Belangrijke expositie in van Abbemuseum te Eindhoven 99999 m HET ZEEPSOP GEEFT JAN EEN LESJE I K 2 r 1 Fil ALFABET cnraM De betoverde auto Openingsrede prof. Mönnich BRIEVENBUS RAADSEL Bijbel in de kunst van onze tijd'' zo boeiend..is nu PANORAMA Gastro wil praten over „ruilen" V.S. moedigen niet aan Albanië wijzigt verdedigingsposities Dr. P. H. Ritter kreeg J. H. Donnerprijs Dysenterie in Oost- Duitsland zou afnemen Sjah bezoekt Amerika en Nederland HET EIGENWIJZE VOGELTJE rJJenle C Het stoute jongetje OMGEKEERDE De verdrietige gitaar Verborgen bomen TRIPPELSTEINTJE O N1 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 11 APRIL 1962 In het sted. Van Abbe-museum te Eindhoven wordt tot 7 mei een tentoonstelling gehouden van „De Bijbel in de kunst van onze tijd". Prof- dr. C. W. Mönnich, hoogle raar aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam hield de ope ningsrede. Hij werd hierbij inge leid door deken Koch van Eindho ven, die de gezamenlijke actie van de reformatorische christenen en katholieken hartelijk toejuichte. Het woord van God kan in de kunst mede zijn uitdrukking vin den. De kunst zal het dienende ka rakter dan beklemtonen waarbij het woord van God een machtige inspiratiebron zal zijn. De tentoon stelling wil een reële bijdrage vor men in het gezamenlijk pogen het woord van God te laten doorklin ken, óók in de kunst. Prof. dr. C. W. Mönnich begon met te constateren, dat de taal van de bij- bel geen signalentaal is en niet repro duceerbaar. Het Woord van God is waarheid maar nooit signaal. De taal van de bijbel vraagt gehoor. Het Woord van God is geen formule. Het is een gebod, een oproep, die om aanvaar ding vraagt en waarbij om een houding gevraagd wordt ook van de kunstenaar, welke zich het best laat omschrijven in „Heer spreek, uw knecht luistert". Het „plaatje" kan een geheugensteuntje zijn en slechts herhalen wat er al lang staat. Wij kunnen niet God zijn Woord op een andere manier leren zeggen. Hij vraagt om antwoord. Gods Woord vraagt om een dialoog. Het onderscheid tussen Gods scheppen en ons scheppen is, dat wij alleen maar een zelfportret kunnen brengen. De kunstenaar kan zijn vaar digheden ontwikkelen maar wat hij ook moge doen, hij mag niet navertellen. Hij moet de bijbel gelezen en verstaan hebben anders komen wij niet verder dan uiterlijkheid. God vraagt om een antwoord dat uit de diepste grond van een mensenhart komt en wij kunnen zelfstandig antwoorden, zo besloot spre ker zijn indrukwekkend betoog, waarvan wij enkele gedachten tot uitdrukking hebben gebracht. Verblijdend Vervolgens sprak mgr. W. Bekkers, bisschop van Den Bosch, die zich ver heugde bij deze tentoonstelling aanwe zig te kunnen zijn, niet alleen op grond van persoonlijke belangstelling, doch ook ambtshalve gezien de relatie bijbel en eigentijdse kunst. De bijbels geïnspireer de kunstenaar heeft immers mede ge- Advertentie) HET STAAT DEZE WEEK Eén genie op de veertigduizend. Superieur Frans brein slaat alle studierecords: in drie jaar tijds van landarbeider tot ingenieur. Hoe President de Gaulle door „Sst" te zeggen roet heeft gegooid in het eten van alle directeuren van alle luchtvaartmaatschappijen. Waarom een jonge filmartieste haar hobby: spelonkenonderzoek, niet meer mag beoefenen Top-zwemster Siet „Anti-doping" Posthumus gaat trouwen met een van de Emeralds. Grammofoon plaatals huwelijks-makelaar! stalte gegeven aan een christelijke sa menleving. Hij heeft de analfabeet ken