Hotelgasten personeel omhelzen het Werkloosheid Zeeland nog steeds aanzienlijk Geruchtmakende Britse Lagerhuisverkiezing Zeeuwse zijn weg aardappel vindt naar buitenland Engelse clubs naar Zeeland Transfiguratie te Hulst organiseert rederijkersdag Gemeente Kloetinge wenst uitvoering kapitaalswerken Proevers van de zon STOCKTON-ON-TEES HOTEL VOOR BABY'S RESA - HILVERSUM Uniek initiatief Promoties ter griffie Aug ust de Laat al 45 jaar humorist Voorburgse lyceïsten in Zeeuwseh-Vlaanderen Kwestie Bolwerk Sas van Gent voor rechtbank pnablaD gUcjltcm Straatrumoer op Drie caissons op drift Hoteliers in Hulst bijeen Binnenschip Westerschelde gezonken gevaar voor conservatieven Jonger naar de stembus Gorkum DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 6 APRIL 1962 (Advertentie) Geslaagddank zij (Bekende Schriftelijke Cursus) Tel. 45432 H.B.S., Gymnasium, Onderwijzersakte. Middelbare Akten: Frans, Duits, Engels en Nederlands M.O. Tolkvertaler Hoofd correspondent V.T ,H.-diploma. Nieuw adres: Utrechtseweg 33 tel. 15738 en 45432 In het kader van de jaarlijkse sport- uitwisseling worden er op zaterdag 21 april in Zeeland weer een reeks van wed strijden tegen Engelse voetbalclubs ge organiseerd. Niet minder dan 49 Engelse teams zullen slag leveren. De wedstrijden zijn: GPC 1-Elwell FC, GPC 2-Tansley FC, Waarde-Springfield FC, ONA-Pound Hill FC, Rillandia 2- Phoenix AFC, Serooskerke-Westbourns Ath FC, SC de Meyer-Britania FC, Steen 16-18 jr.-Southfield Tornados, PZEM- Ealing Rovers, Aardenburg-South Park FC, Hansw. Boys 16-18 jr.-South Ealing Caltic, AZW-Mossley Boys Amateurs, Koewacht-Royal Air Force FC, Walche- ren-Bromley Southend FC, Oostburg 18 jr.-Villa Courth Youth, Serooskerke 16- 18 jr.- South Kingate Youth, Yerseke- Plough FC, Yerseke 14-16 jr. - Hertford Cadets Youth. Krabbendijke-Savoy FC, HSV Hoek-Nabbissico FC, Rillandia-St.- Edmans FC, Nieuwland-Old Vaughanians FC, Rillandia 15-17 jr.-Luton Boys, Graauw-Wellington, WHS St.-Annaland- Metal Box, Kruiningen-Hatfield Boys Brigade, VAW Vlissingen-Hancote Uni ted, Kruiningen 16-18 jr.-Tring Athletic, RCS 16-18 jr.-West Green Baptest, Spui- North Watford Sports, Retranchement- Comley Community FC, Heinkenszand Clapton Argly Boys Club, Heinkenszand 15-17 jr.-Ilford Youth, Arnemuiden-Old Durkinians, Hontenisse 15-17 jr.-Wood ford Green, SVD Driewegen-Chopham FC, Bruse Boys-Kingsfisher FC, Groede le-Central Boys Club le, Groede 2e- Central Boys Club 2e, IJzendijke-Clifton Hampden FC, Renesse-Christchurch FC, Renesse 12-15 jr.-Christchurch FC, Hulst 12-14 jr.-New Venture Youth Centre, Hulst 14-16 jr.-New Venture Youth Cen tre, Jong Ambon-More Side, Domburg- Malco FC, Bevelanders-Born United Soth London, Zwaluwen-(nog niet bekend), Borssele-Saffon Lane FC. 55 De camere van rhetorica „De Trans figuratie" te Hulst heeft een initiatief genomen, dat vermoedelijk uniek is in den lande: zy wil een rederijkersdag orga niseren, waaraan kan worden deelge nomen door alle amateur-toneelvereni gingen in de provincie, zulks dan in tegenstelling met de voormalige Bonds dagen, die slechts toegankelijk waren voor verenigingen, aangesloten by het Werkverband Katholiek Amateurtoneel of de Nederlandse Amateur Toneel Unie. In een circulaire, welke verzonden werd aan alle verenigingen, wordt als doel van een dergelijke reünie gesteld, dat de amateurtonelisten eens duidelijk demonstreren, dat zij bestaan en.hun tijd verstaan. Waarnaast ook de bereid heid een rol speelt om elkaar geor ganiseerd of niet de collegiale hand te reiken. Het ligt in de bedoeling dit evenement omstreeks eind mei in Hulst te realise ren, uiteraard met het nodige vlagver toon. De voorlopige opzet van