ad vocaten van Jouhaud een verzoek om staan door het uitlekken van berichten gratie ingediend. Wordt geen gratie ver leend dan kan De Gaulle beslissen, dat Jouhaud en soldatendood sterven mag voor het vuurpeloton. Gebeurt dit niet, dan wordt het vonnis voltrokken door de guillotine. De O.A.S. had tijdens het weekeinde in de extremistische bolwerken Constan- tine, Philippeville en Bone een massale proteststaking tegen het doodvonnis uit geroepen. Ook in Algiers werd uit protest gestaakt. Tegen tien uur in de morgen waren zaterdag alle winkels uit angst gesloten; stadsbussen reden niet: de cafés waren dicht. Bovendien zijn hier groot scheepse demonstraties gehouden. In Oran is tegen vandaag een algemene sta king uitgeroepen door de O.A.S., evenals in de Algierse haven. Zondag hebben commando's van de O.A.S. het gebouw van de telefooncen trale van Oran bezet. De telefonistes mochten „normaal" hun werk voortzet ten. De extremisten verlieten zeven uur na de overval het gebouw met achterla ting van hun camouflagepakken. De Franse politie heeft niet ingegrepen en liet de O.A.S.'ers a/druipen. Men ver moedt te doen te hebben gehad met een staaltje ..psychologische oorlogvoering' van de O.A.S. In totaal verloren 35 mensen het leven gedurende het weekeind. Het gebouw van de universiteit van Algiers, waarin de rector-magnificus zijn bureau heeft werd zondag door een dyna- miet-explosie vernield. In diverse steden ontploften plastic-bommen. Ondanks de dreigende toestand in Al giers en Oran waren de straten zondag morgen vol met mensen die in de kerken de plechtigheden van Palmzondag wilden bijwonen. De Franse gendarmerie heeft in een schuur in de omgeving van Limoges in West-Frankrijk een drukkerij van de O.A.S. ontdekt. De schuur was eigendom van kolonel Allemand, die vorige week is aangehouden. Er werden honderddui zenden pamfletten en OAS-cheques in be slag genomen evenals een nieuwe druk pers. Er is e-en stevige diplomatieke rel ont- (Van onze correspondent) Zaterdagmorgen om tien uur vond in de monding van de buitenhaven te We- meldinge een aanvaring plaats tussen het Nederlandse motortankschip Bur- gundia van de rederij P. H. S. van Om meren uit Rotterdam, en het Nederland-i se motorschip Christina Johan van schip per J. J. Schlager uit Wemeldinge, waar bij laatstgenoemd vaartuig ter plaatse zonk. De Burgundia, groot 2119 ton, geladen met gasolie, op weg van Antwerpen naar Bazel, zou juist de buitenhaven van Wemeldinge verlaten toen als tegen ligger het 610 ton metende, met grind geladen motorschip Christina Johan de haven binnenvoer. Ondanks de manoeu vres ,,op volle kracht achteruit" kon men op de Burgundia een aanvaring niet meer voorkomen. Even later boorde de voorsteven van de Burgundia zich met een daverende slag in ruim één aan bak boordzijde van de Christina Johan. Tot halverwege het schip liep de Burgundia met de voorsteven in het vaartuig, dat snel water maakte en begon te zinken. Door de stoot van de aanvaring werd het voorschip van de Christina Johan in de steenglooiing van de westelijke ha venoever gedrukt, waar het vast bleef zitten. Tengevolge van deze aanvaring brak het vaartuig, waarbij het achter schip na enkele minuten onder de wa terspiegel verdween. De drie opvarenden van de Christina Johan wisten hun roeiboot te strijken en verlieten het zinkende schip zonder in de gelegenheid te zijn iets van hun bezit tingen te redden. Zij begaven zich aan wal vanwaar zij het schip zagen ver dwijnen. Voor de nog jonge schipper en zijn vrouw was dit wel een droevige ge beurtenis. Zij waren juist veertien da gen geleden getrouwd en zagen nu al hun nieuwe spullen door het zoute wa ter overspoeld. De Burgundia bleef totaal onbescha digd en kon na onderzoek de reis voort zetten. De positie van het gezonken mo torschip is zodanig dat een gedeelte van de havenmonding is versperd. Door de rijkswaterstaat is daarom éénrichtings verkeer ingesteld: de scheepvaart moet bij toerbeurt in- en uitvaren. Tussen zonsondergang en zonsopgang is de in- en uitvaart van de haven van Wemel dinge verboden. Zaterdagavond werd het bergen van het wrak reeds aanbesteed. De inschrij ving werd gegund aan het bergingsbe drijf Van der Graaf en Koelman uit Rot terdam. Hierbij werd bedongen dat het