EN bte W" Brabant en Zeeland voeren actie voor Jannie Geurts Papier voor UW pen ONZE PUZZEL - HULST oxen len s: Te laateerste kievitsei, 'werd toch 't beroemdste Beter een bruin ei dan een lege dop Grote eier-inzameling voor eerste kievitsei-vindster 24x Dierenbescherming wendt zich tot minister De Pons costuum standing! 20 5-565 i. kantjes Douceurtje voor hogere ambtenaren r Olidin per jaar! Rebel leno verval op Vcnezolaans vliegveld Processieverbod in Polen „Transport een kwelling' Voedselgebrek op Cuba (III) Belgen minder anti-Amerikaans Landbouw tekorten in Tsjechoslowakije DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 31 MAART 1962 leuze uit ruim 65 nieuwe modellen een klasse-cos- vaar U jaren- olezier aan zult In. Stof, afwer- Init alles tot in Irfectie verzorgd, jn grijs dessin |en fijn genuan- tussenkleur; en Intalon is natuur- llooifix. Echt een lm van standing, ldaar is het FOR- loor. v.a. f. 119, (Van onze redacteuren) De provinciale overlieden van Noordbrabant en Zeeland hebben besloten hun steentje bij te dragen aan de actie, die in het hele land wordt gevoerd om de onfortuinlijke eerste kievitseivindster Jannie Geurts uit Barneveld, toch tevreden te stellen. Zoals men weet is het dit lieve kind niet gelukt haar vondst bij de koningin te melden, zoals elk jaar het geval is met het eerste kievitsei. Reeds zijn uit vele delen van het land kleine attenties naar het meisje gezonden. C. N. M. Kortmann, commissaris van de koningin in de provincie Noord-Brabant en jlir. mr. A. F. C. de Casembroot, commissaris der koningin in de provincie Zeeland hebben in de opgewekte sfeer na de verkiezingen, die iritmers voor iedereen winst hebben gebracht zoals men in de kranten heeft kunnen lezen contact met elkaar opgenomen. De twee vooruitstrevende bewindslieden wilden zich het kaas niet van het brood laten eten door andere provincies en hebben zich het hoofd gebroken over de mogelijkheden tot een actie. Uiteindelijk is deze uit de bus gekomen en ze zal a.s. zondag worden gevoerd onder het motto Beter een bruin ei dan een lege dop". De provinciale overheden zyn bij het lanceren van deze, de sympathie van allen verdienende actie uitgegaan van verschillende thesen: Jannie Geurts heeft recht op de morele steun en sympathie van alle Nederlanders 4-) De salarisonderhandelingen voor de ambtenaren zyn zo onbevredigend geweest, dat het niet meer dan billijk is, wanneer er toch een kleine compensatie is voor hen Een zo breed mogelijke groep van de bevolking moet in staat worden gesteld aan de actie „Beter een bruin ei dan een lege dop" mee te werken. Nu wilden de commissarissen der koningin het niet te bruin bakken en daarom heeft men besloten de gemeen tebesturen in te schakelen. Eerste ei Morgen, zondag, zullen bij de ingang van alle gemeentehuizen in de Brabantse (Advertentie) Machtige strips en prachtige ver halen in Olidin, het blad van de Shell Junior Club! Inlichtin gen bij elk Stiell station! en Zeeuwse plaatsen grote manden worden geplaatst. Het is de bedoeling, dat elk bruin ei, dat deze dag wordt gelegd, in die manden wordt gedepo neerd. De vijf eieren, die het eerst worden gebracht, zullen per speciale koerier naar Den Bosch en Middelburg worden vervoerd, waar de blokhoofden van de Bescherming Bevolking klaar staan de eieren in te pakken en per bedeling bij de laatste salarisvoorstellen. Nu is het natuurlijk zo, dat er vele bruine eieren zullen over blijven. De overheid heeft besloten, dat de echt genoten van de burgemeesters deze zullen verdelen onder de lagere ambte naren. Speciale barbiesjes met het op schrift „Beter een bruin ei dan een lege dop" zijn hiervoor ter beschikking gesteld. Oproep Aan het slot van het communiqué dat door de commissarissen van de koningin bij deze gelegenheid is uitgegeven wordt een beroep gedaan op de douaniers van de grenspost Wernhout en op de be volking van Moerdijk en