3. Goes nsion Nw-Guineadebat GAULOISES (Capeaal) BASTOS (Légères) BASTOS (Havane) fl.- Moeder van vier Axelse tweelingen zegt: Middenstanders te Goes willen beter fruitcorso t Valt echt wel mee Etna Breda doet in 1962 belangrijke investeringen 95 =MAM5I and Zorgen voor 13 kinderen ZUIVELPRIJZEN OMHOOG? Doodstraf of 20 jaar geëist voor 1379 man Een novum Gouden bed Geschandvlekt K-END MDEN Vandaag Morg en ■^BESTEDINGEN )G WATER Ieder zijn taak Opgeruimd Gesprek met regering BURGER ZWEEG MOTIES „GEEF HET" R.-k. raadsleden van west-Z.-Vlaanderen vergaderen Zomerwoningen - zestig in totaal - in Nieuwvliet Klaar staan Eerste aardbeien op Goese veiling Het proces op Cuba: BLOUSES BONNETRIE LINGERIE Pull-over in Crylor, de nieuwe Franse wonder- vezel mededeling EUROPESE MARKT per pakje GITANES jpagblaD §le jitan Vergadering middenstandscentrale Dividend Grasso DE jonge staat Ghana heeft een minister van opvoeding, Edoesei genaamd. De minister heeft een vrouw, die een snoepreisje naar Londen maakte om inkopen te doen. En wat kocht mevrouw Edoesei in Londen? Een met platen van echt goud besla gen bed voor 3000 pond of 30.000 gul den. Toen dit in Ghana bekend werd, ontstond er groot gemurmureer. Mi nister Edoesei belde dadelijk Londen op om mede te delen, dat dit toch te gek was voor de vrouw van een socia listisch minister. Mevrouw stribbelde tegen. Ze had er echt haar zinnen op gezet en als een vrouw ergens haar zinnen op gezet heeft, is ze daar maar moeilijk af te brengen. In dit geval zwichtte ze echter. Mevrouw komt terug naar Ghana, het bed blijft in Londen. Maar de minister van opvoe ding wacht een warm uurtje, als hjj zijn vrouw bij thuiskomst verder wil opvoeden in socialistische ideeën. Een Engels blad merkt op, dat de minister ook nog wel eens een woordje mocht wisselen met zijn president Kwame Nkroemah. Die bezit een jacht van 214 miljoen, een helikopter van een half miljoen, een landhuis van 3 mil joen en een stevig kasteel. wAT de O.A.S. nu weer heeft uit gehaald in Algiers is van een ontstellende bruutheid, welke de Franse naam schandelijk bevlekt. Wat is wreder en laffer dan het schieten op weerloze zieken, alleen omdat het moslims zijn. De moslimbevolking in Algerije toont wel een bijzondere dis cipline en geestkracht, dat ze tegen over dergelijke uitdagingen niet tot vergeldingsmaatregelen overgaat. Sa- lan en de zijnen geven altijd hoog op van de „honneur", die ze als een schone traditie uit een roemrijk ver leden meedragen. Ze eisen het recht om te bepalen wat voor de moslims goed is. Maar nu ze zich gedwarsboomd zien in hun politieke conceptie, ver vallen ze tot praktijken waarvoor een gangster zich nog te goed zou achten. Tegenover zulke lieden passen geen égards meer. Onverbiddelijk moeten ze bestreden worden. Kerkarchitectuur Dividendvoorstel dertig procent EN VG profiteren van ke aanbieding NGENS flannel tige xware kwa- 6 fantastische Oersterk en oor leeftijd I jaar. I voordelig - OOSTERHOUT DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 5 APRIL 1962 gprijs per dag zal ten naas- bedragen. Volgens de lijke regeling zullen de zie le helft van de verpleegprijs oeden en wel voor het eer- enz. jaar van de opname, zal door andere instanties nen worden. Stagnatie r geen stagnatie was ont- aanvoer van (de negentig die de nieuwbouw zullen en, zou men nu reeds zijn t met de uitvoering van dit ek midden-Zeeland belang- an architect J. Loonen uit et stichtingsbestuur hoopt nde maand met heien begon- men worden. Op het einde zal het verpleegtehuis klaar an reeds enkele tientallen de wachtlijst. OUDSWERKEN KANAAL- E Z.