Militaire operatic onvermijdelijk v. d. Linden redt eer voor Oranje Guido bouwt aan nieuwe regering MGR. JOS. BAETEN nam afscheid van zijn bisdom fimtottt m 5? Gewapend familiebezoek is geen infiltratie, zegt legerleiding in Djakarta Arabische haatcampagne tegen Israël laait fel op Attentie ctie Enorme drukte aan de „Veemarktstraat J Miljoen voor Gracia Mr. A. Joekes overleden DACBLAD VOOR ZEELAND Dreunen boven Berlijn Russen beperken bewegingsvrijheid Amerikanen Den Haag ontkent pertinent Westelijke wind Gevecht in Syrië (pro Nasser) aanleiding Argentijnse diplomaten treden af De W.M. en de nieuwe KAB-structuur Canada kritiseert Britse toetreding tot E.E.G. J VOETBALLEN Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 2 APRIL 1962. Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr A J J. M. Mes, mr H M. L "Ie Rechter, P V. M. Vercauteren. L J v t Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, t 0.56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voui de gehele oplage 0.42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6 252 - Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 telefoon 2377 - (BjjbureausTerneuzen ijsbaanstraat 24 - telefoon 260» - OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) INDONESIËRS MELDEN „BEVRIJDING" EILAND Op dit gedeelte van een kaartje dat het gebied rond Nieuw-Guinea uit beeldtziet men hoe het zogenaamd bevrijde eiland Waigeo is gelegen. Zaterdagochtend is boven Berlijn een zevental malen het gedreun gehoord van straalvliegtuigen, die door de geluids barrière braken. Men neemt aan dat het Oostduitse of Russische toestellen be trof. Russische soldaten hebben zaterdag in de Berlijnse voorstad Potsdam boven dien een blokkade gelegd rond bet plaat selijke hoofdkwartier van de Amerikaan se ïiaisonofficier. De Russen stelden het gebouw onder bewaking en de bewe gingsvrijheid van het personeel werd be perkt naar aanleiding van een gelijk soortige actie die donderdag door het Amerikaanse leger tugen de Russische missie in Frankfurt werd genomen. De Russen hebben het reizen naar be stemmingen buiten Potsdam voor het Amerikaanse personeel verboden, tenzij hiervoor een speciale pas wordt aange vraagd. De Russische maatregelen wor den van weinig praktische betekenis ge acht, ofschoon zij verder gaan dan de maatregelen, welke de Amerikanen don derdag troffen tegen de Russische ver bindingsmissie in Frankfort. Zij plaat- steii toen alleen een wacht voor het ge bouw maar beperkten de bewegingsvrij heid niet. In Westelijke ambtelijke kringen meent men dat de acties die beide partijen tegen elkaar ondernomen hebben, het voorspel van sluiting van de Amerikaan se en Russische missies vormen. Tot dusver zijn geen incidenten ge meld. Met een uit de duim gezogen bericht als zouden de Nederlanders van het bij westelijk Nieuw-Guinea behorende eiland Waigeo ver dreven zijn, heeft Indonesië een nieuwe en hoogst gevaarlijke wen ding gegeven aan de situatie. Volgens Djakarta is het op enkele tientallen kilometers ten noorden van Nieuw-Guinea gelegen eiland „bevrijd" en staat het onder con trole van de bevolking. De autochtonen hadden, aldus het propaganda- bericht, steeds verzet gepleegd tegen de Nederlandse „bezetters' en de mariniers waren er niet in geslaagd dit verzet te breken. infiltratiegroepen de gehate Nederlandse bezetter hadden verjaagd. Men sprak van ,,het volk" en daarmee geheel in overeenstemming is de uitleg, die Indo- nesië geeft aan de infiltratie-activiteiten rond Nieuw-Guinea. De indruk wordt namelijk gewekt dat er geen militairen naar de kust van het omstreden gebied varen, maar Indonesische jongeren", die naar West-Papoea gaan „om er familieleden te bezoeken". En omdat de Nederlan ders zo maar willekeurig schieten op de scheepjes waarmee de reis ge maakt