SLOE-HAVEN GROEIT Kalh. raadsleden spraken over bejaardenvraagstuk cotton-stretch Te gast in „Emmaus te IJzendijke DE NIEUWE SLOEHAVEN IN MATEN EM.-PASTOOR V. KUYPERS OVERLEDEN Zeeuwse r.-k. instuivers kwamen te Goes bijeen Eerste fase Schelde vergt 35 miljoen Nieuwe kleuren in afwasbaar polyester A Pensionprijs onderwerp van discussie Benoemingen polderbesturen i V Ipr PHILIPS voor goede huisverlichting Grootste haven zuid-Nederland Zeeuwse première van Delta fase I" Oestervei sending ui tgebreid Guido Metsers Hulst exposeert in Antwerpen Jongensmarkt Oosterscheldebrug in besloten kring behandeld De landbouw in Benelux en EEG Ongelukkige politiek Grote interesse voor dansavonden DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 10 APRIL 1962 (Advertentie) G. S. van Zeeland hebben de volgende benoemingen verricht: gezworene van de calamiteuze polder Hoofdplaat E. P. M. Thomaes te Hoofdplaat; dijkgraaf van de polder Ghellinck F. Ramondt Jzn. te Sas van Gent; plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Polder Ghellinck A. C. H. rCieboom te Sas van Gent; gezworene van de calamiteuze polder Eendragt F. de Putter te Zaamslag; gezworene van de polder Stoppeldijk A. V. A. Boeding te Vogelwaarde; dijkgraaf van de polder Varempé A. C. J. Apers te Overslag; ge zworene van de polder Varempé R. E. J. de Clerck te Overslag; gezworene van de polder Willem III J. Scheele Jzn. te Axel; gez.worene van het waterschap Koegors c.a. D. Haak Jzn. te Terneuzen; gezworene van het waterschap Loven en Willemskerke D. J. Tollenaar te Hoek; dijkgraaf van de polder Seijdlitz J. J. V. Govaert te Westdorpe: dijkgraaf van de polder Van Remoortere A. J. Goethals te Sas van Gent; dijkgraaf van de polder Eugenia F. Ramondt Jzn. te Sas van Gent; plaatsvervanger van de dijkgraaf van de polder Eugenia A. J. Goethals te Sas van Gent. PHILIPS Met trekpendel. Helder f.28.75 In kleur f. 29.75 zonder trekpendel f.25.75 resp. f.26.75 Vraag uw kan delaar naar de grote serie poly ester ornamenten De Sloe in wording. Weinig wordt men op deze luchtfoto nog gewaar van een vastomlijnd plan. Toch zullen bin nen weinig jaren hier schepen van velerlei nationaliteit worden binnenge sleept om herstellingen of onderhoud te ondergaan. \<ivertr»nrie (Van onze redacteur) Zeeland gaat veranderen. De schorren, die gedurende vele eeuwen I grote gedeelten van haar kust met een moerasachtige zoom omrand- den-worden bedijkt, of tot nieuwe industrieterreinen omgetoverd. Dit laatste is het geval met het Zuid-Sloe, een uitgestrekt gebied van schor ren, zandplaten, slijk en modderig water waar tot voor kort de wa tervogel heer en meester was. Stoomkranen op pontons in het water j en draglines in de vette klei zwaaien bedrijvig hun lange armen. Uit wat nu nog een onoverzichtelijk lijkende chaos van bouwputten, half gegraven afvoerkanalen, zandhopen en bouwketen is, zal binnen lut tele jaren de machtigste haven van Zuid-Nederland verrijzen. U proeft de moutwijn Havens aan diep vaarwater trekken industrieën aan. Over welke fabrieken aan het Sloeproject zijn bestaansrecht moeten geven, laten gemeente (het he le gebied komt in het Vlissingse terri toir te liggen) en overheid de belangstel lende nog grotendeels in het ongewisse. Zeker is echter dat Zeelands grootste industrie, de scheepswerf van de Ko ninklijke Maatschappij ..De Schelde", hier aan haar expansiedrift uiting zal geven. De toenemende concurrentie in de wereldscheepsbouw maakt steeds ver snelde bouwmethoden en capaciteit voor steeds grotere schepen noodzakelijk. Schepen van vijftigduizend tot honderd duizend ton zullen binnen weinig jaren tot een normaal verschijnsel gaan beho ren. De oude hellingen in de Vlissingse stad kunnen slechts de kielen van sche pen tot ruim dertigduizend ton dragen. Dit probleem van verstikking in de oude stad drukte al vele jaren