Activiteiten rond Nieuw-Guinea Geen crisis Naar die heerlijke bollen... Doodstraf generaal voor ex- j ouhaud Kroestjev torpedeert kernproefverbod Felle strijd om 40 voor Hoge Raad miljoen gulden ixctfyw Ontslag V an der Putten nietig Lichtpuntje: Berlijn...! dagblad voor zeeland Soekarno stemming kweken VIER BEKLAAGDEN IN ZAAK PEUGEOT BUITEN VERVOLGING AANNEMERS CONTRA DE STAAT A mbtenarengerech t Nasleep van bouwstaking MEUWSEN bakker beeldhouwer BANANEN Noordelijke wind Onwettig Of u bent, of 102e JAARGANG No. 23954 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J J. H. A, feruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes, mr H M. L, de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 limen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland blad Slem ZATERDAG 14 APBIL 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, f 8,60 per post, f 0.56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. "Bureau voor df Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (BijbureausTerneuzenIJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) .LANGDURIG BERAAD KABINET Hel kabinet heeft gisteren (le gehele dag vergaderd. Voor dr. J. H. van Royen is intussen voorlopig plaats be sproken in het lijnvliegtuig van de K.L.M., dat zondag van Schiphol naar New York vertrekt. Hij heeft gisteren de zitting niet bijgewoond. De ministerraad heeft gisteren het volgende communiqué uitge geven: De Raad heeft beraad slaagd over de voorstellen van de heer Ellsworth Bunker, het derde lid dat aan het geheim overleg met Indonesië heeft deel genomen. De raad heeft zijn standpunt ten aanzien van deze voorstellen bepaald en zal H. M. ambassa deur te Washington van bepaalde instructies voorzien. Hieruit blijkt dat de minister raad tot een eensgezind oordeel is gekomen en dat een crisis is voorkomen. Intussen heeft ook de waarne mend secretaris-generaal van de VN, Oe Thant, zijn pogingen voortgezet om een vreedzame op lossing te vinden voor de kwestie Nieuw-Guinea. Gisteren heeft hij een gesprek gehad met de Ameri kaanse diplomaat Ellsworth Bun ker. Over dit gesprek zijn geen bijzonderheden bekendgemaakt. Terwijl dit alles zich in Den Haag afspeelt, blijft ook Djakarta actief, zij het op wel wat rumoeriger wijze dan Den Haag. Zo heeft Soebandrio, de Indonesische minis ter van buitenlandse zaken, giste ren verklaard, dat president Soe karno bevel heeft gegeven tot vol ledige mobilisatie en paraatheid voor het laatste commando in ver band met de kwestie Nieuw-Gui nea. Volgens de minister kan het laatste commando te allen tijde gegeven wor den. In dezelfde krijgszuchtige geest liet de minister van defensie, generaal Na- soetion. zich uit op een conferentie van revolutionaire oorlogsveteranen in Dja karta. „Oorlog is onvermijdelijk als Ne derland Nieuw-Guinea niet wil afstaan'' aldus de kern van het betoog van Na- soetion. Met de Zuiderkruis Bij dat al kan Nederland niet stil bly- ven zitten. En zo zullen op 19 april met het s.s. „Zuiderkruis" 800 militairen, die thans inschepingsverlof hebben, naar Nieuw-Guinea vertrekken. De Zuiderkruis komt vandaag terug van een reis rond de wereld. De ouders van de militairen zullen woensdag in Oir- schot afscheid kunnen nemen. Arrestaties Op Nieuw-Guinea blijft het gouver nement en blijven de Papoea's ac tief. Naar aanleiding van de ge beurtenissen die de afgelopen week hebben plaatsgevonden waarbij het bestaan van een subversieve organi satie aan het licht kwam, heeft de politie weer een aantal personen voor nader verhoor gearresteerd, o.m. bij het vertrek van een K.P.M.