-VLAANDEREN. kswaterstaat te Middelburg is het onderhouden van het e gedeelte van het Kanaal zen met bijbehorende werken, nr. 61 van Terneuzen naar ent (grens) en de rijkszee- Terneuzen, dit alles gedu- jaar 1962. Het bestek werd in vier percelen en in massa, percelen I en III schreef J. aannemingsbedrijf N.V. te voor f. 258.400, tassa schreven in de combina- Bzn en het N.V. aannemings- fa. B. M. van Noordenne te Giesendam voor f. 454.770, Bruijn te Terneuzen en A. v. d. Straaten jr bedrijf N.V. te Hansweert 000,—. ng is aangehouden. IOUD ZANDKREEKDAM. >ureau van rijkswaterstaat te is aanbesteed het onder werken aan de Zandkreek- de gemeenten Kortgene en ke en de vissershaven in de .olijnsplaat met bijbehorende lurende 1962. zeven inschrijvingen. Hoog- A. de Boergraaf en Zn. te f. 62.500,Laagste was de under's aannemingsbedrijf te voor f. 52.800,Op een na was het N.V. aannemingsbe- a. B. N. van Noordenne te d-Giesendam voor f. 54.250, ng werd aangehouden. RPLEEGHU1S GOES ls aanbesteed de bouw van een is voor chronische zieken van ng Rust- en Verpleeghuizen ;land. De aanbesteding was Voor inschrijving waren uit- e fa. Christiaansen uit Vlis- .787.000.—), D. v. d. Poel te (f 1.857.000.—), de Bataafse mij te Den Haag ff 1.893.000.-) ?g's Bouwmaatschappij te Bre- .000.—). a is gegund aan de fa. Chris- Vlissingen. vrijdag 16 april, zijn de hoog- len voor de provincie Zeeland Hansweert 405 en 16.36 uur: 3.13 en 15.41 uur; Vlissingen .09 uur; Wemeldinge 4.43 en rEN ■a 19.30 uur Spartacus, 14 j. 0 uur Wet zonder recht, 18 J- URG uur Spartacus, 14 j. 19.30 uur Tankbataljon, 14 J- 9.30 uur Spartacus, 14 j. Fluitketel, van Herman pen u. Cavalleria Rusticana. Paljas GENT 20 uur Heimelijke verhouding 1EN uur Het verraad der Tartaren» igebouw 20 u. De comancher°s» Iedere morgen om 6 uur begint de dagtaak van mevrouw Ruijten burg uit Axel met het baden van haar twee jongste kinderen, een tweeling van 17 dagen oud. Het gaat haar allemaal heel ge makkelijk af; ze geeft ze allebei tegelijk de fles en als Rein eerder klaar is dan zijn zusje Netty, krijgt hij alvast een schone luier. Dat mevrouw Ruijtenburg zo handig is met het verzorgen van twee kinderen tegelijk is niet zo vreemd, want Rein en Netty zijn de vierde tweeling in „Huize Ruij tenburg." Buiten de tweelingen telt het gezin nog Vijf „losse kinderen", die echter allemaal zo weinig in leeftij verschillen en zo veel op de andere kinderen lijken, dat het heel moeilijk uit te maken is, wie nu bij wie hoort. Het is te begrijpen, dat het een hele drukte is als alle kinderen thuis zijn, eigenlijk is het altijd een drukte want als de zes oudste jongens en meisjes naar school zijn blijven er nog altijd zeven kleintjes, van wie de oudste vijf jaar is, bij mamma thuis. Overal lopen, zitten en spelen donker harige kinderen met koolzwarte ogen. Ondanks haar grote gezin vindt mevrouw Ruijtenburg, dat ze het helemaal niet zo abnormaal druk heeft. „Je moet natuurlijk aanpakken, zonder werken kom je nergens, maar ieder kind heeft zijn taak in huis en daar houden zij zich aan". Die taakverdeling is iets heel grap pigs. 's Morgens om half zeven, als ze allemaal uit bed komen, is het een druk te van belang in de badkamer. Daar geldt dan een ploegensysteem: de oudsten was sen de kleintjes. Binnen een half uur zijn ze dan ook allemaal present om te ontbijten. Jan, de oudste jongen (hij is De vier tweelingen op de voorgrond met de vijf andere kinderen daar achter. (Advertenties) negen jaar en helpt zijn vader al een aardig handje in de bakkerij) gaat bene den het brood halen in een grote mand. 