geen igse Hulde en dank bij het afscheid van Mgr. J.W.M. Baeten Emigratie is een vorm van steun aan andere landen. Oud-Vlissingen verdwijnt roeck AJAX MET PENSIOEN Bioscoopbezoek in 1961 met 8 pet teruggelopen Emigrantenpriesters moeten gesubsidieerd worden Syrisch-Turks vuurgevecht sdiensten )ierenartsen JWATER ux meer ruimte Maandag Algemene vergadering K. v. K. voor eilanden Op 10 april: Tentoonstelling van paasvee te Rotterdam Zeeuwsch-Vlaming promoveerde in Leiden ieders ipagblnd Pe jitet» Beroemde hond RECTOR HAD GOED NIEUWS VOOR OUDERS Weinigen goed voorbereid Straatlantaarn-collectie Mislukking Vaste verbinding Gevangen Cubanen bekennen schuld Staten wijden twee zittingen aan Oosterscheldebrug LAATSTE NIEUWS 55 inkoop van oen groot het saneringsgebied het toetreden als lid •Belgische Vereniging jaarlijkse contributie oorts verstrekte de ;e subsidie aan de „Vlissingen^ Oost" ■>n bijdrage a tonds san dé Spceltuinver- f 2300 werd verleend ran klein gymnastiek- neve van de openbare scholen. Tenslotte be let onderhands opdra- rhoud van de straten leer J. Kraaij te Sou- imen waar: voor Axel Cadzand, Retranche- Zuidzande dokter de voor Terneuzen dokter psterzande dokter Ter- ;ndijke. Biervliet en r Lievens; voor Oost- urg dokter Rijk uit 01177-466; voor Goes 01100-5306; voor Mid- pimons, telefoon 01130- hoor 3543; voor Vlis- van Dijk, tel. 01184- er Arendskerke, Wol- einkenszand dokter A. -231; voor Kruiningen, illand-Bath en Hans- ips, tel. 01135-343; voor -Heerenhoek dokter J. -275; voor Borssele en r H. M. J. Kievit, tel. oedekenskerke en Kwa- Wöstmann, tel. 01195- nartsen is als volgt ge- tburg, Sluis en Groede terg uit Sluis, tel. 225- ;t en Nieuw-Namen de Nieuw-Namen; voor •n Sas van Gent de heer slag, tel. 01153-366; voor zerman, tel. 01100-5259; de heer Boneschanser, tor Kortgene en Hein- Hoek, tel. 01106-308. t april, gelden voor de d de volgende hoogwa- ;weert 12.12 en 0.00 uur; en 0.00 uur; Vlissingen jr; Wemeldinge 12.40 en ril; te Hansweert 0.39 en uzen 0.08 en 12.38 uur; en 0.00 uur; Wemeldinge b.g.g. 2591 170,50 01140-2080 Een tikkeltje diefstal, a.l., ■ur Vergelding, 18 j. uur Schieting iuw 15, 18 en 20.30 uur id, 14 j. im 19 uur Dansen 15 uur Schieting e 15 uur Schieting P. v. Hove en A. de uur Schieting ijn AL Topbilj artwedstrijd ter 15 uur Grote schieting 30 uur Schieting n 19.30 uur Spartacus, 14 j. 1 20 uur Spartacus, 14 j- 19 en 21.15 uur De plun- 1.30 en 19.30 uur Spartacus, 19 en 21 uur Sergeant X lemdelingenlegioen, 14 j. OEK 30 uur Schieting Vrije uitketel uur Het Driemeisjeshuis; 'aust uur Spartacus, 14 j. Spartacus, 14 j. uur De plunderaars, i* J- i».30 uur Spartacus, 14 uur Sergeant X van hei genlegioen, 14 j. EN enspatronaat 19.30 uur g B.B., 16 j. uur Bij de blonde Katrijn n 20 uur Klokslag middel" uur Vrijgezellenflat, a.l. ur Vergelding, 18 J. bouw 20 uur Nur der Wihd' DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 31 MAART 1962 Toen mgr. Baeten in september van het vorig jaar zijn aftreden als bisschop van Breda bekend maakte, hebben we met woord en beeld uitvoerig aandacht besteed aan zijn persoon, zijn rijkgevulde leven en zijn talrijke werken. We willen dit nu niet herhalen. Doch nu morgen het uur van het defi nitieve afscheid slaat, is het ons toch een behoefte, daaraan nog een enkele woord te wijden. Het pontificaat van mgr. Baeten heeft gestaan in het teken van de weder opbouw na de beklemmende en verwoestende o'orlogsjaren. Eerst als coadjutor van mgr. Hopmans, later als bisschop heeft mgr. Bae ten een belangrijk deel van zijn aandacht geschonken aan