Outward Bound levensschool voor jonge mensen DE REUS VAN BREDA Dag paard dag Toon KORPORAAL CONTRA DE GRIEP PLASTI COLOR Volkstelling Antillen Instituut voor karaktervorming te Renesse In vijf minuten Nog korporaal Van de toren tussen maas scheldemondl Kans krijgen en geven Boodschappen Oude krant Geen vetpot Eerste Nederlandse Starfighter Onregelmatigheden in Oudkarspel Ook afvloeiing pursers bij KLM Lotto-directeur blijft in arrest HISTORIE Wisselend DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 9 APRIL 1962 HJ gi t da ge br hc va ar. hc la Onder de Nederlanders, die met lede ogen de vaderland se speelfilmbusines bezien is er minstens één, die binnen kort eigenhandig en krachtda dig wil ingrijpen: BOB DE GRAAFF. 23-jarige Heemstede- naar, die momenteel nog veer tien maanden militaire dienst voor de boeg heeft. Tussen de bedrijven van de kaderoplei ding op de Chassee-kazerne in Breda door heeft hij een film scenario geschreven, dat als alles goed gaat mettertijd door regisseur Fons Radema kers op het celluloid zal wor den vastgelegd. De verfilming van Bobs „De reus van Breda" zal de eerste ernstige poging zijn om de vaderlandse film industrie op poten te zetten. Niet meer en niet minder. Omdat „het maar een kouwe beweging is in Nederland" hebben Bob de Graaff en zijn neef Peter Goessens (19) zich voorgenomen er het mes in te zetten. En ze zijn niet van plan daarbij enige compassie te tonen. Met een bewonderenswaardig zelf vertrouwen en een nog groter enthou siasme heeft Bob zich op „De reus van Breda" gestort. „Het verhaal was in vijf minuten klaar". De uitwerking heeft circa een maand gevergd. Wat er van zal komen? Hademakers wil het in elk geval lezen. Overigens zal een eventuele afwij zing van zijn verhaal Bob niet van zijn voornemen afhouden. Hij heeft zijn buik in de loop van de jaren zo vol gekregen van „De zaak M.P.", „Fanfare" e.a., dat hij kost wat kost zelf een rol wil gaan spelen op de Bühne van de vaderlandse film. Over „M.P." gesproken, „buitenge woon slap verhaaltje", vind de schrij ver-regisseur in spe en Albert Mol was al heel slecht. „Fanfare" was al wat beter". Daarmee is Haanstra dan afgeschreven. Rademakers vindt meer genade. „Ik heb al zijn films gezien (drie stuks). De nachtwake uit zijn „Dorp aan de rivier" vond ik ma gistraal. Dan vertelt Bob, die voorlopig nog als korporaal door het leven gaat: „Na mijn demobilisatie zal het wel de Filmacade mie in Amster dam worden, waar hij zich dan wil bekwa men in het schrijven van scenario's en het regisseren van films. En dat zal wel no dig zijn, want BOB DE GRAAFF hiJ heeft tot nu - --toe geen enkele ..ingrijpen praktische er varing. En met geestdrift alleen maakt men nu eenmaal geen films. Ook niet al is 't schrijven van film scripts 'n liefhebberij, die al dateert uit de jeugdjaren. Want Bob was nog maar nauwelijks de korte broek ont groeid toen hij al van allerlei be staande verhalen „voor de film" be werkte". 