De Nizam van I laidarabad in het gareel gedwongen televisie zit Engelse de beklaagdenbank m Juaseiro is gloeiend en stoffig, doch vooral: arm Slik HOFNJLR lanceert z'n nieuwe 20 ct, ï¥@i@IL tandpasta Prima cn niet duur1? Regering stelt ondersoek naar beïnvloeding in Geleerden ontdekken sgn. woedecentrum bij katten Priestertekort is ontstellend Zeven priesters Dc hitte Rijkste man ter wereld krijgt smartegeld kijkers zien het kwaad Jeugdige Steunfonds voor de ex-vrouwen Cje helden van de beeldbuis.... Maatregelen De moord op de Antwerpse diamantair Gestolen Cézannes teruggevonden Pal etsen DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 12 APRIL 1962 l Advertentie, BRAZILIË VOOR DE LENS Zuid-Amerika geniet een toenemende belangstelling. Onder de Zuidamerikaanse landen neemt Brazilië dan ook de eerste plaats in door zijn onmetelijk oppervlak van 8.516.037 km2, waar Europa in verdrinkt. In vergelijking met de overige landen van Zuid-Amerika is Brazilië een kolos. Zijn bevolking bestaat uit ongeveer 70.000.000 zielen. Sommigen geloven dat Brazilië verschroeid wordt door de tro penzon. Dat is ten dele waar, vooral voor Noord-Brazilië met zij l Amazonegebied, en het gaat volledig op voor de Sertao, een droog- geschroeide zone, die zich uitstrekt over verschillende staten, zoals Bahia, Pernambuco, Alagoas, Piaui en Paraiba. Daar hoor je bij het avondvuur de melancholieke volksliederen. Deze vertellen van de vruchteloze arbeid van de Braziliaan. Hij zaait, maar oogst niet; hij fokt vee, maar het sterft van dörst; hij wordt verdreven van zijn erf door de ongenadige zon en trekt naar het zuiden, waar regen valt, om dan, als het even kan, terug te keren naar zijn land en opnieuw te beginnen- Tien procent van de clerus in Brazilië is Nederlands. Omdat Brazilië 250 tot 300 maal zo groot is als Nederland, is ook de omvang van de parochies groot. In Nederland is het parochiekwadraat maar weinige kilometers groot. In Brazilië is 700 km heel gewoon. De parochie Juazeiro, waar ik aankwam als kapelaan, telt 35.000 zie len en beslaat een derde van Nederland. Ik ken de pastoor van Bom Conselho met 70.000 zielen. Hij is 78 jaar. De statistiek van één jaar gaf aan: 2320 dopen, 337 huwelijken, 128 zieken bezocht in stad en binnenland, vaak 20 tot 50 km ver weg. Het is een schande voor de katholieke wereld, dat er zoveel kudden praktisch zonder herder moeten dwalen, overge- Brazilië is echter zo groot, dat we er alle klimaten in vinden, tot zelfs de vrieskou in de staten Sao Paulo, Santa Catarina cn Rio Grande do Sul. Het grote land is ook door een episode van strijd nauw verbonden aan onze vader landse geschiedenis. In 1624 veroverde admiraal Willeken» Bahia: in 1631 bezet te generaal Lonck de hoofdstad van Per nambuco: Recife. In 1636 nam prins Jan Maurits van Nassau het bestuur op zich van de Nederlandse enclaves en begon een zegenrijk bewind. Hij werd echter ontijdig teruggeroepen. Daarna keerde het fortuin voor de Ne derlandse wapens en in de twee slagen van Guararapes in 1648 en '49 wisten de Portugezen de Nederlanders te verdrij ven die op de 26e januari van het jaar 1649 capituleerden. In verband hiermee heb ik meermalen mogen horen: „Als jullie, Nederlanders hier maar gebleven waren, dan zou het er nu beter uitzien met ons welvaarts peil". Wie wil weten hoe de Braziliaan van nu leeft moet eens een kijkje nemen in het binnenland, zoals ik het heb gedaan in Juazeiro, zo'n 1800 kilometer landin- i waarts. De raderboot, die mij naar Juazeiro brengt, dateert uit de vorige eeuw, heeft maar 60 cm diepgang vanwege het ge vaar van klippen en stookt hout. In de nauwe hut is het brandend heet. De januari-zon de zomer is op zijn heetst kaatst een spiegel van vuur op het vaak rimpelloze water. Wij zien kroko dillen bewegingloos op het zand van een eilandje. Er springt een flinke douradovis aan boord. Hij wordt afgemaakt en op de tafel van de kapitein gebracht. Tus sen de houtstapels op het voordek kron kelt een grote slang. Een vrouw