..Bekwaam'5 of „onbekwaam tot besturen van auto? miljoen van een Duitsers zijn boekenclub' EROSIE EN GESTEENTEN Mm Draagbaar laboratorium voor verkeersveiligheid €Kefarine.A n BLIKSEM-ONDERZOEK WIJST UIT: Grote vraag naar romans 12 ENIGE CIJFERS Autoportier openen Bm1 frill langrijk. De alcohol-on- mmmmmm gelukken zijn boven dien in de meeste ge vallen ernstiger dan ongevallen met andere Nieuwe motoren van Saab Ulbricht had beroerte Finland heeft nog steeds geen regering Jongen bestelt doodkist voor zijn levende leraar tips-tips-tips-tips Tips-tips-tips-tips Griep? Clielarine „4 doet wonderen! Onmiddellijke verlichting van RHEUMATIEK EN SPIERPIJNEN Interesse bij jeugd Onze rusteloze aarde Nieuwe boeken. DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 12 APRIL 1962 i'ï;'::- I Sa ~~y* Dat er verband bestaat tussen alcoholgebruik en (on) veilig verkeer ontkent niemand meer. Wie duidelijk merkbaar onder de invloed verkeert van sterke drank, heet in de volksmond terecht „onbe kwaam". Dat houdt als vanzelf in: onbekwaam tot het besturen van een motorvoertuig. Maar waar begint die onbekwaamheid? Al na één glaasje, na drie, na zes? Op vrijwel geen gebied is een „nuch tere" gedachtenwisseling zo moeilijk als op dat van alcohol en snel verkeer. Aan beide zijden zijn de argumenten veelal geladen met emotionaliteit, ook al geven de partijen het zelden toe. En toch: politie en rechter hebben bij beoordeling en veroordeling de moei lijke taak, een grens te trekken waar de verantwoordelijke autobe stuurder zelf dit naliet. Vandaar dat wetenschap en techniek ijverig zochten (en nóg zoeken!) naar hulpmiddelen om objectieve be- en veroordeling werkelijk mogelijk te maken. proefmonster. Een in de Breathaly zer ingebouwde foto-elektrische cel registreert optisch het verbruik aan kaliumbichromaat en maakt het re sultaat van het onderzoek, dus het alcoholpercentage in het bloed, on middellijk afleesbaar op 'n halfron de schaalverdeling. De proefper soon krijgt zijn alcohol-certificaat zelfs la minute zwart-op-wit mee naar huis! Bedraagt het aldus vastgestelde bloedalcoholgehalte 0,5 pro mille of minder, dan verwijt de Australische politie de automobilist in kwestie niemandal. Maar bij 1 pro mille acht men hem ..onder invloed" en de er varing heeft geleerd, dat ook wie heel wat alcohol zegt te kunnen ver dragen. een gevaar op de weg bete kent als de Breathalyzer 1,5 pro mille aanwijst. Een bijzonder voor deel van het apparaat is. dat er geen laboratoria en geen geschoolde ana- lysten voor nodig zijn. Elke politie, man kan het zonder verdere oefe ning bedienen. In Nederland beschikken wij he laas nog altijd niet over duidelijke cijfers die het aandeel van de alco hol in de ongelukkenstatistiek on weerlegbaar vaststellen. Vele verde digers van „één, onschuldig glaas je" menen, dat toch eigenlijk maar een onbeduidend percentage van de jaarlijks genoteerde 150.000 kleine en grote verkeersongevallen aan alcohol is toe te schrijven. Geen Nederland se statistiek kan nog de onjuistheid van die zienswijze aantonen en el ders loopt het percentage van de alcohol-ongevallen" van land tot land vrij sterk uiteen. Het varieert namelijk van één tot vijf percent. Eén op de twintig ver keersongelukken is te tk wijten aan alcohol; dat Êfk klinkt, al niet zo onbe- JU oorzaak. Van de ver- keersongelukken waar bij gewonden en doden vielen, bleek in Zwit- seriand 15 pet., in FflH Duitsland bijna 24 pet,, ^^1 in de Verenigde Staten 50 pet. naar alcohol te rieken. Maar om weer tot ons eigen land terug te keren: de Nederlandse rechter veroordeelt per jaar rond 5000 weggebruikers wegens het rijden „onder invloed". Daarmee belandt rond 70 pet. van alle op grond van de wegenverkeers- wetgeving uitgesproken definitieve veroordelingen in de alcohol-sector. Voor het bepalen van zijn indivi duele verantwoordelijkheid zal de bestuurder van een motorvoertuig er zich rekenschap van hebben te ge ven, dat