scheepvaartverkeer niet gehinderd mag worden, zodat het wrak bij nacht gelicht zal moeten worden. De Christina Johan verdween na de aanvaring, doordat het snel water maak te, met het achtergedeelte geheel in het water. over nieuwe Amerikaanse voorstellen aan Moskou inzake Berlijn. Washington heeft in een fel protest aan de Westduit- se regering verweten dat er in Bonn be paalde lekken bestaan waardoor kranten en een Westberlyns radiostation de voor naamste bijzonderheden van het (gehei me) Amerikaanse plan voor verdere on derhandelingen over Berlijn konden be kendmaken. Het Amerikaanse protest noemt dit een ernstige schending van vertrou wen" en er wordt gesuggereerd dat de voortijdige publikatie de onderhande lingssfeer wel eens ernstig zou kunnen schaden. De punten van het plan waren inder daad vrij nauwkeurig gepubliceerd en het kon dus niet anders of invloedrijke mensen op hoge posten in Bonn moesten uit de school geklapt hebben, zo rede neerde Washington. Een van de clausules in het geheime voorstel betrof'een wat ruimere westelij ke erkenning van Oost-Duitsland, dat volgens dit Amerikaanse plan zitting zou moeten hebben in een speciaal orgaan dat over de toegang tot West-Berlijn zou beslissen. Dat zou dus een gedeeltelijke erken ning van Oost-Duitsland betekenen en het is duidelijk dat juist in dit punt de voornaamste aanleiding tot de wrijving is gelegen. Zowel Frankrijk als de Westduitse regering zouden na melijk hun instemming met de Ameri kaanse voorstellen hebben betuigd (Bonn overigens waarschijnlijk slechts onder voorbehoud) doch er bestaat uiteraard in andere westelijke kringen grote weerstand tegen een commissie waarin Oost-Duitsland op basis van gelijkheid zou kunnen meebeslissen over de westelijke rechten in West- Berlijn). Brandt heeft er tenminste geen gras over laten groeien. „Onaanvaardbaar", zei hij. Bonn heeft zich gehaast te verklaren dat het bericht niet de wereld is inge gaan door een lek in de regering. De regering zal wel een onderzoek instellen. Ook wordt er sterk de nadruk op gelegd dat de kwestie geen verkoeling tussen de Amerikaanse en de Westduitse regerin gen tot gevolg heeft en dat het evenmin betekent dat Washington voortaan Bonn niet meer op de hoogte zou houden Toegejuicht door 20.000 landgenoten zijn zondag zestig zieke of gewonde Cu banen, die vorig jaar bij de mislukte landingspoging op Cuba gevangen wer den genomen, te Miami aangekomen. Zij waren deelnemers aan de mislukte landingspoging van vorig jaar. Op de foto wordt een lid van het in vasieleger, dat een been verloor, op het vliegveld verwelkomd door familieleden. (Telefoto) Clay verlaat Berlijn Intussen bestaat er enige hoop op een gunstige onderhandelingssfeer. De Sun day Times meent dat de mogelijkheid van een topconferentie over Berlijn, in mei, toeneemt. En generaal Clay, Ken nedy's persoonlijk adviseur inzake Ber lijn, heeft gezegd dat de spanning wat is afgenomen. De pauze van nu kan wel licht nuttig besteed worden voor overleg, zei hij. „Maar een pauze betekent na tuurlijk nog geen oplossing", voegde hij eraan toe. Clay is naar West-Berlijn gegaan om er de lopende zaken af te handelen, al vorens de stad te verlaten. Hij zal zijn werk voortaan in Washington doen. Hij verzekerde de Westberlijners evenwel dat de V.S. nog altijd even onverzettelijk achter hen staan. Hij gaf te kennen dat zijn vertrek uit Berlijn niets te maken had met geruch ten die willen dat bepaalde stromingen in de V.S. hem naar achteren willen du wen, teneinde de houding van onverzet telijkheid wat af te zwakken om zo de gesprekssfeer te verbeteren. In West-Berlijn zullen volgens burge meester Brandt binnenkort tweehonderd sirenes worden aangebracht. Van Nederlandse zijde is contact op genomen met de Surinaamse regering over de toelating van een dertigtal ge zinnen uit Nieuw-Guinea. Het betreft hier een- groep z.g. Toe goenezen. van verre Portugese afkomst, die in 1950 van Java naar Nieuw-Guinea zijn uitgeweken. De Surinaamse regering heeft gunstig beschikt over het verzoek. De enige voorwaarde die de Surinaamse regering aan deze toestemming verbindt is dat de Nederlandse regering de overtocht- en andere additionele kosten voor haar re kening neemt. (Van onze Haagse redactie) Op de bestuurstafel van de lei