Walcheren ASPIRIN Wie wint7 Grootse uitvoering van Matthaus Passion Bachs EER Verdi teci V eilig V erkeer T erneuzen bekijkt vele problemen Zoals de wind waait.... Zeeland was actief met landbouwvoorlichting Harde woorden in de raad van Clinge Enthoul De Zilvervloot Kees Stolwijk had alles stevig in de hand V0ETBALI Nieuw boek van mgr. G. de Vet de weekendreis U? Wie weet! IN DE BASILIEK VAN HULST Amerikaanse bommenwerpers opgezogen in Yolkerak Amerikaanse studenten bij Deltawerken Wat en Waar Spectacu ZUID-BEVELAND Dagblad De Stem BOEKHOUDINGEN A.P.A.v.d. Walle&Zn. Z.-Vlaanderen - - Vijf gewonden bij aanrijding te Hoogerheide Solisten JE ZIET ZE WEER STEEDS MEER!! Christusfiguur Beswaren tegen subsidiebeleid Standaardisatie van geografische namen in studie EXAMENS HOOGWATER Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 2 APRIL 1962 MIDDELBURG Bromfietser valt door windstoot Een flinke windstoot was er de oorzaak van, dat de 60-jarige J. v. B. uit Arnemui- den, toen hij gistermiddag omstreeks 5 uur met zijn bromfiets op de Nieuwlandse weg reed in de richting Nieuw- en St.- Joostland, de macht over zijn rijwiel ver loor en met zijn hoofd tegen het rijwiel pad sloeg. Daar hij het bewustzijn had verloren, achtte men overbrenging naar het gast huis noodzakelijk. Zijn toestand is momenteel bevredigend. GESLAAGDE SLOT-AVOND 10 X 10 De klap op de vuurpijl viel ongetwij feld zaterdagavond in het Schuttershof, waar het actie-comité 10 x 10 zijn slot- avond organiseerde. Reeds vrij vroeg moesten de deuren worden gesloten, daar het ,,vol" was op deze dansavond, die verzorgd werd door „The Wooltown Jazzband" o.l.v. Piet Vriens. Deze band, pas terug van een succes volle buitenlandse tournee, met t.v.-op treden, zorgde er met groot elan voor, dat de danslustigen ruimschoots aan hun trekken kwamen. VLISSINGEN GESLAAGDE GYMNASTIEK- IJ1TVOER1NG De damesgymnastiekvereniging „Li chaamsontwikkeling" gaf haar jaarlijk se uitvoering in „Britannia". Het vrij groot aantal aanwezigen genoot ten volle van de keurig uitgevoerde hoepel- en vrije oefeningen, gebracht door de meis jes, terwijl de damesafdelingen hun bes te beentje voorzetten bij de knots- en rit mische oefeningen, waarmede zij menig dankbaar applaus ontlokten. Een gezellig bal met het kwartet de Hollander besloot deze geslaagde uitvoe ring. BURGERLIJKE STAND Geboren: Karei zv K. Rietbergen-Hans kamp, Eric zv J. Schets-v. Brenkelen; Dirkje dv J. v. Ooijen-Hesseling; Suzanna dv L. de Smit-Balmakers; Harold zv E. Timmermans-v. Lieshout; Maria dv D. Koole-Baak; Wilma dv M. v.d. Jagt-v.d. Griend; Maria dv M. Gakeer-Elve; Renez zv R. Carbaat-Roelse; Neeltje dv A. v.d. Broeke-de Buck; Carla dv W. Bots-Ban- nink; Ronald zv A. de Vos-de Wispelaere Rudolf zv Leenhouts-Luijpen; Herman- nus zv H. Moes-Mommaas; Paula dv M. Meijer-Verhage; Martinus zv C. v. Laar- hoven-Hennevanger; Vivian dv J. Quast- Cole. Ondertrouwd: H. Meyer 22 j. en J, Blaas 18 j., A. Adriaanse 24 j. en W. v.d Velde 24 j.; G. Vasse 28 j. en M. Heijboer D. de Nooijer 25 j. en C. v. Roo. Overleden: Karelse, Johannes 95 j. wv C. Blaas; Franzen, Maria 16 dg.; Jasperse Neeltje 66 jr. ev W. v. Hoorn. Gehuwd: G. v. Barneveld 37 j. en P. Bostelaar 19 j. (Advertentie) (Advertentie) GOES Kleine vereniging met grote prestaties Dat een numeriek kleine vereniging toch behoorlijke prestaties kan leveren, hebben helaas te weinig mensen zater dagavond kunnen zien in het Slot Osten- de. Daar bracht het kleine groepje Goese KAJ'ers, aangevuld met enkele gastspe- lers het dramatische toneelspel ,,'t Sloof je" van IJsbrand Vissel. Onder regie van Anton Burgs bracht het toneelgroepje met een behoorlijke vaart en goed rolvast dit ietwat vreem de