Wenk. voor de bijgelovigen. rijdag de dertiende zal ag der beslissingen zijn 1 M. Broos Jehova s weigert BB-dienst Zware explosie in Franse munitiefabriek Kamerlid Al in ruim veertig doden dysenterie-epidemie Westelijk beroep op Moskou Voltallig kabinetsberaad over het plan-Bunker En toch wordt het lente... O.A.S. miMïilr Voor Bredase rechtbank: Veertigtal doden; 13 gewonden Dertig van de leden gearresteerd DAGBLAD VOOR ZEELAND f? ma.m f f WBergen op Zoom) V Lotto-directeur blijft in arrest KOE? WAKKEER? VRAAG HET UW FIETSENHANDELAAR Drogredenen van pres. Soekarno Maas blijft hoog BOUW-C.A.O. 9 MAANDEN 5-DAAGSE WERKWEEK Maatregelen in West-Berlijn Massale uitbraak V-raad berispt Israël 102e JAARGANG No. 23950 Voor God, Koningin en Vaderlana ■Uitgave: N. V. üitg Mi). Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. ^Hoofdredacteur: J J- A' Bruna' Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter. P V. M. Vercauteren. L. J. v t Westende. Bureaus: Breda Reigerstraal lS - Tel 22341 (4 lijnen) Postgiro 278841. DIN3DAG 10 APRIL19C Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) (J És fff JK-iiln.. 'ij 3$ܧ ffi' JW A mi Ivs» - \i. De Brusselse raadkamer bij de recht-1 bank heeft het aanhoudingsmandaat te-1 gen de uit Wolfaartsdijk afkomstige Ne-| derlander Jacobus van Strien met eenj maand verlengd. Van Strien werd vorige V maand gearresteerd, nadat de rechtbank! het faillissement had uitgesproken overfj de prognostiekfirma Lotto. De man f wordt beschuldigd van bedrieglijke bank breuk en verduisteringen. Het onderzoek wordt inmiddels voortge zet. Dagelijks komen nog klachten bin- I nen van personen dit in 't bezit zijn van Lottokaarten. Op het ogenblik van de! fai]lietve2'kiaring werd een voorlopig te-f kort van 100 miljoen franks vastge-f steld. Deskundigen van de rechtbank hebben! zich naar Nederland en naar FrankrijkV begeven om er het onderzoek voort tel zetten en o.m. na te gaan of de firma Lotto er onroerende goederen bezit (Advertentie) Tot lid van de Tweede Kamer in de [vacature-F. van Vliet is benoemd ver- I klaard de heer M. F. Broos te Bergen [op Zoom voor de Katholieke Volkspartij De heer Broos is thans o.m. wethou- [der van Bergen op Zoom en lid van de [provinciale staten van Noordbrabant. Het nieuwe kamerlid is geboren en getogen Bergenaar en heeft zijn sporen [verdiend in de katholieke arbeidersbe weging via de Metaalarbeidersbond, f waarvan hij in 1929 afdelingssecretaris [werd. Na de oorlog werd hij benoemd tot voorzitter van de plaatselijke K.A.B. Iln 1949 werd hij in de gemeenteraad ge- [kozen, die hem tot wethouder benoemde. In 1958 werd hij door de gehele raad [(221 stem) opnieuw tot wethouder ge kozen. Het was vooral de woningnood die zijn aandacht had en die hem zó zeer spande, dat hij in 1957 op dokters advies het beheer der woningen over droeg aan de wethouder van gemeente bedrijven. De heer Broos is bestuurslid van de [andelijke partijraad, de statenkring Ber gen op Zoom en de plaatselijke afdeling wan de K.V.P. Hij is tweede voorzitter wan de diocesane K.A.B. en voorzitter wan de plaatselijke K.A.B. Voorts is hij lid van de Kamer van Koophandel voor Westelijk Noordbrabant en lid van het porgstellingsfonds voor de middenstand fin West-Brabant. Dit zijn overigens niet alle functies jan het nieuwe kamerlid, dat op maat schappelijk terrein in tal van verenigin gen royaal initiatief ontplooit. Doorzettingsvermogen en licliaamsbe- heersing vormen de hoofdschotel van het „Outward Bound"-lesprogramma. D® hindernisbaan is hiervoor een onmisbaar instrument. I DL ZUIDAFRIKAANSE regering heeft het verbod voor het bestaan van het «Afrikaanse Nationale Congres en het BPanafrikaanse Congres met nog een jaar verlengd. Beide organisaties zijn kort na de schietpartijen in 1960 te Sharpeville |Verboden. E NIEUWE c.a.o. voor de confectie- idustrie is goedgekeurd door het Colle ge van Rijksbemiddelaars. Wel heeft dit College in de door partijen ingediende horstellen enkele geringe wijzigingen langebracht, o.m. met betrekking tot de ;vakanties. IN HET nieuwe kabinet van India, dat gisteren is bekendgemaakt, is Nehroe premier gebleven. Krisjna Menon be- ïoudt zijn portefeuille van defensie. DE V.S. hebben in 1961 op de toeristen balans een tekort geboekt van 1,1 mil liard dollar. 