't Wordt gesneden met de snijmachine die in de winkel staat. „Gelukkig moet ik het brood niet met de hand snijden, dan zou ik wel een „stief kwartierke" bezig zijn". Het valt ook niet mee als we bedenken, dat per broodmaaltijd 2 kilo brood wordt ver sneden. „En daar blijven meestal alleen de korstjes, die ik voor de kleintjes van het brood snijdt, van over". Lachend vertelt mevrouw over de goede eetlust van haar kerngezonde dertiental. De twee oudste meisjes, Loura en Francien van tien jaar dekken de bedden op en maken de slaapkamertjes aan de kant. De tweeling van zeven jaar, weer twee meiskes, kunnen al heel aardig met de stofdoek overweg, zodat de kamer ook voordat ze naar school gaan op geruimd is. „Als ze om negen uur de deur uitgaan moet ik soms alleen nog maar de keu ken opruimen, nou dat valt dan nog wel mee hè?" (Van onze Haagse redactie) Op woensdag 11 april a.s. zullen vertegenwoordigers van de werk gevers- en werknemersorganisaties in de zuivelindustrie op eigen ver zoek een bespreking hebben over een nieuw af te sluiten c.a.o. met minister De Pous (econ. zaken) en staatssecretaris Roolvink (sociale zaken). Het gaat er bij dit gesprek om of de komende loonsverhogin gen in de zuivelindustrie in de consumentenprijzen mogen worden doorberekend. Volgens de zuivelindustrie is dit nood zakelijk omdat de invoering van de vijf daagse werkweek de zuivelsector reeds op „meerdere kosten" is komen te staan. De stijging van de loonkosten meent men thans niet uit de normale produktiviteits- stijging te kunnen financieren. Het produktschap voor zuivel heeft gistermorgen de brief van de zuivelin dustrie, waarin om een gesprek met ge noemde bewindslieden werd gevraagd, voor kennisgeving aangenomen. Het is intussen nog maar zeer de vraag of minister De Pous met een stijging van de consumentenprijs genoegen zal willen nemen. Waarschijnlijk zal de zui velindustrie te horen krijgen dat een op- (Vervolg van pag. 1) Opvallend was intussen dat de meest fervente verdediger van het absolute zelfbeschikkingsrecht uit desocialis tische hoek kwam. De heer Scheps, secretaris van de pro testant-christelijk werkgemeenschap in de P.v.d.A., bezwoer regering en kamer in een waarlijk hartstochtelijk betoog onwrikbaar vast te houden aan de be loften aan de Papoea's en die beloften onder Nederlands bestuur waar te ma ken. De heer Scheps herinnerde aan de „noodkreten" van het volk der Zuid- Molukken, aan door Indonesië aan flarden" gescheurde verdragen en"aan het „tergend onrecht en leed" dat door Indonesië aan spijtoptanten en anderen is aangedaan. Zelfs deze regering mo gen wij niet aanvallen, riep hij, als de fundamentele rechten van de Papoea's in het geding zijn. Deze socialistische noodkreet, lange tijd door partijdiscipline onderdrukt, werpt een verhelderend licht op de be wering van de heer De Kadt (P.v.d.A.) dat het socialistische standpunt van overdragen en weg-wezen door brede lagen van ons volk gedeeld zou worden. De P.v.d.A. is nota bene zelf verdeeld. Hoe moeilijk de socialisten met het Nieuw-Guineavraagstuk zitten bleek overigens ook uit het feit, dat niet oppositieleider mr. Burger bij dit debat net woord voerde, maar de heer De Kadt, bekend door zijn scherpe kritiek op de falende leiding van mr. Burger. Durfde mr. Burger niet voor de dag te komen nu zyr verkiezingsleuze vóór Burger tégen De Quay zo duidelyk door de kiezers is beantwoord? Of mocht hy van zijn fractie niet pra ten? Alle andere fracties stuurden vanzelfsprekend wel hun fractieleiders in het vuur. De heer De Kadt pleitte bij dit deoat ircnVla motie voor onderhandelin- Indonesië op basis van bestuurs- overdracht. Dat pleidooi past precies in net straatje van Djakarta maar laat zo- ™r- Luns terecht constateerde, de Pa poea s verder over aan de goodwill van ïnüonesie. Van verdere onderhandelin gen is dan geen sprake meer, constateer- J1.?