Eis drie maanden hechtenis tegen Zeeuwse bestuurder J Paasvee kijkers te Oostburg trekt en kopers Aankoop van grond voor uitbreidingsplan Clinge Oostburg richt zich ook op het toeristenseizoen Herinnering Bel-Ofast Waterland Nederland géén swemmersland m 1675-2275 Dodelijk ongeluk bij Nieuwe Aanleg Optimisme Zeebad Breskens ondanks nadelig saldo 945.- Fotograferen en filmen Verrassend werk op hobby- en huis vlij ttentoonstelling P. G. M. de Rijk overleden Jeugd zet 's Heerenhoek in het groen Hardnekkigheid en degelijkheid Radicalisering 14 12 tOLLOTIN Ieter schoen verfchemie ,2275-3275 gt1075-1575 E7iz»M9» 750.|075 iïï 97S-147S ;yi975-2975 6'5-975. OFFICIER Roekeloos en onvoorzichtig gereden YN-inkomen uit eigen belasting? Late bloei van fruitbomen Exploitatie van strand in andere handen? dru-matic CSM-boekjaar niet ongunstig Jxmgensmarkt SHIRTS SaeblaS Pe^tcw 7. Peek&Cloppenburg In jeugdgebouw ,.De Schakel le Temeusen Schoolzwemmen verplicht Russische nota aan Noorwegen ii ii ii M 1 nieuW \RATTEN- MUIZi$ipkpASTA VLO Iggü Em.-pastoor J. v. Genk overleden DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 3 APRIL 1962 i AAN UW WERK Irf voor wanden, mu- pnds. Wasbaar met sjestopper in kam- |modieus gecombi- kraag, zakkleppen hartveroverende lissérokje 3 m.wijd ooplin kleuterjasje. net gezellige katoe 6 voorjaarstinten. 3 twinset in 4 mo- rokje in modieus n. Bijbeh. petticoat. Charmant ensem reeks uit Amerika atoenen cötelé kwal urige kantgarnering s! Sportieve blazer ïg aan de zakken f&lenka plooirokje de kleurrijke streep- m rits. 875-1275 abardine parka. Geh. moderne kat. satijn- eN,eg"1875-2875 llerina-slanke panta- kssluiting. Prachtige Ï-S1L kwaliteit. Vele 'm 13 jr. ioor W. VAN DER STEEN Een achttien meter lange, met vlas be laden vrachtauto met aanhangwagen, be stuurd door de 26-jarige chauffeur P. J. W. uit Waterlandkerkje, was op de avond van 25 januari het parkeerterrein van café „De Nieuwe Aanleg" bij Roosendaal opgedraaid. Maar omdat W. by deze ma noeuvre werd gehinderd door een ver keerd geparkeerde personenauto die gedeeltelijk op het rijwielpad stond was de aanhangwagen gedeeltelijk op de rijweg blijven staan. Een uit de richting komende kleine personenauto, bestuurd door de 21-jarige Bredanaar M. v. Loon, was in volle vaart op de aan de zij kanten onverlichte aanhangwagen ge reden. De moeder van de bestuurder was by deze aanrijding gedood. Gistermorgen moest de chauffeur W terechtstaan voor de Bredase rechtbank, primair beschuldigd van een aanrijding met dodelijke afloop, subsidiair het in gevaar brengen van het verkeer. Nog niet zo lang geleden heeft voor een soortgelijk geval een Belgische chauf feur terecht moeten staan. Toen was een scooterrijder kapelaan O. uit St.-Wille- brord tegen een op de weg staande aanhangwagen gereden. „Het verschil met de voorgaande zaak is dat in dit geval de chauffeur de tegen ligger heeft zien naderen", zei de officier van justitie, mr. K. Thijssen. W. had namelijk verklaard tegen de president, mr. H. L. Morsink, dat hij bij het voorsorteren op de rijksweg wat De democralische senator Hubert Humphrey (Minnesota) heeft maandag voorgesteld de toekomstige inkomsten van het ruimteverkeer en de natuurlijke rijkdommen der oceanen en poolgebie den te gebruiken om de V.N. financiële steun te verlenen. Humphrey zei dat hij de Amerikaanse deelname aan de V.N.-lening ter waar de van 200.000.000 dollar steunde, maar dat men niet moest denken dat een precedent was geschapen of dat een uit eindelijke oplossing was gevonden voor de ernstige financiële noden van de V.N. De democraten en republikeinen heb ben verleden week een compromis be reikt dat is goedgekeurd door president Kennedy. Op grond van dit plan zou de Amerikaanse deelname aan de V.N.