Zwart cRKSPQOR Structuur van Melkweg in program „Kosmovisie ERKSPOOR Hele reeks diefstallen op Schiphol opgehelderd Vier dode Ook al aan de sigaar? bedevaart naar URDES Ik vond wel, dat ik mijn meisje moest vragen, of zij het goed vond. Overgaan op de sigaar leek mij zo iets als je snor of je baard laten staan. BRT naar Scharenbeek Kijk CONIMEX NASI GORENG KANT EN KLAAR BEURS VAN AMSTERDAM eterij ichinale srkplaatsen instructie-, Wagon-, paratenbouw- en itorenwerkplaatsen nederij operslagerij en elplaatsen tulbewerking gemeen erver amensieller (hout) ^aandrijver 2ocjezt>(jcI MISSEN UIT DEZE EEUW Nelly Wijsbek is ROSITA naar Terugblik Luister naar RONDE-TAFELGESPREK Radioprogramma Televisieprogramma In New Orleans: excommunicatie bij segregatie Kinderen verongelukt op Australisch Nieuw-Guinea RIJST HAM UIEN KRUIDEN Spoorwegramp in Nicaragua Atoombommenwerpers stegen op Opgewonden jongeman rende dwars door deur en stak man neer Vera Eichmann wil naar haar man Overeenstemming in staalindustrie V.S. Rantsoenen op Cuba ruimer Amerika 's vrouwelijke astronauten aan grond Bent U ook zo snel verkouden Even snel en bovendien veilig heipt Rheumin U er weer van af Zeer kalme markt ven te Amsterdam en Utrecht Ide, geoefende en oolde werknemers r verschillende afdelingen: -mers, kernmakers, smelters» 'amers, handlangers) af ers, kotteraars, fraisers, ers, honers, machineboorders, Iers) istrnctle- en machlne-bank- kers, lassers, plaatwerkers, itdrtjvers, schilders, meniërs, lblazers) urwerkers, smeden, afbramers, ers) ktrisch lassers, koperslagers, kwerkers, pijpenwerkers) ulgmakers, meubelmakers, merlieden) aandrijvers, aanslaanders, eschoolden) tooiden kunnen eventueel in :ing komen voor een opleiding. voor reisgeld vergoeding of reisgeldvergoeding. winstaandeelregeling en gratis tleding. ïgen kunnen verkregen worden april n.s. tussen 7 en 8 uur ew. Arbeidsbureau te BREDA, alwaar een Werkspoor-ver- aanwezig is. mkosten bü sollicitatie worden DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 3 APRIL 1962 De televisiesectie van de AVRO zendt op de avond van Goede Vrijdag (20 april) twee belangwekkende tv-docu- mentaires uit. Allereerst vertoont men I om 20.40 uur onder de titel ,,De komst van Chistus", een door de NBC ver vaardigd programma, waarin aan de hand van schilderijen een beeld wordt gegeven van het leven van Jezus op aarde. Vervolgens presenteert Gerton van Wa- geningen een door Harry Hagedorn ge regisseerd programma over het heelal voor mensen, die zich daarin beroeps halve of uit liefhebberij verdiepen. In dit programma, dat de titel Kosmovi sie" draagt, zijn animaties van de structuur van de melkweg en unie ke opnamen van uitbarstingen op de zon verwerkt, alsmede filmbeelden, die werden gemaakt met behulp van de grote Canadese sterrekijker. Voorts (Advertentie) BEDRIJF TE UTRECHT »en speciale vakopleiding voor: merking komen zij, die reeds rvaring hebben in één der bo- oemde beroepen, maar ook on- >lde krachten, die bij een af te onderzoek blijk geven de capa- te bezitten om opgeleid te wor- igen kunnen verkregen worden april a.s. tussen 7 en 8 uur ew. Arbeidsbureau te BREDA, 2, alwaar een Werkspoor-ver aanwezig is. ilmkosten b(j sollicitatie worden 13 t/m 21 september ri voor zieken en gezonden agse reis vanaf 200. itis prospectus RAAL BUREAU Maastricht, tel. 04400 - 15715 kers, Koninginnestr. 37, Breda Maar mijn meisje vond mij ge woon beledigend. Ik had wel een bijzonder hoge dunk van haar liefde, zei zij, als ik dacht, dat een sigaar die in rook kon doen opgaan. „Je doet, alsof je van plan bent, te gaan pruimen", zei zij ook nog. „Daar zou ik misschien nog wel enige moeite mee hebben". Toen ik de eerste keer in haar bijzijn een sigaar, een Senoritas, had opgestoken, zei zij plotse ling, dat zij op haar woorden wenste terug te komen. Ik wilde het sigaartje al ogenblikkelijk doven, maar zij riep: „Domoor, nee, juist niet", waarop zij mij vertelde, dat, als het mogelijk was, zij nu nog meer van mij zou houden. „Het is, alsof je mij een reukoffer brengt", zei ze. „Ben je nu sarcastisch vroeg ik, want soms weet je echt niet, wat je aan haar hebt. „Geef mij er ook een", zei ze en zij stónd er op. Ik dacht: nu gaat zij hoesten, let op. Maar ze nam een trek en nóg een en nóg een - toen zei ze alleen maar: „Lekker!" handgebaar sloot de zin af. ..Weet ge Satarin dat Aram kans heeft gezien de gevange; nen te bewapenen en dat zij thans, onder aanvoering van Tudor een poging hebben on dernomen om los te breken en ons te overvallen! De dwa zen! Wie vermag te strijden