MOOIE PRIJZEN VOOR DE MOOISTE PAASEIEREN Vul in: 1, 2, 3 EN WIN Sc LiJ zingen Lof der zotheid Mexico en Acapulco in Beleggingsmaatschappij en meer in de belangstelling Kleuren - Tekenen - Kleuren - Tekenen - Kleuren - Tekenen Wonderland55 in Eindhoven wonderlijk land voor jeugd r it it r m Voorstellingen van Haagsche Comedie Ketel ontploft: vier doden Bosbranden in Vietnam: duizenden dakloos V ir «r in In 104 landen gepresenteerd, overal graag geaccepteerd. 125 "America s finest cigarette" nu in Nederland, per pakjeJ.# Oude voet Afluisteren in strijd tegen misdaad Gelukwensen voor KVP uit Nieuw-Guinea België Duivenkroniek van „Den Bruinen" Liturgische kalender Geen advertenties voor rookwaar Amerikaanse aandelen weer in trek 17 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 31 MAART 1962 17 (Advertentie) Beste jongens en meisjes, Zo langzamerhand gaan we weer naar Pasen toe. En om jullie alvast een beetje in paasstemming te bren gen, komen we vandaag al met de kleurwedstrijd, waaraan velen van jullie al eerder hebben meegedaan. Voor wie het nog niet weten: het is de bedoeling dat het ei dat we hierbij afdrukken 20 mooi moge lijk wordt gekleurd. Jullie mogen er natuurlijk ook in tekenen, als het maar een echt paasei wordt, waar je met plezier naar kijken kunt. Omdat we vóór Pasen willen we ten wie voor de prijzen in aanmer king komen, moeten we de inzen dingen wel tijdig binnen hebben; uiterlijk dinslag 10 april! Reken maar dat het weer een lawine wordt op onze redactie. ,Voor de vijf beste inzendingen heb ben we een prachtige paasverras sing. En omdat we heel veel inzen dingen verwachten hebben we er nog tien kleinere prijzen bijgedaan. Jullie hebt dus allemaal een royale kans. Als je de gekleurde (en beteken de) eieren inzendt, moet je zo dui delijk mogelijk je naam en adres vermelden en er ook bijschrijven hoe oud je bent. Op de enveloppe moet als adres komen: Redactie Dagblad de StemReigerstraat 16, Breda. Links bovenaan op de enve loppe vermelden: Paaskleurwed- strijd. En nu allemaal aan de slag. We zijn benieuwd! Tien minuten nadat hij was gerevi seerd, is in een metaalgieterij in Greensboro in de Amerikaanse staat North Carolina, een ketel uit elkaar ge sprongen. Tenminste vier werklieden kwamen om het leven, veertien werden gewond. Op het ogenblik van de ont ploffing bevonden zich in de fabriek tweehonderd arbeiders. In een straal van drie kilometer sprongen alle ruiten. In de buurt ge parkeerde treinwagon werden van de rails gelicht. Zware bosbranden hebben een groot gebied in Zuid-Vietnam geteisterd, ten noordoosten van Vietnam. Ongeveer 3.000 personen zijn hierdoor dakloos ge worden. 3? Voor de vierde maal wordt in Eindhoven de zelfwerkzaamheids- tentoonstelling „Wonderland" voor de jeugd in de Philips' Jubileum hal ingericht door het plaatselijk vakantiecomité. Vierduizend kin deren zullen dagelijks deze expo sitie, waarmee een bedrag van 100.000 gulden is gemoeid, kunnen bezoeken. Het bestuur van het Eindhovense vakantiecomité heeft meegedeeld, dat de Nederlandse Spoorwegen hebben toe gezegd een grote blauwe „loc" op „Wonderland" te zullen plaatsen, waarin I I kwartje per kolom T 4 kolommen f I.- II St. I K I ai li- sL I II- II B H I IV f.»»..»