Maria sprak met Bernadette arantie Zelfs in de bitterste kou komen Spaanse pelgrims tolet SUNIL HALEN! Peek&Cloppenburg De vorming van gebergten Uw liefste mode nu Onze correspondent schreef een reportage over Lourdes en het imposante landschap van de Pyreneeën op een dag in de winter. Sneeuw bedekte de bergen en dalen van het genadeoord als een bruidskleed over de plaats waar Men rekent op veel Fransen W.C..reiniger Mief v&ujêim Kagib werkt samen met Kath. Actie 59.76 69 49. 21 - Breda Breda^TelT3Ö665 - Telefoon 30565 «beVOOJoo^9pS slechts l t 019 vervetal sterk... prachtig Nike-raketten winst voor Douglas Oost-Duitsland werkt zaterdag voor Pasen Onze rusteloze aarde JE ZIET ZE WEER STEEDS MEERtt Steekpartij Groningen Ontslag van rech ts vervolging Mevr. Edoesei en haar gouden bed Verblijfsvergunning van een jaar voor baby Adèle Paul DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 6 APRIL 1962 DEN BOSCH, GILZE or W. VAN DER STEEN (Van onze Parijse correspondent) In Lourdes hebben de hotels en pensions de smalle blinden voor de ramen opengezet. Vlijtige schoonmaaksters drijven de muffe lucht uit de gastenkamers naar buiten. Lour des maakt zich op om de pelgrims te ontvangen, die binnenkort weer in massa naar dit Maria-oord zullen trekken. In Lourdes verwacht men algemeen, dat 1962 een recordjaar gaat worden en dat Frankrijk-zelve, het felbewogen en I zo benauwde Frankrijk het leeuwedeel van de bezoekers zal leveren Meer dan I ooit wendt het gelovige Frankrijk zich in deze veelbewogen tijden tot de Notre Dame en, zoals ons van verscheidene kanten uit Frankrijk werd bericht, heb ben vele parochies het plan opgevat, nog in dit voorjaar in zo groot mogelijke ge tale naar Lourdes te pelgrimeren om van de hemel de pacificatie van de hef tige beroeringen onder het Franse volk te verkrijgen. Maar ook buiten Frankrijk zullen meer dan ooit de pelgrims m Lourdes verschijnen. Daar hebben zich reeds uit diverse landen grote groeps- bedevaarten aangemeld, Daaronder zijn natuurlijk ook de traditionele bedevaar ten uit Nederland. Spanje spant de kroon en laat zich in Lourdes gelden. Zelfs in de barre wintermaanden, waarin in geen enkel opzicht in Lourdes van enig com fort sprake is, komen groepjes Spaanse pelgrims over de Pyreneeën en ongeacht de scherpe koude en soms dichte sneeuw val werken zij dat hele gamma van de voties af. waarbij zij de mens in zich niet sparen. Op een bliksembezoek aan Lourdes op een witte winterdag ervoeren we deze Mariale centrale plek op de wereld weer I geheel anders, dan wanneer de vreem- I delingen- en souvenirsindustrie zich K in ontembare bedrijvigheid ontplooit en I het vertier forceert van een toeristen- B stad. Dan zoekt men soms vergeefs dat B eenvoudige Lourdes uit de geijkte histo- rische voorstelling: een bergdorp met haar dorpskerk, de wilde bergstroom de B Gave en de schelpvormige grot aan haar I oever, waar de Verschijningen plaatsvin den. De eerste kennismaking in het volle seizoen immers is met een gecommercia trachten te suggereren. Des winters heerst er ingetogen rust. Maar ook op een winterdag is men hier niet alleen. Is er wel één moment in het jaar dat er bij de grot geen men sen knielen? Toch: intens is de stilte, welke deze geheiligde plaats omhult en des. te intenser ondergaat men de wer king van een aanwezig zijn op de plaats waar lang geleden de Heilige Maagd haar voet gezet heeft. En men knielt op de plaats, waar Bernadette placht te knie len. In de eeuw, die sindsdien verlopen is, hetoben miljoenen mensen .hier ge knield, kusten zij de rots onder de voet der Verschijning, raakten die plaats aan met hun rozenkransen en medailles en andere gewijde voorwerpen. De rots is daardoor vlak en glinsterend geslepen als een edelsteen. Op de grote ijzeren kandelaren ter linker- en ter rechter zijde hebben in de loop van de