1,6 miljoen Amerikanen maakten een reis overzee. Samen met de Brnüjoenen, die zich tot Canada en Mexico beperkten, gaven ze in het bui tenland 2,2 miljard dollar uit. In het zelfde tijdvak ontving Amerika van bui tenlandse bezoekers 1,1 miljard dollar, Waardoor het nadelig saldo ontstond. SOPHIA LOREN en Natalie Wood zijn de grootste favorieten voor het ontvan- r gen van de Oscar voor de beste actrice I Van het jaar 1961. Wisselend bewolkt Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: Wisselende bewolking met tijdelijk enkele buien. Matige tot vrij krach- tige westelijke wind. Ongeveer de zelfde middagtemperaturen als giste- ren. .Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: Over het algemeen bewolkt met en- kele opklaringen. Later toenemende kans op regen of motregen. Overdag [iets zachter. Temperaturen tussen 6 en 11 graden. «Vandaag: zon onder 19.38 uur .Morgen; zon op 5.54 uur. Maan on- der 2.05 uur. In Djakarta doen op het ogenblik hardnekkige geruchten de ronde, dat het geheime vooroverleg inzake Nieuw-Guinea op vrijdag de der tiende^..-.) zal worden hervat. Minister Soebandrio heeft echter ge weigerd dit te bevestigen. Wel herhaalde hij, dat Indonesië het voor stel van de Amerikaanse bemiddelaar, Elsworth Bunker, voor een inte- rimbestuur over Nieuw-Guinea voor een periode van twee jaar, met toezicht van de VN, aanvaardbaar acht. In Washington, waar het ge heime vooroverleg moet plaatsvinden, werd gezegd dat Adam Malik, de Indonesische onderhandelaar, klaar staat om naar Amerika te ver trekken. Alles hangt nu echter af van wat Nederland gaat doen. Pas op vrijdag de dertiende zal het kabinet in voltallige zitting bijeenkomen om inzake Bunkers formule een besluit te nemen. Indonesië hoopt dat Amerika al zijn invloed zal gebruiken om Nederland deze keer de smalle brug op te drijven. Allerlei speculaties doen momenteel rond Bunkers voorstellen opgeld. De naam van deze Amerikaanse diplomaat is zelfs al genoemd in verband met de functie van hoge commissaris der V.N. in Nieuw-Guinea. Over de ..Bunkerfor mule" heeft men in Djakarta zo zijn eigen gedachten. Regeringskringen gelo ven, dat de Nederlanders in het eerste jaar van het akkoord hun bestuur gelei delijk zullen opheffen, waarna Indone siërs het zullen overnemen een proces dat ook een jaar duurt. Indonesië hoopt de V.N.-commissaris bij de wisseling van de wacht (na één jaar dus) naar huis te kunnen sturen, waarna een neutrale commissie toezicht moet uitoefenen op een Papoea-referendum over de vraag of het volk onafhankelijk wenst te worden, dan wel bij Indonesië wil behoren. Soekarno koketteert bij de V.S. met zijn militaire inspanningen, die de eco nomie van het land teisteren. Hij zegt: ..Als Nederland nu met Bunkers voor stellen akkoord gaat, kunnen wij onze oorlogsvoorbereidingen, die miljoenen kosten, staken en gaan beginnen met de economische opbouw van ons land. Dat zal de stabiliteit in Zuidoost-Azie ten goede komen. Benadering Of deze walgelijke argumentatie het in Washington zal ..doen" staat te bezien. Wellicht vrezend dat hij voor vredelie vend zou worden aangezien, voegde Soe karno eraan toe, dat Nieuw-Guinea met of zonder overleg nog dit jaar bij Indonesië zal worden gevoegd. Hij sprak ter gelegenheid van een luchtvaartde monstratie waarbij Russische vliegtuigen werden getoond. Over wat er thans in Den Haag gaan de is meldt onze parlementaire redac teur: Er wordt op