'n Hobby die hij ongeweten bleek te delen met zijn volle neef Peter. Door die hobby is het eigenlijk allemaal aan het rollen gegaan. Het allereer ste script was een bewerking van Anna Blamans „Spelen of sterven". Nadat Bob het aan Fons Rademakers had laten lezen, ontstond er een con tact, dat voorlopig tot resultaat had, dat Rademakers beloofde Bobs „Reus in Breda" in elk geval te willen lezen. Ja, die reus. Dat zou dan de tweede „Bredase" film worden. Het verhaal komt in het kort hierop neer, dat een Bredase jongman die maar liefst 2,35 meter meet, door zijn lengte moeilijkheden krijgt met zijn omge- ving. Hij voelt zich op de duur mis plaatst in de samenleving, omdat zijn figuur overal de lachlust van de om standers opwekt. Zijn verloving loopt op niets uit, thuis krijgt hij ruzie enfin, hij veroorzaakt tenslotte zoveel ongenoegen, dat hij naar een inrich ting voor zwakzinnigen wordt over gebracht. Hij slaagt erechter in te ontsnappen, klimt tijdens een wilde achtervolging door Breda op de toren van de Grote Kerk envalt naar beneden op het moment, dat het alle maal goed scheen te komen. Dat is het dan. „Ik kan de „film" al dromen", zegt Bob. „Maar ik moet nog wel het een en ander aan het scenario veranderen. Zo zijn b.v. de ouders van de reus nog wat te bur gerlijk, maar dat komt nog wel voor elkaar". Of hij z'n schrijfsel met een bepaalde intentie op papier heeft gebracht? „Alleen om de mensen te laten zien, hoe onmenselijk ze soms op de dingen reageren". En dat wil hij dan doen in 127 korte scènes, die steeds een ander facet van het leven van de reus naar voren zullen brengen. „Het moet wel echt realistisch worden", voegt hij er na een korte pauze aan toe. „En ik hoop dat ik een kans krijg, want zo als ze die mij nu willen geven, kun nen jongeren ze later van mij ook krijgen!" Welke vorm de film zou moeten krijgen? Dat zal er van afhangen wie van de door hem bewonderde regis seurs (Bergman, Fellini, Antonioni, Kazan, Kalatozow) het meeste indruk op hem gemaakt heeft. Maar ja, dat is toekomstmuziek, die Bob de Graaf voorlopig alleen nog maar in zijn dromen hoort. Laten we hopen, dat de muziek blijft klinken als hij wak ker wordt Nog luttele dagen en Breda's laatste interlokale vrachtdienst met paard en wagen zal tot het verleden behoren. Al is het paard reeds lang door de motor verdreven, Toon Joossen vorm de met zijn paard en wagen een wel haast onmisbaar deel van het straat beeld tussen Wagenberg en Breda. Deels de snelheid, een eis voor het moderne wegvervoer, en deels het gevaar dat hü op de rijweg voort durend loopt, hebben Toon doen be sluiten, op zijn zestigste jaar, het hoofd te buigen. Over een veertien tal dagen zal zoon Frans met een vrachtauto het traject rijden, dat sinds 1900 ontelbare malen door een Joossen is afgelegd. Vader Willem begon in het jaar der eeuwwisseling een bodedienst tussen Wagenberg en Breda. Denk niet dat het in die tijd om grote partijen vrachtgoed ging. Op de dorpen had men nauwelijks winkels of handela ren. Zo werden de boden met veler lei boodschappen belast, die varieer den van een bestellinkje bij de apo theek tot het afhalen van het „Dag blad voor Noord-Brabant" bij „mijn heer Oukoop", onze eerbiedwaardige voorgangers. Toon Joossen gaat er nog eens gemakkelijk voor zitten als hij het over die glorietijd van het paard heeft. „Het gaat me aan het hart om Rita (m'n peerdje) weg te doen, maar ik zal proberen een goeie baas voor haar te vinden", zegt Toon zuchtend, ter wijl hij een kop koffie in zijn knoes tige hand koud laat worden. Als jong broekje zat hij voor dag en dauw bij vader Willem op de kar. De verschillende dorpelingen die een boodschap voor de stad hadden, had den reeds de avond tevoren een oude krant voor het raam gedaan, ten te ken dat Joossen maar even aan moest kloppen. In sukkeldraf ging het dan naar Bre da, waar op het Kasteelplein het paard uit het span ging en gestald werd in een van de twee stallen die zich