de Luxe 1962 In Beieren ligt enorme krater Papier voor UW pen Vul in: 1, 2, 3 EN WIN !a GARAGE St i in IV* •uj A 1 B 1 1 1 1 D 1 1 E 1 1 F 1 1 1 H 1 1 S J 1 K Li. 1 -J ioe OOK U verken! ALIST Voorkom kop-staart botsingen 16 ijfsleiding inclusief verwarming en defroster v.a Natuurramp van miljoenen jaren geleden Champignonteelt in Nederland .ALLE TEXTIEL MET DIT GEEL-BLAUWE ETIKET IS KLEUR-ECHT n C G C c !H pieuwe, volgens de ek worden geopend, |:n zal plaatsvinden. lileiding, zal worden produktie. 22 tot 26 jaar) in het [rdig niveau, die niet Jen bezit, doch daar- I, waarin de planning lie-proces en scherpe Ijke sollicitaties met Éen aan de afdeling |V, Oud Saenden 20 ruimte stige premieregeling n nlng il. Mater Amabilis- met verdubbeling snee'schef o' stuurt ■recht elke werkdag 0.00 uur. MFABRIEK \T reding een pordeiijkheid aan de len en invoeren van ij als staffunctionaris rbeidstechnische pro- idenverbetering, effi- chaf etc. aan te stellen func- n eventueel opgedane p een royale inwerk- ken met de specifieke ierige inlichtingen over e vergezeld van recente tn dit blad onder lettert STITUUT HOLOGIE TILBURG DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 APRIL 1962 (Advertentie) hine Voor Zeeuws-VlaanderenGARAGE C. BOS Kloosterlaan 21, Sas van Gent Tel. 497 Filiaal: St.-Annastraat 4, Sluis Tel. 326 Dealer: Z.- en N.-Beveland en Walcheren: CENTRUM" - VAN DER VLIET BAK - Jac. Valckestraat 5 Goes Tel. 2404 B.-Dealer: Voor Walcheren GARAGE „DE TOEKOMST" Vlissingen: Dr. Stavermanstraat 33-37 - Tel. 3908 Middelburg: Seikplein - Tel. 3220 Sub-Dealer voor Oostkapelle e.o.; GARAGE W. VAN HEKKEN - Tel. 569 Wanneer men de Beierse hoofd stad Miinchen verlaat en per auto een uur in noordwestelijke rich ting rijdt, bereikt men een land streek, die gekenmerkt wordt door een zeer bijzondere charme. De weg, die dwars door dit gebied loopt, heeft dan ook de naam „Romantische Strasse" gekregen en de steden Memmingen, Augs burg, Donauwörth, Dinkelsbühl en vooral het uit talrijke films als historisch decor zo bekende Ro- thenburg ob Tauber, die aan deze straatweg gelegen zijn, bewaren, ondanks de oorlogsjaren, onver anderd hun middeleeuwse luister. Vele miljoenen jaren geleden is het er in het gebied, dat ligt rond het noorde lijke deel van de „Romantische Strasse" veel minder romantisch toegegaan. Want het zogenaamde Ries-bekken bij de stad Nördlingen, die enige kilometers ten noorden van de hier nog smalle en on bevaarbare Donau ligt, is volgens de jongste resultaten van geologisch onder zoek niet zoals men tot nu toe dacht van vulkanische oorsprong, maar het resultaat van een enorme natuurramp. Een reusachtige meteoor ter grootte van een kleine planeet en met een middellijn van enkele kilometers is hier ingesla gen, waarbij een hoeveelheid energie vrijkwam, die gelijk is aan de explosie kracht van honderden moderne H-bom- men. Voor geografen en in het bijzonder voor geologen was het Ries-bekken steeds al een onopgelost raadsel, want midden in een landschap met het spe cifieke karakter van een middengeberg- te is een bijna cirkelvormige vlakte van ongeveer duizend vierkante kilometer, die niet past bij het beeld van het land schap en de geologische omstandigheden van de omgeving, iets vreemds. Men veronderstelde, dat het bekken van vul kanische oorsprong was en ontstond tij dens een geweldige eruptie in het geo logische tertiaire tijdperk. Raadselachtig bleef echter het feit, dat er in het hele bekken geen enkele natuursteen voor komt, die groter is dan en biljartbal. (Advertentie) STIJLVOLLE VRUETIJDS KLEDIN6: De typisch vulkanische gesteenten, zo als graniet, bazalt of porfier ontbraken geheel en al. Slechts kalk- en zandsteen, in