tijden miljoenen kaarsen gebrand, soms door een felle wind gebundeld tot lekkende vlammen. Dikke, zwarte walm heeft zich tegen de rots afgezet en heeft haar bedekt met een donker patina. Na een bezoek aan de grot hebben we enige uren door het winterse Lour des gedwaald en de plaatsen bezocht, welke in het leven van Bernadette Sou- birous en in het drama van de strijd voor en tegen het geloof in de verschij ningen een rol gespeeld hebben. liseerd Lourdes, waar de grootste varia' tie van kooplieden Levantijnen er moslims incluis de meest vindingrijke vrome kitsch rond het Lourdes-gegeven aan de man trachten te brengen en de glinsterende blinkende felverlichte win kelstraten iets van de Parijse boutiques (Advertenties) Eenzaam graf rous met zijn gezin een armelijk bestaan leidde. In een sfeer van armoe, van dage lijkse grote ontberingen groeide Berna dette op en daar hebben de ouders van Bernadette het hunne ertoe bijgedragen om ondanks de tegenslagen, welke hun deel waren, hun dochter te brengen tot de staat, waarin de Katholieke Kerk haar heden vereert. Bernadette Soubirous werd geboren in 1844. Van 11 februari tot 16 juli 1858 ver scheen haar de H. Maagd. Op 29 juli 1866 trad zij in de Congregatie van de Zusters van Saint Gildard in het hoofdklooster te Nevers. Werden Bernadette door het ongeloof harer vervolgers de ergste geestelijke kwellingen niet bespaard, toen zij nog in de wereld was; lichamelijk lijden werd haar deel toen zij eenmaal in het kloos ter was ingetreden. God schijnt menig maal diegene, die hij een bijzondere rol in het leven heeft toebedeeld op een speciale wijze aan zich te willen bin den. Op voorbeeldige wijze droeg Ber nadette de beproeving van haar lijden. Zij kon haar kloostergemeenschap wei nig bieden aan werkkracht, maar wat zij aan sfeer schiep door haar bijna bovenaards-zachtmoedig eenvoudig maar „zijn" onder de medezusters, deed elke menselijke kritiek verstommen. Op 16 april 1879 is zij in Nevers in geur van heiligheid gestorven. Zij werd op 8 de cember 1933 heilig verklaard en haar feestdag werd op 18 februari gesteld. Lourdes binnen; 302 Franse pelgrims- treinen en 256 treinen met buitenlandse pelgrims. Wat het buitenland betreft, staat België aan de spits met 106 treinen, gevolgd door Italië (69), Nederland24), Duitsland (21), Engeland (15) en Zwit serland (9). Ook het luchtverkeer was intensiever dan in 1960. Op de vlieghaven van Os- sun-Lourdes arriveerden 62.698 pel grims, dat is 6000 meer dan het jaar tevoren. Buiten Air-France, Air-Inter. Air-Algérie, brachten vliegtuigen van 25 buitenlandse maatschappijen pelgrims naar Lourdes. Van april tot oktober werden avnuit Lourdes 6.667.000 kaarten verzonden en 2.203.000 brieven. Het Eeuwfeest, in 1958, bijna 4.000.000 brieven). De telefoon- sloeg alle records met 12.000.000 kaarten dienst registreerde 1.054.617 intercommu nale- en 6.708 internationale gesprekken. Daar is allereerst de parochiekerk van Lourdes, de kerk van pastoor Peyramale. Hij was het, die ondanks de spot en hoon van de autoriteiten vanaf het eerste mo ment aan Bernadettes verhalen over de verschijningen geloofde. Toen Bernadette Soubirous daar plot seling op een middag bij hem kwam, om sabielle was overkomen, heeft hij haar hem te vertellen wat haar aan de Mas- opgedragen aan de Verschijning te vra gen, wie zij dan wel was. Bernadette deed het en toen zij het antwoord aan de pastoor' overbracht, dat de Verschij ning zei: „Ik ben de Onbevlekte Ont vangen is", en toen hij hoorde van het verzoek aan de priester, om aan de grot een kerk te bouwen, heeft hij het kind in zijn armen genomen en geweend. Hü weende om veel, om het verhevene dat zich aan de Gave afspeelde; om de kleine Bernadette, die veel miskenning zou lijden; om de moeilijkheden die hem, die geloofde, in de weg zouden worden gelegd. Maar met profetische blik