- schip. Dit deelt het gouvernementsvoorlich tingsbureau mede. Helaas kon men nog niet de hand leggen op de leider der organisatie, de Indonesiër Tepy, die zich met een aantal volgelingen en een ge ring aantal resterende wapens ergens in het terrein schuilhoudt. Op 10 april kreeg de politie bericht dat dë groep zich weer in het oude bivak zou bevinden achter het dorp Kotabaroe Pantai, Een in de nacht van 10 op 111 april uitgevoerde actie leverde niets op. Het bivak bleek verlaten, hoewel er wel aanwijzingen waren, dat men er voor korte tijd was teruggekeerd. De opspo ringen vinden voortgang, in nauwe sa menwerking met de plaatselijke bevol king. Thans reeds kan worden gezegd, zo besluit het communiqué, dat de amateuristische subversieve activi teiten van deze groep, die door de Indonesische propaganda zijn gesti muleerd en waarover in die propa ganda hoog wordt opgeheven, op niets zijn uitgelopen. De Papoea's zelf Wat tenslotte de activiteit van de Pa poea's zelf betreft: het lid van de Nieuw- Guinearaad N. Jouwe heeft aan Afri kaanse staatshoofden het voorstel ge daan om via de V.N. te bevorderen, dat nu een volksstemming in Nieuw-Guinea zal worden gehouden. Hij heeft de Pa poea's van Australisch Nieuw-Guinea een voorstel voorgelegd om gezamenlijk aan te dringen op het met spoed zenden naar Nieuw-Guinea van een V.N.-com missie. Jouwe, die vandaag naar New York vertrekt, zei, dat het betreffende document hem zal worden nagestuurd, zodat hij het rechtstreeks aan de waar nemend secretaris-generaal der V.N., Oe Thant, zal kunnen voorleggen. Jouwe blijft twee maanden in New York als adviseur van de Nederlandse delegatie naar de bijeenkomst van de commissie ter rapportering over niet- zelfbesturende gebieden. Ex-generaal Edmond Jouhaud is gisteravond door het speciale hoge militair tribunaal in Parijs ter dood veroordeeld wegens zijn aandeel in de leiding van de geheime leger- organisatie OAS tegen de Franse politiek in Algerië. Jouhaud kan van dit vonnis niet in beroep gaan. Wel staat voor hem de mogelijkheid open president De Gaulle om clementie te verzoeken, doch het wordt betwijfeld of hij zijn aartsvijand om genade zal smeken. Het vonnis zal door de guillotine worden voltrokken. Ex-generaal Edmond Jouhaud is de eerste van de O.A.S.-leiders die zich voor hun daden voor een tribunaal moesten Toen ambassadeur Van Royen de\Guinea verliet, had hij een ont- Trèveszaal in Den Haag waar de j moeting met minister Marijnen (rechts) ministerraad bijeen is gekomen terldie daar juist aankwam voor het bespreking van de kwestie Nieuw-1 kabinetsberaad. verantwoorden. Hij stond in de houding, alsof hij een défilé afnam, toen de open bare aanklager in het proces de dood straf eiste, evenals later, toen het dood vonnis werd uitgesproken. Dit is voorlopig het einde van een proces dat de gemoederen in Frankrijk sterk beroert en dat trouwens zelf ook een emotionele sfeer is gevoerd. Jou haud zal de eerste deelnemer aan de „putsch" van vorig jaar april zijn, aan wie het doodvonnis wordt voltrokken. Het proces heeft drie dagen geduurd en het was één grote parade van getui gen a décharge. De openbare aanklager hield zijn uit elf punten bestaande aan klacht echter staande. Hij bevond Jou haud schuldig aan samenzwering tegen de staat en aan misdaden van de O.A.S. Onder de getuigen die gisteren werden verhoord was een generaal De Goislard de Monsabert, voormalig divisiecomman dant. ,.De daden van de O.A.S. keur ik niet goed. Maar ik kan ze wel begrij pen. Het zijn de reacties van mensen die tot het uiterste zijn gedreven". De weduwe van de beroemde Franse schrijver Albert Camus, zelf geboren in Algerië, barstte in snikken uit toen zij poogde te vertellen hoe Jouhaud en zijn gezin waren. „Zij leden niet aan assen- waan", riep zij. „Het is onmogelijk om van Algerië te houden en er tegelijker tijd rassentheorieën op na te houden. In Jouhaud wordt het tragische lot van de Europeanen in Algerië belichaamd". Een derde getuige vertelde dat de laat ste acht jaren in Algerië verschrikkelijk waren geweest. Vóór de O.A.S. ontstond heerste er een beestachtige terreur van de F.L.N. tegen de blanken. Jouhauds vader was door de F.L.N. gedood. In Oran heeft een vijf uren durend vuurgevecht gewoed tussen leden van de O.A.S., die zich met zware wapens op de daken hadden verschanst, en eenhe den van het leger. Hoe groot het aantal slachtoffers bij deze actie is geweest was vanmorgen nog niet precies