tegen Lowis de Rechtvaardi ge?" Doch Satarin liet hem niet eens uitspreken. „Volg mij," beval hij haastig. In dien dat waar is dienen wij zo snel mogelijk te zorgen dat Tudor en diens mannen onschadelijk worden gemaakt" Bijna op hetzelfde ogenblik bereikte een kleine groep zwaar bewapende mannen de oppervlakte. Gewaarschuwd door Laroet de Prater had Tudor geen ogenblik geaar zeld om Aram ter hulp komen. ..Snel mannen!" be val de reus grimmig. ,,Wy hebben geen ogenblik te ver liezen. Leid ons naar het Pa' leis, Laroet. ziet men opnamen uit het planetarium te Franeker, van de radio-sterrenwacht te Dwingelo en van de sterrenwacht te Utrecht. Vraaggesprekken zullen worden gevoerd met Amerikaanse en Nederlandse hoogleraren alsook met enkele amateurs. De Belgische regering zou het besluit hebben genomen om in de toekomst de radio- en televisiediensten van de BRT onder te brengen in gebouwen welke staan op de terreinen van de na tionale schietbaan te Scharenbeek. De BRT zal deze terreinen kunnen over nemen van het bestuur der domeinen. Overigens zal er naar verwachting nog geruime tijd verlopen voor de huidige gebouwen door de BRT worden ont ruimd en men hoopt deze periode goed te kunnen gebruiken om de nieuw- bouwplannen voor te bereiden. rn het radioprogramma „Vrijdagavond - half acht", dat bij de VPRO onder re dactie staat van mevrouw Coos Mul der en Pierre Janssens, worden 6 apr. van 19.30 19.50 uur ditmaal frag menten uit missen uit de 20e eeuw uitgevoerd. Allereerst kan men luiste ren naar de Missa Luba, gezongen door Joachim Ngoi en „Les troubadours du roi Baudouin. Zij staan onder leiding van Père Guido Haazen o.f.m. Daar na zingt het koor van de Salisbury cathedral o.l.v. Douglas Guest de missa cantuariensis op 59 van Rubbra. TT\e vraag: „Wie is Rosita?" vuurde Theo Uden Masman veertien dagen geleden af op zyn luisteraars, toen htf de vocaliste met deze romantische naam in zyn programma aankondigde. Honderden luisteraars hebben de in formerende bandleider prompt van re pliek gediend en het merendeel daar van heeft ook inderdaad ontdekt, welke zangeres achter de Spaanse voornaam schuil ging: Nelly Wijsbek. Woensdagavond 4 april om half zeven komt ze weer als Rosita terug, dit maal samen met Marcel Thielemans. teur-fotografen. Om 20.30 uur musiceert het USO o.l.v. Paul Hupperts m.m.v. Elise Cserfalvi, viool. Vervolgens is er om 21.50 uur een ronde-tafelgesprek over de beste verzenbundel. Jules de Corte biedt om 22 uur zijn „Wintertoer" en Leo Nelissen is om 22.40 uur weer in de ether met „Vreemd". Tot slot speelt om 23.10 uur het Metropole-orkest. Op Hilversum II (298 m) zendt de AVRO om 19.10 uur een bel-cantopro- gramma uit. Vervolgens wordt om 20.05 uur de Asser koerier voor de microfoon gebracht. In Ossendrecht staat om 21 uur de radio-apparatuur voor het pro gramma „Tot uw orders". Tenslotte worden om 2 uur gedeelten uit het Indi anen-epos van Taylor uitgevoerd. Om halfacht brengt de NTS internatio naal agrarisch nieuws. Na het journaal is er een uitzending van de VVD. Om 20.30 uur volgt een nieuwe aflevering van de serie „Dwaaltochten door het dierenrijk" en als hoofdschotel van dit bioscoopavondje wordt om 20.55 uur ver toond de speelfilm „Saboteur" van Hitch cock, welke door de KFC is toegelaten voor personen van 14 jaar en ouder. Belgie Vlaams biedt om 20.30 uur de „Ontdek-de-ster-wedstrijd" uit Antwer pen en om 21.30 uur de speelfilm „Boni face de slaapwandelaar." De KRO zendt op Hilversum I (402 m) om 19.25 uur de vierde lijdensmedita tie uit van prof. A. Hammerstein. Om 20.10 uur geeft Peter Charpentier in de rubriek ,,Weet je weetje" tips voor Ama- Cruys Voorbergh, eminent acteur, moest gisteravond voor de rechter verschijnen. De openbare aanklager ging fel tegen hem te keer, maar zijn verdediger hield zo'n knap betoog, dat het vonnis van de grijs- gepruikte rechtbank-president hard mee viel. Cruys Voorberg werd veroordeeld tot het voortzetten van zijn kruistocht voor het Nederlandse lied. Dat vonnis zal de acteur niet hebben verbaasd; im mers hij speelde zelf voor president, openbare aanklager, pleiter en verdachte, daarmee weer eens een bewijs leverend van zijn grote acteerkunde. De herhaal delijke metamorfose speelde zich af in de door Willy v. Hemert met bravoure ge regisseerde fantasie over het Nederlandse lied door de tijden heen.. Het werd een aaneenschakeling van poëtische drome rige, romantische en moderne impressies met als leidende gedachte het tijdloos zoeken naar de schoonheid van het lied in zijn veelsoortige vorm, een schoonheid die soms in