1 bla» Drie pogingen; driemaal neen V.S. willen gesprek weer op gang helpen Argentinië kreeg president door kunst- en vliegwerk Gesatop Voorlopig bewind regeert vanuit een soort vesting Yuurcoiitact Zes jaar voor leider van Westduitse-Nazigroep vjm Indonesische patrouille op eiland Gag Prijzen voor de mooiste paaseieren Staking nog niet voo Geneve op laag pitje Staatsgrepen als politiek wapen onderwijzer opticien 1 H M bewijs voor ïn gecontro- etrouwbaar. DAGBLAD VOOR ZEELAND Algerië in overgangsti ONRUST IN ECUADOR JONGELUI ZOCHTEN AVONTUUR BIJ OAS Rijschoolhouders protesteren Joodse graven geschonden NEHROE ZIEK JONGSTE KENNEDY: „PECCAVI" Vuurbukskogel doodt kind P. v. cl A. meer ni één :etel Limburg Zwanenberg Landbouwbeleid aan de orde in Straatsburg BANANEN Wereldrecord met een neuslengte Minder zacht !«CT.aonder «,-iouur-Maan j j ^29>uuarg: zon op uur- Maan op J Toch addertje onder l gras Schim Of u bent, of 102e JAARGANG No- 23942 Voor God, Koningin en Vaderland •|i? Wmm m Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E H B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Keigerstraat 1# - Tel 22341 (4 lijnen) Postgiro 27884!. ZATERDAG 31 MAART 1962. Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs vooi de gehele oplage f 0.40 per mm (Ing Med. t 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Biibureaus Temeuzen ÏJsbaanstraat 24 - telefoon 26()1 OOSTBURG Nieuwstraa telefoon 2893) Over het Nederlands-Indonesische ge schil omtrent Nieuw-Guinea hangt als een doem de onzekerheid. Formeel gesproken is er nog één heel smal kaanaltje dat de beide partijen verbindt en dat is de moge lijkheid dat het vooroverleg in Washing ton, onder aanwezigheid van een derde partij, de Amerikaanse diplomaat Elsworth Bunker, nog kan worden hervat. De Verenigde Staten doen manmoedige pogingen om de bespre kingen weer op gang te brengen. President Kennedy heeft Soekarno gisteren een brief over de kwestie Nieuw-Guinea gezonden, waarin hij aandringt op hervatting van het overleg. Djakarta antwoordde: „Dit heeft geen zin, als de Nederlanders niet toeschietelijker worden dan zij nu zijn". Ook dc Amerikaanse waarnemer bij het gesprek, Ellsworth Bunker, had zich aan de schrijftafel gezet en hij vroeg hetzelfde als president Kennedy. Antwoord van Djakarta: „Zolang de Nederlanders onze formule voor overdracht niet willen bespreken blijven wü liever thuis". Ook de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta, Jones, heeft een goed woord je gedaan, maar alhoewel Jones het ge sprek dat hij met Soekarno had ..harte lijk en bevredigend" noemde, kwam er ook bij deze gelegenheid geen concreet resultaat uit de bus. De Britse regering liet gisteren ver klaren dat zij de pogingen voor het be reiken van een vreedzame regeling over Nieuw-Guinea steunt. Er werd verder niet over uitgeweid. Alleen staat vast dat president Soekarno van 8 tot 11 mei een officieel bezoek aan Engeland zal brengen. Hij was dit vorig jaar al van plan. De commandant van de strijdkrachten op Nieuw-Guinea. schout-bij-nacht L. HET MERENDEEL van het spoorweg personeel. nl. de ruim 25.000 personeels leden die onder het verband van het re glement dienstvoorwaarden vallen, krij gen met ingang van 1 april onbeperkt vrij vervoer op alle lijnen van de Neder landse Spoorwegen. IN ENGELAND zullen in tijd van oorlog bi.ma tien miljoen mensen naar andere woonplaatsen worden overgebracht, nl, naar de opvangcentra in zuidoost- en west-Engeland en in Wales. DE VOORZITTER van het comité Ples- man-monument, ir. Damme. heeft giste ren in Aeroplanorama. het nationaal luchtvaartmuseum op Schiphol, een standbeeld van dr. Plesman onthuld. DE WESTDUITSE minister van buiten landse zaken, de heer G. Schroeder, wil een gesprek hebben met zijn Belgische en Nederlandse ambtgenoten. PRINS PHILIP, de echtgenoot van ko ningin Elizabeth van Engeland, is* giste- ren met een door hem bestuurd vlieg tuig van Argentinië naar Montevideo, de hoofdstad van Uruguay, gevlogen IN ZAND VOORT is een zandstenen beeld aangespoeld. Het stelt