VS. OSCARS VOOR FILMPRESTATIES Vorstin bezocht Rotterdam Plan-Bunker (vertrouwelijk) in vaste Kamercommissies Sov jet- Unie: „Inspectie Belachelijk Belgische deining rond kon. marechaussee Nozems gaan te keer in Antwerpen MINISTER CALS BRENGT MAMMOET IN KLEINE BROKJES TER TAFEL.... van Internationale inspectie, anders proeven Mr. Burger kreeg zijn zin niet p Rond komende kernexplosie deze maand DAGBLAD VOOR ZEELAND Overleg loonbeleid één dag uitgesteld Pleidooi voor één verkiezingsprogram KVP-AR-CHU Soekarno: En toch dit jaar! VN of Satan Uitstappers Belasting-perikelen Vijftig mensen in Kongo vermoord MMoclc 102e JAARGANG No. 23951 Voor GodKoningin en Vaderland .tüïïïïMirï j|!!!!j!j!j!|j!ij|!!l!!! jij::::::::::::::::::::; RAADPOT chuifdeksel) s van f 6.80 loccona, koffie oor moderne mensen ie de voorkeur geven an de vertrouwde aam van •ouwe Egberts Tl Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren. L. J. v 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 liinen) Postgiro 278841. blad WOENSDAG 11 APRIL 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, t 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau vooi /.eeowse Enanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Biibureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 260) OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) De Verenigde Slaien en Engeland hebben de Jovjet-Unie gisteren officieel lalen weten, dat zij deze maand bun kern proeven in de dampkring zullen hervatten, tenzij de Sovjet- Unie alsnog spoedig in zal stemmen met een kernkop-over eenkomst met doeltreffende controle-voorzieningen. De gezamenlijke Brits-Amerikaanse verklaring werd Iegelijk in Londen en Washington gepubliceerd. Door dit ultimatum willen Kennedy en MacMillan opnieuw hun Standpunt onder de ogen van de wereld brengen. T Seismische verschijnselen Zij menen, dat de vele Russische kernproeven die verleden herfst zijn genomen waaronder die van een 50 megaton-bom het voor de Westelijke mogendheden nodig hebben gemaakt de kernproeven te hervattentenzij onmiddellijk een akkoord met de Sovjet-Unie kan worden bereikt over een kern stop. „Er is nog tijd om tot een overeen komst te komen'', zo staat in de Brits- Amerikaanse verklaring. Met evenveel woorden wordt gezegd dat, als er geen overeenkomst komt, de reeks proeven die voor het einde van deze maand in de Stille Oceaan was beraamd, „doorgang moet vinden". Het doel van internationaal toezicht is de achterdocht weg te nemen in plaats van deze te vergroten, zo heeft men Kroestjev in dit verband laten weten. De bespreking diq de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, en de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink, gisteren met de bei de voorzitters der Stichting van de Ar beid over het loonbeleid zouden hebben, is uitgesteld tot vandaag. De bespreking begint 's morgens half elf. EEN BELGISCHE arbeider van de Dem- ka-fabriek te Utrecht is gisteren onder een stalen rooster terechtgekomen toen die van grote hoogte omlaag viel De man werd op slag gedood. DE AFTREDENDE minister van Bui tenlandse Zaken van Finland, Karjalai- nen is er met in geslaagd een meerder- heidsregering samen te stellen. Het strui kelblok was de door de vakbonden ge elste 40-urige werkweek. PRESIDENT Habib Bourguiba van Tu nesië zal morgen in het huwelijk treden met de 50-jarige Ouassila ben Amar Bourguiba (56) is vorig jaar gescheiden van zijn Franse vrouw, Mathilda Lor- ram. DE RON. SHELL-groep heeft, hoofdzake lijk m hel laatste kwartaal van 1961 het netto-resultaat zien toenemen met ruim 