ouw Prinses kreeg lift je In Syrië zou de zijn teru rust Referendum Evian vertrouwensvotum Inzake overleg Zuivel wil kortere werkweek niets zeker Dean slaat voor: samen kernproeven stopzetten ENDAAL H Gerucht over landingen alleen politiek stuntje? B B H I Prijsverhoging r Dubbel loon duur betaald Nog staking bij Zwanenberg A.K.W. pas I januari 1963 van kracht? Spaak: spoedig verder overleg Schelde-Rijn Staking in Kongo mislukt tot 40 jaar 15 jaar en ouder l te Hulst DAGBLAD VOOR ZEELAND P Nehroe bijna beter DANK AAN RUSSEN Veel wind ZES MAANDEN CEL Maar Rus Zorin negeert het OAS toch weer druk in actie Nieuwe Argentijnse regering vordert JOUHAUD voor de rechter Inval bij vakverbond Langer dienen in Nieuw-Guinea JE ZIET ZE WEER STEEDS MEER!! best P. 945 rer- A. St.- [943 oop rer- an- 7942 Kiein-offsetwerk in onberlspelij ke uitvoering levert Klein-off- setdru,kkerij J. A. Weststrate. Rouaanse Kaai 21. Middelburg Tel 01180-2453. 20043 Kunstgebitten-reparaties gou den tand. Inl. 1-27-9, Ginne- kenweg 220a, Breda. 50366 Verkouden Verstopte neus? Pini-Olinneuszalf helpt prompt geeft lucht f 1,45 per tube bij uw apoth. en erk. drogist. Slapte na ziekte Afgemat Schieffers bloedwijn helpt -snel Bij uw apoth. en erk drogist. 50477 ion- O 2 rta, A.J. 7879 A. 1, 7876 102e JAARGANG No. 23944 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG APRIL 1962. Nachtelijke tobberijen. Calma Dragees brengen overspannen zenuwen tot rust f 2,_ bij elke drogist. 50462 Vergaderen met bestuur of club. Komt naar Hotel-res+ Du Commerce, Goes. Tel. 7403. I 20064 Getrouwd? Uw koffietafel of diner extra verzorgd bij hotel - rest. „Du Commerce", Goes. Tel 7403. 20065 Voor lunch of diner, koude en warme schotels naar hotel-rest. „Du Commerce", Goes. Telef 7403 20066 Naaimachinehuis en De Kra mer zijn een begrip geworden, sinds 1922, L. Vorslstr. 6 Goes Tel 7330.20072 Voor een billijke reparatie aan fiets en brommer en onderde len Rijwielbedrijf W. Mahu. Kloosterzande. Tel. 205. 17962 Van nu af t.m. meikermis: bij f 4,- aan boodschappen 1 kaar tje ad 15 ct voor net Belgisch molentje v. 1 ct. Cyr. v. Voo- ren, Bontehondstr. Hulst. 17961 Voor al uw schoenreparaties naar L. A. Seghers, Gentsestr. 28, Hulst. Ryksgedipl. 17909 of ïge- abi- ■ote Br. mo- v.a. 7897 rima weg .7895 Voor uw taxi- en trouw ritten. Garage Colsen, L. Nieuwstr. 38, Hulst Tel. 2340. 17914 Voor vakkundige reparaties aan rijwielen en brommers: A. Fassaert. Hulst. 17893 Schoenen spuiten in alle kleu ren. kan alleen bij Spitters vakkundig gebeuren. Elektr. Schoenmakerij Gebr. Spitters, Bierkaaistr. 28, Hulst.17889 ilag- »uch par- >rini De 0 te on- km tel. 50312 00 tgeot CV; De te VW., rage •653. 17986 Al zijn uw schoenen nog zo slecht, breng ze bij Spitters en het komt terecht.. Elektrische Schoenmakerij, Gebr. Spitters. Bierkaaistraat 28, Hulst. 17888 Laat ons uw hakken bekleden en vernieuwen. Elektr. schoen makerij Gebr. Spitters, Bier kaaistr. 28. Hulst. 17887 Reparatie aan motorrijwielen, scooters en bromfietsen A. J. Bogaert, Dubbele Poort 1. Hulst.17877 bok u slaagt beter voor Beha of corset bij Schellinkhout, Noordstr.. Terneuzen. Laat uw meubels opnieuw stofferen. Zij worden als nieuw. R. Bleyenbergh, St.- Jansteen. 17985 Het gesorteerde adres voor rij wielen en bromfietsen: Maar ten de Keizer, Julianastr. 77— 79. Axel. Tel. 421. staat 41644 50396 en het C. nina 1687- 8943 Laat de micadeuren van uw haard vervangen door glasrui ten. Versloot, Dijkstr. 