VOETBALSTERREN HEBBEN HET NIET GEMAKKELIJK en Italië Spanje hebben Portugal de sterkste teams Kankerresearchhet zoeken naar de Grote Onbekende Invloed referendum is nauwelijks merkbaar L t t t Als een speler niet alles overheeft voor zijn spel zal hij de top niet bereiken il Het is niet alles goud Maandag ministerraad over V.N.-voorstellen giro 323300 7 m Overwinning De Gaulle is praktisch verzekerd Drink !ijrr Ieder n glaasje f°°r Oorsaak nog niet ontdekt a n n e DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 APRIL 1962 Sr WATEN IENDE de enige echte Aristocraat Plichten voor mensen die kwaliteit verlangen Den Haag: geen commentaar Wie niet in de gelegenheid is zijn gave op de collecteschaal te schenken of wie een extra-bijdrage wil zenden, kan gebruik maken van ster op alle wegen oersterke, onver per 100 kilometer, de zuinigheid gaat iiten - het is alle- js in alle opzichten dienst zijn - zal u ptor 52,4 pk. 110 kmfu.1 R0ND0MAT 1790.- zorgenvrije dag wilt zin wilt besteden. U >e veilig en betrouw- aakhelder maakt. De re machine, die me- Zoals wilt wassen, Uw was wordt veilig RE/DE FOLDER 325 (6 LIJNEN) In Engeland is het niet ongewoon in de straat een voorbijganger wijzend op een andere voorbijganger te horen zeggen: „Zie je hem? Hij speelt voor United", om er dan aan toe te voegen: „Doet niets voor de kost". In andere delen van Europa, waar inen voetbalt, is de wijze van uitdrukken wellicht anders gesteld, maar de essentie blijft de zelfde. Wanneer een voetbalster in Lissabon of in Madrid wordt gezien overdrijft men nog sterker. De duizenden peseta's die deze voetbalsterren verdienen, hun luxu euze flats en geplucheerde wagens mogen op het eerste gezicht een symbool van een leven van plezier lijken, maar de waarheid ligt anders. fica. De onthulling van Aguas, de 31- jarige midvoor uit Angola en vader van drie kinderen twee meisjes en één jongen over de levenswijze van Spaan se en Portugese voetballers, is uiterst mtèi'êsaflt. De meéstè van de voetbalclubs hebben een huis of villa, waar alle spelers ge durende 48 uur bij elkaar komen ,at Wanneer men in Spanje of Portugal en bonussen 50.000 peseta s wanneer hij een voetbalster wi] worden moei men meespeelt in een Europese bekerwed- hard werken, veel harder zelfs dan in strijd. De penningmeester van Real Ma nara wenw.i, drid) don Raimondo Saporto, noeb dl Stefano zelf kan het juiste bedrag noe- men, maar zeker is dat di Stefano nooit een week van minder dan 15.000 peseta's heeft. menig ander beroep. Denk niet dat be roemde spelers als di Stefano. Gento, Aguas. Eusibio of Costa Pereira, minder hard trainen dan een eerzuchtige reser vespeler of een beginner. Voor de groot ste spelers is er alle reden om in top conditie te blijven, want als men zijn plaats verliest, wordt het inkomen gehal veerd. Namen en reputaties hebben slechts een wankele basis. De enige kwaliteiten waarmee men iets kan bereiken bij trainers als Hele- nio Hcrreira (Internazionale, Milano) Ladislao Kubala (Barcelona) Munoz 'Real Madrid) of Otto Gloria (gewezen trainer van Benfica) zijn techniek en uithoudingsvermogen in wedstrijden en bij de training. Een klassiek voorbeeld van een speler die zich reeds een aantal jaren aan de top weet te handhaven is Ferenc Puskas, die in 1955 als aanvoer der van het Hongaarse team zou hebben gezegd: „Ik zal hard blijven trainen, in het bijzonder met de bal. Ik zal proberen mijn techniek nog te verbeteren. Tk wil absoluut meester zijn van de bal op het voetbalveld. Geluk