- emissie bestaan uit een lening ,,op flexibele basis" in plaats van de aan koop van obligaties. Humphrey verklaarde dat het congres onmiddellijk stappen moest nemen om de V.N. financieel bij te staan. Hij zei voorts dat Amerika de leiding moest ne men bij de pogingen om de V.N. op per manente basis financiële steun te ver lenen. ,,Ik meen dat de nieuwe rijkdommen, die worden opengelegd door de weten schap en de technologie, en die niet on der het beheer staan van een of ander land of hierdoor worden belast, van nut kunnen zijn om de V.N. financieel te helpen", zei hij. Hij stelde voor alleen de V.N. het recht te geven belasting te heffen op deze rijkdommen, zelfs voor dat zij zouden worden opengelegd. daar niet mag de lichten van een tegenligger had gezien. Hij had de af stand op vijf- a zeshonderd meter ge schat. Toen hij het parkeerterrein niet helemaal had kunnen oprijden, was hij uitgestapt en naar de aanhangwagen gaan kijken. Op dat moment was de tegenligger op de wagen gevlogen. „Vindt u het niet erg roekeloos wat u hebt ge daan?", werd hem door mr. Morsink gevraagd. Breed geladen W. vond van niet; als die personenauto niet verkeerd geparkeerd had gestaan wa er niets gebeurd. Later bij de re constructie was gebleken dat W. wel het parkeerterrein op had kunnen rijden, maar de verbalisant gaf toe, dat het met een dergelijke lading vlas de wagen was te breed geladen wel erg moei lijk was. De officier achtte W. schuldig aan roe keloos en onvoorzichtig rijden; hij had grove schuld gehad aan het ongeluk. Nooit had hij de aanhangwagen zo ge vaarlijk oq de rijweg mogen laten staan. Dan had hij desnoods de ver keerd geparkeerde personenauto maar een schrammetje moeten geven. Wat hij nu gedaan had en dat was he- van overmacht, laas bewaarheid geworden was Uitspraak maandag 16 april, levensgevaarlijk geweest „In algemene zin wil ik nog opmerken", aldus mr. Thijssen, „dat tegenwoordig door chauffeurs van grote vrachtauto's bijzonder gevaarlijk wordt gereden. Zij denken blijkbaar: Wij zijn de baas op de weg". De eis tegen W. was drie maanden hechtenis en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Overmacht Raadsman mr. J. J. van der Weel uit Middelburg vond dat de schuld van dit ongeval te wijten was geweest aan het ongelukkig wegzetten van de personen auto door de bestuurder daarvan. Hier door had verdachte, die een goed chauf feur is en nog nooit eerder is veroor deeld, niet verder gekund. Bovendien uitte pleiter kritiek op het rijden van getuige v. L., die in een kleine wagen met gedimd licht iet grote snelheid had gereden. Gerekend met deze omstandigheden achtte mr. van der Weel zijn cliënt niet schuldig aan het primair tenlastegelcg- de. Hij vroeg ontslag van rechtsvervol ging voor het in gevaar brengen van het verkeer, daar hier sprake was geweest ,,Een late Pasen, een laat voorjaar", zeggen de oudere mensen en de jonge ren glimlachen vaak om dergelijke ge dachten. Toch zien we dit jaar op nieuw, dat er een kern van waarheid kan schuilen in deze oude gezegden, want dit jaar hebben we een erg late Pasen en het voorjaar is ook bijzonder laat. Wel erg duidelijk komt dat naar vo ren bij de ontwikkeling van de fruitbo men. Het vorig jaar in de laatste week van maart stonden in Zeeland de vroege pruimen, de zgn. „krozen", in volle bloei. Op het ogenblik is daarvan nog geen sprake en het zal afhankelijk zijn van de weersontwikkeling wanneer dat wel het geval zal zijn, maar het zal toch wel veertien dagen later zijn dan in 1961. Half april stonden het vorig jaar de vroege peren in volle bloei. Ook dat wordt heel wat later evenals trouwens de gehele bloeiperiode van de fruitbo men, welke vorig jaar b.v. voor de