7, Ter- neuzen. Tel 2056. Uw haard of kachel schoon maken en repareren. Versloot, Dijkstr. 7. Terneuzen, tel. 2056 Hotel Café Restaurant „Het Wapen van Axel", Kanaalkade 3, Axel. Elke dag een fiets voor niets. Koopt nu een nieuwe fiets, dan hebt u kans dat u de aankoops- prijs terug krijgt. Mannaert, Axelsestraat 16, Terneuzen rtus- irima telef. 8937 fóers. tor al poot- nidde ver- Goes 4. 20084 te k." Grote inden ictor- be- Jeus- 50629 ma le zen, to- v. d. 10, Voor reparatie aan uw koel kasten Koeltechnisch Bureau v. d. Linde, Oude Kerkstr. 6. Tel 01177-536. Aardenburg. 20994 Zelf verven gaat heel goed als men het met Dirk's glansverf doet Voor binnen- en buiten werk. Fa. H. Praat, Aarden burg. Oostburg. Alle schilder- en be- hangwerken. L. Fijnaut, Vio- letstr 18. 20987 Oost burg. Voor verzilvering van spiegels, geslepen glas enz. L. Fijnaut, Violetstr. 18, 20936 Oostburg. Wij verzorgen al uw binnen- en buiten schilderwerk L. Fijnaut, schilder. 20985 Verras u zelf. Neem een kijk je bij Zelfbediening Meesen, Oostburg. 20984 Dekkleden te huur en te koop. L. C Hamelink, Schependijk, Terneuzen. Tel. 01150-2872. )RZIENINGEN NAAR - VRIJE ZATERDAG i-restaurant „De Land- 38, 's avonds van B arne uw aanvrage voor itingen te zenden of aan djgerlaan 23, Terneuzen 34, Terneuzen, Tel. 2204 ;hestr. 39 Hulst tel. 2472 Uitgave: N. V. Uitg Mfj. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 li.inen) - Postgiro 278841. Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, f 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor dp Zepuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zéeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) NASOETION: (Van onze Haagse redacteur) De werkgevers- en werknemers organisaties in de zuivelindustrie zijn het eens geworden over een verkorting van de werkweek. Deze arbeidstijdverkorting zal, wanneer de regering er mee akkoord gaat, waarschijnlijk een prijsverhoging van een aantal zuivelprodukten tot gevolg hebben. De vraag is: gaat de regering ermee akkoord? Het antwoord op die vraag hoopt de zuivelindustrie te krijgen tij dens een bespreking met de ministers van sociale zaken, economische zaken en landbouw. Een verzoek om een der gelijk gesprek is reeds uitgegaan. Het heeft evenwel nog niet plaats gevonden. De zuivelindustrie moet tot werktijd verkorting overgaan vanwege de con currentie op de arbeidsmarkt met het overige industriële bedrijfsleven. De moeilijkheid is echter, dat de onderne mingen in de zuivelindustrie door de be- derfelijkbeid van hun produkten en vanwege de distributie ervan op za terdag (en zondag) moeten doorwerken. Om hier een mouw aan te passen zullen in de bedrijven extra voorzieningen no dig zijn, terwijl de lonen met een toe slag verhoogd moeten worden wil men de melkdistributie doen voortgaan. Deze meerdere kosten wilen de werk gevers- en werknemersorganisaties niet uit de „ruimte" laten komen maar door prijsverhoging verhalen op de consument. Over de precieze inhoud van haar voor stellen bewaart de zuivelindustrie intus sen nog het stilzwijgen. „Wij willen niet de sfeer bederven van de komende be sprekingen met de regering", zei men ons, „dat wordt toch al een subtiel ge I sprek." De artsen van premier Nehroe van I India hebben meegedeeld, dat hun pa- tiënt weer nagenoeg is hersteld. In een I gisteren uitgegeven medisch bulletin I stond dat de premier weer normaal voed sel had gebruikt. Zijn