Zevenbergschen- hoek. Het verzoek aan hen is de over gebleven bruine eieren te bewaren tot de vroege avonduren. Men houdt er n.l. rekening mee, dat het Nederlandse elftal in Antwerpen van België zal verliezen. Om aan de spelers het ongenoegen daar over van de bevolking kenbaar te maken worden dc bovengenoemde personen ver zocht zich tegen acht uur op te stellen bij de grensovergang en bij de Moerdijk- brug opdat de spelers eventueel be kogeld kunnen worden met de eieren. Om tc voorkomen dat tengevolge van de gladde eierstruif aanrijdingen ontstaan zullen onmiddellijk na de doortocht van de bussen met spelers zandstrooiwagens het wegdek de vroegere stroefheid terug geven. De? provinciale overheden heb ben het volste vertrouwen in de offervaardigheid van de bevolking en dus in het welslag envan de actie. Mogen zij in deze verwach ting niet worden teleurgesteld. if ♦•it**»#*#»##»"'*****-****»»*****a«._ 'ztdmu kf" vrachtwagen naar Barneveld te brengen.' De eigenaars van de eieren wordt ver zocht hun naam en adres op de eieren te vermelden. Mejuffrouw Geurts heeft n.l. reeds toegezegd, dat zij elk van de gelukkigen een van haar talloze choco lade eieren zal toezenden. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen is dit haar in het oor ge fluisterd door haar oudersdie menen, dat hun dochter wel eens snel slechte tanden zou kunnen krijgen, ondanks de in Barneveld reeds doorgevoerde fluoridering van het drinkwater. Bewakers De manden zullen tussen elf en twaalf uur de periode waarin men zijn eieren kan leggen worden bewaakt door ambtenaren van de gemeente in de rangen tussen commies A en referen daris. In overleg met de ambtenaren- organisaties heeft minister Toxopeus be sloten hun hiervoor een voile dag salaris uit te betalen. Hij is daarbij uitgegaan van de over weging, dat men van niemand kan eisen, dat hij een uur van het vrije weekeinde opoffert, zelfs niet voor een goed doel als dit. zonder daarvoor een compen satie te ontvangen. Bovendien kan de minister hiermee enigszins tegemoet komen aan de ontevredenheid onder de hogere ambtenaren over de slechte Aan verschillende vooraanstaande kippenfokkers in Brabant en Zeeland is reeds een opwekking gezonden door de provinciale overheden om hun beste beentje voor te zetten voor de actie „Beter een bruin ei dan een lege dop". O.a. aan mevrouw Belaert in Zuiddorpe, die men hier bezig ziet met de make-up van haar beste legkip. Het Venezolaanse ministerie van defensie heeft officieel bevestigd, dat guerrillabenden woensdagavond Venezu ela's grootste luchtmachtbasis op minder dan 160 km van Caracas, hebben over vallen. De aanvallers, die op de installaties van de basis Marsical Sucre bij Maracay het vuur openden, werclen snel terug geslagen. Van slachtoffers of schade maakte men geen melding. De geruchten over de aanval begon nen te circuleren, toen uit Caracas militaire transportvliegtuigen met grote aantallen soldaten naar elders ver trokken. De overval op Marsical Sucre is de gewaagste die de Venezolaanse rebellen tot nu toe ondernomen hebben. HET NEDERLANDS ELFTAL Elke sportenthousiast zal net als onderge tekende zeer verrast zijn geweest bij het vernemen van het bericht, dat de uitver koren Feyenoordsterren geweigerd hebben om tegen de Belgen te spelen. De houding van deze spelers kan bij geen enkele rechtgeaarde sportman of-vrouw een goed onthaal vinden. De door deze spelers aangevoerde argu menten om niet te spelen zijn m.l. niet steek houdend. Vrezen deze sterren opnieuw door de Belgen in hun voetbalhemd gezet te worden? In de amateurperiode zou niet één van hen gedacht hebben om te weigeren. Ik meen mij te herinneren, dat in de vooroorlogse periode met de Feyenoorder Kees Pijl ook iets dergelijks is voorgevallen. Hij weigerde ook te spelen, omdat clubbelangen hem meer waard waren. De KNVB schorste toen deze speler voor een te spelen kampioenswedstrijd. Voor