* Luns- Op die wijze zouden wij, wLi?1J'ugfweld d?en aan <*e beginselen eifce het eerst door de kabinetten zijn vastgelegd. motie. Daarin wordt gevraagd het zen den van versterkingen naar Nieuw-Gui- nea stop te zetten. Dan kunnen we met een een intocht van Soekarno's troepen verwachten, constateerde de rechterzijde, met als resultaat een chaos als in Kon go. De toenemende speldeprikagressie van Indonesië maakt de noodzaak van versterkingen helaas spectaculair duide lijk, betoogde dr. De Kort (KVP). Wij mogen onze landgenoten niet aan hun lot overlaten, zeiden ook anderen. Natuurlijk niet, erkende ook de heer De Kadt (PvdA) „De afschuwelijke open agressie van Indonesië is alleen te be antwoorden ozals onze strijdkrachten met moed, kracht en bekwaamheid heb ben gedaan". Dus toch versterkingen zenden? Neen, oordeelde de zich in vreemde bochten kronkelende socialisti sche woordvoerder, het Nederlandse ant woord op Indonesische agressie moet een actiever beleid zijn, gericht op het voor komen van agressie. Wat baat onze goede wil als Indonesië maar blijft dreigen? Och, vond de heer De Kadt, dat dreigen is van ondergeschik te betekenis. De rechterzijde dacht daar bepaald anders over. Een heel andere mening huldigde natuurlijk de CPN. Haar woordvoerder, Marcus Bakker gaf Djakarta groot gelijk. Soekarno betaalt ons nu met gelijke munt terug, zei hij. Hij riep de PvdA op om met de commu nisten een algemene werkstaking te or ganiseren om daardoor een beleidswijzi ging af te dwingen. Geef Nieuw-Guinea over, riep ook de PSP'er Lankhorst. De rechterzijde vormde gistermiddag voordat van regeringswege het woord was gevoerd een gesloten front tegen over de linkerzijde. Zal dat vandaag nog het geval zijn? Zal men ook bij nader inzien het volledig vertrouwen handha ven, dat gisteren is uitgesproken? In po litieke kringen wacht men in spanning het antwoord op die vraag af. Vooralsnog neemt men in ieder geval nog niet aan, dat het beroep van de rech terzijde op de PvdA om rond Nieuw- Guinea één nationaal front te vormen, gehoor zal vinden. Dr. Tilanus (CHU) hield mr. Burger c.s. gisteren in dit ver band het voorbeeld voor van Troelstra. die in 1914, toen nationale eenheid even eens geboden was, achter de regering ging staan. De oppositie van thans is daartoe kennelijk niet in staat, consta teerde dr.Tilanus. De regeringspartijen De socialisten kwamen met noe een ^el? Ook de AR?. Vandaag zullen WÜ met uug eeni daar meer over weten. lossing zal moeten worden gezocht in het vlak van de zuivelwaardetoeslagen of in de verrekenprijs. In het laatste geval zou dit eerst in het volgende melkprijsjaar kunnen geschieden. De cijfers die de zui velindustrie aanstonds bij de minister op tafel zal leggen zullen echter eerst nog de noodzaak van maatregelen in de ene of de andere richting moeten aantonen. De nieuwe c.a.o.'s voor de zuivelindu strie dienden reeds per 1 april j.l. in te gaan. In een der fraaie lokaliteiten van het nieuwe Bejaardentehuis „Emmaus" te IJzendijke zal zaterdag 7 april a.s. een vergadering worden gehouden van de katholieke gemeenteraadsleden in W.Z. Vlaanderen. Een der bestuursleden van het tehuis zal een inleiding houden over bejaardenzorg in dergelijke centra, ter wijl drs. W. Dusarduyn van de Kath. Raad voor Maatsch. Werk in Zeeland zal spreken over bejaardenzorg in de wijk. De voorzitter van de vereniging zal commentaar geven op de uitslag van de Statenverkiezingen van verleden week. Op deze bijeenkomst zijn ook de dames van de leden genodigd. Een rondleiding door het gebouw zal zeker haar interesse hebben. (Van onze redacteur). Bij het gemeentebestuur