het kleine en simpele kan liggen en juist daarom kan treffen. In sommig opzicht was dit vervolg op „In Holland staat een riddergoed" een ver rukkelijke fantasie, anderzijds was deze fantasie evenwel zo weing gebonden, dat de tendens van het geheel te onsamen hangend werd. Reden waarom het kort geleden op de beeldbuis verschenen eerste deel ons beter aansprak. Voor deze dromerij over het lied kon den wij kennis nemen van een dromerij over de stad der toekomst, een stad die wel fantasie zal blijven. Wij zijn en blijven voetbalenthousiaste ling, maar om nu aan superlatieven te gaan doen over een voetballer, al is het iemand die al 30 jaar prof is, zoals Stanley Matthews, neen, dat gaat ons een beetje te ver. Goed, het is wel aar dig om wat over deze „schrik der backs" te weten te komen, maar dan toch geen kwartier lang. In samenwerking met de Belgische Radio Omroep heeft de KRO voor heden, dinsdagavond een ronde-tafelgesprek gearrangeerd, dat om 21.30 uur wordt uitgezonden en waaraan o.a. medewerken Adriaan Morriën, Lambert Tegenbosch, Hubert van Herreweghen en Jan Walravens. Onder voorzitterschap van Raymond Herreman zullen de auteurs voor de KRO-microfoon hun visie geven op de beste Nederlandse verzenbundel, welke is verschenen in 1959 en 1960. Hilversum 1 - 402 m dinsdag 3 april KRO 12.00 u. Middagklok - noodklok. 12.04 u. Lichte muziek. 12.30 uur Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.33 uur Lichte grammofoonmuziek. 12.50 uur Actuali teiten. 13.00 uur Nieuws. 13.15 uur Platen- nieuws. 13.40 uur Dansorkest en solisten. 14.05 uur Schoolradio. 14.35 uur Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 uur Tierelantijnen, gevarieerd programma (herhaling van za terdag jl.). 15.50 uur Balletmuziek (gr.). 16.00 uur Voor de zieken. 16.30 uur Ziekenlof. 17.00 uur Voor de jeugd. 17.40 uur Beurs berichten. 17.45 uur Regeringsuitzending: De gezinsverzorging door mej. mr. N.H.J. Hel- senga, hoofd Maatschappelijk Gezinswerk bij "t ministerie van Maatschappelijk werk. 18.00 uur Voor de jeugd. 18.20 uur Licht orkest met solisten. 19.00 uur Nieuws. 19.10 uur Actualiteiten en Europese tafeltenniskam pioenschappen te Berlijn. 19.25 uur Lijdens meditatie. 20.00 uur Klassieke grammofoon muziek. 20.10 uur Weet je weetje!, foocursus (I). 20.30 uur Utrechts stedelijk orkest en soliste. 21.30 uur Ronde-tafelgesprek over Nederlandse verzenbundels van 1959 en 1961. 22.00 uur Wintertoer, licht programma. 22.20 uur 22.25 uur Boekbespreking. 22.30 uur Nieuws. 22.40 uur Vreemd.literatuur en muziek in cabaretvorm. 23.10 uur Metro- pole orkest en solist. 23.55-24.00 uur Nieuws. Woensdag 4 april NCRV: 7.00 uur Nieuws en S.O.S.-berich ten. 7.10 uur Grammofoonmuziek. 7.13 uur Lichte grammofoonmuziek. 7.30 uur Gewijle muziek. 7.50 uur Meditatie. 8.00 uur Nieuws 8.15 uur Radiokrant. 8.35 uur Volksliederen (gr.). 9.00 uur Voor de zieken. 9.35 uur Wa terstanden. 9.40 uur Voor de vrouw. 10.10 uur Grammofoonmuziek. 10.15 uur Morgen wijding. 10.45 uur Gewijde liederen. 11.15 uur Piano te koop, hoorspel. Hilversum 2 298 m dinsdag 3 april AVRO: 12.00 u. Instrumentaal sextet en zang solisten. 12.20 uur Regeringsuitzending: Voor de landbouw. 12.30 uur Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 uur Lichte orkest muziek (gr.), 13.00 uur Nieuws. 13.15 uur Mededelingen en grammofoonmuziek. 13.25 uur Beursberichten. 13.30 uur Promenade orkest: lichte Nederlandse muziek. 14.00 uur Lichte grammofoonmuziek. 14.40 uur School radio. 15.00 uur Met naald en schaar, naai cursus. 15.30 uur Sopraan, fluit en piano. 16.00 uur Van mens tot mens, lezing. 16.15 uur Lichte orkestmuziek (gr.). 16.30 uur Voor de jeugd. 17.30 uur Amateursprogram ma. 17.55 uur New York calling, praatje. 18,00 uur Nieuws. 18.15 uur Actualiteiten. 18.20 uur Pianospel. 18.30 uur Lichte muziek. 19.00 uur Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle, praatje. 19.10 uur Operamuziek (gr.). 20.00 uur Nieuws. 20.05 uur De Asser koerier, licht programma. 21.00 uur 'Gevarieerd pro gramma voor de militairen. 22.00 uur Klas sieke kamermuziek. 22.30 uur Nieuws en mededelingen. 22. 40 uur Actualiteiten. 23.00 uur Grammofoonmuziek. 23.55-24.00 uur Nieuws. Woensdag 4 april VARA: 7.00 uur Nieuws. 7.10 uur Ochtend muziek 8.00 uur Nieuws 8.18 uur Lichte gram. 9.00 uur Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 uur Kookpraatje. 9.15 uur Orkestmuziek (gr.). VPRO: 10.00 uur Schoolradio. VARA: 10.20 uur Voor de vrouw. 11.00 uur Smaken verschillen, amusementsprogramma Brussel - Vlaams dinsdag 3 april 324 m: 12.00 uur Nieuws. 