het ogenblik binnen het kabinet gewerkt aan een memorandum waarin het plan-Bunker van verscheide ne kanten wordt benaderd. Dit memo randum zal het uitgangspunt worden voor het wellicht beslissende kabi netsberaad van a.s. vrijdag. Intussen vinden in een sfeer van geheimzinnig heid nog allerlei oriënterende besprekin gen plaats, met en zonder dr. Van Roijen. onze ambassadeur in Washing ton. die als leider van de Nederlandse delegatie bij het Nederlands-Indonesisch vooroverleg voor consultatie naar Den Haag is teruggeroepen. In politieke kringen verwacht men, dat als het kabinet erin slaagt een eensge zind standpunt te bepalen, dr. Van Roijen gemachtigd zal worden van het geschorste vooroverleg over te stappen op directe onderhandelingen met Indonesië. Ver deel tlheitl? Bij het intern kabinetsberaad dat thans gaande is, vervult prof. De Quay de moeilijke rol van bemiddelaar tussen de nog niet parallel lopende meningen binnen het kabinet. Het is niet uitgeslo ten dat de regering voor vrijdag de Tweede Kamer vertrouwelijk zal inlich ten. In ieder geval kan worden aange nomen, dat met de fractieleiders van be vriende fracties ruggespraak wordt ge houden. Terzijde zij aangetekend, dat van Nederlandse kant nog steeds niet of ficieel is erkend, dat de Amerikaan Bun ker een voorstel heeft ingediend. De socialisten zullen waarschijnlijk vanmiddag bij de aanvang van de vergadering van de Tweede Kamer nadere opheldering over het plan- Bunker vragen. Zij zouden met na me willen weten of het gerucht waar is dat de regering reeds ten tijde van het Nieuw-Guineadebat in de Tweede Kamer, dat vorige week is gehouden, op de hoogte is geweest van Bunkers voorstellen. Van die gelegenheid zullen zo gaat het verhaal de socialisten tevens ge bruik willen maken om wat naders te De hoge waterstand op de rivier de Maas heeft ook gisteren nog aangehou den. Te Roermond kon t.o.v. de uiter mate hoge stand van zondag slechts een val van 14 cm geconstateerd worden. Ook België meldt nog weinig val. Alle stuwen op de rivier zijn nog gestreken en een aantal veren is nog buiten dienst. Ook de Roer is buiten haar oevers ge treden. weten te komen over beweringen als zou er in het kabinet grote verdeeldheid be staan over het standpunt dat ten aan zien van het plan-Bunker moet worden ingenomen. Bij het intern kabinetsberaad gaat het, zoals reeds gemeld, voornamelijk over de vraag in hoeverre het plan-Bunker een bonafide toepassing mogelijk maakt van het zelfbeschikkingsrecht der Pa poea's. Minister Luns heeft op dit punt vele twijfels. Andere bewindslieden, als bijvoorbeeld de A.R.-minister Zijlstra, zijn wat optimistischer gestemd. Een compromis tussen beide standpunten lijkt alleen mogelijk indien het plan-Bunker voor amendering vatbaar is.. Wijzigings voorstellen van Nederlandse kant zijn evenwel aan bepaalde beperkingen on derworpen. Het is wel duidelijk gewor den dat het plan-Bunker in grote lijnen de zienswijze weergeeft van de Ameri kaanse regering. Dit betekent dat Den Haag, als het de steun van de Verenigde Staten wil behouden, althans bereid moet zijn de geest van het voorstel-Bunker over te nemen. Zou het kabinet daartoe niet bereid of in staat zijn dan zou Ame rika in plaats van bemiddelaar weer een neutrale toeschouwer worden bij het conflict met Indonesië. In dat geval wordt het wel bijzonder moeilijk iets van het zelfbeschikkingsrecht tot uitdruk king te brengen. Minister Luns wil pro- Qp uitnodiging van beren te weten te komen of en in hoe verre Nederlandse wijzigingsvoorstellen kunnen rekenen op de steun van bevrien de landen. Paniek Uit Hollandia wordt gemeld, dat er op het eiland Waigeo in totaal 45 Indone sische infiltranten zijn gegrepen. Eén van hen stierf tijdens het transport. Hij was zwaar gewond. Uit de verhoren is gebleken dat de bevrijders in paniek zijn gevlucht na hun eerste vuurcontaet