stukken zo groot als een vuist, wer den in het verder met een vruchtbare laag löss bedekte bekkenlandschap ge vonden. Coesiet Toen onlangs een Amerikaanse geo loog, bü wie het raadsel van het Ries- bekken ook een grote nieuwsgierigheid had opgewekt, in gesteentemonsters het sedert enige jaren bekende mineraal „coesiet" vond, werd een puntje van de geheimzinnige sluier opgelicht. De aanwezigheid van coesiet werd tot dusverre alleen vastgesteld bij de ver vaardiging van kunstmatige diamanten. Het ontstaat namelijk bij zeer hoge druk en enorm hoge temperaturen door sa mensmelting van kwartszand en komt in de natuur nergens voor behalve in de beroemde Arizona-krater in de Verenig de Staten die, zoals aangetoond, door het inslaan van een reuzenmeteoor ont staan is. Hoewel men in het Ries-bekken ner gens ijzer, afkomstig van meteoren, ontdekt heeft, schijnt het bewijs toch geleverd te zijn, dat ook dit ge heimzinnige landschap zijn ontstaan aan een reuzenmeteoor te danken heeft. Terwijl de Arizona-krater ech ter slechts een middellijn van een kilometer heeft, bedraagt de dia meter van het Ries-bekken ongeveer 30 kilometer. Kraters van zulke af metingen kennen astronomen en geo logen alleen op de maan. Zowel de grootte van het Ries-bekken, als ook het feit, dat hier alle stenen tot stof brokjes, niet groter dan een noot, verpulverd werden, tonen wel aan hoe gigantisch de uitwerking van deze na tuurramp is geweest, die vele miljoe nen jaren geleden dit thans zo roman tische landschap heeft geteisterd. Toekomstige onderzoekingen zullen het geheim van deze reusachtige meteoor en het daardoor ontstane landschap verder ontsluieren. Doordat de geologen deze nieuwe kennis hebben opgedaan, heeft Beieren en dus ook de Duitse Bonds republiek de beschikking gekregen over een attractief natuurwonder, zoals er verder op de hele wereld niet een be staat: een reusachtige maankrater mid den op de aarde. VOORDE BESTE. JAREN VAN UW LEVEN jaa?.tal champignonkwekers in Ne- Ugebruik maken van speciaal gerichte champignonhuizen neemt re- gelmatig toe. Dit blijkt ook uit de stij- .pro.duktie' VoriR «ar bedroeg deze 3700 ton tegen 2800 ton in 1960. De laatste maanden komen er opvallend meer „kop-staart- botsingen" voor tussen auto's. Ze gebeuren vrijwel alle binnen de bebouwde kom en voor een groot deel in de steden. De A.N.W.B. is van mening dat deze ongeval len in belangrijke mate het ge volg zijn van de nieuwe voet- gangersbepalingen. Autobestuurders zijn er nog niet aan gewend dat de wagens voor hen soms plotseling stoppen om een wandelaar op een zebra door gang te verlenen. Vooral wanneer het verkeer druk is en een rij auto's de zebra passeert, wil het meer dan eens gebeuren dat een voetganger die rij onderbreekt. Dan is de kans op „blikschade" het grootstDe beste raad die de A.N.W.B. u kan geven is deze Ga met 'n auto nooit vlak achter 'n voorligger rijden en let extra op diens remlichten. Nu de voet ganger z'n .zebrarechten" heeft moet het rljverkeer zich daaraan aanpassen en dat is niet van de ene dag op de andere gebeurd, wees dus extra oplettend. COUPEERVERBOD Nu onze trekpaarden dit seizoen hun eer ste veulens weer ter wereld hebben gebracht is m.i. voor onze regering de tijd aange broken zich eens nader te bezinnen op het in de toekomst te voeren beleid ten aanzien van het coupeerverbod. Wil men naleving van de wet eisen, dan dient men op dit punt op korte termijn een definitieve uitspraak te doen. Op het ogen blik is de situatie n.l. zo, dat de fokkers ten aanzien van de staarten-kwestie eigen lijk in het onzekere leven. In het afgelopen jaar heeft de overgrote meerderheid, al of niet geoorloofd, er maar op los gecoupeerd; een zeer klein