temperatuur was gedaald tot normaal. De 72-jarige Nehroe was vrijdag van I de vorige week ziek geworden, terwijl hij sprak in het parlement. Vandaag zal hij nog geen bezoekers mogen ontvangen. GUERILLA EN INFILTRATIES Volgens generaal Nasoetion is de strijd om Nieuw-Guinea een nieuwe fase ingetreden, die gekenmerkt zal worden door infiltraties, guerilla- strijd, volksopstanden en mogelijke incidenten. Dat zou dan het Indo nesische antwoord zijn op de „Nederlandse uitdaging", het sturen van steeds meer militaire versterkingen naar Nieuw-Guinea. Nasoetion merkte met grote voldoening op, dat Indonesië dank zij Russische hulp spoedig zo sterk zou zijn, dat het de Nederlanders van Nieuw-Guinea kan verdrijven en al hun strijdkrachten vernietigen. UIT EEN gracht in Amsterdam is gis- teren het lijk van een 23-jarige man op gehaald. Hij moet al enige weken gele den te water zijn geraakt. Van misdrijf is niets gebleken. iDE PRIESTER F. v. d. Z., die in Maas tricht terecht gestaan heeft wegens huis vredebreuk, is gisteren veroordeeld tot een maand voorwaardelijk. Hij had zich, jzoals men weet, na zijn uitzetting uit zijn [orde, toegang verschaft tot het klooster in Aalbee-Hulsberg. DE GEZANT van Hongarije in ons land, Istvan Beck, is van zijn functie ont- lheven. Zijn opvolger is Gyula Revesz, DE OOSTBERLIJNSE politie laat sinds gisteren geen vrachtwagens en autobus sen meer toe. Eerst moet men nieuwe (vergunningen aanvragen. Volgens de lOostduitsers zijn er veel valse papieren lin omloop. Bovendien mochten 2500 West- Iberlijners de oostgrens niet over. |0P DE AMERIKAANSE raketbases wordt vrij veel gestaakt. Daarover |maakt de regering zich zo bezorgd dat h- gisteren zelfs ministerieel beraad over [gehouden is. IET BERICHT van gisteren, als zou [de Zwitserse bevolking zich hebben uit gesproken voor een verbod op kernwa penen. berust op een vergissing. De meerderheid der Zwitsers is juist niet [tegen eventuele vervaardiging, invoer en opslag van kernwapens. [IN DJAKARTA is gisteren officieel aan (ie hand van laboratoriumproeven vast gesteld dat 21 ziektegevallen als pokken moeten worden beschouwd. In een circu laire is Djakartaanse studenten aange legd dat ze eerstdaags zullen worden PPgeroepen om de bevolking van de fndonesische hoofdstad in te enten. [Weersverwachting van het K.N.M.I. I tot vanavond, opgemaakt gisteren avond 23.15 uur: 1 Overwegend zwaar bewolkt met nu I en dan regen. Krachtige tot storm- I achtige zuidwestelijke wind. Over I het algemeen iets hogere temperatu- ren. I Verwachting van het "Belgisch weer kundig instituut: 1 Vrij krachtige tot krachtige zuid westelijke tot westelijke wind. Zwaar I bewolkt tot betrokken. Regen of mot regen. Maximumtemperaturen tot 11 1 graden. I vandaag: zon onder 19.16 uur. Maan Ijnder 17.27 uur. IMorgen: zon op 6.10 uur, Maan op uur. Een onafhankelijke Papoeastaat, zoals de Nederlanders nastreven, is onbereik baar, meent de generaal die Indonesië's portefeuille van defensie beheert. Zo'n staat zou alleen een vazal van het kolo nialisme zijn en Indonesië bedreigen met balkanisering". Indonesië had. merkte hij deemoedig op, een grote fout gemaakt. Door zo lang te talmen in zijn vredelievende opzet de Nederlanders ..tijd te geven hun stand punt te wijzigen", had Indonesië de be zetters van Nieuw-Guinea de gelegen heid verschaft de Papoeabevolking te onderdrukken en een kern van intellec tuelen te kweken die Indonesië haten. ,,Dat. kan