drama, dat handelt over een meisje, dat 12 jaar onschuldig in de gevangenis heeft gezeten. De medespelenden Marie Burgs, Ina de Jong, Vera Aartsen, Lou Burgs, Hans Hoogensteger, Huib Capello en Henk van Hoorn hebben al hun moeite beloond ge zien met een hartelijk applaus. De Jolly Boys, bestaande uit het trio Wim Vos, Jan Rijn en Frans Bliek verzorgden tot slot van deze jaarlijkse avond de dans muziek. SUCCESVOLLE OPVOERING VAN „STUURLOOS" De toneelvereniging „Kunstvrienden" heeft zaterdagavond in het Schuttershof het toneelseizoen 1961-62 afgesloten met het brengen van het toneelspel in 3 be drijven „Stuurloos" door Willem van Boxtel, De regie van dit stuk was in goede handen van de heer J. Kooning. Speciaal de heer J. Ventevogel als de reder Jan Bakker en de heer A. Aerts- sen als de zoon Hans waren in dit stuk bijzonder goed op dreef. Direct daar naast moeten genoemd worden mevrouw T. van Vredegem-Bijkerk als de reders vrouw Thea, mevrouw C. Beeke-van Vredegem als de stiefdochter en me vrouw J. Verbeem-Zuidijk als de wedu we Breggie Stam, die in dit stuk sterke rollen vertolkten. Ook de bijrollen waren goed bezet. Tot slot van de uitvoering sprak voorzitter P. Zandee er zijn spijt over uit, dat ook nu weer niet de hele zaal bezet was. Hij houdt echter zijn oog gericht op het volgende seizoen. Tot slot van de avond verzorgden „The Wilco's" nog enkele uren de dansmuziek. Rilland GROENE-KRUIS-JUBILARISSEN ONDERSCHEIDEN Dokter M. C. Polderman heeft vijf be stuursleden van de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis een zilveren me daille aangeboden, omdat ze vijfentwin tig of meer jaren bestuurslid waren. Deze eer viel te beurt aan de heren J. J. Goeree J. van Damme, R. Rijk, C. A. van Weele en A. Weststrate. Dokter Polderman speldde ieder een zilveren speldje op de borst, waarna burgemees ter J. C. W. Jobse de jubilarissen felici teerde. De penningmeester moest met een na delig slot het financieel jaaroverzicht af sluiten. Er was een tekort van 1669,52. Vanwege het vertrek van de heer C. van Hercules werd de heer A. J. Schuit tot penningmeester gekozen. Na het huishoudelijk gedeelte van de bijeenkomst werden er twee films ge draaid, t.w. „Er dreigt gevaar" en „De laatste getuige". Dagblad voor Zeeland Exploitatie-inspectie L. K. M. DE JONG Hulst Telefoon 2377 RAYONKANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen Steenstraat 14, telefoon 2377, Hulst Voor Walcheren en Zuid-Beveland Klokstraat 1, telefoon 6252, Goes Rayonredacteur P. G. KUYPERS Hulst telefoon 3327 Rayonbeheerders L. K. M. DE JONG Hulst telefoon 2377 J. FAIT Goes telefoon 6252 Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland 0,17 per mm. 1 mm ingezonden mededelingen 2H mm gewone advertenties. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes" 3 regels of minder 1, elke regel meer 0,20. Bij plaatsing ook in Brabantse oplage resp. 1,60 en 0,45. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Administratieen Assurantiekantoor TABAKSTRAAT 20 HULST Tel. 01140 - 2824 Heikant BOERINNENBOND OPGERICHT De cursussen, welke in Heikant de af gelopen winter zijn gehouden door de streekverbetering hebben tot resultaat gehad, dat men nu is overgegaan tot het oprichten van een boerinnenbond. De eerste vergadering welke hiervoor is ge houden, was zeer druk bezocht. Het woord werd hierbij gevoerd door mej. Hoenselaer van het hoofdbestuur van de NCB, die het doel van de op te richten boerinnenbond uiteenzette. Na mens de streekverbetering werd gespro ken door mej. Schoenmakers en de heer R. Martinet. Verder was hiervoor aan wezig het bestuur van de boerenbond afd. Heikant, terwijl het kringbestuur was vertegenwoordigd door mevr. Apers Kips en mej. E. van Damme. Direct bij de oprichting meldden zich 35 leden. De bond kreeg de naam R.K. Boerinnenbond afd. Heikant O. L. Vrouw van Lourdes. Na stemming ziet het bestuur er als volgt uit: voorzitster mevr. Onghels-Ceelaert, secr.