het dagpro gramma laat ruimte voor o.a. het spelen van éénacters, voor declamaties en mu zikaal optreden, instructieve lezingen en demonstraties, gedachtenwisseling etc. De definitieve programma-samenstelling zal uiteraard afhangen van de belangstel ling der verenigingen en de wensen, wel ke zij op een enquête-formulier kunnen kenbaar maken. Inmiddels heeft „De Transfiguratie" haar zesde jaarboekje het licht doen zien. Waarin allereerst uitvoerig aandacht be steed wordt aan de verheffing der toneel vereniging ,,St. Jan" te St. Jansteen tot camere, zulks op voordracht van D.T. die daartoe de adelbrieven verzamelde en samenstelde. Ook in de toekomst zal de Hoofdkamer blijven trachten de voor malige rederijkerskamers te heroprich ten of nieuwe kamers te stichten om aldus de oude tradities in ere te her stellen. In het boekje wordt verder o.a. her innerd aan de eerste prijs in de hoogste afdeling van de nationale subsidiewed strijd 1960-61, uitgeschreven door de stichting „Ons Leekespel" te Bussum, waaraan De Transfiguratie deelnam met „Ninotchka" van Mich. Langyell. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben met terugwerkende kracht tot 1 ja nuari de volgende promoties ter griffie in Middelburg bekendgemaakt: A. Meijers bevorderd tot adjunct-commies; mr. A. F. Kooyman bev. tot referenda ris 2e klas; mej. J. Davidse bev. tot ad junct-commies A; mej. D. Maartense bev. tot adjunct-commies; J. J. den Boer bev. tot adjunct-commies A en H. Koops bev. tot hoofdcommies A. De Zeeuwse aardappeluitvoer is op volle gang gekomen. Reeds werden een tiental schepen, alle kustvaarders, elk met twee tot driehonderd ton beladen. De aardappel is verreweg het belang rijkste Zeeuwse exportartikel. Vooral de kleinere havens op de eilanden trekken profijt van deze verschepingsactiviteiten. Zo heerst in de anders nogal stille ha ventjes van Kamperland. Colijnsplaat en Hansweert momenteel een jrote bedrij vigheid. In groot tempo verdwijnen zak na zak in de ruimen tot het schip vol ledig beladen is. Naast enkele beladingen voor Zwe den is het voornaamste doel van dit kostelijke volksvoedsel van Zeeuwse origine de Engelse havens Londen, Bos ton en Rochester. De elk jaar groter wordende uitvoer bewijst dat deze aardappel van zilte bo dem in den vreemde hogel'Jk wordt ge waardeerd. De bekende humorist August de Laat vierde gisteren zijn vijfenveertig jarig jubileum als beroepshumorist. Gust werkte voor zestien grammofoonmaat schappijen en trad vele malen op in Berlijn zowel als in Parijs. De heer De Laat, die nu zevenenzeven tig jaar oud is komt nog slechts een enkele keer voor het voetlicht. Enkele van zijn populair geworden liedjes zijn: ,.Ik zoek een meisje, wie durft het met mij aan" en „Vaders brief uit het oude mannenhuis". Om de nodige vitaliteit te bewaren, maakt de zevenzeventig Jnrige nog da gelijks fietstochtjes in de omgeving van Tilburg. De 47 Voorburgse lyceïsten die Zee land bezoeken zijn gisteren in Zeeuwseh- Vlaanderen geweest. Begunstigd door goed weer genoten zij van de boottocht Vlissingen-Breskens, waarna de reis werd voortgezet naar Sas van Gent. De groep werd weer in tweeën ge splitst, waarna de ene helft de spiegel- glasfabriek bezocht, waar zij onder des kundige leiding dit machtige fabrieks complex bezichtigde. De andere helft reisde door naar Sluiskil, voor bezichti ging van de Compagnie Néerlandaise de l'Azote. Vol met nieuwe indrukken werd de te rugreis naar Domburg aanvaard, waar in de jeugdherberg Nieuw Walcheren" een gezellige feestavond met zang, dans en voordrachten, door eigen krachten verzorgd, het vierdaagse bezoek besloot. Vandaag wordt de terugreis aanvaard. (Van onze verslaggever) De