percentage heeft gehandeld volgens de wens der rege ring en zit dus nu met langstaarten opge scheept. Een andere groep heeft de brui gegeven aan de fokkerij: zij stellen hun mer ries voor dekking niet meer disponibel, het geen de paardenstapel in ons land beslist niet ten goede komt. Op deze manier zou om een onbenullige wet ons trekpaard roemloos ten onder gaan in de strijd tegen de toenemende mechani satie. Men wil de dierenmishandeling, in zoverre hiervan sprake is, de kop indrukken, maar zou het couperen op Belgisch grondgebied minder pijnlijk zijn dan op Nederlands grondgebied Ik betwijfel dit ten zeerste. Toch is dit wél toegestaan en hiervan wordt dan ook te recht op grote schaal gebruik gemaakt. Maar waarom zou men zich de moeite en de onkosten van een retourtje België niet besparen Hier worden de staarten gecou peerd. in België misschien geblokstaart, maar de pijn is dezelfde. Kan men in de residentie dan geen deug delijke oplossing vinden voor deze onver kwikkelijke affaire „Der Weg nach Ca- nossa ist schwer", maar een inspirerende suggestie kan misschien toch zijn: laat ons teruggaan naar het oude. Voorheen werden de staarten gecoupeerd door deskundigen en ondeskundigen. Van dierenmishandeling was, hoge uitzonderin gen daargelaten, geen sprake. Momenteel is men verplicht een veelal niet goedkope reis naar het buitenland te maken wil men buiten schot blijven. In de meeste gevallen zal men zich echter deze moeite besparen. Het gevolg is. dat de fokker zelf overgaat tot het clandestien couperen, met vaak primitieve middelen. Hopelijk zal men blijven couperen, maar op deze wijze doet de dierenmishandeling, die door de regering zelf, in dit geval, wordt uitgelokt, haar intrede. CHAAM w. v. G. BEDRIJFS- EIS ZOMERAVOND-COMPETITIE (IV) Nu er vorige week geen enkele reactie is gekomen op het artikel van de heer Proos ten, voel ik me geroepen omdat ik nu eenmaal de knuppel in het hoenderhok heb geworpen hierop een antwoord te geven. Allereerst toont deze heer zich verbaasd, daj; er nog enkele domme mensen zijn, die niets van zomeravondvoetbal willen horen. Toch lijkt het mij',' dat iemand die zo nauw verbonden is met voetbal (of is geweest) niet ongemerkt voorbij zal gaan aan de re volte van bijna alle Tilburgse amateurver enigingen, die enige tijd geleden in de dag en sportbladen is gepubliceerd en waarbij zelfs overwogen werd om stappen te onder nemen bij de officiële instanties. Wat daar van het resultaat is geweest, is mij niet be kend, maar het toont, toch 'wel aan, dat er nog meer mensen behalve een collega uit Prinsenbeek en ik gekant zijn tegen de zomeravondcompetitie in deze vorm. Voorts weidt de schrijver uit over de chaotische toestand die hier en daar ontstaan was door het „wilde voetbal" en de oplos sing die d KNVB daarvoor gevonden meen de te hebben. Mijn opponent moet niet den ken, dat ik voor wild voetbal ben, maar ik vind een vriendschappelijk partijtje van kan toor tegen kantoor niet zo erg als een hele competitie in de zomermaanden De remedie die de KNVB tegen het wilde voetbal heeft gegeven is erger, of minstens even erg als de kwaal en daarom kanten de amateur clubs zich er tegen. In het wilde voetbal kon iedereen meespelen die er zin in had, maar in feite is dat ook het geval met de huidige zomeravondcompetitie. Het enige machtsmid del dat de amateurclubs in handen hebben is: het niet uitgeven van een dispensatie verklaring, maar vele clubs kunnen dit mid del niet hanteren, omdat zij, gezien de soms grote rivaliteit onder plaatselijke clubs, be ducht zijn hun spelers te verliezen. Het is mÜ overigens bekend dat clubs die geen verklaringen aan hun spelers verleend hadden, tot de ontdekking kwamen, dat