i Jan de Visser „vliegende" I (verslaggever van de NCRV Presenteer Philip Morris Zwart p Wit ERPEN I Gesprek tussen leek en de theoloog is thans meer dan ooit nodig Vier dode Niet huilen, j Marietje! j \BRIEKEN jaar Gereedschap- makers Haarden monteurs week luister naar Terugblik I 1 I DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 14 APRIL 1962 \r en ouder d. Stempelmakerij: Ifd. Kachelmakerij: OESLIST/ LAATST .1 Weinig veranderd ONDERWIJZERSEXAMEN R1SA - HILVERSUM Belgisch koningspaar in Luik Congres concilie-themata De raadselachtige wereld van de droom 8.30 2o(^ezecjd Slem-feuilleton BOEKENPLANK De laatste gevangene Maria, Christus' moeder BEURS VAN AMSTERDAM Internationals licht verdeeld VM MIERLO EN ZOON N.V. BELEGGINGSADVIEZEN tanderen) voor oplei- Vlaanderen) feidingsatelier te Ter- L.LERS, JDEND PERSONEEL itig werk ;r of ng leding bij mgdspaargeld, en winstuitkering xsoneel-obligaties, eek v. Assche, v.h. Koene, ap", Hoogstraat 3, 's- eur", Eenhoornplant- bosendaal, afd. Perso- fanmelden van nieuw singel 17, ingang naast lelingen geplaatst te fcholing en opleidings- pwezen, behoeven zich TRO 2-4-6-8-10 (Van onze radio- en tv-redacteur) Toen het, later officieel tegengesproken bericht van de Indonesiërs, dat ze drie landingen hadden uitgevoerd op de kusten van Nieuw- Guinea werd bekend gemaakt, bezochten wij de bekende radiorepor- tcr van de NCRV, de heer Jan de Visser, die in februari j.l. terug keerde van een bezoek aan dit verre gebiedsdeel. een van de militairen het toch te gor tig maakte dan kreeg hij veertien dagen streng in een oude houten keet. 's Nachts kropen zijn kameraden dan naar het bouwsel, tilden er voorzichtig De radioluisteraars zullen zich wel her inneren, dat Jan de Visser zich tij- I dons zijn bezoek aan Nieuw-Guinea I niet met een kluitje in het riet liet sturen. Dadelijk na zijn landing op Biak ging hij naar Hollandia om met de autoriteiten te spreken over hun verwachtingen t.a.v. het verloop der onderhandelingen in 1962. Het was kort na het succesvolle optreden van dc Kon. Marine. Gouverneur Platteel zei, dat er in Nieuw-Guinea in wezen I weinig was veranderd cn men wilde r* dapper doorgaan met de ontwikkeling i van het land en de autochtone bevol- king. Wervolgens werd hij op de thee uitge- nodigd door de familie Reeser. De r schout-bij-nacht ontving De Visser met de woorden „Ik begrijp wel waarom j Gerard Hoek u gestuurd heeft. Uit pure sensatie De heer Reeser moest lachen om de landingspogingen van de volgelingen van Soekarno. De afstand tussen Makassar en Ambon en Nieuw-Guinea bedraagt ruim duizend kilometer over zee en hij achtte die veel te groot voor de schamele scheep jes, waarmee de zg. invasievloot is uit gerust. Jan de Visser herinnerde hem eraan, dat de Amerikanen voor de laatste wereldoorlog van de Japanners hebben gezegd dat ze nooit goede vlie gers zouden krijgen, omdat de Jappen allemaal een bril droegen De aan- l' val op Pearl Harbour en de latere r? operaties hebben anders geleerd. Barend J^e NCRV-reporter stond vreemd te kij ken over de enorme belangstelling iljvan de internationale pers voor dit land. Tientallen journalisten uit Tndia, Pakistan, de Filippijnen. Australië en de Afrikaanse landen, zaten rustig te r wachten op de grote slag En tussen hen bevond zich slechts één Neder landse journalist en hijzelf. Op de ter rasjes dronken ze rustig een biertje en daar leerde Jan de Visser de legen darische „Barend met de oortjes" ken nen. Het was een kleine vechtlustige Arfakker, die zich volledig met zijn 12000 stamleden achter de Nederlandse gewapende macht schaarde. In de laa*- j ste oorlog had hij een enorme bekend- i heid verworven omdat hij zoveel Jap- f pen had geliquideerd. Hij deed daarover vaak de meest fantastische verhalen De Visser bezocht later de Nederlandse, troepen op Sorong, Fak Fak. Kaimana en het eiland Batnnte. Ondanks de moeilijke omstandigheden waaronder i de jongens leefden en de zware trai ning welke ze moesten ondergaan in Manokwari en op Batante heeft hij ze