helpt inderdaad maar wanneer het op harde feiten aankomt, hangt de carrière van een voetballer af van de mate aan volharding, persoonlijke offers en concentratie bij de training en zijn bereidheid zich aan het spel te ge ven". En Puskas eindigde met de woor den: „Hij moet met hart en ziel het voet balspel zijn toegedaan". Dat Puskas nauwkeurig volgens zijn principe heeft geleefd, wordt bewezen door het feit dat hij op 32-jarige leeftijd nog steeds een uitstekend speler is. Wan neer men hem in het Bernabeu-stadion van Real Madrid ziet trainen, is het de moeite waard hem gade te slaan. Hij kiest de bal en begint er alleen mee te oefenen. Hij gaat helemaal op in zijn werk. Zo als hij zelf zegt: „Voetbal is een passie De offers die ik moet brengen doen mij niets". En hij voegde er aan toe: „Per slot van rekening word je er goed voor betaald". De Braziliaanse speler Arantes do Nas- cimento. beter bekend als Pele, niet mee gerekend, mag di Stefano waarschijnlijk aanspraak maken op de reputatie van best-betaalde speler in de wereld Zijn wekelijkse inkomen bedraagt aan salaris Hoe indrukwekkend deze getallen ook mogen zijn, zij zullen toch diegenen ver rassen die geloven dat de Spaanse spe lers ast2*onomische bedragen verdienen. Natuurlijk moeten enkele factoren in overweging worden genomen. In de eer ste plaats, in Spanje en Portugal zo als in Italië en de Zuidamerikaanse lan den ontvangt de speler gewoonlijk meer geld aan bonussen dan zijn basis salaris groot is. Het basis-loon van alle spelers van het eerste elftal van Benfica houder van de beker van Europa, is slechts 4500 escudo's per maand, maar het grootste gedeelte van hun inkomen wordt gevormd door de bonus van 50.000 escudo's bij het begin van het seizoen 1500 escudo's voor een gewonnen wed strijd (of de helft van het bedrag bij gelijk spel). En 50.000 escudo's of daar omtrent voor een speler als Jose Augus- to, die het vorig seizoen in negen Europa bekerwedstrijden voor Benfica speelde. Augusto, die tot de beste vleugelspeler van Europa wordt gerekend, ontvangt niet meer of minder dan de zes andere spelers, die uitkwamen in alle wedstrij den van Benfica om de Europa-beker Maar di Stefano is ongetwijfeld de rijkste speler in Europa. Hij leidt het leven van een aristocraat, maar zijn twee wagens en zijn luxueuze villa in Madrid zijn slechts de beloning van uiterste toe wijding en opoffering. „Voetbal heeft mijn gezin alles gegeven wat we nu be zitten. Ik ben een slaaf van het voetbal", zo verklaart di Stefano zijn rijkdom. Hij heeft het spel zeer zeker verrijkt met zijn talenten en alle materiële rijkdom die deze maestro door zijn beroep heeft vergaard, is niet te vergelijken met wat hij er voor heeft opgeofferd. Jose Aguas, een van Benfica's sterren, vertelde toen hij in Londen was om met Portugal tegen Engeland om de wereld beker te spelen, over de discipline die van de spelers door de in Hongarije ge boren trainer bij Benfica, Bela Gutman, wordt verlangd. De ijzeren wetten voor de spelers gelden niet alleen voor Ben- een wedstrijd wordt gehouden. Ver weg van hun gezin, vrienden en stadsleven. De spelers moeten op vrijdagmiddag in het clubhuis zijn en keren niet eerder dan maandagochtend naar huis terug. Maar wanneer er midden in de week bekerwedstrijden of vriendschappelijke wedstrijden worden gehouden, mogen de spelers de gehele week niet naar huis. Benfica's keeper Costa Pereira, een van de beste doelverde^igers van Europa, stelt het aldus: „Onze plichten als spe lers moeten