-...» I kwartje per kolom 4 kolommen f I Vui in 1, 2 of 3eaa win. Hierboven plaatsen wij nog enkele 'nvulkolommen voor onze puzzel deelnemers kunnen deze gebrui J St. lil' ivj A 1 1 1 B 1 1 1 1 1 D 1 E 1 1 F 1 j G 1 1 1 H 1 1 1 1 I J 1 1 I K 1 1 RM 1 —J ken als zij meer dan vier kolommen willen invullen. Inzendingen uiterlijk dinsdagavond 18.00 u., postbus 2500. Amsterdam. de jeugd naar hartelust zal kunnen spelen. De vliegbasis Eindhoven komt met twee vliegtuigen, een „Tigermoth" en een „Harvard", alsmede met enkele „linktrainers". De P.T.T., die 160 m2 plaatsruimte heeft gereserveerd voor de uitvoering van het spel „De weg van de brief" richt bovendien een echt post kantoor in. Ook ontwerpt zij een speciaal Wonderland"-poststempel. Philips brengt een scheepvaartbassin (tien bij dertien meter) met een elektro nisch bediende haven. Voor jeugdige aspirant-automonteurs komt er een DAF- stand. Daarnaast is gedacht aan verschillen de kleuterspelen en aan een timmer- en naaiwerkplaats. Het Verbond voor Veilig Verkeer zal in samenwerking met de Eindhovense verkeerspolitie een stand verzorgen, waarin de jeugd spelenderwijs aan eenvoudige verkeers- testen wordt onderworpen. Ook aan de culturele vorming besteedt „Wonder land" aandacht. De kinderen zullen kunnen boetseren, tekenen, schilderen en linosnijden. Buiten de jubileumhal wordt een grote tent opgericht, waar 400 kinderen meermalen daags een variété-voorstelling kunnen zien. „Won derland" gaat 21 juli open en duurt tot 19 augustus. Presenteer Philip Morris THE CIGARETTE OF QUALITY AND PRESTIGE Aangezien U de laatste tijd geen stukskes meer van mij gelezen hebt zult ge wel gedacht hebben, t is een trekvogel, hij zit weer met zijn tractement ergens in de war me landen, bijvoorbeeld in de Paul Kruger Wildtuin om die boe ren in Transvaal nog eens een beetje uitleg te geven in het fijne over de soort. Wat moet hij trouwens hier doen in de dooie tijd van de duiven sport, alswanneer ze toch niet an ders in de zin hebben dan ruzie maken en mekaar het jak uitbor stelen? Nu, er helemaal naast zat u niet. Voor de verandering echter zat uw vriend en dienaar, die met konfrater Erasmus gemeen heeft dat hij niets liever doet dan de lof verkondigen der zotheid, op het mo ment dat u dit dacht eens in New Orleans en San Antonio (Rio Grande) of in Me- xico-City en Acapulco. Er liggen, om met Churchill te spreken, heel wat mijlen zout water tussen Durban en Seattle, maar als ge de kaart er niet bij pakt, hebt ge daar zo geen weet van. Ten andere, wat zou het allemaal in een Boeing 707 of in een Convair 880 op veer tigduizend voet hoogte, in de stralende zon of onder een firmament vol spranke lend gruis van diamanten, met een snel heid van in anderhalve minuut van Breda naar Tilburg? Afstanden bestaan er niet meer. Ik heb prontjes bijgehouden in mijn boekske dat ik tot hiertoe tweeënvijftig vliegreizen heb gemaakt voor de duiven. Van de Victoria-watervallen der Zambesi in Zuid-Rhodesia tot aan de Niagara-wa- tervallen tussen Buffalo en Toronto. Een van de piramiden en offerplaatsen der Azteken van Montezuma en Cuaugh- temoc in Teotihuacan tot in de Rocky Mountains van British Columbia, waar ge nog eilanden, ik bedoel elanden tegen komt van zeshonderd kilo en beren van zeven! Overal waar Belgen en Schotten wonen en hun nazaten plus degenen die zij met de duivenmicroob besmet hebben, zitten duiven en moet er geselecteerd worden. En van gedachten gewisseld want dui ven, geachte vrienden, daar raakt een mens nooit over uitgestudeerd. De bedoeling is daarom dat wij deze ru briek weer op de oude voet hervatten. Zonder rond de pot te draaien of met ons voeten te laten spelen. Alswanneer ik. om met dr. Van Egeraat te spreken, af en toe eens lyrisch wordt, dan moet u mij dat maar vergeven, het zou de nasmaak kunnen zijn van een weinig rhum uit