zo niet langer doorgaan", al dus Nasoetion. Een merkwaardigheid is dat spora disch berichten zijn verschenen volgens welke Nasoetion in dezelfde rede, in Bandoeng gehouden, betoogd zou hebben dat Indonesië op drie plaatsen in Nieuw- Guinea landingen heeft uitgevoerd. Of hij dit werkelijk gezegd heeft, is niet duidelijk. Het zou dan wel haast een openlijke erkenning van een officiële aanval zijn. Mocht Na soetion zich inderdaad in deze geest hebben uitgelaten, dan kunnen de drie „landingen" niets anders zijn dan de al eerder door de Nederland se strijdkrachten op Nieuw-Guinea gesignaleerde infiltraties. Op vragen over Nasoetions bekendma king zei een legerwoordvoerder slechts: „De generaal heeft het toch gezegd". Hij weigerde ook nadere inlichtingen te geven over berichten, volgens welke een konvooi met naar schatting duizend geüniformeerde mannen op weg was naar Tandjong Priok, de haven van Djakarta. In Djakarta reden meer dan tien am fibietanks door de straten, met onbe kende bestemming. Overigens is het niet geheel uitgeslo ten dat een dergelijke uitlating alleen tot doel heeft verwarring te zaaien tegen bet debat over Nieuw-Guinea dat mor gen in de Tweede Kamer aanvangt. Ook over de mogelijkheid dat Soekar- na aan Kennedy zou hebben terugge schreven dat hij zijn raad wil opvolgen en het overleg bij Washington inderdaad wil voortzetten is niets met zekerheid be kend. In Djakarta houdt men ervan dub belzinnigheden te lanceren. Zo werd gis teren officieel de bevrijding van het eiland Waigeo niet bevestigd. Het be richt over zo'n succesje (waarmee Pe king openlijk Indonesië complimenteer de) heeft, in Indonesische ogen, zijn nut gehad en verder zwijgt men er dan over, als was er nooit een woord over geval len. „(Nog) geen oorlog" Soebandrio liet gisteren in een inter view weer een ander geluid horen dan zijn ambtgenoot van defensie. „Afbre- Tegen J. v. d. W. uit Tilburg is gister morgen door de officier van justitie bij de Bredase rechtbank, mr. K. Thijssen, negen maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk geëist we gens verduistering van achtduizend gul den ten nadele van zijn werkgever. Verdachte had deze verduistering ge pleegd als boekhouder van een schoen fabriek te Gilze. Gedurende bijna twee jaar had hij zichzelf e: dubbel loon la ten „uitbetalen". Bovendien had hij nog kleine bedragen van de bank gehaald en zich toegeëigend. Uitspraak over veertien dagen. [king van het geheim overleg met de Nederlanders betekent niet noodzakelijk oorlog", zei hij, volgens een Duits blad. Wel moest Nederland „spoedig" door de [knieën gaan, gaf hij te verstaan, an ders zou er toch geweld van komen. Soekarno heeft gisteren rood-China dank gezegd voor zijn steun inzake Nieuw-Guinea. In ruil daarvoor zal In donesië Pekings aanspraken op Taiwan (Foi-mosa, Sjang Kai Sjeks nationalis tische China) ondersteunen, aldus de dankbare president. In de baai van Djakarta is een eiland je, dat kennelijk een belangrijke strate gische basis is, gesloten verklaard voor iedereen. Die maatregel is genomen „in het belang van het nationale waakzaam heid en de defensie" werd gezegd. De staking by Zwanenbergs fabrieken te Oss duurt ook by het begin van de nieuwe week nog voort. Wel is echter een tendens merkbaar tot een langzame af neming van het aantal stakers. Werkten vrijdag ca. 300 man, maandagmorgen ii dit aantal gestegen tot ongeveer 400 zo dat nog om en by 1100 man het werk niet hebben