ique LEIDER Toenadering tussen Rome en orthodoxie te verwachten best! Lekkere pittige zware shag er (ET.) Scorpioen in Enkhuizen Indonesië drukt Japans economische aspiraties op Nieuw-Guinea Concilie een machtige magneet De kloof is echter diep Vier onderscheidingen voor „A taste of honey" Acteur-regisseur Wertvoll" t£öe£mat Co-produktie LopenKim Franse filmstad Zwitserland Belasting DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 11 APRIL 1962 :aat 7 $477 9 UUR Denfabriek 'noordbrabantsche 1chappij 1SPECTEUR Niet positief Kwestie van jaren Man wurgt zijn 8 jaar vrouw Bemiddelaar Waarnemers Botersmokkel in België 3 Nederlanders aangehouden Altijd soepel en vers tot de laatste draad! Geen atoom-spionage JONGEMAN WAS WEGGELOPEN POLYESTER In prijs omlaag \AG UTRECHT SNÉEK Nieuw-Guinea oorzaak Zoeten wil geen koninklijke bruiloft vieren GLENN onderscheiden met Hubbard-medaille AFWACHTEN NIEUWS ZORG EN HOOP VALT HET OP? TRAITAL 0 TRAITAL O K Koningin bezocht de politie iezoek nan het nieuwe n gezellige sfeer schept zomercollectie U nacht mei de leiding over de werkafdeling. ervaring in leiding- oodzakelij-k. erielil onder blad. kV. en 150 kV-stations en jidenberg ling betreffen de voorberei- lodig voor het projecteren, en 150 kV-stations. bouwen van hoogspannings werkkring onder gunstige - f 11.400.per jaar. en ervaring. k te richten aan de Directie ■Hertogenbosch. t te Breda sten; het zelfstandig voorkomende repara- inis van werking en TV meetapparatuur, onteur N.R.G., geldig n medische en psychotech- /en sollicitaties aan de 0, Den Haag. erstrekt door de Chef van (Van een bijzondere medewerker) (Advertentie) Op grond van de weinig zeggende mededelingen, welke de secretaris van de Centrale Commissie van voorbereiding voor het Oecumeni- tf sche Concilie laat verstrekken vait f er over de voorbereiding als zoda nig en over de voorstellen, welke de Concilievaders zullen bereiken, weinig zakelijk nieuws te melden, ja Bovendien moet dat weinige nog met de nodige voorzichtigheid wor den gehanteerd. Intepretatie ervan is vrij moeilijk en het eraan vast knopen van bepaalde conclusies is niet van gevaar ontbloot. De mede delingen van de Centrale Commis sie zijn immers zo vaag, dat die I conclusies gemakkelijk te ver Zeu s' den kunnen gaan. Rond het Concilie zien we echter, sinds de aankondiging door Paus Joan nes XXIII in 1959, bepaalde ontwikke- lingen, welke de bijzondere aandacht doxe waarnemers naar liet Concilie. Een beslissing daarover wordt genomen na overleg in de H. Synode van het pa triarchaat van Constantinopel. Van dit patriarchaat zelf vernam de persdienst van de Wereldraad van Ker ken, dat mgr. Willebrands geen officiële uitnodiging heeft overhandigd, maar dat hij zich heeft beperkt tot het bespreken met de patriarch van de mogelijkheid tot het zenden van waarnemers bij het Con cilie. Met hetzelfde doel zou de katho lieke prelaat ook een bezoek hebben ge bracht aan de Grieks-Orthodoxe aarts bisschop van Athene. De wijze waarop ditmaal met de ur- thodoxe Kerk de mogelijkheid van het zenden van waarnemers wordt bespro ken, is dus heel wat voorzichtiger en hoffelijker dan vóór het eerste Va."* caanse Concilie. De uitnodiging van Pius IX aan de Oosterse bisschoppen in het algemeen gezonden, was vervat in een breve van 8 september 1868. Deze genoot een zeer slechte ontvangst zowel tenge volge van de wijze van inviteren als door de vorm, waarin de uitnodiging was gesteld. De patriarch van Constan tinopel, die al van het document in ken nis was gesteld door de dagbladen, voor dat hij het zelf had ontvangen, stuurde de brief ongeopend terug. Paus Joannes XXIII heeft de zaak met meer tact ter hand genomen. Hiertegenover staat, dat orthodoxe kringen in Athene twijfelen aan de juist heid van de weergave van de verklaring van de Patriarch van Constantinopel. Zij wijzen erop, dat de patriarch tot dusver steeds he»eft gestreefd naar een eenheid, jl| vragen en wel op het terrein van de