Flora en fa afsluiting una zullen na veranderen WILLEM II OPERATIE ZONSOPGANG IN ZUID-VIETNAM ILLEMJI HET OUDE PAPOEA-BATALJON is als soldaat te duur geworden Vermogens neergeteld op schilderijenveiling Nauwere samenwerking werkgeversverbonden Pionierswerk tegen het communistische gevaar Van Biesbosch tot Schelde Vrijheidssprong vanaf brug KUNT TOGAL ONVERWACHT NODIG HEBBEN 15 Laboratorium, in Yerseke onderzoekt Zeeuwse wateren inventariseren verschillen 10 doden bij vliegtuig ongeluk in Spanje Twee Franse mijnwerkers ingesloten U krijgt er gauw geur en smaak van te pakken Mannendie mede Nieuw-Guinea vormen sneller Ossewagen Propaganda Prins bezoekt troepen in Duitsland RIJK IN PAPOEA-OGEN 15 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 12 APRIL 1962 Sedert mei 1959 is in een ruime villa aan de Vierstraat te Yerseke de Zeeuwse afdeling van het hydrobiologisch insttiuut van de Konink lijke Nederlandse academie van wetenschappen gevestigd. Deze afde ling heeft geen toegepaste taak. Er wordt niet gewerkt met het oog op het bereiken van een praktisch doel. Hier worden alleen weten schappelijke resultaten nagestreefd. De taak van dit hydrobiologisch instituut is het geven van een beschrijving en een analyse van de veranderingen, die in de flora en fauna van de Zeeuwse wateren en de aanliggende slikken en schorren zullen ontstaan wanneer het Deltaplan voltooid zal zijn. Gezien de resultaten van de onderzoekingen van de Dierkundige Vereniging naar aanleiding van de verzoeting van de Zuiderzee mag worden aangenomen dat het omvangrijker en gevarieerder biologisch experiment in het Deltagebied, waar wateren van verschillende aard in uiteenlopende tempi van zoute getij de-wateren in stilstaande zoete meren zullen veranderen, nog veel meer gegevens kan opleveren. Dr. K. F. Vaas heeft de algehele leiding van het onderzoek. Het instituut heeft vier afdelingen: een dierkundige afde ling, die geleid wordt door dr. C. den Hartog; een plantkundige afdeling aan het hoofd waarvan ir. W. Beef tink staat; een afdeling plankton-onderzoek, onder leiding van de heer C. Bakker, biolo gisch drs., en tenslotte een scheikundige afdeling, die momenteel tijdelijk zonder chemicus zit. Het onderzoek strekt zich uit tot en met de Biesbosch in het noorden en tot op de Schelde beneden Antwerpen in het zuiden. De wetenschapsmensen met hun as sistenten verrichten enerzijds het dik wijls ploeterige werk dat aan het ne men van monsters onder water of op de slikken vastzit; anderzijds wordt het ..ge vangene" tot in zijn kleinste detail on der de vergrotende kracht van het mi croscopisch glas onderzocht en gedeter mineerd. Het instituut heeft zich in de afgelopen drie jaar bijna uitsluitend beziggehouden met het inventariseren van de flora en fauna in het Delta-gebied en de aan liggende stromen. Deze inventarisatie is vanzelfsprekend noodzakelijk om straks, tijdens de geleidelijke verzoeting na de totale afsluiting de reacties van dier en cnï te kunnen waarnemen. totstandkoming van het Veer se Meer in het afgelopen jaar zijn er ook al enige vergelijkingsonderzoekingen mogelijk geworden. In het Veerse Meer zijn enerzijds ver- ?7o2ering0n .^tstaan door het afbreken rPnht«Lle jdewerkülS en het minder rechtstreekse contact met de zee, ander- t ne JZZrhe", 0ra en fauna na de slui" de erntere teh erse, Gat be'mvloed door halte wa<! h ?mme mgen in het z°utge- SniHno e! zou'gehalte vóór de af- afhankelihf" a a Veerse Gat namelijk van het z™,to ne geringe schommeling y 5 Lzout8ehalte in Noordzee en Ons weer 1belangr1jk°ldoet 'sfijgen. zoutgeha'te Door de toevoer van zout water via de sluis bij Kats zal er voorlopig nog geen drastische verzoeting van het Veerse Meer kunnen plaatsvinden. Het Veerse Meer zal zelfs het langst van alle nog in te dammen binnenmeren zout blijven. Immers: pas als de gehele Oosterschelde verzoet zal zijn zal via de sluis bij Kats ook de algehele verzoeting van het