hervat. Overigens is het in Oss nog volkomen rustig. De drie vakbonden hebben maan dag met hun leden vergaderd. Ofschoon hieromtrent bijzonderheden nog ontbre ken, ziet het er naar uit, dat men de sta kers nog niet heeft kunnen overtuigen, aldus deelde de directie van het bedrijf mee. Het gaat de stakers thans om uitbeta ling over de dagen, waarop niet is ge werkt, hetgeen door de directie wordt geweigerd. De staking begon door een conflict over de tariefregeling voor een kleine groep van de afsnijzaal en werd voortgezet wegens het uitblijven van de goedkeuring op de nieuwe c.a.o. Bij monde van Arthur Dean hebben de V.S. gisteren op de ontwapeningsconfe rentie in Genève verklaard, dat zij be reid zijn om de reeks kernproeven, die de Russen in de herfst van het vorig jaar hebben genomen „door de vingers te zien" en hun eigen voorgenomen proe- bcn niet te laten doorgaan, „als de vei ligheid van de V.S. gewaarborgd wordt". Met andere woorden: als de Russen ook geen proeven meer nemen. Dean legde er de nadruk op dat een afdoende we derzijdse regeling beslist noodzakelijk is De Rus Valerian Zorin ging op dit aanbod in het geheel niet in. Hij ver klaarde o.m. dat het Westen de kwes tie van het verbod op de kernwapen proeven tracht te gebruiken om de con ferentie te laten vastlox jn. In conferen tiekringen zei men latei-, dat men in Zo- rins verklaring de toon van de koude oorlog weer heeft kunnen beluisteren. Deze scherpe toon heeft men op deze conferentie tot nu toe nog niet van Rus sische zijde gehoord. Birma en Zweden hebben gisteren en kele suggesties gedaan. Zo stelde Birma voor om een onpartijdig internationaal wetenschappelijk lichaam in het leven te roepen, dat de meningsverschillen uit de weg zou moeten ruimen over ver dachte kernontploffingen. Ook wilde dit land een internationaal systeem van toe zicht van beperkte omvang laten ontwer pen, dat geen vaste controleposten zou moeten kennen in de landen die deze posten niet willen hebben. Wel zouden er een overeengekomen aantal inspecties ter plaatse uitgevoerd moeten kunnen worden. Zweden drong aan op een niet-politie- ke oplossing van de kwestie van het toe zicht op de naleving van een verbod op het doen van kernproeven. Het stelde voor een internationaal centrum op te richten voor de bundeling en uitwerking van alle gegevens, verkregen van de bestaande instellingen en posten voor opsporing en identificatie van kernproe ven. In dit centrum zouden ook geleer den uit neutrale landen opgenomen moe ten worden. DE VROUW van Eichmann zou de Is raëlische regering toestemming ge vraagd hebben haar man te bezoeken. Van officiële zijde wordt echter gezegd dat zo'n verzoek niet is ontvangen. Franse troepen hebben 38 man van de O.A.S. gevangen genomen die verleden week een aanval hebben uitgevoerd op drie Franse militaire posten bij Orleans- ville. Er waren 7 officieren en een der leiders van de commandotroepen van de O.A.S. bij. De Fransen kregen de wapens weer in handen die de O.A.S. op de drie pos ten, welke zij woensdagavond korte tijd bezet hebben gehouden, hebben buitge maakt en namens tevens wapens van de O.A.S. in beslag. Onder de gevangenen bevinden zich een paar uit het Franse leger gedeser teerde luitenants. In Algiers en Oran is gisteren de ter- reuractiviteit hervat. In Algiers werd een Europeaan doodgeschoten en raak ten vijf mohammedanen gewond. Voor mohammedaanse winkels ontploften vier kneedbommen. In Oran werd een bio scoop vernield door een kneedbom. Twee mohammedanen werden er doodgescho ten en nog vijf gewond. Eenheden van de mobiele garde leg den gisteren een kordon om de Oranse wijk St.