toendertijd op deze tref plaats van de vrachtrijders bevonden. On der een babbeltje gebruikten de ver voerders dan hun kopje koffie. De boodschappen werden gedaan, al les opgeladen en in een sukkeldrafje ging het weer op Wagenberg toe. Ont bering in alle denkbare weersomstan digheden heeft Toon doorstaan. Zo slecht en onbegaanbaar waren de we gen dat na het vallen van het duister slechts voetstaps kon worden gegaan. Toon geeft grif toe dat hem de angst menigmaal om het hart sloeg als de wagen begon te glijden of de bliksem vlak bij zijn wagen insloeg. Bescher ming of hulp was op de open ver laten landwegen een vrome wens. Vijf cent tot een dubbeltje voor een normale opdracht, en vijftien cent voor een retourreisje leverden bij zijn twaalfurige werkdag geen vetpot op. Er waren dagen dat de hele opbrengst vijfenzeventig cent bedroeg! Op onze vraag hoe hij nu definitief tot zijn beslissing is gekomen het paard voor de laatste keer op stal te zetten, zegt hij reeds lang geaarzeld te hebben, maar een bepaalde ge beurtenis was hem toch een teken dat de tijd voor de stap gekomen was. Een tweetal jaren geleden schrok zijn paard van een naderende auto en sloeg op hol. Toon kwam onder zijn wagen terecht en kon zich ternauwernood redden. Dit en nog andere kleinere voorvallen, die hem dagelijks op de weg overkomen, hebben het lot van het romantische paard en wagen be zegeld. 1ZORPORAAL FRANS v.d. HOOFT (20) twee helder kijkende ogen achter de vensters van de zware bril zag vorige week zijn bijzon dere verdiensten in de anti-griep- oorlog, die de Nijmeegse prof. dr. J. van der Veen in het leger voert, be loond met het Erekoord. De griep is overigens nog niet verslagen, vertelt hij op de ziekenzaal van de leger plaats Ossendrecht, waar hij deze win ter soms 130 grieppatiënten per week verpleegde. Maar dat komt wel. Korporaal v.d. Hooft vecht tegen het gr iep verwekkende Adeno-virus. Hoe? Wel, hij strijkt kelen, neemt bloed af en doet in dienst van de wetenschap faecesonderzoek. Zijn be vindingen gaan naar het laboratorium van de afdeling Gezondheidsleer van de medische faculteit van de Nij meegse universiteit. Daar zoeken ze het dan verder uit. „Kijk", zegt onze korporaal, „het gaat erom de oorzaak van de griep- verwekker op te sporen. De geleerden speuren naar een anti-griepserum. En daarmee zullen de soldaten worden ingeënt. Terwijl we de chloroformlucht snui ven op het ziekenzaaltje van de leger plaats, schildert de korporaal welk een verwoestingen de griep in het leger aanricht. In Ossendrecht waar zowat 3000 militairen zijn gelegerd, kwamen soms 300 man per dag op ziekenrapport. Allemaal griep. Ze mochten natuurlijk niet en masse naar bed. Dat voorrecht kregen al leen de ernstigste lijders. Buiten leert een sergeant rekruten hoe hun voeten weg te zetten. Zijn stem blaft en bijt naar de bange ge zichten van de dorpsjongens en de onverschillige smoelen van de stads- nozems. „De hele opleiding loopt spaak door die griep", zegt korporaal v.d. Hooft. „Van sommige batterijen ligt de helft op bed". De korporaal-verpleger is verdron ken in zijn imposante witte dokters- jas. Studeert hij als burger medicijnen soms? Nee, zegt hij, ik heb mulo-B en ga na de dienst elektrotechniek studeren. „Na de dienst" is over twee maanden, licht hij toe. Dan gaat hij huis-toe, naar Aardenburg, waar hij is geboren. O ja? Ja, hij is Zeeuwsch- Vlaming, al hoor je het maar amper aan zijn accent. „Ik zal een beetje heimwee