wordt, zijn de jongelui gewa pend, ter zelfverdediging. Ook worden hun soms militairen toegevoegd, ter bescherming. Zo zit dat.... Troebele sfeer Intussen maken deze verwikkelingen de onderhandelingssituatie hoogst moei lijk. De Indonesische ambassadeur in Parijs, Narajaoe, heeft zaterdag als zijn mening te kennen gegeven, dat een mi- suggereTn datGÜToneSTanvna?s- o? te,«n West-Nieuw-Guinea Bij hun vertrek van het eiland Waigeo zouden de Nederlanders „verliezen heb ben geleden". Djakarta maakte melding van achtergelaten gewonde mariniers, die pas in Nieuw-Guinea zouden zijn aangekomen. Dit fantastische en tendentieuze ver haal werd gisterenmorgen direct en ca tegorisch ontzenuwd door het ministerie van binnenlandse zaken in Den Haag. „Het bericht van radio Djakarta past ge heel in het kader van de ondermijnende actie, die Indonesië thans met alle pro pagandamiddelen voert". Het ministerie herinnert er laconiek aan dat Waigeo al op 24 maart door de ..Pasoekan-gerilja" zou zijn veroverd. „Als dat waar was ge weest zou Djakarta er beslist geen vijf dagen mee gewacht hebben dit wereld kundig te maken", zegt het ministerie. Het bericht over de „bevrijding" van het eiland is kennelijk met zorg opge steld. Djakarta liet zorgvuldig HET EERSTE geheel van plastic ge bouwde huis in de Sovjet-Unie is in Le ningrad verrezen, heeft radio Moskou trots beweerd. MET GROTE verontwaardiging heeft Rusland gereageerd op de Albanese weigering tot het aanvaarden van Rus sische hulp aan de slachtoffers van de aardbeving in Albanië. De vriendschap met China is hechter: dit jaar zal 3/5 van de Albanese export voor China be stemd zijn. PRINS BERNHARD is zaterdagavond per vliegtuig naar Mexico vertrokken om er een nieuwe fabriek, een Mexi caanse vestiging van Stork-Werkspoor, te openen. IN DE PEEL breidt het mond- en klauw zeer zich nog steeds uit. LUBKE. de president van de Westduit- se Bondsrepubliek, is van een bezoek aar. Oostenrijk teruggekeerd. EEN GROEP Egyptische officieren zou, nadat een door hen op touw gezette staatsgreep tegen Nasser verijdeld was, terechtgesteld zijn. ECUADOR heeft (toch) de betrekkingen met Cuba verbroken. De onenigheid in de regering, die hierover dreigde te ont staan, is hiermee waarschijnlijk bezwo ren. IN LONDEN is duidelijk geworden dat alle betogingen tegen de Westberlijnse burgemeester Brandt, door de Oostduit sers zijn voorbereid. De pamfletten kwa men uit de Oostduitse staatsdrukkerij DF, ZWITSERSE bevolking heeft zich bij het referendum van gisteren met grote meerderheid uitgesproken voor een ab soluut kernverbod. I Weersverwachting van het K.N.M.I. X tot vanavond, opgemaakt gisteren- X avond 23.15 uur: Opklaringen met aanvankelijk nog j •enkele verspreid optredende buien. Overwegend matige westelijke wind. Dezelfde middagtemperaturen als jren of iets hogere. J vandaag: zon onder 19.14 uur. Maan onder 16.03 uur. X Morgen: zon op 6.12 uur. Maan op 5.59 uur. Onder de zeer velen die de scheidende bisschop de hand kwamen drukken was ook de oudste nog levende zuster van mgr. Baeten, zuster Alphonse uit Etten. Rechts mgr. dr. W. Koenraadt. „onvermijdelijk" is. In verder overleg zag hij geen heil meer en dit zou, vol gens hem, dan alleen te wyten zyn aan de halsstarrige houding der Nederlan ders. Een Indonesische woordvoerder in To kio wist te vertellen dat van nu af aan wel botsingen op grotere schaal zouden voorkomen. Het Djakartaanse bericht dat zich „zes miljoen Indonesiërs als vrijwilliger heb ben opgegeven voor de bevrijding van West-Irian" past ook uitstekend in dit geheel. Weliswaar is zaterdag in de Indonesi sche hoofdstad gezegd dat onderhande laar Tjondronegoro weer naar Washing ton terug zou gaan, maar het is duide lijk dat de tactiek van de doordrijvers in de Indonesische politiek ten aanzien