Zeeuwsch-Vlaanderen Zeeland in Prins Zeeuwse zilveren N.C.B.-pioniers bij jubilee gehuldigd Walcheren Keuring Shetlandmerries op 14 juli te Koudekerke Six blaast Lazy River haar partijtje flink mee Bodem St.-Anna ter Muiden vertelt historie van drama l Duits schip op onbekend wrak E. Huizinga directeur bij De Schelde Modeshow te Oostburg MET DE BUS I IN DE BOOT Peperkoek-actie voor terugreis en Grote (hl Smit B( en Ou ti Bound S Middelburgs Dilettantentoneel met „Soubrette" ZUID-BEVELAND Zeeuwse oesters naar Denemarken Aan onze adverteerders Dagblad De Stem VERZEKERINGEN A.P. A. v. d. Walle&Zn. Demonstraties in de middag IN SCIIELDEMOND Raad achter totale vergoeding van leiderskosten Kanaal van Zuid- Beveland in maart eer druk bevaren Bestuursarbeid van 25 jaar HOOLWATER Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 11 APRIL 1962 MIDDELBURG „Soubrette" is de titel van een blijspel van Jacq Duval, dat a.s. maandag bij het Middelburgs Dilettantentoneel in pre mière gaat. Er zijn tien medespelenden en de regie is in handen van de heer P. M. de Wilde. Behalve maandag zal het Middelburgs Dilettantentoneel ook dinsdag en woens dag spelen. Alle drie de uitvoeringen worden gegeven in de Schouwburg. Hansweert BINNENSCHEPEN IN AANVARING Dinsdagmiddag is het Belgische motor- schip „Ai-mand" op de Westerschelde, ter hoogte van Hansweert, lor het sloep- schip Damco aangevaren en zwaar be schadigd. De „Damco", gesleept door de sleepboten ,,Lina" en ,,En-Avant 10", had juist de haven van Hansweert ver laten en voer naar het schaar van Hans weert. De „Armand", die eveneens van Hans weert kwam, voer in dezelfde richting als de „Damco" en zou dit vaartuig voorbijvaren. Hierbij is de 330 ton me tende, met grind geladen, „Armand" door de stroom weggedrukt e.. kreeg bo vendien een onklaar roer. Het gevolg hiervan was, dat het dwars voor het voorschip van de „Damco" kwam. Door de klap van de aanvaring werd de „Armand" geheel ontzet. De luiken barstten open en vlogen overboord. De beide sleepboten gooiden de ..Damco" onmiddellijk los en schoten de „Ar mand" te hulp. De „Damco" kwam ter plaatse voor anker en de beide sleepbo ten sleepte de zwaar gehavende ..Ar mand" naar de haven van Hansweert. Vanuit Hansweert voer het bergings vaartuig „Inktvis" ter assistentie uit, maar daar de ..Armand" geen water maakte, behoefde geen hulp te —orden verleend. Het Belgische motorschip ..IJsland", dat nabij Hansweert was gezonken en zaterdagmorgen werd geborgen is dins dag op eigen kracht naar België ver trokken om op een werf te worden ge repareerd. Willi elminadorp FEESTAVOND OEYMPIA In het Wilhelminahuis alhier zal de korfbalvereniging Olympia zaterdag 14 april haar jaarlijkse feestavond houden. De toneelvereniging Onderling Kunstge not uit Goes speelt deze avond „Het Marmion-mysterie", een detectivespel in drie bedrijven. De regie heeft de heer Lighthart-Schenk. In de pauze wordt een verloting gehouden. Yerseke LEZING Op vrijdag 13 april zal drs. A.C. Drinkwaard in Zaal Nolet een voor dracht met dia's houden. Drs. Drink waard is als bioloog verbonden aan het rijksinstituut voor visserijonderzoek te Wemeldinge. De titel der voordracht luidt: „De voltooiing van Zeeland en de visserij." In de afgelopen week is een partij Zeeuwse zaaioesters, plm 20 ton, naar Denemarken geëxporteerd. Deze zullen aldaar worden uitgezet om tot consump tieoesters op te groeien. Daar Dene marken reeds grote hoeveelheden zaai oesters in Frankrijk heeft aangekocht, zal de aankoop hier wel tot 1 zending beperkt blijven. in verband met de sterk gewijzig de omstandigheden, waarbij o m. de geleidelijke invoering van de vrije zaterdag in ons bedrijf een rol speelt, verzoeker wij onze adverteerders hun advertentie- opdrachten voor onze zaterdagnummers UITERLIJK DONDERDAGMIDDAGS OM 17.30 UUR sfc en voor onze maandagnummers UITERLIJK VRIJDAG MIDDAGS OM 12 UUR in ons bezit te doen zijn. Later binnenkomende advertenties voor de zaterdag- en maandag nummers zullen als regel NIET op de gewenste datum kunnen worden opgenomen. Uitzonderingen