gilt; de boots jongens halen hem op met een stok en verpletteren zijn kop. Later overvalt ons een storm, die golven op het dek smijt en de boot hevig doet schudden. De kapitein zet zijn schuit aan de kant en wacht af. Verdrop springen jonge gebruinde ke rels het water in met vaarbomen, die ze onder de boot zetten, want we zijn vast geraakt. De rivier is immers onbereken baar .werpt in de kortst mogelijke tijd zandbanken op en vaagt ze weer weg. zodat geen kapitein zeker is van zijn route. Zo komen wij na zes dagen aan de haven van Juazeiro. Op bonkige schouders, naakt en zwart, worden de zakken met vis afgeladen, zwarte rollen tabak, hout, kisten, textiel, vruchten en vlees. Hier ben ik in mijn nieuwe vaderland, een stadje van 15.000 inwoners dat in een ring tegen de rivier aan ligt. In het cen trum welvarende winkelhuizen. De wel vaart ebt weg naar de buitenkant en vertroebelt langs de armenwijk tenslotte in de kleihutten van de paupers. Het is het grootste stadje van het diocees Barra do Rio Grande, een diocees, dat van noord naar zuid 1000 km meet, met 20 onme telijke parochies en slechts 7 priesters. Toen Pius X in december 1906 Dom Orione, stichter van verschillende con gregaties in audiëntie ontving en deze laatste zijn wens kenbaar maakte een stichting te beginnen m Brazilië zei de paus: „Velen zijn er christen, omdat ze na hun geboorte gedoopt zijn; voor de rest moet er nog alles gedaan worden" Dat is nog altijd de waarheid. Waarom zijn er zo weinig priesters? Omdat er zo weinig echt christelijke families zijn En waarom zijn er zo weinig echt chris' telijke families? Omdat er zo weinig priesters zijn. Dit is een vicieuze cirkel die alleen maar kan worden doorbroken' door een rijke toevloed van priesters uit het buitenland. En het strekt Nederland tot grote eer, dat voor ons de pauselijke oproep niet vergeefs geklonken heeft leverd aan de invloeden van spiritisten en allerlei sekten, die heel goed begrij pen, dat de slag om Zuid-Amerika bin nen de 50 jaar is uitgestreden en daarom met inzet van al hun krachten, de haast godsdienstloze katholieken naar hun hand proberen te zetten. Een pastorie is er niet in Juazeiro. Wij huren een huisje met drie kamers. De kerk lijkt een ruïne. Al twintig jaar wordt er getobd om er iets van te maken maar wat precies, dat kan niemand zeg gen. Er staat een stuk toren, de vloer is van zand, de muren tonen van het begin tot het eind de grillen van pastoors, die niet volgens tekening werkten en daar om ramen en deuren lieten openbreken om ze daarna weer dicht te metselen. 's Zondags komen er veel vrouwen naar de H. Mis en zegge en schrijve drie mannen. Katechismus wordt er op de 60 schooltjes niet gegeven. Als het volk niet naar de kerk komt, brengen we de kerk naar het volk. Wij bouwen op drie verschillende punten van de stad, in de armenwijken een „Centro Social" dat dienst doet als kapel, school en kliniek. En langzaam groeit het! De kerk wordt verbeterd en verfraaid. Het katholiek werkliedenverbond wint nieuwe leden. Zelfs de vrijmetselarij ziet zijn stichter tot inkeer komen en zijn dwaling af zweren. Toen in ons passiespel de groot meester van een van de twee loges op trad als Herodes verscheen er een groot artikel in de plaatselijke krant: „De Kerk sluit een verbond met de Vrijmetselarij". Onze parochie is enorm groot. We trek ken er 60 dagen lang met een oude Ame rikaanse legerjeep op uit. om ieder jaar tenminste eenmaal de gehuchten te be zoeken. Een opvoering van het passiespel in Juazeiro: een vrijmetselaar, die be keerd was, speelde de rol van Herodes v PiSiS h, II W I 1 JBsReSBl LlW 'Wi 11L y ffLlMll HM pjKg! mMr 1 i wijf: s -v^Lx-.. \v.. We rekenen eigenlijk nooit op regen Er valt doorgaans maar zeven dagen re gen per jaar en het gebeurt dat er in sommige streken in zeven jaar geen re gen valt. Dan is er geen drinkwater, het vee sterft, de binnenlanders trekken naar Sao Paulo om op de fabrieken te gaan werken. Op deze plaag slaan de woorden van Louis Gonzaga, de