-Eugène, nadat daar een moord op twee Franse officieren was gepleegd. De O.A.S. in Oran heeft het de laatste tijd vooral gemunt op Franse militairen. Op de burgerkleding van een der ver moorden was een papiertje gespeld met de woorden: „Hier ligt een misdadiger die in dienst was van Rocher Noir" (het Franse regeringscentrum). De O.A.S. werd bovendien verantwoor delijk geacht voor een bomaanslag op het nieuwe hoofdbureau van politie in Oran, waardoor aanzienlijke schade werd aangericht. De aanslag eiste geen doden of gewonden. Niettemin is het in vergelijking met vorige dagen toch tamelijk rustig in Al- gerië en De Gaulle schijnt daarvan zo veel mogelijk profijt te trekken. Hij heeft bekendgemaakt dat het referendum over de overeenkomst van Evian aanstaan de zondag gehouden zal worden. Zijn medewerkers hebben reeds te verstaan gegeven, dat het referen dum gezien moet worden als een vertrouwenscrisis, waarbij het dus niet alleen gaat om de vraag of het Franse volk akkoord gaat met de getroffen regelingen, maar misschien wel om de vraag of het Franse volk akkoord gaat met de huidige chef van staat. Premier Debré verklaarde voor radio en televisie, dat president De Gaulle in de vier jaar van zijn bewind bewezen had, dat Frankrijk een land was dat ..moedig en ernstig durfde te zijn en zelf zijn toekomst had bepaald". De O.A.S. heeft maandagavond de Al- gierse kasbah met mortiergranaten be schoten. Daarbij zijn verscheidene doden en gewonden gevallen. Naar goed voorbeeld van de leer meesters in de behulpzame commu nistische landen is ook de Indonesische artistieke wereld volledig ingeschakeld bij de morele mobilisatie van de bevolking Daarvan getuigt dit werkstuk van de schilder Mardjg Soehoed, dat de strijd van de motortorpedoboot Matjan Toetoel" tegen de Nederlandse oorlogs schepen uitbeeldt. De schilder heeft het doek aan de chef van de marine staf in Djakarta aangeboden. (Van onze parlementaire redacteur) Op het ministerie van Sociale Za ken acht men het niet waarschijn lijk dat de algemene kinderbijslag verzekering nog op 1 juli van dit jaar zal kunnen ingaan. Het wetsontwerp komt op 17 en 18 april a.s. in de Eerste Kamer. De tijd die dan nog rest tot 1 juli zal, naar men aan neemt, te kort zijn om alle admini stratieve regelingen klaar te krijgen, die vastzitten aan de inwerkingtre ding van de wet. Welke ingangsda tum dan gekozen zal worden staat nog niet vast. Op Sociale Zaken acht men het echter niet uitgesloten dat de ingangsdatum uiteindelijk verschoven zal worden tot 1 januari 1963. De in de Syrische plaats Homs begon- officieren „het vrije comité van officie ren" gebruikten radio Aleppo als spreek buis. In de avond ging de zender echter uit de lucht hetgeen mogelijk duidde op een komend vergelijk tussen beide groe peringen in het leger. In Beiroet werd gisterenavond laat vernomen dat de crisis in Syrië is ge ëindigd. Er is een akkoord gesloten tus sen de vertegenwoordigers der strijd krachten en de afgezette president Na- zem Koedsi, waarbij de macht weer in handen van de burgerlijke autoriteiten komt. De constituerende vergadering neemt haar werk weer op en Koedsi wordt weer president. Het leger keert terug in de kazernes en de zeven officieren die de staatsgreep uitvoerden vertrekken