Diamanten bij het ontbijt Communieplaatjes in moderne stijl Wandeling door de tijdschriften tot pooi r ar ver KUNST NDONESIE in serie Kunst der wereld" Ruzie op het podium? Prov. Genootschap bestaal 125 jaar Nederlands stuk bij Ensemble CHALET KAAS mensen en muzen - mensen en muzen - mensen en muzen - mensen en muzen - mensen en muzen - mensen en muzen Verbazingwekkend Bedrieglijk Uit de Verveling Exposities in Den Bosch en Eindhoven HET Provinciaal Genootschap van Kun sten en Wetenschappen in Noordbra bant, dat dit jaar zijn 125-jarig bestaan herdenkt, zal met de 'feestelijkheden een begin maken op vrijdag 27 april, 's Mor gens zal in de St.-Janskathedraal van 's-Hertogenbosch een mis van Diepen- brock worden uitgevoerd door Die Haghe Sanghers. Die dag zal de beiaard in de Bossche St.-Jan worden bespeeld en zal Anton van Duinkerken in de aula van het Brabants museum een feestrede uit spreken. Des avonds zal „Om Nausikaa" van Louis Trevés door het toneelgezel schap Ensemble worden opgevoerd. Za terdag 28 april wordt een „Groot Bra bantse Historiedag" gehouden. Belgische boekenexpositie DE reeksen Hostia (Maria Baeté) en Petra (Boudewijn Delaere) zijn veel en veel minder van kwaliteit. Delaatste serie getuigt van een wel erg simpele opvat ting, die zeker de kinderen voor wie ze uiteindelijk zijn bestemd, weinig zal zeg gen; Maria Baeté is nog te zeer gebonden aan de tradtionele visie, waardoor haar gemoderniseerde uitwerking een onzeker karakter krijgt. H. L. Jeugcj -puistjes cu tur mij n_j} Roeping van pool T7 gegarandeerd r vloerkleed ICSl Dc Peri, iscoop Aris to Maatstaf Cartons voor letterkunde Het Boek van Nu De Gids 13 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 APRIL 1962 13 senbeek, forensen-gemeen- ïelft van 2 onder 1 kap in jouw, achter vrij uitzicht, aapk., betegelde douche, ring-zolder, flinke tuin met tur Koopsom f 20.275,- Hy- eek f 16.000.-. Inl. N V der Meeren, Breda, Roland itstr. 40, tel. 31112. 50531 is niet veel meer te koop ie nieuwbouw te Breda; nog lage overdrachtskos- koop dus spoedig. Tuin- t v.a. f 23600.-; Ginneken f 28.000,-; Boeimeer v.a. .750,-. Makelaars Van den g Co., Nw. Ginneken- 43 Breda. Tel. 24421. 11941 en- en benedenh. te koop. vrijkomend, mits andere i. beschikb. liefst Heuvelkw. es 2e Markstr. 8. Breda. 51461 stukje grond gcvr. om zo- huisje op te plaatsen. Brie met prijs en ligging onder 51027. [Jen beschikbaar voor hy- leken tot 90 pet vanaf 4,5 Financieringen en geld- gen vanaf 5 pet. Alg. kantoor B.H. v.d. Blom, de Grootstr. 18, Goes. 6865.20046 jotlieken, 90 pet kredieten, financieringen .Strikt ver- iwelijk. Br. oncf. no. 47934. t u trouwen of heeft u een iwe woning? Kredieten voor :reen tot f 5000- voor aan- if meubilair, woningtextiel, agt, gratis folder, dan krijgt gehele inlichtingen. Postbus Rotterdam. dlcningen vanaf f 1500,- r diverse doeleinden voor te en langere termijnen. 5 (geen z.g. spaarkrediet- :eem). 1ste, 2de ,.top"-hy- aeken financieringen. „In- nediair" Postbus 8003 Den g. 51180 s - Bergen op Zoom. Aan- in Goes z.g.a.n. duplex- ling. Gevr. eengez.-woning 3ergen op Zoom. Br. on- no. 20140 bur De Stem, 5. 