-penn. mej. T. Maes, mevr. v. Over- loop-Martens, mevr. Martinet-Goossens, mej. M. van Houte. Geestelijk adviseur: pastoor Claassens. De eerste activiteiten van de afdeling zullen zijn: deelname aan een kamer plantenwedstrijd van de kring Hulst en deelname aan de bedevaart naar Scher- penheuvel. Dit is de 13e afdeling van de kring Hulst. Lamsiraarde K.-K. VROUWENBOND NAAR LOURDES De dames van de r.-k. Vrouwenbond zullen dit jaar een reis maken naar Lour des. Na drie jaren sparen onder leiding van het bondsbestuur is deze reis voor de meeste leden mogelijk geworden. Zuiddorpe MUTATIES IN BESTUUR PERMANENT FEESTCOMITé In plaats van de heer G. Hertogh, die een groot aantal jaren de veelomvatten de taak van voorzitter van het permanent feestcomité vervulde, doch die functie nu neerlegt, zal thans als voorzitter op treden de heer F. Impeus. In de plaats van de heer J. Moerdijk jr., die naar elders vertrekt, wordt secretaris de heer R. Coone. Het comité heeft het plan koninginne dag en zilveren huwelijksfeest van het koninklijk paar niet ongemerkt te laten voorbijgaan. waar Bayer achter staat. Gezins verpakking van 100 tabletten Op de jaarvergadering van de Ver eniging voor Veilig Verkeer Terneuzen en omstreken werd door de voorzitter, J. F. Denie, en door de secretaris, de heer E. Russchen, in zijn jaarverslag bij herhaling gewezen op de actieve mede werking, die Terneuzens gemeentepolitie aan de vereniging geeft. Bij de rondvraag kreeg de heer D. van Ooijen heel wat vragen te beantwoorden. Uiteraard kon hij niet meteen een op lossing geven, maar de meeste vragen waren voor hem toch wel aanleidng om er nota van te nemen en al die proble men van het zeer snel toenmende verkeer in Terneuzen nog eens geducht onder de loep te nemen. Veel werk Hoewel het verkeersonderwijs op de lagere scholen „verplicht" vak is ge worden en de geemeentepolitie zich in tens bezig houdt met de opleiding en het afnemen van de examens bleek het be stuur toch niet helemaal tevreden, al zijn de resultaten der examens lang niet slecht. De heer Denie was van mening dat ook op fröbel- en kleuterscholen ver- keersosderricht moet worden gegeven. Een verzwaard verkeersexamen voor de leerlingen van het voortgezet onderwijs vond de heer Denie van bijzondere be tekenis. In september a.s. zal dan ook een cursus voor het onderwijzend perso neel gegeven worden. Behalve deze toekomstplannen werd ook het werk van het voorbije jaar nog eens bekeken. De actie, die tijdens de middenstands tentoonstelling werd gevoerd, leverde 227 nieuwe leden op. Er werd met behulp van een maquette een verkeerspuzzel ge geven. Hieraan namen niet minder 2700 bezoekers deel. De gemeente Hoek werd een zelf standige afdeling. De voorzitter betreur de het, dat niet meer plaatsen dit voor beeld volgden. Film Om aandacht van de leden gaande te houden heeft men het plan opgevat van Terneuzen een film te laten maken, zo werd medegedeeld, maar het bestuur wilde wel graag de mening der leden hierover horen. Op die film moet men zoveel mogelijk verkeer" in Terneuzen kunnen zien en liefst zo weinig mogelijk verkeerds als het gaat om het naleven van de verkeersvoorschriften. Unaniem was men van mening, dat een dergelijke film voor heel veel Terneuzenaars aantrekkelijk zal zijn, Hopelijk zal men de film dan niet gaan zien om met leedvermaak te constateren, dat buurman een overtreding begaat, want het is wel de bedoeling dat bij deze film commentaar gegeven wordt op eventueel gemaakte