berg mont-blanc doorboord Ambassadeur Den Van on een Ketel dode, 4 gewonden Haag voor Roijen overleg naar EUROPA - IN - DE - KOU SPRINGT AF OP ONZE AARDAPPELEN Strauss eist Westduitse kern-medezeggenschap Frankrijk stemt zondag Tiener in ons Cliff land Garanties zelfbeschikking het kern- (en twist) punt dagblad voor zeeland Tweeling uit brandende wieg gered Betrekkingen België-Kongo hersteld Broodslijters willen vroeger ver ?rkopen kruidenier kruier Geluk bij ongeluk, vloer hield het Zuidwestelijke wind Djakarta spuit nieuws het „front' wild van Navo ontwerpt plan ervoor PEILING: 76 pet achter De Gaulle Koning Aardappel, vorstelijk duur HET WEER BOOSDOENER GROENTEN IDEM BANANEN Of u bent, of 102e JAARGANG No- 23948 Voor GodKoningin en Vaderland ZATERDAG 7 APRIL 1962. Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes, H M' L' de Rechter' P- V' M' Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6 252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 260! - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) Bij de N.V. Chefaro aan de Kei- leweg te Rotterdam is gisteren in de middag een ketel ontploft, waarbij één dode en vier gewon den zijn gevallen. De ravage was enorm. De verwarmingsketel, die in het ketel huis onder de verpakkingsafdeling was opgesteld, sprong met een daverende klap uit elkaar. Een groot geluk bij dit ongeluk was dat men doende was het ketelhuis te verbouwen, waardoor één van de zijmuren was "*eggebroken. De luchtdruk, die door de ontploffing ont stond, vond dus een weg naar buiten en de vloer van de verpakkingsafdeling heeft het daardoor kunnen houden. Op het moment van de ontploffing werkten daar namelijk dertig meisjes en als die ene muur niet zou zijn weggeno men, zou de vloer het zeker hebben be geven. Het aantal gewonden zou dan aanzienlijk hoger zijn geweest en mo gelijk zouden er meerdere doden geval len zijn. De twee andere muren van het ketelhuis werden vernield. De klap waarmee de ontploffing gepaard ging was enorm en tot ver in dc omtrek te horen. Een der gewonden is bij het trans port naar het ziekenhuis overleden. De ontplofte ketel was pas twee jaar oud en werd juist aan een inspectie on derworpen. Bijzonder goed is de heer J. Sluijter, die in een kantoor, op ongeveer vijftien meter afstand van het ketelhuis werkte, er af gekomen. De stukken puin sloegen dwars door dit kantoor, dat gla zen wanden heeft, heen en kwamen te recht in een achtergelegen garage waar een auto werd beschadigd. De ontploffing moet gepaard zijn gegaan met een steek vlam. want een sjaal, die naast de heer Sluijter over de stoel hing, vertoonde flinke brandgaten. De heer Sluijter zelf kreeg echter geen schram. DE CONSTITUTIONELE conferentie voor Kenia heeft vrijdag uiteindelijk overeenkomsten getekend betreffende een nieuwe Afrikaanse coalitieregering voor deze kolonie en het kader voor een op zelfbestuur gebaseerde grondwet. IN MILAAN is een valsemunterij ont dekt, die in een zogenaamde knopenfa- briek was gevestigd. Volgens de politie zijn er ongeveer zesduizend Engelse so vereigns vervaardigd met een even groot goudgehalte als de echte. Ook werden Spaanse pesetas, Amerikaanse gouden dollars en Franse francstukken vervaar digd. die niet meer in omloop zijn. Er werden vier mannen gearresteerd! PREMIER KROESTJEV heeft een lich te griep en moet binnen blijven. Dit zou de reden zijn van het uitstel van de zit ting van de Opperste Sovjet van 10 tot 23 april. KARDINAAL ALFRINK, de aartsbis schop van Utrecht, is vrijdag uit Rome naar Nederland vertrokken. De