rechtbank te Middelburg heeft een principiële zaak behandeld, die door het Openbaar Ministerie zelf is uitgelokt. Er werd een uitspraak verlangd over F)e WdA, zeer bezorgd voor haar stemmenverlies aan de PSP, gaat in de Nieuw-Guinea-kwestie de anti militaristische snaar bespelen. Ze wil de~vraag of aanhët Bolwerk te Sas van communisten en pacifisten ook Gent sprake is van twee gelijkwaardige nle' nicer het monopolie van buiten- rii banen of niet. parlementaire actie laten. Met een jTe kantonrechter te Terneuzen heeft petitionnement en een protestmars zal zes jaar geleden een uitspraak gedaan waarin tot uiting kwam dat het niét zo was. Enkele maanden geleden is bij het kantongerecht te Terneuzen een von nis gewezen waaruit bleek dat Het Bol werk wel als twee gelijkwaardige rijba nen beschouwd werd. Om een principe-uitspraak mogelijk te maken heeft een ambtenaar ter secreta rie te Sas van Gent zich vrijwillig voor het smeedijzeren hekje in de rechtszaal te Middelburg laten brengen. Mr. A. Rosingh, de officier van justi tie, die zich ter plaatse van de situatie op de hoogte heeft gesteld, kwam gister morgen tot de conclusie dat er geen spra ke is van twee gelijkwaardige rijbanen aan het Bolwerk. Hij vroeg daarom ver nietiging van het laatste vonnis van de kantonrechter. De rechtbank zal op 18 april uitspraak doen. Gaan de rechters mee met de me ning van de officier, dan kan de ver keerssituatie aan het Bolwerk te Sas van Gent gehandhaafd blijven. In het andere geval zullen er borden „inrijden toege staan" geplaatst moeten worden. is door de gemeente geen subsidie aan de instelling verleend. De gemeentereke ning over 1960 werd voorlopig vastge steld met de volgende eindcijfers: ge wone dienst inkomsten f 662.261.50, uit gaven f 640.300.34. Kapitaalsdienst in komsten f 1.692.322.99, uitgaven f 1.859.024.86. In de Buys Ballotstraat zal over een afstand van 75 meter een wachtverbod worden ingesteld. Ook voor de zuidzijde van de Koningin Wilhelminastraat wordt een wachtverbod ingesteld. De raad was voorts van mening, dat zij niet bevoegd is adhesie te betuigen aan het raadsbesluit van de gemeente Aardenburg, waarbij ei* bij de minister van landbouw en visserij op wordt aan gedrongen om de wet vervreemding landbouwgronden' te verlengen. Aan het plaatselijk actiecomité 10 x 10 werd een subsidie verleend van f 55, als vergoeding van de kosten voor het gebruik van de foyer in de grote zaal Amicitia. De plaatselijke schuttersvereniging De Batavieren krijgt f 10.voor het orga niseren van een schuttersfeest op konin ginnedag. Alsof het lot van het Britse ge menebest ervan afhing, hebben de drie traditionele partijen van En geland elkaar bekampt bij de tus- sentijde verkiezing voor een zetel in het Lagerhuis voor het kiesdis trict Stockton, welke verkiezing donderdag tegen middernacht de gewisheid opleverde, dat Labour zijn afgevaardigde behoudt met een dikke zeven duizend stemmen meer dan de conservatieven en nog wat meer dan de liberalen. Sinds de liberalen bij de tussentijdse verkiezing van Orpington op zo'n ver rassende wijze de conservatieven en de labours versloegen, welke liberale zege door velen als een soort come-back der liberalen op het Engelse politieke toneel werd beschouwd en tegelijkertijd als een afrekening met de beide andere grote partijen, zag men naar de verkiezing van Stockton uit als naar de proef op de som. Eri zconcentreerde zich de politieke aandacht van het Engelse volk op dit typisch grauwe industriestadje aan de zwarte drabbige rivier de Tees met zijn Ult achttiende eeuw stam- 5nHh™«UlZen' dat in vr°eger tijden een dShStïï?' 