nis kunnen laten nemen met een bijbels1 schrift. Verblijdend is het te constate ren dat in onze dagen de roep om de H. Schrift steeds groter en indrukwek kender wordt wijl in het verleden de bijbel minder aandacht kreeg van ons katholieken. Het is een groei, die ook de kunstenaar beroert. Hij belandt bij de bijbel, welke reeds 20 eeuwen in spiratiebron is geweest voor velen om uitdrukking te geven aan Gods Woord. Dat is belangrijk, want een gedicht kan welsprekender zijn dan een uitvoerig t.ractaat; een schets beter dan een werk tekening en een getuigenis kan prevale ren boven een theologische verhande ling. De bijbels gerichte kunst zal dienstbaar moeten zijn; in de trant van de grote Bach, die zijn kunstenaarschap samenvatte in: ,,Ik kreeg talent van de Schepper, welnu dan ook dit talent in Zijn dienst." Spreker verheugde zich om de prach tige samenwerking van de gescheiden christenheid. Stappen als de totstandko ming van deze tentoonstelling zijn uiter mate belangrijk, ja, absoluut onmisbaar. De Kerk leeft van de bijbel. Moge de geest die ons verenigt niet zijn van dispuut noch van nieuwsgierigheid doch van respect voor Gods Woord, welke dient aan te sluiten aan ons leven. Hierna bezichtigden de genodigden de tentoonstelling, welke grafisch werk omvat van de navolgende kunstenaars: E. Barlach, W. Baumeister, M. Beck- mann. Bernard Buffet, F. v.d. Burgt, M. Chagall, Gene Eggen, Friso ten Holt, O. Kokoschka, A. Manessier, F. Mare, E. Nolde, M. Pechstein, Chr. Rohlfs, G. Roualt en K. Schmidt-Rott- luff, E. Heckel, U. Kempen en P. Klaassen. Het is een breed opgezette expositie van grafisch werk, waarbij vooral de Duitse expressionisten met 'hun werk op vallen. J. v. G. De voetbalclub die in vijftien minu ten ter wereld kwam en met snel treinvaart nationale roem ver wierf: zeventien mannetjesputters van Rapid J.C. poseren voor Panorama. Het ongelooflijk verhaal van de kater van de jolige Friese boer. De juffrouw, die een onbewa pend vrachtschip door een luchtaanval heen wist te bab belen en die door de Koning van Engeland daarvoor werd gede coreerd. In Engelse operatiezalen bloeit (in de letterlijke zin van het woord) de rode roos van het leven. Een merk waardig symbool, dat in het ritueel der hartoperaties traditie is ge worden. M De laatste jaren van het Leidse Laecilia-gasthuis: waar eenmaal mensen leden vinden nu studenten een onderdak. En naast dit alles: bladzijden vol actuele foto's; pagina's met kleu renplaten; de gewone geestige cartoons en de spannende korte en vervolg-verhalen; charmante kleu- renomslag van Steen kortom: als elke week elke bladzijde een nieuwe verrassing! Losse nummers zijn overal ver krijgbaar 50 ets, maar U spaart geld door U per briefkaart (adres seer aan Panorama-Haarlem) als abonné op te geven voor 40 ct per week. Dan ontvangt U bovendien de eerstvolgende twee nummers gratis. De Cubaanse premier, Fidel Castro, heeft maandag een delegatie van uit geweken Cubanen toestemming gegeven naar Havanna te vliegen om te onder handelen over de vrijlating van 1179 krijgsgevangenen die door het commu nistische regime veroordeeld zijn tot een gezamenlijke boete van 62 miljoen dollar of 30 jaar dwangarbeid. De delegatie heeft van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken onmiddellijk toestemming ge kregen dinsdag uit Miami naar Havanna te vertrekken. Zij bestaat uit Alvaro Sanchez jr. voorzitter van het comité van Cubaanse families voor de bevrijding van