de houding van de bedoelde spelers heb ik slechts één woord: belabbeTd. Zulke sportbeoefenaars kunnen beter niet geaccep teerd meer worden. Zij horen in de voetbal wereld niet thuis. De KNVB zou eens een afdoende maat regel moeten treffen, hoe moeilijk het ook zou zijn. door b.v, deze spelers levenslang uit te sluiten van deelname aan de inter- landvoetbalwestrijden. Ook een langdurige schorsing b.v. voor een half jaar niet deelnemen aan competi tiewedstrijden zou wel effect resulteren. Feijenoord voert dan wel de lijst'aan in de eredivisie, in mentaliteit en nationale eergevoelens komt deze club onder aan de lijst. Het is te hopen, dat zonder deze spelers onze elf tegen de Belgen toch een redelijk succes mogen behalen. Trainer Elek Schwartz zal hopelijk nu wel in gaan zien, dat hij zijn spelers niet moet gaan zoeken bij Feijenoord. Zoals al eerder terecht is opgemerkt in deze rubriek, zijn ook in het zuiden en andere delen van het land talentvolle spelers te vinden, die wel willen, die hun technische tekortkomingen of routine doen vergeten door eerzucht en enthousiasme. En met die mentale instelling is ons nationale voetbal méér gebaat, dan met spelers, die denken meer te zijn, meer te kunnen, meer te mogen eisen dan alle anderen, omdat zij toevallig in Feijenoord spelen. Het Poolse parlement heeft een wets voorstel goedgekeurd dat het houden van religieuze processies in het openbaar kan verbieden. Vier leden van de katholieke groepe ring „Znak" stemden tegen, vijf andere niet-communistische leden onthielden zich. Horizontaal: 1 wapen, 6 wilddief, 11 4 itel (afk.), 12 Europeaan, 14 kleding stuk, 15 bergplaats, 17 jongensnaam, 19 t'tel (afk.), 20 wereldtaal, 22 lange draad, 23 mannelijk zoogdier, 25 insect, 26 groot, lang stuk hout (mv.), 29 land in Amerika, 31 elektrisch geladen deel- 'jc, 32 slang, 34 vis, 35 herkauwer, 37 weggaan, 40 sportterm, 42 uitroep. 43 Seogr. aanduiding 'afk.), 44 erg, 46 in de rook gehangen, 49 tocht,, 51 Frans lidwoord, 53 niet snugger, 54 herkauwer, ö6 kracht, 59 kledingstuk, 61 aanzien, 62 Spaanse titel, 64 trqprig, 65 boom, 66 rijksgrens (afk.), 68 onbeschaafde, 71 se- lcnium, 72 dierenliefkozing, 74 vrouwe- 'Jk zoogdier, 75 op jaren, 77 vitziek mens, 78 op geen plaats. Verticaal: l afmeting, 2 eerwaarde J)eer (Lat. afk.), 3 lichaamsdeel, 4 uit- {"eep 5 ontkenning, 6 hemellichaam, 7 {jet Romeinse rijk (afk.), 8 deel v. h. {v.?Jd, 9 eenh. v. kracht (afk.), 10 over- i'Jfsel, 13 heilige (afk.), 16 meisjesnaam, Aangenaam gevoel, 18 snel, 19 niet oj {?ger> 521 vette vloeistof, 22 optiek, -d^hellichaam, 25 zacht, 27 sportterm 23 onvruchtbaar, 30 voorzetsel, 32 >r ^P^scl, 33 kleinst deelbaar deeltje, 41 k'K 88 Engels lidwoord, 39 ieder, Jbelse -figuur, 44 wensen te bezitten, 45 oneffene, 46 ruilmiddel, 47 familielid, 48 schop, 49 hennepbraak, 50 steeds weer, 52 deel v. e. Franse ontkenning, 55 voeg woord, 57 bar. 58 gek. 59 Chinees ge recht, 60 verlangen, 63 Europeaan, 64 geleedpotig dier, 67 kern, 69 soort on derwijs (afk.), 70 deel v. d. romp, 72 Frans lidwoord, 73 sportterm (afk.), 75 goud (Fr.), 76 lidwoord. OPLOSSING Horizontaal: 1 barbaar, 7 adelaar, 13 ale, 14 naarden, 16 ida, 17 ram, 18 tl, 19 li, 20 rak. 21 mi. 22 das, 24 ge, 26 item, 29 sr, 30 av, 32 koel, 35 eos, 36 storten, 38 ede, 39 rr, 40 stam, 41 enak, 43 en, 44 neo, 45 iel, 46 sa, 47 prik, 50 keel, 52 ma, 54 Ada, 56 pendule, 57 laf, 58 norm, 60 fa, 61 ss, 62 gans, 63 te, 65 put, 67 hij, 68 ark, 71 ta, 73 ai, 74 ina, 76 ako, 77 overste, 80 don, 81 lorgnet, 82 ierland. Verticaal: 1 barbier, 2 ala, 3 rem, 4 anti, 5 aal, 6 ra, 7 ad, 8 del. 9 enig, 10 air, 11 ada, 12 rakelen, 15 ria, 21 mm, 22 drom, 23 sate, 25 ek. 27 tornado, 28 es, 29 statief. 31 vendels, 33 oc. 34 edel man, 36 st, 37 na, 40 sop. 42 kil, 46 san daal. 48 rp, 49 knap, 50 kust, 51 ee, 53 afstand. 