de invloed van alcohol op de rijstijl wetenschappelijk is vastge steld. Die rijstijl wordt „vlotter", maar tevens worden de fouten tal rijker. De beoordeling van inhaalmo- gelijkheden blijkt zeer ongunstig be- invloed door verminderde diepte waarneming en daaruit voortvloei ende onjuiste afstandschatting. Nachtblindheid en kleurenblindheid verergeren blijkbaar door alcohol. Het belangrijkste is echter de ver lenging van de reactietijd. Een bloed alcoholgehalte van 0,7 pro mille (d. w.z. de aanwezigheid van 0,7 gram alcohol op elke liter bloed) verlengt de reactietijd met de helft. Verlen ging van de reactietijd met een hal ve seconde bij een snelheid van 100 km per uur betekent, dat wij bij plotseling noodzakelijk gebleken remmen 15 meter verder „doorschui ven" dan normaal. Bij verlenging van de reactiesnelheid met slechts éénvijfde seconde is het verschil nog altijd 6 meter, bij ééntiende seconde zelfs nog 3 meter. Die af stand van luttele meters (anders ge zegd: dat éne onschuldige glaasje) kan er over beslissen, of wij nog vóór een zorgeloos spelend kind stil staan of niet. De Amerikaan prof. G. H. W. Lucas heeft aannemelijk gemaakt, dat bij 1,5 gram alcohol in het bloed de kans op het ver oorzaken van een verkeersongeval tienmaal zo groot is als bij 0,5 gram. Deze en dergelijke cijfers maken begrijpelijk, dat politie en justitie zeer geïnteresseerd zijn bij weten schappelijk verantwoorde en in de praktijk hanteerbare meetmethoden. Grote belangstelling vond dan ook een apparaat dat „Breathalyzer" heet en dat niet veel groter en zwaarder is dan een reisschrijfma- chine. Het is ontworpen door de Amerikaanse Stephenson Corp., Red Bank, New Jersey. De politie van Melbourne heeft enige tijd zes van deze Breathalyzers in gebruik gehad en is er zó geestdriftig over, dat ze er onlangs nog zes heeft bij besteld. Hoewel de Australische jus titie thans (zomin als de Nederland se) absolute bewijskracht aan de door het apparaat geleverde alcohol meting toekent, schijnen de resulta ten zó betrouwbaar, dat ze een steeds grotere rol zullen gaan spelen als aanwijzing voor de schuld van een bij een verkeersongeval betrok ken automobilist. Ten onrechte menen velen, dat de alcohollucht bij drinkers alleen ver oorzaakt wordt door de drank die zich aan de wand van mond- en keelholte heeft gehecht. De „Breath alyzer" maakt gebruik van het feit, dat het lichaam via de longen en dus via de uitgeademde lucht geleidelijk een belangrijk deel van de in het bloed opgenomen alcohol afstaat. De politie, die aan de rijbekwaamheid van een automobilist twijfelt, be hoeft niets anders te doen dan hem te vragen: „Blaast u eens even in dat pijpje!" Door de plastic buis neemt het appraat dan uit de uitge ademde lucht een alcoholmonster. Elders in het apparaat bevindt zich een oplossing van kaliumbichro maat en zwavelzuur, een sterk oxy- datiemiddel, dat in het gegeven ge val dient voor het oxyderen van de aanwezige alcohol. Hoe meer ka liumbichromaat er bij één en dezelf de proef wordt verbruikt, des te meer alcohol bevond zich in het Bü de Saab-fabriek worden de Nederlandse persberichten volgens welke 3.000 Nederlandse bezitters van een Saab-auto hebben geklaagd over slechte motoren, overdreven ge noemd. Volgens die berichten, zou de Saab-fabriek aan de 3.000 kla gers nieuwe motoren geven. Svante Holm, hoofd van de Saab- fabriek te Trollhaettan, zegt dat Saab slechts 800 a 900 auto's heeft verkocht in Nederland. Ongeveer 100 van de kopers hebben geklaagd. -Zij die hebben geklaagd krijgen nieuwe motoren met een vier-ver- snellingsbak," aldus Holm. De Saabs zijn berekend op de Zweedse wegen met hun vele heu vels. In Nederland, met zjjn vlak terrein, wordt voortdurend met hoge snelheid gereden, zegt Holm. Hij ver telt dat Nederlandse Saab-eigenaars hebben geklaagd over een hoog „geluidspeil" dat in de nieuwe ver snellingsbakken zal worden opgege ven. Ook zegt hij dat de oude over