krijgs gevangenen, Enrique Llaca, de vice- penningmeester van het comité, Virginia Betancourt en Ernest Freyre Sanchez zei van mening te zijn dat de Cubaanse premier met minder dan 62 miljoen dollar genoegen zou nemen. „Verschillende groepen Amerikaanse burgers hebben 26 tot 28 miljoen dollar gegarandeerd voor de aankoop van ..produkten", zei hij. In Washington werd echter meegedeeld dat president Kennedy sterk gekant is tegen „veehandel" tussen beide regeringen. De regering van de Verenigde Staten zal pogingen van particulieren in die richting niet tegenwerken. Wanneer deze worden ondernomen en dan goederen en geld hierbij betrokken blijken te zijn, zullen de V.S. bereid zijn te overwegen het verbod op handel met Cuba opzij te zetten. Alleen medicijnen en de voor naamste levensmiddelen mogen momen teel worden verscheept. Volgens te Belgrado uit doorgaans be trouwbare kringen te Tirana ontvangen berichten verplaatst Albanië een gedeel te van zijn militaire bevoorradings centra en worden wijzigingen aange bracht in de vitale verdedigingsposities. Dit gebeurt omdat de Sovjet-Unie van de bestaande organisatie op de hoogte is. ERNST BARLACH ,,De barmhartige Samaritaan" (Advertentie) haalt de meeste vlekken uit de meeste stoffen! Op de algemene vergadering van de Nederlandse boekverkopersbond te Berg en Dal bij Nijmegen is dinsdagmiddag bekendgemaakt dat de J. H. Donner prijs, groot 1000,voor 1962 is toe gekend aan de 80-jarige dr. P. H. Ritter jr. Wegens ziekte van d" heer Ritter is de prijs in ontvangst genomen door drs Max B. Teipe. De jury heeft geadviseerd de prijs toe te kennen aan dr. Ritter „voor zijn baan brekend werk gedurende een lange reeks van jaren bij de radio-omroep als literair adviseur en commentator van het goede boek". De jury heeft daarbij o.m. overwogen dat dr. Ritter zich tussen de jaren 1928 en 1957 met zijn letterkundige beschou wingen grote verdiensten heeft ver worven door voorlichting te geven over boeken op een wijze, die de luisteraars stimuleerde tot lezen en eigen oordeel vorming en tot het zich in het bezit stellen van de door hem besproken boeken. De Oostduitse minister van volks gezondheid Max Sefrin heeft maandag avond te Berlijn beweerd dat de dysenterie-epidemie in de D.D.R. zijn hoogtepunt heeft bereikt. Sefrin gaf toe dat de gevreesde ziekte zich had verspreid tot de Oostzeehaven Rostock en het district Suhl in zuid- Thueringen, maar noemde geen nieuwe cijfers. Er werd bekendgemaakt dat er 28.000 ziektegevallen waren, merendeels in Oost-Berlijn. Het dodencijfer stond toen op drie. Minister Sefrin deed in een radio uitzending een beroep op het volk geen vakantiereizen te maken tot de epidemie zal zijn bezworen. Hij meende dat de ziekte door reizigers naar de Oostzeekust en Thueringen was overgebracht. Volgens Westberlijnse zegslieden zijn verscheidene scholen in Frankfurt a. d. Oder tot isolatie-ziekenhuizen ingericht. Het Westberlijnse stadsbestuur twijfelt aan Sefrins bewering dat de epidemie zijn hoogtepunt heeft bereikt. Er zijn maatregelen uitgewerkt ten einde een overslaan ervan naar het westen te vermijden. Deze zullen morgen aan de senaat worden voorgelegd. De sjah van Perzië is dinsdagmorgen met zijn echtgenote voor een staats bezoek naar de Verenigde Staten ver trokken. Het bezoek duurt tot 17 april, waarna het echtpaar nog enige dagen onofficieel in de V.S. zal verblijven. Woensdag zal het paar door president Kennedy in Washington worden ont