ding van de demonstrerende PvdA werd zaterdag een telegram van o.m. de volgende inhoud gedepo neerd: 1500 Nederlanders, door de stichting „Door de eeuwen trouw" bijeengeroepen in Den Haag, wen sen ook langs deze weg nog in stemming te betuigen met stand punt-Burger, vermeld in het Vrije Volk van 24 november 1961. Maar de Partij van de Arbeid laat de internationale vloer niet aandwei len met het woord van de wettige Ne derlandse regering, ook al is het een sonservatieve regering. Als er door overdracht van Nieuw-Guinea aan In donesië zonder internationale garan ties een Kongo-rotzooi in Nieuw-Gui- neaontstaat, rept niemand meer van vlotte jnogens als prof. Duynstee en dr. Rijkens. Een tweede telegram werd aan de mi nister-president gestuurd. Daarin uitten dezelfde 1500 Nederlanders hun respect tegen de Nieuw-Guineapolitiek van de voor de standvastigheid van de minister van buitenlandse zaken inzake het zelf beschikkingsrecht der Papoea's. In het telegram werd o.m. betoogd dat de Nederlandse verantwoordelijk heid jegens de Papoea's hun onverwijlde inschakeling in eventueel voortgaand overleg gebiedend noodzakelijk maakt. Vier Tweede-Kamerleden, behorend tot de vier regeringspartijen voerden op de ze demonstratieve vergadering, gehou den onder het motto „Nieuw-Guinea geen tweede Ambon" het woord. De voorzitter van de Papoea-studen tenvereniging „Kobe Oswr", Zacharias Sawor, zei dat armoede en ellende de Papoea's te wachten zou staan, indien Soekarno Nieuw-Guinea in handen krijgt. Hij meende overigens dat het niet zou gelukken het te veroveren: „De muskie ten zijn onze beste soldaten". Ir. J. A. Manusama, leider van de po litieke missie van de Republiek der Zuid- Molukken, gaf tenslotte in zijn rede blijk van zijn onverflauwde hoop op een uit eindelijk vrij Ambon. In Amsterdam heeft de Partij van de Arbeid de aangekondigde protestmars regering gehouden. „Anti-democratisch" zei nu ook het AR-dagblad Trouw er zaterdag van. PvdA-voorzitter (oud-mi nister) J. G. Suurhoff, aan de kop van de stoet, zal "zich mogelijk toch wel op en top democraat gevoeld hebben, maar of hij er nu in zijn binnenste wel echt zo gelukkig mee was, dat daar achter hem aan, behalve enige duizenden PvdA-leden ook de voltallige CPN-raadsfractie mee- marcheerde, mag betwijfeld worden. De stoet en daarna de bijeenkomst in het oude RAI-gebouw had ten doel te doen geloven, dat „zeer brede lagen" van de bevolking de Nieuw-Guinea-politiek van het kabinet verafschuwt, een stelling die na het Nieuw-Guineadebat in de Ka mer op z'n zachtst gezegd wat merk waardig aandoet. Om de indruk te vestigen, alsof de PvdA in het geheel geen partijpolitieke doelstellingen nastreefde had men een aantal niet tot de partij behorende men sen uitgenodigd ook hun stem te komen verheffen tegen het streven naar zelf beschikking voor dé Papoea's èn vóór de onvoorwaardelijke overdracht. De de monstratie mondde uit in het aangekon digde petitionnement. De PSP maakte er zaterdag in Den Haag een eigen betoginkje van. Een groepje van enkele honderden PSP'ers trok demonstrerend voor overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië, naar het Binnenhof. Dr. J. H. van Roijen, de Nederlandse ambassadeur in de V.S., is zondagmid dag naar Washington teruggekeerd. Op Schiphol werd hem de vraag gesteld of de onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië worden voortgezet, en in dien dit gebeurt, waar en wanneer. Dr. Van Roijen gaf daarop echter geen ant woord en hij weigerde ook enige verkla ring af te leggen. Van Indonesische zijde is intussen ge zegd dat er nog niets bekend is van een hervatting der onderhandelingen. „We hebben officieel nog niets gehoord van de Nederlandse reactie op de voorstel len van Bunker", deelde het ministerie van buitenlandse zaken mee. De Indone sische onderhandelingsdelegatie blijft dezelfde, werd gezegd, maar of ze te rug gaat naar Washington staat nog he lemaal niet vast. Uit de hoek van de onderhandelaars zelf komen bepaalde geluiden die weinig bemoedigend klinken. Tjondronegoro. een van hen, heeft in een lezing verteld hoe het er bij de onderhandelingen bij Washington naar toeging. „Ik ken de heren Scliurmann en Van Roijen heel goed" vertelde hij „en we hebben gezellig gepraat, gedronken en