20140 echt - Breda. Moderne wo- g, plm. 1 km v. centrum, de stand, grote woonka- aan tuin op zuiden, 3 ipkamers w.o. 1 k. met kon, grote douche, 2 sani- •s met warm en koud str. ter, keuken, vliering over ele huis, voor- en achter- i, bergschuur. Vrije woning ruil voor 6-kam.woning of •r te Breda Br. onder no. !0. ïgeb. te Goes flat 2 hoog, at 3 slaapkamers, huur 5,05 per wk. voor woning in gen op Zoom. Br. onder no 11 kantoor Dagblad De Goes.20141 i»urg Breda, aangeboden Tilburg huis 3 slaapkamers, huiskamer, kl. zitkamer ken. bijkeuken, achtertuin, onder no 51160. houden ons beleefd aan- olen voor het geven van. ïssen Autorijschool G. Her- Oude Kerkstraat 36, is. Tel. 492. Tevens auto huur zonder chauffeur met uwe volkswagens. All Risk zekerd. 20979 vé- en clublessen steno, euwe Groote". U kunt di- t beginnen! Mevr. Ma- elsen, gedipl. lerares. Haag- g 2a, naast „BBA" Breda. 50671 er typen op juweeltjes van .rijfmachines. Begin direct, ïolieren 10 pet korting. Di- ma-garantie. Ouders, er is schil tussen laten typen en eles geven! Wij geven les! tituut St.-Jozef. Plet Avon dstraat 45. Breda. Telefoon 50467 Gezellig etentje? Wij garan- en u 't beste. Hotel-rest. Du nmerce, Goes Tel. 7403. 20063 >n 5 pers. caravans te huur ïgeb., plus een zomerhuis, npl ingericht. 10 m van t strand op het eiland Nrd.- veland. Inl. P.A. Meulen- rg, A. van Heestr. 22-24, mperland. Tel. 01107-274. 20093 kantiehuisjes in Delta-ge- •d (Zeeland). Caltex benzi- -station De Baar, Goes. Tel. ,2. 20103 Ikenburg. Volledig pension f,50 Pension Sonneheerd, Moriaan 5. Valkenburg (L). If. 04406-3112.51144 j'ttige vakantie të Groede. Berckrroes. hotel-café-res- irant tel. 01171-429. 20925 kantie. Te koop een huis gs de kust. Bevr. P. Puij- jroek, no. 1 E37, Hoofdplaat. mpeertenthuis. compleet in richt voor 4 personen. Deze ïer nog vrij van 15 juni tot juli. Standplaats Dishoek, /ragen: v. Rleiswijkstr. 5, ida-(H.k.). 51557 oi zomerhuis voor 5 pers. huur. Voorzien van alle ifort. staande bij het strand Breskens. Nog vrij van 26- - 14-7 en na aug. Te be- bij J. Catsman, Dorpsstr. Breskens. 51304 bad Vlissingen. Te huur 28-7 t.e.m. 18-8 villa met slaapplaatsen 5 min. van strand. Tel. 01184-3912. >ers. caravans te huur, st.- Cadzand. Koninginnestr. 98, :da. Tel. 34892. 51249 n 5 pers. caravan te huur, ndplaats Groot Valkenisse alch.). Te bevr. M. M. Cla- Blanckestr. 1, Goes. Telef. 00-6607. 20143 kantie - zomerhuisjes. Het Zeeuwse Caravanbedrijf ;ft nog te huur bij Zoutelan- 2 min. v.d. zee, 5 en 6 pers. bungalow caravans. Van i t.m. 21 juli en na 18 aug. g enkele te huur van mei t. 28 juli. Van 28 juli t.m. 1° g. zijn onze 23 caravans vol- jóekt, dus s.v.p. geen aan- ige hiervoor insturen. Mo- iwater 7, M'burg. Tel. 01180- 0. 20150 kantie. Met Pasen nog vrij n woning 6 bedden Groe- Tel. 01171-462. persoons caravan te koop. C. J. v.d. Wijngaard, Dreef Breda. Tel. 01600-38700^— xi-verhuur m. en z.chauffeur itorijschool Wed. A.de Bruy- ere, tel. 2244. Oostburg. 20991 stburg. Wij hebben steeds or u de nieuwste wagens m. z. chauffeur, tel. 2244, de Bruyckere. 2099Z Vermeulen, St.-Jansteen mping „International", •and Nieuwvliet zomerhuis Kampeerwagens van 4 x. 10 personen. Modern ingc :ht. Bevr W. Meesen. Brou •rijstr. 37. Oostburg. ig: 170-2006. 