vangen. Op hun terugreis zullen de sjah en de keizerin een officieel bezoek van drie dagen brengen aan Nederland, waar zij van 30 april tot 2 mei zullér deelnemen aan de feestelijkheden ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijk van koningin Juliana en prins Bernhard. Op een keer wou ik met onze Willem Naar een zeer mooie film. Dus we gingen naar het Luxortheater, Maar daar aangekomen sloeg ik al gauw een flater. De plaatsen waren uitverkocht. Onze Willem zei „Da's juist wat ik docht." Even reden we naar het Casino Daar draaide de film „Oomko". Maar daar stond op de marmeren muur „Kier zijn de plaatsen even duur." Dus we reden het „Grand" Want gisteren stond in de krant: Van deze film zult ge genieten „Mijn zuster bij de bandieten." Die film was boven de 18 jaar Dus daar waren we ook al zo klaar. Toen zijn we naar het Palace gegaan. Maar daar stond op de raam Gesloten wegens omstandigheden" Daarna zijn we maar naar huis gereden. JACK WILDHAGEN, Julianastraat 60, Hoeven A is een aapje dat zit op een tak B is een beertje dat zit op zijn gemak C is Ceesje die is zo lief D is Dolf, dat is mijn hartedief E is Ellen, het kind waar ik van houd F is Farby die blijf ik trouw G is Gerald een heel lief kind, H is Harry die ik bemin I is Inge die speelt in de wei J is Jan, die is er bij K is Karei die speelt op een fluit L is Lenie die maakt het versje uit Mis Moeder het mooiste dat ik bezit N is Nico die zijn moeder bindt O is Olga een heel stoute meid P is Pietje die heeft een geit Q is de letter die loopt er maar door R is Ria die ik niet hoor S is Sientje die loopt heel goed T is Tonnie zijn gezicht vol roet U is Ursula die krijgt ook haar deel V is Vera die praat te veel W is Wim die is ver van huis X is een letter die laat ik thuis Z is de laatste die staat onderaan. Twee vogeltjes zaten verlangend op de rand van hun nestje te kijken of moeder niet kwam, die weg was met vader. Een van de vogeltjes was Tippie. ,,Ik ga ze halen", zei Tippie. „Weet jij dan waar ze zijn vroeg het andere vogeltje Pippie. „Ik niet, wil je mee „Nee, ik niet, want ik blijf hier." „Ik niet, daaèg." Weg was het vogeltje Tippie. Het vloog en vloog en was al een uur weg. Vader en moeder waren al thuis. En zagen maar één vogeltje Pippie. Intussen was Tippie moe en kon niet meer. Het vloog over de zee. „Even nog de zee over", dacht het. Maar het kon niet meer en viel. Het is verdronken. Vader ging het zoeken en vond het in de zee. Hij pakte het en bracht het thuis. Moeder was erg verdrietig en Pippie ook, dat zijn broertje weg was. Hij kon er 's nachts niet van slapen, om Tippie. MARIJKE EVERS, Oosterhoutseweg 51, Breda J p' Ar- i a WILMA VAN AARD Ampèreweg 5, Breda ANDREW VAN STRALENDORFF Jacob Edelstraat 15 a, Breda De stoel zit op de vrouw De straat ligt in de sneeuw De bomen zitten in de vogels De muur hangt aan het schilderij De televisie staat op het lampje De baby geeft moeder de fles De leerling geeft de onderwijzer les De schoen repareert de lappcr De haardos knipt de kapper De kooi zit in de kanarie Het bed gaat naar Oom Arie De grond staat op de tafel Het touw zit in de rafel Het brood eet de vogels óp Alles in dit verse staat op zijn kop. HANS VAN DE REIJT, Rustlandstraat 13, Breda Er was eens een stout klein jongetje Dat had onder de klas op zijn tongetje Een snoepje, dat hij gekregen had van mamma En van de centjes van pappa. Er stond een meester voor de klas. Die bemerkt het al ras. Maar blijkbaar hoefde hij niet te weten, Wie er bezig was met eten. Daar ging plotseling de klasdeur open De hoofdonderwijzer kwam binnenlopen. Maar het snoepje in de mond Danste van schrik in het rond. De hoofdmeester had het al geroken Nu begon hij hem met strafwerken te bestoken. Hij moest honderd keren schrijven zonder te vergeten In deze klas wordt niet gegeten. PETER v. BIJSTERVELDT, Damiaancollege, St.