zag hij de contouren van het Lourdes, dat eens 's werelds grootste Mariabedevaartsoord zou worden. Hij voorvoelde dat eens de volkeren door Lourdes gegrepen zouden worden. We hebben aan zijn graftombe verwijld in de crypte van zijn stille parochiekerk. Het is een eenzame plaats, maar daar door des te indrukwekkender. Bovenaards Armoe „Ae m°01 „c 1 Van de parochiekerk zijn we door de nauwe straatjes van het oude gedeelte van Lourdes afgedaald naar het arme lijke gedoetje, waar de molenaar Soubi- tijdelijk Haar stoffelijk overschot rust in een kristallen schrijn in de kapel van de congregatie van Saint-Gildard in Ne vers. De aanblik van de heilige is in drukwekkend. De toeschouwers komen als het ware niet los van deze plaats, wanneer zij naar deze als het ware vre dig sluimerende jonge vrouw staren. Als ware juist de laatste adem als een zucht aan haar lippen ontsnapt, ligt zij daar. het hoofd iets naar links gebogen, de handen losjes tot gebed gevouwen. Vre de, reinheid stralen uit haar en dan te denken, dat dit lichaam, na zo intens lij den, vijfentachtig jaren geleden als elk ander dood lichaam, waaraan de zie-1 ontvlood, ter aarde werd besteld, werd opgegraven en weer begraven en ten slotte bovenaards en zichtbaar opge baard, om in deze schrijn de definitieve rustplaats te vinden, ongebalsemd, on- geprepareerd. De aderen zijn nog steeds met bloed gevuld en toen in 1955 het hart uit het lichaam werd genomen om in een zilve ren vat onder het H. Sacramentsaltaar van de onderaardse basiliek te Lourdes te worden bewaard, was daarvoor een operatie nodig als bij een levend we zen. Van de zieken Lourdes, de Onbevlekt Ontvangene en Bernadette Soubirous zijn niet te schei den. Bernadette Soubirous heeft door haar persoonlijk lijden als het ware een verbinding gelegd tussen de zieken van de gehele wereld en deze begenadigde centrale van geestelijke en zo dikwijls ook lichamelijke troost. Want spoedig is Lourdes geworden het toevluchtsoord voor zieken, die hopende wellicht op genezing in dit oord van wonderbare ge- met hun lijden huiswaarts zijn gekeerd, nezingen, minstens getroost en verzoend En het zijn vooral de zieke kinderen, die soms nog een heel leven van lijden voor zich hebben, die in de persoonlijke ont moeting met Lourdes, de belevenis van het bezoek aan de Grot der Verschijnin gen, de onderdompeling in de piscine, de indrukwekkende avondlijke lichtpro cessie, maar heel in het bijzonder door de gezamenlijke viering der Eucharistie in dit genadeoord en de deelname aan de machtig mooie en ontroerende zieken zegening, een enorme zielekracht en overgave aan God in hun lijden vinden. Het seizoen De 274 hotels en pensions hebben zich in het algemeen, wat comfort en prijzen betreft, aan de eisen van de talrijke en gevarieerde cliëntèle aangepast. Van ver schillende hotels ontvingen wij bericht, dat zij voor 1962, aan groepen, eten en logies verschaffen voor 1800 oude frank, dat is voor ongeveer 13 gulden (nacht verblijf, ontbijt, diner en souper). Vijfendertig kampeerterreinen staan ter beschikking van hen, die te Lourdes verkiezen te kamperen. In 1961 kam peerden in de Mariastad: 252.485 Fran sen, 3.826 Noord-Afrikanen, 13.391 Duit sers, 11.478 Belgen, 3.826 Zwitsers, 1.916 Spanjaarden, 765 Nederlanders, 760 Ita lianen, 383 Engelsen en 1.915 personen van nog andere nationaliteiten, in het geheel 290.745 kampeerders. Dit is de balans van de „menselijke" kant van Lourdes. Wie zal ooit in staat zijn een „balans" op te maken van de te Lourdes door bemiddeling van de H. Maagd, uitgedeelde genaden?! (Advertenties) i (Advertenties) NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL De Douglas-vliegtuigfabrieken hebben de onderzoekcommissie van de Ameri kaanse senaat beschuldigd van grove misleiding en manipulaties met cijfer materiaal. Deze beschuldiging volgde op een