appels eind april haar hoogtepunt be reikte. Wanneer het milder weer wordt staat men weliswaar versteld van de snelheid, waarmede bloemen en plan ten zich ontwikkelen, maar de achter stand, welke er de afgelopen weken is ontstaan, zal toch in de eerstvolgende maand niet meer ingehaald kunnen worden. Met de aankoop van de gronden van opgegraven worden, wat nog wel wat de landbouwer C. D. Smet, waarvoor de goedkeuring van G.S. reeds is ontvan gen. gaat het uitbreidingsplan in de kom van het kerkdorp Clinge zijn vol tooiing tegemoet. Daarom is het thans nodig dat er bebouwingsvoorschriften worden vastgesteld. Het nieuwe gedeel te zal ingedeeld worden in de klassen A, B. C. D. In de verschillende klas sen zullen voorschriften gemaakt wor den betreffende de woning zoals breedte, hoogte enz. De duurte van de woning speelt geen rol. Met enkele eigenaars moet nog door de schatters onderhan deld worden. Zodra overeenstemming is bereikt, zal met het aanleggen van het uitbreidingsplan worden begonnen. Voor het jaar 1962 zijn aan de ge meente zes woninwetwoningen toegewe zen. Deze toewijzing is voor de gemeen te erg klein. De voorzitter prees dan ook het grote particuliere initiatief voor de bouw van nieuwe woningen. Hij kon meedelen, dat al degenen die in 1961 een toewijzing hebben aangevraagd voor 't bouwen van een woning deze in 1962 zul- ln ontvangen. Van de zes toegewezen woningwetwoningen zullen er vier ge bouwd worden te Clinge en twee te Nieuw Namen. Het is echter de bedoe ling, dat er voor deze zes nieuwe wo ningen drie krotwoningen zullen worden opgeruimd. De raad ging akkoord met een wijzi ging van de vergoeding voor het ophalen van huisvuil. De vergoeding werd vast gesteld op f 2500,— Op een verzoek van de schutterssocië- teit Willem Teil te Nieuw Namen om subsidie in verband met het verplaatsen van een wip werd afwijzend beschikt. Wel zullen mettertijd maatregelen geno men moeten worden in verband met de veiligheid. Het kantoor van de ambtenaar van de Burgerlijke Stand zal voortaan op werk dagen geopend zijn van 9 uur 's mor gens tot 12 uur. Óp zaterdag en zondag zal het opengesteld worden van 9 tot 10 uur voor noodzakelijke gevallen, die niet verschoven kunnen worden naar een andere dag. De heer Plasschaert maakte een aan merking over de wijze waarop de stem hokjes waren geplaatst bij de laatstge houden verkiezingen. De voorzitter deel de hem mede, dat hierover gerecla meerd dient te worden op de stemmings dag zelf en wel bij de heren van het stembureau. Alvorens met de rondvraag een aan vang te nemen deelde de voorzitter me de, dat in de verlichtingskabel voor de nachtverlichting in de Molenstraat een fout zit. Hierdoor moet de gehele kabel De n.v. Zeebad Breskens, die het strand Er is een volgeplaatst aandelenkapitaal van f52.700 en er bestaat nog steeds vraag naar aandelen bij buitenstaanders. Om de resultaten in 1962 op te voeren heeft de n.v. een nieuwe folder uitge geven. Daar er nog nooit een bestuur gekozen was trad de bestaande raad van beheer in zijn geheel af en nam de heer K. Maas, beheerder der n.v., de leiding der vergadering. In zijn openingswoord her en de camping in Breskens exploiteert,hinerde hij nog aan de moeilijkheden, heeft in 1961 een verlies genoteerd van '7,~ "TI" f 3133,29 (f 2363,30 op het strand en f769,99 op de camping). Desondanks ziet men de toekomst niet somber in. Dit deelde wnd.