een mannenfiguur voor. Deze is 1.50 meter hoog en staat °P epn voetstuk van 40 bij 34 cm. De politie probeert de herkomst van het beeld na te gaan. IN TEGENWOORDIGHEID van het ko ninklijk paar en talrijke Belgische en Nederlandse autoriteiten heeft de Belgi sche gevolmachtigd minister Julien Kuy- Pers gisterenavond in de Amsterdamse stadsschouwburg de traditionele gala avond ..Het boek en de muzen" geopend n lnjeiding van de 27e boekenweek, ueze draagt voor het eerst een Vlaams- Nederlands karakter. Reeser, heeft gisteren verteld dat behal ve op het eiland Waigeo. ook Indonesi sche infiltranten zijn gesignaleerd op het eiland Gag. Zoals bekend werd een Ne derlands communicatievaartuig in de buurt van dit eiland door een Indone sisch vliegtuig aangevallen. Een patrouil le, die later het eiland met een bezoek vereerde, kreeg vuurcontact met een goed bewapende Indonesische eenheid. Bij een zeer kort durend vuurgevecht werd tenminste één Indonesiër gedood. De groep vluchtte naar het binnenland, achtervolgd door de Nederlandse pa trouille. De Indonesiërs lieten, zoals zij blikbaar gewend zijn, hun munitie, wa pens en schoenen achter. De Nederland se troepen, mariniers in dit geval, heb ben de vaartuigjes waarmee de infil tranten naar Gag waren gekomen, ver nield, zodat de Indonesiërs niet meer van het eiland at kunnen. Op Waigeo heeft een aantal bewapen de Indonesiërs zich overgegeven. Er werden enkele lichte mitrailleurs buit gemaakt. Honderd Surinaamse oorlogsveteranen, die o.a. in Korea hebben gediend, wil len graag naar Nieuw-Guinea. Hun ver zoek wordt bestudeerd. Dt n.v. Nederlandsche Nieuw-Guinea Petroleum Maatschappij is begonnen met het beperken van de investeringen. Men zegt dat dit gebeurt omdat de olie velden op Nieuw-Guinea lang niet zo rijk zijn als men had verwacht toen er met de boringen werd begonnen. Sedert 1935 heeft men drie olievelden in explo ratie kunnen nemen. Eén ervan, dat te Klamono, zal nog een beperkt aantal ja ren lonend te exploiteren zijn. De olie maatschappij bezit diverse installaties voor de levering van energie aan de bevolking, alsmede woningen e.d. Het is de bedoeling deze eigendommen over te dragen aan het gouvernement, Het leger in Cucnca, een stad in het zuiden van Ecuador, heeft het ultima tum. dat woensdag aan president Arose- mena werd gesteld, vernieuwd. Hierin eisten de militairen het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met de communistische landen en de verwijde ring van uiterst linkse personen uit de openbare diensten. Anderzijds echter probeerde in de ha venstad Quayaquil een links georiën teerde menigte het Amerikaanse consu laat aan te vallen Dagbladkantoren wer den met stenen bekogeld. De politie hield de demonstranten weg bij het con sulaat door in de lucht tc vuren. Jon geren hielden een optocht in de hoofd stad Quito. Zij schreeuwden: „Geen mi litaire dictatuur". Ook die demonstratie diende tot steun aan het regime-Arose- mena. In de krant van vandaag heb ben we een mededeling voor onze jonge lezers, die hun on getwijfeld zal interesseren. Die mededeling is niet moeilijk te vinden. Ze is namelijk ge plaatst bij een kanjer van een paasei. Het raadseltje is nu al niet zo moeilijk meer. Enfin., zoek maar naar het opschrift „Mooie prijzen voor de mooiste paaseieren!" Vanuit een soort vesting, het met mu ren van zandzakken omringde Rocher Noir, zal de overgangsregering voor Al gerië gedurende zes maanden het land gaan besturen. De eerste zorg voor het nieuwe bewind, waarvan de advocaat Abderrahmane Fares president is, geldt de vorming van een 80.100 man tellend ordeleger, dat stellig niet zal kunnen re kenen op de steun van de Fransen in Algerië. Het leger, dat hoofdzakelijk uit mos lims zal bestaan, zal bovendien het doel wit van de O.A.S. vormen in de maan den die komen gaan. De O.A.S. heeft aangekondigd over te zullen gaan tot de guerrilla-oorlog. Triomfantelijk werd op O.A.S.