geschertst, tot grote verbazing van de heer Bunker, Maar toen we aan de on derhandelingstafel gingen zitten stokte het gesprek en het enige wat we nog konden doen, was heengaan" aldus Tjondronegoro. Hij voegde daaraan toe dat Indonesië de vesting van een Pa- poeastaat nimmer zou gedogen. „Geen delegatie" Australië heeft opnieuw zijn best ge daan Soekarno ertoe te bewegen van ge weld af te zien. Ambassadeur Shaw sprak met Soebandrio om het verzoek over te brengen geen nieuwe militaire incidenten te beginnen. Soebandrio, van zijn kant, vroeg de Australische mede werking om de Nederlanders zo ver te krijgen dat zij Nieuw-Guinea zouden overdragen. In Hollandia is zaterdag een bijzonde re commissie uit de Nieuw-Guinearaad gekozen, die naar Nederland zal vertrek ken (of intussen reeds is vertrokken) voor overleg met de regering. Behalve Jouwe en Kaisiepo werden de Papoea's Tanggahma en Torey aangewezen. Een van de leden van de raad. pater dr. v. d. Berg, vroeg naar de precieze taak van de commissie en hij wilde ook we ten waarom het geen „delegatie" was, zoals aanvankelijk de opzet was. Een commissie kan geen enkel mandaat hebben, meende hij. Daarover werd ech ter. „in vei-band met de gespannen toe stand van het ogenblik", niets meege deeld. Intussen werkt de Indonesische propa gandamachine op volle toeren. Volgens de radio is er in Hollandia een grote ondergrondse verzetsactie op touw gezet en de Nederlanders „arresteren wille keurig mensen op straat". Dezelfde ra dio riep de Papoeapolitie op „voor het te laat is", tegen de Nederlanders in opstand te komen. „Denk aan de duizen den van uw broeders die door de Neder landers in de gevangenis gezet zijn", al dus radio Djakarta. In Indonesië heeft het leger order ge kregen de rijstinkopen voor de militairen te coördineren met de provinciale gou verneurs. Dat duidt op nog groter wor dende moeilijkheden bij de voedselvoor ziening. Lachwekkend is 'n propaganda- slogan als „rijst is een belangrijke factor voor het handhaven van de openbare rust en speelt bovendien een rol bij het opwekken van het enthousiasme voor de bevrijding van West-Irian", maar aan de andere kant is het diep tragisch dat in het vroeger aan rijst zo rijke Midden- Java al zestig mensen van hong»:r zijn omgekomen. Dat maakten Indonesische kranten zaterdag bekend. Aan wapens komt Indonesië gemakke lijker dan aan eten: de Russische hulp verlening begint hoe langer hoe snel ler te lopen. Djakarta beschikt al over twintig grote Toe-bommenwerpers. Ook zijn er onderzeeboten, torpedojagers en motortorpedoboten van Russische ma kelij. Een groep Indonesisch luchtmacht- personeel is voor opleiding naar Moskou vertrokken. (Advertenties) Als u uw vrouw enthousiast opbelt om haar te vertellen, dat goede vrienden uit het buitenland over zijn en op be zoek komen, dan hoeft ze niet in paniek te raken. U gaat dan gezellig met elkaar ergens eten en iedereen kan zich dan volop wijden aan het uitwisselen van nieuwtjes en gedachten. Het hele Horecabedrijf staat tot uw beschikking om er een fan tastisch geslaagde avond van te maken! Blijven die buiten landse vrienden langer, verras hen dan met Horeca-cheques waarmee zij in elk Nederlands Horecabedrijf betalen kunnen. Chequeboekjes a f 10.- of f 25.-, in coupures van 2.50, kunt u bestellen bij het Be drijfschap Horeca, Koninginne gracht 58-59. Den Haag. (giro 63.53.00; vermelden; Cheque boekje). DE AMERIKAANSE senaatscommissie, die tot taak heeft tegen monopolies te strijden, heeft aan 12 grote Amerikaan se staalmaatschappijen gelast hun kost prijsberekening over te leggen. Vandaag bigint ert nieuw Aram-ver- haal. ..Aram en de broeders der kust". We behoeven onze bewonderaars .van! de jonge, avontuurlijk aangelegde held niet te verzekeren dat er ook nu weer te genieten valt van een uitermate spannende beeldroman waarin het doè- delijk dreigende gevaar onza vriend en zijn reisgenoten van alle kanten om ringt. He t begint feteen al met hun entree in e enkustplaatsje waar men hen beslist niet graag ziet komen. Maar Aram zijn vriend Tudor en diens zus- j ter Tamabia hun bestemming zullen be- 'reiken, zal voor niemand een vraag zijn.! -.eze week' zelfstrijkende wondershirtt in 2 wereldmerken Kerko 15.90 Adelborst I 3.'®

de Stem | 1962 | | pagina 1