nimmer op echt Hollandse wijze horen kankeren. twee vloerplanken uit en schoven een kistje bier naar binnen. In Sorong heeft Jan de Visser nog geruime tijd met de gevangen genomen Indonesiërs gesproken. Behoudens de bemanning van de motortorpedoboten, die hun werk verstonden en keurig antwoord gaven, maakten de andere ..broodsol daten" van Soekarno slechts een po vere indruk. Tan de Visser studeerde voor de oorlog rechten aan de Amsterdamse Gemeen telijke Universiteit. Na de bezetting trad hij in dienst van de omroep. Hij wilde zijn studie in de vrije uren voort zetten. Eerst kwam daarvan niets, maar nu heeft hij toch gelegenheid om zijn rechtenstudie af te maken. Bii de reportage-afdeling heeft hij bijzonder interessante reizen over de gehele we reld gemaakt. Hij bezocht met de „Ze ven Provinciën" de V.S., maakte in 1957-58 in Singapore de uittocht van de Nederlanders mee uit Indonesië, verder verbleef hij twee maanden in Canada naar aanleiding van de opening van de grote St.-Laurens-zeeweg. Voorts woonde hij de kroning van koningin Elizabeth bij en maakte de reportage van de begrafenis van Dag Hammers- kjoeld in Zweden. Broodsoldaten." LJun afleiding bestond voornamelijk uit I 1 voetballen, zwemmen, schaken, dam men of kaarten. Bij Manokwari had je een schitterend koraalrif waar de sol daten lekker lagen te zonnen. Alleen bij het zwemmen moesten ze oppassen dat er geen haai of krokodil aan hun voet kwam hangen. Verder was er twee keer in de week film en in de militaire tehuizen mocht je niet meer dan twee biertjes drinken want anders werd je buiten de deur gezet Als (Advertentie) De kortste en voordeligste opleiding (Bekende schriftelijke cursus) NIEUW ADRES: UTRECHTSE WEG 33 Tel. 15738 en 45432 Zaterdagavond biedt de KRO op Hil versum I 402 m om 19.55 uur „Po pulaire klassieken". Om 21 uur volgen operetteklanken en om 21.25 uur het hoorspel „De reis naar Samaria". Tot slot is er om 23 uur de serie „Meester werken der religieuze muziek". Op Hilversum II 298 m is er om 20.05 uur de radio-show „Specialitei ten-theater" en om 21.15 uur de dans- rubriek „Al is het niet met de bruid". De cabaretfantasie „Man in de stad" wordt om 22.05 uur uitgezonden. Het hoorspel „Vissen in troebel water" staat om 22.40 uur op het programma. Ten slotte is er om 23.40 uur grammofoon- muziek. Zondagochtend wordt door de KRO op Hilversum I om 7.45 uur uit het groot seminarie Warmond de plechtigheden van Palmzondag uitgezonden. Pater van Straatcn spreekt om 12.55 uur over de bisschoppelijke vastenactie. Om 13.05 uur komen „De Oelewappers" in de ether. Zondagavond opent de KRO om 20 uur het programma met de slotuitzending van het ruimtevaartspel „Testbemanning" Dc melodieën-cascade valt om 20.40 uur te beluisteren en om 22 uur het spel „In de vergulde Baars". Op Hilversum II is er om 8.35 uur „Weer of geen weer" en om 10.30 uur „Strijk cn zet". Van 12 tot 16 uur wordt de Mattheus Passion van J. S. Bach uit gezonden uit het Concertgebouw te Am sterdam. Van het avondprogramma noe men wij om 20.05 uur het optreden van ..De Zaaiers" en om 20.45 uur logboek 1912. De rubriek „Muzikale coryfeeën" wordt om 22 uur gewijd aan de tenor Peter Pears. Marie-Cécile zingt om 23 uur en tenslotte is er om 23.20 uur de „Swing express". JAN DE VISSER Zaterdagmiddag om 15 uur brengt de AVRO een oude telerecording van een Hongaars zigeunerorkest. Om 15.20 uur volgt de rugbyreportage van dokter van Swol uit Parijs en om 37 uur het AVRO- jeugdprogramma met o.a. „Rikkel, Nik- ke'l'. Zaterdagavond om half acht wordt de avond geopend met „Luipaard op schoot" gevolgd door journaal en weerbericht. De AVRO-quiz „Kom er maar eens ach ter" volgt om 20.20 uur en om 20.50 uur kunt u kijken naar de derde aflevering van de detective-serie „Teveel koks". Tot besluit is er om 21.45 uur een repor tage van het internationaal danstoernooi te Scheveningen voor professionals, waar aan bovendien medewerken Rika Zarai, The Beverly Sisters en Bill Ramsey. Zondagochtend zendt het RKK om 10.30 uur de palmwijding en de