u bla» e Strw Gunstige prognose overtroffen Massaal „Ja" voor Algerië- politiek van De Gaulle Voorspel van nieuw overleg Nederland-Indonesië Feijenoord NIET de Europa-cup in U Schipper verdronken op Hollandsch Diep Cliff Richard kwam; zag envertrok ijlings Ongebruikelijke stilte achter ijzeren gordijn fester Percentage thuisblijvers lager dan werd gevreesd Elf spionnen Ministerraad heden bijeen .V. PLEGERS f.EEGSTERS NWOORDIGER jke keukenhulp Mutaties in KVP-bestuur opeens vrij Kindermoord in Constantine Twee doden en zes gewonden op de autoweg De Maas wast Oproep van Bunker goed ontvangen Overleden aan gevolgen van ongeval Kernreactor was aan het stralen Conflict met Peking naar zijn climax? ttentie ctie l/eebl&fsk ffOOflwi// >ERN BEROEP NIEUWE TIJD ectiebedrijf Trenco NKE HULP IN CANTINE DAGBLAD VOOR ZEELAND Proces in Cairo (na eis: levenslang) Omweg Dc O.A.S. Sleep schip omgeslagen en gezonken Harde wind Busje waait van dijk Bewonderaars té gee, tig.... Straffe maatregelen van de KNVB ia 'ezige kollega een werkers moet lei- zakelijk uit heren- beschikken en e werken, worden aan. zijn een psycho- met de kwaliteits in een gelijkwaar- over grote prakti- een aantrekkelijke .LKENS WAARD 3FSTRAAT 14 werk zoekt tie wilt opbouwen illega's wilt samenwerken agen aan in het Ziekenhuis Sint Bavo te KERHOUT ut is een zeebadplaats, gele rum van de Randstad Holland de bloembollenvelden. :den R.K. jonge mannen salaris, uitstekende sociale istenvergoeding 2 x per mnd. het dipl. Ziekenverpleging-B. ig verdient U reeds 150, eigen kamer. ekenliuis van het Gevangenis- ien gevraagd enige en Jipl. A. of het dipl. B. sregeling. iesluit is van toepassing, m de directie van genoemde aan 501 te Vught. JSTRIE te ROTTERDAM vraagt NTATIEVE EN ACTIEVE van schildersbedrijven, verf- n op grond van hun vakkennis eze afwisselende en interessante itstekende salariëring, auto ter ,ige onkostenvergoeding, pen- :c.) in aanmerking te komen, (liefst met pasfoto) ingewacht Dur. van dit blad. .ekerd. gtuigen en Vliegtuigmaterieel 2 te Gilze kan worden geplaatst ken van groenten en aardappels kweek (zaterdags vrij), mkelijk van leeftijd; voor 23-j*- eren f 1,85 per uur. reiskosten, in dien de afstand standpuaats meer dan 10 km i aan de commandant van boven- 1; gelegenheid tot persoonlij^6 ijks (behalve zaterdags) van bred spoedige indiensttreding don van 10 - 17 uur. Zaterdags vrij. goede sociale voorzieningen. licitaties of persoonlijk bezoel 9-17 uur) worden tegemoe de afdeling personeelszaken» 102e JAARGANG No- 23949 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. JR* Biuna' Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mi. dr. A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor GodKoningin en Vaderland MAANDAG 9 APRIL 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6 252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 26U' OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) 7*77*' Hier werd zelfs met autom DE GAULLE wie zei daarnee Het partijbestuur van de K.V.P. heeft besloten drs. G. J. M. Horbach uit De venter kandidaat te stellen voor het vice-voorzitterschap van de partij in de vacature, ontstaan door het bedanken van prof. dr. Jos. J. Gielen. De verkiezing van een nieuwe vice- voorzitter zal plaatsvinden in de verga dering van de bestuursraad, welke op 23 juni a.s. wordt gehouden. Dan zal ook de nieuwe partijvoorzitter gekozen moeten worden. Voor deze functie heeft, zoals bekend, het partijbestuur mr. P. J. M. Aalberse kandidaat gesteld. Drs. G. J. M. Horbach is lid van het dagelijks bestuur