verkeersfouten. Verkiezingen Duidelijk en kort was het jaarverslag van de penningmeester, de heer C. J. Udo. Dat er aan het geldbeheer niets ont breekt bleek uit het veslag van de kas- commissie bij monde van de heer P. Ocké. Deze was aan de beurt van aftreden en werd vervangen door de heer J. W. Mazure. Ook de bestuursverkiezing leverde weinig moeilijkheden op. De heren A. F. H. Spijker en C. J. Udo werden her kozen en de nieuwe korpschef der gemeentepolitie, de heer D. van Ooijen werd de nieuwe vice-voorzitter. Gisterenmiddag omstreeks vier uur had er op het kruispunt Huybergseweg- Burgemeester Moorsstraat - Prins Hen drikstraat te Hoogerheide tijdens een he vige regen- en hagelbui, een aanrijding plaats tussen twee personenauto's, be stuurd door D. v. d. P. uit Hoogerheide en W. v. D. uit Krabbendijke. Van D., die vanuit de Prins Hendrik straat de Huybergseweg op wilde rijden, gaf geen voorrang aan v. d. P. De wagen van v. D. werd door de auto van P. in de rechterflank gegrepen en kwam in een tuintje van een der wonin gen aan de Huybergseweg terecht. De wagen van P. draaide om zijn as en stond toen in de richting waaruit hij gekomen was. In de auto van van D. zaten ook zijn echtgenote en zijn vijf kinderen en een logeetje. Van de zes kinderen werden er vier gewond. Drie moesten er naar het A.B.G. te Bergen op Zoom worden over gebracht. Een der kinderen kreeg een beenbreuk, anderen klaagden over in wendige pijn en een had een hoofdwond. Van D. zelf had enkele wondjes aan zijn gezicht, terwijl zijn echtgenote niets mankeerde. Zijn wagen werd aan de rechterzijde geheel vernield, terwijl de voorruit geheel versplinterd was. De wa gen van P. werd aan de voorzijde ge heel vernield. Dokter van de Kar verleende de eerste hulp, de rijkspolitie stelde een onderzoek in. Na de bundel „Meditaties bij foto's", die onder de titel „Family of God" door de firma Lannoo te Tielt is uitgegeven, zal binnenkort een nieuw boek van mgr. G. H. de Vet verschijnen. Het is weer een meditatieboek met foto's, dat „Beeld en Gelijkenis" zal heten. (Advertentie) Stem af op HILVERSUM II VANAVOND; KWART OVER ZEVEN. Want dan stuurtWillemO.Duys de Radiozilvervloot door de ether, met een unieke prijsvraag én de drie meest gevraagde platen van HELEN SHAPIRO. i c achter da hand willen hebben." voo' In de geschiedenis van de Provinciale Landbouwvoorlichtingsraad van Zeeland zal het jaar 1961 als een der belangrijk ste te boek staan. In dit jaar kwam na melijk voor het eerst een provinciaal voorlichtingsprogramma in Zeeland tot stand. De Zeeuwse raad was bij de eerste in ons land die tot deze maatregel over gingen, zo lezen wy in het jaarverslag. Het verschijnen van het provinciaal programma van prioriteiten in Zeeland was een belangrijk punt voor de land bouwvoorlichting. De drie nota's die van de landelijke organisatie in deze verschenen voor de kleinere gemengde bedrijven, waren wel aanvaardbaar, maar diverse zaken kon den niet zonder meer op Zeeuwse bedrij ven worden toegepast. Aan de achterstand van de pluimveevoorlichting heeft men met name in Zeeuwsch-Vlaanderen hard gewerkt. Het voornaamste resultaat was wel de aanstelling van een vakleerkracht voor de pluimveeteelt bij het landbouw onderwijs. De veevoederkernen hebben een belangrijke bijdrage geleverd aan de totstandkoming van voorlichting op dit gebied. Voor een honderdtal bedrijven is door leerlingen van Zeeuwse landbouwscholen een voederbalans en voederplan opgesteld De behoefte aan voorlichting gaat meest al verder dan de voederplannen. Omvang van de veestapel, de arbeidsbehoefte voor de winning van veevoeder en de wijze van stalling en voedering van het vee zijn dikwijls moeilijke punten. Deze voorlich ting