het gezinsleven niet ont wrichten". De woorden van de spelers drukken uit hoe het met de discipline gesteld is: Benfica staat bijvoorbeeld niet toe dat zijn spelers in andere voertuigen rijden dan in hun eigen wagen of in een wagen te rijden in gezelschap van enig andere vrouw dan een lid van zijn familie. Bij overtreding van de regels worden de spe lers beboet of wordt door de bond een schorsing opgelegd die van een week tot een jaar kan variëren. (Advertentie) (Van onze parlementaire redacteur) Ook gisteren was in Den Haag van officiële zijde geen enkel com mentaar te verwachten op de voor stellen, welke door de heer Oe Thant en de Verenigde Staten in zake Nieuw-Guinea bij Nederland zouden zijn ingediend. Men beriep zich in dit verband op de absolute geheimhouding welke tijdens het nog steeds geschorste ver- KATHOLIEKE KERKENBOUW NEDERLAND te UTRECHT desgewenst met vermelding: „bestemd voor kerkenbouw in het bisdom. Dat de medische wetenschap in de laatste tientallen jaren met zul ke enorme forse stappen is voor waarts geschreden, is niet alleen te danken aan het feit, dat er door research vele geneesmiddelen zijn ontdekt om verschillende ziekten te bestrijden, maar ook omdat de aanstichters van het kwaad vaak met wortel en tak konden worden uitgeroeid. Twee voorbeelden om dit te verduide lijken. De ontdekking van sulfa-prepara- ten, penicilline, streptomycine, e d. heb ben er toe geleid, dat voorheen vaak de dood eisende ziektes op een snelle en afdoende wijze werden bestreden Wie herinnert zich niet van vroeger de ge vreesde crisis tijdens longontsteking, een ziekteproces dat weken kon duren. Nu rekent het geneesmiddel veelal in en kele dagen af met deze ziekte, waarbij het aantal fataal verlopende gevallen sterk wordt teruggedrongen. Met dit ge neesmiddel bestrijdt men dus de ziekte in (Van onze Parijse correspondent) Een buitenlander die in de af gelopen week door Parijs heeft ge wandeld zal bij zijn thuiskomst niet kunnen zeggen dat hij diep onder de indruk is gekomen van de campagne voor het referendum at a.s. zondag op 8 april in heel rankrijk met uitzondering van gerië zal worden gehouden e officiële radio probeert ons wel wijs te maken dat de campagne in volle gang is, maar Parijs merkt er heel weinig van. Het weer werkt niet mee en als de P ogramma's van radio en tele visie in de avonduren niet even onder- loken werden door een korte verkie- zingsspeech van de politieke partijen ook de communisten komen op het scherm of voor de microfoon dan zou de gewone man van het referendum zo goed als niets merken. Hij zou er ook weinig van weten omdat die wetenschap onder stelt dat hij de wapenstilstandsakkoorden van Evian goed he.-ft gelezen. De tekst van die akkoorden beslaat in de normale kranten twee pagina's. Daar begint de gemiddelde lezer niet aan. In de eerste plaats moeten de Fransen niet „ja" of met „neen" antwoorden op Oe vraag- of zij generaal Dc Gaulle het recht geven op grond van de wapenstil standsakkoorden van Evian de ver dragen te sluiten voor het geval het Algerijnse volk over een half jaar onaf hankelijk wil worden in nauwe samen werking met Frankrijk. Die vraag is constitutioneel, grondwettelijk, volkomen overbodig. Want zodra Algerië voor de onafhankelijkheid stemt en daar twij felt niemand aan is Algerië een on afhankelijke staat geworden en dan val len alle verdere betrekkingen tussen Frankrijk en Algerië onder het hoofd „internationale verdragen". Volgens de grondwet van de Vijfde Republiek heeft De