12.03 Lichte gram mofoonmuziek. 12.30 uur Weerberichten. 12.35 uur Tuinbouwkroniek. 12.40 uur Licht con cert. 12.50 uur Beurskroniek. 13.00 uur Nieuws. 13.15 uur Kamermuziek. 14.00 uur Schoolradio. 15.45 uur Klassieke muziek. 16.00 uur Beurskroniek. 16.06 uur Duitse les. 16.21 uur Vocaal concert. 17.00 uur Nieuws. 17.15 uur Lichte grammofoonmuziek. 17.35 uur Idem. 17.40 uur Boekbespreking. 17.50 uur Voor de jeugd. 18.20 uur Voor de sol daten. 18.50 uur Sportprogramma. 19.00 uur Nieuws. 19.40 uur Lodewijk Mortelmans- herdenking. 19.50 uur Economisch praatje. 20.00 uur Hoorspel. 21.15 uur Jazzmuziek. 22.00 uur Nieuws. 22.15 uur Belgische mu ziek (gr.). 22.55-23.00 uur Nieuws. Brussel Frans dinsdag 3 april 484 m: 11.55 uur Grammofoonmuziek. ÏSÏOO uur Nieuws. 13.15 uur Amusementsmuziek (gr.). 14.45 uur Lichte grammofoonmuziek. 17.00 uur Nieuws. 17.15 uur Operamuziek. 18.30 uur Grammofoonmuziek. 19.05 uur Mu zikaal feuilleton. 19.30 uur Nieuws» 20.00 uur Symfonieconcert met solisten. 22.15 uur Jazz muziek. 22.55 uur Nieuws. dinsdag 3 april NTS: 19.30 uur Internationaal agrarisch nieuws. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Poli- Voor de jeugd. 19.30 tiur Internationale jeugdkroniek. 20.00 uur Nieuws. 20-30 uur Ontdek-de-ster-wedstrijd en variétépro gramma. 21.30 uur Speelfilm. 22.55 uur Nieuws. Frans België 18.30 uur Voor de jeugd. 19.00 Saxofoon kwartet. 19.30 uur Filosofie en Lekenmoraal. 20.00 uur Nieuws. 20.30 uur Zémire et Azor, opera. 22.15 uur Lectuur voor allen. 23.00 uur Nieuws. De rooms-katholieke aartsbisschop van New-Orleans, Joseph Rummel, heeft gedreigd een leidster van de segregatie beweging te excommuniceren, wegens kritiek op zijn bevel de rassenscheiding op de katholieke scholen van New-Or- leans op te heffen. Naar verluidt is eenzelfde dreigement per aangetekende brief gestuurd naar andere bekende voorstanders van handhaving van de rassenscheiding. De bisschop bleek niet bereid te vertellen hoeveel brieven zijn gezonden. Mevrouw B. J. GaiUot, president van de op segregatie afgestemde organisatie „Red onze natie", heeft bevestigd, dat zij een brief heeft ontvangen welke het dreigement bevatte. Een andere segre gatievoorstander heeft verklaard, dat hij de brief van het aartsbisdom heeft ge weigerd. Mevrouw Gaillot zegt, dat haar groep de mening is toegedaan, dat de Bijbel rassenscheiding voorstaat. De aartsbisschop heeft zes dagen ge leden bevolen dat per september v$p. dit jaar rassenintegratie moet worden inge voerd op de ruim 150 scholen die onder zijn jurisdictie vallen. SMULPAAP Andrew Cairns, een man, die het spreekwoord: „De liefde van de man gaat door de maag" letterlijk nam, was dezer dagen bijzonder enthousiast over hetgeen hij voorgeschoteld kreeg. De keukenprinses die aan het werk was geweest, was zijn 19-jarige doch ter Barbara, aan wie hij twee maan den geleden geweigerd had toestem ming te geven voor een huwelijk, om dat „zij nog geen ei kon koken." Barbara reageerde daarop door van moeder een schort te lenen en les te nemen. „Nu mag je trouwen", luidde de uitspraak van de smullende pa. BELASTING Het bureau voor de fiscus te Rome heeft verklaard, dat om zetbelasting ook zal worden ge heven „bij de verkoop van slak ken, kikkers, hagedissen, pad den en watervlooien". TWIST Malcolm Moffitt, een 18-jarige fabrieksarbeider mag weer werken na 20 dagen ziek te zijn geweest als gevolg van het dansen van de „twist". Moffitt zei, dat hij tijdens de twist plotseling een steek in zijn lichaam kreeg, niets meer kon doen en een bloedneus kreeg. De dokter verbood hem sterke drank te drin ken en vet voedsel te eten. Moffitt moest ook het roken opgeven Hij durfde ook niet te lachen. Toch gaat hij weer twisten. „Het heeft me te pakken", zei hij. CONSEQUENT Nadat de Britse minister van ge- zondheid alle staatsziekenhuizen op dracht had gegeven de uitgaven te beperken liet een ziekenhuis in Ar- lesey de verfrissingen, die tijdens het komende bezoek van de minister ge serveerd zouden worden, van het programma schrappen. „Wanneer word ik nu eindelijk eens geholpen? De dienst Luchtvaart van de rijkspolitie heeft een vrij groot aantal op Schiphol gepleegde dief stallen, onder meer van wapens, opgelost. In verband daarmede zijn aangehouden de Amsterdammer P.A. W., de employé op Schiphol K., de Amsterdammer A. N. en de eveneens op de luchthaven wer kende H. A. De Schipholemployé K. wordt als de dief beschouwd, H. A. als zijn medeplichtige. Zij hebben een aantal gestolen wapens verkocht aan de Amsterdammers A. N. en W. Daaronder bevond zich het pistool