2UJÖ ïxe auto-verhuur z. chauffeur Ct Tr.,-,r)ppn 18020 tte weduwe, Ncd. herv„ zoekt kennismaking tie man of weduwnaar, N«n- rv. Leeftijd plm 60-62 j»»P' onder no. 50922. MET een flinke dosis goede wil en wat voorstellingsvermo gen zou men i nde met veel tam tam aangekondigde „Breakfast at Tiffany's" van Blake Edwards een satire kunnen zien. Een so ciale satire nog wel, op het the ma van het meisje van buiten, dat in de grote stad via minder oorbare wegen haar fortuin vei lig wil stellen. Voor hetzelfde geld echter kan deze tragi-ko- medie doorgaan voor een krui sing tussen genoemde soort en de gladde technicolor - produkten van Hollywood. De kas èn Audrey Hepburn zullen er wel bij varen en de makers kunnen H dus tevreden zijn. ET is verbazingwekkend en tegelijk ergerlijk om te zien, met hoeveel ge mak sommige Amerikaanse regisseurs een gegeven, dat met liefde en moeite uitgewerkt zou kunnen worden tot een dramatisch aantrekkelijk script, volle dig ondergeschikt maken aan de eisen, die een ster krachtens haar gevestigde populariteit kan stellen. Het is tevens verwonderlijk, dat ze er zo vaak in slagen deze grove tekortkomingen te verdoezelen. Want daarin zijn ze mees ters, dat kan men in „Breakfast at Tiffany's" weer eens zien. /\p breed scherm en volgens een van de zo geliefde kleurenprocédés projec teert Blake Edwards de nogal voze ge schiedenis van het buitenmeisje Holly Golightly, dat in de grote stad rijk hoopt te worden. Ze doet dat door, wat men in het Engels vergoelijkend noemt „good time girl" te spelen. Haar inte resses gaan dan ook voornamelijk uit naar miljonairs en lieden van gelijke financiële orde. Als tegenhanger voor deze heren heeft Truman Capote, wiens „Breakfast" model heeft gestaan voor deze film, een jonge veelbelovende! schrijver op de proppen laten ko men. Hij is de enige bij wie de jolige Holly tenslotte werkelijk gehoor vind. als de roep van haar hart die van het geld overstemt. 'ALS de laatste beelden van de film vervaagd zijn, kan de toeschouwer niet anders concluderen, dan dat de lieve Audrey een lang en gelukkig leven tegemoet gaat En wie zal dat haar misgunnen. Wij zeker niet. We hebben echter wel bezwaar tegen de geraffineerde manier, waarop films als deze de kijkers dag aan dag con fronteren met een schijnwereld, waar aan ze zich a raison van een paar gul den kunnen vergapen. Een wereld die is opgebouwd uit louter bedrieglijke ele menten; een oppervlakkig maar kleur rijk geheel, waarin de menselijke ver houdingen op een kinderlijke manier zwart-wi( getekend worden, een uto pie ri JA, Blake Edwards en zijn medewer- kers verstaan hun vak goed genoeg. Met name de fotografen en de camera- lieden demonstreren aantrekkelijke staaltjes van vlakverdeling en beeld architectuur. Maar er is meer nodig om een film werkelijk de moeite waard te maken. Inhoud en vorm dienen tot in kleinigheden op elkaar te zijn afge stemd, als twee onverbrekelijke groot heden. Inhoud noch vorm kunnen of (Advertentie) mogen een eigen leven gaan leiden. In tussen heeft regisseur Blake Edwards Audrey Hepburn centraal geplaatst in een werkstuk, dat zijn kracht voorna melijk ontleent aan nietszeggende dia loog en filmtechnische perfectie. Niemand kan een regisseur het recht ontzeggen zoete koek te hakken in plaats van hij zijn stiel te blijven. Maar de kijkers zullen zich toch wel moeten realiseren, dat deze soort films is afgestemd op hun smaak. Een smaak, die door regisseurs als Blake Edwards blijkbaar niet erg hoog wordt aangeslagen. FN hij heeft nog meer pijlen op zijn boog. Audrey mag zowaar een liedje zingen: Moonriver! 