toenadering tussen de Katholieke Kerk en andere niet met Rome verenigde christelijke Kerken. Met opzet gebrui ken we het woord toenadering en spre ken we niet van hereniging. Bekend is. dat na de eerste aankondiging de indruk bleef hangen, alsof die hereniging van christelijke Kerken binnen afzienbare tijd voor de deur zou staan. De Paus zelf heeft zich echter gehaast die on juiste indruk weg te nemen. Natuurlijk, wonderen zijn de wereld niet uit en de H. Geest zou de geesten f zodanig kunnen beïnvloeden door Zijn allerkrachtigste genade, dat die hereni ging spoediger tot stand zou komen, dan wij verwachten. Menselijkerwijs gespro ken zal zij evenwel nog tal van jaren op zich laten wachten. Desondanks valt niet te ontkennen, dat van het Concilie Jeen magnetische aantrekkingskracht uit gaat op de niet-katholieke Kerken. We dienen hierbij een onderscheid te ma ken tussen de Oosterse Kerken, die ten gevolge van het oosterse schisma van ons zijn gescheiden en de Kerken van de Reformatie. De afstand, welke de reformatorische Kerken van Rome scheidt, is veel groter dan die, welke er bestaat tussen de Orthodoxe Kerken en Rome. De dogmatische verschillen tussen Rome en de Orthodoxie zijn immers veel geringer dan die tussen Rome en de Re- De rechtbank in Rotterdam heeft gistermorgen de 33-jarige fabrieks arbeider Chr. A. B. tot ach+ jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling van de regering veroordeeld. De rechtbank achtte ver dachte schuldig aan doodslag en achtte niet gebleken dat hij in trance zou hebben gehandeld. Wel neemt de recht bank aan dat hij op het ogenblik van zijn daad verminderd toerekenings vatbaar was. De man had op zaterdag 24 juni zijn echtgenote, de 25-jarige P. H. J., van wie hij gescheiden leefde, gewurgd en zich daarna met zijn vijf maanden oude zoontje bij de politie gemeld. De officier van justitie, die zes jaar gevangenisstraf met aftrek en terbe schikkingstelling had geëist, noemde veertien dagen geleden B. een mislukt mens, die, toen hij zijn wil niet kon doordrijven, in felle woede zijn vrouw, die hem vrijwillig was komer bezoeken, had gedood. B. kantte zich tegen het feit dat zijn vrouw in een bar werkte, formatie. Wanneer we in eerste aanleg onze aan dacht vestigen op wat er in dit op zicht leeft bij de Orthodoxie, dan wor den we geplaatst tegenovere en inter view van de Grieks-Orthodoxe patriarch Athenagoras I van Constantinopel. Ten overstaan van een vertegenwoordiger van het Italiaanse dagblad „Momento Sera" verklaarde hij begin maart, dat hij de Paus gaarne zou bezoeken, wan neer „aan zekere voorwaarden is vol daan". En in een uitvoerig vraaggesprek met een redacteur van de Westduitse K N.A. legde Athenagoras er de nadruk op dat „het thans tijd is geworden van de monoloog over te schakelen naar de dialoog". Letterlijk zei hij „te streven naar de volkomen eenheid". Wij zouden noeten terugkeren naar de tijd van vóór f het schisma van 1054 zonder de vraag te stellen, wie voor dit schisma verant- ^voordelijk is." Bij deze gelegenheid zei Athenagoras I, dat hij bereid is een be- -zoek aan Rome te brengen „om de Paus te omarmen, om te schreien over de lan- ge scheiding en ons verdriet uit te spre ken over het verleden en onze vreugde over wat gaat komen." Athenagoras besloot met te zeggen, dat hij met grote belangstelling de voor bereidingen voor het Concilie volgt en dat hij hoopt, dat de resultaten tot te vredenheid mogen stemmen. In dit contact met de Orthodoxe Kerk speelt de Nederlander, mgr. J. G. M. Willebrands, een belangrijke rol als se cretaris van de Concilie-commissie voor de Hereniging onder voorzitterschap van kardinaal Bea. In diens opdracht bezocht hy Athenagoras I om met hem overleg te plegen over het zenden van ortho (Advertentie) niet naar hereniging. Met die eenheid zou dan zijn bedoeld een nauwe samen werking van de Kerken uitsluitend ter bestrijding van de wereldproblemen en ter behandeling van de sociale vraag stukken en