de drin gende noodzaak tot uitbreiding. In de directe nabijheid werden geen geschikte terreinen aangetroffen. Het Sloe vormde de oplossing. Buitendijks kocht ,.De Schelde" daar een terrein* aan van 115 hectare waar voorlopig de reparatiedok- ken. wellicht acht. en insteekhavens worden aangelegd. Ir een onlangs gehouden inleiding In de statenzaal te Middelburg zijn maandagmiddag de leden van de Pro vinciale Staten van Zeeland voorge licht over de nieuwe Sloehaven. die ruim 600 ha groot wordt. De hoofd ingenieur-directeur van de rijkswa terstaat in Zeeland, ir. J. H. van den Burght, deelde mede, dat de haven een wateroppervlak krijgt van 115 ha Aan weerszijden komen terreinen resp. van 200 en 275 ha. De haven wordt gevormd door langs de oever van de Westerschelde de twee haven- dammen te bouwen en zal aan de noordzijde worden begrensd door een dijk waarop een weg wordt aange legd en waar ook ruimte is voor de aanleg van een spoorlijn. In 1963 kan een deel van de haven in gebruik worden genomen. De nieuwe haven is via een vaar weg van ongeveer 40 km vanuit zee bereikbaar, wegens de zich in deze vaarwegen bevindende ondergrondse drempels. Binnenvaartschépen kunnen vanuit de Sloehaven over de Westerschelde nun weg kiezen naar België en noord- *ranknjk via Antwerpen en het ka naal Gcnt-Terneuzen of naar Rotter- narn via de kanalen door Walcheren sri Zuid-Beveland. f J®yenmond (breedte 350 meter) -n net havenbekken zijn zodanig ont worpen dat zeeschepen zonder be swaar kunnen binnenkomen. De diep te van de haven is gesteld op 12 me- fi* mï.n NAP. Dit is voldoende voor ii-f, schePen welke de Westerschelde ™sen bevaren. Deze diepte kan orden vergroot wanneer hieraan in toek°mst behoefte zal ontstaan, loei aanle§ van de Sloehaven is dPim 1eeï1 begin gemaakt. Het zui- r\«J.j van de haven zal in de wnrH belft van 1963 voorlopig °Pengesteld voor de zee- 2u11p» VaJ*rt' °ngeveer gelijktijdig «ar, eerste bouwreparatiedok- sphaJ!?" e N.V. Koninklijke Maat- PPij De Schelde zijn voltooid, iilr ^tsluitingsweg zal vermoede- 1964 gereedkomen. over de technische en toekomstige as pecten voor de bazenvereniging van het bedrijf deed directielid, ir. J. H. Mulock Houwer,, een boekje open over de meer interne bijzonderheden van het project. Naast de bovenvermelde reparatieaf deling, waarop de -Schelde" zich gaan deweg meer wil gaan concentreren, is er een nieuwbouwafdeling geprojecteerd met een helling en twee bouwdokken. In het midden van de geplande ruim te wordt begonnen met dokken en ka den, om naar behoefte te kunnen uit breiden, zowel voor reparatie als voor nieuwbouw. Met de eerste fase worden ook direct een z.g. verzamelgebouw en kantoor met kantine gebouwd. De kos ten van deze eerste fase bedragen vijf endertig miljoen gulden. De bouwput, waaraan momenteel vol op wordt gewerkt, krijgt een afmeting van 350 bij 200 meter en een diepte van 22 meter. Het grootste van de eer ste twee dokken heeft een lengte van 215 meter en het kleinste wordt 175 me ter lang. In deze dokken zullen schepen van het momenteel gangbare grootste type, rond de 40.000 ton, kunnen wor den opgenomen. Bij elkaar een gigantisch project, dat in de nabije toekomst Zeeland zal hel pen zijn achterstand op nijverheidsge- bied in een sneller tempo in te halen dan in het verleden het geval was. Op de plaats waar Bert Haanstra in opdracht van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat zijn bewogen reportage van een historische waterstaatkundige ope ratie, die haar climax vond in de plaat sing van de laatste sluit-caisson in het Veerse Gat op 27 april, filmde, zal ook de Zeeuwse première plaatsvinden. Zaterdag 14 april vintd deze plaats in het Verenigingsgebouw en zullen de ge nodigden en bewoners van Veere aan schouwen de kleurendocumentaire waarin de afsluiting van het Veerse Gat aan gegrepen is om een beeld te geven van de omvang, nut en gevolgen van deze machtige Deltawerken. (Advertentie) De oesterverzending over maart was als volgt (resp. dit en vorig jaar): Ne derland 110.714. 