van de partij. Het par tijbestuur heeft besloten een voorstel tot reglementswijziging in te dienen, waar door de partij voortaan drie vice-voor- zitters zal krijgen. Het ligt in de bedoe ling als derde vice-voorzitter een vrouw te benoemen. De tweede vice-voorzitter, de heer J. Maenen, wil, daar hij kort geleden tot lid van de Tweede Kamer werd be noemd, als vice-voorzitter aftreden in 1963. De overgrote meerderheid van het Franse volk heeft gisteren bij het referendum over de Algerië-politiek van president De Gaulle, blijkens de voorlopige uitslagen van vannacht, met „ja" geantwoord Men had dit tevoren al verwacht. De enige ongewisse factor betrof het aantal kiesgerechtigden (totaal 27 miljoen) dat ter stembus zou gaan. De opkomst is, ondanks het slechte weer dat vele Fransen tot thuisblijven had kunnen nopen, erg meegevallen- Ongeveer 90 procent van het kiezersvolk bracht zijn stem uit. Hier van stemde c.a. 85 pet. „ja" en 12 pet. .nee". Het percentage blanco of ongeldige stemmen beliep c.a. 3 pet. De twee vraagpunten van het referendum, namelijk: „Keurt gij het Algerijnse bestand van de regering goed" en „Geeft gij haar volmacht om Algerië naar volledige onafhankelijkheid te leiden" hebben dus een overtuigend, bevestigend antwoord gekregen. automatische wa pens op het gebouw van de politiepre- fectuur geschoten. Het hoofdkwartier van de generale staf van het leger in Oran werd met een mortier onder vuur genomen. Hierbij viel een dode. Vier soldaten werden gewond. Eén van de misdadigste acties hun bloedige historie voerden de O.A.S.- gangsters uit bij een school in Constan- tine. Hier werden twee granaten ge gooid naar een groep middelbare scho lieren die zich op de speelplaats bevon den. Er vielen zes slachtoffers. Het aantal doden in Algerië sedert De elf beklaagden in het „spionagepro- ces" in Cairo, onder wie vier Franse diplomaten, zijn zaterdag onverwachts en definitief vrijgelaten nadat het proces op verzoek van de openbare aanklager voor onbepaalde tijd was verdaagd, ,,uit belangrijke politieke overwegingen die verband houden met het algemeen be lang". Aanvankelijk was tegen allen le venslange dwangarbeid en een boete van 10.000 Egyptische ponden (ongeveer 60.000 gulden) geëist. Na de uitspraak ging er een luid ge juich op in de rechtszaal. Verwanten en vrienden verdrongen zich om de beklaag denbank. Iedereen was verbaasd over deze onverwachte uitspraak. Juichende advocaten renden met wapperende toga's door de gangen van het gebouw om het nieuws uit te schreeuwen. Waarnemers in Cairo zijn van oordeel dat de vrijlating een gevolg is van de betere betrekkingen met Frankrijk na het staken van het vuren in Algerië en 1 januari bedraagt nu 3495, bijna 35 per vrijlating van Ben Bella c.s. dag. In de Algerijnse departementen, die grondwettelijk nog tot het moederland behoren, was geen referendum georga niseerd. Wel hadden grappenmakers in Bone desondanks stembussen in de stra ten opgesteld en een groot aantal Fran sen bracht hier ongevraagd zijn stem uit op stembiljetten die identiek waren aan die in het moederland. De meer derheid stemde hier ,,neen". Het Franse referendum heeft het prestige van De Gaulle in Frankrijk een stevige ondergrond gegeven. Zelfs de communisten hadden hun kiezers aanbe volen om ,.ja" te stemmen, al voelden zij niet veel voor het tweede vraagpunt van het referendum. Op de weg tussen Drachten en Gronin gen is zondagmiddag half vijf tussen Marum en Tolberd. een auto-ongeluk ge beurd dat aan de 6'8-jarige T. Zoutman uit Winschoten en aan zijn 71-jarige vrouw het leven