de we deropbouw êrT yileüubfjóuïd'paft kerken, aan het verrijzen van een nieuw en schoon IJpelaar. Ken merkend was daarbij de wijze, waarop hij zonder bijzonder spec taculaire acties, maar wel door goed-doordachte activiteiten de benodigde enorme geldsommen ging inzamelen. Het mandje, dat eenvoudige mandje van het Bis schoppelijk Noodfonds, iedere zon dag weerkerend, geen grootse be dragen vragendmaar heel het gelovige volk telkens weer voor zijn plicht zettend, dunkt ons ka rakteristiek voor de eenvoud, maar tevens voor de methodische geest, de rustige maar gestage en nimmer aflatende activiteit van deze dio cesane Herder. Die eigenschap pen wekten steeds weer de be wondering van allen, die met hem in contact mochten treden, een contactdat waarlijk niet moeilijk te bereiken was. Mgr. Baeten was steeds de tegemoetkomendheid zelve. Hij hield ook de vinger op de pols, waar het ging om de nieuwe stromingenwelke zich baan braken en breken. Zijn oor deel getuigde steeds van even wichtigheid en bezonnenheid. De oprichting van het weekblad met de originele naam Onderweg sproot voort uit zijn initiatief en het ondervond voortdurend zijn aanmoediging. Een bijzondere taak, die ook veel tact vergde, wachtte hem. toen het bisdom werd uitgebreid met delen van de Haarlemse en Bos sche diocesen. Hij had begrip voor psychologische en andere over gangsmoeilijkheden. De integratie heeft zich zodanig voltrokken, dat niemand het een last vond onder de nieuwe kromstaf te leven. We zouden zo door kunnen gaan met het aanstippen van de veel zijdige facetten in dit bisschops leven. We willen echter niet uit voerig worden en hebben slechts enkele lichtflitsen laten spelen over het monument van activitei ten van Breda's zesde bisschop. Bij dit afscheid past een woord van hulde en innige dankbaar heid. Morgen mogen velen de kathedraal aan de Haven te Breda bevolken, om God te prijzen en te loven om het geschenk, dat we in deze bisschop ontvingen. Velen zullen op de receptie willen ver schijnen, welke van omstreeks half twee tot drie uur in het bisschoppelijk paleis plaatsvindt, om te getuigen van hun erkente lijkheid. En in allen leeft de wens, dat j mgr. Baeten nog een gezegende levensavond moge genieten. Zijn j diocees zal zeker in zijn gedachten en gebeden een ereplaats blijven innemen. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Zeeuwse eilanden zal op woensdag 18 april haar eerstvolgende geJJe,}e vergadering houden. Deze maal ha°f^ 'n Middelburg vergaderd in ver- aa amet uitbreiding van de kantoren zicht d ^e*sc*am» ^ie zu^en worden be- In een persconferentie over de paas- veetentoonstelling, die 10 april in Rot terdam gehouden zal worden, werd ge meld dat het aantal inschrijvingen van minder vette koeien 300 is, 20 meer dan het afgelopen jaar. Dit jaar zullen er geen varkens te zien zijn in verband met het mond- en klauwzeer onder de var kens. De vraag naar werkpaarden is niet groot, daar de voorkeur uitgaat naar zo genaamde halfbloeden, nakomelingen van een warmbloedige Nederlandse merrie en een volbloed Arabische hengst. Op de vraag waarom de tentoonstelling niet twee dagen kan duren, antwoordde een der bestuursleden, dat de inzenders hiertegen bezwaar hadden wegens de verzorging der dieren. De heer E. de Boer, directeur van het abattoir, zei te hopen volgend jaar gereed te zijn met het nieuwe gebouw, hetgeen dus betere expositie-mogelijkheden inhoudt. De totale waarde van het ingezonden vee wordt geschat op een miljoen gul den. (Advertentie) Chief Whip Aan de rijksuniversiteit te Leiden is tot doctor in de geneeskunde gepromo veerd op proefschrift getiteld „Het horen van bejaarden" de heer J. van der Waal te Hoek (Z.