brenging met drie versnellingen ge schikter is voor de Zweedse wegen dan voor de continentale autowegen. De Oostduitse regeringsleider Walter Ulbricht heeft volgens twee te Stock holm verschijnende bladen onlangs een beroerte gehad, die gepaard is gegaan met verlammingsverschijnselen. Ulbricht zou momenteel behandeld wor den in de Tsjechische plaats Karlsbad. Zijn toestand zou ernstig zijn. De Zweedse bladen, „Svenska Dabla- det" en „Dagens Nyheter" hebben giste ren van Russische ambassadekringen te Bonn een bevestiging gekregen van het bericht. De leider van de Finse agrarische par tij, Karjalainen, die door president Kek konen aangewezen was als kabinetsfor mateur, is er niet in geslaagd een nieuwe Finse regering samen te stellen. Hij heeft president Kekkonen van zijn mislukking op de hoogte gebracht. Zijn pogingen zijn gestrand op de afwijzing van zijn pro gram dqor de Zweedse volkspartij en de conservatieve partij. De regeringscrisis in Finland duurt reeds sedert 1 maart, toen de regering onder premier Miettunen aftrad. Een for matiepoging van de liberale professor Merikoski mislukte op 14 maart. In het Engelse plaatsje Streatley heeft een 15-jarige schooljongen, Eric Bratt, gisteren zijn verontschuldigingen moe ten aanbieden aan een zijner leraren voor een ..grapje", waarbij de bezorging van doodkisten aan het adres van de docent is te pas gekomen. De jongen had twee begrafenisonder nemingen verzocht doodkisten te bezor gen aan het huis van zijn leraar, Peter Blake. Hij had voorts een majoor van het Leger des Heils naar de docent ge stuurd om een donatie van 100 pond in ontvangst te nemen en een kleermaker verzocht Blake's maat te nemen voor een pak. De getergde docent werd ook nog 's morgens in alle vroegte uit zijn slaap gehaald door twee taxi's die door de scholier waren besteld. (Advertenties) I* Blaast u eens even in dat pijp je, meneer!" vraagt de politie van Melbourne aan automobilisten die rij er van verdenkt, onder de in vloed van sterke drank te zijn. Het plastic pijpje staat in verbin ding met een klein, draagbaar ap paraat, dat in een ommezien op een schaalverdeling het bloedalko- holgehalte registreert. Als u naar uw auto toe loopt om het portier te openen, doet u dit dan zo, vraagt de ANWB, dat u te gen het verkeer in loopt Dan kunt u namelijk al tijdig van tevoren bepalen of u iemand in moeilijkheden brengt door het ope nen van het portier. Indien dit het geval is, dan wacht u natuurlijk even tot een moment waarop zonder enig bezwaar het portier geopend kan worden. Realiseert u zich daarbij ook dat u als u naast uw auto blijft wach ten een (brom) fietser dwingt om enigszins naar links uit te wijken. Dit kan voor de fietser of bromfiet ser risico's opleveren in verband met bijvoorbeeld achteropkomend verkeer. Loopt u liever even terug en wacht voor de kop van uw auto. De (brom) fietser kan dan ongehin derd zijn weg vervolgen. Trek- en rijdieren, vee, honden etc. schrikken van het geluid van uw claxon. Wat dit voor consequenties kan hebben voor de verkeersveilig heid is nooit te bepalen en daarom dient men dan ook in deze de uiter ste voorzichtigheid in acht te nemen. In tegenstelling tot de benzinemo tor, zal een onjuist afgestelde die selmotor een fikse rookpluim achter laten. Dit rookgordijn kan overigens bij de diesel ook het gevolg z.ijn van overbelasting; het motorvermogen is dan te krap voor de verlangde pres taties. Praktisch alle stroomverdelerkap- pen zijn voorzien van een beweegba re koolborstel. Deze borstel dient ve rend op de rotor te rusten; haakt de borstel in haar geleider of is de vering te gering of geheel afwezig, dan zal dit tot ontstekingsstoringen aanleiding kunnen geven. Als u toch aan het controleren bent, veeg dan de binnenzijde van de verdeel- kap eens goed schoon en droog met een, liefst flanellen doek. Vooral de ruimten tussen de glijcontacten zijn belangrijk bij deze schoonmaakbeurt. Schroefsleutels moeten