volkszanger met na tionale faam, die in een kleihut zijn jongensjaren sleet bij de gitaar van zijn vader: Toen het slijk werd als steen en de cactus verdroogde; toen de riba- ga-vogel klapwiekend opvloog van dorst, toen trok ik weg met de last van mijn smart". Juazeiro is een symbool van de dorre streken: de sertao. De zon droogt het leven uit. Het binnenland biedt een deso late aanblik: cactussen, die verdorren, bomen zonder blad. geen sprietje groen en op alles een grauwe sluier stof. (Wordt vervolgd) in 50, 25, 10 en 5 stuks (Eigen buitenlandse dienst) Er is in India nog veel te doen, vooraleer in dit enorme land j alle bewoners een bestaansbasis bezitten. Langzaam groeit India echter tot een eenheidsstaat. Uit de vele feodale staten cn staatjes maakte men bij de uitroeping der onafhankelijkheid van India in 1947 wel bij plechtige wetsafkon- diging een staatkundige eenheid, maar er was veel tijd cn geduld en af en toe ook hardhandig doortas ten nodig om inderdaad tot een staatkundige integratie te komen. Een typisch voorbeeld hiervan is de gang van zaken met betrekking tot het (Advertentie) (Eigen buitenlandse dienst) Nauwelijks is de strip over „little Jack and his dog" ten einde of de non-stop televisie smijt het zoveelste vervolg van een gangsterverhaal op het scherm. De jeugd kykt geboeid naar de gorilla-snoet van de held van het verhaal, die volgens de regelen van de kunst zyn slachtoffer gaat afmaken: slag in fle maag, opdoffer onder de kin en krak onder liet 'zachte rukje van de twee handen als dak pannen geeft de halswervel van het slachtoffer met droog knikje mee Oud en jong in de duisternis van de huiskamer griezelen .steunen van ontzetting, voelen iets van onpasselijkheid opkomen. Maar de t.v, Onverstandige, schuldige ouders horen we u al zeggen die de jeugd toelaat zulke sadistische t.v.-vertonin gen te bekijken. We delen uw veront waardiging, beste lezers, maar nochtans is er. volgens gefundeerde rapporten van een officiële commissie, het feit. dal in tal van zo niet in de meeste t.v.-kij kende gezinnen in Engeland, zo goed als geen selectie wordt toegepast wat pro gram en kijkers betreft en dat daar zo lang de t.v. in de lucht zit, het toestel aan staat, precies als de radio. In het Lagerhuis is er tussen de acht1 van die ze in t v bare afgevaardigden zwaar over gede- ben. Het behoorde op een gegeven ogen blik tot hun spel, om een aantal kame raadjes op te hangen. In de zalige onwe tendheid, dat de t.v. van trucwerk aan elkaar hangt, kopieerden ze precies het voorbeeld van het beeldscherm met het fatale gevolg dat de vijf gehangenen de dood vonden. De voor de t.v. verant woordelijke minister voor de P.T.T. Re ginald oevins verklaarde, dat in een t.v.-enscenering van Olivier Twist van 18 maart een vrouw door een man met een pistool werd doodgeslagen. Het was een brutale, realistische scène geweest, die in geen enkel opzicht te verontschul digen was. En hoe luidde de verdedi ging van de producent van de betrokken t.v.-uitzending Eric Taylor, zelf vader van twee kinderen? Moord is een wer kelijkheid en natuurlijk iets verschrik- vervolgt het verhaal. I kelijks. Kinderen moeten de verschrik- I kelijke feiten uit het leven evengoed le- batteerd en, wie als vreemdeling in Je- ren kennen als de aangename ruzalem plotseling in de vergaderzaal Een Labour-afgevaardigde uit Birmin- ware terechtgekomen, zou van het veel-j hom bevestigde, dat tenminste vier jon- geroemde Engelse flegma weinig hebben gens in Birmingham de dood gevonden voormalige Centraal-Indiase onafhanke lijke vorstendom Haidarabad. Omtrent dit vorstendom gingen in de loop der tijden vele verhalen rond. De naam Hai darabad roept herinneringen op aan de sprookjes van Duizend-cn-een-nacht, De Nizam. vorst van Haidarabad, voelde er in 1947 niets voor om als onafhankelijke staat zij het onde-r Engels toezicht in het nieuwe India op te gaan. Hij legde alle besluiten van de vroegere Do- minion-overheid en van de nieuw-ge- vormde regering van