zullen alleen kunnen worden gemaakt vooi familie-advertenties van dringende aard. DAGBLAD DE STEM Afdeling Verkoop Dagblad voor Zeeland Exploitatie-inspectie L. K. M. DE JONG - Hulst Telefoon 2377 RAYONKANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen Steenstraat 14, telefoon 2377. Hulst Voor Walcheren en Zuid-Beveland Klokstraat 1. telefoon 6252. Goes RayonredacteurRayonbeheerders P. G. KUYPERS L. K M. DE JONG Hulst Hulst telefoon 3327 telefoon 2377 J. FAIT Goes telefoon 6252 Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland 0.17 per mm. 1 mm ingezonden mededelingen 214 mm gewone advertenties. Bij contract aanzienlijke reductie. Kleintjes" 3 regels ot minder t 1.- elke regel meer 0,20. Bi.i plaatsing ook in Brabantse oplage resp. 1,60 en f 0,45. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Biervliet BOTSING LIEP GOED AF In de Noordstraat vond een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. De heer O. de M. reed met de wagen van zijn vader de richting Biervliet in. Door dat het uitzicht enigszins belemmerd werd had de M. de uit de tegenover gestelde richting komende auto, be stuurd door de heer B. uit Sasput niet zien aankomen. Tengevolge van het nat te wegdek was ondanks krachtig rem men een botsing onvermijdelijk. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor, doch aan beide auto's was aan zienlijke schade. VIERING 12,5-JARIG BESTAAN R.-K. BOERINNENBOND Op donderdag 12 april a.s. hoopt de afdeling Biervliet van de R.-K. Boerin- nenbond haar 12,5-jarig bestaansfeest te vieren. Om 9 uur wordt door de geestelijk adviseur, pastoor Burm een H. Mis opgedragen. De feestvergadering begint om 14.30 uur in café „Het Wapen van Biervliet". Na de opening door de voor zitster zal er een gezongen verslag van de afgelopen jaren worden gegeven. Ver der staan er diverse declamaties op het programma en zal pater Mak uit Sluis een spreekbeurt verzorgen. Hierna volgt een koffiemaaltijd. Om half acht 's avonds komen de dames met hun echtgenoten bijeen in hotel „De Vriend schap", waar de NCB-film „Door Een dracht Sterk" zal worden vertoond. Na de pauze met traktatie en verloting zal de heer Cor Bilderbeek de avond verder verzorgen. KANDIDATENLIJST GEMEENTEBELANGEN Bij de aanstaande verkiezing van de gemeenteraad komt de partij Gemeente belangen met de volgende kandidaten lijst uit: 1 J.W. Verplanke; 2 J. Haak; 3 D. Dekker; 4 I. de Blaeij. Kloosterzande AANRIJDING contracten der waters nog niet waren verlengd. Dit is inmiddels echter ge schied. Met ingang van dit jaar beschikt Op deHulsterweg nabij de wegkruising I £k Manadijk alhier, vond een aanrijding hetgeen de led/n kenBnelijk verheugde: Aan de heer R. Waumans werd de kam- Clinge RAADSKANDIDATEN Voor de aanstaande gemeenteraads- verkeizingen is de lijst Willaert-Smet bekend geworden. De samenstelling is als volgt: 1. K.L.S. Willaert, 2. B. de Keyzer, 3. Jos Smet, 4. Fr. Dobbelaar, 5. F. van der Zande, 6. O. Verstraeten, 7. Van Dorsselaer, 8. Jos de Burger. vond ÜRH plaats tussen een vrachtauto, bestuurd door L. uit Goes en een luxe auto, be stuurd door P. uit Clinge. Op het mo ment dat L. inhaalde en wilde passeren sloeg P. linksaf, zodat een botsing ont stond. De oorzaak moet vermoedelijk wel worden gezocht in het slechte weer, waardoor het uitzicht voor beide bestuur ders werd belemmerd. Persoonlijke on gevallen deden zich niet voor. Wel wer den beide auto's licht beschadigd. SCHADEPOST VOOR KIPPENHOUDER De heer v. d. B., wonende aan de Groenendijk alhier, kwam tot de ontdek king dat ongenode gasten een bezoek aan zijn kippenhok hadden gebracht. Hij miste daarbij een tiental kipen. V. d. B. ging eens rondneuzen en vond in de om geving van zijn erf enkele van zijn kip pen in de grond verstopt. Zeer vermoe delijk moet een hond in deze als de schuldige worden aangemerkt. Voor v. d. B. in elk geval een aanzienlijke schadepost. Koewacht NIEUW VISWATER VOOR HENGELAARS De Koewachtse Hengelvereniging hield haar algemene jaarvergadering in het clublokaal bij Koos Jansen. In zijn ope