hebben. Ik ben aan dit werk gehecht. Nee, ik streep de dagen niet af op mijn kalender". De dienst be valt hem wel. Hij mag nog twee maanden vechten in de griepoorlog, in de strijd tegen Adeno, het kwaad aardige virus dat elke winter een legioen krijgers velt. De N.V. Koninklijke Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fokker, gevestigd te Amsterdam, deelt mede, dat de eerste in licentie gebouwde Lockheed F-104 G „Starfighter", voorzien van alle volledige elektronische apparatuur, gereed is ge komen en aan de autoriteiten- is overge dragen. Dit vliegtuig is binnen de daarvoor contractueel gestelde termijn gereed ge komen. Het eerste vliegtuig is, zoals ge meld, bestemd voor de Bondsrepubliek Duitsland. Het toestel had, voordat het werd overgedragen, reeds 22 vluchten ge maakt. Een deel van die vluchten waren (Advertentie) O haalt de meeste vlekken uit de meeste stoffen! een onderdeel van het beproevingspro gram. Bij een onderzoek naar onregelmatig heden die gepleegd zouden zijn door de verzekeringsinspecteur H. L. B. ten nadele van de Noordhollandse Brand waarborg-maatschappij te Oud-Karspel, is komen vast te staan dat een bedrag van f 15 a f 20.000 verdwenen is. Op 13 maart is B. gearresteerd, omdat hij ervan werd verdacht verduisteringen te hebben gepleegd. Eerder werkte hij in Enschede voor deze maatschappij. Hij werd in 1955 ontslagen. In 1957 werd hij weer in dienst genomen, om nog eens een kans te krijgen. In zijn rayon Noord- Holland moet hij echter van verschillen de agenten verzekeringspremiën hebben ontvangen, die hij niet heeft afgedragen. De bevolking van Curagao nam van 1930 tot 1960 toe met honderdvijftig pro cent, zo blijkt uit een aldaar gehouden volkstelling. Op 31 december 1960 be droeg het totaal aantal op Curagao woonachtige personen 125.181. Op Bo naire woonden op diezelfde datum 5812, personen. Terwijl op Curagao 32 pet. van de bevolking tot de beroepsbevolking kan worden gerekend, is dit percentage voor Bonaire slechts 24 prt. Van de groep der economisch actieven op Bonaire is 28 procent werkloos. De Bovenwinden: eind 1960 telde St.- Maarten 2728 personen, St.-Eustatius en Saba resp. 466 en 444. De bevolkings sterkte bleef de afgelopen dertig jaar op Bonaire en de Bovenwindse eilanden nagenoeg gelijk. Uit het rapport blijkt voorts, dat der tien procent van de totale beroepsbevol king van Curagao werk zoekt. (Advertentie) VERVEN MET "WAARBORG PIETER SCHOEN VERFCHEMIE De KLM vreest, dat zij niet alleen vlie gers zal moeten afstoten, doch ook circa 50 van haar ruim 600 leden tellende korps pursers en hofmeesters. Onlangs is door de directie van de KLM, in samen werking met het bestuur van de vereni ging van KLM-vliegers, voor eventueel ontslag der piloten een financiële rege ling getroffen. Men meent de beoogde personeels vermindering van pursers en hofmeesters op de minst onaangename wijze te kun nen bereiken „door de mogelijkheid open te stellen van vrijwillig ontslag op zeer redelijke financiële voorwaarden" zo heeft onderdirecteur S. O. Kuneman alle pur sers en hofmeesters schriftelijk laten weten. Hij meent, dat er goede mogelijk heden tot vrijwillige afvloeiing uit het bedrijf zijn en gelooft dat een aantal pursers en hofmeesters onder de gegeven omstandigheden bereid is naar een werk kring buiten de KLM uit te zien. (Advertentie) 6 102e JAARGij Uitgave: N. V. l| [Directeur: E. H. Hoofdredacteur: Redactieraad: J- C. J. v. Hootegenl Mes, mr