te Nieuwvliet hebben een tweetal aannemers en een particulier bouwaanvragen ingediend, compleet met tekeningen e.d., voor respectievelijk tweemaal dertig zomer woningen en een bungalow. Tevens blijkt serieuze belangstelling te bestaan voor de aanleg van een motel. Burgemeester J. C. Everaars, die wij hieromtrent nadere inlichtingen vroegen, deelde ons mede. dat de benodigde gronden door de kandidaat-bouwers reeds werden aangekocht (Nieuwvliet- West), doch een gemeentebestuurlijke aanvraag van de vereiste overheidsver- gunningen heeft op dit moment vanwege de bouwstop nog geen zin. Hetgeen uiteraard niet in gelijke mate geldt voor de particuliere bouw van die éne bun galow. „Maar die bouwstop zal zich hopelijk niet ten eeuwige dage handhaven", ver zuchtte de burgervader. Vader en moeder zyn trots op hun vierde tweeling. En wie zou dat niet zyn? De h$er Ruijtenburg is door de week hele dagen weg; hij bezorgt het brood in Axel en omstreken, 's Zondags neemt hij zijn vrouw wat werk uit handen door de jongste tweeling de fles te geven en te verzorgen. „En dan ga ik lekker koffie drinken bij mijn moeder". Het vele werk, dat mevrouw Ruijten burg dag aan dag verzet, verhindert haar niet toch voor alle kinderen klaar te staan en steeds weer tijd te vinden om neuzen te snuiten, broekjes op te trek ken, traantjes te drogen, kortom aandacht aan haar kinderen te besteden. „Waarom zou ik er geen tijd voor heb ben, ze helpen allemaal een handje en dan gaat het best". De heer en mevrouw Ruijtenburg zou den dan ook voor geen geld ter wereld hun „dozijntje plus een" willen missen. In Goes zijn de eerste aardbeien ge veild. De prijs was 17 cent per stuk. Ze werden aangevoerd door de Gebrs. Van 't Westeinde te 's-Heer Arendskerke en gekocht door de heer J. Westdorp te Goes. De officier van justitie in het proces op Havanna tegen de deelnemers aan de mislukte invasie in het voorjaar van 1961 heeft op de laatste zittingsdag, welke gis teren werd gehouden tegen elk der 1379 verdachten de doodstraf of twintig jaar gevangenisstraf geëist. Het is niet bekend wanneer het uit vijf rechters bestaande militaire hof uit spraak zal doen. De officier, die veertig minuten aan het woord was, noemde de beklaagden „verraders van hun land" en de „recht streekse uitvoerders" van de invasie. Wat de andere uitvoerders van de in vasie betreft, aldus de officier „het im perialistische Amerika en zijn president Kennedy staan hier niet terecht. Maar president Kennedy en de Amerikaanse imperialisten zullen zich moeten verant woorden voor het forum van de volkeren van de wereld, die hen zullen straffen naar mate van hun misdaad." Antonio Cejas, de van staatswege toe gevoegde verdediger bepleitte uiterste clementie. Hij riep enkele uitspraken van premier Castro in herinnering, vooral die van 26 april 1961, waarin Castro zei, dat de invasietroepen niet zwaar zouden worden gestraft. Cejas deed een beroep op de recht bank om „rechtvaardig en eerlijk" recht te spreken „over deze mensen die het één dag met voeten traden". (Advertentie) AMSTERDAM, DEN HAAG, UTRECHT, Mayfair, Ginnekenstraat 44, BREDA, Voor het voortdurend toenemend aantal Nederlandse rokers, die de charme en her genot van de hieronder genoemde echte import-sigaretten reeds leerden waar deren, hebben wij een verheugende mededeling. De vergevorderde integratie van de heeft het mogelijk gemaakt de prijzen van de merken vast te stellen op Gauloises per pakje van 20 stuks; Bastos-Légères en Havane per pakje van 25 stuks). Verder is de prijs van de bekende vastgesteld op f 1.25 per pakje van 20 stuks U moet nu beslist toch ook eens kennis maken met de2e bijzondere import-sigaretten. Ze