met een Neder landse patrouille. Zij lieten hij hun vlucht hun vivres in de steek en raakten daar door uitgehongerd. Aan de zuidkust van Nieuw-Guinea is nog een infiltrant ge vonden. Hij was zwaar gewond en stierf vrij spoedig. In verband met wapendiefstallen Hollandia zijn thans 32 personen gear resteerd. Bij de achtervolging van de daders kwam het tot een schietpartij die de burgerij de zenuwen op het lijf joeg. Men dacht dat de Indonesiërs er al wa ren. Op of omstreeks 18 april zal het m.s. ..Zuiderkruis" met enkele honderden mi- litairen aan boord naar Nieuw-Guinea vertrekken. Kort.daarop zal ook de „Wa terman" met troepen uitvaren. Ai worden we nog flink geplaagd door rukwinden en plensbuien... toch komt het zonnetje wel eens achter de wolken vandaan. En heus, als we dan een bankje opzoeken, kunnen we de lente proeven. de Nederlandse regering brengen twee V.N.-vertegen woordigers van de Brazzaville-landen een bezoek aan Nederlands Nieuw- Guinea. Honderden Papoea's waren op het vliegveld Sentani bij Hollandia samengestroomd om de beide verte genwoordigers op de hoogte te stellen van de stemming onder de inheemse bevolking. (Van onze Haagse redacteur) De 45-urige werkweek voor het bouw bedrijf zal in de winterse periode van 15 november tot 15 februari bestaan uit 5 werkdagen van 8 uur en één zaterdag se werkdag van 5 uur. In de overige 9 maanden van het jaar krijgt het bouwbe drijf een vijfdaagse werkweek met 9-uri- ge werkdag. Dit is, naar wij vernamen, de oplos sing die werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf gevonden hebben voor het tussen hen gerezen conflict over de arbeidstijdverdeling. Verleden week be richtten wij reeds dat over de nieuwe bouw-c.a.o. overeenstemming is bereikt. Er wordt een loonsverhoging van 10 cent per uur toegestaan. Tevens hebben de bouwpatroons zich bereid verklaard om de lonen per 1 januari 1963 nog eens met 5 cent per uur te verhogen, indien de voorgeschreven loonmatiging op die datum zal ko men te vervallen. De nieuwe c.a.o. loopt tot 1 maart 1963, maar zal verlengd worden als de matiging niet wordt opgeheven. (Van onze correspondent) Conform de eis heeft de Bredase rechtbank de Tilburger F. H- v. S wegens overtreding van de wet op de noodwachten veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. De jongeman een Getuige van Je hova had geweigerd om een EHBO-cursus van de Bescherming Burgerbevolking te volgen. Zijn verweer voor de rechtbank was: De B.B. is een onderdeel van de nationale verdediging. Het is mij onmogelijk de B.B. en het leger los van elkaar te zien. Doordat het verplicht is die cursus te volgen is hier geen sprake van een lief desdaad. Als ik die cursus zou volgen, werk ik mee aan de oorlog. Van regeringszijde is betoogd, aldus verdachte, dat de burgerlijke verdediging even belangrijk is als de militare verde diging. Ik doe dus niet mee. De president van de rechtbank trachtte verdachte te overtuigen van het tegen deel; het ging hier om de bescherming van de burgerbevolking; wat niets met het werkelijke oorlogvoeren te maken had. En zulk een bescherming diende ge organiseerd te geschieden. Aan de hand van een 25-tal citaten uit de bijbel verdedigde verdachte zijn ge- loofs- en gewetensbezwaren. Hij zei een EHBO-diploma te bezitten en zeker hulp te zullen verlenen wanneer dit in oor logstijd nodig mocht zijn. Hij weigerde echter dit in het georganiseerde verband van de B.B. te doen. De Oostduitse autoriteiten hebben alle mogelijke voorzorgsmaatregelen geno men om de dysenterie-epidemie tot staan te brengen, die de omvang van een „ca tastrofe" schijnt te hebben aangenomen en al meer dan 40 doden heeft geëist. Aan Oostduitsers is een reisverbod op- Men vreest, dat ongeveer veer tig personen oni het leven zijn gekomen toen gisteren in een buskruitfabriek te St. Juste d'Ardèche, vijf km. van de Franse