Wijnproevers zijn kunstenaars tussen stof en spinraggen Speciale aandacht voor lagere organen Anti-Amerikanisme in Spanje wint veld Dood loert langs Australiërs warme stranden SIRENE LOEIT daar komt de haai De nieuwe lichting groenen Franco set tegenstanders van Verenigde Staten af VAKANTIE MET OF ZONDER KINDEREN? Duizenden flessen keurig in gelid Decentralisatie-commissie HOND BIJT KIND DOOD Nu niet meer.... OOK DRUK OP LISSABON Bezitsvorming KLM-pursers Zwemmende moordenaar Kunstenaars Lekker kapje Gematigde voorstellen Mevrouw Kennedy terug van reis DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 31 MAART 1962 >p, Solex t. k. gevr., l.pr.st. Br. :d. met prijsopg. onder no. 50389 )56 in )a- .00 320 ïw, ev. ïil- 0,-; ers ïil- an- on- d. tar- en f369 1000 14, >315 I. :da. )311 .W. en >pel '57 Re- )pel )pel )pel van )pel van '59. api- ra- 2x, stel 2x, be- |Re- al op /en. boot Wij hebben in voorraad: Mer cedes diesel 1960; Mercedes Eenz 1960; Mercedes Benz 1957; Opel Kapitan I960; Opel Rekord 1960, 1959. 1958, 1957, 1956, 1955, 1954; V.W. de Luxe 1959, 1957; Opel Caravan 1959. 1958, 1957. 1956; DAF 1960; Fi at 1100 1959. 1958. 1957; D.K. W. Junior I960; Ford Consul 1960 1959; Chevrolet 1959; Simca Stationcar 1958; Morris Minor 1959 en nog vele ande re betrouwbare auto's. Inge ruild Peugeot 203 1954; D.K.W. 3-6 1955; Hillman Stationcar 1956; Mercedes 1952. Alle wa gens zijn 100 pet in orde. en worden onder volle garantie verkocht. Inruil van uw oude wagen is mogelijk. Onze fi- nancieringsdienst helpt u de betaling te regelen. Voor een betrouwbare wagen, naar een betrouwbare garage. De gara ge met de grootste voorraad is Belcrum-garage, Min. Kan- straat 16-20. Breda. Telf. 01600 -39900-39870.Vlakbij groentevei ling en station, 's Zondags ge hele dag geopend. 50384 Bennely race-brommer '62; HM.W scootermodel *61; So lex. Alles te k. of ruil. Hem- siusstraat 27, Breda.50392 Een in pr. st. z, motor te koop of te ruil. Merk Adler Twin, zeer snel. Te bevr. Mr. Bierensweg 39, Prinsenbeek. 50403 Chevrolet '54 te koop, in pr. st. f 825.-. Gen. kleine auto of bromf. in te ruilen. Zaterd. na 2 u., zondag hele dag. Mo- lenstr. 4. Breda.50404 Rap bromf., 3 versn. als n Batavus. in g. st. f 100,- tc koop. Molervstr. 4, B-reda. 5040. Fiat 1100, bj. '59, prima staa km 39.000 te koop. Telf. 4164 Breda.5039 Pendelaars!!! Opel Kapitar •52 t. k. Motor i. pr. s. v Duyvenvoordestr. 33, Breda.^ Vrachtwagens: Ford '57, 6 ci 5.5 ton met of zonder bak Chevrolet '56, 2,5 ton me nieuw bakje. Borgward Dieso '59. 2,5 ton met 2-tons volg wagentje. Opel Blitz '57, me bakje. Opel Blitz '56. met bak je. Opel Blitz '53. (.motor de fect). Renault '56. met bakje 1,5 ton. Chevrolet '54. 5 ton. 5.5 M.bak. Chevrolet '53, 2.o ton met, bakje. Bedford '60. gesloten bestel. Open Caravan '55. met gesloten volgwagentje Borgward Benzine '56, met bakje Autobedrijf: C.P. v. d. Mast, Terh.weg 316, Breda. Tel. 36777.50616 Luxe wagens: Simca i960; Simca Beaulieu '59 en '58; Simca '54; Vauxhall '54. 4 cil; Mercedes Diesel '57 met ra dio enz.; Mercedes Diesel '57 (zwart), met radio enz.; Mer cedes Diesel '55 met radio enz; Opel Kapitan '59, '57 en '56; Ford Fairline '57, Hydr. 8 cil; Ford Customline '57, 2 kleu ren met revisiemotor (gas); Chevrolet '57 Belair; Chevro let '57 (uiterlijk niet mooi); Renault Frégate '56 en Ford Versailles '56; Opel Rekord '55 en '52; Chevrolet '55. C.P. v d. Mast, Auto's—Breda. Tel. 36777, Terh.weg. 50617 Autobanden; We hebben steeds voorradig, nieuwe, gecoverde en gebruikte autobanden. We geven de hoogste prijzen voor uw gave versleten autobanden Monteren gratis. Autobanden: C.P v. d Mast, Breda: Tel. 36777. Terh.weg 316 50618 Koop nu uw zaaizaden. Zojuist ontvangen: een enorme sorte ring zaaizaden van de beste kwaliteit. Elite gazongraszaden zowel los als verpakt, bestaan de uit de fijnste struis grassen welke binnen enkele weken een mooie grasmat doet vormen. Tevens ht best gesorteerd op vogel-, aquarium-, honden- en hengelsportgebied. Chr. Wil- lemse, Ginnekenweg 79. Telef. 