be kendmaking van de commissie, dat Dou glas 44.3 procent winst had gemaakt op de produktie van onderdelen voor de Nike-raketten. De subcommisie, een permanent ap paraat, had ook gezegd, dat Douglas en Western Electric Co. 7 miljoen dollar pure winst hadden gemaakt op onder delen die door een derde bedrijf waren geleverd en die de beide afnemers niets hadden gekost. Douglas bestreed deze winsttheorieën met felheid. Het Oostduitse persbureau A.D.N. heeft bekendgemaakt, dat de Oostduitse werk nemers dit jaar geen vrije dag zullen krijgen op de zaterdag voor Pasen „ten einde het economische plan te verwezen lijken en te voorzien in de behoeften van het volk". Het was de gewoonte, dat op de zater dag voor Pasen niet werd gewerkt. A.D.N. publiceerde een communiqué van de ministerraad, waarin werd ver klaard. dat de werknemers op zaterdag 21 april vrij zouden kunnen krijgen in dien zij bereid zouden zijn te werken op een van de vrije dagen voor de eerste paasdag. Cijfers Men heeft ons nog wat cijfers over Lourdes bezorgd. Zij getuigen meer dan vertellingen, van de betekenis van Lour des. In 1961 hebben 2.672.883 mensen Lour des bezocht. Hiervan zijn er 1,250.000 per trein gearriveerd. Op 15 augustus registreerden de auto matische tellers op de toegangswegen naar Lourdes, 37.948 bussen en auto's. De autoriteiten vragen zich nu nóg af, waar en hoe al deze auto's een parkeer plaats vonden! In 1961 liepen 559 speciale treinen Het katholieke genootschap voor in ternationale betrekkingen kortweg .Kagib" genaamd, heeft besloten tot nauwere samenwerking met het lan delijk centrum voor katholieke actie. Met behoud van alle bestaande ac tiviteiten zal Kagib nu tevens gaan functioneren als buitenlandse dienst, van de Nederlandse katholieke actie. Kagib behoudt echter haar zelfstandig heid als stichting en ook de naam, het bestuur en de financiële verantwoorde lijkheid blijven bestaan. Kagib bestaat reeds 15 jaren zonder daarbij al te veel aan de weg te timmeren. Een belangrijk deel van zijn werkzaamheden was gericht op het vestigen van persoonlijke contacten tussen leidende katholieken in de Westeuropese landen. Enkele personen die zich in de afgelopen jaren in het bijzonder met het contactwerk hebben beziggehouden zullen worden samen gevoegd tot een vaste kern. Regenmantel in wondermooie changeant-poplin. Charmant door de lage pas, diepe zakken en ton-sur-ton sierstiksels. In de nieuwe modetinten Zo leuk... zo sportief. Zwevend-lichte Polyester mantel, nylon gevoerd. Losse strik-ceintuur. Extra hoofddoekje beschermt uw kapsel tegen slecht 75 Nerfil, een zomer's begrip voor Franse polyester. Ruim vallend raglan model, geheel nylon gevoerd. Zonnige voorjaarsgeu ren. Verrassend lage prijs 75 Wanneer U water kookt en daarbij de pan aan de onderkant verwarmt, begint het water op een gegeven ogenblik te borrelen. Het warme water van beneden stijgt op en het koudere en daardoor zwaardere water bovenin zakt naar beneden. Iets soortgelijks gebeurt er van tijd tot tijd in onze aar de. De aardkern is gloeiend warm, maar de aardkorst koelt af. Dit gaat door tot er zulk een temperatuurver schil tussen de bovenste en de onderste lagen van de aardmantel het gedeelte tussen de korst en de kern ontstaan is ,d at het evenwicht verstoord raakt. Met een langzame beweging treedt er dan een omkering in de mantel op, zoals hier boven getekend is. Waar twee van deze afkoelings- stromingen beide naar be neden buigen, wordt een hoeveelheid gesteente van de aardkorst bijeengebracht Het korstgesteente is ech ter lichter dan het mate riaal, waaruit de aardman- tel bestaat. Zodra de afkoe- lingsstromen hun omwente ling voltooid hebben, begint dit gesteente omhoog te rijzen, precies als een stuk en mee naar beneden ge trokken. Door de dalende beweging krijgt de zee kans dit gebied te overstromen. Op haar