90 miljoen gulden. Over de winste betaal- isrrt w°n' ,sheH-groep ruim 1 1/4 mil- jarct gulden belasting. rf!LALBANIE is ruim een maand gele- ™.J® Proefmobilisatie gehouden, haat,™ maar enigszins in n if, wape" vast te houden, waren betrokken. VIER CUBANEN, waaronder één vrouw, «2 "F ,Havanna vertrokken om met „i-i 10 onderhandelen over de relating van de 1179 gevangenen van loenrdeogllTr.' Se" betaIing van 62 mU' "l6* Nederlandse grensarbei- i KJfrkracle is gisterenmorgen bij Geilenkirchen over de kop geslagen. Ze en inzittenden werden zwaar gewond. Iets zachter Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: W issclend bewolkl met opklaringen, maar ook plaatselijk een bui. Over net algemeen iets hogere temperatu- da" B'steren. Zwakke tot matige winti uit westelijke richtingen. ,o^g: zon onder 19 29 uur Maan J PP 10.42 uur. rtl°rg,e?,: zon op 5-52 uur> Maan on- der 2.ol uur. waar ook boven of onder de grond geno- stemming bereikt over nieuwe voorstel- WAARSCHUWING AAN MOSKOU men, kunnen waarnemen De beweringen van Westelijke zijde, dat inspecteurs nodig zijn om toezicht op nakoming van het kernstopverbod uit te oefenen, noemde radio-Moskou „belache lijk". „....in liel oerwoud In dit verband vertelde de com mentator van radio-Moskou van een Russische observatiepost bestaande uit „enkele kleine hutten, omringd door mijlen dicht oerwoud waar niets de rust verstoort". En de com mentator vervolgde aldus: „Dit seis misch station luistert naar atoom explosies en hiervoor is stilte een es sentiële voorwaarde. Wanneer er ergens een aardbeving, een vulkanische uitbarsting of een ex plosie plaats grijpt, beginnen de seismi sche instrumenten te trillen en gaan elektrische impulsen van instrumenten onder in de grond per kabel naar het oppervlak. Op de een of andere manier zal niet één enkele nucleaire ontploffing in het buitenland, boven of onder de grond, een geheim blijven voor Sovjet seismologen". len, die ten doel hebben uit die impasse te geraken. De NAVO Bij dat al kan het nauwelijks verwon dering wekken dat de permanente NAVO-raad te Parijs onverdroten voort werkt. De leden van de NAVO zijn het nage noeg eens over een serie richtlijnen be treffende het in slagorde scharen en het gebruik van Amerikaanse kernwapens, die in Europa zijn ondergebracht. Die richtlijnen worden te Parijs ver der uitgewerkt en zijn o.m. bestemd om de Europese leden van de NAVO een ze kere mate van medezeggenschap te ge ven over Amerikaanse kernwapéns, die voor de NAVO zijn bestemd, en om waarborgen te hebben dat de V.S. die wapens niet naar willekeur in aantal ver minderen. 25-tal proeven In de gemeenschappelijke boodschap wordt er aan herinnerd, dat de Russi sche vertegenwoordigers op de ontwape ningsconferentie te Genève tot dusver in ternationale inspectie in de Sovjet-Unie van niet-geïdentificeerde seismische ver schijnselen hebben afgewezen. „Bij de huidige stand van de wetenschappelijke apparatuur zijn er te veel gevallen, waarin men niet kan constateren of seis mische verschijnselen van natuurlijke of kunstmatige aard zijn", aldus Kennedy en MacMillan. Dit laatste is gisteren voor radio-Mos kou aanleiding geweest om prompt te laten weten dat „de Russische geleerden kernproeven van welke omvang ook en Hoewel de taal van Kennedy krachtig was, werd er in Amerikaanse regerings kringen op gewezen dat het Kremlin geen laatste woord over de kernproeven zou ontvangen. Amerika en Engeland, aldus deze kringen, zullen blijven stre ven naar een voor alle partijen aan vaardbaar kernproefverbod, zelfs nadat de proeven hervat