Kingston Town of een weinig tequila uit de konterijen van de Popocatepetl en de Sleeping Lady. De Amerikaanse minister van justitie, Robert Kennedy, heeft het congres ge vraagd de federale en staatspolitie toe stemming te geven telefoongesprekken af te luisteren om subversieve activitei ten en de georganiseerde misdaad tegen te gaan. In een verklaring gericht tot de senaatscommissie van justitie licht hij toe dat het wetsvoorstel voldoende garanties tegen misbruik biedt terwijl bewijsmateriaal, voortkomend uit het af tappen van telefoonlijnen, voor federale en staatsrechtbanken gebruikt kan worden. „Er zijn 100 miljoen telefoon-aanslui tingen in de V.S. en de syndicaten van georganiseerde misdaad oefenen hun misdadige praktijken, waarmee miljoen dollars per jaar gemoeid zijn, voor namelijk uit door gebruik te maken van dit communicatiemiddel", aldus de minister. Kennedy verklaarde dat afluisteren van telefoongesprekken door particulie ren bij de wet verboden zou zijn en dat de politie het alleen zou mogen doen volgens de bepalingen van het wets voorstel. "^ORIG seizoen bestond er veel be langstelling voor „Lieve Leugenaar (Dear Liar), de toneelbewerking die Jerome Kilty heeft gemaakt van de brieven van Bernard Shaw en de actrice Patrick Campbell. De Haagsche Comedie heeft daarom gemeend aan veler wensen tegemoet te komen door deze komedie, die ge speeld wordt door Ida Wasserman en Paul Steenbergen, nog eens in het repertoire op te nemen en wel op zaterdag 31 maart in de Koninklijke Schouwburg. Zoals bekend zal de Haagsche Comedie van „Lieve Leugenaar" in de vertaling van mr. E. Elias en onder regie van Paul Steenbergen ook een tweetal voorstellingen geven in Helsinki. Paul Steenbergen en Ida Wasserman zullen op 8 april per vliegtuig naar Finland vertrekken. De voorstellingen in Helsinki vinden plaats in het Nationaal Theater op maandag 9 en dinsdag 10 april. Op zaterdagavond 7 april zal door de Haagsche Comedie in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag de première gegeven worden van „De Engel van het kwaad" van Jean Girandoux. Het stuk wordt gespeeld in de regie van Bob de Lange. De beide vice-voorzitters van de Nieuw-Guinea Raad, Kaisiepo en Jouwe, hebben de K.V.P. als de partij die het meest op de bres gestaan heeft voor Nieuw-Guinea, telegrafisch gelukwensen met het resultaat behaald in de Staten verkiezingen, gezonden. Hun telegram was gericht aan partij voorzitter, mr. Van Doorn en de fractie voorzitter, dr. W. L. P. M. de Kort. Doch nu terzake. Ik zal als vanouds weer gaarne uit slagen en berichten ontvangen over het verloop der vluchten in het nieuwe sei zoen dat voor de deur staat. Hoe meer hoe liever en hoe meer kam pioenen des te meer van die kleine vreug den des levens zonder dewelke het op dit ondermaanse maar een dooie boel zou zijn. In maart wordt in België reeds met de duiven gespeeld op concours. De vitese heeft de duivensport groot gemaakt, daar helpt niks aan. Het is niet waar wat sommige Duitse kronijkers schrijven dat men meer en meer terugkomt van de fond om nog uitsluitend de vitesse en de halve fond te spelen. Voor de oorlog werd er nog meer vitesse en nog minder fond gespeeld. Vluchtjes van honderd kilometer zijn in België zeer populair, het meest van al in het industrie- en mijnbouwcentrum Luik. In deze provincie zijn er ontelbare hok ken, waarvan de bewoners nooit verder dan Momignies hebben gevlogen. Met de specialisten op deze ritjes, die ware artiesten zijn in de stiel is het kwaad kersen eten. Zij beginnen alreeds in maart