waarmede de Italiaanse zakenman Bru no Colombo medio november in ons land werd vermoord. De diefstallen uit de containers in het vrachtgebouw op Schip hol strekken zich over ruim een jaar uit Het onderzoek in deze zaak is nog niet voltooid. De Amsterdammer P.A.W., die zich zelf „Pistolen-Paultje" noemt, kwam reeds eerder in het nieuws nadat bekend was geworden dat hij het pistool, waarmee Bruno Colom- Drie kinderen zijn om het leven ge komen, vier worden vermist en verschei dene andere moesten in een ziekenhuis worden opgenomen, nadat een vracht auto met veertig kinderen op een afstand van 64 km van Lae in Australisch Nieuw- Guinea in een ravijn was gestort. De kinderen waren op weg naar het dorp *ieke tefing: VVD. 20.30 uur DocumentaireTimne. Zij hadden te Lae deelgenomen film. 20.55-22.40 uur Speelfilm. Vlaams België 14.05-14.30 uur Schooltelevisie. (Advertentie) aan een zangwedstrijd. De bestuurder van de vrachtauto verloor de macht over het stuur. In het ravijn wordt nog gezocht naar vier vermiste ldnderen. Grote, gave, glanzende korrels van de allerbeste soort droog kokende rijst. Echte Gelderse ham, door onze vakman zorgvuldig geselec teerd. Een kwaliteit die alleen in dt allerbeste slagerijen te Prachtige, harde, Ie kwaliteit uien. Te* speciale kruidensoorten, in de juiste onderlinge verhouding, zorgen voor de bijzonder fijne smaak. heel blik: f2.10 half blik: f f.10 verkrijgbaar: mooi rijsttarel-receptenboekje. unrMCti1/! Vraag Uw winkelier,of stuur briefkaart gefrankeerd met 36 ct. aan Conimu Beans Welk een snaaks volk wij zijn de monstreert zich pas goed op 1 april. Volgens het aloude spreekwoord stuurt meji op die dag de gekken waar men wil, maar in de praktijk komt het er vaak op neer dat juist de gekken de aprilmopjes verzinnen en dat serieuze mensen erin tuinen. Dat gebeurde bij voorbeeld in Utrecht, waar de politie in de avonduren van deze grappige dag een telefonische melding kreeg: er is op de rijksweg, daar en daar, een botsing voorgevallen. Volgens de mel- ding was er een auto van Artis bij betrokken en nu was er een chimpansee dood en twee andere waren het wei land ingevlucht. I Nu, de politie er met loeiende sire- nes heen. Op de bewuste plek géén i botsing en géén apen. De enigen die voor aap stonden waren de politieman nen. En gelachen dat we hebben! De Utrechtse politie heeft het ge moedelijk opgenomen, vanzelfsprekend eigenlijk. Het was nu eenmaal 1 april. Maar was dat nu een 1-aprilmop? Mogelijk jaag ik vele geheide april- grapjassen tegen mij in het harnas, maar ik vind het een snertmop. De voer de aap-houderij van de politie mist namelijk juist dat ene element dat het een echte 1-aprilmop maakt. Het element van praktische onmoge lijkheid namelijk. En het is nu juist de kunst dat zo goed in de overige, wél geloofwaardige bestanddelen van de mop te verbergen dat slechts de wak kere er erg in heeft en degene die slecht oplet niet. Dat is dan die „gek", die men stuurt waar men wil, op 1 april. Maar een botsing kan. Dat zien we, belaas, elke dag herhaalde malen. Een botsing met een auto van Artis kan °ók. En in een Artisauto kunnen best chimpansees zitten. Het hele verhaal bevatte geen enkele onmogelijkheid. £r was niets in waarvan men, later, zeggen: wat een sufferds dat ze ÖQnrin trapten! En daarom stond de bij de neus ge- tonen politie beslist niet voor aap was een aap ontsnapt. De aap na- P Jk die het mopje verzonnen had. t J cooper die wel de aprilklok had do Qn lu^en maar die niet wist waar gouden klepel van de humor hangt. PRAET-MAECKER 21) Een van hen was het nog goed aan te zien dat zij in haar jeugd heel knap moest zijn geweest, een ietwat popperige knapheid zonder veel persoonlijkheid. Hoewel een zekere familietrek niet te miskennen viel, was het duidelijk dat de andere nooit, ook in haar jeugd niet, een schoon heid kon zijn geweest. Daarvoor deed haar benig gezicht met de grote, ietwat vooruitstekende tanden te veel aan een paardekop denken, maar zij had heel mooie donkere ogen, een goed figuur en in tegenstelling met haar gezellin heel veel persoonlijkheid en een grote dis tinctie. „U wilde mij spreken? U is inspec teur Perquin, nietwaar, en u is belast met het onderzoek naar de omstandig heden waaronder mijn man gestorven is?" vroeg zij. „Inderdaad. Ik kan mij levendig voor stellen dat u mijn bezoek ver van aan genaam vindt. Maar aan de andere kant ben ik er toch ook van overtuigd, dat u niet zou willen dat uw mans moor denaar vrijuit ging." Emilie Hulstein zag hem verbaasd aan. „Mijn mans moordenaar? Wilt u zeg gen dat Gerrits