ningswoord deelde de voorzitter mede, dat er deze winter geen vis is gepoot op de viswaters der vereniging, daar de (Advertentie) Administratie- en Assurantiekantoor TABAKSTRAAT 20 Tel. 01140-2824 HULST (Van onze verslaggeefster) In Koudekerke zal 14 juli a.s. een provinciale keuring plaatsvinden van merries, die ingeschreven zijn bij de provinciale Shetlandpony Fokvereniging. Deze keuring valt in het kader van de veeteeltdagen, die rond die tijd op Wal cheren worden gehouden. Men verwacht dat ongeveer dertig merries aan de keu ring zullen worden onderworpen. Na de keuring in de morgenuren ligt het in de bedoeling 's middags enige de- Op korte afstand van de Belgische loodsboot in de Wielingen is gistermorgen het Duitse tankschip Düburg op een on bekend wrak gelopen. In de ruimen zes en zeven ontstond een lek. De Düburg was onderweg van Antwerpen naar zee, Nadat ter plaatse de inspecteur en chef loods van het Belgische loodswezen een voorlopig onderzoek hadden ingesteld, besloot de kapitein koers naar Vlissingen te zetten. In de Vlissingse haven hebben duikers van een bergingsbedrijf een onderwater- onderzoek ingesteld. Het schip zal ir Vlissingen gelost en gerepareerd worden. De Düburg, die 1705 bruto registerton meet, is eigendom van de rederij H, Schuit in Hamburg. De ongelukkige Düburgop het ogenblik dat zij in de Vlissingse buitenhaven wordt afgemeerd. monstraties te geven, waaronder enkele aangespannen nummers en vrije dres suur, ter afwisseling van het concours- liippique. Dit werd gisteren besloten op de al gemene jaarvergadering van de provin ciale Shetlandpony Fokvereniging, die in Goes werd gehouden. De vereniging had nog net een slui tende begroting. Er was zelfs een klein batig saldo, wat echter niet wegneemt dat men uitziet naar mogelijkheden om de exploitatie meer economisch te ma ken. Op de vergadering werd besloten over te gaan tot het stichten van fokstations, één in Koudekerke en één in Goes. De dekhengst van de vereniging zal nu niet meer de hele provincie door moeten rei zen, maar de merries zullen in een aan tal van ongeveer vijfentwintig zo'n drie weken in het dekstation verblijven. De tot nog toe gebruikte methode wordt te kostbaar omdat hiervoor altijd een vrachtwagen met chauffeur beschik baar moet zijn, die bovendien een moei lijk te bereizen provincie door moet rij den. Men kon tot stichting van deze dek- stations overgaan omdat de laatste ja ren het fokken van Shetlandpony' s toe neemt. In Zeeland ligt de behoefte niet zo zeer op het economisch vlak. Men wil, nu de werkpaarden meer en meer verdwijnen, toch iets dergelijks op de boerderij hebben, al was het alleen maar voor vertier. Bovendien zitten er in de fokkerij goe de perspectieven. Canada neemt veel veulens af, waarvoor zeer veel wordt betaald. Dat de Shetlandpony Fokvereniging niet zoveel leden heeft als er ponyhou ders zijn, komt omdat men nog steeds niet overal het nut inziet van gere gistreerd fokken. Het belang hiervan werd nog eens duidelijk op de vergade ring onderstreept. pioensbeker uitgereikt voor het kam pioenschap van het vorige seizoen. Bij de bestuursverkiezing werd het perio diek aftredende lid R. Lammens herko zen, terwijl de heren J. de Groot en J. de Schepper als nieuwe bestuursleden werden gekozen. Op korte termijn zal het aansluiten bij de Algemene Henge- laarsbond worden bekeken. Sas van Gent Een voorstel aan de Raad, dat be helsde de kosten van opleiding van lei ders te brengen op 75 van de werke lijke kosten, werd op aandringen van de hele Raad door b. en w. teruggenomen. Aan het bedrag van f 500,-, dat het be stuur van de sportvereniging Corn. Boys heeft aangevraagd voor de opleiding van de leiders, zal dus niet worden beknib beld. Mededeling werd gedaan van de bouw van het bejaardentehuis. Het totale ob ject zal bijna een miljoen gaan kosten. De premie-aanvrage is reeds ingezon den. De voorzitter deelde mede, dat er kans bestaat dat er dit jaar met de bouw een begin gemaakt wordt, mits de rijksgoedkeuring wordt verleend. Aan de heer T. van Roon werd met