6n mar^tcentrum was, maar centrum i,eeDn ZWart berookt industrie- tenirum is geworden. de Britse pre- In de te Kloetinge gehouden raads vergadering werd besloten tot de uit voering van 0e volgende kapitaalswer ken: het leggen van een toevoerriool vanaf het Stenen Pad tot aan het Meul- putje, en vandaar onder de rijksweg naar de zuiveringsinstallatie. De kosten hiervan worden geraamd op f 61.112. Verder het leggen van een riolering in het eerste gedeelte van de Molenweg tot aan de spoorlijn. Hiervan werdëii de kosten geraamd op f 14.523. De bouw van een rioolwaterzuiverings installatie op een perceel weiland, gele gen t.o. van de Molenweg, een en ander behouden» goedkeuring van het raads besluit van 22 december 1961, houdende de aankoop van genoemd weiland door G.S. van Zeeland. De kosten van het mechanische gedeelte zijn geraamd op f 68.000, en die van 't bouwkundige ge deelte op f 120.892. Voorts werd besloten, behoudens goed keuring van het raadsbesluit van 22 dec. 1961, betreffende aankoop van het reeds eerder genoemde perceel weiland door G.S. van Zeeland, het uitvoeren van rio leringswerkzaamheden in het verlengde van de Koningin Wilhelminastraat, en de Molenweg, en het maken van een trans portriool en een rioolzuiveringsinstal latie onderhands aan te besteden en te kunnen aan de firma Boone en Besuyen te Goes voor f 175.900. Ook werd besloten de nieuwe ambts woning van de burgemeester onder hands aan te besteden aan de firma J. v. d. Linde te Kloetinge voor f 45.500. De rekening van de burgerlijke instelling voor maatschappelijke zorg te Kloetinge Met een promillage van 30 staat Zee- over 1960 werd goedgekeurd. Over 1960 lanu nog steeds op de vierde plaats in de rij van provincies op het gebied van de werkloosheid. Zoals bekend is de ar beidsreserve in de drie noordelijke pro vincies het grootst. In maart 1962 be droeg de geregistreerde arbeidsreserve in Zeeland 1682, dat is aanzienlijk min der dan in februari van dit jaar, toen het cijfer 2001 bedroeg. Vorig jaar maart telde Zeeland 1855 werklozen. In deze cijfers zijn begrepen de mannen die werkzaam zijn op aanvullende werken. In maart 1962 waren dat er 425 tegen 445 een maand daarvoor. Uiteraard wordt het werkloosheidsbeeld in Zeeland nog steeds beïnvloed door de pendel, die heel langzaam toeneemt. Boven het provinciaal gemiddelde kwa men in maart uit de rayons Zierikzee (45 per 1000 mannelijke loontrekkenden), Oostburg (73), Hulst (49) en er juist iets over Middelburg (32) en Tholen (31). De toeneming van de geregistreerde ar beidsreserve in vergelijking met het vo rig jaar in het rayon Zierikzee moet worden toegeschreven aan de ruimere werkgelegenheid bij de Deltawerken. Het transport van vijf zogenaamde eenheids-caissons van de werkhaven aan het Veerse Meer naar de in aanbouw zijnde Grevelingendam heeft behoorlijk wat moeilijkheden opgeleverd. Donder dagmiddag waren sleepboten van de fir ma Muller uit Dordrecht met de cais sons op weg naar het Zijpe. Tijdens dit transport werden de weersomstandighe den vrij plotseling ongunstiger. De wind ruimde naar het noorden cn nam ir kracht toe. In het Keeten voor Stavenis se besloot de leiding van het transport drie van de caissons op het slik te zetten Met de overige twee werd doorgestoomd naar het Zijpe. Bij opkomend water zijn de achtergebleven caissons vlot geraakt Zij dreven af naar het land, en kwamen tegen de dijk van de Margarethapolder te Stavenisse vast te zitten. Gisteren nacht bij vloed is het gelukt, twee van de logge caissons vlot te krijgen en weg te slepen. Een derde zat gisterenavond laat nog steeds omhoog. Het was nog maar de vraag of er voldoende water zou komen om ook deze laatste kolos weer van de dijk te krijgen. De caissons zijn bestemd voor de