verschillende van hun spelers tóch aan de zomeravondcompetitie deelnemen! Hoe was dit mogelijk, daar de reglementen van het zomeravondvoetbal toch vermelden, dat men in een dergelijk geval niet gerechtigd is te spelen! Het antwoord hierop is: geen con trole! Het heeft dus geen zin ermee te schermen dat de zomeravondcompetitie de ideale oplossing is om wild voetbal te voor komen. Nu blijkt dat de amateurclubs niet gediend zijn met deze oplossing, moet er een andere gezocht worden. In andere provincies heeft men een veel betere regeling getrof fen, waarom kan dat ook in Brabant niet? Voorts weet de heer P. te vertellen dat de bedrijfs- en zomeravondclubs niet officieel bij de KNVB zijn aangesloten. Waarin zit dan het verschil? Zij spelen onder auspiciën van de KNVB, op officiële velden, met of ficiële scheidsrechters: zij zijn gerechtigd toto-leden aan te nemen, hun bestuur is ver tegenwoordigd in het afdelingsbestuur enz. Ik ben zelfs geneigd te zeggen, dat zij een bevoorrechte plaats innemen bij de KNVB, omdat zij bovendien hun spelers mogen putten uit andere clubs en zo gebruik ma ken van het geld dat die clubs voor trai ning e.d. hebben uitgegeven, terwijl die clubs er na de zomeravondcompetitie een vermoeide of geblesseerde speler voor terug krijgen Is dit soms een normale gang van zaken? „Praat nu niet van voetbalmoeheid", zegt de heer P. dan, en trekt een vergelijking met de beroepsvoetballer, die zoveel meer spelen moet en bovendien twee keer per week hard trainen. Maar die vergelijking gaat mank. Want er bestaat een te groot gradueel verschil tussen een beroepsvoetbal ler en een veel lager geklasseerde ama teurspeler. En dat die beroepsvoetballer dat kwalitatief volhoudt en ook dat is geen vaststaand feit heeft hij juist te danken aan de veel beter verzorgde training en ver- Advertentie) a S 1 kwartje per kolomT 4 kolommen f 1.- j 1 Vul in 1, 2 ot 3 en win. Hierboven plaatsen wij nog enkele invuikolommen voor onze puzzel Deelnemers kunnen deze gebrui 1 kwartje per kolom"! 4 kolommen f I.- J 1 St lIlÉi j S tyj 1 B 1 i i 1 D - i E i i 1 F i i i i i i i i K LiJ mwm I .J ken als zij meer dan vier kolommei. willen invullen. Inzendingen uiterlijk dinsdagavond 18.00 u., postbus 2500, Amsterdam. zorging die in een beroepsclub nu eenmaal mogelijk is. „Dit weet ik wel", schrijft mijn opponent, „als de amateurclubs hun vertrouwen schen ken aan de KNVB-sectie bedrijfs- en zo meravondvoetbal, dan loopt alles gesmeerd!" Jawel, maar alleen voor de zomeravond clubs, niet voor de amateurclubs. Daarom spreek ik de hoop uit, dat alle amateurver enigingen, overal, één lijn trekken en het zomeravondvoetbal boycotten, totdat de KNVB een oplossing weet te vinden, die ook voor de amateurverenigingen aanvaardbaar BREDA. C. JURY (VI) Als ik het artikel onder de kop „Jury" van zaterdag j.l. zo eens lees. wekt het bij mij de indruk, dat het in Breda al even erg is wat betreft de verhoudingen tussen de bandjes en verdere amateurs, als enige tijd terug hier in Maastricht. Het was bij ons een complete chaos. Op iedere zgn. teenageravond werd herrie ge schopt of was er een ruzie tussen de (ama teur)-artiesten, die moesten optreden. Het werd op het laatst zo erg, dat de plaatselijke politie de teenageravonden geheel verbood. En tijd lang is er totaal niets te doen ge weest, maar nu enige mensen de koppen bij elkaar hebben gestoken, is er iets anders tevoorschijn gekomen. Men doet het nu zo. dat op een teenager avond de bands niet tegen elkaar worden gezet, maar men maakt er gewoon een show van. Deze trekken, evenals de concoursen, een behoorlijk groot publiek, terwijl de bands elkaar niet meer als concurenten be schouwen. Daarnaast is er een vereniging