H M- Vercauteren. L. Jl Bureaus: Breda Tel 22341 (4 li.ine Bureau voor de De Brusselse raadkamer bij de recht bank heeft het aanhoudingsmandaat te gen de uit Wolfaartsdijk afkomstige Ne derlander Jacobus van Strien. met een maand verlengd. Van Strien werd vorige maand gearresteerd, nadat de rechtbank het faillissement had uitgesproken over de prognostiekfirma 'Lotto. De man wordt beschuldigd van bedrieglijke bank breuk en verduisteringen. Het onderzoek wordt inmiddels voortge zet. Dagelijks komen nog klachten bin nen van personen dit in 't bezit zijn van Lottokaarten. Op het ogenblik van de faillietverklaring werd een voorlopig te kort van 100 miljoen franks vastge steld. Deskundigen van de rechtbank hebber zich naar Nederland en naar Frankri.it begeven om er het onderzoek voort tf zetten en o.m. na te gaan of de firm's (221 stem) opnieut Lotto er onroerende goederen bezit kozen. Het was voc die zijn aandacht h zeer spande, dat hij advies het beheer roeg aan de wethoi edrijven. De heer Broos is landelijke partijraad, gen op Zoom en de [van de K.V.P. Hij il an de diocesane K an de plaatselijke P [id van de Kamer va Vestdijk NoordbrabJ lorgstellingsfonds vo West-Brabant. Dit zijn overigens [Van het nieuwe kam< Schappelijk terrein in gen royaal initiatief Tot lid van de Tv vacature-F, van Vli< klaard de heer M. op Zoom voor de Ka; De heer Broos is der van Bergen op provinciale staten vi Het nieuwe kame getogen Bergenaar verdiend in de kat! weging via de R waarvan hij in 1929 werd. Na de oorlog tot voorzitter van de In 1949 werd hij in c kozen, die hem tot u In 1958 werd hij d< Zoals gemeld zal prins Bernhard op 10 april de „Outward Bound School" te Renesse op Schouwen-Duiveland ope nen. Op deze school worden reeds sinds vorig jaar cursussen in karaktervorming gegeven, maar de restauratie-werkzaam heden aan kasteel Moermondwaar dit bijzondere instituut in gevestigd is, nood zaakten de stichting de officiële inge bruikstelling voor bepaalde tijd uit te stellen. De Eerste Nederlandse Outward Bound School staat onder leiding van de heer van het Korps Commandotroepen te Roo- van het Korps ommando Troepen te Roo sendaal. De spreuk Virtus post fata vi- rescit", die de ingang van slot Moer mond siert, geeft in zijn vertaling „sterk door tegenslag" wel ongeveer een samen vatting van het doel van de cursussen, die men er geeft. Men tracht een positieve bijdrage te leveren tot de karaktervorming van de jongemannen tussen de 15 en 20 jaar, die voor een maand op deze school te gast zijn. De deelnemers aan de cursus sen men is nu bezig aan de achtste zijn afkomstig uit diverse bevolkings groepen, zijn student of scholier, of heb ben reeds een functie in de maat schappij. Dat de leerlingen die de cursussen ko men volgen over een wel zeer goede ge zondheid moeten beschikken, blijkt wel uit de oefenstof die ze door moeten wer ken. Men laat hen eerst zeemanswerkzaam heden verrichten. Belangrijk in elke cur sus is ook de sportbeoefening en de .lichaamstraining. Onder het gemeen- schapswerk, dat men eveneens beoefent, verstaat men onder meer het bestrijden van branden, het reddingswerk op zee, de strandwacht en de dijkbewaking. Interessant zijn verder de excursies die men maakt aan het eind van elke cur sus. Gedurende vier dagen gaan de jongens dan op pad. Ze voeren moeilijke opdrach ten uit, maken marsen en tochten over het water, koken zelf hun potje en sla pen in tenten. Belangrijk is voorts nog de