afsluiting van de zuidelijke vaargeul in de Grevelingen. Voor deze afsluiting zijn 24 caissons van ca. 50 m3 nodig. In mei zal men waar schijnlijk met deze afsluiting beginnen De Zeeuwse hoteliers en restaurant houders komen dinsdag 10 april samen in Hulst. In de Graanbeurs wordt 's mid dags om drie uur een vergadering ge houden, waarop o.m. de stand van zaken betreffende de c.a.o., de ontwikkeling van het bedrijfspensioenfonds ter sprake komen. De heer J. W. van Poppel zal een lezing houden over het ontslagrecht in de praktijk. (Van onze correspondent) Vrijdagmiddag om vier uur is op de Westerschelde tussen Hansweert en de veerhaven te Kruiningen het 348 ton me tende Belgische motorschip (binnen vaartuig) „IJsland" gekapseisd en ge zonken. De IJsland, geladen met keiste nen waarbij het deklast vervoerde, was van Anderlecht (B.) op weg naar Wet- teren (B.). Bij het uitvaren van de ha ven van Hansweert viel het vaartuig in de volle vloedstroom waardoor het scheef viel en water begon te maken. De schip per U. Carron uit Gent, die het gevaar zag aankomen liet zijn vaartuig zo snel mogelijk naar de zeedijk koersen. De sleepboot Spanje, die in de nabijheid was, gooide onmiddellijk zijn sleepsche- pen los en schoot te hulp. Ook het ber gingsvaartuig Inktvis uit Hansweert kwam ter assistentie doch juist toen de IJsland nabij de zeedijk was gekomen, kapseisde het schip en zonk ter plaatse. De schipper, zijn vrouw en het vijftien jarig knechtje werden gered, en aan boord van de Spanje genomen. Het gezonken vaartuig levert geen ge- |vaar op, aangezien het buiten de scheep vaartroute ligt. fgrfj-r"* Niemand minder dan Stockton'om^de fae™ vo perHs00n naar aat verplichtte ook de andere Darttien te dirigeren"6 kan0nnen Stockton brtpfreneT heL rinde^vTn'de ïrtefd straten" boomden de straten van het stadje vol nieuwsgierige mensen, die genieten van deze vèrkie' vann Sde6reZS acHh,er«™olgens trekken van de ene vergaderzaal naar de andere ThS zWegge„Wart 6n tCgen ™art wit Het merkwaardige was, dat de conser vatieven met rode rozetten propaganda maakten, de labours met groene en de liberalen met gele. Een nog grotere merkwaardigheid vormden de kandida ten der drie partijen: drie bekwame jon gemannen, net 30 jaar oud, charmant en helemaal Oxford, de een advocaat, de an dere journalist, de derde een personeel- chef van een grote chemische fabriek. In hun politieke opvattingen bleken zij. in het vuur van hun redevoeringen niet zover uiteen te lopen zodat de toe hoorders af en toe moeite hadden uit te vorsen of ze bij de conservatieven, de liberalen of de labours te biecht waren. Aan de taal konden ze het ook al niet merken, want het was het mooiste Ox fords wat ze te horen kregen. Leven in de brouwerij bracht pas echt premier MacMillan, die vroeger zestien jaar lang Stockton voor zijn conservatieve partij in het Lagerhuis had vertegenwoordigd. Met hem viel een zwerm van Londense journalis ten Stockton binnen, waarmee het accent van de verkiezingsstrijd met een van het provinciale naar het na tionale werd gelegd. MacMillan trok al de registers van zijn charme open en drukte vele oude ken nissen de hand en maakte praatjes met iedereen, tot en met de oude stoelen- zetster van de kerk. Hij verdedigde ge laten de regeringspolitiek, waarvan een enthousiaste bekentenis tot de Europese integratie wel het meest opmerkelijke was. De uitslag: de labours, die de vorige maal met 24.000 tegen 21.000 stemmen op de conservatieven wonnen, behaalden nu ruim 19.000 tegen ruim 12.000 op de conservatieven, terwijl de liberalen voor de eerste keer weer opgekomen ruim 11.000 stemmen behaalden Deze uitslag geeft aanleiding tot heel wat bespiegelingen. Het feit, dat de libe ralen ten koste van beide partijen, maar vooral van de conservatieven, bij de eer ste maal zoveel stemmen vergaarden, geeft na de verkiezing van Orpington toch aan de conservatieven wel op zijn minst de ernstige waarschuwing dat ze op hun tellen moeten gaan passen. De arbeidsreserve in de bouwnijver heid daalde in Zeeland in de afgelopen maand van 259 tot 167, waarbij moet worden aangemerkt dat er praktisch geen aanbod meer is in de b.