'En waar haar vo cale capaciteiten tekortschieten neemt een onzichtbare batterij violen de me lodie over om de zoete-taartjes-roman- tiek nog even voort te laten duren. En als er biscoopbezoekers zijn, die „vermaakt" willen worden, die daarom films als „Breafast at Tiffany's" willen zien en geen andere, dan bewijzen ze daarmee alleen, dat ze al volledig zijn gevangen in de netten, die bepaalde producers met een grijnslach binnen halen. Epven, heel even krijgt men tijdens de vertoning van „Breakfast at Tiffa ny's" het gevoel, dat er iets in zit, dat er achter al die goed verzorgde beel- TN het Noordbrabants Museum te 's-Her- togenbosch is van 26 april af een expositie te bezichtigen van werken van J. Peijnenburg uit Geldrop. Mr. E. de Wilde, directeur van het Van Abbemu- seum te Eindhoven, zal de tentoonstel ling openen. Van 7 april tot 7 mei wordt de expositie „De bijbel in de kunst van onze tijd" in het Van Abbemuseum te Eindhoven gehouden en van 27 april tot 27 mei zijn „Schilderijen van E. Hey- mans" in het Van Abbemuseum te be zichtigen. Van 28 april tot 3 juni expo seert hier „Fugaret", een groep van Haag se schilders. |_|et tweede deel in de prachtige serie smaragd. Het Indonesische gebied blijkt bijzonder ontvankelijk voor de rijke de- coratieve stijlen, die uit noordelijker stre ken binnendringen. En in diverse fasen, via cultuurinvloeden, die ook het reli- gieuze denken telkens een andere keer geven, ontwikkelt zich de rijk-genuan ceerde kunst, die het gezicht van Indo- „Kunst der Wereld" is in Nederland se uitgave verschenen. Opnieuw een EI- sevier-uitgave, die een uitgebreide cul- tuurschets geeft, een overzicht van de godsdienstige, maatschappelijke en ge schiedkundige achtergronden van een breed gespreide cultuur, in dit geval die Aan het eilandenrijk Indonesië. O ver alle ogenblikkelijke politieke v sc"®|dsrnuur heen weet de auteur. A; Wagner, verbonden aan het Ko ninklijke Instituut voor de Tropen, de flezer een beeld te geven van de groei *r Indonesische beschaving, dat boeit door zijn veelzijdigheid en vooral door he mengeling van invloeden, die in dit gebied de dromen van een volk en de vormen waarin die dromen gestalte heb ben gekregen, hebben bepaald. De oude naU"Cu !UUr in het zuiden van Chi na biijtt het vertrekpunt voor de be- lonfpVmvun^de vr.oe«erc Nederlandse ko- Ariatkrt,? ,z"ldoUjke delen van het vtoesstïnnm - and vindt de bescha- vingsstroom zijn weg naar de gordel van v..v. L gc^iv.111 von xiiiavj- nesie meer bepaalt dan de machtspolitiek van een moment. Prembanan-tempel, dë Bara-boedoer, de uitingen van het schepend ver mogen der Sjailendra-dynastie, de cul tuur van Bali en de overige eilanden worden ons o.m. beschreven in hun oor sprong en verschijningsvorm en dat op een zakelijke wijze, die voortdurend de aandacht gevangen houdt. Met dit deel brengt de serie „Kunst der Wereld" opnieuw een beschaving binnen onze gezichtkring, een beschaving in dit geval, die op bijzondere wijze in verbinding heeft gestaan met die van ons vaderland. Het boek is voortreffelijk, grotendeels in kleur geïllustreerd. R. (Advertentie) Audrey Hepburn en George Peppard spelen verstoppertje den toch een brokje echt leven trilt. Maar die indruk wordt al te gauw weg genomen om plaats te maken voor ver veling; dezelfde verveling, die bezit genomen moet hebben van de mense lijke schaduwen in deze film, die alleen maar