-Vl.). Promotor was prof. dr. H. A. E. van Dishoeck. De doelstel ling van het proefschrift is het verkrij gen van een beter inzicht in de proble men betreffende het horen van bejaar den. Naar schatting zijn 25 procent van de bejaarden in ons land hardhorend of doof. In het proefschrift wordt er op gewe zen, dat van jongs af aan het gehoor voor hoge tonen minder scherp wordt met het ouder worden. De oorzaak hier van is gelegen in het te gronde gaan van zenuwcellen in het slakkenhuis, waarin het gehoororgaan gelegen is. Ook veranderingen in het centrale zenuw stelsel (hersenen en verlengde merg), die op oudere leeftijd optreden, zijn van be lang gebleken voor het gehoor, vooral voor wat betreft de communicatie. Het gebruik van medicamenten, zo wordt in het proefschrift geschreven, heeft meest geen invloed van betekenis op de ouderdoms-hardhorendheid; wel kan vaak het oorsuizen dragelijker ge maakt worden. Bij het aanpassen van hoortoestellen bleek 80 procent van de hardhorende bejaarden er baat bij te hebben. 20 Stuks f 1.- Ajax, de beroemdste Oostenrijkse berghond voor het redden van in moeil ijkheden geraakte alpinisten, is na twaalf dienstjaren met pensioen gegaan. Verleden week heeft Ajax voor het laatst dienst gedaan bij exercities van Oostenrijkse soldaten in de Alpen. De bazen van Ajax hebben er op gewezen dat andere, minder aan de weg tim merende honden misschien ook wel eens mensenlevens hebben gered, maar dat was dan bij toeval, terwijl Ajax het tot zijn beroep had gemaakt. Van nu af kan Ajax op zijn lauweren rusten en van zijn pensioen, in casu beentjes, genieten. (Van onze verslaggever) Steeds meer komt men tot het begrip dat emigratie een vorm van steun en hulp is aan andere landen in het vrije Westen en dat het bovendien een ma nier is om goodwill te kweken, waar door de band tussen de volkeren verbe terd wordt," aldus mr. T. Brouwer, lid var de Tweede Kamer voor de KVP en secretaris van de KNBTB. Hij zei dit in een inleiding die hij hield voor de Ka tholieke Vereniging van ouders en fa milieleden van geëmigreerden. Hij ging daarbij uit van het feit, dat de emigra tie het voorwerp van voortdurende zorg van de regering is geweest. Zeer positief stond de heer Brouwer tegenover het positieve emigratiebeleid van de regering, ondanks de krappe ar beidsmarkt. Hij stelde daarbij voorop, dat het emigreren een individuele vrij heid van de mens is. In tweede instantie is het dan een zaak van voorbereiding, voorlichting en begeleiding, een zaak die geheel op de individuele geestelijke op vatting van iedere emigrant gefundeerd moet zijn. „Daarvoor zal dan ook de regering gelden beschikbaar moeten stellen, voor zover zij dat tenminste nog niet doet", zei hij. Nadat de heer Brouwer in grote lijnen het hedendaagse emigratiebeleid van de regering had uiteengezet, kreeg de waarnemend bisschoppelijke commissa ris voor de emigratie, rector L. Vester, het woord. Omdat hij pas enkele dagen van een rondreis door Australië en Nieuw-Zeeland terug is, kon hij enkele zeer behartenswaardige dingen zeggen. Naar zijn mening maken de Neder landse emigranten in Australië en Nieuw-Zeeland het goed tot zeer goed. De recessie in Australië is ten einde, maar daar staat tegenover, dat Nieuw- Zeeland enkele moeilijke jaren tegemoet gaat", aldus rector Vester. Uitgaande van het gegeven dat in Australië door de Nederlandse emigranten weinig last is ondervonden van de recessie, was hij van oordeel, dat de ouders zich