Gaulle het volste recht zulk soort verdragen te sluiten. Waarom de Fran sen a.s. zondag dan ook nog eens de straat op moet enom De Gaulle een recht te geven dat hij volgens de con stitutie allang heeft, is menigeen een raadsel. Alle juristen die het weten kun nen vinden voor dat raadsel geen aan vaardbare oplossing. Bovendien dat dient nog wel in de herinnering te worden ge bracht: de Consel d'Etat, de staatsraad, heeft over het referendum van zondag een ongunstig rapport uitgebracht en acht het in strijd met de grondwet. Dat rapport, onnodig het te zeggen, heeft De Gaulle naast zich neergelegd. Maar tja, wat moeten de Fransen? Zou den zij zondag wantrouwend en stijf hoofdig toch „neen" zeggen en ook „neen" stemmen, dan verandert er weliswaar niet veel aan de feitelijke toestand maar dan blaast de O.A.S. in Algerië victorie en slaan de Franse kiezers de Algerijnen midden in het gezicht. Dat kan niet. De O.A.S. moet zondag ingemaakt wor den, en vooral het ergens nog aarze lende leger in Algerië die weerbar stige staat in de staat moet goed weten dat 70, 80 en als het kan 90 procent van het Franse volk van de oorlog in Alge rië af wil. De communisten waren ditmaal haan tje de voorste en lieten zonder verwijl weten, dat zij met „ja" zouden stemmen. „Neen" was voor hen een volstrekte on mogelijkheid sedert Kroestjev er als de kippen bij was om de G.P.R.A., de Alge-, rijnse regering, te erkennen. Zij hebben zeggen: „Ja, maar de Russische ambassadeur in Parijs, Wi- nogradow. die door De Gaulle naar Mos kou is teruggestuurd, op het vliegveld van Orly uitgeleide gedaan en konden dus bezwaarlijk van het vliegveld terug „neen" tegen de vrede zeggen. Er kwam voor hen nog een begrijpelijke gedachte bij. Wij, Moskovieten, wij hebben zeven jaar lang voor de vrede in Algerië ge streden. Wij hebben door de O.A.S. de wind in de zeilen en zullen wij, nu het eindelijk zover is, anderen, met name de gaullisten met onze veren laten pron ken? Dat nooit Ergo stemmen de communisten zondag „ja". Dat wil zeg gen: „ja" voor de vrede, maar „neen" tegen De Gaulle en „neen" tegen het gaullisme. Wie aarzelen: dat zijn de independants of de conservatieven, die in beginsel „neen" maar voor fun fatsoen „ja" gaan stemmen. Die partij is zo weinig gedis ciplineerd en zo sterk verdeeld, dat men het aan de kiezers zelf heeft overgelaten volgens hun geweten uit te maken „ja" of „neen" te stemmen. Blijft dus over een kleine schare die het toch maar bij „neen" zal houden: de poujadisten, de doordrijvers van Algérie frangaise en de redactie van het linkse weekblad „l'Express": Bien étonnés de se trouver ensemble De uitslag van zondag 8 april staat dus bij voorbaat al vast. Precies zoals bijna een eeuw geleden in 1852 de uitstlag vast stond toen Napoleon III tot keizer van alle Fransen werd uitgeroepen. Wat ons voor zondag alleen maar in teresseert is het aantal thuisblijvers, het aantal van hen die met het hele referen dum geen raad weten. Dat het reeds eerder genoemde artikel 16 niet wordt toegepast heeft een zeer speciale reden. Want, zo lang de toepas sing van dat artikel duurt heeft De Gaulle geen enkele volmacht om de volksvertegenwoordiging naar huis te sturen. Er is dus grote kans, dat De Gaulle na het referendum als dat bijzon der gunstig voor hem uitloopt, de Kamer ontbindt en nieuwe verkiezingen uit schrijft. Op die komende algemehe ver kiezingen hebben alle politieke partijen zich nu reeds voorbereid en zó moet men dus verstaan als zij zondag tot De Gaulle het zieke