van bands enz. opgericht, waarvan alle amateurspelers en -zangers lid kunnen wor den. Velen zijn reeds toegetreden, met als gevolg een zeer gezellige en openhartige vergadering, waarop de bands nauwer tot elkaar worden gebracht. Haat en afgunst verdwijnen op deze ma nier. Het is n.l. toch de bedoeling er een echte vrije-tijdsbesteding van te maken en niet een burgeroorlogje, zoals thans in Breda heerst. Ik hoop hiermede de Bredase amateurs een goede raad gegeven te hebben en wens hun nog veel succes toe! Maastricht J. van Espen. een avond te laten verzorgen, en de bands hebben evenveel kans om ontdekt te worden als op een concours. Ik hoop, dat er hiermede een einde aan de discussie omtrent „Jury" is gekomen. Breda H. N. - A. W. - J. v. d. Z. J. C. - H. B. JURY (Vil) Voor de vijfde maal heb ik nu een artikel gelezen over de samenstelling van de jury bij de songfestivals en ik heb daarbij tel kens enig begrip kunnen vinden voor de inzenders. Een positief antwoord kan ik ech ter niet geven, temeer daar ik met een nieu we factor naar voren kom, waarmede de heren juryleden rekening zouden moeten houden. Dit betreft n.l. het volgende: Als trouwe bezoeker van de festivals wordt m.i. door de jury te weinig rekening gehouden met de deelnemer als persoon in omgang en wordt alleen de zangkwaliteit beoordeeld. Het is een ontspanning van jonge mensen en daarom moet eerlijke sportiviteit voorop staan. Ik weet b.v. maar al te goed, dat er tussen de deelnemers vaak jonge mensen zijn, die van weinig zakgeld een gitaar moe ten kopen en les kunnen nemen. Na veel moeite worden ze dan wel eens bij de ge selecteerden „getrokken" (selectie is aan de orde van de dag). Het betreurenswaardige nu, dat deze doorgaans eerlijke jongelui geen enkele kans krijgen tussen bepaalde „ster ren", die niet weten wat bescheidenheid en collegialiteit is. De „sterren" die zich popu lair maken d.m.v. handtekeningen zonder of zelfs op „hun" foto's; die zichzelf schamen om na enkele prijzen te hebben gewonnen nog mee te doen en zich dan als gast presenteren. (Gasten kunnen overt- gens niet meer van de eerste plaats ver drongen worden). Ik wilde alleen, en vele festivalbezoekers zullen dit met mij eens zijn, naar voren brengen, dat het voor de jury niet gemak kelijk is om een goede winnaar aan te wij zen, doch dat wat meer waardering naar voren moet komen voor hen die kwalitatief misschien niet de hoogste toon zingen, maar als deelnemer in omgang en persoon met kop en schouder boven die deelnemers uit steken, die menen dat er maar een deel nemer is en die zich schamen dat ze zes jaar geleden door anderen de planken op zijn getrokken. Bovendien zijn dit vaak nog imi tatiezangers van de werkelijke grote ve detten. Ik wens tenslotte de heren organisatoren nog heel veel succes toe met hun te houden festivals. De jeugd zit beter in een song- festival dan op de straat. En heren jury leden, ik neem aan. dat, jullie bekwaam ge noeg zijn om ook andere punten te geven dan alleen voor zingen; ook voor gedrag en sportiviteit. Dan pas krijgen we een gezonde organisatie, die alleen maar goede vruchten af kan werpen. RAAMSDONKSVEER Een trouwe bezoeker JURY (VIII) In antwoord op „Jury IV" wilde ik graag enig commentaar geven. In dit artikel heeft schrijver het namelijk over de teenager avond van de 10 X 10-actie. Deze avond is echter door „Toeschouwer" niet met name genoemd, zodat schrijver alleen maar kan gissen of deze avond door „Toeschouwer" bedoeld werd Ook wilde ik even bekendmaken, dat „Toe schouwer" niet iemand van schrijvers oude band was, want deze jongens willen geen enkele band .tegenwerken, en deze jongens spelen ook niet meer in een band samen. Schrijver heeft zich deerlijk