hoogmis, opge dragen in het Albertinum te Nijmegen uit. Zondagavond om half acht volgt het weekoverzicht en om 20 uur „Sport in beeld" door Jan Cottaar. De NCRV ver toont om 20.30 uur de vierde aflevering van de filmdocumentaire „De reis van hun leven" en om 20.55 uur een voor dracht van Mary Dresselhuys. Vervol gens kunt u om 21.25 uur luisteren naar het Amsterdams kamerorkest met als solist de Spaanse pianist Eduardo del Pueyo. Tenslotte is er om 21.50 uur een openhartige overpeinzing van prof. dr. R. Hooykaas. (Advertentie) Liefhebbers van de operette zijn gis teravond rijkelijk aan hun trek gekomen. Der Bettelstudent, die de KRO in samen werking met de Duitse en Oostenrijkse televisie op het beeldscherm bracht, is nog altijd een van de aantrekkelijkste operettes die in de sfeer van het oude, zorgeloze Wenen hun ontstaan vonden. Carl Millöcker heeft er in feite zijn reputatie aan te danken. De huidige Weners voelen zich met de muziek van hun lichtvoetige componis ten uit de vorige eeuw nog altijd als van nature vertrouwd. Vandaar dat het eigenlijk vanzelfsprekend was dat het schouwspel van gisteravond in alle op zichten subliem kon worden genoemd. Over het principe van de play-back mag men dan al van mening verschillen, zeker is dat muziek en toneel in dit geval een sprankelend geheel vormden. De enscenering was bovendien zo rijk, dat de reputatie van de onvolprezen Wiener Operette volledig recht werd gedaan. J. V. Na het Portugese Benfica heeft, zoals gemeld, ook Real Madrid zich geplaatst voor de eindstrijd van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor lands kampioenen door Standard Luik met 2-0 te verslaan. De Spaanse spelers worden hier voorgesteld aan koning Boudewijn en koningin Fabiola, die de wedstrijd hebben gevolgd. De laatste dag van het Congres over Concilie-themata dat in Nijmegen is ge houden, staat geheel in het teken van de verhouding ambt-leek. Op de derde dag waren in de ochtendzitting mgr. P. Nier man uit Groningen en mgr. dr. J. Bluys- sen uit Den Bosch aanwezig. Prof. dr. A. Dondeyne was de spreker op de vrijdagochtend. Allereerst merkte hij op dat het woord heilsgeschiedenis in tweeën kan worden gesplitst: het heil komt van God, vanuit de hemel terwijl de geschiedenis op aarde wordt gemaakt. Hij schetste de Kerk als een heilshisto rische realiteit en zag de opbouw van de Kerk zelf als de eerste opgave van de Kerk. Zij heeft tot taak naar buiten te ver schijnen in wat zij in wezen is: namelijk een gemeenschap van christen-gelovigen. Toch heeft zij niet alleen een taak om de uitbouw in de meest verschillende landen te verwerkelijken; de nadruk valt eerder op het verkondigen van de Blijde Boodschap en het vergoddelijken van de mensen. Dit is het werk van de gehele Kerk zowel van het ambt als van de leek. Hij zei dat de Kerk meer is dan hiër archie, meer derhalve dan het wereld episcopaat, waarvan de Paus de spits is. Zij is ook cn vooral het volk van God op weg in deze wereld, het Godsvolk in beweging. Een Concilie is slechts een bijzondere uitoefening van de hiërarchi sche volmachten van het wereldepisco paat binnen dit Godsvolk. Men kan en mag derhalve van het „totaal-ambt" van de Kerk en dus ook van een Concilie niet verwachten wat alleen van de „to taal-kerk" kan, mag en moet worden ver wacht. Vele verlangens van de gelovigen kun nen alleen door de „totaalkerk" en niet door het „tolaalambt" worden verwezen lijkt. Van het Concilie de oplossing daar voor verwachten is dan ook een ver kapte klericalisering juist van de kant van de leken. In een drietal punten zette de Leuvense hooglei-aar liet aandeel van de leek uit een, namelijk in verband met het ge loofsleven van de Kerk, in verband met de Kerk als cultusgemeenschap en tot slot in verband met het missionaire, het apostolische karakter van de Kerk. De Kerk heeft tot taak de heilsbood schap zuiver te bewaren. Hiertoe levert de theologie haar aandeel. Is er in die theologie nu wel een plaats voor de leek? De spreker zie dat ook de leek een volwaardig theoloog