-voorzitter J. Carels in zijn openingswoord mede in een aandeelhou dersvergadering in hotel Valk. De voorziter toonde zich niet ontevre den over de behaalde resultaten; de camping had met 6600 overnachtingen betere resultaten. Aan de betere leef baarheid van de camping is veel aan dacht besteed. Zo zijn er toiletten en wa terleiding aangelegd. Er wordt nog steeds gewerkt aan nog meer verbeteringen Voor het badstrand zijn deze resultaten ginder gunstig. Door de opbouw van de dagverblijven en de kosten van de badmeester is dit voor de n.v. zeer on gunstig. De exploitatie wil men dan ook gaarne kwijt; er zijn verschillende gega digden die het strand willen exploiteren. (Advertentie) die er geweest zijn. Hij spoorde alle aan deelhouders aan eendrachtig aan de uit bouw der n.v. mee te werken. Om iets in Breskens te bereiken zijn forse plannen nodig. Vooral vestigde hij de aandacht op een recreatiegebouw op het kampeerterrein, een hotel, café restaurant aan de Promenade, dit ten einde niet „achter te huppelen" bij an dere badplaatsen. Indien dit alles gerea liseerd wordt zal er een mogelijkheid ko men om een zakelijk directeur aan te stellen. Hierna werd de verkiezing der raad Ya" beheer gehouden. Gekozen werden: Carels, F. Goethals, J. de Koning, Th. Cambier, J. Moorlag, A. Versprille, F. Vroon, K. Maas en M. de Boer. tijd zal vorderen. De heer Plasschaert vroeg om bij de aanstaande verkiezingen enige vrijheid te geven aan degenen die willen rijden met een geluidswagen. Voorheen moest van te voren precies de dag en het uur worden opgegeven. Kan nu niet alleen worden volstaan met 't opgeven van de datum? De voorzitter deelde hem mede, dat dit nog nader bekeken zal worden, doch wethouder Willaert was tegen het voorstel Plasschaert. De heer Ruymbeke vroeg nadere in lichtingen over de aanleg van het sport terrein te Nieuw Namen. De voorzitter kon hem meedelen dat er nog steeds on derhandelingen gaande zijn en dat steeds getracht wordt om een en ander zo spoedig mogelijk te verwezenlijken. Verder attendeerde de heer Ruymbeke op het bekende parkeerplein in de kom van het dorp te Nieuw Namen. De voorzitter gaf toe, dat het niet al te best was en nu de verbetering van de Veerstraat binnenkort zal plaatshebben, zal ook dit pleintje met een nieuwe slijt laag bedekt worden. In de buitengewone algemene aandeel houdersvergadering van de N.V. Cen trale Suiker Maatschappij in Amster dam heeft de directie medegedeeld, dat er geen reden is om te veronderstellen, dat het boekjaar 1960-1961 ongunstiger zal zijn dan het voorgaande; wegens het ontbreken van het quorum konden geen bindende besluiten worden genomen om trent de voorgestelde statutenwijziging.! moet beginnen dan tot nu toe. In de reeks tentoonstellingen in de Provinciale Bibliótheek van Zeeland van boeken uit eigen bezit wordt thans een expositie gehouden van werken over fotograferen en filmen. Zoals dit ook bij vorige gelegenheden het geval is ge weest, kunnen de boeken ter plaatse worden ingezien en gereserveerd. Een keuzelijst van de in de bibliotheek aan wezige boeken op dit gebied is gratis verkrijgbaar en wordt op aanvrage toe gezonden. (Advertentie) elke woensdag was het zoals u wilt - ook in de wasmachine - 100% katoen blijvend zelfstrijkend droogt snel blijft glanzend wit ondoorzichtig Speciaal verlaagde J. M. prijs 7 jaar 75 met kleine stijging fier maat b.v. 12 jaar 8,80 De bezoekers van de ééndaagse hobby- en huisvlijttentoonstelling in het Jeugd gebouw „De Schakel" te Terneuz.en zijn zeker tot de conclusie gekomen, dat er gelukkig nog velen zijn, die op een ver antwoorde manier hun vrije tijd weten te besteden. De Commissie voor het Jeugdwerk van de Hervormde Gemeente te Terneu- Ook stelde hij, dat de zwembaden be ter over het land verdeeld moeten wor den: het platteland heeft er te weinig. Naar de heer Kouwenhoven opmerkte, verdronken er in 1961 in ons land 270 kinderen. Daarbij waren er, behalve een grote groep kleuters, veel in de leeftijd van zes tot negen die graag aan de wa terkant spelen en stoeien. Een andere mening had