kan alleen worden gegeven door ge schoolde krachten in nauwe samenwer king met bedrijfsvoorlichters, omdat een eventuele wijziging in de veestapel op het hele bedrijf van invloed is. In de varkenshouderij werd naast de voorlichting voor de voeding aandacht besteed aan het rendement van het fok ken of mesten van varkens. De streek- verbeteringsgebieden zullen niet worden uitgebreid. Wel zijn de hoofdperioden vastgesteld. Voor Koewacht is het eind jaar hiervan 1964, voor Tholen 1962. Eede en de Zak van Zuid-Beveland zijn offi cieel in 1960 al aan het eind van hun streekverbetering gekomen. De Matthaus Passion van Bach heeft weer in de basiliek van Hulst geklonken en zoals ieder jaar opnieuw hebben wij de vele facetten van dit imponerende werk kunnen beluisteren in een sfeer, die iedere concertbezoeker zou moeten kunnen ervaren en behalve deze sfeer is van enorm belang de alom geprezen akoestiek van deze gotische ruimte, waarin deze barokmuziek prachtig tot haar recht komt. Evenals de meeste voorgaande keren waren koor en orkest weer het Philhar- monisch Koor Toonkunst Rotterdam en het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Sinds de fusie van het Rotterdams Phil harmonisch Koor en het Rotterdams Toonkunst-koor heeft bovengenoemd koor weer een bezetting van mannenstemmen gekregen, die een goede verhouding van de stemmen onderling mogelijk maakt, wat voor een werk als de Matthaus Pas sion met zijn vele pol if one momenten zeker een vereiste is. De techniek van het koor is prijzenswaardig, getuige de exacte weergave van vele vlugge ritmi sche figuren, die het vrij hoge tempo van de dirigent met zich mee bracht. Vooral in pianogedeelten was de koorklank ideaal te noemen. Zeker in die gedeelten, waar het timbre van de strijkinstrumen ten zich met de zangstemmen vermeng de. Een gevaar voor een koor in forte gedeelten is ongetwijfeld het larmoyant worden van de tenoren. Een enkele keer stoorde deze tekortkoming ook in deze uitvoering, zoals bijvoorbeeld in „Sind Blitze und Donner" en in „Last Ihn kreuzigen". Overigens waren ook in de fortegedeelten imponerende en prachtige momenten te beluisteren, die hun effect niet misten. Zeker niet waar de contrast werking van de barokelementen de zo genaamde terrassendynamiek moest be werken, zoals in de koralen. Zoals gezegd: het koor moest in een vrij hoog tempo zingen, wat het gevolg was van de intentie, die de dirigent Kees Stolwijk aan het werk wilde geven. Over het algemeen kan men stellen, dat Stolwijk het geheel strakker houdt dan Eduard Flipse pleegt te doen, waar door de dramatische kracht van het woord een minder dynamische rol is toe bedeeld. Niettemin moet worden gezegd, dat Stolwijk een koorleider is, die deze intenties volledig opgevolgd ziet en de bovengenoemde strakke lijn overal door trekt. hetgeen duidelijk merkbaar was in de koralen, met name in de behandeling van de zogenaamde fermates en in de begeleidingen van de Christusrecitatie ven. Kees Stolwijk heeft dit grote koorappa raat volledig in de hand en gaf trou wens blijk evenzeer met een orkest om te kunnen gaan, als met de solisten, het geen duidelijk was in de overname van enkele tcmposchommelingen van sommi ge solisten. Zelfs in het zeer moeilijke beginkoor met zijn dubbel-korige tech niek en zijn polifone stijl nam Stolwijk een vrij hoog tempo, waarmee hij ove rigens weer bewees, hoezeer hij het strakke apparaat in de hand had. De jongenskoren uit Rotterdam en Hulst zongen weer koralen, waarbij voor al het slotkoor van het eerste gedeelte opviel door een prachtige vermenging van de timbres. Het beginkoor, waar ook het jongenskoor een aan'deel in heeft, zal zeker door het technisch resultaat van de radio-opname aan