55, ar, 57 la, 59 mt, 62 gij 64 eton, 66 uur, 67 hier. 69 rko. 70 kor, 72 ave, 73 ate, 74 ida, 75 non, 78 ct, 79 si. BREDA C. J. A. v. G. De Nederlandse vereniging tot be scherming van dieren heeft aan de minister van economische zaken ge schreven dat haar uit inlichtingen van verschillende kanten is gebleken dat de handel in honden en katten en ook andere kleinere dieren, op sommige openbare en andere minder openbare markten in een aantal plaatsen in ons land een steeds grotere omvang gaat aannemen. De hierbij verhandelde dieren worden voor een belangrijk deel naar het buiten land verkocht, zegt de vereniging. De brief vervolgt Deze soort handel heeft terecht de ver ontwaardiging van zeer veel landgenoten opgewekt en het hoofdbestuur, deze ver ontruste gevoelens delende, moge een dringend beroep doen op uw excellentie om maatregelen te willen treffen opdat zo spoedig mogelijk dit soort uitvoer verboden moge worden, of dat in elk geval de uitvoer aan vergunningen en aan beperkende voorschriften gebonden worde. Hieraan moge nog worden toegevoegd, dat de nationale en internationale orga nisaties tot bescherming van dieren voorstanders zijn van een beperking van de internationale transporten van levende dieren, in al die gevallen waar dit enigszins mogelijk is teneinde het lijden der dieren tijdens vaak lange transporten te verhinderen of te ver minderen. Deze opvatting, die in de eerste plaats voor slachtdieren geldt, is zeer zeker ook van toepassing op de soort dieren als hierboven genoemd, die bij uitvoer voornamelijk bestemd zijn om hetzij een iets meer onmiddellijke het zij een langzame dood te ondergaan en waarvoor het internationale transport nog een vermeerdering van hun lijden betekent door het optreden van wagen ziekte. hetgeen zoals bekend mag worden geacht bij honden veel voorkomt. Daar de dieren in kisten worden vervoerd en er tijdens het transport geen aandacht aan wordt geschonken.moet dit als een grote kwelling voor honden worden be schouwd welke door het tegengaan van vervoer over grote afstanden kan worden voorkomen. Fidel Castro koopt in Canada poeder- melk om het hoofd te bieden aan het voedseltekort op Cuba. Reeds zijn alle daagse levensmiddelen gerantsoeneerd. Aan melk bestaat wel het grootste ge brek. De verse moet gereserveerd blijven voor kinderen beneden de zeven jaar. VERBODEN TE ROKEN ..Meester!".... riep het kleine Jantje. „En wat is er, mijn beste vent?" „Wilt u a.u.b. niet roken, want dat mag niet in Purmerend!" Meester keek met grote ogen, wist niet goed hoe hij 't had. De goeie bui was ineens verdwenen, terwijl hij tevens in de „piepzak" zat! 't Is tegenwoordig wat te zeggen, zo dacht meester bij zichzelf. Kan ik vandaag niet eens meer roken En 't is pas half elf! Even bij hrijn buurman kijken. Diè rookte er lustig nog op los. In 't speelkwartier tóch even zeggen, anders wordt hij misschien de „klos"! Juffrouw Jansen in de eerste rookt ook als een grote vent. Toch maar even op attenderen, want dat mag niet in Purmerend! Weer een nieuw pi'obleem geschapen 'k Beklaag de kinderen in de klas. Meesters, die niet meer mogen roken komt aan 't humeur niet goed van pas! 'k Zie er dan toch wel van komen, dat „éne plaats" nog uitkomst biedt. Men in de nog nieuw te bouwen scholen bij iedere klas zo'n „tentje" ziet! Wanneer wij vroeger de klas uit wilden, stak je twee vingers maar omhoog, met daarbij nog een beetje wiebelen, dan was 't net echt, dat er niet om loog! Benieuwd, waar da op uit zal draaien, als je ook in 't roken niet vrij meer bent. Kan men hier de „gulden middenweg" niet bewandelen? Wat denkt u ervan in „Purmerend"? ULVENHOUT Een niet-onderwijzer OPERETTE-VERENIGING BERGEN OP ZOOM Uit het laatste verslag over de gang van zaken bij de BOV blijkt, dat, ondanks het overweldigende succes van de laatst opge voerde operette, de financiële positie van deze prachtige vereniging zorgen baart. Te nemen maatregelen de onkosten zoveel mo gelijk