op een be paalde manier op de los of vast te draaien bout of moer geplaatst wor den. In de draairichting gezien, moet de vaste sleutelbek altijd „boven" of „van u af" liggen. Op deze wijze wordt de sleutel doelmatig belast en zal breuk worden voorkomen. De heer W. te Goes verdenkt de bobine van zftn Austin er van, nu en dan In gebreke te blijven. Soms valt de ontsteking heel even weg om dan direct hierna, zij het dan ook meest al met horten en stoten, weer op dreef te komen. De vraag is nu, welke methode gevolgd moet wor den, om met enige zekerheid de kwaliteit van de bobine te kunnen bepalen. Het volledig testen van een bobi ne kan slechts gebeuren op daartoe in de meeste garages aanwezig zijn de testapparatuur. De bobine wordt dan tijdens een half uur volbelast op een vonkbrug; deze tijd is nodig om de bobine inwendig op bedrijfs- temperatuur te krijgen. Zelf kunt u de navolgende proef nemen. Contro leer of de bobine vonkt, door de hoogspanningskabel, die van de bo bine naar de centrale aansluiting op de verdeelkap loopt, los te nemen en het kabeleind op circa een cm van het motorblok te houden en dit, ter wijl de motor met' de slinger wordt rondgedraaid. Het door u gesigna leerde verschijnsel doet ons overi gens meer denken aan iets anders, nl. een los of vervuild contact in de laag- of hoogspanningskabels. Loopt u alle kabels maar eens goed na, kijk vooral of ze goed vast zitten en niet vervuild zijn door oxyde of vet. Con troleer de kwaliteit en de lichthoog- te van de contactpunten; mogelijk is de veerspanning der contacthamer te klein zodat deze, vooral bij hogere toerentallen, gaat „zweven". Is ook dat alles in orde, dan bestaat nog de mogelijkheid van een, onder be paalde omstandigheden, minder goed werkende condensator. Het vernieu wen van een condensator kan soms de meest verrassende resultaten opleveren. Vier middelen !n één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek te maken I De vier middelen verenigd in Che- farine „4", ieder afzonderlijk al beroemd, werken te zamen nog beter en helpen ook vaak dan wan neer andere middelen falen. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één bestanddeel dient om de maag te beschermen. BEROEMDE GENEESMIDDELEN (N ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 Het vorig jaar verschenen er op de Duitse boekenmarkt ruim 22.000 nieuwe titels. Vooral de laatste tien jaar is de boekenproduktie in de Duitse Bondsrepubliek zeer sterk toegenomen. Een heel be langrijke factor bij deze omzetstij ging was natuurlijk het pocket boek: een hele rij uitgevers kwam met goedkope boeken voor ieder een, klassieke en andere. Daar naast speelde, ondanks de grote welvaart, de „boekenclub" of het ^boekengilde" een steeds belang rijkere rol. Men kan zelfs zeggen, dat op het ogenblik een z"lstal grote Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin gingsvermogen wanneer U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze aan vankelijk kleurloze wottderbalsem meer en meer melkwit wordt en volledig in da poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te hebben. boekenclubs de Duitse boeken markt tot op zekere hoogte be heerst. Zoals er in Duitsland allang vóór het in zwang komen van het pocketboek goedkope uitgaven van de pers kwamen - lang voor de Eerste Wereldoorlog bracht „Reclam" de voornaamste schrij vers onder het bereik van iedere Duitse lezer - zijn er daar ook al lang „boeken gilden". De „Deutsche Hausbucherei", de oudste boekenclub dateert van 1916. Kort na de Eerste Wereldoorlog ontston den er twee andere, die een grote aan hang kregen: het „Buchergilde Guten berg" en de „Deutsche Buchgemein- schaft". Er werd ook een katholiek boe kengilde opgericht, de „Bonner Buch- gemeinde" Er werken thans in de Duitse Bonds republiek wel veertien van die boekend- gilden of boekenclubs. Ze bieden hun le den ieder jaar een aantal uitstekend ver zorgde boeken aan tegen een lage prijs, met