30169. De modernste speciaal zaak van Breda e.o. 50218 Prima draineerbuizen met en zonder kraag zonodig ook hel benodigde turïstrooiselJ. C. Sneep Dzn., Kon Wilhelmina laan 2, Willemstad. Tel. 01687- 280. 8948 Ter inscharing van abortus - vrij) vee aangeboden: prima weiland. Nadere gegevens bij P D. Sieling, Melissant. Telef 01877-450. 8937 H~H. Land- ën tüinbezitters. Uw 'aangewezen adres voor al uw zaden, zaaigranen en poot- aardappelen bestrijdingsmidde len. Ook bij de pl. vert. ver krijgbaar Fa. Serrarens. Goes tel. 5903, b.g.h. 6636-7864. 20084 I5028J. en en ■•mag, ■Zeter |B en ■3am- iDon- Junk- li-228. 150270 we- lilaan 1 50339 ■Koop. lesstr. 150338 koop. 1 klein I*. 1 50336 Ikoop. In te- orten (likte. 1 r uw 1 ratis. Ilooy- J Bre- ■50612 N- lünd- lorex, 1st a at I Wil- Jtraat 4380. I 3898 nkcl, J Ca- (prij- JlOO.-. land- Boom. J_3897 rfolks- ■olks- ■z de de j Ap- I Ber- 3896 als leuwe ■n al ppels, fergen I 3895 ■teeds Jkoop, J18-20, ■870. 1 50382 trbare I Sim- ■pban- snel. met l-dtop. J 1957, Ibenz. lgoed. 1 goed 1954 |Velox met ■telfde inruil lrege- 1 Don- 50383 fkoop. Ha- J l038®. I) km 1*. de I 50401 2-wielige aanhangwagen te_k. voor tractor of jeep. Grote partij nieuwe vliegtuigbanden 8x9, te gebruiken als tractor- voorband f 35 p. stuk. Te be vr. Vink, Kapelstr. 37, Heus- denhout. Tel. 01600-39883. 50629 1 AmitTé Allischalmcrs B tractor met aftak-as en com- pl wied-garnituur. 1 Massy- Harris 22 K. tractor met Hy draulische inr. ert aftak-as. l Wilmo 6 schotel kunstmest strooier te koop. Fa. Bol, tel. 01682-375 Klundert.50452 Ï2~~p~.kTtractor met nieuwe mo tor en maaibalk te .koop, als nieuw. Tel. 01690-442. 50196 6-weekse hennen te koop o.a. W.L. Bovans en Rcds. Grqte- re kwantums extra korting. P. Stevens. Tiendweg 5, Ba- vel. Tel. 01603-370.49308 Pluimveehouders. Wekelijks te leveren leg- en slachtkuikcns in elk kwantum, ook kalkoen- kuikens en 7-w. jonge hennen. Pluimveebedr. en Kuikenbroe- derij Wim Jespers, Ulicoten. Tel. 04249-246. 48ol0 Nette gebruikte meubelen, ook antiek enz Van Halen, Gra- venstr. 94, M'burg. Tel. 3976. Palingschicting bij P. v. Dijk, Hengstdijk zat. 31 maart. Be- gin 3.30 uur.178o4 Brood is te duur voor uw hond De beste en voordeligste voe ders zijn Flora Hondenbrood en Florita48?fE Afgetobd? Lusteloos? Schief- fers bloedwijn maakt energiek. Bij uw apoth. en erk. drogist. Hocst~üw kind? Nattermann's Melrosum Forte helpt. Lost taai slijm op, smaakt goed. Flacon f 2.- bij elke drogist Verkouden? Verstopte neus? Pini-Olinneuszalf helpt prompt geeft lucht f 1,45 per tube bij uw apoth ert erk. drogist. Hardnekkige hoest? Prikkel en kramphoest? Nacht- en.ro- kershoest? Bronchicum Elixir helpt snel en zeker. Flacon f 2,- bij elke drogist. Dames - heren - kindercoif fures - grime. Specialiteit, coupknippen en -snijden v.a. f 1,50; permanenten v.a. f 3,50. Teenagers v.a. f 8,50; com municantjes v.a. f 6,-. Quar- tier-Colline, tel. 39869. J. Backx Mgr. Nolensplein 37. Breda- 5016' Grote schieting zond. 1 april bij G. Lijbaart, Hulst Vooruit. 50,- Inl. 3.10. Ter. 2.50. Beg. 3 uur. Het bestuur Schutters- soc„Graauwse Poort 1798^ Grote topbiljartwedstrijd zond. 1 april bij Ch. de Bruijn, ca fé Hoekskc, Heikant, voor vet te konijnen, kippen enz. 1795» Kiei'n-offsetwerk in onberispclij ke uitvoering levert Klem-°rt- setdrukkerij J. A. Weststrate, Rouaanse Kaai 21. Middelburg- Tel. 01180-2453. 