kardi naal heeft in Vaticaanstad de vergade ringen van de centrale voorbereidings commissie van het oecumenisch concilie bijgewoond. DE LANGSTE queue van het jaar Warschau strekt zich 3 dagen lang uit voor een nieuwe winkel, waar model- treintjes en bijbehorende artikelen zou den worden verkocht. DE AMERIKANEN en de Russen heb ben vrijdagavond besloten een einde te maken aan de beperkingen op de be wegingsvrijheid die zij aan eikaars mi litaire missies hadden opgelegd. Weersverwachting van het K.NMI I avto„Vdn2a3T5nduurOPgemaaltt giStere"- d^vLTw bew°lki"8 en in de mid- toe van het westen uit enige regen in n gei )j k °h ar d c° idw e st efij k e C %vi n d' Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: Zwaar bewolkt met opklaringen maai ook regen en hagel Vrii koel Maximumtemperaturen van 3 tot 8 gi aden. Vandaag: zon onder 19,22 uur Maan J onder 23.54 uur. J *?,LZ0™ °P 601 uur' zon ""der 19.24 uur. Maan op 8,26 uur I dltano n#: Z°n SF 5 59 uur Maan on- der 0.06 uur. Maan op 9.04 uur. Een felle uitslaande brand heeft gis teren de bovenverdieping van café-res taurant „De Prins van Oranje" te Drie bergen in de as gelegd. De 11-jarige Joop van Denderen, die de vlammen er uit zag slaan, waarschuwde direct de eige naar, de heer G. Swaen, die nog op het nippertje de tweeling van negen maan den, die op de bovenverdieping sliep, kon redden. Dc wieg, waarin de kinderen la gen, had reeds vlam gevat. De kinderen kregen lichte brandwonden, de heer Swaen zelf liep zware brandwonden op. De bovenverdieping is geheel uitgebrand. De brand is vermoedelijk ontstaan door het ploffen van een petroleumkacheltje, dat boven stond. Italiaanse en Zwitserse arbeiders, sinds veertig maanden bezig met het boren van een verkeerstunnel onder de Mont- Blanc.hebben elkaar diep in het hart van de berg ontmoet. Het zal nog een jaar duren voordat de zes kilometer lange Sint-Bernardtunnel voor het verkeer kan worden geopend. De foto toont de arbeiders met Ita liaanse en Zwitserse vlaggen bij de opening, die door de laatste ladingen dynanïiet is geslagen. Het werd een feestelijke ontmoeting, waarvan mil joenen via een Eurovisie-uitzending getuige waren. Helaas heeft kort voor dit tijdstip een lawine op de Mont Blane drie doden onder de Italiaanse arbeiders geëist. ZEVEN AMERIKANEN, die „er uitza gen als kikvorsmannen", zijn gearres teerd in het oosten van Cuba. Wellicht dat het hier schipbreukelingen betreft. De regering heeft dc ambassadeur in de V.S-, dr. J. II. van Roi.jen, voor overleg naar Den Haag geroepen. Gisteravond is hij uit Wash ington vertrokken naar ons land, waar hij vanavond aankomt. Zijn komst naar Nederland staat in direct verband met de voorstellen die de Amerikaan Bunker, onpartijdig waarnemer bij de Nederlands- Indonesische besprekingen en Oe Thant voor een tussenregime van twee jaar hebben gedaan. Officieel wordt dit bericht nergens be vestigd. Den Haag bewaart een strikt stilzwijgen, Washington bevestigt, het evenmin en in Djakarta, waar navraag werd gedaan, kon men alleen te horen krijgen dat er inderdaad nieuwe voor stellen waren gedaan. Het staat intussen wel vast dat maan dag de minnisterraad bijeenkomt, om deze voorstellen te bespreken en om te overleggen met dr. Van Roijen. Waar over het kabinet vooral met de ambas sadeur in de V.S. zal willen spreken, is de kwestie van de Amerikaanse garan ties inzake de realisering van het zelf beschikkingsrecht der Papoea's. Een - interim-regime onder V.N.