van Nederland erop gericht is zoveel in cidenten te veroorzaken dat de onderhan delingssfeer zo troebel mogelijk wordt gemaakt. Soekarno moet nog steeds ant woorden op de brieven van Kennedy en Öe Thant. Russische schepen Van Nederlandse militaire zijde is de Indonesische bewering als zouden er er geen Indonesische militaire eenheden in de wateren rond Nieuw-Guinea aan wezig zijn. gelogenstraft met radarpeilin gen en visuele waarnemingen. Een aan tal motortorpedoboten is duidelijk her kend. Het waren schepen van Russische makelij. Ze zijn gevlucht toen ze ontdekt waren en ze zijn óf ontsnapt, of ze houden zich verdekt op in ondiep water van een breed riviermondingsgebied, waar het zeer moeilijk is hen te achter volgen. Afrikaans hezoek Vandaag komt op Nieuw-Guinea een delegatie van de Brazzavillegroep aan. Deze Afrikaanse landen zijn uitgenodigd zich op de hoogte te komen stellen van de toestand in het gebied. Een betoging ten gunste van president Nasser, die zaterdag in een Syrische Argentinië's voorlopige president Jose M. Guido heeft geconfereerd met militaire, politieke en katho lieke leiders over de vorming van een nieuwe Argentijnse regering, die een anti-Peronistische en anti communistische koers zal varen. Men verwacht dat Guido zijn ka binet begin deze week zal klaar hebben. Veel belang wordt gehecht aan het bezoek dat de primaat van Argentinië, Antonio kardinaal Caggiano, aan Guido bracht. De strijdkrachten zouden het bij de vorming van een nieuwe Argentijnse re gering uiteindelijk voor het zeggen heb ben. Het is niet uitgesloten, dat zij het ministerie van defensie zullen bezetten. Ex-president Frondizi's radicale par tij heeft de onmiddellijke invrijheidstel ling van Frondizi geëist. Mexico's regering heeft haar ambas sadeur in Buenos Aires teruggeroepen voor overleg; Venezuela heeft de diplo matieke betrekkingen met Argentinië verbroken. De Argentijnse ambassadeurs in Italië en Mexico hebben ontslag genomen uit protest tegen het afzetten van Frondizi. De ambassadeur van Argentinië bij de H. Stoel overweegt dezelfde stap, even als de ambassadeur in Brazilië. In Span je, Paraguay en Guatemala hebben de ambassadeurs eveneens hun steek aan de kapstok gehangen. Gouverneurs van vijftien Argentijnse provincies hebben zich voor de afgezette Frondizi uitgesproken, wiens terugkomst zij eisten. VERMINDERING De bevelhebbers der drie onderdelen van de Argentijnse strijdkrachten heb ben een gemeenschappelijke verklaring uitgegeven, waarin zij hun verwondering uitspreken over het heersende wanbe grip omtrent de rol, die zij bij de jongste gebeurtenissen hebben gespeeld. Hun eni ge doel is geweest, aldus de verklaring, de nationale eenheid en de eendracht tus sen alle Argentijnen te verzekeren. Zij hebben zich tegen geen enkele groepe ring of sector van de Argentijnse demo cratie gekeerd. De Osservatore Romano heeft geschre ven dat een Peronistische of militaire dic tatuur in Argentinië het falen van de de mocratie in geheel Latijns-Amerika tot gevolg zou hebben, alsmede het misluk ken van president Kennedy's „alliance for progress"-programma. Frondizi, aldus het Vaticaanse blad, had geprobeerd Argentinië voor een bankroet te behoeden, maar zijn pro gramma van bestedingsbeperking was onevenwichtig en drukte te zwaar op de arbeidersstand. Barrios, een Peronist, die evenals Pe- ron zelf in Spanje in ballingschap leeft, en dik bevriend is met de ex-dictator, waarschuwde ervoor, dat nu de militai ren het heft in handen hadden genomen, de laatste kans op een vredelievende po litieke ontwikkeling was afgesneden. „Het land wordt aangespoord met ge weld te verkrijgen, wat niet verkregen kon worden op de wijze die door de wet is vastgelegd", gaf hij te kennen. (Advertenties) deze wee* TERLENKA PANTALONS nieuwe zomercollectie