kan zijn, want die zit niet vast aan een bepaalde wij ding. Soms hebben de leken zelf een heel fijn gevoel voor bepaalde stromin gen en opvattingen. Het is daarom nodig dat er een gesprek moet zijn tussen de vaktheologen en de leken. Dit gesprek is thans meer dan ooit nodig. Iedere bisschop zal eigenlijk de beschik king moeten hebben over een groep leken uit de praktijk, die hem over de reacties van de wereld op de heilsboodschap kun nen voorlichten. Hij zou ook een groep leken uit de wetenschap dienen te heb ben, die de bisschop kan inlichten over de ontwikkeling van de ideeën in de wereld omdat de boodschap van Christus in deze ontwikkeling haar weg zal moe ten vinden. De Kerk als cultusgemeenschap en de actieve deelname van de leek aan het sacramentele leven van de Kerk is in de laatste jaren sterk naar voren gekomen door sacramenten en de kerkelijke vie ringen zo intens mogelijk te beleven. Het dagelijkse leven van de christen wordt hierdoor als het ware in het heilsleven The cigarette JL. of Quality and Prestige VERBOD Geregeld worden in Good Old England nog wetten afgeschaft, die reeds gedurende verschillende gene raties door niemand gekend en uiteraard nageleefd werden. Thans kwam een verordening uit het jaar 1677 aan de beurt, vol gens welke „al wie zich waagt aan het voorspellen van het weer met het doel hiervoor geld of goed te verwerven, met de dood door ver branding zal gestraft worden". Thans mogen alle weerkundige deskundigen ter wereld zich de meest foutieve voorspellingen ver oorloven, geen haar op hun hoofd wordt gekrenkt'. De beschaving gaat er dus tóch op vooruit! SLIM Maarschalk Ivan S. Koniev, de op perbevelhebber der Russische strijd krachten in Oost-Duitsland, is Rus- lands meester-strateeg. Toen hij na wereldoorlog II commandant was van de Russische zone in Oostenrijk, voer de hij eens een openhartig wijn-ge sprek met zijn Amerikaanse collega, generaal Clark. Zei Clark: „Wat zoudt u doen, als ik u vandaag uw zin gaf?" Zei Koniev: „Morgen terugkomen met tien andere eisen". SUCCES De filmster Gina Lollobrigida behaalde een grootse overwin ning op de Sovjet-Unie toen te Toronto een straat, die eerst Moscow Street heette, in Ave nue Gina Lollobrigida werd om gedoopt. GESCHENK Toen mevrouw Mercy Coffee, de oudste inwoonster van Maidenhead (Engeland) 102 jaar werd kwam de burgemeester haar feliciteren. En wat bracht hij als geschenk mee? Een ons zware shag en een fles whisky. #24* „Gebruik dit recept eens. Wedden dat je man je meevraagt in de stad te gaan eten". betrokken juist wanneer de christen de sacramenten ontvangt. De leek is tot het apostolaat geroepen, krachtens het Doopsel en het Vormsel. Paus Pius XII heeft deze werkelijkheid tot gemeengoed gemaakt. Het getuigen van de leek kan echter op de meest be scheiden manieren gebeuren. Het kan op zovele manieren als er leken zijn, aldus besloot spreker. Het hoogtepunt van de laatste dag was de rede van prof. dr. E. Schille- beeckx, die sprak over het onderscheid tussen leek en clerus. Leek is hij die in de wereld staat. Clericus of religieus wordt hij genoemd die uit de wereld is genomen om tot de wereld te worden gezonden. Hij is de gezondene. De leek heeft zijn plaats in de wereld. Hij is opgenomen in heel haar maat schappelijke structuur, neemt deel aan haar stoffelijk en geestelijk leven. De leek staat daarin echter niet als ieder I j ander, hij staat daar laicos, als lid van, i het volk van God. als getekend door het! Doopsel en het Vormsel staat hij als, j christen in de wereld, d.w.z. als iemand j die er naar moet streven een andere j Christus te worden, altijd in het besef dat hij wel in maar niet van de wereld is. Zijn laatste doel blijft de voorberei- ding van de wereld op de wederkomst van Christus. De leek staat middenin het profane. Hij maakt het profane niet sa-, craal, maar laat het wel deel hebben I aan de heiligheid van de nieuwe schep ping die met Christus is begonnen. Het is zijn taak een goede wereld tot stand te brengen. De Westberlijnse privaat-docent