een ruime keuze. Zij kunnen hun boeken zo goedkoop leveren omdat zij zoveel leden hebben: ze zijn zeker van een grote omzet. Het grootste boeken gilde is „Bertelmanns Lesering". Het heeft ruim twee en een half miljoen leden Maar het wordt door de andere niet als een echt boekengilde beschouwd, omdat het zijn boeken niet rechtstreeks aan de leden levert doch door middel van een groot aantal boekhandelaren. De andere grote boekengilden zijn: de Duit se Boekenbond (600.000 leden), de Duit se Boekengemeenschap (400.000),'t boe kengilde Gutenberg (300.000) en de Europese Boekenclub (200.000) De Duitse boekenclubs hebben sa men niet minder dan vier miljoen vaste lezers. In eigen tijdschriften stellen ze hun leden geregeld de schrij vers voor van werken, die ze aan bieden. In de voornaamste centra heb ben ze leeszaaltjes en kantoren; daar kan het lezerspubliek kennis nemen van hetgeen zij doen. Natuurlijk wer- Een Chinese parabel ver telt van een rotsig gebergte in een ver noordelijk land, waar slechts eenmaal per eeuw een vogel werd ge zien. Om zijn snavel schoon te maken schaafde deze vogel één maal langs een wand van de berg. Daarbij gebeurde het natuurlijk wel eens, dat enkele gesteente korreltjes van de berg los raakten. Welnu, dit is dan de les van dit verhaal. Als het ge hele gebergte op deze wijze zou zijn versleten, is nog maar één seconde van de eeuwigheid verstreken. Hoewel de auteur van deze parabel de huidige geologen nog overtrof in de tijdmaat, waarin hij dacht, toch was hij geen geoloog. Want dan zou hij geweten hebben, dat zich op de aard korst een aantal natuurlijke processen afspelen, die het gebergte veel sneller doen verdwijnen dan door het snavelwrijvende vogeltje. Felle zonneschijn overdag, gevolgd door afkoeling ge durende de nacht kan zelfs het hardste gesteente doen barsten (afbeelding midden boven). Water, dat in sple ten en poriën van het ge steente gedrongen is en daar bevriest, zet uit en maakt het gesteente kapot (zie het links afgebeelde onder). Stromend water kan bepaalde gesteentebestand delen oplossen. Het water speelt bovendien nog een andere rol. Het kan name lijk veel van het door de hierboven genoemde ver wering ontstane gruis met zich meevoeren. Op deze wijze komt het in rivieren terecht, die het naar lager gelegen gebieden transpor- landschap). Laat u in de winter maar eens een fles water buiten staan, dan ziet u hetzelfde gebeuren. Zand- en stofstormen heb ben een veel sterker schu rend vermogen dan het zwakke vogeltje.Vooral vlak boven de oppervlakte in slecht begroeide gebieden (bijv. woestijnen) kan winderosie lot extreme vormen leiden (afb. midden teren. Daar gaan ze lang zamer stromen en wordt het materiaal weer afgezet eerst het grove (grint), dan het fijnere (zand), ten slotte het fijnste (klei). Doordat de rivieren op één plaats niet altijd even snel stromen kan het gebeuren, dat ter plaatse nu eens grint, dan weer zand wordt afgezet, of afwisselend grof en fijn zand. Hiermee is een van de be langrijke manieren be sproken, waarop wij ge laagde gesteenten kunnen zien ontstaan. Op de rechter afbeelding ziet u zulk een uit gelaagde gesteenten op gebouwd landschap, waarin zich later opnieuw een rivier ingesneden heeft Maar er zijn ook andere gesteentevormende proces sen. De meeste kalkstenen ontstaan door neerslag van opgelost materiaal en van dode schelpdieren in de oceanen. Turf en steenkool worden gevormd dor opeen hoping van steeds weer nieuwe lagen dode planten. Uit bronwater kan zich kalk- tuf afscheiden. Enkele van deze gesteentevormende processen worden in latere afleveringen nog nader be sproken. U weet nu echter wat er achter steekt een eeuwig voortdurende ge daanteverwisseling van onze aarde. ken ze ook met aanbrengpremies. Voor onze verhouding zijn de boeken toch nog prijzig. Bij sommige boekenclubs betalen degenen, die zich daarbij aan sluiten, een soort contributie. Bertel manns Lesering werkt, wat