ingang van 1 juni a.s. eervol ontslag verleend als directeur-veearts van de vleeskeuringsdienst Sas van Gent in ver band met zijn benoeming elders. Sluis Raadsvoorstellen Donderdagavond komt de gemeente raad in openbare zitting bijeen. Het college van b. en w. stelt voor om gun stig te adviseren op een verzoek van de stichting gereformeerde bejaarden zorg in west-Zeeuwsch-Vlaanderen om een bijdrage van f 100 en op een verzoek van de heemkundige kring voor f 0,04 per inwoner, echter met dien verstande dat beide verzoeken van jaar tot jaar opnieuw bekeken zullen worden. In de zelfde geest wil men begunstiger worden van de Europese beweging in Neder land voor f25 per jaar. Het toegewezen woningcontingent van 22 woningwetwo ningen wil het college laten bouwen en exploiteren door de kath. Zeeuwsch- Vlaamse woningbouwvereniging. De ten toonstelling Levend Erfdeel komt naar Zeeland, nl. Middelburg, Zierikzee en Sluis. Deze tentoonstelling, handelend over het Nederlandse monumentenbezit, trok in het bouwcentrum te Rotterdam veel aandacht. Voor het hebben der ten toonstelling wordt f 600 gevraagd en ge zien de aangename relaties tussen Sluis en Monumentenzorg, stelt het college voor dit aanbod te accepteren. Het ver wacht bovendien f300 restitutie van het provinciaal bestuur en gehele of gedeel telijke terugkomst van de gemaakte kos ten met de entreegelden. De expositie vraagt onderdak in de raadhuiskelder van 11 tot 25 juli. Stoppeldijk SLUITING WINTERSEIZOEN KAB De plaatselijke afdeling van de KAB sluit heden haar winterprogramma met een ontwikkelingsavond. Het woord zal worden gevoerd door de bekende bedrijfs- aalmoezenier pater Pisters uit Hulst. De spreker zal de toekomstmogelijkheden voor de arbeidende bevolking van het gewest belichten. Vogelwaarde EHBO-CURSUS Voor de nieuwe EHBO-cursus hebben zich niet minder dan 34 cursisten aan gemeld. De lessen worden gegeven door dokter Buwalda, terwijl de heer van Aert weer als instructeur aan 'de cursus is verbonden. Zuiddorpe GEDETACHEERD De heer J. Casteleyn, wachtmeester le klasse der rijkspolitie, is voor enige tijd gedetacheerd naar de Keukenhof in Lisse. De directie van de n.v. kon. mij. De Schelde te Vlissingen heeft per 1 juni de heer E. Huizinga te Gorkum, thans directeur van Bijker's Aannemingsbedrijf n.v., benoemd tot bedrijfsdirecteur scheepsnieuwbouw en scheepsreparatie. Deze functie is gecreëerd in verband met de bouw van de nieuwe reparatiewerf in het Sloe, die ultimo 1963 in gebruik zal worden genomen. De heer Huizinga is in de gisteren gehouden algemene vergadering van aan deelhouders van Bijker's aannemingsbe drijf n.v. tot commissaris benoemd. De directie van Bijker te Gorkum zal van 1 juni af gevoerd worden door de heer A. Bijker, bijgestaan door de heren L. H. J. de Bruin en ir. T. P. de Jooden, die tot onderdirecteuren zijn benoemd. In maart passeerden erdoor het Ka naal van Zuid-Beveland 7.315 schepen welke een inhoud hadden van 3.865.322 ton. Van deze schepen waren 4.970 ge laden van 2.732.046 ton en 2.345 van 1.133.276 ton waren ledig. Daarvan wa ren 4.633 geladen motorschepen van 2.335.247 ton en 1.616 ledige van 887.169 ton en 308 geladen sleepschepen van 386.081 ton en 183 ledige van 225.447 ton. Verder passeerden er 519 sleepboten en 56 coasters van welke laatste er 29 geladen en 27 ledig waren. Tot de Rijnvaart behoorden er 971 geladen motorschepen van 580.328 ton en 101 ledige van 93.451 ton en 152 ge laden sleepschepen van 205.751 ton en 14 ledige van 17.776 ton naar België en 812 geladen motorschepen van 493921 ton en 59 ledige van 29.852 ton en 60 geladen sleepschepen van 85.096 ton en geen ledige van België. Er passeerden 2743 geladen motor schepen van 1.435.951 ton en 365 ledige van 196.276 ton en 199 sleepschepen van 256.367 ton en 48 ledige van 50.110 ton naar België en 1.890 geladen motor schepen van 899.296 ton naar België en 1.251 ledige van 690.893 ton en 109 ledige sleepschepen van 129.714 ton en 135 ledige van 175.337 ton van België. In nationaliteiten waren de schepen verdeeld in: 4.240 Nederlandse: 2.142 Belgische: 312 Duitse; 325 Franse; 276 Zwitserse; 11 Luxemburgse; 3 Oosten rijkse; 3 Zweedse; 2 Noorse en 1 Deens. In de maand maart passeerden er 1.244 schepen meer dan in de maand februari 1962. 