-vlag is voor de regering wel aanvaardbaar (al zal men de termijn mogelijk langer wensen dan de voorgestelde twee jaar), maar de kwestie van het zelfbeschik kingsrecht zal het kabinet niet zonder meer op de V.N. willen afschuiven. De Nederlandse verantwoordelijkheid ten aanzien van dit probleem weegt zwaar der dan die van de volkerenorganisatie. De voornaamste opdracht die dr. Van Royen mee zal krijgen zal dus wei zijn: een zo groot mogelijke Amerikaanse garantie op dit punt lo te kragen. Met De Westduitse minister van defensie Strauss heeft gisteren in een nieuws blad van de christen-democratische par tij medezeggenschap geëist over de in dc Bondsrepubliek opgeslagen atoomkop pen. Strauss verklaarde dat de permanente raad van dc NAVO op het ogenblik be sprekingen voerde over de opstelling van een formule die gedeeltelijk natio naal beheer over kernladingen voor ra ketten in zou houden. Strauss ontkende dat West-Duitsland ooit zou hebben gevraagd om of zou streven naar volledige zeggenschap over de op haar territoir zijnde kernwa penen. Een formule voor medezeggenschap moet gebaseerd zijn op „voorlichting garanties en een zekere mate van be heer voor het land dat met agressie wordt bedreigd", aldus Strauss. De Westduitse verdediging is een kwestie van afschrikken, niet alleen door atoomsterkte, maar door potentiële kracht van conventionele wapenen, zei hij. Strauss verdedigde zijn eis voor me dezeggenschap op grond van de geogra fische ligging van de Bondsrepubliek, waardoor „directe bedreiging" bestond. Strauss' eis viel samen met het be gin van het parlementair debat over de defensiebegroting, waarbij hij gisteren in de Bondsdag door de sociaal-democra ten heftig werd aangevallen. De afge vaardigden van de christen-democraten stelden zich bij de verdediging van de defensiebegroting ad vijftien miljard mark achter hem. De socialistische woordvoerder Erler hekelde de „zig zag-koers" van de regering bij het tot een vierde atoommacht maken van de NAVO. Zijn partij stond, zo zei hij, nog steeds vol wantrouwen tegenover de verdedigingspolitiek van Strauss. De defensie-deskundige van de C.D.U., Kliesing. legde er overigens de nadruk op dat de christen-democraten tegen de nationale zeggenschap over atoomwa pens zijn. De begroting werd tenslotte ongewij zigd aangenomen met de stemmen der socialisten tegen. vage Indonesische beloften in die rich ting zal Den Haag zeker geen genoegen nemen. Of het mogelyk zal bl y ken wa terdichte waarborgen te verkrijgen is de grote vraag. Behalve het kernpunt van de mogelijk te hervatten onderhandelin gen zal de garaiitiekwestie waarschijn lijk ook het grote twistpunt worden. „Door strijd'" Van Indonesische zijde was gisteren overigens weer weinig verzoeningsge zinde taal te beluisteren. Minister Ya- min, die de voorlichting tot taak heeft, heeft als zijn mening te kennen gege ven dat Nieuw-Guinea niet door over leg maar door strijd aan Indonesië zal komen. De Nederlanders gebruiken de onderhandelingen slechts als vertragings- manoeuvre, aldus Yamin. Het officiële persbureau Antara wist gisteren te ver tellen dat guerrillatroepen, bestaande uit „opstandige Papoeais" de stad So- rong (op de Vogelkop) zouden hebben omsingeld. In frontverhalen van een „correspondent in de voorste linies", verhalen die steeds meer dpen herinne ren aan Goebbelsmethoden. wordt mel ding gemaakt van een opstandige Pa poeabeweging, die de Nederlandse strijd krachten uit de hand zou lopen. Opnieuw kwam ook het eiland Gag in de be richten: het zou zo goed als onder In donesische controle zijn en er zouden verscheidene Nederlandse krijgsgevan genen zijn