bekend. De politie verricht huiszoekingen. Half april in de bollenstreek: verlaten wegen en een eenzaam, verlaten bloe- menstalletjezonder verkoper en zon der klanten... (Foto gemaakt op de weg tussen Heemstede en Bennehroek.) De rechter van instructie te Versailles heeft bepaald dat mej. Bodin de Deense schoonheidskoningin op generlei wijze deel heeft gehad aan de ontvoering in april 1960 van het zoontje Eric van de Franse automobielkoning Peugeot. Tot een zelfde conclusie kwam de rech ter van instructie wat betrof de Fran- qaise Rolande Niemezyk en de Franse medische student Jean Rothmann. Alle drie wpren beschuldigd van mede plichtigheid aan de ontvoering van Eric. Vier maanden na hun arrestatie werden zij in voorlopige vrijheid gesteld. Voor berechting blijven thans nog over de 38-jarige Pierre Larcher en de 25-ja- rige Raymond Rolland. Beiden zitten in Versailles gevangen. Mej. Bodin en mej. Niemezyk raakten in de zaak betrokken doordat zij in Me- geve logeerden als vriendinnen van Rol land en Larcher, toen de politie dit twee tal in maart 1961 arresteerde. Rothmann was een vriend van het tweetal. Eric Peugeot werd ontvoerd nabij de golfclub van Saint Cloud. Drie dagen la ter keerde hij in het ouderlijk huis terug nadat een hoog losgeld was betaald. Premier Kroestjev van de Sovjet- Unie heeft gisteren ongunstig be schikt op het Engels-Amerikaanse voorstel voor een kernproefverbod onder internationale controle, en heeft daarentegen gepleit voor een opschorting van de aangekondigde Amerikaanse proeven Kroestjev gaf daarmee, in een bood schap van vierduizend woorden, ant woord op het memorandum, dat MacMil- lan hem eerder had laten brengen. Bijzonderheden over de boodschap van Kroestjev werden niet officieel meege deeld, maar in welingelichte kringen is vernomen, dat ze (zoals te verwachten was) geen wijziging betekenden in het Russische standpunt. Nu de hoogste baas aldus heeft be schikt, kon Zorin, de Russische vertegen woordiger op de ontwapeningsconferen tie te Genève, moeilijk een ander geluid laten horen. Dus blijft het gesprek daar in een volkomen impasse. Kwestie Berlijn Of misschien de kwestie Berlijn een lichtpuntje zal vormen? Zoals gisteren gemeld, concentreert Amerika zich op een plan om de aanvoerwegen naar West- Berlijn onder internationale controle te brengen. Adenauer heeft daaromtrent gis teren besprekingen gevoerd met zijn meest vooraanstaande adviseurs. De Bondskanselier deelde bij die be sprekingen mede, dat de Sovjet-Unie het Westelijke standpunt inzake internatio nalisatie van genoemde toegangswegen naderbij is gekomen. Vermindering troepen VS Een ander punt dat ook sterk de aan dacht trekt is de mogelijkheid, dat de Amerikaanse troepenmacht in Europa zal worden verminderd, zelfs tot be neden het peil van voor de Berlijnse crisis. De sterkte van het Amerikaanse leger in Europa is thans 287.000 man. Dit aan tal zou verminderd worden tot 241.000. Voor de crisis om Berlijn was het Ame rikaanse leger in Europa 252.000 man sterk. De totale sterkte van het Ameri kaans leger zal, o.m. tengevolge van de in augustus plaats hebbende demobili satie van leden van de nationale garde en reservisten, verminderd worden van 1.102.515 tot waarschijnlijk 960.000 man. (Advertenties) DE ARGENTIJNSE regering heeft een Wetsontwerp bij het parlement inge diend, waarbij wordt voorgesteld presi dent Guido te handhaven, mits hij be looft niet later dan in oktober '63 ver kiezingen uit te schrijven. HET DOOR Zuid-Afrika als mandaatge bied beheerde Zuidwest-Afrika zal mis schien bezocht kunnen worden door waarnemers van de UNO, die willen zien of daar alles wel naar behoren gaat. DE PORTUGESE regering heeft de be sturen van de studentenverenigingen ge schorst. Zij deed dit omdat de studen ten „academische rouw" hadden aange nomen, hetgeen praktisch neerkomt op een staking. DELPAiUS zal op Paasmorgen vanaf de middenloggia van de St.