doorzichtigheid ge wonnen hebben. Het Rotterdams Philharmonisch Or kest verzorgde het instrumentale gedeel te, waarbij de accuratesse van de bege leiding als criterium mag dienen voor de paraatheid van dit prachtige orkest. De indrukwekkend gespeelde vioolsoli, de obligate hobo- en fluitsoli, getuigden hiervan. De als het ware steeds wisselende or kestbezetting, met in de aria steeds an dere solo-instrumenten, dat een onge woon contrapuntisch effect teweeg brengt, is een van de vele facetten, die dit machtige oratorium iets unieks ge ven. De evangelist was evenals vorig jaar Naan Pöld. Een tenor, die zijn taak vol ledig begrijpt en het lijdensverhaal zon der overdreven pathos voordraagt, daar bij beschikkend over een prachtig helder timbre en een opvallend gemakkelijke techniek. Deze fraaie windvaan is geplaatst op 't stadhuis van Grocde. Hy is ver vaardigd door de heer A. de Hullu, oud-leraar van de lagere technische school te Oostburg. (Advertentie) Deze zanger van formaat heeft met de manier, waarop hij het evangelie heeft gereciteerd, een grote indruk achterge laten, Ook de sopraan Elly Ameling zong j op een manier, die iedere zangliefheb ber goed moet hebben gedaan. Opmerkelijk gaaf en aangenaam van toon zong zij haar aria met een stembe- heersing, die werkelijk getuigde van grote kwaliteit. De Christusfiguur werd vertolkt door Norman Foster, die al snel blijk gaf zijn reputatie gestand te doen. Hier en daar waren wat theatrale effecten waarneem baar, maar toch niet zo, dat men kon spreken van een verkeerd begrip voor zijn voorname taak. De alt Carla Brunott beschikt over een mooi donker timbre, waarbij een enkele keer het volume van de stem te klein bleek over het orkest, hetgeen ook bij de bas Max van Egmond, die de bas-aria's zong, het geval was. Milly van Hese zong de tenor-aria's en viel in dit prachtige solistenkoor zeker niet uit de toon. Vele belangstellenden hebben weer een artistieke en geestelijke genoegdoening mogen beleven in deze alleszins mooie vertolking van Bach's Matthaus Passion, die deze keer door de K.R.O. voor de la tere uitzending werd opgenomen. Een vertolking overigens, die wel heel duidelijk de persoonlijke en artistieke intenties van dirigent Kees Stolwijk aan het licht heeft gebracht. De jongste dissonant van deze Mat thaus Passion is weer opgelost in de mooie ruimte van de machtige basiliek. Een dissonant, die hopelijk niet symbo lisch gaat worden ten aanzien van de culturele traditie, die deze jaarlijkse uit voering tot een begrip heeft gemaakt. JO IVENS In de jongste raadsvergadering te Clin ge zjjn harde woorden gevallen- Waarby vcrwyten en beledigingen er zijn ver kiezingen in zicht notabene in het persoonlijke vlak niet van de lucht wa ren. In zodanige mate zelfs, dat de voor zitter zich genoodzaakt zag op zeker mo ment de spreekwoordelijke „vermanende vinger" te heffen, hetgeen in dit geval neerkomt op een presidentiële hamerslag, waarmee bepaalde discussies abrupt wer den afgekapt! Naar aanleiding van de notulen der vorige vergadering deponeerde de heer De Keijzer het gemeentelijk subsidie beleid ter tafel. Zijn fractie had destijds géén steun willen verlenen aan een voor stel van de heer Plasschaert om aan de fanfare tweeduizend gulden te geven in In het Volkerak werden stukken bom menwerpers opgezogen door de zandzui ger „Ahoy". Deze stukken kwamen te recht voor de opzuigpijp van anderhalve meter doorsnee, waardoor weze onder delen met het zand omhooggesleurd werden. Onmidddellijk nam de heer van Oosterwijk (zetschipper op de betref fende zandzuiger) kontakt op met het ministerie van binnenlandse zaken. De heer F. W. R. Kohier (plaatsvervangend comm. van de H.V.D. bij het min. v. binn. zaken) werd