gemaakt. De Djakartaanse voorlichters doen meewarig over de „pas onder de wapenen zijnde en weinig ge oefende militairen, die geen enkele er varing in het tropengebied hebben". Welwillend In Hollandia hebben gisteren de twee afgevaardigden van de Afrikaanse Braz- zaville-landen met de pers gesproken. Zc zullen in Den Haag. vertelden ze, met de Nederlandse regering spreken en dan ronduit vertellen wat ze van het pro bleem Nieuw-Guinea denken. Voorlopig lieten ze zich in zeer welwillende toon uit over dc zaak. én over de situatie die zij in Nieuw-Guinea hadden aange troffen. Geweren weg Uit een K.P.M.-schip zijn gisteren in Hollandia verscheidene geweren ver mist. Wie voor deze diefstal aansprake lijk kunnen zijn. staat nog niet vast. Ruim 27 miljoen Fransen zullen vermoedelijk zondag ter stembus gaan om zich met „ja" of „neen" uit te spreken over de overeen komst van Evian en het verzoek van De Gaulle hem speciale be voegdheden te verlenen. De politieke campagne, die aan dit re- ferendum is voorafgegaan, is de rustigste geweest, die men in Frankrijk ooit heeft meegemaakt. Er zijn haast geen open bare bijeenkomsten geweest en het aan tal aanplakbiljetten was bijzonder klein. De regering schijnt hoofdzakelijk te ver trouwen op de overredingskracht van De Gaulle. Regeringsdeskundigen verwachten rond 17 miljoen ja -stemmen. Bij de volks stemming in januari 1961 bedroeg dit aantal iets meer dan 15 miljoen. Men vroeg de Fransen toen de politiek van zelfbeschikking voor Algerië goed te keu ren. De communisten hebben hun aan hangers aangeraden „ja" te stemmen. (Hun slagzin is: „Ja tot de vrede maar niet tegen De Gaulle"). Een peiling van de publieke opinie, de vorige week verricht toonde aan, dat 76 procent van de ondervraagden De Gaulles politiek in Algerië steunt en dat ruim de helft van mening is, dat de OAS terrein verliest. Europeanen in Algiers, vooral in de wijk Bab-El-Oued, hadden vrijdag hun balcons met de Franse driekleur behan gen als protest tegen het referendum van zondag a.s. in Frankrijk. Tot deze vlag- campagne was opgeroepen door de „Je suis franqais"-beweging. Veiligheidstroepen voerden vrijdag morgen een razzia uit in het gebouw van de universiteit van Algiers. Daarbij wer den minstens zeventien leden van de OAS, die zich daar schuil hielden, aange houden, vijf van hen waren deserteurs uit het vreemdelingenlegioen. De OAS heeft vrijdag opnieuw een bloedbad aangericht in Algiers en Oran, waardoor 16 mensen om het leven zijn gekomen. Van de gedode mensen waren 14 Alge rijnen. Twee andere Algerijnen liepen verwondingen op. Sedert het begin van 1962 zijn 3.448 doden en minstens 7.312 gewonden te be treuren. De politic in Parijs heeft gisteren de arrestatie bekend gemaakt van de 33-ja- tige Bernard Genet, een gewezen offi cier die gezocht werd in verband met de moordaanslag op president De Gaulle in september van het vorig jaar en van wie men vermoedt dat hij een van de leidende figuren van de O.A.S. in Frank rijk is. De diplomatieke betrekkingen tussen Kongo en België, afgebroken in augustus I960 door de vermoorde premier Loc- moemba, zijn gisteren officieel hervat doordat de Belgische ambassadeur in Lcopoldstad, de heer Kerckhove de Denterghem, zyn geloofsbrieven over handigde aan president Joseph Kasa- voeboe. De Belgische ambassadeur gaf Kasa- voeboe de verzekering, dat België „ge nereus en broederlijk" zou zijn in zijn betrekkingen met Kongo. Hierna over handigde hij de president een persoon lijke boodschap van koning Boudewijn. Kasavoeboe zei „uitermate verheugd" te