de keuze van de boeken betreft, met een pun- tenstelsel. Het Franse tijdschrift „Documents" van het Genootschap voor Internationa le Samenwerking van Pater Jean du Rivau S.J. heeft onlangs in een artikel de stand van zaken op de Duitse boe kenmarkt ontleed en ook met nadruk gewezen op de grote rol van de boeken clubs. Het wees er op, dat vooral kan toormensen en ambtenaren bij die clubs zijn aangesloten. Bij de Duitse Boeken bond was dat 51 percent, bij de Europese Boekenclub 59 percent en bij de Duitse Boekengemeenschap zelfs 73 percent. De lezerskring van het Boekengilde Guten berg bestaat echter voor 44 percent uit arbeiders. Maar dat boekengilde had al tijd een vrij sterke socialistische inslag. Ongeveer een kwart van de leden van de boekenclubs zijn jongelui. Dat wil dus zeggen dat een miljoen jonge Duit sers hun boeken betrekken van de boe kengilden! Het tijdschrift „Documents" ging bij de vijf grootste boekenclubs ook na, wat er zoal gelezen wordt. Er blijkt nog steeds verreweg de meeste vraag naar romans: meer dan de helft van al de bestelde boeken! Dan komen populair-weten- schappelijke werken. Op de derde plaats staan tegenwoordig de jeugdboeken. Daarop volgen de klassieken en dan de uitgaven over kunst. De Europese Boe kenclub heeft een opvallend grote vraag naar klassieken. Twintig van de hon derd boeken, die zij aflevert, zijn wer ken van klassieke schrijvers. De aantrekkingskracht van de Duitse boekenclubs zit volgens „Documents" voornamelijk in vier voordelen: I de boekenclubs maken het kopen van boe ken gemakkelijk door ze thuis te bren gen, 2 ze geven onervaren lezers - die in een boekhandel niet weten wat ze kiezen een zekere leiding, 3 de prij zen van de boekenclubs zijn in verhou ding tot die van de vrije boekhandel buitengewoon laag en 4 ze brengen hun leden er toe geregeld boeken te kopen; van de drie leden kochten er twee vóór dat zij toetraden nooit een boek! Het kost de directies van deze boe kenclubs natuurlijk wat moeite geregeld de nodige geschikte en aantrekkelijke lectuur voor haar leden te vinden. Een groot gedeelte van de wereldlitteratuur hebben ze al uitgekamd. En meester werken verschijnen er nu eenmaal niet iedere dag.' Blijkens het onderzoek van het tijdschrift „Documents" kunnen ze gerust komen met een boek dat al enige jaren oud is, als er maar veel over geschreven en gesproken wordt. De gro te boekengilden hebben reusachtige be dragen over voor bestsellers. Ze pro beren de beste boeken weg te kopen. Een der grootste successen van de Duitse boekenclubs in de laatste jaren was wel de roman „Dokter Zjiwago' van de Russische schrijver Boris Pasternak. Hoewel de boekhandelaren verklaarden, dat de markt al verzadigd was, plaatsten ze nog een miljoen exemplaren van dat boek! Ook dat was een gevolg van pu bliciteit. Er was immers veel te doen over die auteur toen zijn grote roman bekroond werd met de Nobelprijs! Iedere georganiseerde lezer wlide dat boek in zijn kast hebben. Het verlangen om geleidelijk een huis bibliotheek te vormen is in de Duitse Bondsrepubliek de laatste tijd sterk toe genomen. Dat wordt ook in de artikel van het tijdschrift „Documents" opge merkt. Toch ligt daar voor de uitgeverij nog een vrij groot terrein braak. Van de drie Duitsers bezit er thans nog maar één een boek. Een Duitser op de twee of drie heeft een bibliotheekje met dertig boe ken. De vrije boekhandel heeft aan de boekenclubs echter geduchte concurren ten, zo zelfs dat zij het meer moeten hebben van speciale dure uitgaven zoals wetenschappelijke werken en geschenk uitgaven. Een tiental jaren geleden sloot zich dan ook een negental vooraanstaan de uitgevers aaneen om gezamenlijk met goedkopere, op geregelde tijden verschij nende boeken de concurrentie van de boekenclubs - en het pocketboek - het hoofd te bieden. (Advertentie) U mag de lente niet missen in de 's werelds grootste bloemenpracht in Lisse Bi

de Stem | 1962 | | pagina 21