Veer se Meer gaan doorzetten. Reeds nu heeft het instituut een ver arming geconstateerd van dieren, die aangepast zijn aan de getijdewerking. Ook vermindert het aantal vissoorten. Zandspieringen en lipvisjes worden tot nu toe niet meer aangetroffen. Een heel onaangename verandering is er in het Veerse Meer gaande in ver band met de lozing van de riolering van Middelburg. Werd het afvalwater voor de sluiting van het Veerse Gat door de eb- en vloedwerking afgevoerd naar zee, nu vindt het rioolwater géén uitweg meer. De gevolgen zijn al heel duidelijk merkbaar: 1 het Veerse Meer heeft een bruine kleur gekregen, terwijl het vroe ger evenals de Oosterschelde groen-grijs van kleur was; 2 het Veerse Meer stinkt op sommige plaatsen; 3 af en toe worden er zuurstoftekorten gemeten op de bo dem van het meer. Deze tekorten wor den doorgaans weer snel weggewerkt door de werking van de wind; 4 spe ciaal bij Veere, waar het rioolwater in het meer komt, worden bij het nemen van monsters veel dode vissen in de netten gevangen, vooral tong en garna len; 5 het optreden van de micro-orga nismen verraadt duidelijk de invloed van het verontreinigde water. Gelukkig heeft de gemeente Mid delburg een plan in uitvoering om het afvalwater in de Westerschelde te lozen. Als de toevoer van het afvalwater binnen redelijke tijd zal worden stopgezet acht dr. Vaas het niet waarschijnlijk dat de ver ontreiniging van het Veerse •Meer een blijvende invloed zal hebben. rak is de invloed van het zoete water weer veel meer te merken dan m de Oosterschelde, die op zijn beurt weer een veel zuiverder invloed heeft van de zee dan de Westerschelde. Dit laatste echter zal veranderen wanneer de Gre- velingendam voltooid zal zijn. Er zijn dus mogelijkheden te over voor de academici te Yerseke om de verande ringen in flora en fauna te registreren. Het grote werkterrein, dat te onderzoe ken valt, maakt het zelfs wenselijk tot uitbreiding van de personeelsbezetting van het instituut over te gaan. Al hebben de onderzoekingen dan ook een zuiver wetenschappelijk karakter, toch wordt zo nu en dan samengewerkt met het laboratorium van het rijksvisse rij-instituut te Wemeldinge, dat wel een heel praktische doelstelling najaagt, na melijk het onderzoeken van de mogelijk heden voor de oester- en mosselcultuur i.v.m. de nieuwe situatie. De taak van het hydrobiologisch insti tuut te Yerseke zal na de afsluiting van de zee-armen in 1978 en na de registra tie van de veranderingen, die bij de ver zoeting van het water zullen zijn opge treden, niet beëindigd zijn. Het zoete wa ter dat binnen de Delta-dammen zal ont staan zal niet te vergelijken zijn met an dere zoetwatermeren in Nederland. Hier en daar zal het Delta-meer namelijk zeer diep zijn, zodat het nog maar de vraag is hoe snel de diepste geulen verzoeten zullen. (Advertentie) De onderzoekingen in het Delta-gebied zijn temeer interessant omdat hier zo veel verschillende soorten water voor handen zijn. De zoetwater-invloed van de grote rivieren reikt vooral via het Hollandsch Diep en het Haringvliet tot ver in de Noordzee. De zoetwater-invloed van de Schelde komt nauwelijks tot op de helft van de zee-arm van de Wester schelde. In de Grevelingen en het Volke- Dr. C. den Hartog en zyn assistent de heer L. de Wolf nemen grond monsters in de buurt van Yerseke. Dr. K. F. Vaas, die de algehele leiding van het hydrobiologisch laboratorium heeft, laat hier een inktvis zien, die in een kreeften- korf gevangen zat. Er komen veel van deze inktvissen voor in de Zeeuwse wateren. Van deze dieren zijn de van binnen witte, ovaal vormige schelpen afkomstig, die veelvuldig op de stranden aan spoelen en wel gebruikt worden voor in vogelkooien. Op het hydrobiologisch laborato rium te Yerseke zyn reeds enkele concrete resultaten geboekt na drie jaren van onderzoek. Nu en dan ver schijnen er publikaties in internatio nale wetenschappelijke tijdschriften over het werk in het