mooi zijn, of gek. Die kramp achtig proberen er „a good time" van te maken, maar die er op de duur toch de brui aan geven, omdat ze verleerd hebben te letten op de dingen, waar het werkelijk op aankomt BERT VAN OOSTERHOUT 4- 'De Opera Piccola te Amster- dam heeft twee aantrekke lijke programma's op zijn reper toire genomen: de opvoering van Rossini's jeugdwerk „De huwe lijksrekening" en een duettenpro- gramma uit te voeren door de so pranen Aukje Roggen en Nelly Schulze. -f- De gemeenteraad van Schoorl heeft geweigerd een krediet beschikbaar te stellen voor het oprichten van een standbeeld voor Jan van Scorel. Aan Hildo Krop was reeds opdracht voor het maken van een maquette gegeven. -f De Nederlandse Comedie onder artis tieke leiding van Han Bentz van den Berg, Ton Lutz en Guus Oster zal ook de volgende drie jaar vaste bespeler zijn van de Stadsschouwburg, zo althans stellen b. en w. van Amsterdam het voor aan de raad. -f De toneelgroep Ensemble geeft van avond in Hilversum de vijftigste voorstelling van „Een hoed vol regen" van Michael Gazzo. Op 11 april geeft Ensemble in Brussel een voorstelling van „Het hartbrekende huis" van Shaw. Met een lezing van de ambassa deur van België, baron F.X. van der Straten Waillet is gisteren in de Haagse Openbare bibliotheek een expositie geopend onder de titel: Het boek in België. Op deze tentoonstelling, die een week ge opend zal blijven zijn ongeveer 1300 Nederlands- en Franstalige boeken verzameld. RELIGIEUZE kunst is een terrein, dat bij het doorsnee-publiek in feite minder aandacht krijgt dan ze verdient. Zo zijn hier en daar wel tentoonstellingen geweest, die speciaal aan dit facet van de kunstbeleving waren gewijd, maar het doel, dat deze exposities be oogden werd eigenlijk nooit helemaal Joereikt: meer interesse in dc vele kunstschatten, die hun diepste oorsprong vonden in de religie. jQAAROM is het des te meer prijzenswaardig dat drukkerij-uitgeverij Lannoo te Den Haag dit jaar dit jaar enige moderne reeksen communieprentjes op de markt brengt. Reeds in 1960 heeft deze uitgever een prijsvraag hiertoe ingericht en het resultaat was boven verwachting. De zes reeksen, die dit jaar zijn uit gebracht verrassen wederom door oorspronkelijke visie en artistieke verwerking van het onderwerp. JNDRUKWEKKEND van eenvoud en met een zuiver kunstzinnige inslag is de serie Veritas van de tekenaar Guy Verstraeten. Evenzeer artistiek, maar ge compliceerder in uitwerking en symboliek is de reeks Verbum van fotograaf ontwerper Max van Damme, een serie die voor ons het meest aantrekkelijk was. W DE MULDER, W. Francois, Lezy en L. van Paridon maakten de foto's voor de uitgebreide Lux-serie, goede foto's, soms zelfs imponerende foto's. Maar in zijn geheel hebben de fotografen hier toch te zeer het contact met het onder werp, de Eerste H. Communie of de Plechtige Communie waarvoor de reeksen zijn bedoeld verloren. (Advertentie) PUROL-POEDER De organisatie van de expositie is in handen van het syndicaat der Belgische Uitgevers, de vereeniging ter bevorde ring van het Vlaamse boekwezen en de stichting der openbare bibliotheken te Den Haag. Er zijn nog verschillende andere mani festaties in andere' Nederlandse plaatsen, waar het Belgische boek in het middel punt staat. Zo wordt vandaag in de Haag se Bijenkorf de literaire boekenmarkt gehouden. JgJNSEMBLE heeft