India naast zich neer en verlangde niets anders, dan de patriarchale toestanden in zijn vorsten dom te handhaven. Maar de centrale regering wenste deze en andere olievel den in de grote republiek niet, deze broeinesten van verzet tegen de voor uitgang en in 1948 loste een Indiase troepenmacht het probleem met wapen geweld op. De vredelievende en geweld loze regering van India sprak toen evenals bij het optreden tegen Goa van een „politie-actie" en onderwierp het vorstendom in een paar dagen tijd aan het centrale gezag. Dit opereerde ook hier met verstandig overleg, respecteer de de heersers, de gegroeide verhoudin gen en gebruiken, om het aan de mo derne ontwikkeling over te laten daar in verandering te brengen. Zo bleef o.a. de Nizam, de oude heer ser van het vorstendom in persoon en rijkdom vrijwel onaangetast. Men liet hem het grootste deel van zijn rijkdom. Wel paste men de wetten op het grootgrondbezit toe en het groot ste deel van zijn landerijen werd ont eigend. Ze brachten hem vroeger zo on geveer 40 miljoen gulden per jaar op. De Centrale Regering betaalt hem daarvoor tot aan zijn dood een jaaruit kering van 4 miljoen gulden, terwijl hy daarnaast nog eens 4 miljoen gulden belastingvrij krygt als smartegeld voor het verlies van zyn vorstelijke positie. En daar de Nizam bovendien een enorm kapitaal in allerlei ondernemingen heeft geïnvesteerd, geniet hij daarnaast nog van een onmetelijke opbrengst uit divi denden, winstuitkeringen enz. Men noemt hem dan ook de rijkste man ter wereld. In zijn lange leven had hij meer dan honderd vrouwen, die hem meer dan 200 kinderen schonken. In Haidarabad bestaat een „Vereniging van nakomelingen van de Nizam", zo maar officieel en door de Nizam erkend. Voor deze vereniging heeft de Nizam een ondersteuningsfonds gesticht, waar uit elk lid der vereniging jaarlijks een ondersteuning krijgt. Een tweede fonds zorgt voor de vrouwen, waarvan hij of ficieel gescheiden is. Volgens de wetten van de Islam immers mag hij maar vier vrouwen tegelijk hebben, zodat er een regelmatige roulatie plaatsheeft. Een der de fonds van 80 miljoen staat ter be schikking van de Openbare Onderstand. staat. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat de communistische actie in Haidara bad en omgeving bijzonder actief is. Rond 1950 gelukt© het de communisten hier bijna aan de macht te komen. Zij werkten toen met een vreselijke terreur, smeten met bommen, doodden om het even wie vanuit hinderlagen en men tel de in een paar jaar meer dan 2000 po litieke moorden. Het is Nehru's con- crespartij tenslotte gelukt, het commu nisme terug te dringen. De geterrori seerde mensen herademden en, vol van een heilzame schrik voor de propagana- disten van het aardse paradijs, bezorg den zij de Congrespartij een geweldige meerderheid. Thans is de staat Andhra Pradesch, waarvan Haidarabad de hoofd stad is. een steunpunt voor de Congres partij. Op de 300 zetels in het landpar- lement bezet deze partij 238 zetels. Dc communisten zakten terug tot 17 zetels. En het beste bewys, dat de nieuwe tijd ook in dit eertijds feodale land is doorgedrongen is wel het feit, dat liet een vrouwelijke candidate is, die de Congresparty tot haar grote sterkte heeft opgevoerd. En dat in een land, waar een vrouw eertijds in het geheel niet in tel was! De Belgische politie heeft na een speurtocht van drie dagen in een sloot bij het vliegveld van Brussel een plastic-zak gevonden. Daarin had de moordenaar van de Antwerpse diamant handelaar Majeteles, de in Parijs ge arresteerde Luria, de bijl, waarmee hij de moord pleegde, verstopt. In de zak zat ook de zaag waarmee hij het slacht offer had bewerkt, diens bril, de porte feuille, de schoenen en een foto. De moordenaar wordt nog steeds in Parijs vastgehouden. De acht schilderyen van Cézanne waaronder het beroemde doek ,,De kaartspelers", die het vorig jaar in de nacht van 12 op 13 augustus uit het museum van Aix-en-Provence gestolen werden, zijn volkomen ongeschonden in Marseille