115.589 stuks; België 1.416.325, 1.229.470; Frankrijk 838.600, 801.000; Engeland 188.350, 277.200; Duits land 179.806. 148.036; Zwitserland 76.050. 36.000; Denemarken 53.700, Diverse landen 36.829, 32.904; Totaal 2.900.374, 2.640.199 stuks. (Van onze verslaggever) In de zaal „Het Pagadderke" te Ant werpen is een expositie geopend van de jeugdige Hulsterse kunstschilder Guido Metsers, waarbij talrijke personen uit het Zeeuwse en Antwerpse kunstleven acte de presence hebben gegeven. Het officiële openingswoord werd ge sproken door de kunstschilder-dichter Jos Meuris, mede-student van de expo sant, die diens artistieke ontwikkeling en werkwijze schetste. Daarbij kwam met name nog eens naar voren, dat Guido Metsers bij voorkeur 's nachts schildert, veelal bij luidruchtige muziek van zowel het populaire als semi-klassie- ke genre. Gemeroreerd werden verder zijn studies aan de „St.-Lucas" te Gent, de academie te Antwerpen en het Hoger Instituut. „Het bloed van slagvelden, het dreigende staal van kanonnen en de somberheid van betonnen bunkers heb ben hem gefascineerd", aldus de inleider, die er nog op zinspeelde, dat vroeger in het werk van Guido Metsers teveel ac cent viel op de anekdote, doch dat dit werk momenteel ingetogener, méér be zonnen en zelfs monumentaal geworden is. Waaraan hij de overtuiging vastkop pelde, dat Guido niet enkel een belang rijke Belgische schilder zal worden. De expositie blijft geopend tot 20 april. IN WENEN is zondag op 69-jarige leef tijd overleden de Oostenrijkse groot meester Ernest-Franz Gruenfeld. Hij was een van de grootste theoretici van het schaakspel en werd reeds in 1918 naar aanleiding van zijn resultaten in het toernooi van Kaschau tofc groot meester benoemd. elke woensdag 2 paren-verkoop De voorzitter der vereniging (die de eerste in den lande was, de heer E. Lansu uit Aardenburg, richtte zich in zijn begroetingswoord speciaal tot de directrice van het huis zr. Jacqueline, burgemeester J. M. Ficq, de voorzitter en secretaris der stichting, de beide maat schappelijk werksters en last not least, tot de dames der leden, die door hun aanwezighei ddeze vergadering een on gebruikelijk doch plezierig cachet ver leenden. Notaris Kok, de stichtingsvoorzitter, schetste als tweede woordvoerder sum mier nog eens de nogal gestagneerde gang van zaken m.b.t. de realisatie van dit moderne bejaardencentrum, waarvoor de stichtingsakte reeds in november 1958 (Van onze redacteur) Hoewel nog lang niet voltooid en nog slechts ten dele bewoond, heeft het prachtige nieuwe r.-k. bejaardentehuis „Emmaus" te IJzendijke zaterdag reeds gediend als plaats van samenkomst der katholieke gemeenteraadsleden in west- Zeeuwsch-Vlaanderen, die er zich urenlang beraden hebben over een aantal actuele aangelegenheden waarmee zij in hun gemeentebestuurlijke functie regel matig geconfronteerd worden. Hoofdschotel van het gespreksmenu vormde het bejaardenvraagstuk, waaraan o.m. een lezing werd gewijd door drs. W. Dusarduyn uit Goes, directeur van de katholieke raad voor maatschappelijk v\erk in Zeeland. gereedkwam. Zes maanden later lagen de definitieve bouwplannen besteksklaar en schonk de overheid een premie van tachtigduizend gulden, hetgeen uiter- tijd slechts de spreekwoordelijke drupel aard een welkom bedrag, doch tezelfder- op de gloeiende plaat was. Was de oor spronkelijke opzet berekend op algehele voltooiing rond Kerstmis 1961: reeds bij de aanvang der werkzaamheden' stuitte men op een abominabele weersgesteld heid, die de bouw enorm traineerde. Al dus notaris Kok, die zich hoogst erkente lijk toonde jegens het gemeentebestuur, dat garant bleef voor de rente en af lossing ener lening