heeft gekost, terwijl voorts twee personen zwaar en vier an deren licht werden gewond. De gewon den, waarbij twee kinderen van resp. 14 en 16 jaar, zijn overgebracht naar het ziekenhuis. Het ongeluk was het gevolg van een verkeerde inhaalmanoeuvre van de heer Zoutman. Ook zijn er veel Fransen, die vrezen dat De Gaulle door zich bij herhaling rechtstreeks tot de kiezers te wenden (zoals hij heeft beloofd te zullen doen) het parlement practisch buitenspel zal zetten. De Franse pers is hierover buitenge woon ongerust en men voorziet zelfs dat De Gaulle in een volgende fase een herziening van de grondwet erdoor zal drukken, zodat de president in de toe komst direct door het volk en niet meer door de 250.000 kiesmannen zal worden gekozen. Tijdens het referendum hebben zich geen ongeregeldheden van betekenis voorgedaan. Er waren wat kleefbom- explosies, doch hierbij vielen geen slachtoffers. In Algerië lieeft de Franse hoge com missaris, Fouchet, de twaalf leden van de voorlopige raad voor Algerië ge ïnstalleerd. De president van het nieuwe interimbewind, Fares, beloofde daarbij plechtig dat Algerië nooit een tweede Kongo zou worden. Fares prees het mohammedaanse volk, omdat het zich niet door de terreurdaden van de O.A.S. tot tegenacties had laten verleiden. Zaterdag is de arrestatie bekendge maakt van ex-luitenant Degueldre (30), hoofd van een commando van de O.A.S.' dat opereerde in Algiers en omgeving! De arrestant is meteen naar Frankrijk overgebracht. Hij is Belg van geboorte en hij deserteerde onlangs, na de mis lukte Putsch, uit het vreemdelingen legioen. Er werden zaterdag en zondag weer verschillende op zichzelf staande aan slagen in Algerijnse steden uitgevoerd. Vooral in Oran was het weer hevig. Het sleepschip „Avanti" uit Rot terdam is zaterdagmorgen rond 10 uur bij het uitvaren van de Dordt- se Kil op het Hollandsch Diep ten gevolge van overslaande golven aan stuurboordzijde omgeslagen en gezonken. De 41-jarige schipper J. Arends uit Groningen, die trachtte nog enkele papieren uit de kajuit te redden, is sindsdien vermist. De Maas in Limburg is de laatste da gen zo sterk gewassen dat alle stuwen moesten worden gestreken. Bij Borgharen beneden de stuw was de waterstand gisterenmiddag om twaalf uur 43.90 meter, hier werd sinds de laatste 48 uur nog een was gemeten van 1.75 meter. Het dag en nacht pontveer tussen Wessem en Maasbracht werd za terdagmorgen uit de vaart genomen. Van de andere elf pontveren op de Maas zijn inmiddels ook de meeste uitgenomen. Er wordt nog enige was verwacht uit België. IN HET Cubaanse massaproces zijn alle verdachten veroordeeld tot 30 jaar dwangarbeid. Indien de 1179 tezamen 225 miljoen gulden bij elkaar kunnen bren gen, zullen zij worden vrijgelaten. IN OOST-BERLIJN heerst dysenterie. Volgens het Oostduitse persbureau zijn er 26.983 lijders aan deze ziekte, van wie er 3831 in ziekenhuizen liggen. Twee mensen zijn aan de ziekte gestorven. IN WALES zijn twee patiënten in een psychiatrische inrichting aan pokken be zweken. Het staat vast dat nog zeven andere patiënten van de besmette in richting pokken hebben. HET LEGER van Ecuador heeft dertig opstandelingen gevangen genomen, die uitgerust met Cubaanse wapens, van plan waren om in Ecuador een filiaal van het Castroïsme te stichten. VIJF GEESTELIJKEN van de Angli caanse kerk zijn gisteren in de aartsba siliek van St. Jan v. Lateranen in Rome tof priester gewijd. De leeftijd van de wijdelingen varieerde van 35 tot 62 jaar. EEN DC-8-C van de K.L.M. is gisteren morgen veilig op het vliegveld van Wil lemstad (Curasao) geland, alhoewel het landingsgestel defect was. Er was groot alarm gemaakt, maar de landing ver liep perfect. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: J en 1da.n °Pklaringen, afgewisseld door enkele regen- of hagelbuien. Ma- "f'0' krachtige, aan de kust t«de- I 'Uk h"de of stormachtige noordtves- i tclijke wind. Iets lagere temperatu- l ren. Vandaag: zon onder 19.26 uur. z°k °P 5-56 uur. Maan op 9.50 uur. Maan onder 1.10 uur. Naar onze parlementaire redac teur meldt, is in het afgelopen weekeinde in Den Haag druk over leg gepleegd over het voorstel van de Amerikaan Elsworth Bunker, tot oplossing van het Nieuw-Gui- neageschil. Dit overleg zal van daag wel worden voortgezet en dan waarschijnlijk in de voltallige mi nisterraad. Vermoedelijk zal hier bij ook dr. Van Royen, onze am bassadeur in de VS, die naar Den Haag ontboden is, aanwezig zijn. Deze plotselinge opleving in de ge heime diplomatie is te danken aan het feit, dat de Indonesische minister Soe- bandrio, na een desbetreffende oproep van de Amerikaanse bemiddelaar, Bun ker, die UNO-secretaris-generaal Oe Thant als souffleur heeft gehad, heeft gezegd dat Indonesië in principe met het voorstel akkoord gaat. Het voorstel beoogt een VN-behee: over Nieuw-Guinea gedurende een ter mijn van enkele jaren, waarin de Neder landse autoriteiten zouden worden ver vangen door Indonesische functionarissen Een volksstemming moet de interim periode afsluiten. Soebandrio wilde zich echter niet voor af tot iets verplichten. „Wij wachten af wat de Nederlandse positie zal zijn, al vorens tot onderhandelen over te gaan", zei hij. Sterk verhaal Dr. Van Royen moet nu omtrent deze „positie" duidelijke instructies ontvan gen, waarmee hij naar Washington kan terugkeren. Aangenomen wordt dat Ne derland het plan-Bunker ook in principe zal aanvaarden, mits er garanties wor den gegeven aangaande de bona fide toe passing van het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's. Van onenigheid hieromtrent in het kabinet is geen sprake. Tanganjika heeft ook aangeboden tus sen Nederland en Indonesië te bemid delen. Een gedeeltelijk VN-beheer is ook hierbij uitgangspunt. Van de Indonesi sche propaganda is momenteel niets meer te begrijpen. De Indonesische minister van Voorlichting, Yamin, wist te vertel len, dat het grootste deel van Nieuw- Guinea al door Indonesië veroverd is. Infiltranten gepakt De chef-staf voor de bevrijdingsopera ties, Jani, verkondigde dat er op Nieuw- Guinea een opstand tegen het Neder landse gezag woedt. Hij maakte ook ge wag van heldendaden van Indonesische infiltranten. In Hollandia was hiervan niets bekend. Wel zijn er 15 gewapende Indonesische infiltranten gevangen geno men op het eiland Waigeo. Aan de zuid kust van Nieuw-Guinea werden drie in filtranten gegrepen. De arrestanten zagen groen van de honger. Het onherberg zame terrein waarin zij hun bevrijdings actie uitvoerden is namelijk onbewoond en verstoken van voedsel. Bij de acties zyn geen Nederlandse slachtoffers gevallen. Wel is helaas een soldaat gedood en een ander gewond bij een ongeluk tijdens vuurwapencontrole. Dit gebeurde op Fak Fak. De politie te Hollandia heeft klaarheid gebracht in een geval van wapendiefstal. Twaalf personen werden gearresteerd. Hun motief om wapens te stelen was in eerste aanleg crimineel, maar men onderzoekt de mogelijkheid dat er ook politieke bedoelingen achter hebben ge zeten. De wapens zijn teruggevonden. De daders waren halfbloed Papoea's en In donesiërs. Aan boord van het schip bevonden zich ook de heer Kleyendorst en zijn 13-jarig