dan nog voor zover zij van betekenis zijn voor de christenheid als geheel. Hereniging daarentegen veron derstelt leerstellige eenheid en deze is, volgens de Atheense uiteenzetting, om tal van historische en andere redenen veel moeilijker te verwezenlijken. Alleen een Oecumenisch Concilie aldus zegt men in Athene waarin de Orthodoxe en de Katholieke Kerk ge lijkelijk en gelijkwaardig zijn vertegen woordigd, zou een beslissing kunnen brengen over de opheffing van het schis ma en over de hereniging van de beide Kerken. Hieruit blijkt wel, dat er in orthodoxe kringen zeer uiteenlopende meningen bestaan over een mogelijke hereniging. Wel staat vast, dat zij een veel mildere houding tegenover Rom£ aannemen dan vroeger. Ze-lfs aartsbisschop Nikodem van Jarislaw en Rostow, die verant woordelijk is voor de buitenlandse be trekkingen van het patriarchaat van Moskou, liet zich reeds tijdens de bij eenkomst van de Wereldraad van Ker ken te New Delhi zeer welwillend uit over de Katholieke Kerk. Wat er van zij, er wordt kennelijk te Rome rekening gehouden met de moge lijkheid van een uitgebreide staf van waarnemers bij het Concilie van ortho doxe zijde. Wat aartsbisschop Nikodem betreft, deze verklaarde zeer onlangs tegenover een vertegenwoordiger van de K.N.A. dat de Russisch-Orthodoxe Kerk bereid is een waarnemer naar het Con cilie te zenden, onder voorwaarde, dat tijdens het Concilie niets gebeurt, wat tegen de Orthodoxe Kerk of tegen Rus land is gericht. Uit een en ander blijkt toch wel, dat in de Orthodoxe Kerken een positief verlangen tot toenadering bestaat. Uiter aard is dat nog lang geen hereniging. Maar dit feit geeft op zich blijk van een ware omwenteling in de mentaliteit en dat is al zeer hoopvol. De toekomst zal uitwijzen in hoeverre het Concilie in staat zal zijn eenverdere toenadering te bevorderen. De Belgische rijkswacht heeft binnen 24 uur drie Nederlanders aangehouden, die trachtten Nederlandse boter naar België te smokkelen. Twee smokkelaars waren al op weg naar Brussel, toen zij in Antwerpen voor een controle moesten stoppen. In geheime bergplaatsen in de twee vracht auto's werd in totaal 4.500 kg boter ge vonden. De twee mannen, beiden uit Den Haag afkomstig, werden gearres teerd. Auto's en boter werden in beslag genomen. Een derde Nederlander trachtte bij de grenspost te St.-Maartens Voeren in een personenauto met 400 kg boter door te rijden, toen de douaneambtenaren een andere auto controleerden. De Belgische rijkswacht zette een achtervolging in en de 24-jarige Limburger werd eveneens ingerekend. Ook zijn auto en de boter werden in beslag genomen. (Advertentie) SNN01753 De internationale politie, die heeft ge zocht naar een 19-jarige jongeman, die wordt opgeleid op het Engelse Harwell- instituut voor kernonderzoek, heeft dinsdag het advies gekregen het op sporingswerk te staken. Het is gebleken dat de jongen, Terry Adams, ,,de plaat heeft gepoetst" en momenteel liftend door Frankrijk trekt. Functionarissen van het Harwell- instituut zeiden dat Adams geen werk verrichtte dat geheim moest worden gehouden. Adams wordt op zijn reis door Frankrijk vergezeld door een vriend. Zijn vader gaf te kennen dat Adams en zijn vriend waarschijnlijk op weg waren naar Bordeaux en later wellicht naar Italië of Zwitserland zouden trekken. POLYESTER VOORGEREKT Agfa is de enige die alle geluidsbanden uitsluitend van voorgerekt, soepel en toch sterk polyester maakt. Agfa Magnetoon is nu ook de goedkoopste polyesterband. Agfa Magnetoon geluidsband is geschikt voor elk soort bandrecorder. Vooral ook voor 4-spoors en portables. De Britse film „A taste of honey" heeft vier onderscheidingen ge kregen van de Britse film academy. Het werk kreeg het predikaat „beste Britse film van het jaar", terwijl Dora Bryan voor haar spel in de film de onderscheiding voor de beste actrice kreeg. Rita Tushingham werd de „meest belovende nieuwelinge" genoemd. De vierde onderscheiding was voor het scenario, dat