bodem zet zich kalksteen af, waarin resten van zeedieren, zoals bv. schelpen, bewaard kunnen blijven. hout omhoog komt wanneer het niet langer onder water geduwd wordt. Tijdens dit omhoog komen wordt het gesteente aan enorme druk- krachten blootgesteld, want een grote massa moet zich naar boven verplaatsen door een naar verhouding betrek. kelijk kleine oppervlakte. Het gevolg is een enorme plooiïng. Rechts vindt U daarvan een voorbeeld weer gegeven, zoals dat te zien is in de Alpen bij Brienz. Wan neer tenslotte het even wicht in de aarde hersteld is,, liggen er op bepaalde plaatsen aan haar opper vlakte op duizenden meters hoogte aardlagen, die eens op een dalende zeebodem gevormd werden. Zo kunnen miljoenen jaren durende processen binnen de aarde van een deel van de aard korst, eerst een zeegordel en daarna een bergketen ma ken. bijzonder goed ondergoed Een KTW-produkt 9: Het gerechtshof in Amsterdam heeft de 27-jarige in Leiden studerende semi- arts J.M.D. uit Rotterdam, die terecht heeft gestaan terzake van mishandeling de dood tengevolge hebbend van de 29- jarige huisschilder G. Hoekstra op 2 juli 1960 te Groningen, ontslagen van rechts vervolging, omdat het hof verdachte's be roep op noodweer gegrond acht. De procureur-generaal bij het gerechts hof had tegen D. veertien dagen geleden wegens mishandeling met dodelijke af loop negen maanden gevangenisstraf ge- cist en vernietiging van het vonnis, waar bij de rechtbank te Groningen D. in eerste instantie had veroordeeld tot een jaar en zes maanden met aftrek. De offi cier van justitie bij de Groningse recht bank had mishandeling de dood tenge volge hebbend wel bewezen, doch op grond van noodweerexces verdachte niet strafbaar geacht en daarom ontslag van rechtsvervolging gevorderd. In hoger be roep had het hof te Leeuwarden D. negen maanden gevangenisstraf opgelegd. Bij een arrest van de Hoge Raad op 5 de cember jl, was de zaak naar het hof in Amsterdam verwezen. Verdachte, die in 1960 in Groningen studeerde had zoals gemeld daar omgang gehad met de ex-vrouw van het slachtoffer. Twee Britse bladen de „Daily Ex press" en de „Daily Mail" melden dat mevrouw Mary Edoesei, de echtgenote van Ghana's minister van industrie, nog steeds geen afstand heeft gedaan van het met bladgoud versierde bed, dat zij kort geleden in een Londens warenhuis heeft gekocht. Het bewuste bed, dat ruim 30.000 gul den heeft gekost, heeft in Ghana een kleine politieke storm veroorzaakt toen bekend werd dat de ministersvrouw het gekocht had. Onder de kop: „Opstandige vrouw houdt gouden bed" schrijft de „Daily Express" dat mevrouw Edoesei gezegd heeft, dat zij niet bang is voor Nkroemah. De „Daily Mail" zegt: „Mevrouw Edoe sei klom gisterenavond in haar gouden bed en sloot de ogen voor de principes van het socialisme". Zoals gemeld zou minister Edoesei zijn vrouw opdracht hebben gegeven het bed naar het warenhuis terug te sturen. De minister van Justitie, mr. A.C.W. Beerman, heeft besloten een verblijfsver gunning van een jaar af te geven voor de Oostenrijkse baby Adèle Paul, die, zoals gemeld, is opgenomen als pleeg kind in het gezin De L. in Oegstgeest. Zoals gemeld vernietigde de rechtbank ui Den Haag op 22 januari de beslissing van de Raad voor de Kinderbescherming, waarbij was bepaald dat het voor de baby Adèle Paul niet gewenst zou zijn in het pleeggezin De L. te blijven. De Raad voor de Kinderbescherming had op grond van de pleegkinderwet een onderzoek ingesteld, na daartoe van de minister van Justitie opdracht ontvangen te hebben. Deze ministeriële opdracht kwam, nadat Kamerleden vragen hadden gesteld over een kort geding dat de heer De L. had aangespannen tegen de Staat der Nederlanden, bij welk geding hij verlenging van de verblijfsvergunning voor de baby had geëist. Dit kort geding verloor de heer De L.

de Stem | 1962 | | pagina 17