- en u.-sec- tor. De reserve op landbouwbedrijven nam af van 598 tot 459. terwijl ook bij de losse arbeiders een daling was te con stateren (van 290 naar 21). Het aantal minder-geschikten bleef ongeveer gelijk. De totale vraag in de provincie Zee land steeg in maart van 601 tot 642, hetgeen nagenoeg alleen veroorzaakt werd door toenemende vraag in de bouwnijverheid (van 187 naar 238). De grootste vraag deed zich voor in de rayons Middelburg (111), Terneuzen (127) en Vlissingen (104). Hulst en Tho len vertoonden opvallend weinig vraag (respectievelijk 17 en 12). Het aanbod van vrouwen steeg in maart van 227 naar 291, vrijwel uitslui tend veroorzaakt door het einde van het mosselseizoen, waardoor het aanbod in de voedings- en genotmiddelensector steeg van 18 tot 102 (helft jeugdigen). laten zien dat ze ook nog wel revolutionair vuur in zien üiad0L zal echter niet kunnen verhinderen, dat communisten en pacifisten haar lijsten tekenen en in haar gelederen meestappen. Wat vele leden van de PvdA toch wel gênant geleide zullen vinden. Al dit rumoer zal intussen niet bij dragen tot vergemakkelijking van de delicate onderhapdelingssituatie. Dja karta heeft de verdeeldheid in de Nederlandse publieke opinie altijd als een troef in zijn spel beschouwd. De grote parlementsmeerderheid, welke zich weer achter de regering opstelde, is echter van meer betekenis dan straatrumoer. De jongste berichten over nieuwe voorstellen van Oe Thant de tegenspraken zijn niet volledig overtuigend gaan in de richting van hetgeen de regering vooral in tweede instantie als aanvaardbaar heeft ge schetst: een neutraal interim-regime om dePapoea's gelegenheid te geven zich alzijdig te informeren. De mede deling, dat Indoriesië zich daarmee al akkoord heeft verklaard, klinkt wel haast te mooi om waar te zijn. Er gloort echter weer een lichtstreep aan de horizon. Het is te hopen, dat nu in rustig en geduldig overleg een door ieder be geerde uitweg met ere gevonden zal worden. Het straatrumoer laten we dan maar voor wat het is. £)e regering gaat stappen doen om de kiesgerechtigde leeftijd te verlagen van 23 tot 21 jaar. Ze kan daarbij zeker op brede instemming rekenen. Om dit te bereiken is echter een in gewikkelde procedure nodig. Want die kiesgerechtigde leeftijd staat in de Grondwet opgetekend. De regering kan nu een wet indienen, die verklaart dat er grond is een wijziging van de Grondwet op dit punt in overweging te nemen. Als de beide Kamers die wet hebben aangenomen, dan moeten de Kamérs ontbonden worden Dit wil men dan doen samenvallen met de periodieke ontbinding van de Tweede Kamer in 1963. De nieuwe Kamers zul len het voorstel vervolgens met twee derde meerderheid moeten aannemen. Daarna pas hebben de 21-jarigen hun kiesrecht. Dit betekent dus. dat ze het volgend jaar bij de Kamerverkiezingen m geen geval nog aan bod kunnen komen. Het Algemeen Dagbiad heeft het noodzakelëk genoemd, dat een wetsontwerp tot verlaging van de kies gerechtigde leeftijd zeker tot wet zal moeten worden verheven vóór de Tweede-Kamer-verkiezingen. Het blad ziet hierbij de Grondwet over het hoofd. Men vraagt zich intussen af. of het nu beslist nodig is, die leeftijd in de Grondwet te noemen. Zou men dat