echter de heer E. Kuypers jr., inspecteur voor de licha melijke opvoeding in Amsterdam. Hij zag weinig heil in vroege zwemlessen. De gunstigste periode voor zwemlessen noemde hij de leeftijd tussen 't tiende en dertiende levensjaar. Verplicht school zwemmen op grond van verdrinkingsge vaar achtte hij dan ook niet juist. Hij voerde ook aan dat een kind, dat kan zwemmen niet altijd gevrijwaard is o voor verdrinkingsgevaar, een deel van zwemmen een verplicht leervak moet 1 de slachtoffertjes was de zwemkunst wel worden op de lagere scholen en dat men i machtig, maar raakte in paniek of schoot met het onderwijs op jongere leeftijd i onder het ijs en zat in een auto opge- Acht miljoen Nederlanders kun nen niet zwemmen, heeft gisteren bij het begin van een congres van de Nederlandse bond van bad- en zweminrichtingen in Utrecht de rijksconsulent voor de lichamelijke opvoeding, de heer M. Kouwenho ven gezegd. Hij gaf als zijn mening te kennen dat i sloten. I zen (dominee J. A. Poelman, M. Nieuw- dorp en J- L. Hamelink) hebben deze tentoonstelling breed opgezet, zodat niet alleen een grote verscheidenheid van voorwerpen bijeen werd gebracht, maar bovendien stond de tentoonstelling voor iedereen, ook van buiten Terneuzen, open. Vati alles Schilderijen en tekeningen waren de meest opvallende inzendingen. Men kan moeilijk beweren, dat het allemaal kunstwerken waren. Dat kan en mag men ook niet verwachten. Niettemin was er heel veel het bekijken waard en het feit, dat amateurs hieraan hun tijd en talenten hebben besteed, geeft op zich al een bijzondere betekenis. Dat er zoveel inzendingen waren, ook op het gebied van hout- en koperwerk, scheepsmodellen en dameshandwerken, was het verrassend bewijs, dat er toch nog wel mensen zijn, die hun vrije tijd uitstekend weten te besteden. Dat bovendien een groot aantal bezoe kers hiervoor belangstelling had is even verheugend te noemen. De commissie moet er spijt van heb ben, dat de tentoonstelling maar één dag kon gehouden worden. Naast de persoonlijke inzendingen wa ren er ook groepsinzendingen van ver kenners en verenigingen en uiterst be kwaam boetseer- en houtsnijwerk, dat buiten mededinging aan de tentoonstel ling deelnam. Prijzen Een jury kende ook prijzen toe en kwam tot de volgende resultaten: Schilderijen: le prijs: mej. L. B. de Smet, Sluiskil; 2 Jenny Riemens, E. C. de Smet (Sluiskil) en L. de Smet (Hei- kant-St.-Jansteen)3 mevr. S. Ollebeek- Scheele (Hulst). Tekeningen: le prijs Ineke Stoffels (14 jaar); 2 Jenny Riemens: 3 M. Ser- vaas. Houtwerk: A (ouderen) le prijs: P. de Jonge en A. Jansen; 2 P. Faas. B (jongeren) le prijs jongensclub ,,Joas". Koperwerk: le prijs: A. A. Quequier- re; 2 Chr. van Damme. Scheepsmodellen: le prijs: M. C. Sol en N. Bijl. Modellen bestaande uit lucifers: le prijs: C. Herrebout en Jan Kunst, 2e prijs P. Hamelink. Automodellen: le prijs: J. Cappendijk Voor de negende keer in suc cessie wordt te Oostburg morgen de jaarlijkse paasvee tentoonstel ling annex markt gehouden, waar voor met opzet deze vroege datum gekozen werd om de eigenaren van het bekroonde vee in de ge legenheid te stellen desgewenst óók nog deel te nemen aan de „na tionale" op 10 april in Rotterdam. Het aantal inschrijvingen, dat jaarlijks blijkt te groeien, valt moeilijk nog te voorspellen, aangezien de gehele voor middag nog de kans tot aanmelding be staat. Traditiegetrouw heeft de organiserende „Commissie ter bevordering van het marktwezen in de gemeente Oosburg" „weer gezorgd voor een serie begerens waardige prijzen, zowel financiële als andersoortige. Over de toewijzing hier van gaat een internationale jury beslis sen, bestaande uit de heren C. Poot te Delft (secretaris der Rotterdamse paas- veetentoonstelling), M. Imanse (ex-sla ger) uit Souburg en de Belgische des kundige J. Bultinck uit Oostkamp. De keuring van de enkele tientallen beesten die, verwacht worden, begint om 1 uur namiddag en behalve individu- In de ouderdom van 75 jaar is te Hulst overleden de heer P. M. G. de Rijk, oud-hoofd van de school te Stop- oeldijk. Donderdag zal in de Basiliek e Hulst de H. Mis van Requiem worden opgedragen, waarna de begrafenis zal geschieden op de r.