culturele vorming, de recreatie en de geestelijke verzorging. Ondanks het feit dat diverse onder delen veel lichaamsinspanning vergen past men de te stellen eisen individueel aan leeftijd, conditie en geoefendheid van de deelnemers aan. Men waakt voor overtraining. De naam „Outward Bound", het ver treksein van het zeeschip, is eigenlijk Kasteel Moermond, historisch gebouw met moderne bestemming. symbolisch. „Outward Bound", het zee schip dat een avontuurlijke reis vol on zekerheden gaat beginnen, wordt verge leken met het schip dat vaart op de levenszee. Iedere jongeman heeft zo tus sen zijn 15e en 19e levensjaar een moei lijke tijd door te maken. In verschillen de situaties zal men van hem een posi tief antwoord vragen. De „Outward Bound School" wil hem leren hoe een besluit te nemen. Met het trainingssys teem meent men een stevige brug te kunnen slaan tusseij. de wereld van hun gedachten en die van de daad. In Engeland werd in 1941 de eerste „Outward Bound School" te Aberdovey aan de kust van Wales geopend. Dit voor beeld werd in 1952 en 1956 door Duits land nagevolgd met de oprichting van „Kurzschulen" te Baad en Weissenhaus. In ons land zag de stichting tot oprich ting en instandhouding van „Outward Bound"- en bergschoten het levenslicht op 3 oktober 1960. Het slot Moermond, dat na de zoveel ste restauratie officieel in gebruik wordt genomen, moet ontstaan zijn in de jaren tussen 1230 en 1244. De fundamenten van het oudste slot zijn zichtbaar ten noor den van het tegenwoordige kasteel. Cos- tijn van Zierikzee bouwde het slot. Graaf Floris IV, die bevriend was met Costijn. logeerde er wel eens. In 1297 belegerde graaf Jan van Hol land het kasteel en een nazaat van Cos tijn een zekere Jan van Renesse die het slot bewoonde, werd er uit ver dreven. Het slot werd totaal verwoest. Eerst na de dood van de nieuwe be woner Witte van Haamstede trok men het kasteel opnieuw op. Ook dit ging weer ten onder en wel ten tijde van de Hoekse en Kabeljauwse twisten. Jacob van Serooskerke ging er in 1513 pas weer iets aan doen. De opeenvolgende eigenaars hebben tal van verbeteringen aangebracht. Men trok onder meer een toren op. Boven de ingang verscheen het wapen met de in de aanhef reeds genoemde leuze, die herinnert aan de familie van Zuidtland, die er eveneens heeft gewoond. De watersnood van 1953 maakte er echter weer een ruïne van. Dank zij de hulp van de commissaris der koningin E ZUID AFRIKAAN [het verbod voor hetl Tikaanse Nationale] Panafrikaanse Congra [verlengd. Beide orgarj 'de schietpartijen in verboden. [DE NIEUWE c.a.o. industrie is goedgekel e van Rijksbemiddel| 'ollege in de door voorstellen enkele g aangebracht, o.m. me| Vakanties. iN HET nieuwe kabi[ gisteren is bekendge premier gebleven. k| 'houdt zijn portefeuille DE V.S. hebben in 19< balans een tekort geb jard dollar. 1.6 mil maakten een reit oven miljoenen, die zich Mexico beperkten, ga^ tenland 2,2 miljard zelfde tijdvak ontving tenlandse bezoekers waardoor het nadelig SOPHIA LOREN cn 1 de grootste favorieten gen van de Oscar voo van het jaar 1961. 1 Weersverwachting v£ 2 tot vanavond, opgei 2 avond 23.15 uur: 2 Wisselende bewolkin enkele buien. Matige j tige westelijke wind zelfde middagtempers ren. Verwachting van het 2 kundig instituut: 2 Over het algemeen 1 2 kele opklaringen. La kans op regen of mol iets zachter. Temper •en 11 graden. Vandaag: zon onder Morgen: zon op 5.54 der 2.05 uur.

de Stem | 1962 | | pagina 8