dood niet is te wijten aan een ongelukkige samenloop van om standigheden? Dat het moord zou zijn? Ik kan mij werkelijk niet voorstellen, in specteur, dat u gelijk zou kunnen heb ben. Als er iemand was, die geen vij and op de wereld had, was het zeker mijn man." „Mijnheer Hulstein kan zich een vij and hebben gemaakt zonder dat u dit weet. Misschien was hij het zichzelf niet eens bewust." „Ik zou werkelijk niet weten op wel ke wijze Gerrit zich een vijand zou hebben kunnen maken. Hij was daar de man niet naar. U neemt het mij, hoop ik, niet kwalijk, inspecteur, maar ik ge loof dat dit gesprek geheel nutteloos is." Zij maakte een beweging als wilde zij door op te staan een eind maken aan hun onderhoud. „Het spijt mij, mevrouw," zei Perquin koppig, „maar we moeten, helaas, nu wel aannemen dat we hier te doen heb ben met moord. En waar een moord is gepleegd, moet nu eenmaal een moor denaar zijn." „Ik begrijp werkelijk niet hoe u tot een dergelijke conclusie heeft kunnen komen," zei Emilie Hulstein kil. „En al evenmin hoe ik u zou kunnen hel pen bij het zoeken naar een moorde naar, die, naar ik denk, alleen maar in uw verbeelding bestaat." Zij druk te haar lippen zo vast opeen, dat zij een smalle, haast kleurloze streep vorm den in haar bleek gezicht. ,Wat bezielt haar?' dacht Perquin met een mengeling van wrevel en verba zing. „Angst voor schandaal? Weet of ver moedt zij dan iets? Iets, dat in haar ogen zo erg is, dat zij liever de moord op haar man ongestraft laat dan vrijuit te spreken? En dat, terwijl zij toch zielsveel van hem moet hebben gehou den? Misschien toch die neef?' „Ik zou u graag even onder vier ogen spreken," zei hij kort. „Ik heb geen geheimen voor mijn zuster," gaf zij even kort terug. „Uw zuster? Neemt u mij niet kwa lijk, dat kon ik onmogelijk weten. U heeft mij niet aan mevrouw voorge steld," merkte Perquin honingzoet op. Emilie Hulstein beet zich op de lippen, een flauwe blos kleurde een kort ogen blik haar hautain gezicht. „Ik hield dat voor onnodig inspecteur. U komt hier ambtshalve, nietwaar? Welke reden zou ik dan hebben u aan mevrouw Van El- den tot Merksvaart voor te stellen? Me vrouw wist immers wel wie u i#." Hoofdinspecteur Pieter Auguste Per quin voelde dat zijn oren begonnen te gloeien als seinlampen, die op onveilig staan. Even kostte het hem moeite zijn zelfbeheersing te bewaren. Maar dan flitste plotseling een gedachte door hem heen, die voor ergernis geen plaats meer liet. Emilie Hulstein was geen parvenue, een zo grote onbeschoftheid van haar kant zou in normale omstandigheden on denkbaar zijn. Een gedrag als dit kon men verwachten van de eerste de bes te opkomelinge, maar niet van een vrouw van haar beschaving. In normale omstandigheden. De omstandigheden van dit ogenblik waren dus niet normaal. En Emilie Hulstein was óf hypernerveus óf het was er haar om te doen hem zo te ergeren, dat hij zijn zelfbeheersing verloor en haar zo een reden gaf zich te beklagen en gedaan te krijgen dat iemand anders met het onderzoek naar de dood van haar man werd belast. Mis schien ook werkten beide factoren hier samen. Waarom wilde ze bereiken dat hij werd ontheven van de leiding van dit onderzoek? Perquin kon daarvoor maar één reden vinden. Een reden, die ook de tegenwoordigheid van mevrouw van Elden zou verklaren. Beide vrou wen wisten de jonge Van Elden schul dig of vermoedden dit tenminste. En ze waren doodsbang dat hij aanwijzingen had in die richting. ,,Ik ben heel blij, dat mevrouw Van Elden bij ons gesprek tegenwoordig is, omdat, wat ik nu ga zeggen, ook haar raakt. U hebt gezegd, mevrouw Hul stein, dat uw man niet in staat was zich een vijand te maken. En ik ben ervan overtuigd, dat u gelijk heeft in zover het vijanden betreft, die ..nien zich maakt door mensen opzettelijk te schaden. Maar men kan zich ook een vijand maken zonder zich dit bewust te zijn. Men kan zich de vijandschap op de hals halen van iemand, niet omdat hij door u schade heeft geleden of u hem leed heeft toegebracht, maar omdat hij dat u heeft gedaan. In een dergelijk geval kan de schuldige bang zijn voor wat zijn slachtoffer zou kunnen doen en die angst kan van een dief een moor denaar maken. Of van een falsaris. Mevrouw Van Elden, is u iets bekend van het gesprek de dag voor het over lijden van mijnheer Hulstein tussen hem en uw zoon in de aquariumkamer?" „Ik.ik weet werkelijk niet wat u be doelt. Gerrit en Rudi waren daar zo vaak samen. Rudi stelde erg veel be lang in die aquariums." „Mevrouw Hulstein, wilt u zo vriende lijk zijn uw zuster in te lichten? Of geeft u er