lichaam. Maar daarvoor moest men eerst de oorzaak van de ziekte vin den om die te kunnen bestrijden met middelen, die op hun beurt slechts de verwekker zouden doden, maar verder geen schadelijke invloed op het mense lijk organisme hebben. Ja, zelfs is het mogelijk zich bij voorbaat tegen ziektes te beschermen door inenten. Denkt u maar aan pokken, kinkhoest, tetanus, dif terie en kinderverlamming. Er zijn echter ook ziektes bestreden zonder dat een enkel geneesmiddel in het lichaam werd gebracht. De ontdek king, dat de malariamug de malaria overbracht heeft er toe geleid, dat naast de ziekte ook deze overbrenger werd aangevallen. Een ziektebestrijding dm buiten het lichaam om. Al deze bestrijdingsmethoden, vaak zelfs toevallig ontdekt, maken het voor de ziekteverwekkers steeds moeilijker de mens te belagen, omdat men weet wat de oorzaak van de ziekte is De onderzoekers op het gebied van kanker moeten echter nog steeds de oorzaak van de ziekte ontdekken Directe afwending van de ziekte, laat staan bescherming door inenting, is he laas nog niet mogelijk. „Nog niet mogelijk", zegt de leek, „maai hoe lang zoekt men al niet, en zoekt men eigenlijk nog wel op grote schaal, goed georganiseerd, gevoed door voldoende geldbronnen?" Een begrijpelijke vraag, die iedereen zich zal stellen maar bovenal diegenen die zich een dierbaar familielid door die ziekte zagen ontvallen. Vele variaties Natuurlijk wordt er over de hele we reld dagelijks gezocht naar de oplossing van de brandende vraag: „Hoe ontstaat kanker?" De resultaten zijn tot nog tof weinig spectaculair, zodat er weinig nieuws te melden valt. Temeer niet waa bepaalde kleine stapjes in de goede rich ting zeker niet direct wereldkundig zul len worden gemaakt om geen valse hooj te wekken. Want men vergete niet, dat kanker in allerlei variaties voorkomt, en dat, ste het geval, dat men het geneesmiddel te gen huidkanker gevonden zou hebben nog maar afgewacht moet worden of hel toe te dienen preparaat dan ook kanker in borst, maag, long of oog zou kunnen vernietigen. vertrouwelijke vooroverleg is over cengekomen. In politieke kringen gelooft men intussen wel, dat er achter de schermen nieuwe initiatieven ont wikkeld worden. Men wijst er in dit verband op, dat donderdag van regeringszijde tijdens het Nieuw-Guineadebat in de Tweede Kamer voor het eerst duidelijk is gezegd, dat de regering een neutraal interimbestuur over Nieuw-Guinea nastreeft. Iets soort gelijks zou thans van UNO-zijde zijn voorgesteld. De indruk, dat er inderdaad iets bij zonders staat te gebeuren wordt nog ver sterkt door het feit dat er voor aan staande maandag, als wij wel zijn inge licht, een extra vergadering van de mi nisterraad is belegd. Volgens het ANP zou de ministerraad zelfs zondag bijeenkomen. Dit is uitge sloten, verklaarde ons echter een woord voerder van de Rijksvoorlichtingsdienst. Op zondag vergadert de ministerraad in principe nooit, tenzij in noodgevallen. Zo heeft men in april van het vorige jaar wel op zondag het besluit genomen om de gulden te revalueren. Gisteren is de ministerraad ook bijeen geweest. Het ging hier om het gebruike lijke vrijdagse kabinetsberaad. Het is niet uitgesloten, dat eventuele voorstellen gis teren reeds door het kabinet besproken zijn. Beslissingen zijn niet genomen en zul len zeker nog niet genomen worden, al leen reeds vanwege het feit, dat minister Zijlstra die op het ogenblik een bezoek aan Rome brengt, pas zondagochtend in ons land terugkeert. Uit regeringskringen vernemen