-k. begraafplaats al daar. WASKOMBINAT1E \!f vraag nu een DRU De Noorse regering heeft maandag een Russische nota ontvangen, waarin voor gesteld wordt, dat Noorwegen en de Oostduitse democratische republiek con sulaire vertegenwoordigingen uitwisse len. Een woordvoerder van het Noorse I ministerie van buitenlandse zaken noem- J de de nota „een slag in de lucht". Wie de Oostburgse markt nog gekend heeft zoals op bovenstaande afbeelding is bepaald wel aan de AOW toe. Want het Oostburg van vandaag-de-dag draagt alle aspecten in zich van een dynamische ontwikkeling, die „bij de tijd" blijft. Dank zij een gemeentebestuurlijk be leid, dat van voortvarendheid en inzicht getuigt. Dank zij met name ook de veel zijdige activiteit van de bloeiend emid- denstandsvereniging, die actie na actie op touw zet om het kopend publiek te ge rieven. Een publiek, dat zich vooral de laatste jaren geconfronteerd heeft gezien met enorme uitbreidingen, restauraties en complete vernieuwingen van zaken- panden, die de gehele binnenstad een ander aanzien gaven: de Kroonwijksingel de Erasmusstraat, de Markt, noem maar op. Een vrijwel nieuw element in deze dynamiek vormt de steeds toenemende accommodatie-ruimte voor toeristen en vakantiegangers, zowel in de Horeca- sector als op het partikuliere vlak. En wat is er na de tweede wereld oorlog al niet tot stand gekomen aan openbare nutsgebouwen, aan scholen e.d. Zojuist is de eerste heipaal de grond in gegaan voor een nieuwe technische school, waarmee de na-oorlogse uitbrei- dings- en moderniseringstraditie wordt voortgezet, doch beslist nog niet afge sloten! Met name denken we in dit verband aan de bestaande plannen voor een nieuw r.-k. ziekenhuis, waarna het huidige vermoedelijk ten dienste der bejaarden zorg komt: een bungalowpark in de Veerhoek etc. Inderdaad: Oostburg verandert van aanschijn; Oostburg gaat met de tijd mee. ele bekroningen zullen er ook worden toegekend aan groepen van dezelfde(Boschkapelle). eigenaar, variërend van drie tot tien Scheepsmodellen: 2e prijs: P. Dam. dieren Verzamelingen: le prijs: R. Vermast; jongeren: I Mieke Scheele en M. Ver mast, 2 Paul van der Molen en M. van der Molen. Dameshandwerken: le prijs (met lof): Mw. A. J. van Riemsdijk; 2 dames M. Koster-Zegers en J. Loof-Servaas en mej. L. B. de Smet (Sluiskil>. Jonge ren: le prijs: collectie der Meisjesver eniging ,,Wees een Zegen"; 2 Meisjes club Irene" (Driewegen); 3e mei. E. Wieland. Boetseerwerk: le prijs: mw. W. Boot- Bouwens en D. J. Boot, Buiten mededin ging waren: A. J. Smies te Axel met een schilderij; P. Baert met een ver zameling foto's van oud-Terneuzen; J. J. de Zeeuw (Zaamslag) met een unieke verzameling schelpen en fossielen. Tot de inmiddels reeds ingeschreven deelnemers behoort o.a. weer de be kende Oostburgse fokker M.C. Buysse, de winnaar van verleden jaar, die ook in Rotterdam al eens kampioenslauwe- ren oogstte. Aangezien het hier een expositie be treft van paas-slachtvee tracht de orga nisatiecommissie uiteraard de verkoop ter plaatse zoveel mogelijk te stimuleren, waartoe inmiddels o.m. reclame-acties zijn gevoerd in zowel oostelijk Z.