André Sonnet geeft in dit Prisma-boekje inte ressante beschouwingen over de droom en de theorieën, die daarover zijn op gesteld. Hij vertelt gevallen van helder ziendheid, doodsaankondigingen, waar schuwingen, voorspellingen in de droom. Maar zijn eindconclusie is: Nog altijd blijven het raadselachtige van de droom en de moeilijkheden, die elke interpre tatie op haar weg vindt, bestaan. (Advertentie) i Zo'n Vaticaans blad waagt het dan toch maar, een beroemdheid als Eliza beth Taylor in het openbaar voor schut te zetten. En dat terwijl iedereen toch in zwijm ligt van bexoondering voor een fiimster als zij. Het is wel type rend voor de zedenverwildering ii onze tijd dat men een zo alom bemind) en hooggeschatte figuur zo maar in de krant de waarheid mag zeggen. Als zo'n vrouw het nu leuk vindt om wat heen en weer te trouwen en kinderen uit te kiezen, dan behoeven we ons daaraan toch niet te ergeren Goed. als een mevrouw uit onze straat het deeddan was het een schandaal maar Taylor is Taylor en die is boven alle kritiek verheven. Het is immers juist het ddrdige van filmsterren dat ze telkens trouwen en af en toe reorganisatie houden in het gezin, omdat het anders zo'n gedoe wordt met de kinderen uit al die ver schillende huwelijkenHet hoort hele maal bij het filmvak en we hebben de verplichting daarom af en toe geamu seerd te glimlachen. Alle kranten en damesbladen staan vol met mooie stukjes over de groten van het witte doek. zoals ze dan heten, en telkens als er een (weer) trouwt slikken we onze tranen weg bij de aandoenlijke verklaring dat het deze keer nu de echte en de ware is en dat ze nog nooit zo qehikkiq geweest is. Dat is heerlijke leeskost. Maar stel dat zo'n mens zich eraan hield. Dan was immers voor ons de lol eraf. Dan zou ze daarna nooit meer zo'n tedere verklaring aflegden, in Waldorf tijdens een persconferentie. En wat zouden we dan voor aardigs moeten lezen. NeenTaylor is Taylor en die mag trouwen met wie ze wil cn zo vaak ze wil. Ze heeft dat Vaticaanse blad toch maar stevig de waarheid gezegd. ..Ik trek me d'r niks van an" zei ze. Zo. daar kunnen ze het mee doen. Misschien trouwt ze vóg wel eens. 31) Ja, ja, het is al goed," zei Perquin geprikkeld. Dorrepaal keek zijn chef verbaasd aan. Zo iets verwachtte je niet van hoofdinspecteur Perquin, die altijd vol gulle waardering was voor een ge slaagde opdracht. Er zat hem vast en zeker iets dwars. Maar wat? Had hij misschien iets gezegd of gedaan dat de ergernis van zijn chef had kunnen wek ken? Niet begrijpend schudde inspec teur Marinus Dorrepaal het hoofd. En hij had nog wel gedacht dat hij zo'n goede beurt gemaakt had. Hoofdinspecteur Perquin keek moe deloos naar buiten, waar een fijne re gen neerrisselde en de lantarens aan gloeiden, hun licht weerspiegelend in het water van de gracht. Die kleine mevrouw Hulstein zou dus de waarheid hebben gesproken wat betreft het om zetten van Hulstein Zonen in een N.V. En Gerrit Hulstein scheen al een aardig eind gevorderd te zijn geweest met zijn plannen voor een toekomst, waarin niets meer hem zou binden aan het bedrijf. Zo leek het tenminste, maar er kon den ook nog wel andere mogelijkheden zijn. Noch bij de advocaat van het be drijf, noch bij de familienotaris was iets van deze plannen bekend. En me vrouw Emilie Hulstein wist ook van niets. In een zo goed huwelijk heeft een man geen geheimen voor zijn vrouw. Hij zou met haar toch wel in de eer ste plaats over zijn plannen hebben ge sproken. Hoewel, over die weekenduit stapjes had hij tegenover haar ook met geen woord gerept.Integendeel, hij had haar gezegd dat hij voor zaken op reis moest. Maar mevrouw Emilie maakte nu juist niet de indruk van ie mand, die dol was op het buitenleven. Misschien was dat nieuwe huis wel be doeld als een verrassing, een poging haar ervoor te winnen. Zo iets was Dn/ipm'uln (heel goed mogelijk. Dorrepaal had ge- PRAET-MAECKER zegd dat het buis al bijna onder de kap was. Zover had het met de beste wil ter wereld nog niet kunnen zijn, als Hulstein het plan