-Oedenrode Kijk, het is weer lente- De bloemen komen weer naar boven, Zelfs de vogels komen weer van elkaar roven. Af en toe is er ook nog een flinke bui, En, dat is heel niet prettig voor de jongelui. Dan is de lente niet zo mooi, Door die waterige tooi. Maar we hopen dat het mooi weer mag worden, Dan hoeven de kinderen niet te morren. JOSé VAN DE VOORDE, Clarapolder 2, Phillippine Zeeland Het was in het begin van de herfst. De zon was net ondergegaan. In het zigeunerkamp zaten de zigeu ners in een kring in het midden danste een zigeunermeisje. En de mannen speelden op hun gitaar. Toen het lied met de gitaar uit was zei de hoofdman „Laten we nu gaan slapen". Druk pratend gingen ze naar de wagens. Maar een van de zigeuners had zijn gitaar vergeten en daar bleef hij nu liggen. De hoofdman had het gezien, hij kwam terug en legde zij'n eigen gitaar ernaast. Toen ging hij rustig slapen. Midden in de nacht werd de ene gitaar wakker en hij maakte de andere ook wakker. En die vertelde dat hij zo verdrietig was. „Mijn snaren zijn zo oud en niemand wil me hebben. Ik zou zo graag voor één uurtje mooi willen spelen." Toen hoorde de andere gitaar nog „Zou ik jouw snaren niet eens mogen ge bruiken „Ja goed", was het antwoord, 's Morgens vroeg gingen ze aan de slag met het verwisselen van de snaren. Om half zeven waren ze er mee klaar. Nog vijf minuten en ze zouden komen. Wie Wel, de zigeuners. De hoofdman zag meteen zijn gitaar. Hij pakte hem en begon te spelen. Wat speelde de gitaar vandaag toch mooi En de gitaar van Pedro zo vals Toen begreep de hoofdman het. En met al het geld dat hij bij elkaar had gespaard ging hij dezelfde morgen nog naar het dorp. Hij ging nieuwe snaren kopen en zette ze op zijn gitaar. Sinds die morgen maken de zigeuners ruzie om de gitaar, omdat hij zo mooi speelt. En hij is nu niet meer ver drietig, hij speelt prachtig. RUTH TERWIEL, Zandberglaan 55, Breda MARIAN SMIT Strijenlaan 26, Breda LYANNE VAN CAMPENHOUT Grote Doornbos 8, Breda „Krijgen wij echt een nieuwe auto, Papa vroeg Mieke. Zij was een van de 7 kinderen van Vliet, 4 jongens en 3 meisjes waren er. En zij kregen echt een nieuwe auto, een blauwe nog wel. Maar wat nou het geval was, die auto was betoverd. Betoverd Ja zeker, en wel door de heks van Circonflex. Als er een auto voorbijkwam, dan begon hij te toeteren en 's nachts reed hij gewoon weg. Zonder dat iemand erin zat. Vader zou de auto 's middags gaan halen. Nou dat was me wat, toen vader prinsheerlijk kwam aanrijden. Zij stonden allemaal buiten. Toen zij 's avonds met het eten klaar waren, ging vader de auto weg brengen naar de garage. Hij kwam een andere auto tegen en TOET TOET ging het. „Wat is dat zei vader. „Ik zal per ongeluk op de toeter gedrukt hebben". En hij reed de garage binnen. ..'n Nieuwe auto, meneer vroeg de man die de baas was van de garage. „Jazeker", zei vader, „en wilt u er goed op letten dat er geen dieven komen Dat zou de man doen. Vader ging weer weg. Maar 's nachts reed de auto weg. De baas van de garage had het gemerkt en ging hem achterna. WeeA je waar MARTIN FRANKEN Esdoornstraat 41, Bergen op Zoom Graag zou ik een penvriend of -vriendin willen hebben. Myn naam is Lea Impens, leerlinge van de r.