in onze constitutie maar niet in het midden laten? Dan heeft de gewone wetgever in dit opzicht vrijheid van handelen. Het is helemaal niet on denkbaar, dat later de wens opkomt nog lager te gaan. Hoog op een berg, ver van het drukke verkeerslawaai, ligt een heel ongewoon ho tel; door de ramen er van kijkt men uit op de in het dal liggende grote Westduit- se stad Wuppertal De gas ten mogen hier luid en dui delijk uitdrukking geven aan hun misnoegen, cn wan neer zy er zin in hebben, het hotelpersoneel omhel zen Niemand zal hier kwaad om zijn, want hun gedrag is het gevolg van spontane ge voelsuitdrukkingen. Allr gasten worden liefdevol ver zorgd, daar hier tenslotte sprake is van een „Baby hotel". De tien Baby-hotels, die in de loop van de laatste ja ren in West-Duitsland zijn ontstaan, hebben reeds goe de diensten bewezen Ge brek aan gasten hebben de ze hotels beslist niet en het lijkt er op, dat door deze instellingen een leemte in het Westduitse hotelwezen is gevuld Ondanks dat kan het hotel in Wuppertal bo gen op het feit, dat het ten minste in de Duitse Bonds republiek een unieke plaats inneemt. Het Baby-hotel is namelijk uitsluitend bestemd voor de allerkleinsten m de leeftijd van tien dagen tot twee jaar Niemand had zich tot nu toe om deze klein tjes bekommerd en voor vele ouders was het steeds weer een probleem, waar zij hun kind veilig konden ach terlaten, wanneer zij plot seling op reis moesten. Modern ingericht Sedert de opening in mei /an het afgelopen jaar zijn m het gastenboek 200 na men ingeschreven Vele klei ne pensiongasten, soms wel 20 tegelijk, vonden hier een liefdevol onderkomen .Som mige kinderen willen bijna niet meer naar hun ouders terug, wanneer zij hier lan gere tijd geweest zijn" zegt één van de verzorgsters en neemt een kleine plaaggeest op de arm, die al geruime tijd getracht heeft de aan dacht op zich te vestigen. Voorbeeldig en liefderiik is echter niet alleen de ver zorging in het Baby-hotel in Wuppertal, maar ook de inrichting. De leidster, die haar ervaring opdeed als kraam- en ziekenverpleeg ster in Amerika, Engeland Italië, Zwitserland en Frank rijk, voordat zij naar haar geboortestad terugkeerde en haar plan ten uitvoer bracht, richtte het Baby-hotel vol ledig naar de behoeften van haar toekomstige gasten in In de grote lichte vertrek ken liggen overal poppen en beesten voor het grijpen nergens zijn scherpe hoe ken en randen, die voor de kinderen gevaarlijk zou den kunnen zijn en op elk heel uur klinkt er muziek uit talrijke klokken, wat de kinderen telkens in verruk king brengt, 's Nachts wordt er in ieder slaapvertrek een microfoon ingeschakeld, zo dat de nachtzuster voortdu rend op de hoogte is van het wel en wee van de sla pende pensiongasten, In twee zeer modern ingerichte keukens wordt het voedsel van iedere gast, zoals het door de moeder is voorge schreven, bereid. Meer ba gage dan de menukaart en zo mogelijk een gezond heidsverklaring van de dok ter wordt van de gasten niet verwacht. Verder zorgt het hotel voor alles en dat is iets waar de ouders zeer op gesteld zijn. Kleine strubbelingen met de gasten in het Baby-hotel worden altijd gauw opgelost, maar echte moeilykheden zyn er nooit, zelfs geen taal moeilijkheden zoals de leidster glimlachend verze kert. Niet zelden bevinden er zich kleine buitenlanders onder de gasten, want Wup pertal aan de zuidelijke rand van het Westduitse in dustriegebied, is zeer cen traal gelegen en vanaf de bondshoofdstad Bonn, waar vele buitenlandse diploma tieke vertegenwoordigers woonachtig zijn, per auto in een uur te bereiken. ,,'t Wordt tijd dat het voorjaar eens goed doorzet." „Zeg dat weleen beetje zon kan een mens best