plaats Pont Saint Esprit in het Zuidfranse departe ment Gard, 150 km. ten noor den van Marseille een ont ploffing plaats had. Eerst in de namiddag werd de brandweer de enorme vuurzee meester. Tot op 35 km De eerste explosie werd tot op 35 km afstand waargenomen. Op dat moment was een veertigtal arbeiders juist aan het werk gegaan. Hoeveel er toen reeds in de fabriek bezig waren, wist men niet precies; men dacht aan totaal 76 arbeiders en 20 militairen. Dc reddingswerkzaamheden werden aanzienlijk bemoeilijkt door een reeks hierop volgende ontploffingen. Dichte rookwolken hingen boven de fabriek, die voor de nationale defensie werkt. Alle huizen in de omgeving liepen zware schade op en tot op 30 km af stand sneuvelden ruiten. Hoewel deze fabriek een particulier bedrijf is, staat de fabriek onder militaire bewaking. Het bedrijf maakt buskruit voor het leger. De politie schakelt de mogelijkheid van sabotage niet uit. Volgens andere berichten is het echter ook mogelijk, dat de eerste ontploffing het gevolg is geweest van een gebarsten fabrieks- ketel. Uit aangrenzende dorpen snelden brandweerploegen en ambulances naar het 700 inwoners tellende St. Juste d'Ardèche, waar soldaten het terrein van de fabriek afzetten. Reeks ontploffingen Velen van de inwoners ontvluchtten het dorp toen de ontploffingen in de labriek voort bleven duren. Tussen de zwaardere explosies door kon men het geratel horen telkens wanneer hand granaten. mortiergranaten en andere munitie tot ontploffing kwamen. Red- dingsploegen voerden een wanhopige strijd. Telkens trachtten zij de fabriek te betreden, maar telkens werden zij te ruggedreven door de intense hitte. Het was voor de brandweer urenlang on mogelijk om de razende vlammen te naderen tot een afstand korter dan 200 meter. Omstreeks het middaguur deed zich weer een zeer zware ontploffing voor in de brandende fabriek. De scholen in Pont St. Esprit (op 5 km afstand) werden daarop ontruimd, temeer om dat een grote ondergrondse op slagplaats met 50 ton buskruit met brand werd bedreigd. Windvlagen dreigden bovendien het vuur te doen overslaan naar gebouwen in de omge ving. Politie en soldaten zetten de om geving van de fabriek in een straal van drie kilometer af. Behalve voor het explosiegevaar van de 50 ton buskruit die gelukkig niet tot ontploffing kwam bestond ook het gevaar dat ontploffende 60 mm mortiergranaten de grotere 120 mm mortiergranaten, die in een ander gedeelte van het fa briekscomplex waren opgeslagen, zou den ontploffen. Intussen had men reeds enkele stof felijke overschotten geborgen en waren enkele gewonden naar nabijgelegen zie kenhuizen vervoerd. Tegen het invallen van de avond stond officieel vast, dat de ramp aan zeker achttien mensen het leven had gekost, terwijl nog 25 personen werden vermist, voor wie men het ergste vreest. Dertien gewonden verbleven m ziekenhuizen. Zeven van hen waren er ernstig aan toe. gelegd, tenzij zij met een doktersattest kunnen bewijzen niet besmet te zijn. Bij de ziekenhuizen hebben militairen de wacht betrokken om bezoekers te weren. Het is de Oostduitsers verboden elkaar de hand te schudden tot de ziekte is be dwongen. Over de radio worden elk uur communiqués uitgezonden waarin er bij de bevolking op wordt aangedrongen de uiterste hygiëne te betrachten. De gemeenteraad van West-Berlijn zal zich vandaag bezighouden met het be spreken van maatregelen ter voorkoming van het overslaan van de epidemie naar West-Berlijn. De Oostduitse minister van Gezondheid heeft verkeer tussen Oost-Berlijn en Oost-Duitsland vrijwel laten stilleggen. De ironie van het lot wil, dat de Oost duitse muur in Berlijn verspreiding van de ziekte schijnt te voorkomen. Dat de epidemie in Oost-Berlijn en Oost-Duits land zich zo snel verspreidt schrijft men in het westen toe aan vitaminegebrek in de Sovjetzone, vooral die in verse groen