laboratorium. Men heeft reeds afgeronde overzich ten verkregen van bepaalde groepen van dieren. Dr. den Hartog heeft een collectie prachtig-gekleurde levende zee-anemonen bijeengebracht. Ir. W. Beeftink is bezig met een dissertatie over de zoutplantengemeenschappen in het Deltagebied. Hij hoopt hierop binnenkort te Wageningen te promo veren. De heer C. Bakker, biol. drs., is bezig met een publikatie over plankton in de Zandkreek. vóór de af sluiting. Twee jeugdige Tsjechische arbeiders uit Bratislawa (Tsjecho-Slowakije), heb ben woensdag in Wenen politiek asiel ge vraagd. De twee jongemannen, Alexander Ma- tyas (25) en Vezlar Zlamak (23) sprongen vanaf de Donaubrug in Tsjechoslowakiie op een sleepboot, die op weg was naSr de Oostenrijkse hoofdstad. Zij hadden zich toen in het ruim verborgen gehou den. Gistermorgen kwamen zij uitgeput en door koude bevangen uit hun schuil plaats te voorschijn. De Weense politie verklaarde dat de twee Tsjechen politiek asiel zouden krijgen. Tien Spaanese militairen hebben woens dag het leven verloren bij een vliegonge val met een DC-3 van de luchtmacht. Blijkens de eerste berichten over het ongeval verloor het tweemotorige toestel door onbekende oorzaak hoogte en stort te het tien kilometer van het dorpje Tre- bujena in de provincie Cadiz neer. De DC-3, die afkomstig was van de Spaanse luchtmachtbasis te Jerez de la Frontera werd bestuurd door een luite nant-kolonel en had voorts een majoor, twee kapiteins, twee sergeanten en vier korporaals als inzittenden. In een kolenmijn bij de Franse plaats Merlebach zijn gisteravond twee kom pels door een instorting van de buiten wereld afgesloten. Zij hebben door klopsignalen gemeld dat zij beiden nog in leven zijn. Een red dingsploeg hoopt hen vannacht nog te bevrijden. Advertentie) - - i 5 0 CIGARILLOS WflLEMii AMANCA Liefhebbers van een klein sigaartje; Willem II heeft een verrassing voor u! Vraag morgen naar Amanda - een slank sigaartje van 91/2 cm, dat precies een dubbeltje kost. En voor dat dubbeltje krijgt u de smaak te pakken van uitgezochte tabakken in een eigen melange: tussen zacht en pittig in. Willem II Amanda - 10 keer lekker roken voor één gulden. Overigens is het ontstaan van de zoet waterbekkens in Zeeland heel belangrijk voor ons land. Nederland heeft namelijk t.b.v. de irrigatie van land- en tuinbouw- gronden heel hard zoetwatergebiedën nodig. Mejuffrouw H. Fabery de Jonge, chemisch analiste, is hier bezig met de Nausen-waterschepper op het Veerse Meer. Met de oester- kotter Yerseke 33 worden regel matig (60 tot 70 dagen per jaar) onderzoekingstochten gehouden in de Zeeuwse wateren. De verzoeting van het IJsselmeer heeft 8 tot 9 jaar geduurd. In Zee land zal de verzoeting door de grotere toevoer van zoet water van de grote rivieren sneller gaan. Aangenomen mag wel worden dat tegen 1985 de verzoeting een feit zal zijn. Bij de onderzoekingen door de leden van het hydrobiologisch insti tuut zal de Wester schelde goed als ver gelijkingsobject kunnen dienen. Hier verandert namelijk niets, behalve dan dat het Wester- schelde-water door de toename van 't scheep vaartverkeer en de in dustrie steeds vuiler wordt. Velen in Hollandia, die zich be zig houden met het vraagstuk van de defensie van Nieuw-Guinea te gen de Indonesiërs hebben zich afgevraagd of er niet een moge lijkheid bestaat een groep geduch te vechtjassen weer in te zetten bij de defensie. De gedachte hier aan kwam op, toen het Papoea bataljon werd ingezet bij acties tegen infiltranten. De kwestie is niet dat het nieu we Papoea-bataljon de taak niet aan kan, maar dat elke geoefende soldaat er één is en de leden van het oude Papoea-bataljon van groot nut zullen kunnen zijn. Het oude bataljon werd na de tweede wereldoorlog in Nieuw Guinea opgericht en ingezet bij de acties in Indonesië in 1948 en 1949. In die tijd deed dit batal jon oorlogservaring op. In 1954 werd het opgeheven. De leden ervan, die allen be