-k. Huishoudschool Ravalijnstraat 26, IJzendijke. Ik wil graag corresponderen met een schryfvriendinnetje. Ik hen 13 jaar en zit in de 2e jaars van de huishoudschool. ANNY BROEDERS, Langeweg 10, Zevenbergen MARGRIET VAN DE LOO, wil je met mij corresponderen? Mijn adres is: Anny Hoevenaar Stuivezandestraat 30 Stuivezand de betoverde auto naar toe reed NaarCirconflex. Naar de heks. Die zou er dan een ritje door het bos in gaan maken. Maar de baas van de garage haalde hen in. En ging er zelf in zitten. Maar hoe hij ook draaide aan het stuur, de auto bleef de weg naar het bos volgen, want daar woonde de heks. Zo kwam de auto met de baas erin, bij de heks aan. „Ha, ha, wie hebben we daar De baas van de garage", lachte de heks. „Dat is nog eens een vangst „Genade, genade", riep de man, hij stond te bibberen op zijn benen. Maar de heks gaf nooit genade. Aan niemand, al was het de koning of de armste zwerver van het land. „Hokus, pokus Pilatus, Pas, ik wou dat jij een sterappel was", zo sprak de heks. En daar lag een mooie glan zende sterappel in het gras. De heks was er erg moe van en kon deze avond geen ritje door het bos maken. Ze stuurde de auto dus terug en 's morgens vond vader de auto op dezelfde plaats terug. Hij zag de baas van de garage niet en dacht dat hij nog in bed lag. Maar jullie weten nu wel beter, hé BERNADETTE VAN OOSTERUM Nassausingel 2, Breda 1. De oude schuur was heneden helemaal vermolmd. 2. Met deze buks schoot hy de kersen uit de boom. 3. Wat heb je liever, appel* aardappel of sinaasappel 4. Het mooiste beeld staat in de zijbeuk van de kerk. •jfnaq 'f pddu 'ju^xaddu •g i uasjoif 'siinq *2 i uiio T BETTY STRIJDONCK, Coegorstraat, Sluiskil Muisje Trippelsteintje Liep eens over het pleintje. O, ivat een auto's O kijk een etalage met cadeaus, tiaar toch was het muisje niet tevreden Het dacht aan de katers die lelijk deden. Het schopte nijdig een steentje weg En bleef plots staan voor de heg. Hoorde ze daar niet wat Het is zeker weer die kat. En ja hoor, wist je dat Het was de kat. Het muisje liep vlug weg. En kwam nooit meer bij de heg. Trippelsteintje heeft de kat ook nooit meer gezien. Alleen die keer bij tante Stien. MARGRIET VAN DE LOO, Groenstraat 99 a, Prinsenbeek 1. Wie is er nóg zo jong en kan toch al goed tegen roken 2. Wie kan er niet tegen de zon 3. Wie heeft er altijd een band om zyn lyf 4. Welk bord moet altyd wit zijn •pjoqjuds 'f i juuSjs uog[ *g f iirui.nnoaus aa i uojsjooqos oq *x JEANNEKE CLAASEN, Acaciastraat 55, Breda GENIUS CZIJZEWSK Otterring 80, Breda JANTJE wil nooit groente eten en van fruit houdt hy ook niet. Daarom is hij een slap Jantje dat er niet gezond uitziet. JU mag hy niet buiten spelen want hij heeft weer griep gehad en hij zit zich te vervelen ainds hy zo lang binnen zat. pvAAR komt moeder by hem binnen met een pijp en met eey kom. Wat gaat moeder wel beginnen O, wat kykt ons Jantje dom ,,T/*IJK", zegt moeder, „bellen blazen dat is pas een aardig spel Doop de pijp maar in het zeepsop, wat een bellen, zie je wel l" TA AT is leuk zeg, bellen blazen Jantje blaast zyn wangen bol. Maar, het zal je wel verbazen Hy blaast appels, schalen vol TV7ANT het zeepsop wil dit ventje maken tot een flinke vent, die zyn fruit eet en niet ziek wordt net zo een als jy er bent l

de Stem | 1962 | | pagina 7