te drukken werden al aangekondigd. Misschien zal de volgende suggestie mede een steentje hiertoe bijdragen. Het streven der BOV om steeds meer krachten van buiten B. o. Zoom aan te trekken lijkt ons ieder jaar toe te nemen. B.v. in de bezetting van het orkest was het aantal muzikanten van soms ver buiten de stad opvallend groot, groter dan ooit tevoren. Die verre reizen doen. die kunnen veel verhalen! Het is jam mer dat ze ook veel kunnen verhalen, nl. hun reis- en verblijfkosten op de kas der BOV, hetgeen natuurlijk billijk is. Dat dit voor de operettevereniging echter een zware aderlating is behoeft geen verder betoog. Nu hebben wij binnen onze muren een vol ledig en voortreffelijk orkest, vrijwel geheel bestaande uit liefhebbers, wier medewerking dus geen geldelijke consequenties met zich meebrengt, nl. het Obrecht-orkest. Waarom op hen geen beroep gedaan? Wij zijn ons bewust hier een moeilijk onderwerp aan te roeren. Er zullen van weerskanten, be zwaren rijzen en moeilijkheden te overwin nen zijn die zo op het eerste gezicht niet onderkend kunnen worden. En toch moet door onderling overleg te realiseren zijn dat twee verenigingen die zich beide op het meer culturele vlak bewegen elkaar een helpende hand reiken. Het Obrecht-orkest kan dan wat meer naar buiten optreden dan thans het geval is, voor de BOV betekent het een aanzienlijke verluchting van de be groting en het feit dat voor een Bergs artis tiek evenement minder krachten van buiten de stad aangetrokken hoeven te worden en weer meer met eigen mensen gewerkt kan worden zal beide verenigingen tot voldoe ning stemmen. Het meeste voldoening zal wellicht de idee geven dat samenwerken in BoZ zeer wel mogelijk is, in tegenstelling tot wat onlangs nog in een zojuist uitgeko men boekje beweerd werd! Hetgeen nogal wat stof deed opwaaien. Ik hoop dat er op dit stukje gereageerd zal worden. Uit de choc des opinions kan wellicht een bruik bare oplossing gedistilleerd worden. BERGEN OP ZOOM Outsider EN DE TIVENS Teenagershows hier, teenagerdansavonden daar! 't Is al teenager wat de klok slaat. Wordt er een nieuwe club opgericht, de teenager speelt er de hoofdrol in. Wordt er een dansavond georganiseerd, 't is voor de teenagers. Daarom zullen er ook wel niet veel teen agers in Breda zijn die zich in het weekeind zullen vervelen. Zelfs wat de parochiehuizen doen is voor de teenager. Prachtig, dan zijn die tenminste de straat af. Er is voor die jongelui dus genoeg ont spanning. Maar wat wordt er in Breda allemaal voor „de Twen" gedaan? Moeten zij misschien ook van een dave rende dansavond genieten temidden van deze nog zeer jonge jeugd? Wij vragen ons af: „Waar blijft de ont spanning vóór deze „jongelui", want we kunnen de twintigers toch geen „ouwelui" noemen wel? Zijn er dan helemaal geen danslustige twens in Breda of durven ze niet? Wie raapt de handschoen op? BREDA a Twennies CARNAVAL IN BREDA We hebben kunnen zien dat de carnaval dit jaar. ondanks de financiële kant, toch weer goed is geslaagd. En nu zijn er mensen die zeggen dat ik ongelijk heb. Maar men moet zich goed realiseren, dat het geld, waarover men beschikt, niet genoeg is voor een betere optocht. Nu wil ik een beroep doen op carnaval- minnend Breda, en dan voornamelijk de jeugd. Men viert goed carnaval, zoals men heeft kunnen zien. We hebben een behoor lijke optocht gezien. Maar hoeveel tijd heeft men er aan besteed? Vraag het maar eens aan de medewerkers. Waarom moeten die mensen zwoegen en ploeteren om een goed resultaat te bereiken, terwijl anderen niets doen? Laten wij, en vooral de jeugd van 16 en ouder, daar eens verandering in brengen. Als de grote firma's cn de Horecabedrijven die er het meest profijt van hebben er niet genoeg voor over hebben, laten wij dan BCV-begunstiger worden. Het bedrag is minimum f 2,50 per jaar. Want wil men carnaval bleven houden, dan is het onze taak die verder op te