-pamfletten verhaald, dat 450 aanhangers van het geheime leger uit de geblokkeerde wijk Bab-el-Oued in Al giers waren ontsnapt, maar de werke lijkheid is dat de terreurorganisatie in het defensief is gedrongen. Men weet niet meer waardoor de burgerij in Al giers en Oran, de haarden van O.A.S.- activiteit, meer is geïntimideerd: door de terreur van de O.A.S. of door het op treden van het leger tijdens een betoging bij Bab-el-Oued. In Parijs werden deze week acht leden van een sabotage- en spionagegroep van de O.A.S. gearresteerd. Onder hen be vond zich een specialist op het gebied van de kneedbomfabricage. De gearres teerden hebben amper haar onder hun neus. Zij zijn middelbare scholieren en kinderen van welgestelde ouders die er waarschijnlijk op uit zijn geweest hun leven een element van avontuur te ge ven. In de Santégevangenis krijgen zij nu hun deel. Nabij het Parijse vliegveld Lc Bour- get werd gisteren een bankauto overval len door vijf gemaskerde mannen. De ro vers maakten zich met 330.000 nieuwe franken uit de voeten. Zij werden echter snel gegrepen. Voor zover bekend had de O.A.S. met deze overval niets te ma ken. In Bone (Algerië) werd gisteren ook een bankroof gepleegd, waarbij on bekende bandieten ruim 1 1/4 miljoen buitmaakten. Het aantal doden in geheel Algerië bedroeg donderdag twaalf. Er waren elf Algerijnen onder de slacht offers. Te Parijs is van officiële zijde bekend gemaakt dat president De Gaulle zes april opnieuw radio-televisietoe- spraak zal houden. Een militaire rechtbank in Parijs heeft twee doodvonnissen geveld in de zaak tegen degenen die schuldig zijn aan de moord op de hoofdcommissaris van po litie van Algiers, Rober Gavoury, in mei vorig jaar. (Van een onzer verslaggevers) ..De regering zal snel moeten komen met een rijschoolwet, wil zij niet aange klaagd worden als de schuldige van de talloze dodelijke ongevallen op de weg". Een donderende ovatie van ruim acht honderd autorijschoolhouders onder streepte dit gezegde van de heer B. Vos Jzn., algemeen secretaris van de B.B.N. op een buitengewone vergadering van de ABAN, BBN, Bovag en Fnop, te Utrecht. Van verschillende zijden werden oplos singen aan de hand gedaan, maar zo lang er geen wettelijke bescherming van de autorijscholen is, zullen er wel slecht 'opgeleide automobilisten, die ten slotte altijd wel hun rijbewijs halen, een gevaar op de weg blijven vormen. In de meeste landen van Europa be staat reeds lang een wettelijke regeling voor het rijschoolwezen. De vergadering aanvaardde een re solutie die aan de regering zal worden gezonden. Daarin wordt erop aange drongen dat de wettelijke regeling zeer snel tot stand zal worden gebracht. Het federale Weslduitse gerechtshof te Karlsruhe heeft gisteren Guenter Sonne- mann, leider van een groep die beoogde het nationaal-socialisme in West-Duits land te doen herleven, tot zes jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Twee mede werkers van Sonncmann, Edclmut Diet ze en Bernd-Detlef Ebert, kregen res pectievelijk twee en een half jaar en een jaar gevangenisstraf. De veroordeelden hadden in de nacht van de twintigste april 1957 Hitlers verjaardag grafzerken van de joodse begraafplaats „Jammertal", bij Salzgitter- Lebenstedt in Neder-Saksen, beschadigd of vernield. Bij Sonnemann thuis werd een borstbeeld van Hitier aangetroffen Sonnemann en Dietze hadden, tezamen met een andere, inmiddels overleden Westduitser en een Syriër, 78 grafzerken op „Jammertal" omver geworpen. Zij hadden voorts aan een houten kruis een stropop opgehangen, met om de hals een plakkaat met de woorden „Deutschland erwache" Israël verrccke". Ook een grafzuil, die was opgericht ter herdenking van de nagedachtenis van in concentratiekampen vermoorde joden, was omver gehaald. De beklaagden zijn zowel wegens deze schending van joodse graven, als op grond van hun streven tot oprichting van een „geheime en misdadige organi satie", veroordeeld. Zij werden eerst vier jaar na het bedrijven van hun wandaad gearresteerd en wel als gevolg van een onderzoek, dat Westduitse veiligheids politie naar Sonncmanns nationaal-socia- listische bedrijvigheid had ingesteld. Premier Nehroe