ad 850.000. „Emmaus" omvat veertig éénper soons- en tien tweepersoonskamers, waarvan nog slechts 17 eenpersoons momenteel niet bezet zijn. Het tehuis staat open voor bejaarden van alle gezindten. De prijs der 1-persoonska- mers bedraagt 2400,per jaar, welk bedrag als minimum werd geëist door de provinciale griffie i.v.m. de ge meentebestuurlijke garantie. Waar zulks in individuele gevallen noodza kelijk is, zal bij opname in het tehuis het gemeentebestuur financieel moeten bijspringen, meende notaris Kok, doch hieromtrent ontspon zich nog een veel zijdige discussie, waarbij met name ook het pro en contra van eventuele subsidieyerlening door verschillende gemeentebesturen interessante ge spreksstof bleek te vormen. Burgemeester Ficq, die door voorzitter Lansu verwelkomd was als „hoofd van de gemeente" wenste hierop als volgende spreker een kleine correctie aan te bren gen, die speciaal dit auditorium welge vallig moet zijn geweest: „hoofd" van van de gemeente is de gemeenteraad en de burgemeester is slechts zijn dienaar! Deze Brabants-gemoedelijke rectificatie bleek overigens de inleiding tot een se rieuze schildering van de importantie en veelomvattendheid der taken van ge meenteraadsleden, die weliswaar geen 365 keer per jaar behoeven te vergaderen, doch wél dagelijks „raadslid" dienen te wezen. Hetgeen volledige inzet vereist naast veelzijdige aktiviteiten, zowel indi vidueel als collectief. Terwijl het gezelschap vervolgens een rondgang maakte door het tehuis, daarbij deskundig voorgelicht door de stichtings bestuurders. moboliseerde zr. Jacqueline haar vrouwschappen rond de koffie ketels Drs. Dusarduyn sprak nadien over „be jaardenzorg in de wijk", die de tehuizen bepaald geen concurrentie wil aandoen: zij blijven ten enenmale onontbeerlijk voor bepaalde categorieën bejaarden! Doch aangezien 75% niet is aangewezen op algehele verzorging, blijft daarnaast ook het wijkwerk bijzonder belangrijk! Aiiflere plaats De hedendaagse problematiek zit 'm niet zo zeer in het toenemend aantal der bejaarden als wel in hun gewijzigde plaats in de samenleving, die in tegenstelling tot enkele decennia geleden de jeugd aan de spits stelt. Dit vereist speciale hulp mogelijkheden. aldus spreker, die in dit flrrband gedetailleerd enkele facetten hier van belichtte. Niettegenstaande alle reeds genomen maatregelen dreigen verschil- hetgeen een taak impliceert voor „Maat- lende beiaarden nog „geïsoleerd" te raken schappelijk Werk" (gezinsbezoek, ver trouwenspersonen, huishoudelijke hulp) Bouwer van vier herken te ISieuw-Borgvliet (Van onze verslaggever) In het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom is na een langdurig ziekbed overleden emeritus pastoor V. A. M. Kuypers. Pastoor Kuypers, die op 4 april 1881 in Wouw werd geboren, is bij na veertig jaar pastoor van de parochie van Antonius Abt in Nieuw Borgvliet geweest. In 1959 ging hij op eigen ver zoek met emeritaat. Hij wilde Nieuw Borgvliet echter niet verlaten en ging in een huis tegenover de kerk wonen. Het pastoraat van pastoor Kuypers wordt gekenmerkt door kerkenbouw. Of schoon hij slechts één parochie heeft ge had (na als kapelaan in de St.-Antonius- parochie te Roosendaal te hebben ge werkt werd hij in 1920 in Nieuw Borg vliet benoemd) heeft hij vier kerken ge bouwd. In de dertiger jaren was de oude An tonius Abt te klein geworden. Pastoor Kuypers bouwde daarom eerst een nood kerk, liet vervolgens de oude kerk af breken en bouwde op deze plaats een nieuwe. De Duitsers echter bliezen de kerk op en in Nieuw Borgvliet had men minder dan ooit. Pastoor Kuypers kende inmiddels het kunstje van kerkenbouwen en zette an dermaal eerst een noodkerk op (thans is dit het jeugdhuis) om daarna opnieuw een kerk te bouwen. Deze werd in 1950 geconsacreerd. Tussen de bedrijven door bouwde pastoor Kuypers - uiteraaard is alles