zijn thans overal in Nederland verkrijgbaar. De importeurs: INTERNATIONAL SALES IMPORT CORPORATION N.V. Frederiksplcin 52 - Amsterdam l j; I f i 1 >o ~>c SO >c Tijdens de dinsdagavond gehouden ver gadering van de Goese Middenstands Centrale lanceerde de heer A. Korstanje, rijksmiddenstandsconsulent voor Zeeland, enige ideeën om in de komende fruit- week het bedrijfsleven meer in te schar kelen, waardoor niet alleen de dag van het corso zelf, maar de gehele feestweek meer inhoud krygt. De laatste jaren viel, aldus de heer Korstanje, een zekere verslapping te bespeuren. De stad was niet meer zo opgemaakt als tydens de eerste corso's en in plaats van elke avond attractief te maken, was er slechts op enkele dagen wat te doen geweest. Men kon zelfs van enkele winkeliers de klacht beluisteren dat zij op de corso- dagen niet an hun normale omzet kwa men, wat hij overigens vrij logisch vond. Voor Goes staan als verzorgingscentrum voor de gehele streek enorme belangen op het spel. Laat daarom de Goese mid denstand zich zeker in de fruitweek, die al een goede naam heeft verworven, opmaken om aan het publiek te laten zien wat het voor de streek te bieden heeft. Men moet daarvoor iets bijzonders, iets attractiefs bieden, waarbij het direct winstbejag nu eens niet op de voor grond moet staan. Zijn gedachten gingen daarbij uit naar de voorlichtingsraden waarover diverse overheidsinstanties be schikken en die, tezamen met de betrok ken middenstanders, voor een demon stratie tijdens de fruitweek bereid ge vonden moeten worden. De fruitweek kan hierdoor weer aantrekkelijk worden en de stad Goes met haar gehele winkel stand weer in de belangstelling plaatsen. De vergadering vond deze gedachten een ernstige overweging waard. Overi gens constateerde men dat er nog steeds een grote groep welwillende middenstan ders zijn, die het corso een goed hart toedragen en het financieel steunen. Dit is en blijft ook een eerste vereiste om het corso in het leven te houden, doch daarnaast moet men ook aandacht blij ven schenken aan diverse nevenfacetten. De jaarlijkse etalagewedstrijd was een prima stimulans om de winkels fraai op te maken, doch waar bleef de straatver siering en feestverlichting, die op het publiek zo'n geweldige aantrekkings kracht uitoefent? Zo betreurde men ook Raad van commissarissen en directie /an Grasso's Kon. Machinefabrieken N.V., 's-Hertogenbosch, willen op de al gemene vergadering van aandeelhouders, te houden op 27 april, aan aandeelhouders voorstellen 10 procent dividend uit te keren op de oude aandelen (onv.) en 5 procent op de nieuwe aandelen. dat de braderie zich niet ontplooid heeft tot een gezellig feestje, waarbij alle mid denstanders betrokken waren. De heer A. L. Kampman werd tot voorzitter voor het jaar 1962 gekozen. Het voorzitterschap zal bij toerbeurt ver vuld worden door respectievelijk de voor zitters van de Middenstandsvereniging Handelsbelangen, de r.-k. Middenstands vereniging en de chr. Middenstandsver eniging. Tot secretaris-penningmeester voor 1962 werd benoemd de heer F. Gerritsen. De GMC ziet hier nog een uitgebreid werkterrein, waarbij het de medewerking van de Goese middenstand hard nodig zal hebben. In dit verband achtte men het ook noodzakelijk dat de Evenemen tencommissie spoedig haar plannen ont vouwt en een begroting overlegt om na te kunnen gaan in hoeverre hieraan medewerking en steun kan worden ver leend. Nog enkele interne aangelegenheden werden hierna geregeld, waarbij o.a. de contactcommissie in haar huidige vorm werd opgeheven en de kas naar de GMC overgeheveld. (Advertentie) de voorbereiding van de kandi daatstelling voor de gemeenteraad is er in Gorkum iets