vergist. Ook wat de jury betreft ben ik het niet met schrijver eens. Als muzikant komt men geregeld in aanraking met mensen die op muziekconcoursen als jury fungeren; het is dus niet zo moeilijk om voor zichzelf een goed woordje te doen. Volgens mij is de enige oplossing: afschaf fen die concoursen, want naar het doel waarmee men er begonnen is, wordt niet meer gestreefd. Deze avonden zouden eigen lijk het ontdekken van jong talent op het oog moeten hebben. Ze worden echter al leen maar georganiseerd om de een of an dere clubkas te spekken. Wat de teenager avonden betreft, die kunnen gerust door gaan, maar dan zonder concours, want dat brengt alleen maar narigheid en haat onder de bands onderling met zich mee. Het is toch wel mogelijk om verschillende band# LAATSTE WOORD INZAKE BCV In de rubriek „Papier voor uw pen" van zaterdag j.l. heb ik het ingezonden stuk van de heer A. V. „Carnaval in Breda" gelezen. Na het lezen daarvan ben ik tot de volgen de conclusie gekomen. a. dat de carnavalsoptocht volgens u dit jaar nog groter had kunnen zijn indien er meer geld was geweest bij de BCV; b. dat indien de grote firma's en de Ho recabedrijven meer steun zouden geven aan de BCV er betere resultaten geboekt zouden worden; c. indien de carnavalsminnende Bredanaars en de jeugd van 16 jaar en ouder begunsti gers zouden zijn van de BCV, en dat dit minimum 2.50 per jaar kost; ook wij, Bre danaars dan zullen medewerken tot het doen slagen van ons carnavalsfeest. Ik ben het volkomen met A. V. eens en ben er dan ook evenals A. V. van over tuigd dat indien we ons zo geliefde car navalsfeest willen behouden, het onze taak is dit carnavalsfeest op te bouwen, en van Breda 'n ware carnavalsstad te maken, zoals er in Brabant geen is. Want dat er in Breda telkenjare veel carnavalsvierders bijkomen, blijkt wel uit het feit, dat er jaarlijks nieuwe carnavals clubs bijkomen. Veel van deze carnavalsclubs gaan jaar lijks tijdens micarême naar Ryckevorsel om daar aan de micarême-optocht mee te doen. Dit is bovendien voor onze stad goede re clame. Buiten de begunstigers van de BCV om, kan er ook geld bij de BCV binnenkomen en dit door 'n glazenactie te voeren, want ik ben er van overtuigd dat indien de BCV bierglazen zou laten vervaardigen, en deze door de leden van de BCV huis-aan-huis of door drankzaken en Horecabedrijven voor f 1.25 tot 1.50 zouden worden verkocht, die een groot succes zou worden; dit temeer als men bedenkt, dat er heden ten dage vele verzamelaars zijn van bierglazen. Op het bierglas zou men dan 'n afbeelding kunnen zetten van prins Kees de Eerste, want juist hij heeft er voor gezorgd dat Breda 'n carnavalsstad is geworden. Prins Kees zijn we veel dank verschuldigd. Want hij liet carnaval weer opleven. Bredanaars als ge allen verzekerd wilt zijn van 'n goed geslaagde carnavalsoptocht, denkt dan aan de leus: Steunt allen de BCV. Dan zijn wij allen tevreden. En dan kan ons carnavalsfeest in de toekomst nog groot ser worden. BREDA, 31-3-'62 c. B Hiermede is (tijdelijk) de discussie rond carnaval en de BCV gesloten. Red. VRIENDSCHAPSACTIE Vaak worden wij geconfronteerd met de ellende die er in onze wereld heerst. Ieder voor zich kan dit constateren in de kranten, via de radio en t.v. en langs allerlei andere kanalen. De periode waarin wij leven wordt wel eens de tijd van het ontwaken genoemd der onderontwikkelde gebieden, of te wel af stand doen van het koloniale tijdperk. In dit tijdperk zijn allerlei misdaden gepleegd, welke wij zeer betreuren en met schaamte erkennen dat zoiets plaats heeft gehad. Bij steeds meer bevrijde volkeren groeit een haat jegens de koloniale mogendheden. Andersom willen blanken in de negers niet hun medemens