teruggevonden. Men trof de doeken aan in een ver laten auto. Een deskundige heeft ze ge ïdentificeerd. Er zijn nog geen arresta ties verricht. De politie verwacht echter dat zij de daders zal opsporen. Twee van hen zouden op het ogenblik voor andere overtredingen in het buitenland vastgehouden worden. Men schat de waarde van de acht schilderijen op ruim een miljard oude franks. (Advertentie) bespeurd, want het ging er nogal storm achtig toe. Men hoorde er het gehele gam ma van de meest progressieve meningen, van het oordeel dat de t.v. een duivels- ding is. tot een lichtelijk geëxalteerde hymne op dit instrument van de enige waarheidsgetrouwe vo.orlichting. Men hoorde er de somberste geluiden over het massabederf door de t.v. tot het even eens overbekende geluid van: de t.v. op zich is goed. men moet er alleen maar een goed gebruik van maken. Maar toen is een afgevaardigde met een doorwrocht en door feiten gestaafd betoog gekomen, waarin hij aantoonde dat b.v. jongens de dood gevonden hebben door het kopiëren door scènes van de t.v. na te doen. En nog vorige week brak een jon geman uit Rochester dc nek door bij het spel het voorbeeld van een plaatjesheld na te doen. Het felle debat in het Lagerhuis heeft nu tenminste tot het resultaat gevoerd, dat de Engelse regering bevolen heeft, een onderzoek in te stellen naar de uit werking op het publiek van het brengen '""i Pn misdadpn door de t.v. Met het onderzoek is een groep onafhankelijke sociologen belast. Deze commissie heeft tevens tot taak, om na te gaan. of onder de uitwerking van het kijken naar de t.v. het morele bewust zijn heeft geleden en de jeugd-crimina- liteit is toegenomen. Twee geleerden van de Yale-universiteit van New York, dr. Marvin Wasman en dr. John Flynn, hebben, om uit te zoeken in welk deel van de hersenen bij het zoogdier het centrum zit dat woede en agressiviteit commandeert, met vijftien katten geëxperimenteerd. De geleerden brachten in de hersenen van de katten elektroden aan, zodat ze verschillende hersencentra konden stimuleren. De katten, die niet bijzonder veel last hadden van de draden, werden alle in afzonderlijke ruimten gezet, waarin zich een rat bevond. De kat nam van de rat geen notitie, totdat een elektrische impuls werd overgebracht naar het hypotalamus-segment van de hersenen. Die impuls maakte het tot nu toe vreedzame dier tot een ratteneter. .De ogen van de katten vergrootten zich, hun haren gingen overeind staan, bun staart richtte zich op. De tanden kwamen bloot en de nagels werden naar buiten gebogen. Vervolgens wierpen de beesten zich met ongetemperde ver- nietigingszucht op de ratten. Het experiment heeft houvast gegeven aan de reeds bestaande theorieën, dat de klier onder aan de hersenen „meester" is van het zenuwstelsel van het zoog dier. Haar hormonen stimuleren andere om het lichaam voor te bereiden op vechtlust of vlucht. Toen de impuls van de kotten werd teruggenomen, keerden ze tot hun vreed- Men kan wel zeggen, dat de Nizam, zijn familie en ex-familie behoorlijk heeft ondergebracht. Aan breed aange legde boulevards liggen prachtige palei zen. Er is een schitterende strand boule vard. Weliswaar begint de tand des tijds aan de prachtige villa's te knagen en vertonen ze sporen van verwaarlozing, maar nog altijd maakt Haidarabad een grootse indruk. Om de pil voor de Nizam te vergul den, liet men hem in 1948 in het bezit van een klein privé legertje, 'n soort erewacht zonder wapens. Zijn troepen macht van 20.000 soldaten, die vooral uitmuntte door veelvuldige en heldhaf tige parades door de brede blank ge schuurde straten, werd gedeeltelijk in het leger van India ingelijfd gedeelte lijk ontslagen. De ontslagenen voegden zich bij het grote werklozenleger van huispersoneel, openbare schrijvers en handwerklieden. Bij een wandeling door Haidarabad krijgt men de indruk dat het grootste deel der bevolking uit bedelaars be- 2aam gespin terug, zelfs met hun tanden in de nek van de nog levende rat

de Stem | 1962 | | pagina 17