de voorkeur aan dat ik dat doe?" „Het is mij werkelijk een raadsel, in specteur, waarom u een onnozel misver stand tussen mijn man en mijn neef nu plotseling te berde moet brengen. Mensen die een hobby hebben zijn nu eenmaal lichtgeraakt als het om hun liefhebberij gaat. Mijn man maakte daarop geen uitzondering." „Ik weet niet wie u heeft verteld dat die. heel luide, woordenwisseling over mijnheer Hulsteins hobby liep, mevrouw. Maar in elk geval heeft hij u verkeerd ingelicht. Het ging namelijk over een vervalste cheque." „Onzin," zei Emilie Hulstein hard. Maar haar zuster scheen opeens alle beheersing te hebben verloren. „Het geeft niets, Emilie," kreunde zij. „Het geeft allemaal niets! Het is die meid! Rudi vertelde toch dat ze vlak bij de deur stond, toen hij de aquariumkamer uitkwam? Je had haar moeten ont slaan! Haar dadelijk de deur uit moe ten sturen! Ik heb het je nog gezegd! Ik heb het je gezegd!" Aleid van Elden was krijtwit, haar mond hing open in een verdwaasde grijns. Emilie Hulstein haalde minachtend de schouders op. „Werkelijk, Aleid, jij behoort tot de mensen, die niet gehol pen kunnen worden. Met de beste wil van de wereld niet. De inspecteur hier had geen enkel ander bewijs dan de kletspraatjes van een dienstbode. Dank zij jouw gebrek aan zelfbeheersing is hij nu precies waar hij zijn wou." Zonder naar de protesten van haar zuster te luisteren wendde zij zich weer tot Per quin en zei op een kalme conversatie toon: „Het is erg jammer dat mijn zuster zich niet heeft bepaald tot luis teren, inspecteur. Wij hadden namelijk deze ietwat vervelende episode graag verzwegen, omdat zij voor een buiten staander zo slecht te begrijpen is en daardoor aanleiding kan geven tot ge heel verkeerde gevolgtrekkingen. Mijn neef heeft mijn man altijd als een twee de vader beschouwd en zich, als hij in moeilijkheden verkeerde, met vertrou wen tot hem gewend. Een vertrouwen, waarin Gerrit hem nooit heeft teleur gesteld. Nu wilde het ongeluk dat mijn neef in zeer ernstige moeilijkheden kwam te verkeren, juist toen mijn man onbereikbaar was. Er waren omstan digheden, die het mijn neef onmogelijk maakten tot zijn terugkeer met de re geling van de zaak te wachten. (Wordt vervolgd) bo werd vermoord, aan de indertijd in Amsterdam werkende Italiaan Sergio Squazzardi heeft verkocht. De zich wapen-antiquair noemende W. werd vorig jaar veroordeeld wegens ver boden bezit van pistolen en munitie, die in zijn auto werden aangetroffen bij het passeren van de Nederlands-Duitse grens bij Kerkrade. W. en N., die ervan verdacht worden de pistolen van de Schipholemployés te hebben gekocht, handelen vrij geregeld in wapens. Een personentrein is nabij de stad Leon, in Nicaragua, ontspoord, hetgeen aan zes inzittenden het leven heeft ge kost, terwijl verscheidene andere werden gewond. Verscheidene wagons zijn om gevallen, waardoor de inzittenden ervan niet weg konden komen. Chirurgen moesten ter plaatse ledematen van ver minkte passagiers afzetten. De trein was uit Puerto de Corinto, aan de kust van de grote Oceaan, naar de hoofdstad Managua vertrokken. Een woordvoerder voor het strategisch luchtmachtcommando in Ohama, Nebras- ka, heeft bevestigd, dat in de afgelo pen herfst enkele malen vals alarm is gegeven door de radar-waarschuwings dienst (Radar Early Warning) op de top van de aardbol. Als gevolg daarvan, moest het comman do ernstig rekening houden met de moge lijkheid, dat er een raketaanval op de V.S. aan de gang was, hetgeen er toe leidde, dat op diverse bases, verspreid over de gehele aarde, atoombommen- werpers opstegen om direct een tegen actie in te zetten. De woordvoerder gaf toe, dat het valse alarm een fout in de techniek was ge weest. Hij zei,dat die fout inmiddels was opgeheven. In een zijgangetje van de Folkinge- straat te Groningen, heeft zich een steek partij voorgedaan. In verband daarmee heeft de politie wegens poging tot dood slag, huisvredebreuk en opzettelijke ver nieling een 22-jarige jongeman gear resteerd. Deze jongeman wilde een bezoek bren gen aan een vrouwelijke kennis, die in het gangetje woont. Hij maakte nogal wat lawaai en dat zinde een 49-jarige bewoner van de steeg niet. De aanmer kingen van de man zinden de jongeman niet en hij stormde de woonkamer van de man binnen, dwars door de voordeur heen. De onthutste bewoner werkte de ongenode gast het huisje weer uit, maar de jongeman raakte zo opgewonden, dat hij een mes trok en de oudere man in het dijbeen stak in de omgeving van de lies. Het slachtoffer werd in het zieken huis behandeld. De verwondingen bleken