5? Weinig jaren geleden had in Vlissings Britannia, en eigenlijk in Zeeland, het eerste Jazz-gebeuren van enige naam plaats. Men achtte politieversterking nodig om dit rustige concert in oude stijl in goede hanen te kunnen leiden. De besturen van enkele Walcherse middelbare scholen, die de verantwoording voor dit evenement droegen, hebben moeilijk kunnen bevroeden, dat zij de eerste stoot gaven tot een bloeiend Zeeuwsch jazzleven. Zo werden onder meer de Walcherse en Zeeuwsch-Vlaamse Jazzsociety ge vormd. Beide instellingen verzorgen met regelmaat concerten in het zowel klas sieke als moderne genre. Vooral Henk van Buul met zijn Dordtse combinatie is een graag geziene gast. Doch ook Zeeuwen zijn hun partijtje letterlijk en liguurlijk gaan meeblazen. Als voorbeeld diene slechts de Vlissingse saxofonist Theo Piel, die bekendheid verwierf tot ver over onze provinciegrenzen. Vandaag stellen wij aan U voor een Middelburgs-Vlissingse combinatie, de „Lazy River Six", die met haar tien maanden oud geboortekaartje haar spo ren op Zeeuwse grond reeds heeft ver diend. Leider klarinettist Eddy de Poor ter, 25 jaar oud en onderwijzer, groe peerde in mei van het vorig jaar met zorg zijn mannen en begon aan de op bouw van een eigen repertoire. Alles brengen zij in dixieland stijl, waar- aan ze trouwens met gestrengheid vast houden. Nummer twee, en technisch beste man, is André van Schayk op klarinet en alt sax. Verder wordt de „Six", die haar „Lazy River Six" blaast haar eigen partijtje flink mee. naam inspireerde op de Schelderivier, gevormd door Johan Sinke trompet, Jaap Koning, banjo, Jack van Waarde, bas en Adri van Wijngen, drums. Voorlopig hoogtepunt van de nog jonge i groep, was de uitnodiging van de R Zeeuwsch-Vlaamse Jazz Society om voor I haar leden op te treden. De bekendheid, die zij in zo korte tijd verwierf, maakt I dat er nog slechts weinig weekeinder. I zijn, dat niet „ergens op de eilanden" g haar klanken worden gehoord. een laag afgegraven van de blootgekomen waarin meerdere skelet- werden aangetroffen en de nagels Weer is opgraving te Sint-Anna ter Muiden en eindelijk is men pp de diepte waar weer sporen worden gevonden van doodkis ten. De laag daarboven waren de over ledenen zo maar begraven, zeer christe lijk alleen met de voeten naar het oos ten, wachtend op de dag der opstan ding, maar zonder de gebruikelyke dood kist; getuigenis van een drama. Wanneer by een overval de mannen zyn doodge slagen staan de vrouwen voor de taak, dat hun dierbaren ter aarde worden be steld en liefst met bekwame spoed ter voorkoming van ziekte. Er is geen tijd en geen gelegenheid hen allen een doodkist te geven, dus gaat het ook zonder. Zoveel skeletten en doodshoofden op een rij is een les in het „memento mori". Daar liggen we. groten en kleinen, mannen, vrouwen en kinderen, één donkerbruin skelet, veel donkerder dan de andere met een krommer ruggewervel, een mismaakte. Allen hebben hun rol gespeeld en het heeft klaarblijkelijk niet veel uitge maakt in de tijd Er is een zeer diep gemetseld graf De agrarische wereld, en in het bij zonder de Zeeuwse sector daarin, grijpt in principe niet gauw de gelegenheid aan om een of ander gedenkwaardig feit met veel vlagvertoon te gaan vieren, doch wanneer men eenmaal zover komt, dan doet men het meteen goed ook. Dat bleek weer eens tijdens een feestelijke receptie in de Ovezandse St.-Agnes-nij- verheidsschool. Twee figuren, vergrijsd in het katho lieke organisatieleven op agrarische grondslag, stonden hier in het middel punt van de Zuid-Bevelandse belangstel ling. Dat waren de heren Mart. Steyn uit Hoedekenskerke en M. Nysten uit 's- Heerenhoek, die hier beiden hun zilveren bestuursjubileum vierden, resp. als voor zitter en secretaris van de kring Zuid- Beveland van de N.C.B. Deze kring vormt tezamen met de beide Z.