over die moeilijke jaren van Nieuw-Zeeland ook geen zorgen hoefden te maken. Ree* tor Vester had als voornaamste indruk op zijn rondreis opgedaan, dat te vveinig emigranten mentaal zijn voorbereid op de zware weg die hen in het nieuwe land wacht. „Emigratie betekent immers een zich volkomen losrukken uit een bekende omgeving en voorzichtig en behoed zaam een nieuw pad zoeken in het onbekende". Daar ligt dus de grootste moeilijkheid en dan te weten dat slechts tien a vijftien procent van de emigranten een cursus volgt voor zij vertrekken. Aan het slot van zijn betoog rector Vester melding van het feit dat de emigrantenpriesters zulk een goed werk verrichten en dat er een enor me behoefte is aan meer krachten. Mr. Brouwer antwoordde hierop dat hij van mening wat dat ook hier een taak voor de regering lag. ,,De gehele nazorg van emigranten en dus ook het werk van de emigrantenpriesters dient gesubsidieerd te worden", aldus de heer Brouwer. „Er wordt roofbouw gepleegd op deze pries ters, want niet alleen met geloofsmoei- lijkheden klopt men bij deze mensen aan, maar ook met tal van andere, en dat vergt teveel voor een mens. Er zijn in de emigratielanden ook andere hel pers nodig en wij zullen daarvoor blij ven ijveren", aldus de heer Brouwer. Voorzitter B. Smit maakte bekend, dat van juni tot half augustus met een chartervliegtuig een reis naar Canada en Amerika wordt georganiseerd voor emigrantenouders en dat overwogen wordt in het najaar eenzelfde reis naar DE EUROPESE kampioen in het mid dengewicht, de Deen Chris Christensen heeft vrijdag in Wenen een contract getekend, waarin hij zich verplicht zijn titel te verdedigen tegen de ex-Hon gaar Lasz Papp; het gevecht wordt 16 of 17 mei in Wenen gehouden. Hedendaagse stedebouwers hebben vele problemen en een van die zorgen is, in de te bouwen straten verlichting te plaatsen, welke esthetisch is aan gepast aan de omgeving. Een fabriek van straatlantaarns in München heeft een open oog voor deze zorgen en heeft daarom een collectie straatlan taarns van de meest gangbare types op het fabrieksterrein opgesteld en aangesloten, zodat men zich ter plaatse op de hoogte kan stellen, hoe een bepaalde lantaarn „het doet". £)e werving van personeel voor de Nederlandse Spoorwegen in Vlaan deren is goeddeels mislukt, in ieder geval ver beneden de verwachtingen gebleven. Terwijl de maatschappij er op rekende wel 500 Vlamingen in dienst te kunnen nemen, hebben er maar 202 een contract aangegaan en zijn er in feite nog slechts 134 aan het werk. Dit mager resultaat werd toegeschre ven aan de wederopbloei van het eco nomische leven in Vlaanderen zelf en aan aanpassingsmoeilijkheden voor de Vlamingen in Nederland. ..La Libre Belgique" is er als de kippen bij om deze aanpassingsmoei lijkheden te onderstrepen, waaruit dan wordt afgeleid, dat de Vlamingen lie ver naar Wallonië trekken, getuige de vele Vlamingen, die in het zuiden van België werken. Die aanpassingsmoei lijkheden vormen inderdaad een merk waardig verschijnsel. Ze geven blijken van het feit, dat de Benelux-gedachte in de arbeiderswereld nog niet sterk leeft. Doch een andere en wellicht sterkere factor is nog niet genoemd: het verschil in loonpeil tussen Neder land en België. Ook als men in Nederland compen satietoeslagen verleent, blijft het voor de Vlaming hier pendel-arbeid met alle lasten daaraan verbonden. Gegeven het economisch herstel in Vlaanderen zelf, zal daarom de trek van de Vlaamse arbeiders naar Neder land wel niet toenemen. Wat men dan eerder kan verwachten, is een omgekeerde beweging, niet van Ne derlandse