voor de bouw eerst had opgevat na het eindexamen van zijn neef. Perquin dacht aan de rijstebrijberg van paperassen, waar door iedere aspirant-bouwer zich moest heenwerken. Maar als dat huis dan geen verband hield met Hulsteins wens zich terug te trekken, waarom had hij het dan laten bouwen? Als weekend verblijf? Of voor de zomer? Maar dan was het toch veel verstandiger geweest een plaats te zoeken dichter bij Amster dam? Iemand, die in de zomer forens wou zijn, zocht toch zijn verblijfplaats zo uit, dat de dagelijkse tocht heen en terug naar de plaats van zijn werk zo weinig mogelijk bezwaren opleverde? En dat kon je in dit geval met de beste wil ter wereld niet zeggen. Inte gendeel, het was niet alleen maar moei lijk, het was ondoenlijk elke dag de reis van Zuid-Limburg naar Amster dam en vica versa te maken. Hoe verder je in deze zaak doordrong, hoe meer absurditeiten je ontmoette, dacht Perquin wrevelig, terwijl hij de lange gangen door liep, waarin een zweem van lysolgeur hing. Absurditei ten, de meeste waarschijnlijk onschul dig. Wie weet, misschien waren ze dat wel allemaal, doodonschuldig. Het eni ge wat je niet vond, je mocht zoeken zoals je wou. was een motief. Een mo tief voor de moord op Gerrit Hulstein, die een vriendelijk, onschadelijk mens was geweest, die niemand ooit had kwaad gedaan en niemand in de weg leefde. Met een nijdige klap trok hoofdin specteur Pieter Auguste Perquin het portier van zijn wagen dicht. HOOFDSTUK XIII Van testamenten en notarissen Emilie Hulstein bleef even wantrou wend op de drempel staan, haar ogenl zwierven speurend door het grote, lich te vertrek. De tijd die was voorbijge gaan sedert zij op die vreselijke mor gen in de aquariumkamer in het dode gezicht van haar man staarde, had voor haar dc onwezenlijkheid gehad van een nachtmerrie. Het was een an dere Emilie geweest, een soort dubbel gangster, die tegen die politievlerk de zoon van haar radeloze zuster had ver dedigd, die telkens weer de vragen van diezelfde afschuwelijke man had beant woord. De echte Emilie Hulstein had werkeloos toegezien, een toeschouwster bij een stuk. dat haar maar matig in teresseerde. Die echte Emilie Hulstein was niet in staat iets anders te voelen dan de doffe pijn om haar groot ver lies en de felle haat tegen die jongen en zijn moeder, die de oorzaak waren van alle ellende. Daarom had het feit, dat het niet de oude bekende notaris was, die haar aanwezigheid had gevraagd met be trekking tot de opening van Gerrits testament. haar heel weinig gedaan. Deze nieuwe, haar geheel onbekende, naam paste in de nachtmerrie. Maar nu, nu ze hier op de drempel stond, was het alsof er plotseling een alarm schelletje in haar moede hoofd over ging. Natuurlijk die jongen en zijn moe der. Nu, zij had moeilijk anders kun nen verwachten. Gerrit zou die jongen wel aardig wat hebben nagelaten, hij was nu eenmaal verzot op hem ge weest. Wat haar betreft, zij had nooit kunnen begrijpen wat hij in dat stieke me, gluiperige creatuur zag. Hadden zij zelf maar kinderen gehad, dan zou alles wel anders zijn geweest. Dan leef de Gerrit nu nog. Het hinderde haar onuitsprekelijk die twee hier te zien. Niet om het geld, wat kon dat dode geld haar schelen. Maar omdat zij de schuld droegen aan Gerrits dood. Om dat ze feitelijk zijn moordenaars wa ren. Er waren meer mensen in de ka mer. Een kleine al wat oudere heer met wit haar en levendige bruine ogen en een tenger donker meisje. ,Geen mensen uit onze kringen,' dacht ze en dan, opeens, werd het haar duidelijk, dat dit dat schepsel moest zijn, over wie haar trouwe Klaaske haar waar schuwend had gesproken. „Mevrouw Gerrit Hulstein?" vroeg de nog vrij jonge man aan de andere kant van het grote bureau. Zij knikte be vestigend, gaf dan koel haar verbazing erover te kennen, dat de oude familie notaris, die ook de zaken van de firma altijd had behartigd, hier was gepas seerd. Vervolgens begroette zij uiterst koel haar schoonzuster en Huug en nam plaats in de fauteuil, die de nota ris haar toeschoof. De oude heer en