wij in tussen, dat men daar tevreden is over het eindresultaat van het Nieuw-Guineadebat in de Tweede Kamer. De regering heeft uit dit debat de conclusie getrokken, dat zij van de regeringspartijen een ruime marge heeft gekregen wat betreft de ver wezenlijking van het zeibeschikkings recht. Die indruk is ongetwijfeld juist. Men kan zich alleen afvragen of bepaalde bewindslieden als mr. Luns die marge niet te groot vinden. Mr. Luns heeft immers bij het Nieuw- Guineadebat toch wel weer een bijzon der zwaar accent gelegd op het zelfbe schikkingsrecht. In regeringskringen stelt men echter dat de uitlatingen van mr. Luns gezien moeten worden als onder handelingstactiek. Volgens onze inlich tingen zou er dan ook in het kabinet geen meningsverschil bestaan over deze kwestie. Dit is mede te danken aan het feit, dat men meent te kunnen bouwen op de steun, die Amerika Nederland ach ter de schermen geeft. Over die steun kan van regeringswege tijdens het Nieuw Guineadebat in de Tweede Kamer niets worden gezegd. Amerika wil zijn rol niet in de openbaarheid spelen. A. tiffisSaanJig TYf>6 Mislukkingen... Maar ergens moeten de onderzoekers voor zichzelf het vertrouwen hebben, dat zij eens een forse stap in de goede rich ting zullen doen. Zij staan in feite voor de onmenselijke taak om ook na de tien duizendste mislukte proef hun vertrou wen in een uiteindelijk resultaat, mis schien pas na de tweehonderdduizendste, of wie weet hoeveel later nog. met suc ces bekroond te zien. En dan kunnen zij misschien nog geen juichkreet laten ho ren. Want één geslaagde proef wil nog niet zeggen, dat het eventueel gevonden middel voor wellicht een van de kanker typen nu zo maar dadelijk op iedere pa tiënt kan worden toegepast. Toch vech ten de onderzoekers over de gehele we reld onverdroten door. Hun uitwisseling van gegevens wordt gelukkig niet be lemmerd door politieke scheidslijnen. Hoe verheugend dit laatste ook moge zijn, veel tastbare hoop voor de patiën ten geeft dit nog niet. „Dus is er inderdaad nog geen kruid voor gewassen", concludeert de niet ingewijde. Zo'n overhaaste conclusie is echter ook onjuist. Want vorde ringen zijn er wel degelijk gemaakt, al is het middel voor een of meer kankertypen dan nog niet gevonden. Er bestaan verschillende methoden om de ziekte in het lichaam te bestrijden. Vooreerst de operatie, waarbij dus een aangetast deel wordt verwijderd. Dan de bestraling, waarvoor steeds moderner en doeltreffender methoden zijn ontdekt. Vervolgens geneesmiddelen, waarmede men pijn kan verzachten en zelfs de le venskansen verbeteren. Tenslotte is er de methode van re gistratie, waarbij men van een groot aan tal patiënten, die aan dezelfde soort kan- ker lijden, uitvoerig hun levensomstan digheden, gewoonten etc. nagaat en deze onderzoekt op punten van overeenkomst. Komen deze punten van overeenkomst inderdaad voor, dan dient bij een over eenkomstige groep niet-zieken te worden nagegaan hoe vaak daarbij die gewoonte of factor voorkomt. Is het verschil tus sen beide groepen beduidend, dan mag men aannemen, dat de gevonden uit komst van oorzakelijke betekenis kan zijn bij het ontstaan van die soort kan ker. Maar als dat dan op deze gronden zou kunnen worden aangetoond, zal dit onderzoek nog vaak moeten worden her haald bij steeds weer andere groepen om bij gelijke bevindingen steeds meer zekerheid te krijgen. En ook hierbij moet de registrator dag in dag uit voor zich zelf het vertrouwen hebben, dat ook hiermede het grote belang wordt ge diend: het bestrijden van de gevreesde zieKte Maar ook al is men geen specialist onderzoeker, dan geldt nog dat iedereen, hoefsmid of kantoorbediende, huisvrouw of Kamerlid, zich allereerst vrijmaakt van de angst voor de ziekte. Want al is dan het tovermiddel nog niet gevon den, voor vele soorten kanker is gene zing zeker mogelijk. Genezing, die be vorderd wordt door een behandeling in een zo vroeg mogelijk stadium. Zeven punten Elke verdikking in huid, tong, lippen en slijmvliezen, die groeit of gaat zweren. Elke knobbel in de borst. Elk abnormaal bloedverlies. Na jaren van praktisch verspild televisie-kijken heb ik nu eindelijk eens het forum mogen aan schouwen. Het was een uurtje van verrukkelijk genot. Immers, wat zien wij bij een forum? Vier grote mensen zitten ach ter een tafel. Daarvóór bevinden zich vele andere grote mensen, die iets willen weten. Wanneer wij ons nu bijvoorbeeld voorstellen dat een van die mensen in de zaal de vraag heeft geformuleerd „Waarom zijn de bana nen krom?", zien wij het volgende gebeuren. De Grote Vier achter de tafel vervallen in een somber gepeins. Ze kijken elkaar eens aan, schrijven iets op een papiertje en knik ken langzaam met de hoofden. Dan zegt de Voorzitter: Wat denk jij ervan Hupskes? De heer Hupskes schrikt wakker, grijnst en begint aan een betoog te spin nen. Hij stelt eerst het probleem. Inderdaad, er kend moet worden, dat de bananen krom zijn. Daartegenover staat echter, dat nu en dan bepaalde rechte exemplaren voor komen. Soms worden ze zelfs zo recht dat ze naar de andere kant doorbui gen en dan zijn ze dus weer krorn. Maar goed, in zijn algemeenheid zijn de bananen krom, inderdaad. Ko men we nu tot de vraag van de heer Grijpspulder, dan zou een eenvoudig, maar min of meer de zaak ontwijkend antwoord kunnen zijn: omdat ze niet recht zijn. Men kan ook opmerken, dat de natuur ze nu eenmaal krom doet groeien, maar dan dringt zich als vanzelf dat volgende probleem naar voren: waaróm doet de natuur dat? Vermoedelijk is het een gevolg van het hangen in trossen; er gaan in een tros nu eenmaal meer kromme dan rechte bananen. Het is trouwens de vraag, of je bij een verzameling rechte eenheden nog wel van een „tros" kan spreken. Hierna valgt een applausje voor de heer Hupskes En, Magda, vraagt de Voorzitter geestig, zou jij de tros ook eens los willen smijten? Mag da is, zoals haar naam aangeeft een dame. Uit het feit, dat ze hier zitting heeft, kunnen wij bovendien afleiden, dat het een ontwikkelde dame is. Tja, zegt Magda nadenkend, ik wil de eerst even inhaken op wat Hupskes daar stelt; namelijk, dat je bij een verzameling rechte eenheden niet van een „tros" zou kunnen spreken. Ik waag het namelijk, dat te betwijfelen. Een tros duidt op een bloeiwijze rond een spil; spreken we ook niet van een tros asperges bijvoorbeeld? Algemeen gemompel. Nee nee, Magda, als ik je even in de rede mag vallen, het is een bós asperges, niet een trós. O sorry, zegt Magda met een flat teus blosje dat op de teevee helaas grijs is, je hebt gelijk. Maar enfin, om nu tot de zaak zelf te komen; tja, waarom zijn de bananen krom? Kan het iets met de verpakking te maken hebben? ik bedoel: dat ze omgebogen worden om in kisten gestopt te wor den of zo? Applaus. De volgende spreker be kijkt het meer uit klimatologisch oog punt. De temperatuurswisselingen tij dens de reis en zo. De vierde heeft het het moeilijkst; hij moet wel stukjes plukken uit de betogen van zijn voor gangers en hij wil er uit eigen aan schouwing nog