200M Staande wip schieting zat. 31 maart bij L. Janssens, Helle straat. Beg 3 uur. ÏTOM Schieting zon. 1 april bil c; Cocqheijt, Absdale. Beg. 3 uur Bij slecht weer binnen schieteib Schieting op de liggende wip. zond. 1 april bij V. de Caluwe Graauw. Inl. 3.10. Ter. 2.50. Beg. 3 uur. U906 (Van een bijzondere medewerker) „Goede wijn behoeft geen krans" is een oud spreekwoord, dat wij allen kennen en gebruiken. Het is een volkomen juist spreek woord, want goede wijn behoeft inderdaad geen krans. Alvorens wij echter een wijn „goed" mogen noemen, moet hij eerst dus vóór wij hem drinken gekeurd zijn door een man, die in staat is hem te onderscheiden van minder goede wijnen. Anders gezegd: Als wij wijn proeven, zijn wij steeds proevers-in-tweede-instantie. Wij had den, hoewel wij niet tot het edele gilde der wijnproevers behoren, het genoegen in de kelders van een Londense firma een „voorsorte ring van wijnen" bij te wonen. De kelders zien er gedurende de drie dagen, dat zo'n proeverij duurt, plechtig-middeleeuws uit. Zodra men de grote houten deur is gepasseerd, ontwaart men een waar kaarslichtfestijn. Andere lichtbronnen dan kaarsen zijn niet toe gestaan. en welke enige tijd (kort of lang, ook dat behoort hij te weten) bewaard moe ten worden alvorens ze hun hoogtepunt bereiken. De meningen der beroepswijn proevers lopen wel eens uiteen! Op grond van de soms pas vele jaren later blijkende juistheid of onjuistheid zijner wijnvoorspellingen bepaalt men de waarde van een beroepswijnproever. Er zijn „wijnmensen", die zeggen, dat be halve smaaktalent en ervaring ook in tuïtie van betekenis is voor een beroeps wijnproever. Tijdens de proef uren wordt men getroffen door de geconcentreerde aandacht en de grote toewijding, waar mede de proevers hun taak vervullen. Zij maken vlijtig notities en bespreken en vergelijken hun meningen met el kaar. Men krijgt het gevoel in de gewelven van een oude burcht te vertoeven. Op enige lange tafels ligt hagelwit damast gespreid. Talloze kaarsen, bevestigd aan de witte zuilen en geplaatst op de tafels, strelen met hun zachte lichtschijn de vele flessen, die als echte aristocraten we reldberoemde historische namen dragen. In de rekken langs de wanden liggen duizenden met stof en spinrag bedekte flessen opgetast. Toen wij er waren, wa ren er meer dan honderdvijftig soorten Franse wijn „tentoongesteld Zij waren keurig gerangschikt. Soort bij soort. Streek bij streek. Jaar bij jaar. De des kundige gasten, de proevers dus, bewo gen zich langs het wijnfront. Langzaam en zelfbewust. Zij proefden de wijn, maar slikten hem niet in. En na iedere proefslok aten zij, der traditie getrouw, een brokje kaas. Het is altijd boeiend te zien hoe een deskundig man zijn vak bedryft. In zeer sterke mate geldt dit voor wijnproevers. Immers, de beroepswijnproevers moeten behalve over een veeljarige scholing en ervaring als wijndeskundigen beschik ken over een voor hun vak onmisbare aangeboren perfecte smaak. Wat is eigenlijk het verschil tussen een beroepswijnproever en een andere wijn kenner, dus iemand, die met zorg en kennis van zaken zijn fles weet te be stellen? Een beroepswijnproever moet natuurlijk een zo uitgebreid mogelijke kennis hebben van alles wat op wijn betrekking heeft, maar bovendien moet hij een wijnvoorspeller zijn. Hij moet (dank zij zijn smaaktalent en ervaring) de eigenschappen kunnen noemen, die een wijn later zal hebben. Hij moet kunnen bepalen, hoe een nog niet „drinkrijpe" wijn zich zal ontwikkelen. Hij moet adviseren, welke wijnen jong gedronken moeten worden Aan het einde van het Londense wijn gewelf stonden mooi gedekte tafels, be laden met een keur van spijzen. Nadat de gasten „uitgeproefd" waren, zetten zij zich aan de dis. Wat de pot schafte? Een kreeftemayonaise