zoontje, afkomstig uit Dordrecht. Beiden geraakten te water, nadat zij tevergeefs een poging hadden aangewend om de roeiboot los te gooien. Aan een drijvend schot konden zij zich vastklampen totdat kapitein J. Bak keren met zijn sleepboot „Mevo"tehulp kwam. De kapitein van de sleepboot was nl. onmiddellijk teruggekeerd nadat hij de tros van het zinkende schip had los gegooid. Het schip, op weg naar Geertruiden- berg en geladen met kolen, vormt thans een gevaar voor de schepen die vanuit de Kil in westelijke richting het Hol landsch Diep willen opvaren. Er is een waarschuwingsboei geplaatst. Zondagmiddag om twaalf uur is een. busje, naar men aanneemt door een ruk wind, van de Kortedijk onder Kladde (gemeente Steenbergen) gewaaid en in een sloot terechtgekomen. Hoewel dit ongeluk zich aanvankelijk niet zo ern stig liet aanzien, is later een van de betrokkenen in het ziekenhuis te Steen bergen overleden. Nadat het busje namelijk in de sloot gekanteld was bleek de heer R. de Jong uit Den Heen, die naast de bestuurder L. van B. zat, eveneens uit De Heen, tussen het portier en de slootkant be klemd te zitten. Dokter Van Mechelen verleende eer ste hulp en liet de heer De Jong, zodra deze was bevrijd, naar het ziekenhuis te Steenbergen overbrengen. Hier bleek dat een gebroken rib zijn longen zeer ernstig beschadigd had. Cliff Richard, het stotterende teenager idool uit Engeland, is zaterdagavond na een afgebroken optreden via de nood uitgang achter het toneel de Rotterdam se Ahoylial uitgevlucht. Hij heeft zijn show niet kunnen afmaken. Er waren meer dan 4000 jongelui naar de Ahoyhal gestroomd om daar „liun" Cliff te zien en vooral te horen. Maar zij hebben het hem onmogelijk gemaakt zijn repertoire te brengen. Uit een kernreactor te Richland in de Amerikaanse staat Washington is zater dag een grote hoeveelheid radioactivi teit ontsnapt. Vier mensen moesten ter observatie in het ziekenhuis worden op genomen. Het incident was het gevolg van een te grote hoeveelheid van splijtbaar ma teriaal dat leidt tot het onverwacht vrij komen van veel radioactiviteit. Een moment tijdens het optreden van 't Engelse teenager-idool Cliff Richard. Met het optreden van het kwartet ,,The Shadows", de onafscheidelijke begelei ders van Cliff .Richard, was de onrust al begonnen. De drummer Brian Ben nett voerde met een solo de gemoede ren tot een climax. Men raakte opge wonden en de managers van Cliff en ,,The Shadows" overwogen achter de schermen of het wel verstandig zou zijn Cliff nog te laten optreden. Veel jongelui waren naar het podium gestroomd en tijdens het optreden van Cliff beklommen zij het toneel. Cliff moest ophouden, toen hij bezig was met zijn derde song. Haastig verdween hij achter de coulissen maat tot drie maal toe probeerde hij terug te komen. Ook ,,The Shadows" onderbraken hun instru mentale nummers. De jongelui wisten van geen ophouden. Herhaalde malen werden de meest brutalen van het po dium geduwd door Richards „lijfwacht". Even leek het of de rock-'n-roll-zan- ger zichzelf niet meer de baas was. Maar op aandringen van zijn managers trad hij weer voor het voetlicht. Nog éénmaal zou hij zingen. De titelsong van zijn laatste film „The Young Ones", dat als nummer één op de hit-parade staat. „Wij hebben nog nooit zoiets meege maakt", vertelden de managers. „Ik heb wel erger meegemaakt", zei Cliff Ri chard zelf. „Ik neem het ze niet kwa lijk. Ze zijn te enthousiast. Maar ik wil zingen. Hij heeft het die avond in de badka mer moeten doen Diplomatieke telegrammen die uit Moskou in Londen aankomen, spreken van een „ongebruikelijke stilte in het Kremlin, alsof er nog een extra geluid dempend gordijn is gehangen rond de beleidmakers achter het ijzeren gor- Het slachtoffer overleed, na geeste- w uren later3"' I vraagstukken van hun beleid tegenover Het zevenjarige dochtertje van de be- de westelijke wereld, stuurder liep verwondingen op onder Voorts is daar het belangrijke en ver- andere aan haar arm cn werd even- re van opgeloste ideologische conflict eens in het ziekenhuis opgenomen. met Peking. Er zijn aanwijzingen, dat dit conflict dicht tot een climax is ge naderd. Aangezien ook in Peking het nationale volkscongres in het geheim bij een is en dus uit die hoek geen aanwij zingen binnenkomen, blijft de veronder stelling dat het op een verzoening moet uitdraaien een in feite niet gefundeerde speculatie. De „materiële en geestelijke" misluk king van Oost-Duitsland zal zeker in vloed hebben op het Russische beleid inzake de hereniging van Duitsland, zo heeft de Westduitse minister voor zaken, betreffende geheel Duitsland, Ernst Lemmer, verklaard. De Westduitse bewindsman meent, dat de leider van de Oostduitse communis tische partij, Walter Ulbricht, in ernstige moeilijkheden is geraakt omdat het 7- jarenplan voor de economische opbouw, dat in 1959 werd aangekondigd, tot wan orde had geleid. Niet alleen in Amsterdam, waar zaterdag duizend betogers op de been kwamen, is het Nieuw-Guineaprobleem object voor emotionele lieden geweestOok in het anders zo vreedzame Vlissingen raakte de politiek „op straatzoals deze foto aantoont. Op bunkers bij het voormalige vliegveld en op de muur van de K.M.S. werden leuzen geschilderd. Het bestuur van de KNVB heeft zaterdag besloten sancties te ne men tegen Feijenoord en de spe lers van die club in verband met de weigering van die spelers uit te komen in het Nederlandse elftal of het team van Jong Oranje. De huidige eerste elftalspelers van de Rotterdamse club zullen voor ten minste een jaar niet worden uit genodigd voor vertegenwoordigend voetbal en indien Feijenoord kam pioen van Nederland wordt zal de ploeg niet worden ingeschreven voor het toernooi om de Europese beker voor nationale kampioenen. In een brief aan het bestuur van Feijenoord zegt het bondsbestuur onder meer: „Het bestuur van de KNVB heeft be sloten de huidige eerste elftalspelers van Feijenoord voor tenminste één jaar niet uit te nodigen voor vertegenwoordigend voetbal. De reden van dit besluit is ge legen in het feit dat eerst enkele dagen vóór de wedstrijden tegen België door de voorzitter en trainer, namens de spe lers werd medegedeeld, dat deze niet in aanmerking wensten te komen voor een plaats in de vertegenwoordigende elf tallen. Voorts werd besloten de vereniging Feijenoord, ingeval dit seizoen het kam- niet in te schrijven voor de Europa-Cup, pioenschap van Nederland wordt behaald omdat wedstrijden hiervoor eveneens een internationale vertegenwoordiging van Nederland betekenen. Ten aanzien van het bestuur van Feijenoord heeft net bestuur van de KNVB tot zijn teleurstelling moeten vast stellen, dat dit heeft blijk gegeven niet voldoende overwicht op de spelers te bezitten en in het onderhavige geval heeft nagelaten te doen wat geboden was in het belang van het Nederlandse voet bal". (Voor nader nieuws: zie sportppgina) (Advertenties) Deze week: Lichtgewicht REGENKLEDING Voor dames en heren o.a. Terlenka en Nerf'il 69." - 49." Nylon 29." BINNENYERINGBED het beste bed ooit gemaakt 1 SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector f i/Hakei fabrieken Zevenbergen -

de Stem | 1962 | | pagina 1