-Pieter de tra ditionele zegen „Urbi et orbi", (voor de stad en de wereld), geven. De Eurovisie zendt de plechtigheid uit. DE AMERIKAANSE regering overweegt wat er gedaan moet worden aan de stij gende staalpnjzen. Men denkt erover de ?on Hp it0e, te Passen' speciaal te gen de staalkolos van Amerika, U.S. I Verwachting geldig tot vanavond: t Wisselende bewolking met enkele 5 verspreide bu.cn, Matige tot krach- l tl se wmd tussen noord en noordoost. Ongeveer dezelfde temperaturen als 5 a gisteren. Van,d„a?„g: zon onder 19 34 Maan op 13.42 uur. J Morgen: zon op 5.45 uur. Zon onder 19.36 uur. Maan op 14.45 uur. Maan t onder 4.28 uur. J Maandag: zon op 5.43 uur. Maan on- t 5 der 4.52 uur. Hel ambtenarengerecht te Arn hem heeft gisteravond het ontslagbesluit van de minister van Defensie inzake de heer F. H. van der Putten nietig ver klaard. Het is namelijk niet duidelijk komen vast te staan, dat de heer Van der Putten zeker wist dat hij de minister namen en feiten moest noemen die officieren betroffen, die thans nog in dienst zijn, aldus het ambtenarengerecht te Arnhem. De heer Van der Putten was op 28 november van het vorige jaar door de minister van Defensie wegens onge schiktheid ontslagen uit zijn functie van technisch hoofdambtenaar bij dit depar tement. De minister nam het besluit tot ontslag, omdat naar zijn mening door de heer Van der Putten niet was voldaan aan de opdracht van de minister namen te noemen van officieren, die zich in het voormalig Nederlands-Indië aan collabo- antwoordelijke leidingen van diensten, ratie met de Japanners zouden hebben schuldig gemaakt en die thans nog bij de Koninklijke Landmacht zouden die nen. Het beroep tegen dit ontslag is op 23 maart van dit jaar door het ambtena rengerecht te Arnhem behandeld. De nietigverklaring van het ontslag van deze hoofdambtenaar van de 570e technische dienst van herstel- en depot compagnie Nieuw-Millingen is gegrond op het feit, dat de feitelijke grondslagen voor de aan klager Van der Putten per ministerieel schrijven van 7 november j.l. gegeven opdracht niet zijn komen vast te staan, waardoor de grondslagen van al hetgeen is gevolgd wankel is geworden. Bovendien is de rechtszeker heid waarop klager als ambtenaar aan spraak heeft, telkenmale niet of niet voldoende beschermd en wel in het bij zonder doordat klager, tussen het geven van inlichtingen door middel van een nota en het ontslag, niet is gehoord De genoemde gronden stonden op het mo ment van het genomen ministerieel be sluit niet toe te concluderen tot onge schiktheid van klager voor het door hem beklede ambt. Nu de grondslag niet vaststaat, kan niet worden aangenomen dat het in het schrijven van de minister gestelde juist is, nl. dat klager in geen enke' opzicht heeft aangegeven, dat bepaalde officie ren zouden hebben gecollaboreerd en aan welke onregelmatigheden een ieder van hen zich zou hebben schuldig ge maakt. Hij heeft wèl feiten en namen ge noemd en ook de samenstelling van ver- De opdracht bevatte ook geen beper king en aangezien minister Staf de aan bevelingen van het rapport van de com-, missie-Zaayer niet had opgevolgd, is het'loonstijging sprake. In het* kader Met als inzet het bedrag van 40 miljoen hebben de staat der Neder landen en de Nederlandse aanne merswereld gisteren voor de Hoge Raad voor de laatste maal slag ge leverd over de prijzenbeschikking bouwbedrijf 1960. Het was de laat ste fase van het geruchtmakende bouwconflict van maart 1960 dat werd opgevoerd. De Hoge Raad hield zich gisteren ge lijktijdig met de beide cassatieberoepen in deze affaire bezig. Zoals bekend zijn de partijen resp. de Medemblikker aan nemersfirma Koorn en De Jong tegen de gemeente Den Helder en de Heem- steedse aannemersfirma Zanen tegen de staat. In het eerste geval wordt door het aannemersbedrijf alsnog het bedrag geëist dat door de gemeente Den Helder ingevolge de prijzenbeschikking wordt ingehouden, in het tweede geval vraagt de aannemersfirma Zanen de rechter de prijzenbeschikking bouwbedrijf 1960 onverbindend te verklaren. In beide ge vallen zijn de aannemers door de ge rechtshoven te Amsterdam en Den