in studie genomen het blijspel „Om Nausikaa" van Lui- sa Treves. Onder regie van Jan Retèl spelen Magda Janssens, Sigrid Koetse. Ina van Faassen, Nel Kars, Corrie Weier, Johan Boskamp, Tom van Beek a.g., Lexj Goudsmit, Ed. Habema, Frans 't Hoen, Henk Molenberg. Decor: Lou Steenber gen. Kostuums: Joseph Carl. Muziek: Jurriaan Andriessen. De première zal plaatsvinden op 27 april a.s. te 's-Hertogenbosch ter gele genheid van het 125-jarig bestaan van het Provinciaal Genootschap van Kun sten en Wetenschappen Noordbrabant. Van 29 april t.m. 12 mei gaat het stuk in serie in De Kleine Komedie te Am sterdam. HOSTIA Ml)M iOT SLIJTT ÏH VERBUM (Advertentie) (Advertentie) nylons naar maat volmaakte pasvorm - uiterst sterk dus voordelig door lange levensduur Op 14, 22 en 28 mei a.s. zal de beroem de dirigent Pierre Monteux in het Concertgebouw in Amsterdam het Concertgebouworkest dirigeren. De merkwaardige foto van Monteux (links) werd gemaakt tijdens een repetitie in Amsterdam in december 1960, de laatste maal dat de dirigent hier optrad. Violist Siegfried B'dhler van het Concertgebouworkest beduidt de dirigent, achterwaarts wijzende met zijn duim, dat de achterste musici geen muziek hebben, maar doordat die duim uit deze gezichtshoek niet zichtbaar is, lijkt het geheel veel op een laaiende ruzie 2 LITER KOSTELIJKE ALPENMELK IN ÉÉN DOOSJE VAN 170 GRAM FIJNPROEVERS KIEZEN DUS STEEDS ALTIJD VERS Imp. J.C.N. Boering Amsterdam is zijn mond met zand gevuld en zij eet Van Gerard Walschap is opgenomen de bijzonder geestige lezing ,,Op vrijers voeten in Limburg", die hij voor Radio Maastricht heeft gehouden. Drs. F. Kur- ris S.J. behandelt een gedeelte van het lectuurprobleem,' waarmee ouders en leraren worstelen, namelijk onze hou ding tegenover boeken, die literair waardevol zijn. Dr. C. Verhoeven be spreekt enkele warme thema's bij Ho merus en dan voornamelijk in de Odys see. In de Kroniek haalt Gabriël Smit herinneringen op aan Gerrit Achterberg en bespreekt Fons Sarneel twee zuster romans, namelijk ,,Dorp van de dorst" van Anne Dellart en ,,Dood van een Non" van Maria Rosseels. MARNIX GIJSEN 2Jt» B Vraag kleurenfolder aan Ver. Ned. Tapijtindustrie N.V. - Hilversum Zie vervolg pug. 7 De februari-aflevering van ..Roeping" opent met een cyclus gedichten van Ben Wolken, die getiteld is „Groeve". We laten het derde vers hier volgen: de aarde zingt en zingende vangt zij het zaad en zij eet en de zaaier valt en vallende vindt hij het brood en hij eet en als hij op haar sterjt Het maart-nummer van het maand- blad ,,De Periscoop" opent met Gen ar tikel van Frans Weemaels over de grote Amerik.-Ierse toneelschrijver Eugene O'Neill. Bart Sax behandelt ..De komst van Joachim Stiller" van Hubert Lampo als het boek van de maand. Johan Daisne begint een uitvoerige beschou wing over de film Spartacus. Ook mu ziek en beeldende kunsten zijn niet ver geten, terwijl ook det gebruikelijke ru brieken veel wetenswaardigs bevatten. Tal van fraaie reprodukties verluchten de tekst. Het jongste nummer van ..Aristo" is nog van december 1961. Het blad zal moeite krijgen om de achterstand in te lopen. De aflevering is voor een groot deel gevuld met een polemiek tussen L. A. v. d. Linden en dr. J. A. Borne- wasser over de brochure „Ultramon taans Pleidooi" van eerstgenoemde. Leo Faust beziet de verschillende bloemen in de