zijn. Het Amerikaanse tijdschrift „News week" meldt, dat het gaat om 25 tot 30 proeven tussen eind april en juni a.s., die genomen zullen worden op een hoogte van meer dan 160 km. De zeventien-landenconferentie te Ge nève is gisteren in een rustige en zake lijke sfeer bijeen geweest. Het is uiter aard nog steeds zeer twijfelachtig of men uit de daar heersende impasse zal gera ken. De vertegenwoordigers van de acht neutrale landen hebben intussen overeen- Mr. B. W. Biesheuvel, Tweede-Kamer lid van de A.R., heeft dinsdagavond tij dens een diner in Delft gepleit voor een gemeenschappelijk verkiezingsprogram ma van de drie Nederlandse christen-de mocratische partijen K.V.P., A.R., C.H.U. bij de Tweede-Kamerverkie zingen van volgend jaar. Voor de Europese politiek achtte hij het gemeenschappelijk optreden van de drie Nederlandse partijen in ieder geval reeds volledig uitvoerbaar. Hij toonde zich dan ook bijzonder verheugd over een ontwerpmanifest van de drie Nederland se partijen, ten aanzien van de kwestie der directe verkiezingen voor het Euro pese parlement. In België maakt men zich nogal boos over het optreden van enkele leden van de Kon. Marechaussee aan de grenspost te Ittervoort in Limburg. Het hele geval gaat om twee Duitse met schroot beladen vrachtauto's, die door hun chauffeurs in de steek werden gelaten, toen de Nederlandse douane had vastgesteld dat zij te zwaar geladen wa ren. De chauffeurs trokken de grens over er, gingen daar in een café er eentje pakken met de kennelijke bedoeling niet eerder op te staan voor de marechaus sees verdwenen waren. De wagens vormden echter een ernstige handicap voor het verkeer, waarom een der ma rechaussees zich naar het café begaf met het verzoek de wagens niet zo hin derlijk te parkeren. Een Belgische dou ane-beambte bemoeide er zich mee met op te merken dat de Nederlandse dou anebeambten hier niets te maken had den. De opperwachtmeester is daarop vertrokken. Moeilijker werd de situatie toen het duister viel, want beide auto's waren bovendien nog onverlicht. Opnieuw be gaven zich twee.marechaussees naar het café, waar zij de Duitsers wisten te over reden mee te gaan om het licht aan te steken. Onderweg is een kleine woorden wisseling ontstaan, waarbij een der Duitsers een marechaussee zou hebben getrapt. Er is toen een handgemeen ont staan, waarbij de Duitsers klappen op liepen alsmede een proces-verbaal. Dit is de Nederlandse lezing van het geval. Een Belgisch blad „Het belang van Limburg" heeft een andere kijk op de zaak. Dit schrijft, dat twee marechaus sees op Belgisch grondgebied een Duitse vrachtwagenchauffeur hebben vastgegre pen, ontvoerd naar Nederlands gebied en hem daar met gummiknuppels hebben bewerkt. De chauffeur, die moeilijkhe den aan de grens verwachtte in verband met de ladingsvoorschriften, bleef daar om op een afstand van 400 meter van de grens op Belgisch grondgebied. Vol gens het relaas van enkele Belgische kranten zouden de marechaussees hun geduld hebben verloren en de Duitse In de Californische plaats Santa Monica zijn gisteren de Oscars uit gereikt voor de beste films, regisseurs en acteurs van het jaar. Op de foto v.l.n.r. George Chakiris (beste plaats vervangend acteur in West side story"), Greer Garson, die de Oscar voor Sophia Loren in ontvangst nam, Rita Morena (beste plaatsvervangend actrice in „West side story") en Maxi- mïllian Schell, die onderscheiden werd voor zijn rol in „Oordeel te Neuren berg". (Van onze correspondent) Jonge nozems hebben zich de laatste dagen in Antwerpen aan ergerlijk van dalisme schuldig gemaakt. Vorige