erkennen en willen hen blij ven zien als een soort tweederangs-mens. Hieruit is een zekere rassenscheiding het gevolg geweest. Het niet aanpassen van de blanken aan de nieuwe levenssituaties. In Nederland is onlangs het initiatief ont plooid om een actie in het leven te roepen die zich wars van elke rassendiscriminatie stelt en wil bevorderen dat de Nederlandse jongens en meisjes een vriendschapsband sluiten met een jongen en of meisje uit de overzeese gebiedsdelen, die ook de Neder landse nationaliteit hebben en graag willen corresponderen met een Nederlandse jon gen en meisje. Wilt u nadere inlichtingen omtrent deze actie, neem dan eens contact op met: „De Vriendschapsband", Postbus 7, Badhoeve- dorp (N.H.). Als u een vriendschapsband wilt sluiten gelieve u er tevens bij te vermelden uw naam, adres, leeftijd, geslacht, godsdienst en een eventuele voorkeur, bijvoorbeeld een jongen en/of meisje uit Nieuw-Guinea of Suriname en Ned. Antillen. Deze actie wordt geheel gefinancierd door particulieren en dezen willen graag deze actie levendig hou den, vandaar dat ook alle giften van harte welkom zijn. Doe mee en sluit een vriendschapsband, BREDA W. van Rijckevorsel CAMBRINUS Met verwondering constateerde ik met carnaval dat we werden geconfronteerd met een andere „Cambrinus", en dat achter dit masker niet de cabaretier Bouk Martens zat. De gedachte van 't weer levend maken van „Cambrinus" Is ontstaan bij een excur sie naar de PHELL in Etten van „De Vracht wagenvrienden" van Cor Lambrechts. Toen is „Cambrinus" (Bouk Martens), alvorens met z'n aanhangers naar Etten te vertrek ken, onze grote toren met de lift beklom men en heeft uitgezien over zijn bierdrin kende onderdanen. Toen werd hij in Etten officieel ten ge meentehuize ontvangen en heeft hij vanaf 't bordes gesproken. Dezelfde „Cambrinus' is later met dezelfde vrienden en méér, naar de grote „Wieze Bierfeesten" in België ge reisd en werd daar door de animatoren in de enorme amusementszaal van de „Wieze Brouwerijen" op 't grote podium gehaald en speciaal aan de massa voorgesteld met z'n groep uit Breda. Weer later kwamen onze eigen Bierfeesten in Breda en was Bouk Martens bij de opening weer „de Cambri nus" van deze feesten. Nu is 't ineens uit, en gaat een ander een ••iel" overnemen die door artiest Martens zelf in 't leven is geroepen, en gaat teren op een voorbereiding en uitbeelding van iemand die als beroepsartiest uiteindelijk met nieuwe scheppingen z'n boterham moet verdienen. Dit wil er bij mij niet in.... BREDA VERBODEN TE ROKEN (II) „Jantje", riep de grote meester, ,,Weet je, roken is zo slecht, Wil je 'n grote kerel worden, Wacht dan nog wat jaartjes, echt" Jantje keek met grote ogen, Wist niet goed hoe hij het had, Het vertrouwen in de meester, Had een grote schok gehad. Wat de meester Jantje voorhield, Opdat hij gezond zou zijn, Kon die grote man niet laten Nog niet tot het speelfestijn. Zelfs de juffrouw uit de eerste, Kon het niet meer schelen dat een hoop kinderen van haar klasje, In die vieze rooklucht zat. 'k Beklaag de kinderen in de klassen Waar de meesters hun humeur Met nicotine moeten regelen Echt, het is niet meesterlijk meer. Roken kan de onderwijzer, Tot het negen uren slaat. Met het speelkwartiertje kan hij doorgaan Twaalf uur weer volop, maat. Half twee, nu stoppen even Voor een hele lange rek, Zelfs tot vier uur niet meer roken, Maar dan komt de grote trek. Gelukkig is het, heer uit Ulvenhout, Door rokersvrijheid aangedaan, Dat Purmerend hun kinds gezondheid. Nu voor alles laten gaan. Als het is, dat er in Purmer Grote onderwijzers zijn, Die zich niet kunnen beperken, Dat er een verbod moet zijn. Is de schand niet voor der vaad'ren Die des meesters