met een voortreffe lijke witte Bourgogne. Gebraden kal koen met een rode Bordeaux van zeer bijzondere kwaliteit. En andere heerlijk heden. Tijdens de maaltijd kregen wij de indruk, dat de gasten een bijzondere eerbied betoonden jegens de spijzen en de dranken. Het was dezelfde eerbied, waarmede een meubelmaker van de oude stempel een prachtig stuk wortel- notehout behandelt en die een violist toont, als hij speelt op een zeldzame Stradivarius. Kijkje in een wijnkelder van een hotel-restaurant in Engeland. Zeker, de wijndeskundigen en beroeps proevers genoten van de maaltijd. Toch zei een hunner verheugen wij ons nog meer over de vreugde, die wij de wijndrinkers in binnen- en bui tenland zullen bereiden, als de van daag door ons geproefde en gekeurde wijnen op hun tafels zullen verschij nen. 813 923 GRONINGEN AMSTERDAM I.13Q1IV.PELT Kunstgebitten-reparaties Rou* den tand. Tnl. 1-2—7-9. Ginn<;- kenweg 220a, Breda. i03oa Na de komende eindexamens van h.b.s. en gymnasium zullen weer ongeveer 7000 jongemannen naar de universi teiten trekken. In deze kaart geven wij een overzicht van de bevolkings dichtheid en groei van de universitaire centra. Het aantal eerstejaars aan onze universiteiten en hogescholen is ook dit jaar weer gegroeid nl. met 9 pet. ten opzichte van 1960. Totaal telt het huidige universitaire jaar 7293 eerste jaars tegen 6671 in 1960. Merkwaardig is dat het aantal da mes onder de eerstejaars ajnam. In oktober 1960 waren het er 1282, in 1961 niet meer dan 1219. De stijging van 9 pet. in het geheel wijst er dus wel op hoezeer de belangstelling voor het hoger onderwijs bij de heren toe nam. Hun aantal steeg maar liefst van nog geen 5400 tot ver over de 6000! Van de instellingen vertoonde Nij megen de sterkste aanwas, de enige die terugliep was de gem. universiteit van Amsterdam. Ook Eindhoven nam flink in aantal toe en benaderde Nijmegen. Opmerkelijk is dat ook de Vrije Universiteit, (eveneens te Amsterdam) in groei achter is gebleven. Ook in I960 was de groei van de twee Am sterdamse universiteiten gering. Spe len hier huisvestingsproblemen een rol? Ouertgens zijn gTOte schommelingen niet vreemd. Nijmegen b.v. dat in I960 terugliep tot 92 pet. van 1959 steeg in het afgelopen jaar weer tot 126 pet. van 1960. In Eindhoven blijft de toeloop van eerstejaars onvermin derd groot; hier toerd in een behoefte voorzien. (Van onze parlementaire redacteur) Ieder onderdeel van de overheidstaak moet worden overgelaten aan het in de bestuurshiërarchie laagste orgaan, dat daartoe zowel in bestuurlijke als in tech nische zin in staat is. Deze gedachte loopt als een rode draad door het rap port van de commissie territoriale de centralisatie. Deze commisise heeft in opdracht van de minister van Binnenlandse Zaken ad vies uitgebracht over de vraag in hoe verre het mogelijk is in de wetgeving aan de gedachte van de territoriale de centralisatie meer recht te laten weder varen. Deze vraag wordt bevestigend beantwoord. De commissie heeft terzake een aantal nogal gematigde voorstellen ge daan. Het belangrijkste punt in haar ad vies is wel het voorstel een vaste com missie in te stellen, bestaande uit ver tegenwoordigers van de rijksoverheid, de provincies en gemeenten, die bij het op stellen van nieuwe wettelijke regelingen speciale aandacht zou moeten schenken aan de positie van de lagere organen. De overige aanbevelingen van de com missie houden onder meer in een ver mindering van het toezicht op een aan tal handelingen en besluiten van de ge meentebesturen en een overdracht van taken uitgeoefend door gedeconcentreer- de rijksdiensten, die ook reeds door la gere organen worden verricht. De commissie wijdt in haar rapport al lereerst een aantal algemene beschou wingen