roepssoldaten waren geweest, Jcregen tien jaar wachtgeld. Bij de oprichting werd het bataljon niet ingedeeld bij het Koninklijk Neder lands Indisch Leger (KNIL), maar bij de Koninklijke Landmacht (KL). Zodoen de kregen dez.e Papoea-militairen niet al leen soldij als een Nederlandse soldaat, maar bovendien een tropentoelage. Door deze stunt" van het Haagse ministe rie van defensie kregen de militairen naar plaatselijke maatstaven een bela chelijk hoge salariëring. Toen in 1954 de KL Nieuw Guinea ver liet om plaats te maken voor de Konink lijke Marine, betekende dit het einde van het Papoea-bataljon. De marine wenste dit onderdeel niet van de KL over te ne men of te handhaven. De militairen van dit bataljon kregen toen tien jaar wacht geld naar dezelfde Europese maatsta ven: bezoldiging van de Europese sol daat, vermeerderd met de tropentoelage. Nu, acht jaar na de opheffing van het Vlug wnopj16; j,erkoudheid- griep, reumatiek, spit en andere pijnen hebt U nooit hebt u altHH £U,1S' Iets dat snel én a£doend helpt: Togal. Met Togal a'"ja zin in t leven. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95- 2 40- 8 88 schilden! doek ,1» uf"tie g'hgen binnen een uur Picasso uit de column» weg voor 523.880 pond ster- de Britse auteur iviVan 'ing- Maugham zelf had er Sommerset Maurt»™ m indertijd 200.000 voor be- een veiling in rls 'O' taald. handen van een m Ecn derde Picasso, „De se kunstverzamelaar Griekse", bracht 35.000 gegaan voor tachtigduizend P?nd .,°p' claude Monets pond sterling. Het is d and;-Inwas 40.000 hoogste prüs ooit voor eenn?nd waard '.eigenaar is schilderij van een noe ,"tnans een Londens muse- vende kunstenaar betaald um geworden. De schilderijen zijn getiteld! - ,e. Amerikaanse levens nood van harlekijn" eG ?lddelenmiljonair Hun- „Vrouw gezeten in tuin" Hartford kocht De nieuwe eigenares is een ou,?e Latrees „Le po- zekere mevrouw C. Ramus 'lr yoor 27.000 pond die naar men aanneemt oi>- t-T' eeP Pisarro voor 26.000. trad namens een Franse M, .WPede Pisarro uit verzamelaar. k„ F ams verzameling Vijfendertig andere wer- n 28,"M pond op. ken uit Maughams collec-lu^estV'gVoT den veiling werd bijge woond door 2500 mensen. Een huistelevisie maakte de procedure ook zichtbaar voor hen die geen plaats in de verkoopzaal hadden kunnen vinden. Renoirs „Trois jeunes filles en promenade" ging weg voor 48.000 pond. Zijn „Bateaux a Argenteuil" voor hetzelfde bedrag en een derde doek van de zelfde meester voor negen duizend pond. Maughams secretaris, Alan Searle, sprak namens de schrijver zijn tevreden heid uit over de verkoop. De collectie had volgens hem opgebracht wat Maug ham en hij ervan hadden verwacht. De pro-westerse regering van Zuid- Vietnam laat momenteel in het kader J van haar „gecoördineerde aanpak" van J de communistische dreiging versterkte dorpen bouwen teneinde de boeren- bevolking te beschermen tegen onver- J hoedse aanvallen van Vietkong-rebellen. Op luttele honderden meters afstand van de modderige rivier Ben Toeong is t een dorp in aanbouw, dat wellicht een beslissende invloed zal hebben op de toekomst van Zuid-Vietnam. De reis erheen voert de bezoeker uit Saigon 60 kilometer in noord-oostelijke richting, naar het hart van door pro- communistische Vietkong-rebellen ge- infiltreerd terrein. Daar werken 250 gezinnen met de hulp van Amerikaanse specialisten van het korps „Rangers" en eenheden der Zuid- vietnamese burgerwacht op een uit een verwaarloosde rubberplantage gehakt stuk terrein aan de bouw van het ves tingdorp Ben Toeong, dat met een serie soortgelijke nederzettingen de platte landsbevolking zal vrijwaren van propa gandistische en gewelddadige benade ringen van communistische zijde. Voor het pionierswerk kon beginnen, moest een regiment regeringssoldaten uitrukken om het gebied te zuiveren van rebellen. Ér meldden zich 65 gezinnen voor de eerste fase van ..Operatie zonsopgang", zoals de gecoördineerde aanpak van de