bouwen. Kan een stad met meer dan 100.000 inwoners dat niet voor elkaar brengen? Ik hoop dat er over een paar maanden een berichtje in de krant staat, dat het aantal leden, met sprongen is gestegen. Ik wens de organisatoren veel succes en een betere kas toe, zodat zij volgend jaar een nog betere optocht zullen hebben. WISSELBEKER VOOR MEISJES VAN HET MEN Cl A DE MENDOZALYCEVM Wanneer ik elke morgen, middag en avond gebruik maak van de Willem van Oranje laan. erger ik mij aan de gedragingen van de Mencia de Mendozalyceïsten in het ver keer. Richting aangeven op hoek Chopinstraat- Boeimeerweg is er niet bij. Richting aange ven op hoek Boeimeerweg-Willem van Oranjelaan is kennelijk niet nodig. Zij blijven rustig met drieën en vieren naast elkaar fietsen, zodat passeren met fiets of auto op deze smalle laan nauwelijks mo gelijk is. Zouden deze meisjes wel iets van deze enkele elementaire regels van het verkeer afweten? Edoch, volgens het Dagblad de Stem van 16 maart, winnen zij keer op keer de door het verbond voor Veilig Verkeer georgani seerde scholenverkeerscompetitie! Wanneer, zo vraag ik mij af. deze competitie gespeeld zou worden door de gehele school, in plaats van door een team van 5 afgevaardigden, zou dan het Mencia de Mendozalyceum ooit één keer in het bezit van deze beker ge komen zijn? BREDA C .J. v. D. FEEST IN LAGE ZWALVWE Als geheel buitenstaander bevreemdt het mij de laatste maanden eigenaardige be tichten over de harmonie „Deugd veredel* de Kunst" te horen. Hoewel ik er niet mee op de hoogte ben, waar nu eigenlijk alles dm draait, ontkom ik toch niet aan de in druk dat er iets scheef zit. 'n Spreekwoord zegt reeds: „Men noemt geen koe bont, of er is een vlekje aan". Iedere maand stort ik "mijn bijdrage in het uniformenfonds en ieder jaar betaal ik do- nateursgeld, daarom meen ik en met mij vele Zwaluwenaren, dat wij er recht op hebben te weten, wat er precies gaande is. Ik kan me tenminste niet voorstellen, dat vier muzikanten in hart en nieren 'n vereniging zomaar de rug toekeren, waarbij een aan het bestuur gezonden brief een duistere rol speelt. Nu hangen er reeds zes nog niet geheel betaalde uniformen waardeloos. Wie anders moet en kan die betalen dan de Zwaluwse bevolking? LAGE ZWALUWE Een inwoonster FEEST IN LAGE ZWALVWE Uw kritiek, geachte inwponster van de Groenendijk, is juist wat betreft het uit rukken van onze harmonie op carnavals zondag. Gaarne ons beleefd excuus hiervoor. U moet er echter rekening mee houden, dat wij verschillende oudere mensen in onze vereniging hebben, die een onmisbare partij spelen, doch die de lange afstanden, niet kunnen afleggen, zoals ons dorp die kent. om bij ieder uitrukken van de harmonie, in alle hoeken te komen. Verder moet u dan weten, dat ieder initia tief om tot carnavalsviering in ons dorp te komen, is genomen door de harmonie, in het vorige jaar, in de hoop dat dit zal uitgroeien tot een viering van carnaval door onze hele gemeenschap. Dan vind ik het niet erg bemoedigend om door te gaan, meer en beter te organiseren, een carnavals dag wanneer u, nu het nog in de kinder schoenen staat, reeds begint te kritiseren op de leden van de vereniging die er zich persoonlijk en financieel voor inzetten. Wel degelijk overigens heeft de harmonie laten blijken, dat u ook op de Groenendijk, wat onze vereniging betreft, een belangrijk deel uitmaakt van onze gemeenschap. Als u zou lezen het jaarverslag onzer vereniging, wat u ter inzage kunt krijgen, dan zult u ervaren, dat in de 75-jarige geschiedenis van de har monie het jaar 1961, een topjaar is geworden. Ook de Groenendijk werd viermaal bezocht. En u is toch nog het Bondsmuziekconcours niet vergeten? Gaarne wil ik u er op wijzen dat het voornaamste doel van een muziek vereniging, niet het uitrukken doch het ver zorgen van goede concerten* is. Wij ver zorgden die o.m. in „Ons Belang", op Hoge Zwaluwe, „de Olm" op