tuin der liefden en Wouter Lutkie filosofeert over de vraag naar de zin van het leven. Voor een gedeelte is het februari nummer van „Maatstaf" aan Gerrit Achterberg gewijd. Het opent met een viertal foto's, een kwatrijn van A. Ro land Holst en het laatst voltooide ge dicht, dat in de nalatenschap werd aan getroffen. Vervolgens wordt de dichter in proza herdacht door S. Vestdijk, in poëzi door Victor E. van Vriesland, Maurits Mok en Sybren Polet. J. W. Schulte Nordholt stond de inlei ding af, die hij schreef voor zijn bloem lezing uit Albert Verweys lyriek. Prof. W. A. P. Smit haalt enkele persoonlijke herinneringen op aan het professoraat van Verwey bij de herdenking van diens 25ste sterfdag. De veel schrijvende H.M. van Randwijk geeft hier zijn visie op wat hij noemt „De Nederlands-Indone sische Tragedie." A. Marja vertelt niet zo heel veel nieuws in zijn beschouwing over Nijhoff als criticus, dc bewerkte tekst van twee radio-lezingen. Hij ziet Nijhof als de man van het flitsende detail en kan hem in geen enkel opzicht een „monumentale" figuur noemen. Drie uitstekende verhalen, „De vakan tie" van Peter van Gestel. „Een verza meling vodden" van Wilfred Smit en „De moordenaar" van Jac. van Hat- tum sieren de februari-aflevering van ..Cartons voor letterkunde". I. S. Hersch- berg vertaalde enkele strofen uit de bun del „Bloei" van de Litouwse dichteres Lea Goldberg. Het nummer bevat voorts nog poëzie van André Kuyten en Theo- dor Sontrop, wiens „Droom" we hier citeren: Twee bomen met wat blad. Wat mannen in het zwart. De stof waaruit ik stof werd zakt langzaam in de kuil Ik sta erbij en kijk. Ik sta er bij en huil. E. M. Janssen Perio keert zich heftig tegen meergenoemde H.M. van Rand wijk, die hij een „politiek patheticus in domineesland" noemt. Uit het maart-nummer van „Het boek van Nu", als altijd goed verzorgd en fraai geïllustreerd, noemen we een artikel van Garmt Stuiveling over „Woord en Beeld" naar aanleiding van Jan Walravens visie op het taalgebruik van de experimentele generatie. Pierre H. Dubois acht Vestdijks Alpenroman niet een van zijn beste werken. Meer waardering heeft Helma Wolf-Catz voor Jan Spierdijks modern-realistische to neelroman „Moor, zij is niet kuis". C. J. E. Dinaux zingt de lof over de postume dichtbundel „Winter-aconiet" van J. W. F. Werumeus Buning. Twee romans van vrouwelijke auteurs. Nora Danner en Mischa de Vreede, worden door Pierre H. Dubois onder de loep ge nomen. F. W. van Heerikhuizen herdenkt Al- bert Verwey bij diens 25e sterfdag. Hans Redeker uit zijn waardering voor het boek „Reiziger in Europa" van R. Blij str a Nog zeer vele andere boekbesprekin gen en de aankondiging van nieuwe uit gaven completeren deze interessante af levering. Een portret van Walter Breed- veld siert het omslag. ALBERT VERWEY Int het februari-nummer van „Bc Gids" vinden we enkele waardevolle no tities van H.M. van Randwijk over Eichmann. Marnix Gijsen haalt humo ristische herinneringen op aan sijn ge boortedorp en speciaal aan een worstel wedstrijd „in Homerische stijl". Ook A. Alberts schrijft memoires, die onder de titel „Namen noemen" in boekvorm zul len uitkomen. En als Dritte im Bunde vertelt Karei Jonckheere een niet zo erg belangrijke episode uit zijn jeugd. B. A. van Groningen geeft reisindrukken uit het Oosten. WILLEM v. d. VELDEN.

de Stem | 1962 | | pagina 7