belast met het on derzoek. Alle stukken werden aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen, Aan de hand van de nog leesbare type- en serienummers op de onderdelen kon na enige tijd worden vastgesteld, dat het bommenwerpers zijn geweest van Ame rikaanse makelij. De toestellen zijn ge bouwd in Californië en zijn van het welbekende oorlogstype („Flying Ford"). Hoogst waarschijnlijk is het een esqua- dron van acht bommenwerpers geweest, welke naar Nederland of Duitsland zijn gevlogen om deze gebieden te bevrijden van het Duitse juk. plaats van de door b. en w. voorgestelde duizend. Spreker bleek in dit voorstel een streven te zien naar persoonlijke populariteitsverhoging en gewaagde in dit verband zelfs van een „koehandel", waar mee de subsidieverlening verpolitiekt wordt! Indien er royalere subsidies moe ten komen, dan liever ten gerieve van b.v. de kruisvereniging, de voetbalver eniging of Semper Gaudete, zo oordeelde hij en hij voegde er aan toe, dat de subsidies dienen te worden verdeeld naar reden en billijkheid. De heer Plasschaert dankte zijn oppo nent voor diens woorden, „welke hij na mens fractiegenoot wethouder Willaert had mogen spreken." Hij meende zich evenwel in dit verband te mogen af vragen waarom als de situatie inder daad zo ligt wethouder W. dan buiten de raadsvergaderingen om subsidies toe zegt, zoals bijvoorbeeld aan de fanfare en voetbalclub. Waarna de wethouder in het geweer kwam met o.a. de opmerking, dat hij in zijn dagelijkse doen en laten door de heer Plasschaert als een schim ge volgd wordt. Wat zijnerzijds aldus de wethouder over de fanfaresubsidie ge zegd is, dekte volkomen het standpunt van b. en w. De fanfare is immers te allen tijde gerechtigd om eventuele moei lijkheden met het dagelijks bestuurscol lege te bespreken! Wat betreft de ge meentebestuurlijke bijdragen in andere plaatsen aan muziekverenigingen mag er aan herinnerd worden, dat de Clin- gese fanfare in kort tijdsbestek ruim f8400 ontving. Aldus de wethouder, die de heer PI. beschuldigde van permanente hatelijkheden jegens hem en zelfs zo ver ging, zijn opposant in de schoenen te schui ven, dat het grootste deel van de ge meentelijke vijfhonderd gulden ten bate van het jeugdwerk in diens zakken te rechtkomt. Waaraan nog andere verwij ten werden toegevoegd, die de heer P. tot een fel protest aanleiding gaven en de voorzitter tot een hamerende vinger wijzing. De Stichting Matthaus Passion te Hulst krijgt f 100 subsidie. De verbetering van de Veer straat te Nieuw-Namen is gegund aan aannemer Hol te Hulst voor f 154.700 en de oplevering moet plaatsvinden vóór het bietenrooien in het najaar. Een le ning aan de stichting Hulster Ambacht ad f38.000 wordt voor tien jaar verlengd en via de aankoop van de voortuin van de heer Bolsens zal de parkeerruimte in de dorpskom worden uitgebreid. Onder auspiciën van de Rotary-club Zevenbergen werd zaterdag door een tiental Amerikaanse jongeren, die voor studie in ons land verblijven, een bezoek gebracht aan de Deltawerken. Zij werden daarbij rondgeleid door ir. G. Swier, uit voerend ingenieur van de Deltadienst. Het gezelschap werd vrijdagavond te Zevenbergen ontvangen door een deputatie van genoemde club. Na de boottocht op het Hollandsch Diep werd een bezoek gebracht aan een half vasten bal te Bergen op Zoom. Zondag waren de 8 jonge dames en 2 heren de gasten bij enkele leden van de club. Een internationaal gezelschap van naamkundigen zal nagaan op welke wij ze geografische namen kunnen worden gestandaardiseerd. Dit zal gebeuren ter gelegenheid van het achtste internatio nale congres van naamkundigen, dat van 27 tot 31 augustus 1963 in Amsterdam wordt gehouden. Een speciale commissie van de Unesco zal het tijdens dit con gres verkregen wetenschappelijk materi aal verwerken. Het gaat met name om de aanduiding van geografische namen op kaarten. Hoe moeten de namen van nieuwe landen, plaatsen e.d. precies ge schreven worden en moet men bij de naamgeving meegaan met de gewijzigde schrijfwijze (Den Haag i.p.v. 