het beste Britse werd geacht. Peter Finch is uitgeroepen tot de beste acteur van het jaar voor zijn rol in „No love voor Johnnie". De Britten vonden, dat Sophia Loren de beste buitenlandse actrice was van wege haar vertolking van de moeder in „Two women". Paul Newman was de beste buitenlandse acteur om zijn spel in „The hustler". De Franse film „Volcano" sleepte de Robert Flaherty- onderscheiding voor de beste documen taire in de wacht. Alexander Rose, de schrijver van o.a. de bekende roman „Four hors- players are missing" is aangezocht voor een kleine rol in de film „Who's got the action", die geïnspireerd is op een roman van de auteur. Alexander Rose zal op het doek te zien zijn temidden van Dean Martin, Lana Turner, Eddie Albert en Nina Talbot. Moderne zomer-pullover Heerlijk licht, soepel en zacht in het dragen. V-hals, zuiver wol, fljngehreid. Voor jongens en heren (ideaal on der colhert jasje; engelse stijl)... en voor -7 nc meisjesivoor- 3J delig In Priis: vanaf Uit voorraad leverbaar. Sterke wollnylon jongens- broeken met verstelbare taille. Met of Q 35 zonder bretels. 2 tot 10 jaar vanaf U LET OP HET DELAN A ETIKET! De gemeenteraad van Zoelen (pro vincie Gelderland) heeft besloten, dat er in Zoelen, Kapel-Avezaath, Kerk- Avezaath en Waddenoijen geen festivi teiten zullen zijn bij het zilveren huwe lijksfeest van koningin en prins. Welis waar kende de raad het comité, dat de feestelijkheden zou organiseren, 2.000 toe, maar hij wilde een beslissing over de datum waarop festiviteiten worden gehouden, aan zich houden. Het geeft geen pas, aldus redeneert men, feest te vieren, nu de toestand om Nieuw-Guinea zó gespannen is en Neder landse militaire, wellicht ook uit Zoelen, kans lopen daar te sneuvelen. De raad bestaat uit zes vertegenwoor digers van de P. v. d. A., en vijf van de rechtse partijen, daaronder begrepen de V.V.D. Al deze partijen komen altijd met een lijst uit. Ook in deze kwestie hebben de raads leden één lijn getrokken. De festiviteiten lijken daarmee van de baan te zijn, tot in de kwestie Nieuw-Guinea ontspanning zal zijn ingetreden. De Amerikaanse ruimtevaarder John Glenn is maandagavond in Washington onderscheiden met de „Hubbard"- medaille van de National Geographic Society „wegens zijn buitengewone bij drage aan de wetenschappelijke kermis van de wereld en de. kosmische ruimte". In zijn toespraak bij deze gelegenheid zei Glenn dat hij het niet eens is met de opvatting, dat de „lichtende deeltjes" die hij tijdens zijn vlucht heeft waar genomen stukjes email uit de huid van zijn cabine zouden zijn. Hij acht de her komst hiervan nog onzeker en vindt dat een volgende ruimtevlucht moet worden afgewacht om hieromtrent een duidelijk oordeel te verkrijgen.. Bij de uitreiking van de onderscheiding waren vele leden van het corps diplo matique, regeringsfunctionarissen, afge vaardigden van leger, het congres en de N.A.S.A. aanwezig. De „Hubbard"-medaille werd het eerst in 1906 toegekend aan admiraal Robert E. Peary, ontdekker van de noordpool. Anderen die de medaille ontvingen waren wijlen admiraal Richard E. Byrd, Charles A. Lindbergh jr. en Sir Edmund Hillary. De Japanse regering verstrekt sinds januari geen paspoorten meer aan ondernemers, die naar Nieuw- Guinea willen reizen. Op aan vragen van Japanners om een Yen pakket ten behoeve van investe ringen in Nieuw-Guinea wordt bovendien sinds enige tijd af wijzend beschikt. De Japanse regering geeft als motief voor dit beleid op „De zorg voor het wel zijn van Japanse onderdanen". Ingewijden weten echter, dat het niet eens meer de politiek „misti ge", toestand is, die de bewinds lieden in Tokio tot deze politiek heeft gebracht, maar zeer dikwijls de druk die Djakarta uitoefent. Een medewerker van de ..Nieuw- Guinea Koerier", die deze notities neer schreef. na in Tokio met Japanse zaken lieden te hebben gesproken, merkte op, dat een jaar geleden ongeveer te Hollan dia een concessie werd verleend aan de ..Japan Netherlands