van Iindia is gisteren plotseling ziek geworden. Op advies van zijn artsen heeft hij al zijn afspraken moeten afzeggen. Een woordvoerder van Nehroes con grespartij verklaarde, dat er geen reden was voor. bezorgdheid. De premier heeft enige verhoging. Edward Kennedy, de 30-jarige jongste broer van de Amerikaanse presidentheeft bekend elf jaar geleden van de Harvard universi teit te zijn weggestuurd Edward, die van plan is in de senaat te komen vertelde dat hij in zijn eerste universiteitsjaar, bang was voor een examen in een vreemde taal, waar hij nogal moeite mee had. Hij wist toen een vriend over te halen in zijn plaats dit examen te doen. Het geval kwam echter uit en Edward en zijn vriend kregen van de rector het verzoek de univer siteit te verlaten, met de toevoe ging dat zij te zijner tijd opnieuw om toelating zouden kunnen ver zoeken, als zij konden aantonen zich in de tussentijd als behoorlijke en verantwoordelijke burgers te hebben gedragen. Edward Kennedy nam hierop dienst in het leger en diende twee jaar in Europa. Ha zijn terug komst in de V.S. diende hij een nieuw verzoek in om toelating tot de universiteit. Het verzoek werd ingewilligd. Ook de betrok ken vriend werd weer toegelaten. Edward toog hard aan het werk, legde alle examens met goed ge volg af en voltooide in 1956 zijn studie, met lof. Edward Kennedy heeft deze ge schiedenis wereldkundig gemaakt om het incident in het juiste licht te stellen nadat hierover in ver band met zijn kandidaatstelling voor de senaat, allerlei geruchten de ronde hadden gedaan. Een vierjarig jongetje in Eist (Utrecht) is gisteren gedood door een ricochette- rende kogel uit een vuurbuks van een buurman. De buurman schoot met zijn 6 mm vuurbuks op een ekster, die op een bovengrondse telefoonlijn zat. Het jongetje, dat net op de fiets voor bij kwam. kreeg het kogeltje in zijn hoofd. Het overleed kort daarop. De schutter had geen vuurwapenvergun ning voor zijn oude buks. Nu gisteren de definitieve uitslag van de verkiezingen voor de provinciale sla- ten bekend is geworden, blijkt dat de Partij van de Arbeid in Limburg één zetel meer zal krijgen dan bij de voor lopige uitslag en de Katholieke Volks partij één zetel minder. De K.V.P. zal nu 50 zetels bezetten en de P.v.d.A. 8. De staking bij Zwanenbergs vleesfa- brieken in Oss duurt nog voort. Onge veer 1200 van de 1500 werknemers heb ben. zo wordt van de kant van de direc tie meegedeeld, het werk gisterenmor gen niet hervat. De directie heeft, om moeilijkheden te voorkomen, de fabrieks terreinen afgesloten voor de stakers, die nu thuis zijn ofwel wat in Oss rondlopen. Zoals de stand van zaken nu is, aldus de directie, is er voor haar geen basis voor een gesprek met de stakers. De vakbonden doen hun best een oplossing voor het conflict te vinden, maar tot nu toe is men daar nog niet in geslaagd. Het Europese parlement heeft giste ren in Straatsburg eenstemmig enkele stappen goedgekeurd betreffende het landbouwbeleid en het vrije verkeer van arbeiders in de E.E.G. Gedurende het debat over de landbouw legde de Ne derlandse woordvoerder van de land- bouwcommissie, H. Vredeling, de nadruk op het belang van het akkoord over het landbouwbeleid, dat op 14 januari te Brussel was opgesteld door de ministers van de landen van de Euromarkt. Hij verklaarde echter, dat bij het markt- en prijsbeleid terdege rekening moest wor den gehouden met de modernisering op het platteland. (Advertentie) 7A^ Weersverwachting van het K.N.M.I. vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: J fnüc "Pklaringcn maar ook af en Ti bewolking en enkele buien. i Tot inat'RC westelijke wind. Va?^re tcmPcraturen. J 'Sw" 20n °P 517 uur. Zon onder 5 "«der ïui uu" °P 4'56 UUr' Maa" J r-1 v ..Mijn regering meent, dat volledige ontwapening in vier jaar kan worden verwezenlijkt", aldus de Sovjetrussische onderminister van buitenlandse zaken, Zorin, die na de terugkeer van minister Gromiko naar Moskou als leider der Sovjet-afvaardiging naar het ontwape- ningsoverleg te Gcnève optreedt. In die geest deed Zorin een beroep op de V.S. De reactie bij de Westelijke delegaties was, dat deze Russische voorstellen de oude gebreken vertoonden, met name de afwezigheid van bepalingen inzake internationale inspectie. Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft te Wash ington de commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse huis van af gevaardigden achter gesloten deuren voorgelicht over het verloop van de Ge- neefse conferentie. In Argentinië is gisteren liet stof, dat was opgeworpen door cle tegen president Frondizi gerichte staats greep, weer wat gezakt. Na ver warrende berichten over een twee de staatsgreep is dan nu eindelijk uitgemaakt wie de nieuwe man in Argentinië zal zijn. Het is José Maria Guido, voormalig senaats voorzitter en partijgenoot van de op een eiland vastgezette Frondizi- De militairen die de coup tegen Frondizi hebben doorgezet, heb ben Guido het presidentschap op gedrongen. Er zit evenwel toch een addertje on der het gras. Guido is namelijk ge ïnstalleerd als „voorlopig president", hetgeen kan impliceren dat Frondizi nog steeds het feitelijke staatshoofd is. De militairen, die het resultaat van hun staatsgreep kennelijk zwaar op de maag heeft gelegen, kwamen in een moment van bezinning op de gedachte dat Guido wel eens onder één hoedje met zijn partijgenoot Frondizi zou kunnen gaan spelen. Er werd toen gesproken over een nieuwe coup, ditmaal om Guido weg te werken en een generaal Poggi werd genoemd in zijn plaats president te maken. Uiteindelijk is dit echter toch niet ge beurd. Integendeel: er is sprake van de arrestatie van een dozijn generaals die zich tegen de staatsgreep zouden hebben verzet. Het schijnt dat Guido aan zijn mili taire bazen heeft beloofd om zeer krach tige maatregelen te nemen tegen zowel het Peronisme als het communisme in Argentinië. Guido zou meteen beginnen met het vormen van een nieuwe regering. De vroegere regering, nog geen week oud en eveneens onder druk van militairen tot stand gekomen, zal zolang de lopen de zaken waarnemen. de generatie die zichzelf politiek opoffert terwille van de natie". Toen de nieuwe president de officiële akte had ondertekend applaudisseerden de aanwezigen. Ook werd de kreet „Leve Frondizi" gehoord. Guido is 51 jaar, donker en enigszins gezet. Hij staat bekend als een man van weinig woorden. Van een eenmaal inge nomen standpunt is hij moeilijk af te brengen. Evenals zijn voorganger en vriend Frondizi heeft Guido rechten ge studeerd. Hij speelde lange tijd een rol in de leiding van de radicale partij. De toestand in Argentinië is rustig. Het leven gaat zijn gewone gang. Alleen de radio staat onder censuur De jonge Franse zanger Raymond Caral heeft het wereldrecord „pinda- schuiven-met-de-neus" verbeterd. Op de Parijse Champs Elysées werd eeii parcours van 400 meter uitgezet. Ex- wereldkampioen André Darrigade loste het startschot... en toen ging het er op los. Raymond verbeterde het re cord. dat in 1957 door twee Califor- nische studenten uierd gevestigd, doch helaas welen wij de tijd van het nieuwe record niet... (Advertenties) 1 Behandeling rpaart/mei Seizoen onlcruidvrii: 2-3. Seizoen onkruidyrij2-3,5 cl/m2 HET ONKRUID IS ER WEG VAN s-Zaterdag's meer vrije tijd voor moes- en siertuin N.V. ORGACHEMIA - BOXTEL Iedereen weet dat de dreigende schim achter alle gebeurtenissen de heer Fe- ron is, die momenteel in Madrid ver- blyft en zijn heimwee met het uur voelt toenemen. Hij is begrijpelijkerwijs voor het leger niet acceptabel, maar de stem busuitslagen, twee weken geleden, heb ben aangetoond dat het volk in Feron de vader des vaderlands ziet. De manier waarop Guido nu president is geworden kan men hoogst bedenke lijk noemen. Het nieuwe staatshoofd ver klaarde plechtig: „Ik heb besloten deze functie op mij te nemen. Ik behoor tot Welk beroep u ook uitoefent... voor alle verzekeringen kunt u volledig en veilig terecht bij de Onderlinge Waarborgmaatschappij Verzekeringen van den N.C.B. l'HUI sinds 1898 Spoorlaan 50 Tilburg. Tel.: 20080

de Stem | 1962 | | pagina 1