zijn de vertegenwoordiger van de Belgische vorst te mogen ontvangen. I)e Nederlandse bond van brondsly- ters „Ons Belang" (circa 3000 onderne mers), heeft een brief gericht aan de leden van de Tweede Kamer, waarin de bond ongerustheid tot uiting brengt over het feit, dat in het ontwerp van wet tot wijziging van de arbeidswet 1919 niet is voorzien in vervroeging van het vervoer- en verkoopuur van vers brood. Indien de situatie gehandhaafd blijft, dat vers brood eerst ofn tien uur ver kocht mag worden, zullen de broodslij ters ten zeerste gehandicapt zijn, aldus het bestuur. De bond dringt er daarom met klem op aan te bevorderen dat het verkoop uur op werkdagen tot 9 uur en op za terdagen lot 8 uur wordt vervroegd. Vooral de zaterdagen leveren moei lijkheden op. Met name in de grote steden met. hoogbouw is het. beslist on mogelijk tijdig klaar te kom^n. De be zorgers moeten in een te kort tijdsbestek t.w. tussen 10 uur v.m. en 1 uur n.m. een veelal zeer grote clientèle bedienen. Waar de verkoop eerst om 10 uur v.m. een aanvang mag nemén, moeten zij in een zenuwslopend tempo hun werk doen, wat uiteraard hun gezondheid bedreigt (veel hartkwalen) en een rustige, ver antwoorde bediening van het publiek vrijwel onmogelijk maakt. „Het is helaas vrij normaal dat de slijters eerst zaterdagsavonds laat met hun werk gereed zijn. Alleen als het verkooppur wordt vervroegd zullen de broodslijters hun bedrijf naar behoren kunnen uitvoeren, zonder genoodzaakt te worden de arbeidswet te overtreden". Door de huidige situatie bestaat er bovendien een geringe animo om ambu lant broodslijter te worden. DE OOSTDUITSE regering heeft langs de zonegrens met West-Duitsland een vijfentwintig meter breed mijnenveld la ten aanleggen. Dit is meegedeeld door twee in München aangekomen onderlui tenants, die uit het Oostduitse volksleger zijn gedeserteerd. Bovendien zouden na augustus j.l. nog elektrische waarschu wingsinstallaties en hinderlagen zijn aan gelegd. (Van onze verslaggever) De Nederlandse huisvrouw heeft haar kilo aardappelen en pond spinazie nog nooit zo schreeuwend duur betaald als dit voorjaar. De doodgewone aard appelen, die 35 tot 40 cent per kilo kosten, leven ver boven hun stand. De prijzen van de winter- en voorjaars groenten liggen door de bank genomen eens zo hoog als vorig jaar april. Het kropje sla mag gisteren tengevolge van een iets geringere export naar Frank rijk een tikkeltje goedkoper zijn ge weest dan in het begin van de week, ;én zwaluw maakt nog geen zomer, egt men in kringen van de handel. Integendeel, men verwacht dat de jrijzen de komende drie weken nog •.uilen stijgen. De Bredase veilingmees ter A. de Craen voorspelt zulke extra vagante prijzen dat de huisvrouw bin nenkort niet iedere dag meer aardap pelen en groenten op tafel zal bren gen. De aardappelprijs is het gesprek van le dag in de salon van de kapper en le tweede-klascoupé van de trein. Niet illeen de huisvrouw klaagt steen en been, maar ook de fritesbakker, die naar zijn zeggen kaf en koren toegeeft op een zakje van een kwartje. De Don- gense cafetariabedrijven kondigden gis teren aan de fritesprijs met een stui ver te verhogen „wegens de duurte van de grondstof". De minister schijnt aan deze maatregel echter geen goed keuring te hechten, zodat de Tilburg- se patates-fritesverkopers besloten heb ben de porties te verkleinen. Het moet immers uit de lengte of de breedte komen? De huisvrouwen wijzen dc groenteman aan als de schuldige. „Zij profiteren er van", zei ons gisteren een verbolgen Tilburgse. Maar de