van hun voeten te maken en hebben een arsenaal van truukjes om vroege prijzen te win nen. Vele sjarels werken nog dapper met de beul. Oude duivinnen zijn op Momignies, Quievrain, Arras etc. niet te onderschat ten tegenstanders. Toch gaan de door en door geroutineer de weduwmannen die de weg naar huis blindelings kennen, mannen van een jaar of zes, zeven, soms nog ouder, meestal met de grote centen weg. Routine en betrouwbaarheid winnen het van kracht, snelheid en vurigheid der jongere generatie, die minder in de mand gezeten heeft en er dus gemakkelijker naast of overheen kan zitten. En het komt hier niet op minuten aan maar op seconden. Doffers die reeds in de maand december een jong hebben opgebracht zijn in maart en april met de centen weg. Het geijkte systeem is weduwschap- met-drieën. Men heeft hiervoor nodig drie nest- bakken naast elkaar, met twee uitneem- bare (vervangbare) schotten. In het middenvak komt een losse dui- vin te zitten, die met allebei de doffers in de zijvakken gepaard is. Veertien dagen voor de vluchten laat men de duivin om beurten paren met die twee watervlugge mannen. Dat gaat heel eenvoudig en zonde* vechten. U neemt eerst het ene tussenschot weg zodat duiver nummer een in de bak van de duivin kan geraken. Duiver nummer twee wordt van het kot gezet. Hij zou zich maar koleirig maken of ongelukkig voe len. Is de duivin vast gepaard met duiver nummer een, dan zet u die van 't hok, schuift het houten tussenschot weer op zijn plaats, haalt doffer twee terug op het kot en neemt het andere houten schot weg, zodat het lieve leven aan de andere kant kan beginnen. De rest kunt ge u wel indenken. Ik ben een groot voorstander van lap pen, vooral in maart. Ook de Amerikanen denken er zo over. 't Zijn fijne vossen en ze kennen hunne stiel. Allemaal goeie DEN BRUINEN ZONDAG 1 april. Paars of rose. Vierde zondag van de Vasten. Tijdeigen. Mi» Laetare, zonder Gloria. Credo. Prefa tie van de Vasten. (Gezinslezing Mat- theus 14, 13-36). MAANDAG 2. Paars. Mis van maandag na de vierde zondag van de Vasten. Tweede gebed H. Franciscus van Pau la. (Deze belijder werd in 1416 te Paula in Calabrië geboren. Hij wilde Francis cus' ideaal van de armoede op strenge re wijze onderhouden en stichtte de Orde van de Minimen. Zijn leven was een grote aanklacht tegen de weelde van de vijftiende eeuw. Hij stierf in 1507 te Tours in Frankrijk.) (Gezins lezing Johannes 2, 13-25). DINSDAG 3. Paars. Mis van dinsdag na de vierde zondag van de Vasten. (Ge- zinslezing Johannes 7, 14-31). WOENSDAG 4. Paars. Mis van woensdag na de vierde zondag van de Vasten. Tweede gebed H. Isidorius. (Deze hei lige is een broer van de H. Leander, die hij als aartsbisschop van Sevilla opvolgde. Hij streed tegen de Arianen en heeft aldus Spanje gekerstend. Na een bestuur van veertig jaar stierf hij in 636 te Sevilla). (Gezinslezing Johan nes 9, 1-40). DONDERDAG 5. Paars. Mis van donder dag na de vierde zondag van de Vas ten. Tweede gebed H. Vincentius Fer- rerius. (In 1367 trad hij op 17-jarige leeftijd in in de orde der dominicanen. In de tijd van het Grote Westerse Schisma waren zijn verschijning en zijn woord als de waarschuwende vin ger Gods. Hij stierf in 1419). (Gezins lezing Lukas 7, 1-17). VRIJDAG 6. Paars. Mis van vrijdag na de vierde zondag van de Vasten. Of: Wit. Votiefmis van het H. Hart: Cogi- tationes. Tweede gebed van vrijdag na de vierde zondag van de Vasten. Geen Credo. Prefatie van het H. Hart. Ge zinslezing Johannes 11, 1-45). ZATERDAG 7. Paars. Mis van zaterdag na de vierde