-Vlaamse kringen het rayon Zeeland binnen de N.C.B. Niet minder dan 25 jaar staan beide jubilerende functionarissen nu reeds aan het hoofd van de georganiseerde ka tholieke boerenstand op Zuid-Beveland en en spreekt vanzelf, dat men dit feit heeft aangegrepen om beide heren voor hun lange en met vele moeilijkheden ge paard gaande staat van dienst een pas sende huldiging te bereiden. Een groot aantal belangstellenden uit alle geledingen van katholiek Zuid-Beve land, maar uiteraard vooral uit de agra rische sector, was naar Ovezande geto gen om in deze huldiging een steentje bij te dragen. Onder hen waren bur gemeester Waelput van 's-Heerenhoek met zijn wethouders, burgemeester So- mers van Hoedekenskerke, de rayon secretaris C. Vercauteren, de geestelijk adviseur van de kring pastoor Koenraadt van Yerseke, de technisch-adviseur van de kring de heer Duyvesteijn, de heer van Aart van de C.H.V., de heer verder alle besturen van de onder deze Schuurman van het boekhoudbureau en kring ressorterende afdelinjg^n 's-Hee- renhoek, Heinkenszand, Kwadendamme, Hansweert, Lewedorp en Ovezande en het kringbestuur van de Boerinnenbond en van Jonge Boeren en Boerinnen. Pioniers Zonder overdrijving mag gesteld worden, dat hier het puikje van de ka tholieke boerenstand op Zuid-Beveland aanwezig was. Een lange rij sprekers zorgde er dan ook wel voor, dat de dank baarheid van het hoofdbestuur, van de kring en van de afdelingen met woord en daad tot uitdrukking werd gebracht. Vele geschenken mochten de jubilaris sen voor hun bemoeienissen in ont vangst nemen. Namens het hoofdbestuur in Tilburg werd het woord gevoerd door de heer Vercauteren, die speciaal beklem toonde te spreken ook persoonlijk na mens de heren Zeegers en Van Schen- del. Pastoor Koenraadt riep in zijn toespraak herinneringen op aan de pioniersarbeid van beide jubilarissen in de uiterst moeilijke beginperiode van het katholieke organisatieleven in de ..Zeeuwse diasporaEen resumé over hetgeen in deze 25 jaar werd bereikt toont duidelijk aan, wat voor betekenis een en ander heeft gehad. Naas een sterke N.C.B. kwamen de boerinnenbonden, de organisatie van jonge boeren en boerinnen, de beide boerleenbanken te Lewedorp en Ove zande, de eigen C.H.V., het verzekerings wezen en het onderwijs, geconcentreerd in de centraal gelegen Ovezandse nijver heidsschool. Dit alles stemde pastoor Koenraadt tot diep respect voor de beide jubilarissen. Sympathie Achtereenvolgens kwamen daarna nog aan het woord burgemeester Somers, de heer Duyvesteyn, de voorzitters van de afdelingen Heinkenszand, Ovezande en Lewedorp, van de boerinnenbond, van de jonge boeren en van de C.H.V. Al de ze, van grote sympathie getuigende, lof redes gaven als totaalbeeld een idee van verstandig en diplomatiek beleid, maar vooral van moed om vanuit niets, en te vens in een achtergestelde positie t.o.v. andere godsdienstige groeperingen, een dergelijk gezond en goed functionerend geheel van agrarische organisaties op te bouwen. Wanbegrip onder de eigen men sen en tegenkanting van andere groepen hebben dit vijfentwintig-jarig pad be paald niet over rozen doen gaan. In hun dankwoord voor de blijken van belangstelling memoreerden zowel de heer Steyn als diens „paladijn" de heer Nijsten de minderheidspositie van het Zuid-Bevelandse katholieke volksdeel en het eminente belang van het zich ver enigen. Alleen daardoor is het mogeliik geweest, dat de katholieken een vinger in de pap kregen bij velerlei provinciale organen. De jubilerende voorzitter, die zitting heeft in vele regionale en provinciale bestuursorganen, bracht vooral ook dank aan de grote pionier in de kring, de ve teraan P. Rijk te Ovezande die door ziekte verstek moest laten gaan. De heer Steijn benadrukte tot slot. het als zijn mooiste jubileumgeschenk te zullen zien, wanneer alle kath. agrariërs op Z.- Beveland in de ene N.C.B. zullen zijn opgenomen. Iets. wat op een vijftigtal na,bereikt is. Deze receptie groeide zodoende uit tot een demonstratie van Zeeuws agrarisch bewustzijn. De St.