Salvage Co." te Tokio, voor het bergen van in de wateren van Nieuw-Guinea gezonken schepen. De bergingsvloot zou reeds in de eerste helft van het vorig jaar naar de Nieuwguinese wateren zijn vertrok ken, maar is nog steeds niet aange komen. Toch zitten de Japanners niet helemaal stil. Shiro Nakamura, vertegenwoordiger van de bergingsmaatschappij, wil bin nenkort weer naar Hollandia om te zien of er mogelijkheden zijn het werk te beginnen. Schepen en zeelieden heeft de maatschappij reeds gereed voor dit werk. Een andere Japanner, die thans ruim de tijd heeft om duimen te draaien, is Yasuo Abe, directeur van de ..Southern trade and industry co. ltd." te Tokio, die plannen heeft om op Biak een hoofd kantoor te vestigen en dan op vrij grote schaal in Nieuw-Guinea te gaan investe ren. Dat is thans niet mogelijk. De maatschappij beperkt zich daarom tot het opkopen van hout. Beide maatschappijen zijn slechts een voorbeeld van de Japanse belangstelling voor de economische mogelijkheden op Nieuw-Guinea. Hun positie verschilt onderling echter. Indonesië volgt nauwgezet de econo mische ontwikkeling op Nieuw-Guinea en verzamelt ook de gegevens over Japanse ondernemers, die het oog heb ben laten vallen op het omstreden ge bied. Tal van Japanse ondernemingen, die geld hebben gestoken in de Japan Netherlands Salvage hebben ook com merciële belangen in Indonesië. Het is terwillen van die belangen, dat de maatschappij zich thans niet met haar vloot in de Nieuwguinese wateren laat zien. Anders is het met de Southern Trade and Industry, die geen belangen Indonesië heeft. Maar hier hebben de Indonesiërs blijkbaar met succes druk uitgeoefend op de Japanse regering, het geen tot resultaat gehad heeft, dat er geen paspoorten en geen Yen-pakketten voor Nieuw-Guinea verstrekt worden. r)e korte film LJ „Sausade", een van twee kleuren- j impressies, die de Nederlan der Charles Huguenot vanl der Linden in\ Lissabon heeft gemaakt, is op de jongste zitting van de Filmbewertungsstelle in Wiesbaden onderscheiden met het predikaat wertvoll- „Stad in Atlan tisch licht", de tweede rolprent, heeft dit predikaat al geruime tijd geleden ontvangen. De Film bewertungsstelle in Wiesbaden is een semi-officiële instelling, die de bevoegdheid heeft om in West- Duitsland uitgebrachte films een cultureel predikaat te geven, waar aan in de bioscoopwereld daar veel waarde gehecht wordt. Voorstel lingen van films, die „wertvoll" zijn, komen in West-Duitsland in aan merking voor een sterk gereduceerd tarief van de vermakelijkheids belasting. De Japanse zakenlieden, die plannen voor Nieuw-Guinea gereed hebben lig gen, of bezig zijn die te maken, hebben het niet erg begrepen op Indonesië. Zij hopen op een spoedige en vreedzame oplossing van het Nederlands-Indonesi sche geschil en houden het er op, dat Indonesië het gebied in bezit krijgt Een functionaris van het Japanse ministerie van buitenlandse zaken, die zijn naam niet gepubliceerd wilde zien, zei, dat men in Japan zorgvuldig de economische achteruitgang van Indonesië heeft geregistreerd. Men gelooft dat de mogelijkheden voor Japan in Nieuw-Guinea minder gunstig zullen zijn, als Indonesië het eenmaal heeft. Anderszins echter zijn de Japanse verwachtingen voor de moge lijkheden tot ontginning van de natuur lijke bronnen van Nieuw-Guinea vrij hoog gespannen, zodat ook beperkte mogelijkheden nog voldoende interessant zijn. Men hoopt daarom op een vreed zame oplossing. Een oorlog, zo schreef kort geleden de „Yomiuri Shimbun", zal een langdurige geschiedenis worden en de grote uitgaven, die Indonesië hier voor zou moeten doen, zouden de economische wederopbouw van Indonesië schaden, en daarmee de vlotte start van Indonesië in Nieuw-Guinea onmogelijk maken." De Japanse regering voert een om zichtig Nieuw-Guinea-beleid. De regering steunt vooral op de liberaal democra tische partij, waarin het zakenleven een krachtige stem heeft. Het zijn vooral de Japanse zakenlieden, die aan de