aan het probleem centralisatie decentralisatie. Zij wijst er in deze be schouwingen op, dat de territoriale de centralisatie in de Nederlandse staatkun de een algemeen aanvaard beginsel is dat buiten de strijd der politieke menin gen staat. De tegenstelling tussen autonomie en zelfbestuur heeft veel van haar beteke nis verloren en de tegenstellingen zijn mede van karakter veranderd door het feit dat ook weer tengevolge van een niet te vermijden ontwikkeling een geheel zelfstandig financieel beheer voor de lagere besturen tot een onmogelijk heid is geworden. De tegenstelling centralisatie-decentra lisatie is door dit alles niet verdwenen, doch op een ander plan gebracht. Op zijn vaders kennel in Braalanda bij Uddevalla in Zweden, is een drie en een half jaar oud jongetje door een Duitse herdershond doodgebeten. Men vermoedt dat de jongen over het hek in het hok van de zogende teef is ge klommen, waarna het dier de indringer de strot afbeet. Brent Spence, democratisch lid van het Amerikaanse congres voor de staat Kentucky sinds 31 jaar, heeft gezegd dat hij zich niet opnieuw kandidaat zal stellen. De 87-jarige volksvertegenwoordiger is van mening dat hij lichamelijk geen nieuwe verkiezingsstrijd meer kan ioorstaan Wat het subsidievraagstuk aangaat: ook hier is het uitgangspunt subsidiëring door het laagste orgaan, dat daartoe in staat is. Dit brengt met zich, dat de com missie gezamenlijke subsidiëring door een hoger en een lager orgaan, waarbij het lagere orgaan feitelijk of rechtens gebonden is aan een ter zake door het hogere orgaan in het leven geroepen re geling, zoveel mogelijk beperkt zou wil len zien. Indien gezamenlijke subsidië ring onvermijdelijk is zal dit zo moge lijk op één wet dienen te steunen, Een algemene wet, van toepassing op alle subsidies, acht de commissie, gezien de grote verscheidenheid van te subsidiëren belangen niet mogelijk. Een belangrijke proeve voor een wettelijke regeling op een bepaald terrein acht de commissie het ontwerp subsidiewet maatschappe lijk werk, opgesteld door de commisise vraagstukken subsidiëring maatschappe lijk werk. Aan dit ontwerp worden in het rapport een aantal beschouwingen ge wijd. (Advertentie) (Eigen buitenlandse dienst) In Spaanse journalistieke en politieke kringen is grote deining ontstaan doordat zo maar plotseling, zonder een openbare motivering te geven, de uitgever en hoofdredacteur van het grote Madrileense dagblad der Falanga „Arriba", dat tevens officieel regeringsorgaan is, Rodrigo Royo, van zijn post is ontheven. Royo is een uitgesproken linksgerichte falangist, totalitair inge steld, in de grond van zijn hart anti-clericaal. Hij is altijd een uitge sproken tegenstander geweest van Spanjes aanleunen tegen de westelijke democratieën en vooral tegen Amerika. Hij droomt van een Spaanse politiek, die als een soort Derde Macht tussen Oost en West zou staan, welke positie naar zijn gevoelen een toenadering tot de totalitaire machten van het oostelijk blok zou mogelijk maken. Uit het feit dat Franco Royo vervan gen heeft door een man die juist volko men tegenovergestelde opvattingen heeft, nl. professor Tueyo, die uit de Ka tholieke Actie voortkomt en tot de ge matigde rechtervleugel van het Franco regime behoort en een verklaarde voor stander van de Europese integratie van Spanje en van samenwerking met de Ver. Staten is, kan men wel afleiden wat Franco tot zijn opmerkelijke stap heeft gedreven. Het zal hem niet gemakkelijk geval len zijn Rodrigo Royo, die altijd tot zijn meest vertrouwde medestanders behoord heeft, en die rebellerende krachten van de oud-Falanga en het links-radicale na tionale syndicalisme in bedwang hield, zo maar op straat te zetten. Hiervoor bestonden niet op de eerste plaats