in ge garandeerde P&C kwaliteiten Jongens 12 |aar 19.75 Junior 15 jaar 22.75 Heren 39.75 - 29.75 (Van onze verslaggever) Vermoeiend is gisteren voor de scheidende bisschop van Breda, mgr. Jos. Baeten de receptie ge weest in zijn huis aan de Vee marktstraat, waar vele honderden hem de hand drukten ten afscheid. In een lange rij, die soms reikte tot op het voorplein, schuifelden zij naar de zaal, waar de bisschop, geflankeerd door mgr. dr. W. Koen- raadt, van iedereen afscheid nam. Onder de eersten, die mgr. Baeten de hand schudden, waren de staats secretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, drs. G. C. Stubenrouch en de commissaris van de koningin in de provincie Noordbrabant, dr. C. N. M. Kort- mann. In de lange stoet die daarna aan de bisschop voorbijtrok, schitterden het paars van de monseignori, de witte ha bijten van abten en prelaten en de ge- galoneerde uniformen van de militaire autoriteiten. Overheersend was echter het zwart van de dekens, de pastoors, de ka pelaans en de religieuzen. De hele clerus van het diocees en vele kerkelijke hoog waardigheidsbekleders van buiten het bisdom waren aangetreden. Maar zij niet alleen talrijk waren ook de burgerlijke autoriteiten. De Bre dase burgemeester mr. dr. R. Geuljans kon vele collega's uit Brabant en Zee land begroeten. Daarnaast waren er ver tegenwoordigers uit de onderwijswereld en representanten van alle organisaties. Het is ondoenlijk namen te noemen: het hele bisdom heeft zich gepresenteerd aan zijn scheidende herder, van de hoogste kanunnik tot de kleinste koster. In deze menigte bevond zich ook de enige nog in leven zijnde zus van mgr. Baeten, zuster Alphonse uit Etten. Velen hebben de bisschop een afscheids geschenk aangeboden. Drie leerlingen van de technische school van O.L.V. ter Duinen te Ossendrecht schuifelden naar voren met eigen produkten: een reusach tige taart met de wapenspreuk van mgr. Baeten, een metalen krantenbak, een bij zettafeltje. De afscheidsreceptie was vooraf ge gaan door een pontificale H. Mis in de kathedraal, waarbij mgr. Baeten werd geassisteerd door mgr. Jos. Plasschaert, president van het groot-seminarie te Hoe ven, deken Vos, mgr. Th. v.d. Bom. ple baan W. v. d. Made en mgr. dr. W. Koen_ raadt. In zijn preek riep rngr. Baeten de gelovigen op, zijn opvolger hun vertrou wen te schenken. Hij wees erop dat de bisschop, ondanks het hoge ambt, waar toe hij wordt geroepen, een mens blijft onder de mensen. plaats werd gehouden en die ontaardde in een vuurgevecht waarbij doden en ge wonden vielen, is voor de gehele Arabi sche wereld aanleiding geworden om de haatcampagne tegen Israël te intensive- Er wordt van drie zijden nu openlijk met geweld tegen de joodse staat ge dreigd en daarmee is de situatie in het Midden-Oosten des te explosiever gewor den. De demonstratie ten gunste van Nas ser en kennelijk dus met het doel weder- aansluiting van Syrië bij de V.A.R. te propageren, schijnt weinig effect te heb ben gehad. In de plaats Homs waren be togers met vlaggen van de V.A.R. en portretten van Nasser aan het marche ren en toen zij probeerden die vlaggen bij de regeringsgebouwen te hijsen, ont stond er een gevecht. Vijf militairen kwamen om en vele demonstranten wer den gedood. Versterkingen uit Damas- mus hebben de rust in Homs kennelijk hersteld. Op de politie in die stad kon de Syrische regering niet vertrouwen, want die stad had zich aan de zijde der betogers geschaard. Intussen wordt Israël tot algeme ne zondebok verklaard. Volgens ra dio Damacus, dat gisteren onophou delijk tot solidariteit opriep, „trekt Israël troepen samen om een nieuwe aanval te doen". De radio wekt op tot vrijwillige dienstneming in het leger. „Het leger is klaar om de les van vorige maand, bij het Meer van Galilea, te herhalen", aldus