aard appelhandelaar verzekerde ons met de hand op het hart, dat hij dertig tot vierendertig cent betaalt aan zijn gros sier. zodat hem smet noch blaam treft. En de grossier kan het ook niet hel pen. De Kruiningse aardappelkoning C. Meyer (import en export) zegt dat de boeren dertig cent vragen voor gesor- teQrde klei-aardappelen. Volgens hem is het koude weer de boosdoener. Ten gevolge daarvan immers zullen de nieuwe aardappelen later dan anders aan de markt komen. De boeren hou den daarom voorraad aan en zijn nu blij met de piepers, waarvoor zij in het najaar amper een dubbeltje kregen. Ondertussen stijgt de vraag, ook al tengevolge van de koude, die de men sen meer eetlust bezorgt. Als alle 230 miljoen Europeanen een pond aardap pelen per week meer verorberen, aldus Meyer, is dat een behoorlijk quantum op de internationale markt. De hoge prijs heeft in ieder geval met export niets te maken. Er is een levendige uitvoer, meldt Meyer, die echter prak tisch wordt opgeheven door een forse import. Zelf kocht hij onlangs tiendui zend ton piepers in Egypte. De import aardappelen gaan hier thans voor zo wat dezelfde prijs de deur uit als het produkt van eigen bodem. De groentenprijzen doen voor die van de aardappelen niet veel onder. De rode kool, die vorig jaar op dit tijd stip met vrachtauto's vol naar de vuil nisbelt ging, is thans voor drie kwart jes niet te koop. De prei die vorig jaar ook al de sloot in ging. maakt op de veiling prijzen van f 1.25 tot f 1.50 per kilo. Kijk maar naar de marktberich ten in de krant, zegt veilingmeester De Craen, die in zijn 15-jarige staat van dienst nog nooit zo iets heeft meege maakt. Al even gek is de situatie bij de voorjaarsgroenten. De raapstelen, die vorig jaar om deze tijd op de veiling kwamen voor drie tot vier cent, maken nu negen tot dertien cent. En precies hetzelfde is het met de andijvie en de radijs gesteld. En de spinazie?? Vorig jaar werd in Breda op 9 april de eer ste spinazie van de koude grond aan gevoerd, maar „nu wordt het wel mei", denkt veilingmeester De Craen. Onder tussen raken de kassen bij de tuinders leeg, zodat vQlgende week al geringere aanvoeren zijn te verwachten, en dus hogere winkelprijzen. De enige, die zich goed houdt, is de komkommer, die gedijt best in onze winterse lente, maar alle andere groentensoorten doen ook de groenteman de das om. „Ik ga er aan failliet", zo zuchtte gisteren de leverancier van de Breda se K.M.A., die moet leveren voor de prijs waarvoor hij maanden geleden heeft ingeschreven. En de Euromarkt brengt geen troost, aldus het produktschap voor groenten en fruit. In Italië is het sinds mensenheuge nis niet zo koud geweest. De bloem- kooloogst b.v. is matig en kleiner dan ooit, evenals in Frankrijk waar vorst en mistral grote schade hebben aange richt. Heel Europa schreeuwt om be taalbare groenten, en springt hongerig op het kleine Nederland af. Geen im port dus, maar export voor de voor- jaars- en de wintergroenten, die dit jaar vanwege de kou nog langer in trek zijn dan anders. Het spreekt vanzelf dat de belang stelling voor de blikgroenten stijgende is. Evenals de prijzen trouwens, meldt de handel. De Engelse tiener-zanger Cliff Richard en zijn begeleiders The Shadows zijn vrijdagmiddag op Schiphol aangekomen voor een optreden in Nederland. (Advertentie) CL- Welk beroep u ook uitoefent... voor alle verzekeringen kunt u volledig en veilig terecht bij de Onderlinge Waarborgmaatschappij Verzekeringen van den N.C.B. sinds 1898 Spooriaan 50 Tilburg. Tel.: 20080

de Stem | 1962 | | pagina 1