week werd een 17-jarig meisje, dat van school naar huis ging, in het stadscentrum las tig gevallen door een stelletje rekels. Een 15-jarige sloeg het meisje met een stalen voorwerp op haar hoofd en wel zodanig dat zij met een schedelbreuk in het hospitaal moest worden opgenomen. Gisteren werd een echtpaar onverhoeds overvallen op het ogenblik dat het een bioscoop wilde ingaan. Eén der nozems, die zich in een aangrenzende drankgele genheid „moed" had ingedronken, gaf de vrouw, die in blijde verwachting is, een krachtige trap in de buikstreek, zo dat zij. kreunend van pijn, door de echt genoot binnen de bioscoopzaal in veilig heid moest worden gebracht. Verontwaardigde getuigen alarmeer den de politie, die weldra de jongelui ont dekte in een café. Vier hunner werden door de echtgenoot en door getuigen for meel herkend. Onder veel herrie werden zij opgebracht. Proces-verbaal werd te gen hen opgemaakt. De hoofddader, een jongen uit Wijnegem bij Antwerpen, werd aangehouden cn in de Antwerpse gevan genis opgesloten. De vrouw werd ter observatie naar het ziekenhuis gebracht. (Van onze parlementaire redacteur) Morgenochtend zal de regering de commissies voor Defensie en Bui tenlandse Zaken uit de Tweede Ka mer vertrouwelijk inlichten dver de gang van zaken rond het zoge naamde „plan-Bunker". Dan zal ook de vraag onder ogen worden gezien of er over dit plan in he' openbaar, dan wel met gesloten deuren gediscussieerd zal worden. Morgenavond gaat de Kamer met reces. De socialisten hadden gisteren al een beslissing willen hebben over het al dan niet houden van het debat. Een voorstel terzake van oppositieleider mr. Burger werd echter met 77 tegen 43 stemmen verworpen. De CPN en de PSP stemden met de P.v.d.A. mee. De Kamer was ook niet bereid in te gaan op mr. Burgers verzoek de regering opheldering te vragen over berichten als zou zij de vorige week al van het plan- Bunker hebben geweten. „Het is mogelijk dat de regering goede redenen heeft gehad om over het plan Bunker te zwijgen", zei mr. Burger, „maar het kabinet had er dan beter aan gedaan het Nicuw-Guineadebat te schor sen". „Er is nu een schimmenspel opge voerd", riep mr. Burger. Dr. de Korten de fractieleiders van de CHU en de VVD waren het daarmee niet eens. Dr. Bruins Slot (AR) zei hun zijde te kiezen, maar in feite stond hij weer meer bij de oppo sitie, zoal^ bleek uit zijn beantwoording van prof. Oud (VVD), die de oppositie had verweten dat deze de Kamer ten aanzien van het buitenlands beleid op de stoel van de regering wil laten zitten. „Als ik dit Nieuw-Guineabeleid zie, dan heb ik," schamperde dr. Bruins Slot, „me. de indruk dat de Kamer op de stoel van de regering zit". De oppositie is er kennelijk op uit het rumoer rond de kwestie Nieuw-Guinea zo levendig mogelijk te houden. Prof. Oud (VVD) vindt daarentegen dat de Kamer de regering nu maar eens met rust moet laten, opdat het kabinet tot weloverwogen besluiten kan komen. „Wij zullen het wel nooit eens worden", ver zuchtte dr. de Kort. „Het kernprobleem is, dat wij vertrouwen in de regering stellen, en de oppositie niet". Op „Buitenlandse Zaken" in Den Haag is gisteren ontkend dat er een plan van Tanganjika voor regeling van het Nieuw - Guineageschil zou zijn ontvangen. Soekarno heeft gisteren op cynische manier laten weten wat voor hem het aanvaardbare element in. het plan-Bun ker is. Hij zei woordelijk: „Het voorstel biedt het middel tot overdracht van het bestuur en het kan ons niet schelen of dat gebeurt via de V.N. of via de duivel, als het maar dit jaar gebeurt! Wij zullen Nieuw-Guinea dit