wel aan toevoegen dat hij in havensteden ook wel eens bana nen verpakt heeft gezien in vaten. Dit werpt dus een ander licht op de zaak. De Voorzitter gelooft, dat de dames en heren in de zaal en in de huiskamer hem wel gelijk zullen geven als hij zegt, dat de discussie een helder in zicht in het probleem gegeven heeft en hoe dan ook, we zullen er rekening mee moeten houden, dat de bananen inderdaad krom zijn. En dat voorlopig nog wel zullen blijven. Is de heer Grijpspulder hiermee voldoende ingelicht? De heer Grijp spulder mag even in het beeld komen en hij knikt voldaan. Nu gaan we over vaar het volgende vraagstuk. Mevrouw Knepperzeul leest zoveel verontrus tende berichten over de invloed van roken op longkanker. Is het forum niet van oordeel, dat het de taak van de politie is, zo langzamerhand ieder een die een pakje sigaretten op zak heeft, in de bak te gooien? Ja, kijkt u eens, zegt de heer Hupskes. Dit wordt moeilijk. Het kunnen cho- coladens igaretten zijn. Overigens den- ke men aan de beperkte capaciteit der Nederlandse gevangenissen. Het is bo vendien de vraag, of zulke maatrege- len geen averechtse uitwerking zullen De ontwikkeling van een goedaar- hebben Een school in Nieuw"_Mexico dig (A aan de linkerkant) en een Uet het voigende zien. Men verbood kwaadaardig (B aan de rechterzijde) er het roken"tijdens werkdagen. gezwel, waarbij speciaal is gelet op de wijze van groei. A: regelmatige uitbreiding tussen de weefsellagen. B: Onregelmatige infiltrerende uitbrei ding door de weefsellagen. (Overgeno men uit de brochure „Kanker, een probleem?" Elke heesheid of hpest, die niet binnen enkele weken over is. Elke aanhoudende slechte spijs vertering. Elke aanhoudende moeilijkheid bij het slikken. Na het 40e jaar optredende ver andering in de stoelgang. Stel u dan vroegtijdig en onbevangen onder behandeling van uw arts. Vergeet de angst en bedenk dat een deskundige op het gebied van kankeronderzoek ge- zegt heeft: Vele vormen van kanker zijn nu al te genezen. Dit geeft het recht om te vertrouwen, dat eens kanker als volks ziekte zal zijn uitgeroeid. Laat u op weg helpen door de brochure „Kanker, een probleem?" te lezen, die verkrijg baar is bij de afdeling Voorlichting van de Landelijke Organisatie voor de Kan kerbestrijding, De Lairessestraat 33, Am sterdam. 's Zondags mocht er gerookt worden. Het gevolg was, dat 's zondagsavonds de leerlingen allemaal misselijk in de hoek lagen. Vijfenzeventig procent leed aan nicotinevergiftiging. Trou wens; er zouden mazen genoeg in zo'n wet zitten. De mensen die de sigaret ten los in de zak hadden zitten, zouden zelf ook los blijven lopen. Nee; in die richting moet je het niet zoeken. Een andere spreker denkt er weer ander over. Lp.at dan de lijsttrekkers van de grote politieke partijen sigaren uitdelen op de straathoeken; dat is nog goed voor de propaganda ook. Sigaren zijn tenslotte minder gevaar lijk, hoewel je er ook weer niet tevéél van moet nemen. Ik lees al die berichten met e en behoorlijk scepti cisme, zegt Magda, mijn grootvader stond 's nachts op om een pijp te roken en hij is 98 jaar geworden. Algemeen gemompel. Hoe oud zou hij geworden zijn. als hij het niet gedaan had; dat is de vrad't. Honderdachtennegentig? Ook dit probleem wordt verrukkelijk uit de doeken gedaan en zo komen er nog drie. Een ding is zeker: het forum rookt gewoon door. Wat jammer, dat iÜ nu eens nooit word uitgenodigd om zitting te nemen. Ik lust ook wel eens een glaasje wijn. YORICK

de Stem | 1962 | | pagina 17