rede nen van binnenlandse politieke aard, maar zeer speciaal overwegingen die wiif f Nemen we de kinderen mee of be steden we ze uit? Een vraag, die veel mensen nu bezig houdt, want de vakantietyd staat voor de deur. Deze actuele vraag is voorgelegd aan het Libelle-forum, dat er in de nieuwe Libelle een openhartig ant woord op geeft. „Libelle-forum" is een nieuwe rubriek, waarin des kundige en bekende Nederlanders hun oordeel geven over vragen die iedereen bezig houden. Ook u! In het nieuwe nummer van Libelle bovendien: „Koningin Sirikit heeft de mooiste glimlach van de we reld", „Waarom blyft Doris Day zo populair?", „Hoe combineren we de kleuren van de nieuwe mode?", enz. Wanneer ook u deze nieuwe Libelle niet wilt missen, abonneer u dan per briefkaart by Libelle, Nassauplein 3, Haarlem. zich rond Washington bewegen. Franco heeft een verklaarde vijand van de Ver. Staten afgedankt. Nog tot in de laatste dagen heeft Royo geprobeerd de politiek van Fidel Castro op Cuba te verdedigen en de rampzalige gang van zaken daar toe te schrijven aan de fouten en vergis singen van de Amerikaanse politiek. Daarmee trapte hij voortdurend de regering der Ver. Staten op gevoeli ge tenen. Royo is het ook geweest, die het eerste gesprek tussen Span je en de Sovjet-Unie tot stand bracht en bereikte, dat Moskou zou afzien van verzet tegen de opname van Spanje in de Verenigde Naties. Een succes dat voor Spanje van grote waarde was. Enige maanden geleden maakte Fran co zich op om met Washington over de vernieuwing van het verdrag, dat aan de Ver. Staten het recht op steunpunten in Spanje garandeert, te onderhandelen. Op de vooravond dezer onderhandelin gen deed desondanks de leider der Spaanse culturele politiek voor Latijns- Amerika, Bias Pinar, in een hoofdarti kel in het Madrileense ochtendblad ABC een sensationele aanval op Washington en de Westelijke democratieën. Spoedig was bekend dat de eigenlijke inspirator van deze ongewoon scherpe aanval Ro drigo Royo was geweest. Generaal Fran co voelde zich zeer opgelaten. Hij en de minister van buitenlandse zaken pa reerden deze aanval onmiddellijk door deze officieel te veroordelen, terwijl de schrijver, Bias Pinar, binnen vieren twintig uur van al zijn staatsposten werd ontheven. Tevens stelde het ministerie van buitenlandse zaken een scherp on derzoek in tegen die beambten van het ministerie die klaarblijkelijk tevoren in zage van het artikel hadden gehad. Propaganda-actie Hierdoor werd wel duidelijk dat Fran co geen verstoring der onderhandelingen met Washington duldde en dat hij ertoe was overgegaan de breed opgezette en sterk toenemende anti-Amerikaanse agi tatie de voet dwars te zetten. Hij heeft er waarschijnlijk de schrik in gekregen, want alle bladen en blaadjes der Fa langa, die reeds geruime tijd als waak- en kefhondjes tegen de Ver. Staten te keer gingen, zijn daarmee schielijk op gehouden. Integendeel, zij propageren thans uiterst actief een politieke en geestelijke toenadering tot Washington en de Weste lijke democratieën. Franco heeft zich daarmee het klimaat geschapen om aan de Amerikanen vérstrekkende voorstel len te doen. Hij is zelfs genegen niet al leen de steunpunten verder te verpach ten, maar aan de Ver. Staten ook een basis op de Canarische Eilanden af te staan. Maar hij verlangt daarvoor nogal omvangrijke economische hulp en een ingrijpende modernisering van de Spaan se strijdkrachten met Amerikaanse hulp. Franco's activiteit strekt zich zelfs zover uit, dat by in het raam van het Iberische verdrag met Portugal sterke druk op de regering in Lissa bon uitoefent voor de verlenging van 1 het verdrag Portugal - Ver. Staten over bet Amerikaanse steunpunt op de Azoren. De openbare mening over de Ver. Staten is