steeds met medewerking en hulp van kerkbestuur en parochianen gegaan - de Sint-Vincentiusschool. Toen pastoor Kuypers afscheid van zijn parochie nam kon hij deze toever trouwen aan de huidige herder pastoor Chr. de Graauw. Woensdagmorgen zal een plechtige uit vaartdienst worden gehouden. Dinsdag avond wordt in de parochiekerk een H. Mis van Requiem opgedragen. Dit heeft men gedaan om iedere parochiaan in de gelegenheid te stellen pastoor Kuypers de laatste eer te bewijzen. Statenzitting (Van onze verslaggever) Provinciale Staten van Zeeland heb ben gisteren in besloten kring ver gaderd over het bouwen van een pro vinciale Zeeuwse brug over de Ooster- schelde van Noord-Beveland tot Zie- rikzee op Schouwen-Duiveland. De stukken werden behandeld en toegelicht in de centrale afdeling van de Staten. De bijeenkomst werd geleid door de heer C. Philipse. Jhr. mr. A. de Casem- broot was in verband met ziekte ver hinderd de voorzitterszetel in te ne men. De Staten zonden een telegram naar de commissaris van de koningin, waarin hem een spoedig herstel werd toegewenst. De heer C. Philipse schorste de openbare vergadering tot donderdag morgen a.s. Gistermiddag hebben de Gedepu teerden en de Statenleden een bezoek gebracht aan het Sloe. Hier hebben zij zich op de hoogte gesteld van de werkzaamheden, die gaande zijn ter realisering van het Sloehavenplan. zowel als voor gemeenteraadsleden (fi nanciële hulp waar nodig, bejaardenwo ningen etc.). Nadrukkelijk stelde drs. Dusarduyn, dat hier een moreel recht der bejaarden ligt. Trouwens: wanneer zij de pensionprijs van een tehuis niet kunen opbrengen, kost hun verzorging (gezinshulp e.d.) de gemeenschap eveneens geld! Intussen, al- lus de inleider, dient een gemeentebe stuurlijke subsidie aan tehuizen per se geen recht te geven op medezeggenschap in de intern-organisatorische gang van zaken! Liever zou men een subsidiever lening moeten zien als een stimulans ter perfectionering van de bejaardenzorg! Chronische zieken Tenslotte beklemtoonde spreker nog eens de dringende behoefte aan katholieke verpleeghuizen voor chronische zieken, die ondanks allerlei pogingen in het ka tholieke Zeeuwsch-Vlaanderen helaas nog maar steeds niet van de grond blijken te komen Drs. Dusarduyn besloot zijn interessante causerie met een klem mend beroep op z'n raadsleden-auditorium om alle denkbare - medewerking te ver lenen aan een zinvolle levensavond voor hen, die Zeeuwsch-Vlaanderen tot zo'n aantrekkelijk oord maakten! Voorzitter Lansu leidde vervolgens an dermaal een veelhoofdige gedachtenwis- seling in met een aantal concrete vragen: dient gemeente-subsidie verstrekt te wor den aan tehuizen of aan de betrokken in- dividuelen: mag deze subsidie enige ge meentebestuurlijke medezeggenschap im pliceren; moeten bejaardenwoningen in een bepaalde parochie bijeen of verspreid liggen etc. Vanzelfsprekend waren niet alle antwoorden eensluidend, wat trou wens de instructieve attractiviteit van iedere discussie is. Uitstekend figuur Ter afronding van deze leerzame bij eenkomst, die een studievergadering zou mogen heten, gaf tenslotte de heer Lansu nog enig commentaar op de jongste Statenverkiezingen, waarbij katholiek Zeeland een uitstekend fi guur sloeg, zoals spreker aan de hand van diverse vergelijkingscijfers nog eens duidelijk aantoonde. Met name west-Zeeuwsch-Vlaanderen kwam ondanks een kleiner aantal kiezers versterkt „uit de bus", alhoewel de winst nog niet evenredig was aan de groei der katholieke bevolking. Bij wijze van analyse gaf ook drs. Dusarduyn nog een samenvattend oor deel, waarbij hij de eventuele tweede GS-zetel héél wat belangrijker noemde dan de inmiddels gewonnen tiende PS-zetel, die een restzetel was, doch die beslist niet had behoeven te zijn Namens geheel katholiek Zeeland dankte hij de heer Lansu voor diens enorme inspanningen als algemeen