Haag in het gelijk gesteld. Beide hoven heb ben zij het op verschillende gronden de prijzenbeschikking onverbindend geoordeeld. De prijzenbeschikking verbood de aan nemers in maart 1960 om gebruik te ma ken van de risicoclausules in reeds af gesloten bouwcontracten. Volgens deze risicoclausules waren de aannemers ge rechtigd om een eventuele stijging van loon- en materiaalkosten later alsnog bo ven de oorspronkelijk overeengekomen bouwsom in rekening te brengen. Bij de vernieuwing van de bouw-c.a.o. maart 1960 was van een dergelijke kwam minister De Pous dan ook prompt met zijn prijzenbeschikking, die tevens een eind maakte aan de bouwstaking, ontstaan doordat de aannemers tot dan de c.a.o. hadden geweigerd te onder tekenen. De aannemers hebben t.a.v. de prij zenbeschikking terstond al hun rechten voorbehouden en deze vanaf het begin beschouwd als een onwettige ingreep in de door hen afgesloten contracten. Mr. Wijckerheld Bisdom en mr. P. Zonder land, die gisteren voor beide aanne mersfirma's pleitten, wezen bovendien op het huns inziens onrechtvaardige en discriminerende karakter van de rege ringsmaatregel. De aannemers die namelijk geen risi coclausule in hun contracten plegen op te nemen, maar hun risico's terstond reeds in de oorspronkelijke aanneemsom incalculeren, zijn thans beter af dan hun collega's, die wel contracten met risico clausules hadden afgesloten. Deze laat- sten zouden als ze een en ander van tevoren geweten hadden zeker hoger ingeschreven hebben. Voorts heeft de minister, aldus de pleiters, zijn prijzenbeschikking ten on rechte gebaseerd op de Prijsopdrijvings- Hamsterwet van 1939. Het enige waartoe de minister wel bevoegd zou zijn geweest was het vaststellen van een maximumprijs voor alle na 1 maart 1960 af te sluiten bouwcontracten Mr. G. J. Scholtcn, die voor de staat de vraag of van klager redelijkerwijs kon worden verlangd dat hij ervan over tuigd was, dat met het rapport van ge noemde commissie alles definitief af doende was onderzocht. de algemene loonpolitiek was en is door berekening van gestegen loonkosten in de prijzen echter niet toegestaan. Loon stijgingen dienen uit de produktiviteits- ruimte te worden bekostigd. Daarom en de gemeente Den Helder pleitte, meende dat minister De Pous geen mis bruik heeft geblaakt van de Prijsopdrij- vings- en Hamsterwet 1939. Hij wees op tal van andere prijsbeschikkingen die sinds 1939 op grond van deze wet zijn genomen. Mr. Scholten ontkende verder dat de staat zich heeft schuldig gemaakt aan misbruik van macht. „Terzijdestel ling van de risicoregeling is slechts het gevolg geweest van de prijzenbeschik king. Doel was dat door de loonsverho ging geen prijsopdrijving zou ontstaan. Dat doel mag de minister als wetgever krachtens delegatie per se beogen". Hij ontkende tenslotte dat de prijzenbeschik king zou discrimineren tussen aanne merscontracten met en zonder risico clausule. „De prijs die de aanbesteder betaalt is de contraprestatie voor alle verplichtingen van de aannemer, de con tractuele risico's van de aannemer mag men daaruit niet elimineren", aldus mr. Scholten. Na afloop van de zeer uitvoerige plei dooien deelde de president van de Hoge Raad. mr. P. H. Smits, mede, dat de procureur-generaal, prof. Langemeyer, op 27 april a.s. zal concluderen. Mocht de Hoge Raad de aannemers ook in laatste instantie in het gelyk stellen dan kunnen deze alsnog een be drag van f 40 miljoen van hun diverse opdrachtgevers, waaronder de staat, vor deren. Dit bedrag is het totaal van dc in de risicoclausules opgenomen bedra gen. REGENJASSEN kunnen modieus zijn! Lichte en donkere tinten, voor zomerse regenda gen. Voor op reis is een lichtgewicht regenjas een superbe vondst. Vlotte korte en klassieke modellen v a. 79.50 bif kunt u uitstekend terecht! EINDSTRAAT 19, BREDA. TEL, 35673 Welk beroep u ook uitoefent... voor alle verzekeringen kunt u volledig en veilig terecht bij de VERZEKERINGEN van den N. C. B. sinds 1898 Spoorlaan 50 - Tilburg. Tel.: 20080

de Stem | 1962 | | pagina 1