heden vrijwillig naar Zwitserland. nen rebellie tegen het nog geen week oude vernieuwde (militaire) bewind is gisteren opgelaaid tot een algemene de monstratie ten gunste van Nasser en aansluiting bij de V.A.R. Een groep offi cieren in noord-Syrië verklaarde giste ren zijn aanhankelijkheid aan Nasser en V.A.R. De rebellen hadden klaarblijkelijk suc ces en werden naar men aannam ge steund door de belangrijkste noord-Sy- rische bevolkingscentra Aleppo, Latta- kia, Homs, Hama en Deirezzor. Radio Damascus, spreekbuis van de legerleiding, opende de tegenactie met een eigen vriendschapsbelofte aan Egyp te. Het Syrische militaire opperbevel heeft vorige week gesteld dat de ban den met het „geliefde Egypte" en het „broederlijke Irak" zullen worden aan gehaald, doch te kennen gegeven dat het niets voelt van een terugkeer in de V.A.R. Gisteren zagen de militaire leiders zich gedwongen een volksstemming te belo ven teneinde uit te maken of Syrië zich zou „verenigen met de bevrijde Arabi sche landen, in het bijzonder met Egyp te", ditmaal echter op een „gezonde ba sis waardoor de fouten van het verle den" zouden worden voorkomen. In Damascus gelegerde militaire een heden legden maandagmorgen een kor don om de stad. Gehelmde politiepa trouilles zorgden gewapend met geweren en machinepistolen voor orde en rust in de binnenstad. Het opperbevel verbood samen scholingen van meer dan vyf perso nen en stelde een avondklok in van 20.00 uur tot 5.00 uur. Alle havens, vliegvelden en grensposten werden gesloten. Volgens welingelichte zegslieden ston den de opstandigen wantrouwend tegen over het militaire hoofdkwartier, in het bijzonder omdat vorige week voor een aantal hooggeplaatsten onder hen over plaatsingsbevelen waren afgekomen. Reizigers die uit het gebied terug keerden verklaarden dat zij in een aan tal dorp en en steden afbeeldingen van Nasser en V.A.R.-vlaggen hadden ge zien. Ook in Damascus zelf kwamen pro- Nasserdemonstraties voor. Volgens een ooggetuige opende de politie bij een van de ordeverstoringen het vuur en ver wondde een der demonstranten. De toe stand is er zeer verward. V.A.R.-president Gamal Abdel Nasser geniet nog altijd grote populariteit on der studenten en arbeiders in Syrië, hoewel deze groepen kritiek hebben op de wijze waarop hij Syrië indertijd heeft bestuurd. De tegen de legerleiding rebellerende De vorming van een kabinet in Argen tinië sedert het aftreden van Frondizi als president vordert. Alle ministerspos ten, waarvoor burgers in aanmerking ko men, zijn op twee na bezet. Maandag zijn weer vijf ministers beëdigd onder wie Rodolfo Martinez, die tien dagen gele den door Frondizi tot minister van de fensie werd benoemd, hij is thans minis ter van binnenlandse zaken. Er zijn nog geen ministers voor bui tenlandse zaken en economie. Generaal Martino Bartolome Carrera is ter ver vanging van generaal Rosendo Fraga tot minister van het leger benoemd. Schout bij nacht Gaston Clement is minister van marine geworden en gene raal Jorge Rojas Sylveyra tot minister van luchtmacht benoemd. Beiden behoren tot degenen die het aftreden van Fron dizi hebben bewerkstelligd. Prinses Beatrix heeft gisteren in het Haagse Vredespaleis het landelijk congres van juridische studenten bij gewoond. Op weg naar Den Haag kreeg de prinses pech met haar wagen. Ter hoogte van De Meern (rijksweg Utrecht-Den Haag) kreeg zij een lift van de rijkspolitie. Foto: Prinses Bea trix na aankomst met de