sti mulator der verkiezingspropaganda. De volgende bijeenkomst der ver eniging wordt gehouden op 16 juni te Sluis met als voornaamste gespreks onderwerp: het gemeentelijk subsidie beleid in zijn algemeenheid. Belgische minister van landbouw, de heer Ch. Héger, heeft in Den Haag het landbouwbeleid in Benelux en dat in de EEG vergeleken, zoals dit laatste bij het akkoord van Brussel 14 januari jl. uit de bus is gekomen. De laatste jaren is er nog al eens geklaagd over het Benelux-landbouw- beleid, dat nauwelijks verder perspec tief op een vrijere landbouwmarkt van de drie landen samen wilde binden. Wij behoeven slechts te herinneren aan de jongste klachten over de boter smokkel tot in de Europese regionen toe om te laten uitschijnen, hoe het vrije handelsverkeer in landbouwpro- dukten bij dat van de industriepro- dukten aldoor achterbleef. Nu stelde minister Héger vast, dat het landbouwsysteem van de EEG dan toch maar als twee druppels water ge lijkenis vertoont met dat van Benelux, hoezeer dit ook als onvoldoende en mislukt is beschouwd. De EEG gaat ook met heffingen en minimumprijzen werken en heeft met de ontsnappings clausule de mogelijkheid van grens- sluitingen opengelaten. In feite wordt de toestand in Benelux thans door de jongste EEG-beslissingen bekrachtigd. Wanneer dit in hoofdzaak zo is, geeft het nochtans geen reden tot bijzondere voldoening. Het bewijst immers, dat het niet gelukt is het Benelux-land- bouwbeleid in betekenende mate op dat van de EEG te laten vooruitlopen en dat wij nu met de EEG de pas mar keren, Er mag misschien wat meer vol doening zijn in België, waar men toch feitelijk de oplossingen in Benelux- verband rekte om deze aan de EEG te endosseren, wat een langere over gangsperiode beloofde dan in Benelux was voorgenomen. Er kan nog altijd een snellere land- bouw-liberalisatie in Benelux worden overeengekomen dan in de EEG, maar wij geloven, dat dit nu wel theorie zal blijven. Wat wij echter mogen verho pen is. dat de landbouwministers van Brussel en Den Haag binnen de EEG één lijn zullen trekken om de Europese landbouwintegratie binnen de gestelde termijn in alle sectoren te doen ver wezenlijken. Dat België op landbouw gebied niet louter importland meer is, zal dit overigens vergemakkelijken. £)e Partij van de Arbeid wil gaan pe titioneren en demonstreren vóór onmiddellijke bestuursoverdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië. En dit notabene, terwijl Djakarta in beginsel „al instemming betuigde met het plan- Bunker", om het beheer eerst gedu rende een paar jaren aan de VN op te dragen, waarna er een volksstem ming zou kunnen worden gehouden. Nu weten we wel, dat er nog haken en ogen aan het voorstel zitten, vooral wat betreft de volksstemming en de voorwaarden, waaronder die zou ge schieden. een feit is in ieder geval, dat de PvdA wil petitioneren en de monstreren voor een politiek, die ver der gaat dan de onder Amerikaanse druk bereikte Indonesische bereidheid. Gesteld, dat petitionnement en demon stratie een succes werden, dan zou die bereidheid wel weer eens kunnen ver dwijnen en de kansen op een gewapend conflict zouden groeien. De PvdA is dan ook op een zeer ongelukkig ogen blik „flink" geworden. Ze kan daar mee dan wel tijdelijk weer wat wind nemen uit de bol staande zeilen van de PSP, bij serieuze aanhangers met zin voor het landsbelang moet dat een teleurstellende indruk wekken. Een symptoom van die teleurstellingen vin den we al in opmerkingen van de „on parlementaire medewerker" van het socialistische weekblad Vrij Nederland, die zich hoogst ongelukkig toont over het door de PvdA gevoerde Nieuw- Guinea-beleid. Tydens een leerzame contactbijeen komst van alle r.