-Agnes-nijverheids- school met haar dynamische directrice, zuster Beatrix, krijgt door dit alles meer en meer de entourage van het agrarisch middelpunt van kath. Zuid-Beveland. ten werden aangetroffen en van de doodkisten en heel bijzonder een ijzeren kokertje. Door de regen heeft men de inhoud nog niet geborgen om alles t zoveel mogelijk intact te la ten. Wat bevatte het ijzeren kokertje? Een geschreven mededeling voor later tijden over gelijktijdige dood door ziek te? Laboratorium-onderzoek zal dit mis schien nog kunnen uitwijzen. De theorie is dat in dit gemetselde graf ingebroken moet zijn geweest, aangezien de skelet- delen door elkaar lagen. Zo vertelt dit deel van het kerkhof, zeer heilig liggend tegen het koor van de vroeger zeer fraaie kerk, zijn droeve boodschap van ons menselijk tekort. Roof, moord en doodslag; en het schijnt wel of de mens nog niet veel verder is gekomen. Op het ogenblik heeft men het afgra ven van het kerkhof geheel gestaakt om zich uitsluitend bezig te houden met het blootleggen van de fundamenten van de kerk zoals die in vroeger tijden geweest moet zijn. Het staat nu vast dat het een kruiskerk is geweest met de toren in het midden. De fundamenten van het koor liggen nu geheel bloot en het grondpro- fiel wordt zo vlak afgeschaafd als een dansvloer om elke verkleuring, welke de bodem te zien geeft, op millimeterpa pier in kaart te brengen en te fotografe ren. De muren van het polygonale koor, waarvan alle vijf zijden ongetwijfeld met fraaie gebrandschilderde ramen bezet zijn geweest, hebben een indrukwekken de dikte, bijna een meter en rusten op een bed van natuursteen nog aanmer- moeras gestaan, maar lang heeft de kelijk breder. De kerk heeft in het behoeven te dragen. De fraaie kerk werd slappe ondergrond de zware reus niet door veelvuldige oorlogswoelingen daar verwoest. Sint-Anna ontstond vlak aan de kant van de diepe vaargeul van het Zwin, de levensader van de handel, en zonder zich iets van de slappe bodem aan te trekken werd daar de kerk gebouwd. Die diepe vaargeul begon zich echter reeds na enige jaren naar het oosten te verplaat sen en aan de tegenoverliggende oever ontstond toen Sluis. Sint Anna zocht nog een nieuwe aanleghaven, doch het mocht niet baten, de plaats geraakte in verval, en bleef eeuwenlang een dood stadje. Het moet voor de 285 west-Zeeuwsch- Vlaamse dames wel een prettige bele venis zijn geweest op deze koude dag plotseling geconfronteerd te worden met een complete voorjaarszomermodeshow van de firma Van der Plas. Het was als vanouds gezellig in de Eenhoorn, al moest deze show bij noodverlichting wor den gehouden. Er werd gestart met de japonnen, en daarbij was direct veel nieuws te be wonderen, zowel in stof als dessin. De coupe is vrijwel hetzelfde gebleven. Er waren opvallend veel lichte tinten. De medewerkende firma Rodts-Stok- kerman liet zien. dat zij veel moeite had gedaan bij ieder toilet het juiste hoedje te kiezen. Het „Twist-hoedje" had bijzonder veel bijval. Op een vlotte ma nier toonde Jetty het „televisiepakje". De mantels en pakjes waren veelal ver vaardigd van Shetlandwol. Iets nieuws voor de zomer is de mantel van wevenit, waaronder een laagje schuimplastic. De heer J. v. d. Bel wist bij ieder toilet een toepasselijke melodie uit zijn elektronisch harmonium te halen. De zaal was smaakvol versierd door de fir ma Guiran. Tot slot dankte de heer P. v. d. Plas de leidster van de show, mevr. Sierenburg-Servaas, die voor de vierde keer met haar mannequins Nicole, Jetty, Dorine en Norma, in Oostburg de show bracht. i Z.