het meisje negeerde zij volkomen. De notaris liet haar kritiek passief over zich heengaan en legde met een vriendelijke, gelijkmatige stem uit dat zijn cliënt dit testament enige maan den geleden had gemaakt, toen zijn reeds lang gekoesterd vermoeden, dat de zoon van wijlen zijn broer geen ac tief aandeel wenste te nemen in de leiding van het bedrijf, zekerheid was geworden. In de gegeven omstandig heden had zijn cliënt, na ruggespraak met zijn neef en diens moeder-voogdes, de enige in deze omstandigheden moge lijke weg gevolgd en het bedrijf omge zet in een N.V. Emilie Hulstein klemde haar handen ineen. O, die jongen, die ellendige jon gen! Hij en niemand anders had schuld aan Gerrits dood. O. hadden zij toch zelf maar kinderen gehad! Dan was alles anders geweest, dan zou Gerrit nog leven. De notaris las voort, rustig, zakelijk, bijna ongeïnteresseerd. Emilie Hulstein verstond vaag iets van maatregelen, genomen om te zorgen dat de meer derheid van de aandelen in handen van de familie zou blijven. „Met het oog hierop," notaris Ter- borg richtte zijn blik op haar, „heeft mijn cliënt zijn aandelen in Hulstein N.V. vermaakt aan zijn neef Hugo Hul stein, onder beding, dat het door deze aandelen afgeworpen dividend geduren de haar leven zal worden uitbetaald aan mevrouw Emilie Charlotte Hulstein geboren Ingensz van den Oldenbeemt." Er volgden een reeks legaten aan vrienden en aan liefdadige instellingen. Een aanzienlijk bedrag en een huis, dat ergens in Limburg in aanbouw was, aan mejuffrouw Sophia Antonia Stephanie Vloemans, vrij van successie rechten. Emilie Hulstein schokte over eind. Het vruchtgebruik van dit kapi taal viel echter levenslang aan haar vader en zij moest telkens wanneer mevrouw Anne Cornelia Hulstein dit mocht wensen haar een deel van het huis ter bewoning afstaan. Erflater had gedacht aan de linkervleugel, maar liet partijen volkomen vrij. De vissen in de aquariumkamer van het huis in Amsterdam werden vermaakt aan de heer Godefridus Johannes Willibrordus i Vloemans, die ze een plaats moest ge ven in de aquariumkamer van het in aanbouw zijnde huis. (Wordt vervolgd) Anderhalf jaar geleden meldden de dagbladen dat een Duitse soldaat, die in Roemenië had gevochten en die se dert 1944 toen het rode leger Roemenië bezette ondergedoken was geweest in de Karpaten, in zijn vaderland was terug gekeerd. Heinz G. Konsalik, die al verschillen de oorlogsromans op zijn naam heeft staan, zag in het krantèbericht een ge schikt romangegeven en het resultaat was ,,De laatste gevangene", dat in de Gouden Kettingreeks (Scheltens en Gil- tay, Amsterdam) in vertaling is ver schenen. Rond het thema heeft Konsalik een topzwaar verhaal geweven, waarin Roe meense vrouwen een uitermate kuise en dappere rol spelen. „De la'atste gevan gene" blijkt te zijn, de kind-soldaat Mi chael, een jongeman die gevoelige traan klieren en blijkbaar veel sex-appeal be zit. Als de auteur wil laten uitkomen hoe zeer Michael met het één of ander in de knoop zit, dan laat hij hem hui len. Even eenvoudig is het liefdeleven van de soldaat. Zowel een partisane, Ve ra. als een geitenhoedstertje, Sonja, wor den op het eerste gezicht straalverliefd op de Duitser. Zij zijn daarbij tevens bereid zich voor hem op te offeren. Is dit een tikkeltje irritant-eenvoudig, buitengewoon storend zijn de onnozelhe den in het verhaal, dat b.v. vertelt over een soldaat die „door een Stalinorgel uiteen gereten werd", alsof een Stalinor gel geen granaatwerper maar een gra naat was. De auteur laat ook Vera, de partisane doodleuk tijdens een sneeuw bui ter aarde storten, terwijl haar bij na brekende ogen naar de staalblauwe lucht staren.. Opmerkelijk is ook, dat het troepje rondzwervende Duitse solda ten enorme marsen onderneemt om bij een oom van Vera (kloek collaborateur- tje als zij is) burgerkleren te krijgen, terwijl elke boer in de Karpaten die door Vera om hulp wordt aangeklampt zich uitslooft om de Duitsers van al het nodige te voorzien. Heeft Vera steeds vergeten de boeren om een paar oude