arbeiders naar België, maar van Nederlandse ondernemers, die hier geen werknemers meer kunnen vin den, maar in Vlaanderen wel. Dit brengt geen aanpassingsmoeilijkheden mee. omdat de Vlaamse arbeiders en de Nederlandse ondernemers elkaar kunnen verstaan. Nederlandse vesti gingen in Vlaanderen vurig begeerd door de Belgische regering kunnen in de huidige situatie een uitkomst zijn èn voor de nog talrijke Vlaamse werklozen èn voor de Nederlandse ondernemers. Zij zullen zeker ook bij dragen tot de versterking van de Be- nelux-geest. mogen Zeeland zeker wel felici teren, omdat de plannen voor de Oosterschelde-brug nu rond zijn. Toen het provinciaal bestuur in Middelburg voor het eerst de gedachte naar voren bracht, heeft men in Den Haag niet dadelijk van enthousiaste instemming doen blijken. Begrijpelijk ook wel, want het grote-werken-programma in Ne derland is waarlijk niet van geringe omvang. Maar volgehouden betogen hebben tenslotte minister Korthals en zijn adviseurs overtuigd, dat het hier een belangrijk en urgent werk be trof. Belangrijk voor de verdere ont sluiting van Zeeland en de integratie van dit gewest in het „nieuwe westen" een goede en reeds spoedig te ver wezenlijken aanvulling op het Delta plan, dat uiteraard veel meer tijd moet kosten. Als men intussen de kaart be schouwt, dan ziet men, dat de snelle verbinding, welke de nieuwe brug be oogt, al dadelijk het volle effect zal hebben voor de Bevelanden en Wal cheren, maar in de richting van Zeeuwsch-Vlaanderen toch blijft stui ten op de Westerschelde-stroom. Er is niets ten nadele gezegd van de zorg, welke de grote verdiensten bij de bestuurderen genieten, als we vast stellen, dat ze nooit een afdoende op lossing voor het verkeersprobleem kunnen brengen. De vaste ver binding over de Westerschelde, hoe zeer men in Den Haag zich nu ook nog van die gedachte distantieert, mag niet uit de planning verdwijnen. Ze zal op de duur zegevieren, daarvan zijn we overtuigd. Omdat ze ook zo logisch is. De 1180 huurlingen die verleden jaar gevangen werden genomen bij de misluk te invasiepoging op Cuba, hebben voor de rechtbank te Havanna toegegeven, dat zij zich schuldig hebben gemaakt aan een misdaad. De secretaris van het tribunaal. Narcisco Fernandez, las een akte van beschuldiging voor, die over vloedig moest bewijzen dat de Ameri kaanse regering de invasie had georga niseerd Blijkens de aanklacht zijn ïöu der gevangenen officier geweest onder het regime van dictator Batista en zijn ruim 70 lid van families die veel grond bezitten. Er heerst een grote bedrijvigheid in de oude binnenstad van Vlissin gen. Werklui hakken en breken, zo dat langzamerhand de oude huizen een voor een verdwijnen. Deze werk zaamheden zijn verbonden aan het saneringsplan eerste fase van Vlis singen. Het is een wat troosteloos ge zicht. De Oude Markt heeft veel weg van een gebit dat een heleboel tanden mist. Naast enkele nog overeind staande hulzen gapen grote gaten en steken brokstukken van fundamenten nog boven de grond uit. Tussen twee bouwvallige woningen in de Lange Zelke is een opslagplaats gemaakt voor alle huisraad dat nog in de reeds verlaten woningen aan getroffen werd. Op een doorgezakte canapé ligt prinsheerlijk een grote zwarte kat te slapen. Het dier kijkt niet op of om als een oude fluitketel op de berg rommel wordt gegooid. Zolang het haar niet raakt slaapt ze wel verder. Per week worden ongeveer twee huizen afgebroken; dat wil zeggen als het weer niet al te slecht is. Het zal dus nog wel geruime tjjd duren voor alle huizen van de Lange Zelke en de Oude Markt zullen zijn ver dwenen. Is het eenmaal zover, dan kan er begonnen worden met de bouw van enige nieuwe, moderne winkelpanden, die de Oude Markt een heel ander aanzien zullen geven. De fotograaf had er een flinke klau- terpartij voor over om vanaf de St.