communistische dreiging wordt genoemd en de overige toekomstige bewoners werden door de regering gerekruteerd. Terwijl moderne vrachtwagens, waar op de bouwstenen hoog liggen opgetast, af en aan razen en de ossewagens met de stroladingen door dichte stofwolken aan het oog onttrekken, houden vier compagnieën soldaten en een peloton tanks de wacht. Dit is geen overbodige weelde. Enkele dagen terug doorwaadden tien rebellen de rivier, benaderden de dorpsgrens en schoten een soldaat in de maag en een tweede verdediger in de linkerarm. De volgende morgen was dit incident schijnbaar weer vergeten. Bulldozers bewerkten struikgewas en aarde en te midden van een groep zagende en tim merende arbeiders blerde een batterij radio het laatste nieuws uit de hoofdstad Saigon. Officieren van de burgerwacht gaven druk advies aan de bouwers en dirigeer den de ladingen stenen en cement, waarop het symbool van de Amerikaan se buitenlandse hulpverlening, ineenge slagen handen, overduidelijk was aange bracht, naar de opslagplaatsen. „Operatie zonsopgang" is enkele maanden geleden door regerings deskundigen in overleg met Amerikaan se specialisten opgezet. Ben Toeong en de andere „strategische" dorpen die nog zullen worden gebouwd, zijn ontworpen naar het model van de versterkte neder zettingen die tijdens een periode van communistische dreiging op Malakka zijn gevestigd. Ér zal een avondklok en indentificatie- systeem gelden. Tot het dorp zichzelf kan bedruipen wordt voedsel aange voerd. Medische eenheden zullen de be volking controleren en regeringspropa gandisten zullen de boeren vertellen dat het verstandiger is om hier te wonen dan onder dwang samen te werken met de Vietkong-rebellen. Het project voorziet in de bouw van scholen en ziekenhuizen. Er zal voldoen de grond beschikbaar zijn voor land bouw en veeteelt. Ook aan ontspanning en geestelijk leven is veel aandacht be steed, maar het belangrijkste van dit alles is toch de veiligheid die de boeren gezinnen in deze vesting wordt geboden. Er hangt veel af van Ben Toeong. Indien de regering van Zuid-Vietnam er niet in slaagt om de bevolking die voor het grootste gedeelte tegen zijn zin in het project is opgenomen tegen de rebellen te beschermen zal het land wel licht nimmer kunnen worden verlost van de communistische plaag. Het is de bedoeling dat bij dit dorp de victorie begint. Indien de eerste fase van „operatie zonsopgang" succesvol verloopt zal het grootste gedeelte van Zuid-Vietnams 14 miljoen, mensen dezelf de voordelen en bescherming worden geboden. De vele jonge mannen die uit angst voor de communisten of voor militaire dienst de wijk hebben genomen, zullen dan wellicht naar hun dorpen terug keren. Het wordt voor de Zuidvietnamese be windhebbers en de Amerikaanse advi seurs een periode van uiterste waak zaamheid. Een misgreep en de commu nistische rebellen keren terug als een vraatzuchtige sprinkhanenzwerm. Prins Bernhard bezocht gisteren in zijn functie van inspecteur-generaal der koninklijke laridmacht de Nederlandse legereenheden, die thans gelegerd zijn in Duitsland. Ook woonde de prins een, gedeelte der schietoefeningen bij, welke een afdeling veldartillerie in Duitsland houdt. Papoea-bataljon zijn er nog een paar honderd man, die een maandelijks inko men hebben van 300 tot 400 gulden. Zij zullen dit houden tot begin 1964. Bij iedere loonronde of andere verhoging in Nederland gaat ook het inkomen van de ze oud-militairen omhoog. Bij geboorte van een kind krijgen zij 55 gulden uitge keerd, een regeling die bijvoorbeeld niet geldt voor de Nederlandse ambtenaren in Nieuw Guinea. Ook kennen de Neder landse ambtenaren geen aanpassing van het inkomen aan de Nederlandse inko mens. Velen in Hollandia hebben zich afge vraagd waarom de oud-militairen met hun geduchte ervaring, niet opnieuw het uniform aantrekken. Zij zouden veel beter hun werk dóen dan het nog betrekkelijk onvoldoend geoefende nieuwe Papoea-bataljon. Maar