op dit ogenblik in Portugal al zeer slecht gestemd. Men is algemeen tegen deze alliantie met de Ver. Staten gekant. Washington kan erop rekenen dat de regering-Salazar de Amerikanen een har de noot te kraken zal geven. Intussen: de in Spanje tussen Franco en de linkervleugel der Falanga-bewe- ging aan de dag getreden controverse be wijst wel, dat de geestelijke ontwikke ling in Spanje in veel opzichten anders loopt dan het Franco-regime altijd heeft nagestreefd. Uit deze controverse kun nen indien zij zich verdiept en daar op is met de spectaculaire verwijdering van Rodrigo Royo en Bias Pinar wel kans op voor het Franco-regime nog gevaarlijke verwikkelingen voortkomen. - De echtgenote van de Amerikaanse president, mevrouw Jacqueline Kennedy, is in Washington teruggekeerd van een reis van drie weken die het kweken van goodwill ten doel had. Ze heeft haar reis ,,een boeiende ervaring" genoemd, maar wil geen tweede zonder haar man maken. Mevrouw Kennedy zag er stralend en uitgerust uit. Ze heeft drie dagen in Londen ten huize van haar zuster, mevrouw Radziwill van haar vermoei ende reis naar India en Pakistan kun nen bijkomen. ,,De volgende keer ga ik niet zonder John" zei ze. Van hun gezamenlijk spaargeld gaan tweehonderd K.L.M.-pursers en -hof meesters volgend jaar bij Zwolle een café-restaurant exploiteren. Het zal ge vestigd zijn in een nog te bouwen pro ject, waarin behalve een. aantal woon- flats een zeer grote servicegarage met showroom zal worden ondergebracht. De pursers en hofmeesters van de K. L M. hebben een origineel plan voor par ticuliere bezitsvorming verwezenlijkt. Een jaar geleden richtten zij een eigen particuliere naamloze vennootschap op, de Peha Recreatiebedrijven n.v. Iedere purser of hofmeester die maandelijks f 25 van zijn salaris liet afhouden, ont ving na vier maanden een aandeel van f 100,- in de nieuwe n.v. Circa 150 van hen brachten op deze wijze in een jaar f 45.000,- bijeen. Daarnaast bestond de mogelijkheid een aandeel van f 1000,- te kopen, hetgeen vijftig van de ruim zeshonderd pursers en hofmeesters heb ben gedaan. Na een jaar kon de vennoot schap dus beschikken over een kapitaal van bijna een ton. (Van onze Australische correspondent) Het is nog niet lang geleden, dat aan de Australische kust een helaas niet zeldzaam drama zich afspeelde, waarbij ditmaal een Neder landse jongeman betrokken was. Op een wat afgelegen plek aan het strand was hij met zijn Austra lische verloofde in zee aan het stoeien, toen plots zijn meisje onder waler verdween. Bloed spoot omhoog en het bleek, dat een grote haai het meisje had gegrepen. Haar werden o.m. beide benen afgerukt. In zijn gevecht met de haai werd de jongeman een arm afgebeten. Het meisje overleed spoedig; de jongeman bracht er het leven af. Zoals gezegd, dit diep dramatisch ge beuren is helaas langs de Australische kust niet zeldzaam; hier schokte het te meer, niet alleen omdat er twee slacht offers tegelijk vielen, doch ook vanwege de heldhaftige strijd welke deze jonge immigrant uit Nederland voerde tegen k?.* verschrikkelijke monster, waarvan hij zijn verder leven het lidteken zal blij ven tonen. Dit alles speelde zich af op nauwelijks 10 meter van het strand, want het tweetal duwde elkaar stoeiend on der water. Deze gebeurtenis wijst er weer eens op, dat haaien niet slechts te duchten zijn indien ver in zee wordt ge zwommen, doch ook vlak langs het strand. De dieren drijven langs de kust op zoek naar prooi. En zij weten waar die te vinden. Het is een bekend feit, dat haaien wan neer zij eenmaal een slachtoffer hebben gemaakt soms maandenlang de omgeving waarin zij dit deden onveilig blijven ma ken, omdat zij „bloed hebben geproefd". Enkele jaren geleden heeft men in één van de