zondag van de Vasten. (Gezinslezing Johannes 8, 12-32). Het vakblad van de Britse artsen stand, de British Medical Journal, heeft besloten geen advertenties meer in zijn kolommen op te nemen waarin rook artikelen worden aangeprezen. (Van onze financiële medewerker) Het ideaal van iedere belegger op de effectenbeurs is een mooi gespreid aandelenbezit met daarbij een re delijk rendement op het in die aandelen gestoken geld. Nu moet men echter van goede financiëlen huize komen om dit bij de huidige hoge koersen van aandelen op eigen houtje te verwezenlijken. Maar zoals op zovele gebieden heeft ook hier de praktijk van het economisch leven voorzieningen getroffen om voor mensen, die min der grote financiële bokkesprongen kunnen maken, toch de mogelijkheid te bieden een bescheiden kapitaaltje volgens het genoemde ideaal te beleggen. Met deze voorzieningen doelen we op het bestaan van de beleggingsmaatschappijen, die er hun werk van maken met de door hen ontvangen gelden van eigen aandelenverkoop, een portefeuille van aandelen op te bouwen, die zowel naar industrietakken als naar aantal landen een dusdanige spreiding vertoont, dat er hier inderdaad gesproken kan worden van een goede funde ring voor de risico's die men onvermijdelijk moet ne men, wil men aandelen gaan kopen. Nederland kent verscheidene van deze beleggings maatschappijen en we kunnen met een bekend radio spreker zeggen, „wat groeit en bloeit en steeds weer boeit", want de maatschappijen trekken de aandacht door de grote belangstelling, die er voor hun aandelen bestaat en de spectaculaire groei van hun vermogen die er het gevolg van is. De tien aan de Amsterdamse ef fectenbeurs genoteerde beleggingsfondsen hebben een gezamenlijk vermogen van meer dan twee miljard gul den, waarbij de vier grootste, te weten het Rotterdamsch beleg gingsconsortium n.v. (de Robe- co), de n.v. Internationale beleg gingsunie (Interunie), de Unitas n.v. en het Verenigd Bezit van 1894 n.v., alleen al ruim f 1800 miljoen voor hun rekening nemen. Een jaar geleden was dit nog f 1200 miljoen, zodat aan de groei van f 600 miljoen in een jaar tijd wel de belangstelling voor dit soort aandelen valt af te lezen. En ons inziens terecht. Tegenwoordig wordt immers veel aandacht gegeven aan bezitsspreiding en effectenbezit voor minder ver mogenden, waarbij steeds weer de grote vraag is, hoe deze groep mensen geld moet beleggen, waarbij niet te veel risico wordt gelopen. Heeft men nu wat geld om in aandelen te gaan beleggen, dan is een beleggings maatschappij wel een ideaal middel om de sprong te wagen, want hier treft men een verscheidenheid van aandelen als Philips, Unilever, Hoogovens, zowel als een reeks van andere bekende aandelen uit binnen- en buitenland in één aandeel verenigd. Al deze aandelen zijn nl. opgenomen in de portefeuilles van de genoemde beleggingsmaatschappijen, waar vele beleggingsdeskun digen elke ontwikkeling op financieel en economisch ge bied op de voet volgen, om daar zonodig voor de maat schappij profijt van te trekken en daarmede voor de bezitters van haar aandelen. Dit heeft men in het afgelopen jaar duidelijk kun nen zien. Nadat in 1960 verschillende soorten Ameri kaanse aandelen waren verkocht in verband met aller lei onzekerheden als devaluatie van de dollar en der gelijke, heeft men in 1961 weer op grote schaal Ameri kaanse fondsen gekocht, toen bleek dat de vele onze kerheden wel meevielen en er een opleving van de Amerikaanse economie viel te bespeuren. Hoewel nu de beleggingsmaatschappijen ook niet de steen der