heel nieuws vertoond. Daar is de burgemeester, L. Ridder van Rappard, er zich per soonlijk mee gaan bemoeien. Na het bekend worden van de uitslag van de Statenverkiezingen heeft hij een spoed eisende raadsvergadering bijeengeroe pen, om de verblufte raadsleden mede te delen: „Als Gorkum bij de komende raadsverkiezingen zal stemmen als bij de Statenverkiezingen, zal dit tot onbestuurbaarheid van de gemeente leiden". Volgens Het Vrije Volk moet hij er nog aan toegevoegd hebben: „Men zal zich rekenschap moeten ge ven van deze ongebruikelijke waar schuwing, wanneer Gorkum althans wil dat ik blijf". Nu is het zo, dat de cijfers van de Statenverkiezingen voor uitgang voor de P.v.d.A. op 30 mei be loven. En het is dan ook begrijpelijk, dat men in P.v.d.A.-kring nu op de achterste benen staat. Het Kamerlid Scheps heeft er minister Toxopeus al een stel schriftelijke vragen overdoen toekomen. Nu heeft de burgemeester in nadere verklaringen tegenover pers mensen al verzekerd, dat hij op zich zelf geen bezwaar heeft tegen een P.v.d.A.-meerderheid in de gemeente raad, als men hem maar goede mensen meegeeft. Zo is hij het er helemaal niet mee eens, dat een 74-jarige socia listische wethouder niet meer op de kandidatenlijst komt. Wat voor verzachtingen en amen dementen op de burgemeesterlijke verklaringen ook al worden aange bracht, ze kunnen gemeenterechtelijk en tactisch niet door de beugel. Een dergelijke poging tot beïnvloeding van ie gemeenteraadsverkiezingen nog wel in een bijzonder daarvoor bijeen geroepen raadszitting is een novum, dat beslist een novum moet blijven. Dat zijn ook nogal bedragen voor een land, dat als onderontwikkeld be kend staat en met allerlei hulppro grams uit een staat van armoede moet worden opgeheven. Maar tegenover ;en dictator is het gevaarlijk opvoeder te spelen. Die man heeft immers altijd gelijk. In het stuk van ir. A, Siebers in ons blad van gisteren, „Bouwkunst kan niet alles uitdrukken", is een storende fout geslopen. De heer Siebers betoogde dat men de „Bossche school", wanneer zij te vergelijken zou zijn met een middel eeuws klooster, niet zou moeten maken tot nationaal erkend instituut voor de kerkbouw. Het woordje niet was in de tekst weggevallen. De In het algemeen als gunstig aan genomen conjunctuur heeft in 1961, blij kens het verslag, ook doorgewerkt in de branebe van de Kon. Ijzergieterijen en Emailleerfabrieken „De Etna" N.V. te Breda. Het exploitatiesaldo nam toe van 7,87 miljoen tot 8,10 miljoen. In 1961 vonden belangrijke investeringen plaats. Ook voor 1962 staan weer tal van grote projecten op het programma. Om deze te kannen financieren zal 600.000 aan anderd dividend van dertig procent. Het bedrijf werd geconfronteerd met enige factoren die de kostprijs en de winstmarge ongunstig dreigden te be ïnvloeden; de 45-urige werkweek, de revaluatie van de gulden en de afspraak om loonsverhogingen niet in de prijzen door te berekenen. Door rationalisatie was het mogelijk abnormale stijging der kostprijzen te voorkomen. De export nam weer toe. Het jaarverslag merkt op, dat in 1961 overeenstemming werd bereikt tussen de belangrijkste fabrikanten van kolen- verwarmingsapparaten om de capaciteit door TNO te laten vaststellen. De direc tie meent dat door deze afspraak niet alleen de consument maar ook de gehele branche gediend is. Evenals in 1959 heeft de directie gemeend voor 1962 verlaagde prijzen te moeten vaststellen, om tege moet te komen aan de wens van de over- de reserve diverse belangen worden toe-|!)fjf:,ee" de? van de Kresen Produktt- mrj Jx viteit aan de consument ten goedt te gevoegd. Voorgesteld wordt ©en onver-(laten komen.

de Stem | 1962 | | pagina 3