jaar krijgen. Ik hoop De politie te Lima, Peru, heeft gisteren drie Nederlandse soldaten ontdekt, die zich schuil hielden in de toiletten van het luchthaven gebouw te Lima. De soldaten deden volgens de politie een poging zich los te maken van een contingent van 90 soldaten die op transport waren naar Nieuw-Guinea. De soldaten werden aan boord van het vliegtuig teruggebracht nog voordat dit na de tussenlanding weer vertrok. dat de Nederlanders zich hiervan be wust zullen zijn!" De Indonesische minister voor de basis industrie, Saleh, heeft maatregelen ge nomen om buitenlandse oliemaatschap pijen die concessies in het verpauperde eilandenrijk hebben, te verplichten tot levering van stookolie en benzine voor schepen en vliegtuigen die Nieuw-Guinea moeten aanvallen. En dat allemaal, omdat men er in Djakarta zo op gebrand is, de Papoea's zelfbeschikking te verlenen Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bevestigd dat de V.S. pogen Nederland en Indonesië weer samen te brengen voor het hervatten van hun overleg. De officiële woordvoerder zei ook. dat het plan-Bunker vorige week gelijktijdig aan beide partijen was gezonden. chauffeur met geweld over de grens heb ben gebracht. „Dit stel geüniformeerden hoort thuis in een politiestaat achter het ijzeren gor dijn", schreef het Belang van Limburg, en de Gazet van Antwerpen meent, dat Nederland „een scherp protest" mag verwachten. Het wachten is nu op de uitslag van het officiële onderzoek, dat ongetwijfeld van weerskanten zal volgen. Naar aanleiding van de kritiek in Bel gische dagbladen op het optreden van de Nederlandse marechaussee heeft de brigadecommandant van de Koninklijke Marechaussee in Roermond verklaard, dat hij de uitlatingen van Belgische zijde beschouwd als „een storm in een glas water". De lezing is op verschillende punten onjuist, zo deelde hij verder mee. De Duitser is wel even kwaad geweest, maar later heeft hij excuses gemaakt en een sigaar aangeboden. De verhou ding met de Belgische douane laat wel eens te wensen over. Een beeld van het bezoek, dat H.M. de Koningin dinsdag aan de politie in Rotterdam heeft gebracht: Hier zien we de vorstin aan boord van het nieuwste patrouilleschip van de Rot terdamse rivierpolitie, de P-10, dat bestemd is voor de dienst in het Bot lek- en Europoortgebied. (Zie verder elders in dit blad.) Het Kongolese persbureau A.C.P. heeft gisteren uit Leopoldstad bericht, dat kor telings bij de stad Kikwit vijftig mensen door soldaten zijn doodgeschoten nadat ongeregeldheden waren uitgebroken die belastingbetaling ten grondslag hadden. De troepen waren te hulp geroepen om de orde te herstellen. Zestien personen werden gewond, van wie elf ernstig. On willige belastingbetalers hadden de man, die hun geld kwam innen, om het leven gebracht. (Van onze parlementaire redacteur) „Het gebouw van het onderwijs, waar in wij allen en in het bijzonder de Ne derlandse jeugd zich ook in de komende decennia thuis moeten kunnen voelen is meer dan een monument. Het is een le vend iets. Om werkelijk leefbaar te zijn moet dit gebouw aan de eisen van de tijd worden aangepast. Daarmee wordt het echter niet van zijn fundamenten verwij derd maar wordt het integendeel hech ter en steviger". Met deze exclamatie keerde minister Cals zich gisteren in de Tweede Kamer tegen beweringen hij noemde het een „mythe" als zou zijn mammoetwet de onderwijspacificatie schenden, de vrij heid van onderwijs in gevaar brengen en de grondwet niet respecteren. Mr. Cals adviseerde zijn critici „nog eens in alle ernst en rust te overwegen of toch niet de