- Jacobstoren een plaatje te maken van de werkzaamheden. Het bioscoopbezoek in Nederland is in 1961 met 8 procent terugge lopen, zo blijkt uit het jaarverslag van de Nederlandse Bioscoopbond. Het bioscoopbezoek bedroeg in 1961 50.985.000 (1960: 55.435.000). De invoer van nieuwe hoofdfilms is in 1961 met zeventien toegenomen. In 1961 werden 416 hoofdfilms ingevoerd tegen 399 in 1960. Deze stijging komt geheel op rekening van Europese films, die met een aantal van 293 hun aandeel in de totale filminvoer zagen stijgen tot zeventig procent. De Amerikaanse films I hebben met 123 stuks (vorig jaar 139 films) het laagste peil sinds de bevrij ding bereikt. Het aantal kleurenfilms is aanzienlijk gestegen. In 1961 bedroeg hun aantal 177 of 42,5 procent van het totaal tegen 146 in 1960 of 36,6 procent van het totaal. Ook deze toeneming deed zich alleen bij de Europese films voor. Behalve een speelfilm „Het mes" kwamen er in 1961 54 korte films gereed tegen 37 in 1960. Er zijn meer dan hon derd reclamefilms gemaakt, alsmede ruim vijfhonderd televisiespots voor reclamedoeleinden in het buitenland en enkele duizenden actualiteiten en documentaire onderwerpen. Het ziet er naar uit, dat ook 1962 een druk jaar zal worden. Aan het begin van het jaar waren reeds veertig korte films in voor bereiding of produktie. Sedert de oprichting van het film- pi oduktiefonds zijn in Nederland 15 speelfilms in produktie genomen. Nog eenmaal zullen de Provinciale Sta ten van Zeeland in hun oude samenstel ling bijeenkomen. In deze zitting zal het plan voor de bouw van de Oosterschelde brug worden besproken. Deze bijzondere zitting zal uit twee vergaderingen be staan. In de eerste vergadering zal het plan aan de orde worden gesteld, waar na de Staten in commissie verder zullen vergaderen. Veertien dagen later zal, naar wordt verwacht, het plan in een openbare vergadering worden behan deld. Ontegenzeggelijk een belangrijke laatste zitting van de Staten in de oude samenstelling. De bij de verkiezingen van woensdag gekozen Statenleden zullen voor het eerst bijeenkomen op 6 juni 1962. De eerste taak in deze zitting zal het verkiezen van een nieuwe college van Gedeputeer de Staten zijn. In het toekomstige college van G.S. keren in elk geval niet meer terug de heren: ir. Dikötter 'KVP), mr. A. J. v. d. Weel (PvdA), C. Philipse (CHU) en A. Schout (AR). Tussen Syrische en Turkse troepen is het gisteren tot een vuurwisseling geko men, nadat twee Syrische grenswachters zich per ongeluk op Turks grondgebied hadden hegeven en een myn was ont ploft. Volgens officiële berichten uit Rey- hanli, in de provincie Hatay, die aan de grens is gelegen, is een der grenswach ters ten gevolge van de explosie om het leven gekomen. Er waren geen an dere slachtoffers te betreuren, zo werd verklaard. Het vuurgevecht begon toen de Syri sche grenswachter, die ongedeerd was gebleven, probeerde de dode man terug te brengen naar Syrisch grondgebied, aldus functionarissen. De Turkse bevelhebber van de grens troepen beval onmiddellijk het vuren te staken. Het lichaam van de dode grens wachter werd teruggegeven aan de Sy rische soldaten. De gouverneur van de provincie Ha tay zei, dat zowel Turkije als Syrië we derzijds begrip aan de dag hadden ge legd en niet waren geprikkeld door het incident.

de Stem | 1962 | | pagina 3