binnenhavens van Sydney dagen lang jacht gemaakt op een haai, die er kennelijk bleef opereren, na een slacht offer te hebben gemaakt. Uiteindelijk is het een jager op haaien gelukt het mon ster te vangen. De haai die de aanval deed op de hier boven jonge mensen is eveneens kort daarna gevangen. Ook in dit geval was het dier dus in de omgeving gebleven. Toen men het ondier opensneed werd daarin nog een arm van het slachtoffer aangetroffen. Het was een haai van plm. drie meter lengte, een zgn. „tijgerhaai", één van de meest gevaarlijke onder de totaal 80 verschillende soorten vén haaien. Nu is het zo, dat het zwemmen in zee en binnenhavens rond de grote steden geen uitermate gevaarlijke bezigheid is, mits men maar de veiligheidsmaatrege len goed in acht neemt. Dat wil zeggen, er is bij iedere bad- en zwemgelegen- heid langs het strand een scherpe be veiligingsdienst ingesteld door de ver maarde „lifesavers", de mannen van de vrijwillige reddingsbrigade. Niet alleen speuren op de uitkijktorens aan het strand mannen met kijkers voortdurend de zee af naar haaien, doch er varen ook bootjes langs het beveiligde gedeelte. Zodra een haai wordt gesignaleerd wordt door middel van een sirene alarm ge maakt. Wanneer men dus binnen het met vlaggen afgepaalde beveiligde ge deelte blijft, kan er niets gebeuren en er gebeurt ook niets. Veel gevaarlijker is het in de binnenhavens; doch ook daar vindt men zwembaden die door netten tegen haaien beveiligd zijn. De gevaren behoeven dus niet groot te zijn, indien men zich streng aan de waarschuwingen en voorschriften houdt. Helaas gebeurt dat lang niet altijd, zo als ook in het hiervoor vermelde geval. Er was een Italiaanse immigrant, die de gewoonte had iedere dag in een bin- Groot zyn de trots en de vreugde als men er in slaagt de geduchte moordenaar van de zee en de stranden te vangen. Er zyn vervaarlijke exemplaren onder, van soms tonnen aan gewicht. nenhaven van Sydney te gaan zwem men. Herhaalde malen was hij tegen het haaiengevaar op die plaats gewaar schuwd, doch hij luisterde er niet naar. De gevolgen bleven niet uit; op zekere dag werd hij door een haai gegrepen en afschuwelijk verminkt. Kort daarop overleed hij. Hoewel men dus helaas ook door trieste praktijk nogal wat over de haaien en hun gewoonten weet, is dit niet genoeg om bescherming te bieden tegen het gevaar. De jongste gebeurtenis sen zijn voor de kranten aanleiding ge worden de overheid te wijzen op de noodzaak meer studie te maken van hét leven van de haaien, teneinde daardoor grotere bescherming te bieden aan de plm. 10 miljoen mensen die 's zomers van strand en zee komen genieten. De regering is het ernstige verwijt gemaakt dat zij niet voldoende aandacht aan het gevaar besteedt. Altijd honger In de nu aflopende Australische zomer zijn velen ternauwernood aan haaien ont snapt. Zelf zag ik die haaien op nog geen vijf meter van de steiger waarop ik stond in de toch drukke havens van Sydney rustig rondzwemmen. En zwem mers zijn hier niet zeldzaam, afgezien dan nog van de gevaren die dreigen wanneer één van de vele zeilbootjes om slaat. De haaien zijn, zo wordt beweerd, bru taal, omdat zij dag en nacht door honger worden gekweld in hun kolossaal lichaam. Daarom zijn zij ook dag en nacht in de weer, en er is berekend, dat een haai per jaar 50.000 kilometer zwemt. Alles is van zijn gading on zelfs giftige vissen deren hem niet. Alles wat zich in de zee bevindt, wordt door het monster opgeslokt, en de honger drijft hem tot vlak aan de kust en het strand. Het is daarom gevaarlijk om zo maar langs de Australische kusten te gaan zwemmen en baden, doch het kan in alle veiligheid gebeuren als men zich aan de veiligheidsvoorschriften houdt.

de Stem | 1962 | | pagina 17