-k. Instuifbesturen te Goes werden door de verschillende be sturen ervaringen uitgewisseld, welke voor de naaste toekomst wellicht enige perspectieven bieden t.o.v. de samenstel ling der programma's. De bijeenkomst in café-restaurant „De Landbouw" te Goes stond onder leiding van de voor zitter van de organiserende Instuif „Jong Goes", drs. W. Dusarduyn, en aanwezig waren naast kapelaan Kempers uit Goes de afvaardigingen van de Instuif-bestu- ren uit Hansweert, Rilland-Bath, Zierik- zee, de Kanaalzone, Hulst en St.-Jan- steen De bedoeling van deze bijeenkomst was in grote trekken, door onderling con tact, een basis te vinden, waarop in de toekomst de programma's van de onder scheiden Instuif-verenigingen kunnen worden gegrondvest. Uit de uiteenzet tingen van de verschillende afvaardigin gen kwam duidelijk tot uiting, dat men op het vlak van de culturele program ma's moeilijk tot een formule kan gera ken, welke voor de generatie, waarop ze is afgestemd, attractief is. Zonder uitzondering waren alle spre kers uitermate tevreden over de belang stelling voor de dansavonden, welke ie dere Instuif van tijd tot tijd pleegt te organiseren. Wat „Jong Goes" betreft, kan geconstateerd worden, dat deze In stuif zich in een zeer bevredigende toe loop mag verheugen, ook en vooral van uit de omliggende dorpen, en dan in de leeftijdsgrens van 17 tot 30 jaar. Ook alle andere Instuifverenigingen verheugden zich over de grote interesse voor de dansavonden. Op het stuk van de culturele avonden klonken de meeste betogen echter nogal in een mineurstemming. Overigens moet men in dit verband, naar het oordeel van de voorzitter, het woord cultuur ge ïnterpreteerd zien in een uiterst breed verband. Uit de gedachtenwisseling bleek wel, dat de programma's in vele opzich ten identiek aan elkaar zijn en daarbij is de belangstelling voor o.a. filmavon den, muzikale en godsdienstige inleidin gen van vermaarde sprekers als pater Piet Wesseling, kerst- en passiethema's in de meeste gevallen niet erg hoop gevend. Zich gesteund wetend door een groot aantal Instuif-jongeren, pleitte de voor zitter van „Jong Goes" tijdens de bij eenkomst voor een Zeeuws contactorgaan van r.-k. Instuifverenigingen. Dit orgaan zou de uitwisseling van programma's moeten bevorderen en verder een mid del moeten zijn om deze programma's, waar nodig, op elkaar af te stemmen. Bovenal ligt aan dit voorstel de samen- werkingsgedachte ten grondslag; een sa menwerking, waardoor het Instuif werk zich naar buiten als een eensgezind en gesloten front zou kunnen manifesteren, waar het hier toch gaat om een vorm van jeugdwerk, welke een grote groep jongeren bereikt. In een dusdanige samenwerkende con stellatie op provinciaal niveau acht men de mogelijkheden tot uitbreiding en in tensivering van het Instuifwerk veel gro ter dan thans het geval is, nu iedere ver eniging geheel onafhankelijk van de rest te werk gaat, hetgeen een versnippering van mogelijkheden en krachten zeer in de hand werkt. Het is de grote verdienste van „Jong Goes", dat thans dit vooruitstrevende plan voor een Zeeuws Instuif-contact werd gelanceerd en het werd aldus door de grote meerderheid van Instuivers ge steund. Aangezien echter de Kanaalzone en St-Jansteen het belang van eensge zinde samenwerking niet konden inzien, werd het plan voorlopig in de ijskast gestopt. Men oordeelde in de andere af vaardigingen doorgaan zonder honderd procent medewerking weinig zinvol. Het Goese initiatief tot deze eerste con tactbijeenkomst werd van alle kanten overigens toegejuicht. Als eerste stap naar een beter gecoördineerde Instuif- beweging heeft een en ander zeker zijn nut gehad, waarbij tussen de regels door lof werd toegezwaaid aan de kleine kern uit Zierikzee, die zich ondanks vele moeilijkheden, prachtig weet te presente ren. Het brengen van culturele ontspan ning naast de gewone danspartijen blijft een voornaam thema en provinciale sa menwerking acht men in dit verband van eminent belang.

de Stem | 1962 | | pagina 5