's-Graven- hage e.d.) zijn enkele van de vragen die in een sectievergadering tijdens het con gres zullen worden besproken. Overigens is deze bijeenkomst slechts een onderdeel van het achtste internatio nale congres van naamkundigen, dat als hoofdthema heeft: zeeën, meren en ri vieren als elementen van binding en scheiding in de naamgeving. THEOLOGIE „VREDERUST" Op de Psychiatrische inrichting Vrede rust te Halsteren slaagden voor het theo logisch examen: de zusters D. J. Backer, E. A. Bakker, N. Boone, J. Janse, W. van Rijswijk, A. Slabbekoorn, C. P. Thole- naar, N. C. de Vos, E. Meijer. En de broeders: J. den Boer, W. J. de Waaij. Morgen dinsdag 3 april gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwa terstanden: Hansweert 1.39 en 14.19 uur; Terneuzen 1.02 en 13.31 uur; Vlissingen 0.31 en 13.02 uur; Wemeldinge 2.22 en 14.52 uur. wwwwieggiMi TP? TVZ '*3 GOES Grand 19.30 uur Spartacus, 14 j. MIDDELBURG City 20 uur Spartacus, 14 j. Electro 19.30 uur De plunderaars, 14 j. VLISSINGEN Alhambra 19.30 uur Spartacus, 14 j. Luxor 20 uur Sergeant X van het vreemdelingenlegioen, 14 j. ST. JANSTEEN R.-K. Jongenspatronaat 19.30 uur Voorlichting B.B., 16 j. SAS VAN GENT Olympia 20 uur Bij de blonde Katrijn AXEL Het Centrum 20 uur Klokslag midder nacht, 14 j. TERNEUZEN Luxor 20 uur Vrijgezellenflat, a.l. CLINGE OOSTBURG Ledel 20 uur Vergelding, 18 j. HULST Bioscoopgebouw 20 uur Nur der Wind, 14 jaar SAS VAN GENT Olympia 20 uur Voor liefde geschapen TERNEUZEN Luxor 20 uur Jeugd-bacchanalen, 18 j. De Oranje XI heb Maar ditmaal is Een eervolle, omda fraaier spel onticikh de onzen ontbraken tot die wedstrijd in dit hadden gewild - Het speelveld was ontmoeting neerplensel bijzondere talenten vel interlandvoetbal te kif wij gewend aan slq zonder onderbreking dend minder dan de Ol leerden door met entlJ ders, tot vaak gevaar!] Vooral voor rust heeft I die een uitverkochte „Help had getrokken (dank zij on niet meedoen der Feijenooil buitengewoon aantrekkelijk en spectaculair beeld te zierjl daarom was het zo jammer,J Duivels door een strafschop door Toon Brusselers, middil ten Jurion, de leiding kondJJ was toen circa een half uur I Op dat ogenblik was dit 1 juiste afspiegeling van de 'I in het veld. Vijf minuten l;l de linksbinnen Van den Bel men met linksbinnen Van magnifiek duo vormde, mej van een doelpunt de voors]! Dit gebeurde precies in eeni grote Nederlandse activiteit niet met succes kon word! omdat de kansen onbenutf laten, doorgaans wegens tempo, waaraan vooral de vleugel Swart-Groot zichtbi de. Ook de Ajax-linkerwing:l sen leed aanmerkelijk aa euvel, temeer te betreuren, van der Linden zo buitengev was. Hoe jammer, dat de greintje fortuin had met schoten. Het moet we za| eens duidelijk toch ook méézitten. Oral Zeven minuten voor de omvangrijke vaderlandse 1| len. Tony Ff ^fiÉËIË ongeveer el 1 Sjakie Swaij i had (voorspt dat deze S' J hersteld vai blessure, het' half uur v< den?), Pront bal met een over de Bel] heen naar veld. Van sprintte in snelheid de achterspelen rende op do lay af en sch komen behei Belgische to Dit gaf de I weer moed. tijd begonnei harder aan wat tot geve SJAAK SWARThet tot persol neen.... kwam, waar Bennie Mull< der Linden onze beste spe! matje" bij arbiter Campar komen. Met Italiaanse geb; levendig dus, maar heus r overeenstemming met de feiten werden onze lan<

de Stem | 1962 | | pagina 2