echter van niet ernstige aard. Vera Eichmann, de vrouw van de ter dood veroordeelde jodenvervolger, heeft officieel toestemming verzocht om haar man in de gevangenis van Ramleh bij Tel Aviv te bezoeken. Men meent te weten, dat de Israëlische ministerraad dit verzoek zal bespreken, maar een antwoord erop zal waarschijn lijk moeten wachten op de uitspraak van het hof van beroep die over vier vijf weken wordt verwacht. Vera Eichmann bevindt zich thans in Duitsland en houdt contact met Eichmanns verdedi ger, dr. Servatius. David Mac Donald, president van de Amerikaanse bond van arbeiders in de staalindustrie, heeft medegedeeld, dat zijn bond een nieuw arbeidscontract dat een looptijd heeft van twee jaar, heeft geratificeerd. Het nieuwe contract voorziet in een ver hoging der extra toeslagen met 10 dollar cent per uur, terwijl de basisionen onver anderd blijven. De Cubaanse regering heeft aangekon digd, dat voor inwoners van het gebied Havanna de rantsoenen van vis en zeep iets zullen worden verruimd. Tot nog toe kregen de inwoners van Ha vanna een pond vis per maand. In de nieuwe voorziening zullen zij vier maal per maand vis kunnen kopen. Zeep werd tot nog toe slechts eenmaal in de maand verstrekt. Men kreeg slechts een staaf waszeep. Nu zullen wasvrou wen, die zich als zodanig moeten laten registreren, vijf staven per maand krij gen. Intussen zijn melkboeren, vergezeld van een der revolutionaire defensie-co mités voor de controle, begonnen aan het opnemen van de situaties in de huis gezinnen. Kinderen van zeven jaar of jonger krij gen elke dag een liter melk. Voorts krij gen elke vyf personen ouder dan zeven jaar en behorend tot eenzelfde gezin een liter per dag. James E. Webb van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, heeft zondag in Washington gezegd, dat adspi- rant-astronauten van de vrouwelijke kun ne, „aan de grond" gehouden zuilen- worden, omdat ze de ervaring als pilo ten in experimentele straalvliegtuigen van haar mannelijke collega's missen. Webb voorzag daarom dat van een ruim- tevlucht van een vrouw voorlopig niet veel zou komen. Webb zei, dat een programma voor de keuze van vijf tot tien nieuwe ruimte vaartkandidaten binnen twee of drie weken zou worden gepubliceerd. De eerste groep, van zeven, bestaat geheel uit militaire vliegers. (Advertentie) Rheumin -tabletter» helpen snef, zeker en bovendien veilig! Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 ct Een Brocades - product, dus: vertrouw er opl Bij gebrek aan factoren die de markt konden stimuleren opende het Damrak de nieuwe beursweek in een bijzonder street vrijdag geen aanleiding gaf tot een- kalme stemming. Aangezien kopers zich afzijdig hielden en het verloop van Wall' nieuwe beoordeling van de toestand, was er gisteren in het koersverloop niet veel veranderd. Het weekend heeft geen mar kante gebeurtenissen gebracht die op de beurs van invloed zijn. Zodoende viel. het niet te verwonderen dat de stem-, ming ongeanimeerd bleef en de om vang van zaken uitermate beperkt was. Alleen op de staatsfondsenmarkt was een iets betere stemming doorgebroken. Hier trad voor vrijwel alle soorten een- licht' herstel in. In de aandelensector daarentegen viel weinig te beleven. Voor de internatio nale concerns was de stemming, met uitzondering van Aku, ietwat gedrukt. Dit was vooral het geval voor Philips en Hoogovens. Ter beurze werd druk ge sproken over de jaarvergadering van Philips die vandaag in Eindhoven wordt gehouden, en die een belangrijk evene ment is in het leven van de vennoot schap. Aandeelhouders plegen daar in groten getale aanwezig te zijn. Zij hopen iets te vernemen over de verdere finan ciële plannen van het bestuur, met na me over de mogelijkheid van een note ring der aandelen op de New Yorkse beurs, en over de mogelijkheid van een beroep enigerlei vorm op de kapitaal markt. Inmiddels was Philips gisteren gedrukt en liep zelfs terug tot 983. Ook Hoogovens konden zich niet handhaven. Zij leden een verlies van zelfs twaalf punten. Het jaarverslag van Hoogovens zal waarschijnlijk niet lang op zich laten wachten. De overige afdelingen waren ongeani meerd. Ned. '59 41/4 102 V. 102 Ned '47 3Va 93 93 AKU A 380 Va 382 Hoogovens cA 784 Va 772 Va Philips GBA 990 Va 984 Va Unilever cA 184.90 184.85 Kon. Olie A 137.45 136.30 Scheepv. Unie A 151 Va 1SM4 A'dam Bk A 411 415 Kon. Zout cA 1090 1085 NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU 380—381 3/4; Kon. Olie 13«. 10 136.80 g.l.Philips 979—986 g.l.; Unile ver 184.00—184.30; Hoogovens 774—775. i

de Stem | 1962 | | pagina 9