te. Ontsnapping Twee Oostberlijnse jongemannen zijn gisterenmorgen met een met kalk gela den vrachtwagen dwars door de Oost berlijnse muur gereden en naar het wes telijk stadsdeel gevlucht. De botsing tussen vrachtauto en muur veroorzaakte een gat in de muur van ruim twee meter, waarin de vrachtauto bleef steken. De twee jongemannen sprongen uit de wagen, en bereikten via het gat in de muur de vrijheid, onge deerd door de kogels die de Oostberlijn se grenswachters op hen afvuurden. Honderd politiemannen hebben met be hulp van bloedhonden de bossen in het zuiden van de Amerikaanse staat Geor gia uitgekamd, op zoek naar twaalf zwaar bewapende, ontsnapte gevange nen. Dertien gevangenen, onder wie een veroordeelde moordenaar, werden vier entwintig uur na hun ontsnapping weer ingerekend. Negen van hen werden zon dagavond door de zoekende mannen op gespoord. De twaalf die nog rondzwer ven zijn volgens de directie van de ge vangenis waarin ze opgesloten zaten, bij zonder gevaarlijk. De groep gevangenen brak zaterdag avond uit door overweldiging van de ci piers van de Wayne County gevangenis. Uit het wapenarsenaal stalen ze een hoe veelheid wapens. Het is de eerste maal in dc geschiedenis van Georgia dat op zo grote schaal gevangenen zijn uitge broken. In het requisitoir zei de officier, mr. G. Temmink: „Ik heb getracht de ge voelens van verdachte te begrijpen, maar tot mijn spijt kan ik hem in geen enkel opzicht gelijk geven. De oorlog wordt mijns inziens niet gewonnen door een sterke B.B., maar door de sterkste aan- valskracht. Het volgen van een cursus behoeft niet in strijd te zijn met de liefde die verdachte zegt te hebben voor zijn naasten". Na raadkamer werd het beroep op over macht van de verdachte door de recht bank verworpen. Britse bronnen hebben gisteren bekendgemaakt, dat dc mogelijk heid bestaat, dat president Ken nedy en premier MacMillan geza menlijk een persoonlijk beroep zul len doen op premier Kroestjev een doeltreffende overeenkomst tot verbod van kernproeven goed te keuren. Het beroep, dat binnen enkele dagen aan de Sovjetrussische premier zou wor den gezonden, is thans nog in studie, zo werd verklaard. De bedoeling van het Westerse beroep zou zijn een nieuwe „ronde" van kern explosies door de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie te voorkomen. Men achtte het waarschijnlijk, dat Kennedy en Mac Millan een hernieuwde poging zullen doen om premier Kroestjev zover tc krijgen, dat deze akkoord gaat met een minimum aan internationale inspectie. De autoriteiten te Algiers hebben de arrestatie bekendgemaakt van 30 leden van de O.A.S. Zevenentwintig man wer den te Algiers gearresteerd en de 3 an deren in het Ouarsenisgebergte bij Oran. Te Oran hebben leden van de O.A.S. drukkers van de bladen „L'Echo d'Oran" en „Oran Républicain" gedwon gen O.A.S.-edities met foto's van gene raal Salan te drukken. Vijf moslims werden gedood en twee anderen gewond bij zeven verschillende aanslagen in Algiers. Hierdoor is het totaal aantal doden als gevolg van de terreur in Algerië sinds 1 3324 gebracht. januari op De Veiligheidsraad heeft gisteren Is raël berispt naar aanleiding van de aan val op Syrische posities aan het Meer van Gaiilea op 16 maart j.l. De elf leden van de raad aanvaardde een door de V. S. en Engeland ingediende ontwerpreso lutie, waarin de aanval een „flagrante schending van de instructies van de raad werd genoemd en op Israël een beroep werd gedaan, „zich in de toe komst nauwgezet van dergelijke acties te onthouden". Alle leden stemden voor de resolutie, behalve Frankrijk, dat zich onthield. raad deed voorts een beroep op Israel en Syrië om het bestandsakkoord na te komen en hun strijdkrachten buiten de gedemilitariseerde zone tc houden en bovendien in de aangrenzende gebieden niet meer troepen te legeren dan is toe gestaan.

de Stem | 1962 | | pagina 1