-Vlaanderen ontstemd (Van onze redacteur) De zomerdienstregeling van de bus dienst S.B.M., die op 15 mei In werking treedt, blijkt te zijn berekend op het ver vallen van de eerste verbinding vanuit Eede naar de veerboot (5.20 uur), het geen automatisch inhoudt, dat de gemeen schap ook de dagbladen een paar uurt,* later aan huis krijgt, want die plachten op de terugrit mee te komen. Dit feit, alsook de omstandigheid dat nu het weekend-uitstapje van vele Zeeuwsch- Vlamingen naar boven-Moerdijkse lands delen nauwelijks nog de financiële kos ten loont, heeft de steeds meer op de voorgrond tredende vereniging van ka tholieke raadsleden in West Zeeuwsch- Vlaanderen, die al jaren ijvert voor een fusie of betere coördinatie tussen de bei de vervoermaatschappijen Z.V.T.M. en S.B.M., genoopt tot een schriftelijk pro test. Waarvan het eventuele resultaat na- tuurlyk nog moet worden afgewacht. Kajotter werkte in Afrika Alex Erix, een jonge Belgische ka jotter, is ruim drie jaar geleden ver trokken naar 'Tanganyika in Afrika. In een tropisch klimaat en met mensen van een heel ander ras heeft hij daar gewerkt. Hij heeft niets in rekening willen brengen, want hij wenste op de ze manier zijn steentje bij te dragen aan de actie Wereld Wijd van de in ternationale K.A.J, en V.K.A.J. In deze drie jaar heeft hij niets kun nen sparen voor zijn terugreis naar België. Nu hebben de K.A.J. en V.K.A.J. in het bisdom Breda zich tqt taak ge steld zijn terugreis te bekostigen, waar voor verschillende acties zullen worden gevoerd. In de kring Gilze heeft de V. K.A.J. een zgn peperkoekactie op touw gezet om deze moedige kajotter terug naar zijn vaderland te brengen. Morgen, donderdag 12 april, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoog' waterstanden: Hansweert 8.35 en 21.W uur; Terneuzen 8.08 en 20.38 uur; Vit singen 7.40 en 20.08 uur; Wemeldu# 8.58 en 21.26 uur. f "X-v a (Van onze versla Prins Bernhard, het warme Mexico, een bezoek gebracht het algemeen zonnig derige Schouwen-Du termorgen heeft hij rische Zierikzee de zijnde motorenfabriet nes N.V. bezocht; gi heeft hij in Renes^e opening verricht van Bound School in het v juist gerestaureerde 1 mond. Het leek er gistermorgi langs de dijk bij Smit en rikzee wel op of er een massale picknick aan de groot deel van de Zierik: t had zich daar tenminste de aankomst van de prin: mee te maken. Tegen kwart over tier van deze hefschroefvlieg een daarvoor afgezet terr fabriek. De prins werd ve mr. dr. A. Mes, lid van land, die de nog niet herstelde commissaris v! Verving. Mr. Mes stelde d van Zierikzee, mr. F. Di; de in een licht zomerkos prins voor. De burgemeest stelde de directeur, com het leidinggevend kader alsmede overste A. van rijkspolitie en drs. M. Vei van het ETI voor Zeelan bezoeker voor. Het gezels was vergezeld van zijn ad vlieger waarnemer K. var zich vervolgens naar de oi het fabrieksgebouw. Vla! gang had de prins nog e houd met de directeur van harmonie ..Kunsf en Eer In de hal sprak bur Dijckmeester eerst een Hij vergeleek de uitzichtl de watersnood met de gu tieven. die zich o.m. doo verbindingen voor het al gebleven eiland openen, van twee maquettes gaf d< de fabriek, de heer D Srj Uiteenzetting van de ind fabriek. Vervolgens werd genodigd de fabriek te de eerste in Zierikzee veï selmotor door het overh handel in bedrijf te stelli geruststellend zwaar gero vormde van het slagen noemde handeling had oen de verschillende afdelingc Enkele werknemers prins voorgesteld. De die tijdens de watersn en goed verloren heef omscholingscursus in h plaatsje gevonden heeft, worden voorgesteld. H ziek en miste dus ande wat zijn naam toch z> zeggen heeft. Sch Nadat de koninklijke bez gang van zaken aan de VLISSINGEN St.-Jacobskerk 20 uur Johannes "aSjJ? Luxor 20 uur Einde der desperados, 14 Jaar laat AlhambrsÉ Inspecteur Callaghan Sla weer toe, 14 j. MIDDELBURG City 20 uur Vergeet mij nooit, e Electro 19.30 uur Vrouwen achter pn* keidraad, 18 j. TERNEUZEN Luxor 20 uur Roman holiday, a-1- OOSTBURG Ledel 20 uur Angst, 18 j. Prins Bernhard was niet d lijke bezoeker op kastee Links op de foto de enig niet nieuwsgierig was na de lucht gebeurde pri helm von Hannover, zelf de raad van toezicht van I Bound School in West-Di HULST ii- De Koning van Engeland 20 uur Ai verg. Rode Kruis MIDDELBURG Schuttershof 19.30 uur Kinderoperei Electro 19.30 uur Vrouwen achtei P keidraad, 18 j. VLISSINGEN sji Luxor 20 uur Einde der desperado* 14 jaar iaat 1 Alhambra Inspecteur Callaghan weer toe, 14 j. GENT KNS Lijmen ANTWERPEN KVO 20 uur De revisor

de Stem | 1962 | | pagina 2