vrijheid bond, Maar voor hen, die door hun houding Het gesteld vertrouwen schond. Toch zoii ik het jammer vinden, Als de raad in onze stad, Purmers voorbeeld moesten volgen, Stel hij daarvoor reden had. Onze meesters willen dwingen, Om hun houding te herzien, Zou ik minderwaardig vinden, Hier ter plaatse nooit gezien. Tot besluit een variant op een spreekwoord, 't Geld voor vrouw, zowel voor man, „Het is 'n sukkel, die niet eens tijd'lijk Het roken even laten kan". Breda, W. van Galen EN DE TWENS? (II) Beste Twens. Is het jullie dan niet bekend, dat er in Breda een grote vereniging is die dansavon den 'organiseert voor de „Twens"? De A.M.F.- soos heeft leden van 18 tot 30 jaar. Zij geeft haar avonden in „Moderne". Breda A.M. Renaud Secretaresse A.M.F.-soos Vierwindenstraat 40 EN DE TWENS? (III) Als antwoord op de vraag, van de twee twennies, „wie neemt de handschoen op?" hebben wij de eer u te kunnen mededelen, dat wij op 5 nov. 1961 de handschoen inder daad opgeraapt hebben. Op die datum werd namelijk onze dansclub voor oudere jonge lui en jong-gehuwden opgericht onder de naam „De Uitstuif" Het doel van „De Uit stuif" is, gezellige dansavonden te houden voor jongelui van plm. 20 tot 30 jaar, dus geheel in stijl zoals bedoeld is door de „twee twennies". Wij hebben iedere eerste zaterdag van de maand een dansavond in „huize De Blokken", Kerkstr 2 Breda. „De Uitstuif" telt momenteel reeds plm. 90 leden, wat echter nog lang niet voldoende is om fi nancieel het hoofd boven water te houden. Het secretariaat is gevestigd Dr Struycken- straat 130, Breda. Breda. „De Uitstuif" C.J. Burman - voorzitter C.L. Stoops - secretaris SPANNING EN FEESTEN In „De Stem" werd vorige week melding gemaakt van de oprichting van alweer een carnavalsvereniging in Breda, de zoveelste dus. Ik kan maar niet begrijpen dat er in deze tijd van spanningen, zelfs nog vasten tijd op de koop toe, mensen zoveel energie kunnen verspillen aan het in elkaar zetten van feesten. Mijn kop er af. als deze lieden, die m.i. alleen maar feesten (kennelijk zelfs in de vastentijd) zich de ernst van de tegen woordige tijd realiseren. Als het aan mij lag moest het hele carna val maar afgeschaft worden. BREDA o. P HET NEDERTANDS ELFTAL (II) De Feyenoord-spe'ers, die niet in het Ne derlands elftal willen spelen, geeft ik groot gelijk. Als je sportman van professie bent, doe je dat, waarmee je portemonnee het meest gebaat is. Feyenoord heeft een goede kans op de landstitel en die brengt met de Europacup-wedstrijden in het vooruit zicht het meest op. Alle opmerkingen van „hoge sporteer om uit te komen voor je land", enz. lap ik aan m'n laars. Voor degenen, die dit toch als voornaam motief beschouwen, zij opge merkt, dat het ook heel wat waard is voor het Nederlandse voetbaïprestige, als ons land straks waardig vertegenwoordigd is in de wedstrijden om de Europacup. Voor de rest: laat die jongens van Feyenoord nu zelf doen, waar ze zin in hebben. En dat is blijkbaar te spelen voor hun eigen club. GOES K. L. Wies L. Breda 114VEN - PRINSENKADE Dit oudste deel van onze goede stad Breda wordt door de bewoners uit de naaste om geving beschouwd als een soort van vuil nisbak voor algemeen gebruik. Het ware te wensen, dat het stadsbestuur hiertegen eens afdoende maatregelen nam. Nu de vismarkt ter plaatse gerestaureerd is, zou men ook het geheel dus ook de kademuren eens een goede beurt dienen te geven. Als men bijvoorbeeld aan een klein aantal eenden of zwanen ter plaatse zwemgelegenheid en een behoorlijke rust plaats verschafte, zou dat oudste stadsdeel een aantrekkingskracht vormen voor de vreemdelingen en ongetwijfeld voor alle bewoners van onze stad. W

de Stem | 1962 | | pagina 11