vele acties, onrust en achterdocht, die in verscheidene kringen in den lande nu gedurende enkele jaren tegenover de mammoetwet naar voren zijn gebracht geleid heeft tot een wantrouwen, dat in de concrete voorstellen zelf geen grond vindt". Arme minister Cals Zijn verdedi ging van de mammoet wordt geheel ver snipperd. Hij is nu reeds twee vergade ringen aan het woord geweest om de al gemene beschouwingen van de Kamer in eerste termijn te beantwoorden en hij is daar nog niet mee gereed. Vandaag spreekt hij verder. Donderdag kan aan de replieken begonnen worden. Voor het paasreces komt men er niet mee gereed. In mei gaan we dus weer verder met de mammoetwet. Tot overmaat van ramp viel gisteren ook nog enige tijd de geluidsinstallatie in de kamer uit. ,.ïk begin langzamerhand te geloven, dat dr. Tilanus gelijk had toen hij de mammoet een ongeluksdier noemde", zuchtte de bewindsman. Volgens dr. Tilanus (C.H.U.) zou de mammoetwet, zo niet met de letter dan toch met de geest in strijd zijn met de onderwijspacificatie van 1917. Mr. Cals bestreed dit. Hij verweet de fractieleider der Q U. dat hij grondwettelijke belemmel gen probeerde te ontdekken voor -1 goed en nuttig is. De onderwijspacifica tie van 1917 is, zei hij, geen eindpunt maar een fase in een onderwijsontwikke ling, waartoe de mammoetwet nieuwe mogelijkheden wil bieden. De voorgeschiedenis van de onderwijs pacificatie besprekende, wees de minis ter er op, dat in 1917 een gelijkstelling tot stand is gebracht voor wat betreft de gelijke onpartijdige behandeling van het openbaar en bijzonder onderwijs door de overheid en verder niets. Het open baar onderwijs werd niet primair gesteld maar evenmin werd gezegd, dat de over heid niets te maken zou hebben afge zien van de subsidiëring met het bij zonder onderwijs. Daarom is het ook on juist te stellen, aldus mr. Cals, dat de overheid geen regelen mag stellen voor het bijzonder onderwijs. De overheid, zei hij, heeft verantwoordelijkheid voor het gehele onderwijs. Zij mag en moet de grote lijnen trekken waar binnen het bij zonder en openbaar onderwijs ieder J volgens andere eigen wegen zich moe ten ontwikkelen. Van verscheidene kanten is mr. Cals verweten, dat hij te véél zaken buiten de wet zou willen houden om ze zelf te kunnen regelen. Het gaat hier om een vraag van beleid, oordeelde mr. Cals, niet om een vraag van constitutioneel recht. Dit probleem mag, zei hij. niet ont aarden in een stemming als zou al leen maar rechtszekerheid mogelijk zijn wanneer regelen bij de wet wor den gesteld. Ik vind dit van weinig vertrouwen in ons staatsbestel getui gen, zei mr. Cals. Hij verklaarde overigens open te staan voor wijzi gingsvoorstellen op dit punt. De A.R.-fi*actie heeft op dit moment reeds meer dan vijftig amendementen ingediend. Deze amendementenkanonna- de wordt door de anti's uitgelegd als een aanwijzing voor hun bereidheid construc tief aan de behandeling der mammoetwet mee te werken. Mr. Cals bleek bereid die verklaring te accepteren. Hij kon echter niet akkoord gaan met de stel ling van dr. Bruins Slot (A.R.) dat de mammoetwet geheel aan de A.R.-visie zou moeten voldoen. Aan iedere onder wijswet ligt een compromis ten grond slag, betoogde de bewindsman. Eén be paalde zienswijze kan hier niet prevale ren. Mr. Cals was overigens van oordeel, dat ook de anti's uiteindelijk akkoord moeten kunnen gaan met de mammoet wet. Deze wet heeft immers ruimere mogelijkheden om een ieder in staat te stellen het onderwijs vorm te geven vol gens zijn diepste beginselen. (Advertentie) ifiea-

de Stem | 1962 | | pagina 1