beurs hebben kunnen merken, dat Indonesië gauw op de tenen getrapt is en geneigd is tot het uiterste te gaan. Japan wacht daarom tot de politieke mist is opgetrokken. Daarna (Advertentie) Vast en zeker. Anderen hebben het zó in de gaten als uw haar „dunnig" of „vettig" is. En die verdachte schilfertjes, wat is dat? Dit deskundig advies treft het hoofddoel: tegen roos Met de regelmaat van de klok krijgt ons land kleine invasies te verduren van buitenlandse filmploegen, die een geschikte achtergrond zoeken voor hun produkties. Zo is op het ogenblik Enkhuizen de locatie van een Franse filmmaatschappij, die bezig is met de realisatie van „Le Scorpioen" onder regie van Serge Hanin. De opnamen zullen voornamelijk gedraaid worden in Enk huizen; slechts enkele studio-scènes worden in Frankrijk opge nomen. De foto toont de Franse filmster-zangeres Ginette Rol- lann, tijdens opnamen in het Zuiderzeemuseum in het Noord hollandse stadje. tegen vet haar en haaruitval Na een paar behandelingen met Traital shampoo ziet u al dui delijk verschil. Wèg bezorgd gezicht. Er is reden voor een bevrijd lachen: het valt op! Neem direkt de proef Een produkt van l'OR-EAL de Paris Dinsdagmorgen om kwart over tien is de koningin in Rotterdam aangekomen voor een bezoek aan het Rotterdamse gemeentelijke politiekorps. In de loop van de dag zal de vorstin nog enkele onderdelen van het korps rijkspolitie inspecteren en daarna een bezoek brengen aan de politie van Naarden. Het is voor het eerst dat de koningin voor een van haar talrijke zogenaamde „werkbezoeken" de politie als onder werp koos. Met haar bezoeken van gisteren heeft zij een korps van een der grote steden, belangrijke onderdelen en posten van de rijkspolitie in kleine ge meenten en een korps van een middel- willen grote stad in actie gezien en daardoor diverse ondernemers driftig aan het dus via een dwarsdoorsnede een beeld werk gaan in 's werelds meest achter-gekregen van de diverse politieinstanties gebleven gebied. in geheel Nederland. 'omende winter zullen er in Hollywood en in Russische studio's opnamen gemaakt worden voor een film naar een roman van de Amerikaan Mitchell Wilson „Meeting at a far Meridian". Het is de eerste keer, dat Amerikanen en Russen samen aan een film werken. Het wordt een kleurenspektakel, op genomen volgens het Russische Sov-- colorsysteem, op zeventig milimeter materiaal. Voor de hoofdrollen zijn zowel Russische als Amerikaanse acteurs aangetrokken. De co-produktie komt tot stand in het kader van het cultureel uitwisselingsprogramma tus sen de V.S. en de Sovjet-Unie. Omdat de Victorine-studio's te Nice ge sloten zijn, is men begonnen met de bouw van een nieuw studio-complex te La Colle-sur-Loup in het zuiden van Frankrijk. Het ligt in de bedoeling om in juni met de bouw te beginnen. Als alles meeloopt kunnen de studio's in december in gebruik worden ge nomen. Het bioscooppark in Zwitserland heeft de laatste tien jaren een aanzien lijke groei te zien gegeven. Op 1 januari 1950 telde het land 479 bio scopen. Op 1 januari van dit jaar wa ren er dat 737 geworden. Bovendien zijn er nu nog bouwplannen voor 24 nieuwe bioscopen. [n Canada, waar de financiële lasten, die op het bioscoopbedrijf drukken, aanzienlijk lager zyn dan in de landen van West-Europa, is een nieuwe ver laging van de vermakelijkheidsbelas ting tot stand gekomen. In de Canadese provincie Brits Columbia is de be lasting op toegangsbewijzen van 75 dollarcent zelfs geheel afgeschaft. Ook in Wenen zullen de tarieven voor de vermakelijkheidsbelasting op filmvoorstellingen worden verlaagd. T~\e Amerikaanse filmactrice Kim *-* Novak heeft zich vorige week in allerijl uit de voeten moeten maken, toen er brand uitbrak in het hotel, waar zij logeerde. Kim had nog juist tijd genoeg om wat van haar reisgarderobe te red den. Een dikke bontjas moest haar beschermen tegen de nach telijke kou- Wel toevallig dat er juist een fotograaf aanwezig was

de Stem | 1962 | | pagina 5