-Vlaan- deren als België. Deze paasveetentoonstelling 1962, die op het Ledelplein gehouden wordt, valt samen met de gebruikelijke weekmarkt, waarop ook handelsvee pleegt te worden aangevoerd. AI met al kan het derhalve een gezel lige drukke dag worden! M i «me?» SïS i JHk i Het huidige gemeentehuis van Oost- burg, dat qua architectonische vormge- ving spectaculair-modern mag heten, her innert in geen enkel opzicht nog aan het stadhuis van een eeuw geleden. Ken merkend symbool overigens van de weid se evolutie, die deze west-Z.-Vlaamse centrumgemeente op het stuk van mo dernisering de laatste decennia heeft doorgemaakt. Wanneer het waar is dat men het best bomen kan planten wanneer het regent, dan heejt men gisteren in 's-Heerenhoek geluk gehad. Plegen en wind hebben daar de boomplantdag, voor de toeschouwers althans, weinig aantrekkelijk gemaakt. De jongens en meisjes van de hoogste klassen van de St. Jozefschool en de St. Theresiaschool hadden evenwel wei nig last van de weersomstandigheden. Met behulp van een grote dosis energie en schoppen werden de 57 nog prieldunne boompjes binnen het uur in de vettej grond gezet. Daarna kregen zij van de kwekerij Westhof uit 's-Heer Arends- kerke, die de boompjes voor het gemeen telijk beplantingsplan levert, zelf jonge struiken om in de tuinen thuis in de grond te stoppen. De Gront Mij, die het beplantingsplan uitvoert, had voor ieder kind een paasei klaar liggen. In verband met de ontwikkeling van een nieuwe dorpskern in de omgeving van de Deken Holtkampstraat heeft de gemeente, zoals wij reeds schreven, een plan laten opstellen dat de gehele ge meente van een aantrekklijke beplanting voorziet. Dit voorjaar zullen in het kader van dit plan ongeveer 15.000 boompjes en struiken aan de 's-Heerenhoekse grond worden toevertrouwd. Dat de schooljeugd in dit plan be trokken is komt omdat het gemeente bestuur de kinderen meer eerbied voor de natuur wil bijbrengen. Burgemeester R. Waelput heeft het de kinderen gister middag in de gang van de aan alle kanten lekkende jongensschool uitgelegd vlak vóór ze de regen in mochten om het bijzondere werkje op te knappen. Na de planterij mochten de kinderen dadelijk naar huis. „om de jongensschool nog niet vuiler te maken dan ze al is". Over twee a drie jaar zal, volgens de Grontmij. 's-Heerenhoek er al duide lijk aantrekkelijker uitzien dan momen teel het geval ia- IVog altijd zijn er in Yerseke mensen die niet Kunnen en willen geloven, dat de Oosterschelde zal worden afge damd. Een oesterkweker, de heer Ver wijs, heeft onlangs in „De Telegraaf" nog van dit ongeloof getuigd. Nu de plannen voor een brug over de Oosterschelde in de eerstkomende ja ren worden verwezenlijkt, constateert men, dat aan de verkeersbehoefte wordt voldaan. Maar het eerste doel van het Deltaplan is de veiligheid. Ook daar heeft men een antwoord op: Dat kan net zo goed door versterking van de dijken zoals bij de Westerschel- de ook is geschied. Een andere aanleiding om vast te hou den aan een open Oosterschelde vor men de aanwijzingen, dat bij de Ne derlands-Belgische onderhandelingen over de nieuwe Schelde-Rijn-verbin- ding het aan te houden tracé buiten de Zeeuwse eilanden om zou gaan. Wanneer de Antwerpse-Rijnvaartweg door de Eendracht en een doorgesto ken Slaak leidt, kan het keten tussen Tholen en Schouwen-Duive- land worden afgedamd, waarmee ten noorden daarvan een goed afgesloten zoetwaterbassin kan worden verkre gen, dat voldoende is voor de behoef ten aan zoet water. De Oosterschelde zou dan best zout kunnen blijven, wat voor de schelp diercultuur noodzakelijk is- We bewonderen de hardnekkigheid, waarmede men zich in Yerseke vast klampt aan het behoud van de oude cultuur. Maar we kennen ook de vast beradenheid van Waterstaat, om het volledige Deltaplan te handhaven, dat enige jaren geleden de goedkeuring van de Staten-Generaal kreeg. We me nen daarom, dat