werkkielen te vragen? En trotseert het troepje daarom een leven vol ontberin gen? Het is moeilijk dit boek ook maar enigermate serieus te nemen en wij kunnen het dan ook alleen maar betreu ren dat Konsalik een zo vruchtbaar ge geven zo heeft verknoeid. A. WERNER De echte Mariadevotie is gebaseerd op het plan van God met de mensen; zij :'s geen kwestie van gevoel maar wordt ge regeld door het geloof en maakt dus deel uit van onze oprechte bedoeling jegens God. Omdat God Maria verbonden heeft met Zijn heilswerk en haar tot Moeder van Zijn Zoon en van ons heeft be stemd, hoeven we haar niet meer als onze Moeder te kiezen, wij hebben Haar slechts te aanvaarden als gave Gods aan ons. De godsvrucht tot Maria is dus niet een toegeven aan het gevoel en de ver beelding van het volk, zij is de uitdruk king van Gods heilswil t.o.v. ons. Het enige wat wij moeten weten, is: wat God vóór en dóór haar gewild heeft. Kardinaal Suenens, die al meer publi- katies over Maria op zijn naam heeft, behandelt in het onderhavige door P. drs. van Wanroy vertaalde werk de plaats van Maria in Gods heilsplan, haar onbe vlekte ontvangenis, de boodschap, de menswording, de verlossing, het moeder schap vam Maria en van de Kerk, de tenhemelopneming, het middelaarschap, Maria in onze tijd. Wie dit theologisch-verantwoorde, met warm hart geschreven werk van de vu rige Maria vereerder bestudeert, zal zon der twijfel met meer overtuiging zijn devotie tot Maria maken tot een onmis baar wezenlijk element van zijn chris telijk leven. De Standaardboekhandel gaf dit boekje uit. Morgen maakt pappie je lid van de grote Shell Junior Club. Inlich tingen bij elk Shell-station!. 'TJX. Spectaculaire koersverschillen heeft de laatste dag van deze beursweek op het Damrak niet te zien gegeven. De ten dentie voor de internationale waarden was bij de opening licht verdeeld. Hier bij hielden de Philipsaandelen zich uit stekend op 908, tegen een vorige slot- koers van 900, Hoogovens min zes pun ten op 770. AKU een puntje lager op 372. Kon. Olies een paar dubbeltjes ho ger, daarentegen lagen Unilevers wat gedrukt in de markt. De handel was in alle hoeken van geringe omvang. Het verhogen van de staalprijzen door enige grote staalmaatschappijen in Ame rika heeft de gemoederen aldaar nogal wat verhit. Het gevolg hiervan was, dat Wall Street donderdag flauw sloot. Van de Nederlandse hoofdfondsen lagen Phi lips cn Unilever erg aangeboden in de markt. Hieraan stoorde Amsterdam zicli vandaag slechts gedeeltelijk want de Philipswaarden kwamen met een koers winst goed voor de dag. Unilevers op f179 verloren echter circa fl,50. Verge leken met de hoogste koers van gisteren op 783, vielen Hoogovens gisterenmiddag tegen op 770, tegen een slotkoers van donderdag op 776. De handel in deze hoek was minimaal. Kon. Olies liepen op van f 135,50 tot f 136,10. speciaal als gevolg van Amerikaanse belangstelling voor deze stukken. De vorige slotkoers was f 135,30. Het buitenland had ook enige belangstelling voor de Philipsaan delen, die na een opening op 908, even daalden tot 905, om daarna op te lopen tot 911. Vergeleken met de slotkoers van vorige week vrijdag boekte AKU deze beursweek een koerswinst van circa drie punten. Philips daalde, na een bewogen week van op en neergaande koersen, uiteindelijk circa vijftien punten. Uni levers gingen ruim vijf gulden achteruit, daarentegen verbéterden aandelen Kon. Olie ruim een gulden. Hoogovens bleven praktisch onveranderd. De scheepvaarthoek gaf geen koers veranderingen van enige betekenis te zien. Ook in de locale afdelingen viel weinig te beleven. 12-4 13-4 Ned. '59 4V4 101 1017. Ned. '47 31/a 92% 93% AKU A 373 365 Hoogovens cA 776 770 Philips GBA 900 907.5 Unilever cA 180.9 179.5 Kon. Olie A 135.3 136.15 Scheepv. Unie A 147 147 A'dam Bk A 400 400% Kon. Zout cA 1006 1020 NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU 367-368; Kon. Olie 136.00-137.00; Philips 902 gb-909; Unilever 179.20 gb- 179.50; Hoogovens (Advertentie) De Bank voor Brabant

de Stem | 1962 | | pagina 5