de Gaete. en Blauwe Sluis. Hopelijk mogen wij in de toekomst ook van uwe zijde op wat meer belang stelling rekenen, of wel blijven rekenen, wanneer wij ruimschoots aan onze verplich tingen voldoen. Harmonie „Deugd veredelt de Kunst" De Vos - voorz. LAGE ZWALUWE JURY (V) Geachte heer „B", Naar aanleiding van hetgeen u schreef op het artikel, ingezonden door „Toeschouwer", wil ik u gaarne meedelen rat het beslist niet de door u georganiseerde avond betrof, doch een welke daags daarop werd gehouden. Ook uw avond heb ik bezocht en ik ben het ook met u eens, dat deze prima „in elkaar" zat en dat de jury ook pertinent onpartijdig was. Wat betreft het verstand hebben van muziek, mijnerzijds, wil ik u wel even mededelen dat er geen enkele, maar dan ook werkelijk geen enkele teen ageravond georganiseerd is, welke ik niet heb bezocht. U kunt dan toch wel aan nemen, dat ik er, na zo'n „150-tal avonden' toch wel iets van weet! BREDA „Toeschouwer" WAAR MOGEN W IJ BALLEN? Nu wij hier voor onze deur een mooie snelweg hebben gekregen zijn wij ons speel terrein onder de bomen kwijt. Gaan wij op de weg dan worden wij weggetoeterd of het wordt ons door de politie verboden. Gaan we voor de huizen op het thans doodlopende gedeelte, dan komen de boze buurvrouwen (één heeft al zes ballen afgepakt!). Kan de gemeente Breda op het overge schoten gedeelte van ons voormalige park, dat nu een stuk is met grote kuilen, voor ons geen speelveld maken, of wordt het weer een parkje? (Dan gaan de meesten er toch in). Graag een oplossing? BREDA De sportieve jongens van Crogtdijk en Putterstraat. P.S. Wij hebben nog geen ruit gebroken OPEN BRIEFJE, AAN W. TH. 11. MOYTINK Het is in het verleden (en nu nog) altijd zo geweest, dat boeren, middenstand en arbeiders hebben moeten vechten om een zetel of aantal zetels te krijgen ln de ge meenteraad. om langs die weg de belangen te behartigen van de gemeente in het alge meen en de belangen van hun „stand" om dat lekker woordje eens te gebruiken. Wat de katholieken betreft (waartoe u ook behoort) die zijn de laatste verkiezingen met een lijst uitgekomen waarop elk van bovengenoemde groeperingen vertegenwoor digd was: de lijst van de KVP. Ik meen te mogen veronderstellen, dat in de KVP alle groeperingen ondergebracht kunnen worden. Ook de groep die u be doelde in uw ingezonden stukje. Of is do KVP in R'veer toch niet die politieke partij waarin de belangen van alle groeperingen behartigd worden? Eerlijk gezegd heb ik daar ook wel eens aan getwijfeld, ofschoon ik toch lid ben. U bent van mening dat in de huidige gemeenteraad te weinig men sen zitting hebben met capaciteiten om de ontwikkeling in eh buiten de gemeente het hoofd te bieden. Ik ben de mening toegedaan dat mensen die 10 jaar en meer onze belangen behar tigen, daarbij nog vaak andere functies bekleden in organisaties en dergelijke, heus wel enige kennis van zaken hebben, wat wel blijkt uit het vertrouwen dat ze bij de mensen hebben. Onder elke bevolkings groep zitten mensen die deskundig en ge schikt zijn voor de gemeenteraad. Het is maar hoe bekijk je het. Dat wil niet zeggen dat ik het met alles en iedereen eens ben. Maar men kan niet ontkennen dat onder leiding van onze bur gemeester, en met medewerking van alle raadsleden de laatste 15 jaren meer tot stand gekomen is dan in 100 jaar daarvoor. Het spijt me dat ik het moet zeggen, maar ik ben van mening dat u zelf graag en zelfs heel graag de belangen van onze gemeente mede zoudt willen behartigen. In de gemeenteraad dan wel te verstaan. Weet u wat u dan moet doen, mijnheer Hoy tink? Er voor vechten net als iedere andere groepering. Mijn stem kunt u krijgen, als na informatie blijkt dat u deskundig genoeg bent, u genoeg capaciteiten en per soonlijkheid bezit. Vooral deskundigheid wordt nogal zwaar gewogen. Ik denk te zwaar, want ik ben een echte muggezifter. Tot slot zou ik aan de arbeiders