het ziet er naar uit, dat dit niet gemakkelijk zal gaan. Vroeger gedane pogingen deze mensen op te nemen in het politiekorps mislukten steeds om de sim pele reden dat hun inkomen sterk zou dalen als zij weer aan het werk zouden gaan. Zij gaven er dus de voorkeur aan niets te doen en naar de kampong te rug te keren met hun „pensioen", zo als zij het zelf noemen. In de kampong zijn zij met hun ongelooflijke rijkdom in korte tijd de leidende figuren gewor den. Zij hangen de „dure meneer" uit of vergroten hun rijkdom door met hun ka pitaal in de koprahandel te gaan. Som migen blijven aan het werk. De enige schoenmaker die Hollandia rijk is, is Deze Papoea's waren in het moderne krijgsbedrijf uitermate goed thuis. Zij oefenden geregeld en voldeden uitstekend. bijvoorbeeld een oud-miLitair, die zijn vak in het leger leerde. In het algemeen onderscheiden deze Papoea's zich door hun veel groter dis cipline in het dagelijks leven en hun veel sterker ontwikkeld gevoel voor orde en methode. De oud-militairen die invloed krijgen in de kampong proberen dikwijls de gemeenschap waarin zij leven wat te „drillen" zowel in het maatschappelijk verkeer, de dorpsgenoten, als in het werk, het personeel van bijvoorbeeld hun kopra-coöperatie. Zij eisen dat huizen en erven schoon gehouden worden en zij verlangen plichtsbetrachting. In diverse dorpen hebben zij invloed en wordt naar hen geluisterd. Zij zijn im mers mannen, die buiten Nieuw-Guinea geweest zijn, iets van de wereld gezien hebben en contact hebben met Éuropea- nen. Door hun militaire opleiding kunnen zij over veel zaken meepraten en zich makkelijker een oordeel vormen dan de anderen. Dit verschijnsel heeft model gestaan bij het ontwerpen van de opleiding voor het huidige Papoea-bataljon, waar veel aandacht wordt gegeven aan maatschap pelijke vorming. Als de huidige Papoea- soldaten oud-militair geworden zullen zijn, zal hun invloed in de kampongs vermoedelijk nog groter zijn dan die van de thans regerende generatie, die nu als soldaten te duur is geworden. (Van onze parlementaire redacteur) De vier grote werkgeversbonden in Nederland hebben besloten tot een nau were samenwerking. Zij hebben daartoe de raad van Nederlandse werkgevers bonden ingesteld, die de verbonden bij alle vraagstukken van gemeenschappelijk belang naar buiten vertegenwoordigen. Dit heeft de heer Koster, voorzitter van het verbond van Nederlandse Werkgevers gisteren tijdens een informele ontvangst van bestuurders van werkgeversorgani saties in het internationale perscentrum Nieuwpoort in Den Haag meegedeeld. De heer Koster is gekozen tot voorzitter van de raad, vice-voorzitter is oud-minis ter mr. van Thiel, de voorzitter van het Nederlands katholiek werkgeversverbond. De hechtere samenwerking tussen de werkgeversbonden is met name noodza kelijk geworden door het steeds inten sievere overleg met de werknemersorga nisaties en de centrale overheid in Ne derland enerzijds en de toenemende ori ëntatie op het buitenland, in het bijzonder de EEG-landen anderzijds. De nieuwe raad heeft tot taak een goede coördinatie van de besluitvorming van de besturen der samenwerkende ver bonden te bevorderen. De raad zal te vens bevorderen dat bij de voorberei ding van deze besluitvorming in commis sies en andere adviescolleges de krachten nog meer dan tot dusverre worden ge bundeld. Dit zal, zo verwacht men, een efficiënte behandeling van het steeds groter wordende aantal vraagstukken ten goede komen, terwijl voorts een taakver deling zal kunnen plaatsvinden ten aan zien van de talrijke representatieve ver plichtingen van de verbonden. De besturen van de vier werkgevers organisaties verwachten dat deze nieuwe vorm van samenwerking op het economi sche en sociale vlak ertoe zal bijdragen de gemeenschappelijke belangen zowel in het binnen- als het buitenland en met name op de Europese markt doel matiger en krachtiger te behartigen.

de Stem | 1962 | | pagina 9