men beter zijn aan dacht en energie op iets anders kan richten. De afsluiting van de Oosterschelde is voorzien voor 1978, wat nog ver lijkt, maar intussen ondervindt men in de kringen van de schelpdierkwekers nu reeds de gevolgen van wat komen gaat. Het blijkt namelijk, dat de animo van de jongelui voor deze bedrijfstak ver dwijnt, omdat men er, hoe florissant hij op het moment ook is, voor de toe komst geen brood meer in ziet. Hier krijgen we dus met vooruitlo pende moeilijkheden en schade te ma ken, waarmee alleen nog maar weer eens wordt aangetoond, hoe dringend de vaststelling van een schadevergoe dingsregeling is- Naar die regeling krachtens artikel 8 van de Deltawet ziet men nog aldoor vergeefs uit. Er is nu al zo lang aan gedokterd, dat het langzamerhand wel mooi zou staan, als er eens iets op tafel kwam zodat men in Yerseke kan achterha len waaraan men toe is. Het ziet er echter nog niet naar uit, dat er spoedig klaarheid komt- De ambtelijke commissie ex art. 8, wacht nu weer op een rapport over een so ciologisch en een economisch onder zoek door het Landbouw-Economisch Instituut, afdeling visserij. Het lijkt op een delegatie van moeilijkheden, waaruit de commissie zelf geen weg weet, maar is waarschijnlijk slechts een uiting van de bekende Hollandse degelijkheid, die tot perfectionisme neigt. Met een wat vlotter procédé zou men in Zeeland wel zo gebaat zijn. TTe verkiezingsuitslagen van de vo- rige week hebben voor de Partij van de Arbeid een verschuiving van de aanhang naar de grote steden van het Westen aangetoond. De cijfers van 28 maart zouden voor de Rotterdamse gemeenteraad zelfs een absolute meer derheid verzekeren (23 van de 45 ze tels). De aanhang „in de provincie" slinkt, wat een blad als Het Parool reeds tot de conclusie bracht, dat de doorbraak is mislukt. Voor die door braak had men immers altijd het oog gevestigd op de buitengewesten, waar onder katholieken en protestants- christelijken nieuwe aanhang moest worden gewonnen. De socialistische winst in de grote steden kan men slechts toeschrijven aan andere oorza ken. De toenemende ontkerkelijking heeft er zeker wel iets mee te maken. Men kan dit in alle objectiviteit vast stellen zonder dat men hiermede de P. v. d. A. wil blameren. Verlies van het geloofsbesef betekent nu eenmaal ook, dat men begrip voor de „confes sionele'' partijvonning verliest. Daarnaast zal ontevredenheid over be paalde regeringsbeslissingen ook een rol gespeeld hebben, hoewel die onte vredenheid elders niet ontbrak, doch niet op de K.V.P. gewroken werd. Het verschijnsel, dat we hier signa leerden, duidt op een verdere radicali sering, die zich nog duidelijker mani festeert door de winst van de P.S P. Vooral onder de jongeren van sociaiis- tischen huize schijnt dit roekeloze pacifisme veld te winnen. We willen er ons waarlijk niet over verheugen. Advertentie) ROEIT ZE GENADELOOS UIT Op 77-jarige leeftijd is te Voerendaal overleden emeritus pastoor Jos M van Genk. die van 1923 tot 1945 pastoor is geweest van Achtmaal. De thans overledene is geboren te Bergen op Zoom. In 1908 werd hij pries ter gewijd. Nog datzelfde jaar werd hii benoemd tot kapelaan te Aardenburg om in 1910 naar Princenhage te gaan m 1911 naar Zundert, in 1913 naar Gin- neken en in 1914 naar Breda (parochie ikoo -?niVs)- Daar bleef tot hij in J a fljn benoeming kreeg als pastoor te Achtmaal. Onder zijn pastoraat is o. a. de kerk vergroot, een nieuwe pastorie gebouwd en het jeugdhuis aanmerkelijk verfraaid. Pastoor Van Genk was in de jaren voor de tweede wereldoorlog aal moezenier van de Vrijwillige Landstorm m West-Brabant. Voor zijn ijveren daar- Yerd hiE benoemd tot Ridder in d* Qeóe van OrMQje jiassau.

de Stem | 1962 | | pagina 5