dit willen zeggen: „Laat u maar zoet als honing vinden, de vliegen zullen u verslinden". Maar ik geloof dat ze daar te deskundig voor zijn, en dat meen ik. RAAMSDONKSVEER J. v. d. PLUYM OPEN BRIEF AAN DE INWONERS VAN RAAMSDONK EN RAAMSDONKSVEER (II) Onder deze kop stond zaterdag 17 maart een ingezonden stuk in deze rubriek, met de vraag om reacties Wat wilt u eigenlijk mijnheer, met de nodige deskundige voor industrialisatie, wo ningbouw en pendel. U schrijft over het verleden en de samen stelling van de gemeenteraad, doch speciaal het door u bedoelde verleden is nog maar zeer jong, 17 jaar, sinds de tweede wereld oorlog. Voor die tijd was de raad samengesteld zonder de arbeiders en werkte men de in dustrialisatie tegen. Wij hadden een prachtig gelegen industrie terrein in de Dombosch, diep in een gat be neden het rivierpeil, maar toch liet men het zand uit de Maas op een plaats persen waar er niemand om verlegen was. Het bord „Industrie-terrein te koop" heeft jaren voor de show bij de Domboschpolder gestaan. U rafelt de verschillenden standen uit el kaar om er dan nog meer op te noemen die op een andere manier onder dezelfde term te plaatsen zijn. Wanneer u schrijft over de boeren en mid denstand en dan voor de werkgevers een plaats vraagt, vergeet u dat de twee voor benoemden meestal reeds werkgevers zijn. Wie is er wat de pendel betreft meer deskundig dan zij die buiten hun schuld nu eenmaal moeten pendelen. Laten wij hopen dat de zetels Inderdaad gevarieerd en naar verhouding van het aan tal kiezers nit diverse groepen worden ver deeld. RAAMSDONKSVEER J. M. O. OP WIE STEMMEN? Met de komende verkiezingen weer voor de deur wil ik me vanaf deze plaats eens tot u wenden. We moeten allemaal weer ter stembus om te stemmen. Maar op wie moe ten we stemmen in deze tijd van de nog steeds heersende woningnood. Alle partijen beloven ons vele nieuwe woningen zolang de verkiezingsstrijd nog aan de gang is. Maar is het gebeurd, dan is het weer het zelfde liedje. Wachten maar weer op huizen. Ik zelf ben moeder van twee kinderen. 7 en 3 jaar oud. Binnen korte tijd drie kinderen. En ik ben in het bezit van een bovenhuis met een balcon van 2 x 1>'2 meter. Daar kun nen mijn kinderen naar hartelust op spelen. Ook heb ik nog een zolder waar een schom mel hangt. Daar kunnen ze ook fijn spelen, vooral des zomers. En het is nog gezond ook De straat is niet bekwaam. Ik zit naast een uitrit van ongeveer 30 autogarages. Dus wil ik ze niet verongelukt hebben dan moet ik ze binnen houden. Nu heren die kiesbaar zijn: u ziet wel, u kunt veel goeds doen als u gekozen wordt En u zult gekozen worden indien u voor meer woningen zorgt. Mijn stem krijgt die partij die het eerst voor een woning zorgt met tuin. al is hij nog zo klein. Ik wacht er pas acht jaar op IJZENDIJKE Mvevr. G. .Amerikaanse ambassadeur in Brussel, Douglas MacArthur, neef van generaal b.d. MacArthur, heeft in New York als zijn mening uitgesproken, dat de anti-Amerikaanse gevoelens die in aevnhr ei^ische kringen heersten als nnmïfk Vi?" Amerikaanse Kongo- politiek, zijn afgenomen. Volgens ambassadeur MacArthur heb- de Belgen thans een beter begrip Amerikaanse standpunt inzake Kongo, en zijn de Amerikaanse poltiek en doelstellingen niet in strijd met die welke in België worden gehuldigd. De Tsjechische boeren zijn de afge lopen twee maanden niet in staat ge weest de vereiste hoeveelheden land- bouwprodukten te leveren, zo blijkt uit een bericht van radio Praag. In de eerste twee maanden van dit jaar, aldus het bericht, leverden de boeren 10.000 ton vlees minder dan hun vastgesteld quotum. Er werden bovendien 40 miljoen eieren en 14,4 liter melk te weinig geleverd. ,,Dit leidde tot moeilijkheden in de voedselvoorziening van do bevolking" aldus radio Praag. ,,de regering heeft maatregelen genomen om in de be staande toestand verbetering te brengen

de Stem | 1962 | | pagina 15