wijzen bezitten, blijkt uit het tamelijk gelijkgerichte gedrag van de vermelde grote vier wel dat men dezelfde ideeën had omtrent het verloop van de Amerikaanse conjunctuur, en men heeft het ook wel bij het juiste eind gehad. De Robeco, de grootste der groten, met op het ogenblik al een vermogen van meer dan f 1 miljard, heeft verschillende mogelijkheden geschapen om in haar bezit deel te nemen. Zo kan men reeds met een bedrag van f 25,- beginnen om te komen tot het bezit van een aandeel, dat heden ten dage op de beurs een waarde heeft van f 252,50, waarbij men een rendement krijgt van 3,6 procent en waarbij nog geen rekening is gehou den met de regelmatige uitkeringen van 2,</- procent in aandelen. Men treft onder de kopers mensen aan, die in het kader van de gepremieerde spaarmogelijkheden van overheid en bedrijfsleven gebruik maken van de spaarregeling van de Robeco, om zo geleidelijk aan te komen tot een aandelenbezit. Het is interessant na te gaan in welke sectoren nu vooral wordt belegd. Dit blijkt in de eerste plaats te zijn de groep Nederlandse internationale bedrijven, waaronder vallen Koninklijke Olie, Unilevei Philips en Hoogovens. Hierin heeft de Robeco een belang van f 186 miljoen, zijnde 19.44 procent van haar belegd vermo gen. Daarnaast zien we praktisch alle sectoren van de beurs opgenomen, zoals voedingsmiddelen, chemische industrie, handel en in sterkere mate de groep banken en andere financiële instellingen. Dit laatste acht men nodig, omdat men hierin een tegenwicht ziet tegenover de meer conjunctuurgevoe lige industriële aandelen. Opvallend is ook dat de Ro beco, evenals overigens de ande re maatschappijen, wel een be langrijk deel van het vermogen in de voedingsmiddelensector heb ben belegd, maar dat het hier voornamelijk Amerikaanse fond sen zijn. De Nederlandse voe dingsmiddelenindustrie en met na me fondsen als Albert Heyn en De Gruyter, die dus tevens di rect aan de consument leveren, komen in het bezit der maatschappijen niet voor. Niet alleen de spreiding naar industrietak maar ook de spreiding naar land wordt zorgvuldig in de gaten ge houden, waarbij vooral het evenwicht tussen de Ver enigde Staten en Europa in de gaten wordt gehouden. Reden hiervoor is dat in de verschillende landen het conjunctuurverloop niet gelijk is en dat men aldus een daling hier kan opvangen door een stijging in Amerika en omgekeerd. Zo werd in het afgelopen jaar ruim f 270 miljoen in Amerika belegd, waarmede het belang in dat land steeg tot f 700 miljoen of ruim een derde van het totale te beleggen vermogen, maatschappijen is het standpunt van de fiscus. In het Een punt van uitvoerige discussie bij de beleggings algemeen kan gezegd worden dat de fiscus de beleg gingsmaatschappijen ziet als een bedrijf en als zodanig worden ze dan ook aangeslagen in de verschillende be lastingen. Nu echter een wetsontwerp is ingediend om fiscale faciliteiten te verlenen voor bezitsvorming met betrekking tot effecten, wordt er bij de regering van verschillende kanten op aangedrongen om ook dezelfde belastingfaciliteiten te creëren voor de beleggingsmaat schappijen, waardoor de verschillende vormen waarin deze maatschappijen voorkomen uit fiscaal oogpunt een en dezelfde behandeling zullen krijgen. Bij de bespre king in de Tweede Kamer van het betreffende wetsont werp zal ongetwijfeld nog wel worden gewezen op deze ongelijkheid in het voorstel van de regering, en zal me nige stem worden gehoord om aan deze ongelijkheid voor de wet een einde te maken.

de Stem | 1962 | | pagina 11