politiewagen bij het Vredespaleis. Ex-generaal Edmond Jouhaud, een der voormannen van de O.A.S. en voormalig opperbevelhebber van de Franse lucht macht, zal op 11 april wegens hoogver raad worden berecht. Dit is maandag avond In Parijs bekendgemaakt. Jouhaud werd vorige maand in Oran gearresteerd. Hy was na ex-generaal Salan de voornaamste leider van de O.A.S. Voor zyn aandeel in de militaire putsch in aprii vorig jaar werd hij b(j verstek ter dood veroordeeld. Men verwacht dat het proces twee da gen zal duren. Voor de commissie voor scheepvaart en handel van de Antwerpse gemeente raad heeft de heer Delwaide, schepen van havenaangelegenheden, het jongste overleg tussen de Nederlandse en Bel gische regeringen in verband met de Schelde-Rijnverbinding toegelicht. Hij be vestigde dat de Belgische regering zich geschaard heeft achter het standpunt van het Antwerpse stadsbestuur volgens hetwelk genoegen kan worden genomen met een vaarweg via de tussenwateren, maar dan langs de kortst mogelijke weg, t.z.t. via de Eendracht. Op dit punt wijkt dus de officiële Belgische zienswijze af van het zgn. „convenu" der Rotterdam se en Antwerpse Kamers van Koophan del. dat een meer westelijke vaarroute heeft uitgestippeld. In het memorandum dat zo pas door de Belgische aan de Ne derlandse regering werd overgemaakt, wordt dit standpunt in detail uiteenge zet. Van zijn kant heeft de Belgische minister van buitenlandse zaken, P. H. Spaak, tijdens een toespraak op uitnodiging van een Antwerpse ver eniging de mening uitgesproken dat het overleg inzake de Schelde-Rijn verbinding op regeringsniveau, dat op 19 maart werd ingezet, zeer spoe dig zal voortgezet worden. De centrale Kongolese regering heeft een voor maandag door de vakbondfe deratie uitgeroepen staking kunnen ver ijdelen door een beroep op de arbeiders te doen om het bevel van hun leiders te negeren. De veiligheidspolitie van de centrale Kongolese regering heeft een inval ge daan in het hoofdbureau van het Kon golese vakverbond en alle administra tieve bescheiden in beslag genomen. Ook de ledencartotheek en de briefwisseling zijn geconfisqueerd. De maatregel volg de onmiddellijk op de arrestatie van An- dré Bo-Boliko. nationaal voorzitter van de vakorganisaties. Het is duidelijk dat de regering met alle middelen de aangekondigde staking van de arbeiders en de boeren wil bre ken. Het Internationaal Christelijk Vakver bond, waarbij het Kongolese vakverbond is aangesloten, heeft bij de centrale Kon golese regering geprotesteerd tegen de ze aanslag op het verenigingsrecht. De Verenigde Naties en het internationaal arbeidsbureau zijn telegrafisch op de hoogte gesteld. Het I.C.V. heeft drin gend om een onderzoek verzocht. Tevens werd opnieuw de onmiddellijke invrij heidstelling van André Bo-Boliko ge- eist. (Van onze parlementaire redacteur) Het is niet uitgesloten dat de regering besluiten zal de diensttijd voor militai ren van land-, zee- en luchtmacht, die thans op Nieuw-Guinea dienst doen, te verlengen tot 24 maanden. Een beslis sing terzake zou echter, als wij wel zijn ingelicht, nog niet genomen zijn. Tot een verlenging van de diensttijd zal pas wor den besloten indien de omstandigheden dit werkelijk nodig maken. Zoals bekend is de diensttijd in Ne derland voor de gewone dienstplichtige van de landmacht reeds van 18 op 21 maanden gebracht in verband met de spanning rond Berlijn. (Advertentie) DE BETERE VIRGINIA

de Stem | 1962 | | pagina 1