de ra dio, doelend op het bloedige incident aan de Syrisch-Israëlische grens. Kassem. van Irak, heeft Syrië alle mo gelijke militaire steun toegezegd, om te gen Israël op te treden. Radio Cairo voegde daar gisteren namens de V.A.R. aan toe dat ook van haar steun te ver wachten valt. De gehele Arabische we reld, aldus Cairo, is in dit opzicht één. „Het gebied tussen Eufraat en Nijl moet tot een kerkhof voor Israëli's en hun imperialistische bondgenoten ge maakt worden", hitste gisteren radio Damascus. De landelijke werknemende midden stand is tijdens het weekeinde in Ooster beek bijeen geweest. Prof. dr. A. Ariëns, assessor van de W.M.. heeft hier o.m. de vraag behandeld of de nieuwe K.A.B.- structuur perspectief biedt voor overleg met de W.M. Spreker constateerde, dat de tijd er nu toch wel was om tot een bevredigende oplossing te komen. Verder werd o.m. gesproken door prof. A. Bomhoff m.s.c., die kwam te spre ken over de mentaliteit van de W.M., terwijl de heer J. van Dijk, lector aan de katholieke economische school en de heer L. Marselis, hoofdambtenaar aan het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid, respectievelijk het be lastingstelsel en de sociale verzekerings wetgeving behandelden. Wij stellen ons voor op deze studie dagen nader en uitvoeriger terug te ko men. Alfred Hitchcock heeft gezegd dat prinses Gracia van Monaco voor haar titelrol in zijn „Marnie" 1 miljoen dol lar plus een aandeel in de winst zou ontvangen. Tony van der Linden (links), die het enige Nederlandse doelpunt scoorde, in actie tegen de Belgische verdediging. De Rode Duivels wonnen vrij fortuin lijk met 3-1. Voor reportages: zie de sportpagina's. In het ziekenhuis Bronovo in Den Haa is zondag overleden mr. A. M. Joekes. Hij bereikte de leeftijd van 76 jaar. Mr. Joekes werd op 1 mei 1885 te Boea (Sumarta) geboren. In 1908 promo veerde hij in de rechtswetenschappen. Drie jaar later promoveerde hij tot doc tor in de staatswetenschappen. Na zijn promotie ging hij naar het voormalig Nederlandsch-Indië, waar hij carrière maakte. Hij was daar referendaris van het toenmalige departement van arbeid en werd in 1923 benoemd tot administra teur. Van 19211924 was mr. Joekes secre taris van de Nederlandse delegatie op de internationale arbeidsconferentie te Genève, waarbij hij herhaaldelijk als re geringsgedelegeerde optrad. In 1925 deed mr. Joekes zijn intrede in de Tweede Kamer waar hij voor de toenmalige Vrijzinnig Democratische Bond zitting nam. Van 1933—1937 was hij fractievoorzitter van deze partij, later werd hij partijleider. Hij was lid van de Vereniging van vol kenbond en vrede en de vrijzinnig-demo cratische jongerenorganisatie. In 1939 werd mr. Joekes gekozen tot lid van de Haagse gemeenteraad, later was hij voorzitter van het college van rijksbemiddelaars. In het ministerie Drees-Van Schaik, dat in 1948 geformeerd was, had mr. Joekes de portefeuille van sociale za ken. Na de verkiezingen van 1952 kreeg hij weer zitting in de Tweede Kamer en was daar korte tijd tweede voorzit ter. In hetzelfde jaar werd hij benoemd tot lid van de Raad van State. Mr. Joekes was commandeur in de orde van Oranje-Nassau. ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en dra ger van het grootkruis van de orde van de eikenkroon van Luxemburg en van het grootkruis van de kroonorde van België. De Canadese premier John Diefcnba- ker heeft zich in een openbare rede bij zonder kritisch uitgelaten over de Brit se plannen om lid te worden van de E.E. G. Hij liet doorschemeren dat toetre ding van Groot-Brittannië tot de Euro pese Gemeenschap niet verenigbaar zou zijn met de solidariteit van het Brit se Gemenebest. HET GOED BEKIJKEN ARISTONA 4 april Engeland - Oostenrijk 5 april Tottenham Hotspur - Benfica (2e helft)

de Stem | 1962 | | pagina 1