gebruiken." Zo ongeveer kan men zich voor stellen dat deze twee schippers over het weer staan te keuvelen. Gezellig met een dikke sigaar, het lentezonnetje, dat na dagen druilerige regen toch kans heeft gezien door de wolken massa heen te breken, op hun zwarte petjes, leunen ze tegen het hek op de Nieuwe Dijk in Vlissingen. Vlak bij de vissershaven staan ze. Een paar bootjes zijn binnengelopen en alles heeft al iets van het feest in zich, dat de lente toch ieder jaar weer is Ook al komt het wat laat en is het nog wat koud. Waar zouden ze het verder nog over hebben? Misschien halen ze herinne ringen op uit „de goeie ouwe tijd' toen ze zelf nog uitvoeren; dat was nog eens een leven! Wellicht hebben ze het over hun kinderen, die er niets meer voor voelden om te gaan varen, of over hun kleinkinderen mqt al hun „moderne gedoe". We weten het niet. Wel weten we dat ze staan te genieten, rustige oude schippers met verweerde koppen. Ze staan intens te proevenvan dit eerste zonnetje en geef ze daarin eens ongelijk! 'W/e hebben deze week mr. Ridder van Rappard, burgemeester van Gorkum, ten tonele gevoerd als de wachter op de tinnen van de aloude veste, waarschuwend tegen de rode draak. Uit een vraaggesprek, dat de Nieuwe Rotterdamse Courant wet hem had, blijkt nu intussen, dat de zaak toch wel een beetje anders ligt dan de ners aanvankelijk heeft voorgesteld. Er blijken in de Gorkumse PvdA ook bepaalde tegenstellingen te zitten, die mede een rol spelen. De 74-jarige so cialistische wethouder, die nu niet meer kandidaat staat, verklaarde, dat hij de eer aan zich heeft gehouden, toen hem duidelijk werd, dat men hem toch niet meer op de lijst zou zetten. Ook de tweede socialistische (vrouwe lijke) wethouder zou niet meer voor dit ambt in aanmerking komen. In- plaats daarvan ziet de burgemeester mensen komen, die hem in zijn grootse plannen zullen dwarsbomen. Hij hoopt dat hij straks weer verder kan wer ken met wethouders dit niet op alles ia en amen zullen zeggen, maar die bereid zullen zijn tot constructief over leg; die zullen geloven in zijn goede trouw „En anders zou ik, net als de ko ning van Saksen die wèl populair was, wat ik beslist niét hen willen zeggen: „Kinder, mach den Dreck al- lenig". Men ziet het: deze burgemeester neemt geen blad voor de mond en hij zoekt de populariteit zeker niet. Inmiddels blijft het feit bestaan, dat hij zich bemoeit met intieme aange legenheden van een der politieke par tijen en dat hij ook op de verkiezingen invloed tracht uit te oefenen. Dat past een burgemeester niet. Propagaiula-avoiid drankweercomité Het Goese drankweercomité onder voor zitterschap van de heer C. J. Smeenk, heeft gisteravond in de Prins van Oran je een propaganda-avond gehouden. Door de filmdienst van de nationale commis sie tegen alcoholisme werd voor een tal rijk publiek de hoofdfilm van deze avond „Om het leven van een kind" vertoond. Tevoren waren twee tekenfilms en de film „Op gezondheid", uitgaande van de wereldgezondheidsorganisatie vertoond. De propagandist van het NCA, de heer J. A. Holmer uit Utrecht hield een pro- pagandaspeeeh voor de drankbestrijdings- organisaties. Hierin memoreerde hij on der andere de grote gevaren van het gebruik van alcohol bij het snelverkeer. wvruTOT jiTTn-j. t s Middags was voor meer dan vijfhon- NEDERLAND heeft in het toernooi om derd schoolkinderen de film „Oom Erik <- wereldkampioenschap rolhockey en zijn detectives" vertoond. De grote tLfn TWn?=n spael (1° bereikt zaal van óe Prins van Oranje was he- Uruauav met 10 U IUSt leldde !aaSite Woin' Vij£tig a zesti« kinderen Uruguay met i-u. konden niet worden toegelaten, omdat da zaal overvol was.

de Stem | 1962 | | pagina 3